5.27 uur Bonaanwijzing vaste brandstof DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Heffing op de loonen ingaande 1 Januari 1941 200 opcenten op winstbelasting Evenveel gas co electriciteit als vorig jaar Lava! uit de Fransche regeering V.S. vechten tegen windmolens Verduisteren Al Uw vrienden al Uw kennissen Uw nieuwjaarsgroet MAANDAG 16 DECEMBER 1940. 85e Jaargang. No. 11370. Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. Uitgöve <fer N.V. Uitg.-Mij'. „Hollands Noorderkwartier" ui rf«ut ln Zaterdag verschenen verordeningen zijn vier nieuwe belastingverlioogingcn aange kondigd waarvan wel de meest ingrijpende is het vervangen van de inkomstenbelasting door een loonbelasting. Hierover ontvangen wij van bevoegde zij de de volgende toelichting: Van don eenen kant zijn de uitgaven van den staat in de tegenwoordige omstandig heden aanzienlijk gestegen, van den anderen kant vloeien verschillende van zijn bronnen van inkomen (b.v. invoerrechten, motorrij tuigenbelasting) aanmerkelijk minder. Daar door is de toestand van de schatkist van dien aard geworden, dat spoedige en zooveel mogelijk afdoende voorzieningen moeten worden getroffen. Wi] de overheid haar taak naar behooren kunnen vervullen, dan die nen haar de noodige middelen ter beschik king te staan. liet is niet doenlijk die mid delen op andere wijze te verkrijgen dan door MastingVerhooging. Trouwens wie leefde nog met de gedachte, dat de staatsmachine zou kunnen blijven draaien zonder belasting jverhooging? De mededceling omtrent ver zwaring van belastingdruk is dan ook eigen lijk voor niemand iets nieuws. Tiet zal ech ter meer de belangstelling trekken in wel ken vorm deze verzwaring is gegoten. Wel nu. voor zoover de belastingbesluiten thans gerped zijn, kan het volgende worden me degedeeld. Voorop dient gesteld, dat uiteraard de tot de Nederlandsche staatsgemeenschap behoo- rende personen den verhoogden last ge. meenschappelijk hebben te dragen en dat die last over hen moet worden verdeeld in overeenstemming met een rechtvaardige belastingheffing. De belasting nu. die gebaseerd is op het draagkrachtbeginsel is de inkomstenbelas ting. Vandaar dat het belangrijkste besluit wel is het besiuit op de loonbelasting 1940. Dit besluit is belangrijk in velerlei opzicht. Vcorecrst omdat in art. 1 wordt vastgesteld dMde beslaande belastingen naar het inko men (dat zijn dus: de rijksinkomstcnbelas- lingmel alle opcenten en de gemeentefonds- belasting met alle opcenten) door een enkele inkomstenbelasting zullen worden vervan- :en. Verder, omdat die nieuwe enkele inkorn- slcnbelasting van 1 Januari 1941 af van alle werknemers zal worden geheven door in- bonding op het loon. Van pensioengerechtig den zal de belasting worden geheven door inhouding op het pensioen. Onder het begrip [loon valt dus ook het pensioen. Die inhouding op het loon (of kortweg: (Ie loonbelasting) is dus niets anders dan een vorm van heffing van de algemeeno enkele inkomstenbelasting. Zij is, met an dere woorden, een vooi'heffing over de in komsten die gedurende het kalenderjaar 1!U1 worden genoten. Ja, zal men zeggen, alles goed en wel. maar er loopen nog aan slagen in de belastingen naar het inko men over het belastingjaar 1940/41, dus tot 1 Mei 1941. Moet men nu dubbel betalen? Daarin voorziet art. 42 van het besluit: is in het inkomen waarnaar men over het belastingjaar 1940/41 is aangeslagen, loon begrepen dan krijgt men ontheffing. Hoe dié ontheffing precies zal zijn, hangt af van de nadere voorschriften van den se cretaris-generaal van het departement van financiën. Intusschen kan dit wel worden aangenomen, dat, voor zoover het inkomen van een belastingplichtige voor het belastingjaar 1940/41 alleen bestond uit de inkomsten van zijn dienstbetrekking, hij een onthef fing zal krijgen van Va van den aanslag over dat belastingjaar, om dat hij immers door de inhouding zijn nieuwe inkomstenbelasting over 1941 geleidelijk voldoet. Ten aanzien van de inkomsten welke niet uit loon voortvloeien blijft de aanslag 1940/41 ongewijzigd gehandhaafd en zal dus Tnneten worden betaald. De belasting wel ke hierin is begrepen voor het tijdvak 1 Januari tot 1 Mei 194T zal gelden als voor heffing voor den eersten aanslag in de nieuwe inkomstenbelasting en zal dus te zijner tijd met dieiz aanslag worden verre kend. De verdeeling van den druk overeenkom- stlfl het beginsel der rechtvaardigheid is behalve in een progressief tarief hierin ge zocht, dat een ongehuwde meer, ja aan zienlijk meer, betaalt dan een gehuwde en dat in ruime mate is rekening gehouden ®et de lasten die op een gezin met kin deren drukken. De belastingplichtigen zijn daartoe inge deeld in drie groepen. Groep I omvat de ongehuwden die geep kinderaftrek genie ten en den leeftijd van 65 jaar nog niet; hebben bereikt Groep 1T de gehuwden die Reen kinderaftrek genieten en de onge- huwden die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt. Groep III de gehuwden en onge- huwden die kinderaftrek genieten. De af tok is niet beperkt tot minderjarigen. Ook voor meerderjarigen is aftrek moge lijk, nl. indien de kinderen nog geen 25 ja ren oud zijn en grootendeels op kosten van den belastingplichtige worden onderhouden en onderwijs genieten of voor een beroep worden opgeleid. Doordien de loonbelasting van het loon wordt ingehouden, en dus het uitbetaalde loon maatstaf voor de inhouding moet zijn, zal men zich afvragen hoe het nu moet gaan met kosten die men heeft moeten maken om de inkomsten uit de betrekking te verwer ven (b.v. aanschaffing van gereedschap, boe ken en dienstkleeding, contributies voor vak- vereenigingen, enz.) en met persoonlijke ver plichtingen (rente van schulden, periodieke uitkeeringen), waarvan de werkgever niets weet. Welnu bij het opstellen van het be lastingtarief der loonbelasting is er van uit gegaan, dat iedere werknemer een bedrag van f 100.per jaar aan zulke kosten be steedt. Dit bedrag is bij de berekening van de hij een bepaald loon verschuldigde be lasting, in mindering van het loon gebracht. Is dit bedrag van f 100.in een bepaald ge val te laag, dan kan de werknemer tot den inspecteur over zijn woonplaats het verzoek richten om op de loonbelastingkaart (zie hieronder) een bedrag aan te teekenen, dat als hoogste kosten in mindering van het loon kan worden gebracht. De werkgever diént dan de belasting in te houden die blijkens de belastingtabel verschuldigd is voor een loon gelijk aan het genoten loon verminderd met het door den inspecteur aangetcekende be drag. Het kan verder voorkomen, dat de werk nemer buitengewone lasten heeft, die zijn draakracht aanzienlijk beïnvloeden, b.v. on derhoud van kinderen waarvoor hij geen kin deraftrek geniet; onderhoud van ouders of schoonouders of broers en ztusters; uitgaven wegens ernstige of langdurige ziekte van hemzelf of van gezinsloden; sterfgeval, inva liditeit, enz. Ook in zulk een geval kan de werkn. den inspect. verzoeken 'n aanteeke- ning op de loonbelastingkaart te stéllen, dat een bepaald bedrag wegens buitengewone lasten in mindering van het loon kan worden gebracht, cn waarmede dus de werkgever re kening moet houden. Zooals gezegd moet de last buitengewoon zijn en moet hij een daadwerkelijken invloed op de draagkracht van den belastingplichtige oefenen. Dit laatste nu men moet nu een maal een maatstaf aanleggen wordt eerst geacht het geval te zijn, indien die buiten gewone lasten 10 pet. bedragen van het ge schatte jaarlijkschc loon. nadat dit is ver minderd met de vermoedelijke kosten tot ver werving cn de vermoedelijke persoonlijke verplichtingen en 10 van het loon voor ie der kind waarvoor kinderaftrek wordt geno ten. Slechts de hoofdpunten van de nieuwe belasting komen voor bespreking in aan merking. Als laatste daarvan willen we de positie van den werkgever in oogenschouw nemen. De loonbelasting als bijzondere hef- fingsvorm van de nieuwe inkomstenbelas ting, is daarom ook hijzonder, omdat de eigenlijke inning van de belasting niet dooi de belastingadministratie, maar door den werkgever geschiedt. Hij dient voor eiken werknemer een loonbelastingkaart. aan te leggen, waarop hij de gegevens die voor het te heffen bedrag aan belasting van belang zijn (b.v. de' groep waartoe de werknemer behoort, het aantal kindoren) aantcekent. Deze gegevens vindt hij vermeld in oen op gaaf (z.g. werknemersverklaring), die de werkgever hem ter hand stelt. De werkge ver ontvangt de noodige formulieren en loonbelastingkaartcn van den inspecteur. Op de loonbelastingkaart worden door den inspecteur in voorkomende gevallen ook de hiervoor genoemde bedragen vermeld, die in aftrek van het genoten loon komen. De belasting over het genoten loon, eventueel verminderd met de door den inspecteur op de loonbelastingkaart vermelde bedragen, kan de werkgever vinden, door in de bij het besluit behoorende loonbelastingtabel het overeenkomstige loon op te zoeken en het daarachter vermelde belastingbedrag resp. voor de groepen 1, 2 en 2 in aanmerking te nemen. De belastingtabel die hij het besluit, behoort, is een tabel voor maandloonon, voor loonen over een ander loon tijd vak moet een herleiding plaats vinden. (De labellen zullen we in ons nummer van morgen afdrukken). Ten gerieve van de werkgevers worden ech ter tabellen voor week-, dag- en uurloonen verstrekt. Natuurlijk wordt hiermede een belangrijke taak op de schouders van de werkgevers gelegd, en uiteraard dient deze publiekrech telijke taak naar behooren te worden ver vuld. De nieuwe inkomstenbelasting zal in de toe_komst een aanmerkelijk deel van de staatsinkomsten gaan opbrengen en van de opbrengst zal weer een belangrijk deel op rekening van do loonbelasting komen. Et- volgt uit, dat de werkgevers door de inhou ding tot de juiste bedragen vlot te doen verloonen, den staat aan een belangrijk deel van zijn benoodicde mjd/ljelen zullen helpen. Vol vertrouwen doet dc overheid een beroep op alle werkgevers, omdat zij er van over tuigd is, dat zij er gróoten prijs op zullen stellen het noodige bij te dragen voor het behoud van een gezonden financieelen toe stand van den Nederlandschen staat, en oolc op deze wijze werkzaam te zijn ten bate van de gemeenschap. Het zal geen verwondering wekken, aldus een deskundige, dat, nu de belasting van de natuurlijke personen belangrijk wordt ver zwaard, ook de belasting van de rechtsper sonen (naamlooze vennootschappen, coöpe ratieve vereenigingen, enz.) hetzelfde lot ondergaat Deze verhooging is - gegoten in den vorm van opcenten op de winstbelas ting,te heffen op de aanslagen over de ja ren, aanvangende met of na 1 Januari 1940. In het algemeen zullen 200 opcenten wor den geheven; dit aantal wordt echter ver minderd tot 150 voor die vennootschappen, enz., waarvan de winst over eenig jaar niet meer bedraagt dan 8 pet. van het gestorte kapitaal. Op 15 December a.s. zal worden overge gaan tot rantsoeneering van gas en electri- citeit op den grondslag van 100 pet. van het verbruik in de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. Onder ..periode" wordt in dit geval verstaan een tijdvak van ongeveer 60 dagen, liga-en de tusschen 2 me teropneming na 15 December. Het ligt hij ingaan op den datum van de eerste hip- teronneminn- nó 15 December a.s. Het ligt voorts in de bedoeling dat het eas- en elec triciteitsbedrijf tijdig bekend zal maken, welke hoeveelheden in de onderscheidene perioden ten hoogste mogen worden ver bruikt. (Dit zijn dus de hoeveelheden, die in de naar de data gerekend meest overeenkomende periode van 1939/40 werden a fa-en om en.) Teneinde den verbruikers in ieder geval een minimum hoeveelheid voor huishoude lijke doeleinden te garandeeren. zullen de vols»endi» minimum-rantsoenen gelden, on- versehilis- of deze 100 net. van het verbruik in de overeenkomstige perioden van 1339 '40 overtreffen: 1. nes: 60 AH. per periode. 2. Electriciteit: a, voor verlichting en huishoudelijk ge bruik (behalve koken): indien de eerste meteropneming plaats vindt: vóór 16 Januari 1941: in de twee opeen volgende perioden respectievelijk 55 cn 41 kwh. Na 15 Januari 1041: in de twee opeen- voigende perioden respectievelijk 47 en 31 kwh. B. Voor electrisch koken. Voor hen, die in hoofdzaak electrisch ko ken, wordt het minimum rantsoen, genoemd onder a), verhoogd met 150 kwh. per perio de. Het geheel of gedeeltelijk vervangen van een rantsoen gas door electriciteit of omge keerd zal niet worden toegestaan. Voor nieuwe verbruikers (dat zijn zij, die in de overeenkomstige periode van 1939—'40 geen gas of electriciteit van het betrokken bedrijf hebben afgenomen) zal door het des betreffende bedrijf een rantsoen werden vastgesteld, overeenkomend met dat van soortgelijke bestaande verbruikers. Daarbij zullen voor huishoudelijke doeleinden uiter aard de hierboven vermelde minimum-rant soenen in acht worden genomen. Voor het geval, dat het verbruik voor 15 December a.s. is toegenomen door nieu we verbruikstoestellèn. in werking gesteld sinds de overeenkomstige periode van he'. vorige jaar, kan door het betrokken gas- of electriciteitsbedrijf een verhoogd rantsoen worden vastgesteld. Daarbij zal worden uit gegaan van het verbruik van soortgelijke bestaande verbruikers. Voor industrieele doeleinden kan het be trokken gas- en electriciteitsbedrijf een extra rantsoen toekennen, op voorwaarde, dat de betrokken verbruiker ten genoege van dat bedrijf aantoont, dat zulk een ex tra rantsoen noodzakelijk is. Bij overschrijding van een rantsoen zal boete worden opgelegd ten bedrage van 50% van het over de betrokken periode ver schuldigde bedrag voor verbruik, meter- en installatiebuur en vastrecht. Bij herhaling van de overschrijding zal de toevoer van <?as of electriciteit kunnen worden afgesne den. Het ligt niet in het voornomen het per centage van 100% te verlagen, zoolang de steenkolenpositie niet ongunstiger wordt. Mochten echter onverhoopt bijzondere moei lijkheden ten aanzien van de steenkolen voor zicning van de gas- of electriciteitsbedrijven optreden (b.v. door transportbelemmeringen bij het kolenvervoer), dan is het niet uit gesloten, dat tot rantsoenverlaging zal moe ten worden overgegaan. Vice-presidentschap in Frank rijk opgeheven. Flandin minister van buitenlandsche zaken Uit Vichy wordt bericht, dat La- val geen deel meer uitmaakt van de regeering en Flandin den post van minister van buitenlandsche zaken overgenomen heeft. De overige mi nisters blijven in functie, behalve die van onderwijs, Ripert, die ver vangen wordt door zijn secretaris generaal, Chevalier. FLANDIN de nieuwe minister van buitenl. zaken. (Foto Eigen Archief) De nieuwe conslitutioneele acte, die een einde maakt aan de opvolging van Pétain door Laval, luidt als volgt: „Indien om eenigerlei reden vóór de ratificatie van de nieuwe grondwet door de natie de maar schalk verhinderd mocht zijn zijn functie van staatshoofd uit te oefenen zal de mi nisterraad met meerderheid van stemmen den plaatsvervanger aanwijzen. Tot het op treden van den plaatsvervanger neemt de ministerraad genoemde functie over". Radiorede van Pétain. Uit Vichy wordt gemeld, dat het staats hoofd, maarschalk Pétain, een radiorede tot het Fransche volk gehouden heeft, waarin hij verklaarde: „Ik heb zooeven een besluit genomen, dat m.i. in het belang van het land is. Pierre Laval maakt geen deel meer uit van de regeering. Pierre Etienne Flandin krijgt de portefeuille van buitenlandsche za ken. De constitutioneele acte nr. 4, die zijn opvolger aanwijst, is ingetrokken. Ik ben tot dezen stap besloten om redenen van hooge binnenlandsche politiek. Hij heeft geenerlei effect op onze betrekkingen tot Duitschland. Ik blijf aan het roer. De nationale revolutie gaat voort." Japan moet zich steeds sterker maken. In een beschouwing over de Japansche betrekking tot de Ver. Staten schrijft Nitsji Nitsjie: de pogingen van Japan in de laat ste twintig jaar, om de Japansche politiek aan de Ver. Staten begrijpelijk te maken, Zijn vergeefsch geweest. Vooral den laatsten tijd heeft Amerika getoond, dat verstand en argumenten doelloos zijn. De Ver. Staten probeeren eenerzijds Japan economisch te wurgen en anderzijds het met hun vloot te bedreigen. Maar de Ver. Staten vechten te gen windmolens Om den vrede tusschen Japan en de Ver. Staten te handhaven, moet Japan zijn bewapening nog vergroo- ten. Pas dan kan men over nieuwe onder handelingen en diplomatieke slappen pra ten. Ook het handelsblad „Tsjoegai Siogyo Sjimpo" is van meening. dat. alle Japansche pogingen tot verbetering zijner betrekkin gen met de Ver. Staten vergeefsch zijn. Daaraan zal ook Nomoera de nieuwe Japansche ambassadeur te AVashington weinig kunnen veranderen. Zoolang de Ver. Staten en Engeland aan hun tegenwoordi ge politiek in het Verre Oosten vasthouden, bestaat, er geen mogelijkheid om met el kaar tot overleg te komen. De Amerikaansche legerreserve. Het ministerie van oorlog der V.S. heeft bekend gemaakt, dat alle ongehuwde leden der reserve van het geregelde leger waar schijnlijk voor 15 Februari zullen worden opgeroepen. Deze reserve bestaat uit solda ten, die vroeger in actieven dienst zijn ge weest en zich vrijwillig voor de reserve hebben opgegeven. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 45 uur Toewijzing voor centrale verwar ming vergroot, voor haarden en kachels verminderd. Tengevolge van de betrekkelijk gunstige yervoersgelegenheid in de laatste maanden is het mogelijk geweest een grootere hoe veelheid vaste brandstoffen beschikbaar te stellen dan voor direct verbruik noodzake lijk was, zoodat de verbruikers hierdoor in het algemeen eenigen voorraad hebben kun nen vormen. Zulks geldt echter niet voor de verbrui kers, die verwarmen door middel van instal laties voor centrale verwarming. Voor deze verbruikers is in verhouding tot de verbrui- kersgroep „haarden en kachels" tot dusver re een geringere hoeveelheid vaste brand stoffen beschikbaar gesteld, zöodat voor de verbruikersgroep „centrale verwarming" thans op ruimere schaal vaste brandstoffen kunnen worden toegewezen, dan voorheen het geval was. Daar hot overigens noodzakelijk is, de totaal beschikbare hoeveelheid vaste brandstoffen zoo gelijkmatig mogelijk en naar gelang van de bè- hoefte over het geheele stookseizoen te verdcclen, zullen voor dc derde pe riode, welke loopt van Zondag 15 De cember 1940 tot en met Vrijdag 31 Januari 1941 de met „08, 09, en 10" gemerkte bonnen van de „bonkaart distrihutic vaste brandstoffen haar den, kachels", alsmede de met „15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24" ge merkte bonnen van „bonkaart distri butie vaste brandstoffen centrale verwarming" elk recht geven op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. De geldigheidsduur der met „brand stoffen, één eenheid tweede periode" en de met „cokes, één eenheid, twee de periode" gemerkte bonnen wordt verlengd tot en met Dinsdag. 31 De cember a.s. De verbruikers, vallende onder de groep b, c en d, met een verbruik van 25 of meer eenheden per periode, dienen zich voorals nog niet ter verkrijging van nieuwe toewij zingen tot dc distrihuliediensten te wen den. Nader zal worden bekend gemaakt, wanneer hiertoe de gelegenheid bestaat. Tienduizenden guldens brandschade Galanteriën en manufacturen verloren. Gistermiddag omstreeks drie uur ont dekte men brand in een aantal bergplaat sen, gelegen achter de perceelen Molen straat te Helmond. De brandweer rukte met a.1 haar matéraai uit en bijgestaan door een aantal Duitsche militairen tastte zij het vuur, dat in de opgeslagen goederen woed de, met een aantal stralen aan, doch zij kon niet verhinderen, dat het oversloeg naar de voor de vuurpoel gelegen perceelen van de heeren Franssen en Van Bokhoven, die er resp een galanteriezaak cn een ma nufacturenwinkel hadden, welke aan de achterzijde vrijwel geheel uitbrandden. Wel slaagde de brandweer er in de slagerij van den heer Hurk. een onbewoond huis en het atelier van den fotograaf v. d. Kerkhof te behouden. Deze perceelen kregen slechts lichte waterschade. Om vijf uur was het gevaar voor ver dere uitbreiding geweken en kon met het nablusschen worden begonnen. De schade is aanzienlijk en bedraagt enkele tiendui zenden guldens. In de bergplaatsen lag veel brandbaar materiaal opgestapeld o.a. manufacturen en galanterieën ontmoet U met indien U die plaatst in de oude, ver trouwde SCHAGER COURANT.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1