RADIO NIPPER EN Duinkerken Japan moet meer visch eten Hef meisje in de taxi Prijzen van vleesch en vleeschwaren Düiisciïiaiid Haa.ac.ieei sterker dan ooit Verklaring van staatssecretaris Reinhardt, De staatssecretaris iin het Rijksministerie van financiën, Reinhardt, heeft in een te Posen gehouden voordracht het bewijs pe- Jeverd. dat de financiën van het Duitsche pjk volkomen gezond zijn en dat Duitsch- lands financieele kracht sterker is dan ooit. Het is Duilschïand op elk oogenblik jtonder eenige moeite mogelijk om Ie voor zien in de financieele behoefte welke bui ten de belastingopbrengst. noodip is. Even eens is de Duitsche industrie (hans zon der moeite in staat, zich kapitaal te ver schaffen. Hoe. punstip de positie is op de geld- en kapitaalmarkt, blijkt wel uit hel feit, dat. de rentetarieven onlangs ver laagd zijn. De gunstige positie der Rijks financiën is voornamelijk toe té schdij- ven aan de hijzonder gunstige ontwikke ling van de opbrengst der belastingen. Ver volgens wees Reinhardt op de 1 Jan. 1911 jn werking tredende uitbreiding van den kinderbiislae. Dan zullen alle Duitsche ge zinnen voor het derde én elk verder min derjarig kind een hijslag van tien mark per maand krijgen. 4[A millioen .kinderen zul len dezen maandelijkse hen bijslap ont vangen. Gouverneur van Maagdeneilanden afgetreden G«en emigrantenasyl? De pouvernuer van de Maagdeneilanden, Lawrence Cramer, heeft zijn ontslap inge diend. President Roosevelt heeft dót onlslag aanvaard. Op H December zal de gouver neur zijn functie neerleggen. Het voorstel van den Amerikaanschen minister van binnen landsche zaken. Ickes, om de Maagden-eilanden voor Joden en andere emigranten uit Europa beschikbaar te stellen, heeft in het departement van feuitenlnadsche zaken te Washington peen instemming gevonden. Minister Gordel] Huil heeft in antwoord op een desbetreffen de vraag in de persconferentie laten door schemeren, dat hij hier afwijzend tégen over staat. Wawhoo helpt een handje. 21-' Dat zouden jullie wel wil- len, dat ik jullie mijn drie vriendjes gaf. Opent de deur en vlug vat, anders zal het jullie berouwen," 2. A 'awhoo heeft nu lang ge noeg dat heen en weer pra ten gehoord. Een, twee, drie stoot hg zijn vuist door de deur en sluit den kwaad- aardigen aanvoerder den mond. Zou het de koningin gelukken macht" terug t vinnen i. ..viug. volgt mg kinderen." '1. „Gtëlukk g'! Hier heb ik nog een reserve bliksemsteen, nu zullen we eens zien, of hij deugt." Tte Japansrhe visschersvlool ge mobiliseerd. Het Japansclie ministerie van landbouw heeft de onmiddellijke economische mobili satie gelast van de vierduizend visschers- hondon van Japan, alsmede van de wal- vischv'aartvereeniginpan. Deze maatregel Ml. ten doel een betere voorziening van Japan te verkrijgen met zeeproducten, als mede de rationalisatie van de visscherij. DRIE ITALIAANSCHE VISSCHERS- BOOTEN OVER DEN OCEAAN Na een avontuurlijke reis is het drie Ita- liaansehe visschersbooten, die zich in Mei van dit jaar in de wateren van New Found- land bevonden gelukt, den oceaan over te steken en een Kransehe haven te herei ken. De vaartuigen wisten door de Engel sch c blokkade voor de Spaansche kust te breken. Een Engelsche flottielje bestaande uil een torpedoboot en twee mijnenvegers wilde de Jtaliaansche schepen buit maken, maar in strijd met de opzettelijk versprei de geruchten voeren zij naar Vigo en be reikten vandaar de Franscbe haven, waar zij thans veilig voor anker liggen. De stad Duinkerken, welke ook in dezen oorlog weer vreeselijk geteisterd is, is thans nog slechts grootendeels een puinhoop. Tot dusver hebben de vverkloozen eenig op- ruimingswerk verricht, doch dit werk vond in vertraagd tempo plaats, daar de werk- loozen het uitbetaalde loon te laag acht ten. Het oorlogscomité, onder leiding van den burgemeester A. Waetere. heeft toen voorgesteld het. werk aan ondernemingen uit de streek op te dragen. Daartoe is thans besloten. Gevraagd naar de plannen, heeft de burgemeester verklaard, dat eerst het puin volkomen opgeruimd moet worden. Zoodoende zal de stad op een soort; woes tijn gaan gelijken, waar na afloop van den strijd weer opgebouwd zal worden wat de oorlog heeft vernield. De stad zal zoodanig herbouwd worden, dat alle monumenten tot hun recht komen De kerk van St. El nis zal niet meer door complexen huizen on zichtbaar zijn. De zuilengalerij die de kerk met het Belfort verbond, zal weer opge bouwd worden. Aan het stadhuis zullen verschillende, bijgebouwen worden toege voegd, zoodat alle gemeentediensten in een gebouw vereenïgd zijn Op de plaats der stadswallen zullen groote moderne gebou wen van 7 lot 8 verdiepingen worden op gericht.. Hel herstelwerk zal worden uit gevoerd onder leiding van den heer De- lat! re. hoofdingenieur bij den dienst van openbare werken. FEUILLETON door P. G. WODEHOUSE „Wat moet jij met m'n neef uit Amerika?" „Ja, wat moet ik daarmee? Daar hebben Lord Belpher en ik het juist oyer gehad." „Ik begrijp niet. wat je bedoelt." „Dat zal ik je dan 's gauw vertellen, blik semactie jongen! Wie heeft gemaakt, dat die Amerikaansche vent in huis kon sluipen om Lady Maud te zien?" „Ikke niet!" „Dacht je, dat ik je niet in de gaten had Ik heb 't van 't eerste oogenblik af begrepen." „Zoo heb je dat! Waarom liet jij er hem <San in?" Keggs snoof triomphantelgk. „En nou heb je 't toegegeven! 't Was die vent." Te laat zag Albert zijn dwaling in en in normalen gezondheidstoestand zou hij haar nooit begaan hebben. Evenmin als Napoleon zonder maagpijn ooit den flater begaan zou hebben, waardoor zijn kurassiers hun onder gang vonden in den hollen weg. „Ik weet niet waar je het over hebt," zeide hij zwakjes. „Nou," zei Keggs" „ik heb geen tijd langer om hier met jou te staan praten. Ik moet weer naar his lordship om hem te vertellen, wat voor ,een gemeene streek jij hebt uitge haald." Ten tweede male doortrilde Albert een hui vering". Die dubbele aanval was te veel voor hem. Waar het lichaam bezweek, moest de geest wel toegeven. „Dat zult u toch niet doen, mr. Keggs!" Bij elk woord werd de witte vlag geheschen. „Als ik mijn plicht deed, deed ik 't zeker." „Maar dat kan u niet meenen," drong Al- h*rt vleiend aan. Diefstal van weermachtsbanden Behandeling voor het Duitsche feldgericht. Voor het .Duitsche feldgericht, dal Woens- aag zitting: hield in het Paleis van Justitie te 'e-Herlogen'bosc.hhebben terecht gestaan vier jongemannen uit. Den Bosch, die op den avond van den 27en October in "een hotel te 's Hertogenbosch zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van de geie banden met, opschrift, welke de dames, die werkzaam zijn bij dp Duitsche weermacht omd en mouw van haar mantels dragen, waarbij een der verdachten bovendien noe met. een mes den mouw van een mantel van een Duitscji meisje heeft stukgesneden. Hei. Feldgericht heeft de volgende straf fen opgelegd: twee der verdachten werden veroordeeld ieder tot zes maanden gevan genisstraf. een tot vier maanden gevange nisstraf en de vierde tot een gevangenis staf van een jaar en twee maanden. Voor alle vier verdachten werd het voor arrest. zijnde zes wéken, in mindering ge bracht. Stichting Winterhulp Nederland Taak der financieele commissie Onlangs heeft, de Rijkscommissaris -tien vooraanstaande Nederlanders tot leden van de financieele commissie der stichting Winterhulp benoemd. De taak der com missie bestaat blijkens verordening no. 186 in hét toezicht houden op hel financieel beleid van de stichting. In het. bijzonder heeft zij allereerst zorg Ie dragen, dat de opgebracht middelen uitsluitend be steed worden voor het gestelde doel: Het verschaffen van hulp en steun aan de in het bezette Nederlandsche gebied levende behoeftigen Nederlandsche staatsburgers, zonder aanzien des persoons. Voorts heeft de commissie in bet bijzonder ervoor te waken, dat bet beheer der stichting zoo zuinig mogelijk gevoerd wordt. Van belang ten deze is de bepaling, dat in beginsel in het bestuur der stichting slechts onbetaal de arbeidskrachten werkzaam mogen zijn, zoodat betaalde medewerkers tot het vol strekt noodzakelijke moeten worden be perkt. De commissie wees in haar eerste ver gadering uit haar midden den voorzitter der algemeene rekenkamer Zuyderhoff en den accountant Mr. Spannenberg aan, om een aanvang met het toezicht te maken en haar spoedig omtrent hunne bevindingen in te lichten. Geen hoogere prijzen geoorloofd. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd vestigt de aandacht op het volgende. Het is gebleken, dat in verschillende plaatsen slagers misbruk maken van de tijdelijke schaarschte aan vleesch, door aan het publiek voor vleesch en vleeschwaren hoogere prijzen in rekening le brengen dan hun is geoorloofd. Daarom wordt nogmaals onder de aan dacht van het publiek gebracht, dat in iedere slagerij een vanwege het gemeente bestuur goedgekeurde prijslijst voor vleesch en vleeschwaren op een -voor het publiek duidelijk zichtbare plaats aanwe zig moet zijn en dat een slager, die voor vleesch of vleeschwaren hoogere prijzen ih rekening brengt dan die. welke op die lijst vermeld zijn, in overtreding is. Tegen dergelijke ernstige overtrediingen zal in het vervolg met. gestrengheid wor den opgetreden. Niet alleen zal proces-ver baal van deze overtredingen worden op gemaakt. doch overtreders zullen onmiddel lijk door de Nederlandsche Veehouderij centrale \an een toewijzing van vee en vleesch voor een zekeren tijd worden uit gesloten. Aan het. publiek wordt in zijn eigen be- lang geraden de gevallen, waarin voor vleesch of vleeschwaren te hooge prijzen worden berekend, onverwijld ter kennis van de politie in zijn woonplaats te bren gen. Op deze wijze zal aan deze ergerlijke prijsopd'rijving spoedig een einde kunnen worden gemaakt. PROGRAMMA ZATERDAG 14 DECEMBER 1940. Hilversum I, 415 ra. Nederlandsch Programma. VARA. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek (In de pauze: VARA-Almanak). 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor rbeiders in de continubedrijven. 12.00 VARA-Harmonie-orkest. 12.40 VARA-Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. I.00 Esmeralda, soliste en gramofoonmuziek. 2.00 Causerie „Het impressionisme in de beeldhouwkunst". 2.15 Gramofoonmuziek. 3.00 Tul .bouwhalfuurtje, 3.30 Revue-programma. 4.10 Orgelspel. 4.30 Lezing „Gemeenschap en Maatschappij". 4.45 Kinderkoor „De jonge Stem" (opn.). 5.15 Nieiws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 Bravour en Charme. 6.00 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 6.15 De Ramblers. 6.43 VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Vragen van den dag en nieuwsbe richten ANP, sluiting. Hilversum DE, 801 m. KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag". 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Musiquette. 10.45 Gramofoonmuziek. II.00 Rococo-octet. 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-Groot-Amusementsorkest 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP.. I.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 Rotterdamseh Philharmonisch orkest «u solist. (3.454.15 Gramofoonmuziek). 5.00 VPRO: Bijbelvertelling. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Reportage. 6 00 Sportpraatje. 6.15 Propaganda-toespraak 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 6.457.00 Actueele reportage of gramofoon muziek. Kootwjjk, 1875 m. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. (9.009.15 Berichten Duitsch 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelspel (gr.pl.). 10.30 AVRO-Amusementsorkest. II.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten, eventueel gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten .ANP. 1.00 Omroeporkest (opn.). 1.30 Berichten (Engelsch). 1.45 Gramofoonmuziek. (2.002.15 Berichten Duitsch). (2.302.45 Berichten gelsch). 3.05 Cyclus „Leven en daden onzer doorluch- tigste zeehelden". 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Concertgebouworkest (opn.). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Groningsch praatje en nieuwsbe richten ANP, sluiting. Keggs. „Ik wil niet graag hard zijn tegen zoo'n kleinen jongen." Hij streed in stilte p- ~t zichzelf. „Zijn vooruitzichten vernieti gen!' Daar scheen hem iets in te vallen. „Nou goed", zei hij opgewekt. „Je bent een duivelsche kwajongen, mai - ik zal 't er de- keer nog 's op wagen. En nou jongetje, geef jij me 's één twee drie dat briefje van jou. Je weet wel wat ik bedoel. Dat briefje van 't wedden, waar mr. X op staat." Een oogenblik triompheerde Albert's ontem bare geest over zijn verslagen lichaam. „Dat kun je denken!" Keggs zuchtte - den zucht van een nobel mensch, die getraaht heeft een medemensch te helpen en die door de verdorvenheid van een ande. daarin verhinderd werd. „Zooals je wilt," zeide hij n et droefheid in zijn stem. „Maar ik hoop, dat ik niet naar his lordship behoef te gaan om te vertellen hoe jij hem bedroe en hebt." Albert capituleerde. „Daar!" Een vodje papier 'eranderde van eigenaar. „Mannen als jij zijn oorzaak van de meeste misdaden, die er in 't land gedaan worden!" „Vriendelijk dankbaar, m'n jongen." „Jij liep wel een mijl door de sneeuw, dat zou je doen", vervolgde Albert luid zijn ge- dachtengang, „om een stervenden bedelaar van üji laatste geld te berioven." „Wat praat je van rooven? Let wat op je woorden, hè. Wat ik met jou doe, is heel eerlijk. Jg mag mijn briefje hebben, waarop staat Reggie Byng. 't Is een eerlijke ruil en geen slechte ook." ,,'t Is wat!" „Dat zullen we zien, In elk geval, daar heb je 't." Keggs maakte aanstalten om weg te gaan. „Je bent nog te jong, Albert, om zoo veel geld te hebben. Je zou niet weten, wat j' er mee moest doen. 't Zou je "iet gelukkig maken. Daar zijn in de wereld nog andere dingen, dan het winnen vm weddenschappen- En, ronduit gezegd, je had feitelijk nooit mee mogen wedden, je bent te jong." Albert deed een poging om te kreunen. „Als je klaar bent met praten, hoop ik dat je zoo goed wilt zijn van me alleen te laten. Ik ben anders dan gewoon." „Dat," zeide Keggs hartelijk. „k, een zegen voor je, jongen. Hartelijk geluk gewenscht." Door een nederlaag wordt een groot man op de proef gesteld. Voor een generaal is het geen kunav. om na de tijding van een gemak kelijk behaalde overwinning zjjjn triumph te gemoet te gaan, .naar degeen die vernietigd ter aarde iigt, en die zich weet te dwingen om plannen te maken on zich weer op te richten, is een kraan. Zoo iemand was Albert, de chausseur. Let eens op Albert, nauwelijks een uurtje later n zijn kamertje op zolder. Van zijn pysiek had hij geen hinder meer en zijn wakkere geest was weer zich zelf. Met uitzondering van een beetje kramp af en toe, was zijn lichamelijk lgden voorbij en hij dacht, diep en lang. In ie latafel lag een groezelig enveloppe, waarop met onzekere hand ge- s hreven stond: R Byng Fsq. Op een velletje papier, dat aanstonds in de enveloppe gedaan zal worden, staat met de zelfde hand geschreven: Wanhoop niet! Denk er om. Een bloodaard veroverde nooit een lieve vrouw. Ik zal met groote belangstelling uw verderen levensloop volgen. Iemand, die 't goed met u meent. Het laatste was niet origineel. De onder wijzer van de Zondagsschool had het tegen Albert gezegd, toen deze in dienst was ge gaan op het kasteel en hij had het onthou den. En dat was gelukkig, want het drukte precies uit, wat Albert wenschte te zeggen. Van nu af lag het succes, dat Reggie Byng bi" Lady Maud zou hebben, hem na aan het hart. En George intuszehen? Weinig vermoedend hoe in een oogwenk het lot een bondgenoot in een tegenstander heeft veranderd, staat hij aan den rand van het plantsoen, dicht bij het hek van 't kasteel, 't Is een heerlijke nacht; de plekken, waar de huid afgeschaafd is op handen en knieën, doen hem veel min der pijn; hij is vervuld van allerlei liefelijke gedachten. Hij is juist tot de ontdekking ge komen, dat zijn omstandigheden buitenge woon veel overeenkomst Hebben net den held u!t een gedicht v^n Tennysor een gedicht, waar hij altijd "oor gevoeld heeft en nooit meer dan toen hij ontdekte, dat de naam der heldin dezelfde was Is die van het meisje. Dikwijls, als hij golf speelde, zaten hem de regels in het hoofd. De muziek uit de balzaal drong door de stilte heen Overal rondom hem de zoete geur der aarde en van al het ontluikende leven. Hij haalt diep adem, misleide jonge man. Het is een heerlijke nacht, 't Duurt niet lang meer en de dageraad breekt aan en in de struiken begint al wat leeft te ritselen en te fluisteren. „Maud!" Zou ze 't hooren? „Maud!" Onbewogen kijken de zilveren sterren om laag. Dat is voor hen niets nieuws. HOOFDSTUK XV. Vroolrjk daagde Lord Belpher's eenentwin tigste verjaardag, ingeluid door het getjilp van musschen m het klimop buiten zijn raam, maar nog in diepe rust verzonken, hoorde hij er niets van; 't was den vorigen avond laat geworden. Het eerste geluid, dat hem uit zijn zwaren. slaap deed ontwaken en tot het besef bracht, dat zijn verjaardag was aangebroken, was een doordringende kreet op de gang van Reggie Pyng op weg naar de badkamer. Het was een lastige hebbelijkheid van Reggie, om zichzelf door een soort krijgsgeschreeuw moed in te spreken vpor een koud bad. Dit let en, gevolgd door een geweldig geplas en gebrul, als ie spons in aanraking kwam met eenig lichaamsdeel, maakte, dat er in de naaste omgeving niet aan slapen te denken viel. Percy ging overeind zitten. Reggie in stilte verwenschend. Hij merkte dat hij hoofd pijn had. Even later vloog de deur open en de leven- imker, gehuld in een iose badmantel, met verwarde haren, zelf geheel nog rozig door zijn bad, trad in persoon binnen. „Borts. oude jongen, nog vele malen, hoor!" Reggie was uitgelaten en begon te zingen, wat bij hem geen uiting van neerslachtigheid was, zooals bg sommigen. Lord Belpher fronste knorrig zijn wenk brauwen. „Houd toch op me1 dat helsche leven!" „Helsch leven, wat?" „Dat zinj-en!" „Lieve hemel! K'.rel je beleedigt me!" zeide Reggie. „Ik heb hoofdpiin." „Dat had ik je wel kunnen voorspellen, toen ik gisteravond zag, wat jij naar binnen sloeg. Als rij eens een photo met X-stralen van je lever hadt, zou je zien, dat ze precies een met spijkers beslagen verschrompeld eiken blad leek. Je moet meer beweging nemen, dikzak. Behalve dan die kloppartij met dien agent heb je in tijden niets aan sport ge daan." „Zeur toch niet altijd over hetzelfde!" Reggie ging op bed zitten. 'Wn-rdi vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7