„De gouden Reael" Strijd ten westen van Sidi el flarrani Aanvallen op convooisn Tou, Gr,eP AKK£fit/eS LORD LOTHIAN overleden Dood door schuld Dc Waardebons der W. H. N* Neem dadelijk 'n "AKKERTJE" (tot per dag) en kruip onder de wol. Ze bekorten de ziekte, verdrijven koorts en pijnenf vele lezers ook persoonlijk geen on bekende", en nu zijn boek al voor de 3e maal herdrukt wordt, komen tientallen menschen het „Oud-Am- sterdamsch buurtje" week in week uit ontdekken. Laat ons allereerst even in de herinnering teruggaan en iets vertellen van een door en door Amsfcerdamschen jongen, meubelmaker van beroep, die zich sedert een paar jaar heeft geschaard in de rijen der Nederland* sche romanschrijvers, wier boeken door een breed publiek gelezen worden. Jan Mens heeft het leven reeds van alle kanten leeren kennen en hij heeft er met alle hardnekkigheid, den Hollander eigen, tegen moeten vechten. Opgegroeid in den arbeidersstand bevond hij zich jarenlang te genover werkloosheid en nijpende zorgen en reeds toen, lang vóór hij als auteur in de openbaarheid trad, moet de gedachte bij den meubelmaker gerijpt zijn, om eens te vertellen aan duizenden en misschien wel aan tienduizenden wat er leeft in de krin gen van hen, die geen werk kunnen vinden voor hun werkgrage handen en geen eten voor hun gezin. Hij schreef een boek over het onderwerp dat hij van zóó nabij kende: „Menschen zon der geld" en na het manuscript enkele ma len te hebben terug ontvangen van de uit gevers, wien hij het ter beoordeeling aan bood, kwam Jan Mens „document humain" in romanvorm bovenin in een linnenkast terecht. Totdat hij hoorde over de bekende „Kos- mos-Eerstelingenprijs", een aanmoedigings prijs voor schrijvers en ook hij zond zijn manuscript in. De jury, bestaande uit be kende en gezaghebbende letterkundigen als Dirk Coster, Antoon Coolen, A. M. de Jong, C. J.'Kelk en dr. P. H. Ritter Jr., oordeelde dat het boek van Mens den prijs waard was en ziedaar hoe de meubelmaker tot be kroond romanschrijver promoveerde! Zijn boek had het succes dat het verdien de (het wordt eerlang ook in het Zweedsch vertaald) en een tweede boek „De Gouden Reael" aldus genoemd naar een klein kroegje in oud-Amsterdam volgde. Ziehier wat de schrijver ons daarover des tijds vertelde: „De Gouden Reael" werd mijn roman van het verlangen, van de hunkering en dat plan bestond al veel eerder. Ik liep rond met allerhande vragen over het recht van de vrouw op geluk en ik heb geprobeerd dat onderwerp aan te snijden, niet op te lossen, hoor! Ik spon het geval uit rondom de figuur van een kasteleines, die uit „De Gouden Reael", een kroeg op het Bickers- eiland, in de Zandhoek dus, die er tegen woordig nog staat. Weken en maanden heb ik gesnuffeld in dat prachtige oud-Amster- damsche 'buurtje van de vroegere „Barren", de Barendstraters en de „Sparren", de Spaarndammerbuurters die het tezamen en in vereeniging tegen de „Eilanders" plach ten op te nemen. Mijn verhaal speelt om streeks het eind van de vorige eeuw in het jaar 1900, in de dagen van de houtsjouwers, de teerkoopers en de koffiepiksters in hun witte jakken. De vrouw van de kroeg, vroe ger een helsch wijf, is weduwe, wanneer Jan Witte, een biljartmaker uit Den Helder in de buurt en in haar leven verschijnt Hij begint er te werken, maakt een nieuw type biljart en hij heeft succes. Zijn bedrijfje be gint te bloeien en als het hem eenmaal goed gaat, vertrekt hij uit de buurt en vestigt hij zich op de Warmoesgracht, de tegen woordige Raadhuisstraat Terwijl de acht tienjarige dochter, een koffiepikster, zich tot hem aangetrokken voelt blijft de be trekkelijk nog jonge weduwe, die zelf illu sies koesterde, achter om in stilte te berus ten. Haar wil om te berusten is sterker dan haar hunkering, al krijgt zij het kort voor de bruiloft van haar dochter, een enorme gebeurtenis in de buurt, te kwaad. Tot zoover Jan Mens en de inhoud van zijn boek dat reeds voor de 3e maal her drukt werd. En ziehier nu eens: Wat een boek vermag! Na de verschijning wilde me nigeen het buurtje van „De Gouden Reael" en het cafétje zelve, leeren kennen. Ge volg? Dat talloozen soms met het boek on der den arm, op weg trokken om een ver- droomd en min of meer in vergetelheid ve- geteerend buurtje op te zoeken. Men stapte en men doet het nog steeds „De Gouden Reael" binnen, men praat er wat met „Oome Hein", den eigenaar, die zijn ,3oekklanten" zoo langzamerhand al gauw herkent en men gaat voldaan heen, met het gevoel een aardige ontdekking te hebben gedaan. Of de schrijver ooit gedacht heeft dat de lezers zóó zouden reageeren op zijn boek? „Neen", zegt Jan Mens, die een derde ro man juist voltooid heeft, „maar het sterkt me in het besef, dat ik voor een breed pu bliek moet blijven schrijven en niet voor zekere literaire kringen... Italiaansch weermachtbericht Zware verliezen aan beide zijden In zijn weermachtsbericht no. 188 maakt het Iialïaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Aan het Grieksche front heeft de vijand eenige afzonderlijke aanvallen onderno men, welke werden afgeslagen. Wij hebben krijgsgevangenen gemaakt en automatische wapens veroverd. Ondanks de zeer ongun stige weersgesteldheid heeft onze lucht macht bomaanvallen ondernomen op troe penconcentraties in de zóne van Barva en op schepen welke in de golf van Patras ge meerd lagen. In Noord-Afrika zijn de krijgsver richtingen nog steeds gaande. Ook gister zijn hardnekkige gevechten ge leverd ten W. v. Sidi el Barrani in de zóne van Boegboeg. Wij hebben den vijand zware verliezen toege bracht, zoowel wat manschappen als strijdmiddelen betreft. Ook onze ver liezen zijn gevoelig. Tijdens de luchtgevechten waarvan mel ding gemaakt is in het weermachtsbericht no. 186 (j.1. Dinsdag) zijn dertien in Dlaats van vier vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Hiervan is vastgesteld dat zij te pletter gevallen zijn. Van onze vliegtuigen zijn zeven niet op hun basis teruggekeerd. In Oost-Afrika was bedrijvigheid van klei ne afdeelingen. Aan de grens van de Soe dan heeft een van onze verkenningsafdec- lingen een vijandelijke post verrast en ver nietigd. In de zóne van Tessenei (Eritrea) is een vijandelijke poging om door te dringen, en welke geschiedde onder leiding van eenige gevechtswagens en vijf pantser auto's, tot stilstand gebracht en afgeslagen door onze troepen en ons antitankgeschut. Een van onze verkenningsvliegtuigen, wel ke werd aangevallen door zeven vijandelijke jagers, heeft daarvan een brandend neerge schoten en is behouden en wel terugge keerd, Een Britsche kruiser is verschenen voor Chisimaio en heeft eenige schoten op de stad gelost zonder schade te berokkenen. De kruiser werd op zijn beurt door on ze kustbatterijen getroffen. Vijandelijke vliegtuigen hebben de gebieden van Arghci- sa en El Oeak in het vroegere Britsche Somaliland gebombardeerd. zilvering naar de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, wat deze serie betreft uiterlijk voor den 31 en Mei 1941, waarna deze in stelling op haar beurt «1e eindafrekening met den directeur-generaal der W.H.N. ver zorgt. Ten overvloede wordt er nogmaals op gewezen, dat uitsluitend levensmiddelen, kleeding en brandstoffen door winkeliers en handelaren mogen worden geleverd. Wat de levensmiddelen betreft spreekt het vanzelf, dat hiermede voor het. levenson derhoud noodzakelijke voedingsstoffen worden bedoeld. Van deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt om een dringend beroep op de leveranciers te doen van het bovenstaande goede nota te willen nemen. De verstrekking van alcoholische dranken is vanzelfsprekend verboden. De waardebon dient tot zijn volle waarde in betaling te worden aangenomen. Ge- heele of gedeeltelijke inwisseling tegen contant geld mag niet plaats vinden. Mis bruik van dezen waardebon wordt straf rechterlijk vervolgd. De directeur-generaal heeft bepaald, dat deze waardebons door de stichting W.H.N. zullen worden gebruikt, teneinde zeker te zijn, dat de ter beschikking gestelde gel den zoo nuttig mogelijk zullen worden be steed. De plaatselijke directeur kan, indien zulks in bijzondere gevallen noodzakelijk wordt geoordeeld, de waardebons door zijn werkgemeenschap doen inwisselen tegen levensmiddelen, kleeding of brandstoffen, teneinde de hulpbehoevenden in natura te helpen. De directeur-generaal verwacht, dat de leveranciers uitsluitend prima ma terialen zullen leveren op de waardebon nen der W.H.N. In den vorigen nacht is Lord Lothian, de Britsche ambassadeur te Washington in de Engelsche ambassade aldaar overleden. De overledene is Zondagavond j.1. plotseling on wel geworden. De dagen daarop verbeterde zijn toestand,' doch deze verergerde zich Woensdagavond en 's nachts om 2 uur is hij toén op 58-jarigen leeftijd overleden. De dood van Lord Lothian is een gevolg van uraemische infectie. Philip Henry Kerr, markies van Lothian, werd in 1882 geboren. Zijn opleiding genoot hij aan de Aratory-school en op de univer siteit van Oxford. Lord Lothian was lid van de Liberale partij. Uiterst belangwekkend is de rol, die hij heeft vervuld in de ontwikkeling der En ge Isch-Duitsche betrekkingen sedert den Uit godsdienstige overwegingen had het echtpaar T. de J. te Zwartemeer in Drente geen geneesheer geroepen bij hun dochter tje van nog geen jaar oud, dat aan bron chitis leed. Uit deze bronchitis ontstond een ernstige longontsteking, waaraan het meis je overleed. De ouders hadden enkel voor herstel van hun kindje gebeden. De justitie, met den gang van zaken op de hoogte gebracht, stelde een onderzoek in. Naar aanleiding hiervan stond het echtpaar terecht terzake dood door schuld. De Asser rechtbank veroordeelde het echtpaar tot twee maanden gevangenis straf. Na de behandeling voor het gerechts hof te Leeuwarden eischte de procureur- generaal bevestiging van het Asser vonnis. Heden evenwel sprak het Hof de ver dachten vrij, daar dit college hetgeen ten laste was gelegd, niet bewezen achtte. Op de biggenmarkt betond groot* belangstelling voor de toekomstige .spek- leveranciers" (f.t. Hei Zuiden) Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Een duikboot heeft van een krachtig be schermd vijandelijk convooi vier koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 30.000 brt. tot zinken gebracht. Het convooi werd uit elkaar geslagen. Op 11 December waren de aanvallen van het luchtwapen in het kader der gewa pende verkenning voornamelijk gericht te gen scheepsdoelen. Bij het vuurschip „Ken- tish Knock" geluktè het een schip, dat door een vrachtschip werd gesleept, door bom- treffers zwaar te beschadigen. Ten zuidwesten van Clacton en Sea wer den een koopvaardijschip van 1500 brt. tot zinken gebracht, een tankschip met kanon nen en mitrailleurs aangevallen en een ander koopvaardijschip van 1500 brt. bij een aanval vanuit zeer geringe hoogte zoo zwaar getroffen, dat het met slgzij in zin kenden toestand bleef liggen. In den nacht van 11 op 12 December vie len sterke afdeelingen voor den oorlog be langrijke doelen in midden- en Zuid-Enge- land met goed succes aan. Eenige Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht in het bezette gebied en in Zuid-West-Duitschland op verschei dene plaatsen brisant- en brandbommen neer, waardoor echter slechts geringe ma- terieele schade werd aangericht. Van een kleine fabriek werd het ketel huis door brand beschadigd. In het bezette gebied werden 'n Franschman en 'n Belg gedood. Verscheidene burgers werden ge wond. De luchtdoelartillerie schoot vier vijande lijke vliegtuigen neer. Twee eigen vliegtui gen worden vermist. Waar binnen enkele dagen een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van de waardebons ad 0,50, 1,00 en 2,50, brengt het hoofdbureau der W.H.N. het navolgende ter kennis van het publiek: De plaatselijke directeuren der stichting ontvangen deze waardebons ter uitreiking aan hen, die voor extra hulpverleening in aanmerking komen. Op de rugzijde boven aan dienen naam, adres en woonplaats van den betrokkene te worden ingevuld, ter wijl gelijktijdig de plaatselijke' directeuren door hun handteekeningen de geldigheid dezer waardebons garandeeren. Degene wiens naam op de rugzijde is vermeld, kan deze bon in alle winkels, wat deze eerste serie betreft uiterlijk tot 31 Maart 1941, in betaling geven. De leveranciers op hun beurt kunnen de waardebons onmiddellijk verzilveren bij al le banken en spaarbanken, nadat zij op de rugzijde door het plaatsen van hun firma stempel en handteekening hebben ver klaard, resp. levensmiddelen, kleeding of brandstoffen aan den bezitter te hebben geleverd. De betreffende financieele instellingen zenden vervolgens de waardebons ter ver- „Umbruch" in Duitschland. Aanvankelijk toonde hij een open oog te hebben voor de vernieuwing van krachten, die in Duitsch land aan den dag trad, en trachtte hij in Engeland daar een beter begrip voor te wekken. In de eerste jaren van het aan de macht zijn der nationaal socialistische be weging in Duitschland was hij een derge nen, die herhaaldelijk met de nieuwe Duit sche gedachtenwereld en de Duitsche leiden de figuren contact zocht en die als zijn ovér- tuiging naar voren bracht, dat het nieuwe Duitschland en het Britsche rijk geenszins onverzoenlijk tegenover elkander behoefden te staan, doch dat een samengaan van beide rijken in de wereld een mogelijkheid was, welke zeer stellig kon worden verwezen lijkt, wanneer van Engelsche zijde het noo- dige begrip voor het levenskrachtige nieu we, dat in Duitschland bezig was te ont staan, kon worden verworven. Deze houding echter liet hij na September 1938 volkomen varen, om zich aan te sluiten bij het kamp, dat zijn meest kenmerkenden vertegenwoor diger vond in den huidigen Britschen mi nister president, Churchill. Eenmaal tot dit kamp overgegaan, deed hij opnieuw zijn in trede in de practische politiek door een be noeming te aanvaarden als ambassadeur in de Vereenigde Staten. Deze benoeming werd een feit op 30 Augustus 1939, enkele dagen voor het uitbreken van den oorlog tusschen Engeland en Duitschland. Ten behoeve van de veehouderij-bedrijven, welke tengevolge van de inundatie schade hebben ondervonden wordt thans hooi gevorderd, dat, aan balen geperst, verzonden wordt (F»t0 Pix.Holl.nd) Dnitsch weermachtbericht WAT EEN BOEK AL NIET VERMAG! Jan Mens' roman: „Da Gouden Reael", bracht een Araster dam sch buurtje vermaardheid. „Weken en maanden heb ik-ge snuffeld in dat prachtige oudrAm- sterdamsche buurtje van de vroege re Barendstratersvertelde ons Jan Mens, de schrijver van „De Gouden Reael", door zijn zomer verblijf in ons Noorderkwartier voor

Schager Courant | 1940 | | pagina 8