Nieuwe IndewUfcCeHvan ifoovmlkspaiutp PHUfPS 'Bi-Ar/rta* lAAfPtAf Vriendschapsverdrag Belgrado-Boedapest Koud kunstje op Haagsch station Moet „de Eersteling" roemloos verdwijnen? Als het huishoudgeld te krap is WintirMp Kidirland ALLE RANTSOENEN ONGE WIJZIGD. l>e volgende distributiebonnen zijn voor gebruik aangewezen: Brood en asbak. Elk dpr met „19" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 16 December tot en met Zondag 22 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft de met „19" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. De op 22 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig geduren de de week van 23 tot en met 29 December a.s.. nipf dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden ge bruikt in hotels, restaurants e.d. Eieren. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 December tot en met Zondag 22 December a.s. geeft de mpt ..22" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op net koopen van één ei. De bonnen, welke op -2 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 29 December a.s. met dien verstande-, dat ook zij gedurende de week van 23 tot en met 29 Deeemher a.s. niet gebruikt mogen worden in hotels, res taurants e.d. Peulvrachten Gedurende het tijdvak van Dinsdag 17 De cember tot en met Zondag 12 Januari 1941 geeft de met „103" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van kg peulvruchten. Vleesch. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 December tot en met Woensdag 25 Decem ber a.s. geeft elk der vier met „12 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleesch- waren. De met. „12 worst, vleeschwaren" ge merkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van eon rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 25 December a.s. nog niet gehruikt zijn. blijven nog geldig tot en met Zondag 29 December a.s. Boter en margarine. Zooals reeds eerder bekend werd ge maakt geeft de met „21" genummerde bon van de boterkaart zoowel als van de vet- kaart gedurende het tijdvak van Zaterdag 14 December tot en met Vrijdag 20 Decem ber a s. recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De bonnen, welke op 20 December nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig gedurende de week van 21 tot en met 27 December a.s. Voorts geeft de met „21" genummerde bon gedurende het tijdvak van 30 November tot en met 27 December a.s. recht op het koopen van een halve flesch slaolie. Het afleveren van de hoeveelheid sla olie. welke onder afgifte van de met „21" genummerde bon is gekocht, is uitsluitend toegestaan gedurende het tijdvak van 14 December 1940 tot en met 31 Januari 1941. De met „21" genummerde bonnen geven dus geen recht op het koopén van vet. Petroleum. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 December a.s. tot en met Zondag 19 Janu ari 1941 met „periode c" gemerkte zegel van de serie welke is uitgereikt ten behoe ve van hen, die voor verlichting in het huishouden uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, recht geeft op het koopen van 2 liter petroleum. De beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd Eeuwige vrede. Gisterenmiddag om 18 uur plaatselijken tijd is te Belgrado tusschen Joego-Slavië en Hongarije een vriendschapsverdrag ondertee kend, dat in artikel een bepaald, dat tusschen partijen permanent vrede zal heerschen en een eeuwige vriendschap zal bestaan. Dit resultaat van Czaky's reis naar Joego- Slavië heeft aanleiding gegeven tot het ge rucht, dat ook de Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken, Popoff, zich naar Bel grado zou hebben begeven. Dit berecht wordt echter uit Sofia tegenge sproken. DOOR LOCOMOTIEF GEGREPEN Spoorwegarbeider gedood. Gistermorgen omstreeks negen uur is de 30-jarige wegwerker G. N. v. d. V. der Ne derlandsche spoorwegen, werkzaam bij de electrificatie van het baanvak Utrecht- Amersfoort. ter hoogte van de kruising bij Blauw Kapel door een passeerende losse lo comotief gegrepen en een tiental meters meegesleurd. De ongelukkige was op slag dood. Hij laat een vrouw en vijf nog jeug dige kinderen achter. Ir. van der Vegte voorzitter Radioraad Vurig voorstander van eenheid op radlogebied. ,W. L. Z. van der Vegte is met ingang 12 December 1940 benoemd tot voorzit- _|%n den Radio-Raad. Birnesluit van den secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten is, gerekend te zijn ingegaan 1 Dec. 1940 de heer ir. A. Dubois te Amster dam benoemd tot gemachtigde voor de con centratie van de Radio-Omroepvereenigingen in Nederland. Na een langdurig verblijf in Duitschland werd Ir. v. d. Vegte in 1925 benoemd als in genieur in algemeenen dienst van de Ne derlandsche Hoogovens- en Staalfabrieken te IJmuiden. In die functie bleef ir. Van der Vegte ge durende dertien jaren werkzaam. Al spoedig na zijn indiensttreding kreeg hij procuratie, om later tevens te worden belast met de leiding der stikstoffabriek „Mekog" (Mij. tot Exploitatie van Kookovengassen) eveneens te IJmuiden gevestigd. In 1938 werd ir. Van der Vegte ten slotte aangezocht om directeur te worden van de Nederlandsche Siemens Maatschappij, welke positie hij tot heden bekleedt. Desgevraagd deelde ir. Van der Vegte aan het A.N.P. nog mede. dat zijn bijzon dere belangstelling immer uitging naar de elektrotechniek. Door zijn algemeene werkzaamheden bij de Hoogovens is hij echter eveneens op allerlei gebieden, het ingenieursberoep be treffende. georiënteerd. Ir. Van der Vegte is een vurig voorstan der geweest van eenheid op omroepgebied, voor de verwezenlijking van welk ideaal hii gaarne hereid is alle krachten te geven en geheel zijn persoon in te zetten. Hii is lid van de N.S.B. Ook carbid niet onbeperkt Lampen moeten aan behoefte en hoeveelheid worden aangepast. Tengevolge van de heerschende schaarsch te, zal binnenkort vrijwel geen petroleum meer beschikbaar gesteld Jtunnen worden voor verli.chtingsdoeleinden en zullen dus ve len, die tot nu toe petroleum gebruikten naar een vervangingsmiddel moeten uitzien Voor hen, die niet op een gas- of een elee triciteitsnet zijn of kunnen wordpn aangc sloten, zullen voornamelijk carbid en spiri tus in aanmerking komen. Met het oog hierop hebben zich reeds eeni ge fabrikanten op de vervaardiging van car bidlampen toegelegd. In dü verband is het van belang er op te wijzen, dat opk carbid en spiritus niet in on beperkje hopve.elhederj beschikbaar zijn. Het is daarom noodig, dat van overheidswege toe zicht op de fabricage wordt uitgeoefend, ten einde te bevorderen, dat het aanbod van car bid- en spirituslampen zooveel mogelijk aan gepast wordt aan de te verwachten behoefte eenerzijds, de beschikbare hoeveelheden brandstof anderzijds. De fabrikanten zijn daarom uitgenoodigd om aan de officieeie instanties inlichtingen te verschaffen omtrent hoedanigheid en prijs der betreffende lampen. NEGER VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam heeft gister uitspraak gedaan in de zaak tegen den ne ger Ali, die eenige weken geleden gepoogd had op zijn werkgever, directeur van een bekend restaurant in de binnenstad,, te schieten. Het schot was echter niet afge daan, omdat wel het magazijn van de brow ning kogels bevatte, doch zich geen kogels in den loop bevonden. Hij kon na een wor steling overmand en ontwapend worden. De rechtbank veroordeelde Ali tot een ge vangenisstraf van tien maanden. In donker een koffer gestolen. Dader spoedig achterhaald. Een Hagenaar kwam Zondagavond uit Berlijn, in Den Haag terug. Op het perron van .het station S.S. liet hij even een koffer staan.,, terwijl hij pen taxi aanriep. Hij stapte in, vergat aanvankelijk den koffer, doch vermiste dien weldra tijdens den rit. Ijlings werd teruggekeerd, doch de koffer was ver dwenen. Geen kunst trouwens, om dien in het duister te verdonkeremanen, zegt het Hsb. Aangifte werd gedaan bij de politie. De koffer zou voor een waarde van f600 a f700 aan kleedingstukken en andere voorwerpen bevatten. Bij onderzoek bleek clat den vol genden dag bij opkoopers allerlei goederen, uit den koffer afkomstig, waren aangeboden. Zoo was een costuum van pl.m. f 150 ver kocht voor f20, een handtaschje van. f10 voor f2. een ander taschje yoor f2.50. Voor geroutineerde speurders was er dus weidra éen spoor te ontdekken en Woensdag morgen toog men er op uit, ten einde den verdachte te pakken. Men begaf zich naar een rijwielbewaarplaats in de Oranjelaan. waarvan een der deelgenooten de aandacht der politiemannen had. En inderdaad droeg deze man, een 26-jarige monteur, een der costuums uit den koffer afkomstig en bij fouilleering werden hem zeer bezwarende voorwerpen gevonden. Van de opbrengst van 't verkochte had de man zich een hoe.d en eenige andere dingen aangeschaft. Ook de koffer met een deel van den óox-spronkelij ken inhoud werd aangetroffen. De man is in bewaring gesteld. Eenige molens in de Haarlem mermeer met afbraak bedreigd. Er is sprake van. dat de korenmolen „De Eersteling" in Hoofddorp, de eenige molen in de Haarlemmermeer, wejkp nog jp tact i£, zal worden gesloopt. De molenaar verklaart zeen geld voor herstel ,të'hebben.' Zelfs braiidstofschaapscji te. welke op het' molenaarsbedrijf, dat nu gemotoriseerd is. drukt, zal den slooper niet van het erf kunnen houden. Zonder brandstof wordt het bedrijf stopgezet. „De Eersteling" werd in 1856 door den grootvader van den tegen woord igen eige naar gebouwd. Twee veilingen per week in het Westland (Van onzen Haagschen Correspondent) Het vervoer van groenten van de West- landsche veilingen was den laatsten tijd, teneinde benzine te besparen, reeds sterk geconcentreerd, doch de nieuwe toewijzin gen voor benzine ongeveer 5 pet. van liet normale verbruik, hebben de expedi teurs voor nieuwe moeilijkheden geplaatst, 'ion groot deel van het vervoer, vroeger per ïuto, gaal nu reeds per trein, doch hier- loor is het niet mogelijk gebleken, per week drie veilingen, zooals steeds 's win ters gebruikolijk is. te houden. Daarom worden nu voortaan alleen op Dinsdag en Vrijdag nog veilingen gehouden, in af wachting van een eventueele ruimere re geling tegen het voor jaar. Onze ambtenaren en de binnenlandsche politiek In het jongste nummer van De Nederland sche Unie wordt in het hoofdartikel opgeko men tegen een gevaarlijk gerucht dat de laat ste weken de ronde doet. Met 1 Januari, zoo heet het namelijk, zouden alle ambtenaren ontslagen worden en zij zouden eerst dan weer in functie treden, wanneer zij zich eerst zouden aansluiten bij een bepaalde politie ke groeneering. Het is niet moeilijk te hegrij pen, dat dit gerucht onder het volk zeer groote ongerustheid veroorzaakt, aangezien ons van alle kanten berichten bereiken, clat de Nederlandsche ambtenaar, voor zoo'n keu ze gesteld, ongetwijfeld zou weigeren. Het lijkt ons clan ook nuttig, dit gerucht als ge rucht als geheel ongeloofwaardig te stempe len. Men late zich, zoo besluit „De Unie", door zulke onwaarschijnlijke geruchten niet noo- deloos verontrusten, maar houde zich nan ie feiten. Wij hebben de verzekering, dat de po litieke wilsvorming zich in ons land vrij zal kunnen voltrekken. Het in bijna iedere rede herhaalde woord van den. Rijkscommissaris staat ons daar borg voor. „Geruchten doen zelden of nooit nut. Ge ruchten als dit kunnen echter ernstige scha de doen. Wij hopen het in zijn vlucht te heb ben gestuit." Geen onlusten in INDO-CHINA SLECHTS PLAATSELIJKE ONGEREGELDHEDEN. Conflict met Thailand neemt el- ken dag scherper vormen aan. Op het Fransche ministerie van koloniën worden volgens mededeelingen uit Vichy de berichten, dat 't in Fransch-Indochi- na en vooral in Cochinchina en Annam tot buitengewoon ernstige onlusten gekomen is. als tendentieus en overdreven gekarakteri seerd. In Annam. zoo wordt in dit verband ver klaard, zijn orde en rust in het heel niet verstoord. Slechts in Cochinchina is het eind November tot enkele excessen gekomen. Ook is een reeks sabotagedaden gepleegd. Overal zijn evenwel door het optreden van de plaat selijke politie en de gewapende macht orde en rust hersteld. Aan beide zijden is een reeks personen gewond. Sindsdien zijn de plaatselijke autoriteiten in overleg met den gouverneur van Indochina tot strenge maatregelen overgegaan. De incidenten met Thailand. Vliegtuigen van Thailand hebben hun aan vallen langs de westelijke grens van Indo china voortgezet, volgens Woensdag ontvangen berichten. Zes Thailandsche vlieg tuigen hebben Paese gebombardeerd. Vijf andere toestellen vlogen boven Vientiane. waar twee bommen het vliegveld raakten. De aanvallers beschoten voorts de Indochi- neesche stellingen met machinegeweren. Dinsdag hebben Thailandsche vliegtuigen twaalf bommen laten vallen op Takhef. Het Journal des Debats vreest, dat de al lerergste gevolgen kunnen ontstaan, wan neer de Thailandsche aanvallen voortgaan. Frankrijk heeft herhaaldelijk officieel ver klaard. dat het aan Indochina niet laat ra ken. Het doel van Thailand is ongetwijfeld yan de huidige omstandigheden gebruik te rpakeri om gebieden in zijn' bezit te krijgen welker wettige eigendom van Indochina het plechtig erkend heeft. Frankrijk zal zijn rechten rustig, maar vastberaden verdedi gen. Commissie Hoover Iaat niet los Na de weigering van Engeland. De Amerikaansche commissie voor het zenden van levensmiddelen naar Finland, Noorwegen. Nederland. België en het gou vernement-generaal heeft bekend gemaakt, dat zij, met het oog op de Engelsche Wei gering de blokkade te v.erzachten. haar plannen voorloopig heeft opgegeven. Even wel zal zij haar pogingen voortzétten, ten einde een voor alle regeeringen aanvaard bare oplossing te verkrijgen in de kwestie van een aanvullenden toevoer van levens middelen voor de genoemde landen. Engeland en Mexico weer vrienden Olieconflict zal worden opgelost. De onderstaatssecretaris in het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken Butler heeft.gisteren in het Lagerhuis medegedeeld dat Engeland de diplomatieke betrekkingen met Mexico opnieuw aangeknoopt heeft. Voorts kondigde hij aan, dat de Britsche regeering voornemens is, het in der tijd tus- $ehen MaxipQ £ii Gpoqt Brittannig ontstane olieconflict ar rechtvaardige wijze ta rege? len en bij te leggen. HOOGF.RE STRAFFEN VOOR HET SCHELDWOORD „LANDVERRAAD" GEëlSCHT. Na een requisitoir van den substituut Of ficier van Justitie te Rotterdam, Mr. .T. L. Loke, is de schippersknecht R. B. veroor deeld tot een maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar omdat hij op 25 Mei j.1. tegen een colporteur van de N.S.B. heeft gézegd: „ik koop geen krant van landverraders!" In zijn requisitoir heeft Mr. Loke erop gewe zen, dat het gebruik van dergelijke scheld woorden onduldbaar is. Hij wilde nu nóg met een voorwaardelijke straf volstaan, omdat het feit gebeurd is kort na den oorlog, toen de geesten nog verward wa ren, In de toekomst echter zal hij onvoorwaar delijke gevangenisstraf eischen. Amsterdamsche straatveger ge bruikte zijn overuren om fietsen te helen. SMET OP HET CORPS STRAATVEGERS, ZEGGEN B. EN W. De Amsterdamsche straatveger H. H. K. kwam gisteren bij den centralen raad van beroep te Utrecht in appèl tegen een beslis sing van het scheidsgercht, welke instantie het college van B. en W. van Amsterdam in het gelijk had gesteld ten aanzien van het ontslag van K. uit den gemeentedienst. Voor den straatveger pleitte de heer D. Schilp uit Amsterdam, die zeide in hooger beroep te zijn gegaan, omdat hij van mee ning was. dat de centrale raad van beroep milder zou oordeelen dan het scheidsgerecht K. was uit den dienst ontslagen, omdat hij zich had schuldig gemaakt aan heling van rijwielen en deswege door de rechtbank te Amsterdam was veroordeeld tot een gevan genisstraf voor den tijd van acht maanden, met' aftrek van de preventieve hechtenis. Over de schuldvraag wilde pl. het niet heb ben. Echter wel over een argument, dat tij dens de behandeling van de zaak voor de rechtbank voortdurend was gebruikt en naar spr.'s meening steeds ten onrechte. Was verleiding te sterk? K. verkeerde in moeilijke huiselijke om standigheden, hij kon het niet met zijn vrouw vinden. Ten eerste, omdat er telkens ruzie was over eikaars godsdienst en ten tweede, omdat zijn vrouw vond, dat hij te weinig verdiende. Volgens spr. miste deze vrouw eiken tact om K. in goede hanen te leiden, erger nog. zij leende voortdurend geld van anderen, waardoor haar man steeds meer voor finan- cieele moeilijkheden werd geplaatst. Om er dan toch maar een paar cente'n hij te verdie nen, ging K. nachtdiensten van zijn colle ga's overnemen, waarvoor hij een gulden per nacht kreeg. Hij Séed dat niet voor zijn ple zier maar alleen om aan wat meer geld te kunnen komen, doch hoe is dit nu voorgesteld voor de recht bank? Daar was maar telkens sprake van het feit, dat K. graag die nachtdiensten wilde hebben, omdat hij dan beter zijn ongure praktijk als heler van rijwielen zou kunnen uitoefenen. Men moest zoodoende op den duur tot de over tuiging komen, dat K. er bijzonde ren prijs op stelde om in de nach telijke uren voor de gemeente te werken, doch zoo ligt de zaak niet, K. nam uitsluitend die voor hem vervelende diensten waren, opdat hij aan meer geld voor zijn vrouw zou kunnen komen. Het was dus heelemaal niet een vrijbrief om er maar lustig op los te stelen, alhoe wel hij tenslotte toch in een -dievengezel- schap raakte met al de gevolgen van dien. Een smet op het corps straat vegers. Nu is deze man niet alleen zwaar ge straft voor zijn misdrijf, doch hij is zijn baantje ook nog kwijt. B. en W. gronden dit ontslag op het argument, dat K. een smet heeft geworpen op het corps Amster damsche straatvegers, doch waarom kan hij dan nu niet binnendiensten verrichten? zoo vroeg spr. zich af. Een mar met een goeden staat van dienst, die twintig jaar lang trouw zijn plichten heeft vervuld, moet reclassaóel zijn en op grond van deze overweging vroeg spr vernietiging van de beslissing van het scheidsgerecht. De centrale raad van beroep zal over drie weken uitspraak doen. Amsterdamsche effectenbeurs Onregelmatige markt. Bin. nenlandsche industrieelen mes- rendeels aangeboden. Cul tuurwaarden kalm. Tabak ken aanvankelijk vaster. Amerikanen iets hooger. Neder landsche staatsfondsen fractio- neel beter. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1940 I 4 101 3/16 1013,4 Nederland 1940 II 4 963,4 96i/2 Idem met bel. fac. 1013/16 1013,4 Nederland 1938 3.3% 853^-85 9/16 85%-86% Oost Indië 1937 3 86% 863,4 Oost Indië 1937 A 3 83 13/16 843,4 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct 6 Konv Kas (m.v.) 4 66 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 83 83% 's Grav. '37 I 3% N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (31/2) 3 85 85% R'dam '37 I. III 3V2 82 Z.-Holland 1937 3 87 3/18 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 93 93 INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Bnitenland. Farbenind. I. G. 7 97% Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 189% 189% Ned. Ind. Handels!). A 1343% 134 Ned. Handel Mij. c. v. A 120 118 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 1111/2-1073,4 107%-103% ,lv* ReJft e.y. A. 82 ntjr. üuiker Mii- 196% 197 'okker g. A. Lever Bros en Unilever cv.A129%-127 127-123% Ned. Ford 320 314 Philips G B.v.A. 211-205 206-20Ö Philips pref. A 139 137 Bnitenland. Anaconda copper c.v. A. 303,4-29% - 30%-29 13/18 Am. Sm. en Ref. c.A. 48%-49 48% Beth. Steel c.v. A 84%,-833/ 85-84% Gen. Motors c.v. A. 54 53 15/16 Kennecot Copper c.v. A. 38%-38% 38%-385/g' North. Am. Aviation c.v.A 18 18 Rep. Steel c.v. A. 25%-25 5/16 253^-26 U. S. Steel c.v. A. 693/-68% 1 6974-69% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 254% 251%-252 Kon. Petr. 270%-266 272-266 Bnitenland. Shell Union c.v. A. 12%-12 7/16 12%-123/4 Tide Water c.v. A. 11% 11%-111/16 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 123-1203/i 122%-119% Java China-Japanlijn A. 156-153% 155-153% Kap. Ne£ StAQfPb. Mfj. 161%-158 njM- bez. v. A- 158%-156 Kon. Paketvaart A, 239 239 Ned. Seheepv. Unie A. 177-179% 17834-176% Rott. Lloyd A. 151-149% 148%-147% Stoomv. Mij. Nederland A. 154-153 153-151% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 453-450 452-447 Javasche Cultuur 282 282 N.I S U. 272 Ver. Vorstenl. Cult. 131-128 130%-129%' TABAKSONDERNEMINGEN. Deü Batavia Mij. 200%-195 199%-196% Dell Mij. c. v. A. 277-273 279-268 Senembah 217%-211% 212-208 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 286%-281% 285-279 Bandar Rubber Mij. A. 201% 200% Deli Batavia Mij. A. 215-212% 211 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen voor stortingen op 13 December '40: Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9.87; Deensche Kronen 36.40: Zweedsche Kronen 44,85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. Sfort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Mo. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland is aangewezen de ICasver- eeniging N.V., Amsterdam, No. 877. G« brengt geluk ia veler leven!!

Schager Courant | 1940 | | pagina 2