„Crescendo veilingen -9 Pinsdag 17 December 1940 Hoogtijdag voor GROENTEN Langendijker Tweede blad Noord-Scharwoude OUD-LEDEN VAN HEINDE EN VERRE OPGEKOME1» OM DE VEREENIGING EN DEN DIREC TEUR GELUK TE WENSCHEN Zeer geslaagde herdenking van 't 50 jarig bestaan Met recht kon de heer Mallekotë Zondagmiddag als waarnemend voor zitter, in zijn openingswoord voor het jubileum-concert door de gem. zangvereeniging Crescendo in sa menwerking met twee andere plaat selijke vereenigingen, haar dona teurs en oud-leden in Concordia aangeboden, van een „hoogtij"-dag voor Crescendo spreken. Door het zeer drukke bezoek, door de tiental len bloemstukken en schriftelijke gelukwenschen, door de vele harte lijke woorden tot de vereeniging-in- het-goud, en Willem Hespe, naar dirigent-in-het-zjlver gesproken, is weer eens ondubbelzinnig bewezen welke plaats Crescendo nog altijd in het dorpsleven inneemt en welke waardeering men voor den diri gent heeft, die ondanks de voorname rol die hij allengs in het Nederland- sche muziekleven is gaan spelen, het eenvoxidige dorpsgezelschap trouw bleef. Is het zóó geworden, dat wie „Crescendo" zegt daaraan onverbrekelijk den naam „Hespe" verbindt, in dankbare herinnering blijft ook de naam bestaan van een andy groot man, „meester" Dors man, grondlegger der vereeniging die de fundamenten zoo stevig bouwde, dat Crescendo inderdaad „steeds hooger" heeft kunnen gaan. Dit alles brengt de heer Mallekote, na ten kort openingswoord van deri voorzitter dpn heer Langendijk naar voren. Natuur lijk had de vereeniging graag het gouden jubileum op een even glorieuze wijze ge vierd als het veertigjarig bestaan. Door de tijdsomstandigheden moest men zich be perken. Plannen die reeds bestonden kon den niet worden uitgevoerd, maar men heeft toch doorgezet. Dat zoovelen aanwezig zijn stelt Crescendo op hoogen prijs. Speciaal welkom heet spr. naast den heer en me vrouw Hespe, het eere-comité, de heeren Mink, Lek en Van Bergen, leden van het loofdbestuur van den Noord-Hollandschen langersbond, de vertegenwoordigers der ilaatselijke vereenigingen, de vertegen woordigers van Hespe's koor „Zanglust" uit Amsterdam en de vele oud-leden, van er verschillende uit andere provincies lijn overgekomen. Van de burgemeester, die zich wegens ziekte verontschuldigd had vas een schriftelijke, gelukwensch ingeko men, evenzoo van Hespe's koor uit Haar lem en de gem. Zangver. Polyhymnia. Hulde brengt de heer Mallekote aan de [roep leden uit Dirkshorn, die Crescendo rouw bleef en zich daar voor veel op offeringen moet getroosten. Met een gevoe lig woord gewijd aan de nagedachtenis van de leden die Crescendo door den dood ont hielen besluit spreker zijn rede. Onmiddel- m lijk daarna wordt een aanvang gemaakt met BE' BT CONCERT. AU waaraan behalve Crescendo medewerkten de Harmonie Excelsior o.l.v. den heer Pran ger en de R.K. Fanfare Genot door Kunst a j.l.v. den heer Peetoom. De mode van de laatste jaren om de ito ilattelandsschouwburgzalen en kolfbanen vol met blinkende tierlantijntjes en glim- nende guirlandes te hangen heeft ze als concertruimte veelal grondig bedorven. Het zingt en speelt er zwaar, de klank dringt reaoiet in de zaal door, het blijft vaal en vlak. Dok de zaal van Concordia is op boven- nli omschreven manier gezellig gemaakt en a8 »k Zondagmiddag moest het geluid zich- loor de papieren barrières heenbreken. De eestzang van Mozart en het zegekoor naar 0j, motieven van Handel, uitgevoerd door Crescendo en de Harmonie, onder leiding 0Ivan Pranger, Willem Hespe toegezongen, iwamen daardoor niet tot hun recht. Het J noest natuurlijk stralen, maar hoewel met inimo werd gezongen en gespeeld bleef de sfeer mat. Koor en orkest konden hier dus sl weinig aan doen, er was niet meer van Ie maken Het koor zong beschaafd en zeer luiver. In het orkest, dat een „echte Mo- sartbegeleiding" te verwerken had, vielen j„.de eerste klarinetten en het eerste koper 'bijzonder op. Het zegekoor van Handel kreeg nog een accompagnement erbij, dat van tegen schoteltjes rammelende kopjes 3r! en lepeltjes van de, de dorstigen lavende ec diensters in de zaal. In do partituur staat, voor zoover ons bekend daarvan niets ni De Harmonie speelde voor de pauze nog de Krönungsmarsch van Meijerbeer, waar- van.'vooral het slot heel goed was en een nummers volgeps het programma aange kondigd als „Le Nouvedu seigneur de vil- rsi lage", dat dan wel de nieuwe spelling zal lV( zijn van de aardige ouverture „Le nouveau seigneur de village" van Boieldieu. Hoewel ondeze ouverture niet zooveel kansen geeft als vi bijvoorbeeld Le Calife de Bagdad van den- zelfden componist boeide de luchtige echt- fa Fransche muziek door de keurige vertol- m king die Pranger en zijn schare er van gaf. ef Crescendo zelf zong onder leiding van Hes- at te voor de pauze een drietal eenvoudige lie- rt deren waaronder de bijna klassieke „Len- I tezang" van Roeskc, dat het ook nu weer uitstekend deed. Mooie sopranen heeft het iel koor, jammer dat een stem af en toe solo- in neigingen heeft. Ook het materiaal bij de .'heeren is goed. Er konden een paar teno.- tn Den meer zijn. Behoudens een klein onge- lukje in de'Lentezang, waar aan het slot de zuiverheid iets in het gedrang kwam Werd uitnemend gezongen, li Van het R.K. Fanfarekorps Genot door WILLEM HESPE. (Eigen Foto Archief). Kunst, waarvoor een rustig en muzikaal jong dirigent den staf zwaait moet het po gen zeker gewaardeerd worden. Heel maatvast is men nog niet, het inzetten is ook nog niet hoe het moet zijn, maar er wordt vroolijk-op en met overgave gemu siceerd en dat is al heel wat waard. De feestmarsch van Van der Glas klonk frisch. Een „tempelridderouverture" van een ze keren meneer Jakma, die daarin Rossini gekruist heeft met Webér, Rossini, von Flo- tow en Richard Wagner en dat heel verdien" stelijk deed, besloot 't eerste optreden v. dit corps, dat ook bij de uitvoering van deze „origineele" compositie zijn best deed. Wlan- neer zullen zulke ellendige nummers nu eens van het repertoire verdwijnen. Het gedeelte na de pauze konden wij tot onzen spijt niet meer bijwonen. Men heeft ons" medegedeeld dat Crescendo en de Harmo nie die elk nog een keer optraden, de goede indruk na het eerste gedeelte achtergelaten, nog hebben versterkt en zij ook daarvoor een verdiend applaus kregen. Prettig is het, dat thans de geest aan den Langendijk zoo goed is, dat vereenigingen van onder scheiden richting en onder leiding van verschillende dirigenten elkaar zoo van dienst, waren als deze middag het geval was. Wij herinneren ons dat het wel eens anders is geweest. FEESTREDE. Hiermede een traditie van wijlen zijn va der voortzettend, houdt de heer J. Keizer een feestrede. Het is zoo, aldus spr., dat in tijden van bedruktheid het lied een imimer vloeiende krachtbron is, waaraan, naar spr. hoopt, velen, als zij dreigen geestelijk er onder te gaan; lafenis zullen zoeken. Maar vooral het Nederlandsche lied is daarvoor, wij behoeven geen voorbeeld van buiten. Onze rijkdom aan liederen is groot en vormt een heilig bezit. Blijf het uitdra gen, opdat de schoonheid er van bewaard blijve. Wij ruilen, ze voor de schoonste niet. (Applaus). Vervolgens richt spr. zich tot Crescendo feliciteert het koor met het 50-jarig be staan en wenscht, dat het steeds omhoog en vooruit zou gaan. Spr. noemt de steun gevende krachten van de leden, die door hun langdurige lidmaatschap de vereeni ging hebben geschraagd, in het bijzonder mevr. De Vries—Borst, die 40 jarpn lid is, de heer K. de Vries, die 32 laar lid, waar van 20 jaar secretaris en 25 jaar penning meester is. zij zijn de ziel van Crescendo. met 't echtpaar C. SwagerHopman, waar van de heer Swager eenige jaren geleden is overleden. Blijft deze vrienden indach tig, zegt spr. Verder noemt de heer Keizer, nog een tiental dames en een paar heeren. die gedurende 20 A 30 jaren lid der ver- 'ecniging zijn geweest. Hierna richt spr. zioh tot den zilveren dirigent, den man, die kwam, hoorde en zijn besluit had genomen. Hij ontdekte de krachten, die in de vereeniging verbor gen lagen, hij ontwikkelde ze en bracht de vereeniging op peil. Wij kwam door hem onder de bekoring van bet lied. Als musi cus en componist heeft hij zich naam ver overd. Zijn werk is boven alen lof verhe ven. Moge het U gegeven zijn, nog vele jaren de staf te zwaaien voor Crescendo, en nog vele lauweren oogsten. Zich wederom tot de vereeniging wen dende. spreekt de heer Keizer den yyensch uit. dat 'zij ondanks de moeilijke tijdsom standigheden het lied zal blijven hrencon. Spr. eindigt zijn rede met een hartelijke gelukwensch en het overhandigen van een bloemstuk. (Applaus). EEN RIJ VAN SPREKERS. brengt hierna koor end irlgent hulde. Het eerst spreekt de heer W. J. Smit, oud- voorzitter. Dat Crescendo zoo hoog staat aangeschreven, aldus de heer Smit, is al leen te danken aan den heer Hespe; daar voor huldigt hij den dirigent en diens echf- genoote, die hem al die avonden heeft moeten afstaan. Als er een nieuwe tijd is aangebroken, zou spr. gaarne zien, dat ln die nieuwe tijd, de jeugd tot de vereeniging toetreedt, om den goeden naam te behouden De heer P. J. Mink, voorzitter van den N.-Holl. Zangershond feliciteert de ver eeniging en den directeur met het jubileum. Spr. beschouwde „Crescendo" als een der pioniers, die ons van die liedjes met tien coupletjes op dezelfde oude wijze heeft af geholpen. De goede resultaten, vooral met het dameskoor, zijn te danken aan den wil tot, zingen. Het was u niet te doen om een pretje. Den emin^nten. dirigent bracht spr. hartelijk hulde. De kracht die van u uitging ter verbetering van den koorzang is groot. Spr. doet deze hartelijke woorden, waarin hij nog eenige grappige herinne ringen verwerkte, vergezeld gaan van een keurig bloemstuk. Hij ondersteunt het be roep op de Jeugd, dat door den heer Smit was gedaan. De heer A. Ootjers, voorzitter van de gvmnastiekvereenigïng ..Hercules en Hv- gïêa" voerde vervolgens het woord, de ver eeniging en den dirigent complimenteeren- de. Namens de harmonie „Excelsior" sprnk de heer IC. van Dijk een felicitatie uit. Hii hoopt, dat, de samenwerking, welke eerst niet zoo goed was. maar thans tusschen de vereenigingen bestaat mag blijven voortbe staan. De heer C. Bakker, voorzitter van de R.K. Zangvereeniging ,St. Caecilia" spreekt een hartelijke felicitatie uit, herinnerende, dat de eerste samenwerking bestond uit het afstaan van de oude gehectografeerde zang nummers, de brokstukken van „Cresendo" waarmee „St. Caecilia" is begonnen. Namens de oud-leden heeft de heer J. Heidsma gesproken. Men werd door den heer Hespe als het ware ge dwongen zich geheel te geven bij den zang, zoodat men na afloop kon zeggen: „Wat hewwe we lekker zongen." Dissonanten wa ren er ook wel eens, als de heer Hespe ons op èeht-Amsterdamsrhe wijze op onze nala tigheid in het bezoeken der repetities wees! (Gelach). De heer Brands sprak namens de vereen. „Zanglust" van Amsterdam, wijzende op de uitstekende verstandhouding tusschen de beide vereenigingen. Aan de vereeniging bood spr. een tweetal zangnummers aan, w.o. de nieuwste conpositie van den diri gent. Den heer Hespe -overhandigde spr. eveneens een geschenk hem dankend voor wat hij voor de vereeniging en den ICoor- zag in 't algemeen heeft gedaan. Namens Gemengd Koor" te Zuidscharwou de voerde de heer A. Schrijver het woord, waarbij hij als blijk van herinnering „De Kinderkruistocht" van Jac. Bonset aanbood. De heer L. Uipkes bood namens de operet teclub „Caecilia" bloemen aan, waarna de heer J. Koeman de rij der sprekers sloot, het woord voerende namens „-Tong Leven." De sprekers deden hun woorden vergezeld gaan van bloemenhulde, en zij werden door den heer Mallekote beantwoord. FELICITATIES. De beer IC. de Vries heeft hierna verschil lende felicitaties voorgelezen, van den bur gemeester, die wegens ziekte verhinderd was, van verschillende componisten, waar van Jac. Bonset de vereeniging verblijdde met een koorwerk; verscheidene oud-leden zonden schriftelijke felicitaties. Mevr. de Vries-Borst sprak hierna namens de veteranen den dirigent hartelijk toe en bood namens loden en óud-leden Crescendo een bloemenhulde aan mevr. Hespe en aan den heer Hespe een vijftal boekpn aan. De heer K. de Vries heeft den heer Hespe op rijm een kernachtige felicitatie toegespro ken. Eenige Alkmaarsche oud-leden kwamen hierna nog met een bloemenhulde -Aandra gen, waarna de beer Hespe de gelegenheid kreeg, een woord van dank te spreken. Hij bad «er bijna geen woorden voor, naar hij zeide. maar het werd toch nog een flinke speech, waarin hij zeide, niet meer dan zijn plicht te hebben gedaan en het niet te kun nen helpen, dat hij zoo was geboren als hij was. Hij herdacht degenen, die de vereeni ging door den dood zijn ontvallen. Hen zal spr. nooit vergeten. De heer Hespe hield een pleidooi voor een verbetering van de mentaliteit, 'van de jeugd waarop hij sterk hoopte; de school moet de juiste grondslag leggen voor de muzikale ontwikkeling. Spr. eindigde met den wensch, dat alle oud-leden weer op de repetitie aan wezig zullen zijn,,a.s. Woensdag. Nadat Klaas de Vries nog door Crescendo was gehuldigd als de ziel van Crescendo, zong de jubileerende vereeniging, geïnspi reerd door de vele bloemen „Mijn hof" van Ph. Loots. Het programma moest noodge dwongen worden ingekort ..Excelsior" speelde nog de Ouverture „Piqué Dame" van F. v. Suppé en Loreleij- paraphrase van Jos. Nesvadba. Het was al tegen zeven uur, toen de heer Mallekote deze uitstekend geslaagde herden kingsbijeenkomst sloot. ZUI.DSCHARWOUDE. WEDSTRIJDEN VAN DEN LANGEN- DIJKER KOLFBOND. In de kolfbaan van Gezellig Samenzijn werd de derde ronde beëindigd van de wed strijden van den Langendijker ÏColfbond. De uitslag was de volgende, waarbij de tusschen haakjes geplaatste getallen de in de vorige 2 ronden geslagen punten aanduiden. ICorpswedstrijd eerste klasse: Volharding Oudkarspel: P. Langedijk (270) 141 p.; P. Gel der (200) 149 p.; C. Vlug (273), 126 p. Totaal (833) 416 p. Op Maat, Zuidscharwoude: P. Molenaar (273)144" p. A. Berkhout 26.9) 151 p. C. Berk hout (246) 142 p. Totaal (788) 437 p. Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude: G. Mettes (272) 153 p.: Th. Rijper Sr. (278) 152 p.; Th. Rijper Jr. (285) 136 p.; Totaal (835) 441' p. Vriendenkring. Noordscharwoude: C. Lan gedijk (291) 147 p. G. Deutekom (282) 154 p. P. Kist (289) 128 p. Totaal (862) 429 p. Tweede klasse: le Korps Op Maat: J. J. Reijne (237) 109 p„ K. Ruiter (270 )131 p.; J. Leeuwrik (2U) 112 p. Totaal (729) 357 p. 2e ICorps Op Maat: P. v. d. Welle (239) 92 p.: J. du Burck (209) 117 p.; M. Vlug (220) 126 p„ Totaal (668) 335 p. Gezellig Samenzijn: F. Mulleboom (239) 114 p.: K. Spaans (256) 124 p., J. Engeringh (228) 126 p. Totaal (723) 364 p. le Korps Vriendenkring: C. Langedijk Cz. (237) 132 p., L. Mallekote (232) 104 p.t C. Pran ger (254) 142 p. Totaal (723) 378 p. 2e ICorps Vriendenkring: G. Langedijk (297) 139 p. T. Kostelijk (214) 141 L. Dekker (248) 129 p. Totaal (759) 409 p. Ons Genoegen, Noordscharwoude: P. Jes (204) 134 p„ A. Moeijes (214) 97 p„ D. Bakker (183) 86 p. Totaal (601) 317 p. Onder Vrienden, Oudkarspel: -J. Schrieken (260), 124 p.. A. Eecen (220) 128 p„ P. Koste lijk (187) 110 p. Totaal (676) 357 p. Derde klasse: Volharding: J. Deutekom (224) 93 p;, F. Moeijes (199) 107 p.; K. Dekker (196) 81 d. To taal (619) 281 p. Op Maat: P. Glas (205) 115 p.t P. Schoorl (184) 96 p. J. Kramer (192) 145 p. Totaal (381) 356 p. Gezellig Samenzijn: P. Bergen (212) 148 p.. J. v. d. Ham (203) 130 p.. J. Buiter (174) 129 p. Totaal (589) 407 p. Vriendenkring: Jb. Prijs (163) 124 p.: C. Jongsma (212) 103 p., M. Maars (205) 114 p. Totaal (580) 541 p. Personeele kolvers. Derde klasse. Volhar ding: H. Bakkér (156) 72 p., Jb. Plakman (121) 46 p., B. Drost (157), 73 p„ D. Plakman (231) 89 p. Tweede klasse: K. Kat (212), 112 p.. C. Plakman (229) 116 p. Op Maat: Jb. v. Twuijver (229) 130 p.. M. Wagenaar (168) p.. W. Kuijt (127) p. Gez. Samenzijn: Th. de Lange (199) 115 p„ W. ICuin (194) 94 p.. Vriendenkring: S. de Rijke (179) 103 p., S. Timmerman (179) 96 p„ H. Kuiper (83) 55 p., G. F.ns (130) 106 p. Ons Genoegen: R. Blom (211) p. A. Jon kers (145) 99 p.. W. Bakker (215) 9 Op., Sj. Maakal (107) p. HOOGWOUD LANGEREIS De ijsclub Langereis hield 'ten huize van café Visser haar algemeene vergadering. Nadat de voorzitter had geopend worden de notulen onveranderd goedgekeurd. Hierna leest de secretaris zijn uitgebreid jaarverslag en deze heeft daarvoor een compliment in ontvangst te nemen. De penningmeester blijkt ntvangen te hebben 111.17 en uitgegeven 135,58. Al- zoo een nadeelig saldo van 24.41. De hee ren C. Benit, N Klaver en J. Bakker heb ben dit financieel beleid gecontroleerd en in orde bevonden. De bestuursverkiezing is bij acclamatie wederom aan de tafel verhonden. Voorz. brengt ter kennis, dat de pen ningmeester 25 jaar deze functie heeft ver vuld. De jubilaris wordt door voorz. in hartelijke bewoordingen toegesproken en deze biedt als blijk van waardeering een fraaie vulpen aan. De heer Benit door deze attentie zicht baar verrast dankt bestuur en leden voor deze hulde en hoopt nog 25 jaar te kunnen aan blijven. Algemeene felicitatie volgt hierop. Van het hoofdbestuur is het verzoek bin nen gekomen, den heer Benit mede af te vaardigen om hem aldaar op grootsche wijze te huldigen. De heer Benit is inmid dels benoemd tot lid van verdienste. Red.). Door de penningmeester worden nog eeni ge vragen beantwoord over eenige onkos- tenrekeningen die oogenschijnlijk nog ql hoog zijn. Voorz. geeft hier ook een duidelijk ant woord op, zoodat wel degelijk blijkt, dat de ijsclub goed geboerd heeft in dezen ijsrij- ken winter. Iedereen is met deze uiteenzetting „dik" te vreden. Hierna sluiting. AFGELAST. De V.C.L. wedstrijden zijn wegens de vorst afgelast. POLDER-NIEUWS Schreven wij onlangs over de benoeming van den heer J. Bijvoet als Dijkgraaf, dit verlangt eenige herziening. De heer Bij voet is nl nummer één op de lijst als ean- didaat. De heeren C. Glas en P. Wester, resp. twee en drie. Tegen de heer Wester is bezwaar ingediend wegens hoogen leeftijd. Tn verband hiermede is er Dinsdag a.s. een herstemming. Men wachte zich voor overdrijving naar beide kanten waar is, dat omzetten sterk zijn gestegen, In de Streek besomde men nu al de 3 millioen in geen jaren voorgekomen als nog wat euve len worden opgeruimddan noq be ter men vergete niet de slechte jaren in elk geval zijn de prij zen aanmerkelijk beter aardar- pelhandel was er weer niet bij na alle roode kool tegen maximum prijs verkocht geen groote aan voer ruime aanvoer van gele knol bijna alles brengt f 3.30 op ook Savoyekool voor dien prijs verkocht idem groene geen aanbod meer van gewone witte. wel Succeswitte opbrengst f 3.- wortelenmaximumprijs van f 3 .30, behalve kleine weinig bieten - het mecrendeel voor f 2.30 verkocht zeer geringe aanvoer van uien de prijs van f 4.— te laag minder andijvie kwali teit neemt af f 2 of iets meer sprvitkool, boerekool en dure knol- selderie. Uit de kringen van de tuinders klinken den laatsten tijd stemmen op, die bedoeld zijn als een weerlegging van de door het publiek, of een deel van het publiek, zijn spreekbuis meestal vindend in een deel der pers, geuite bewering, als zou het den tuin bouw de laatste maanden zoo naar den vleeze gaan, wat dan wordt afgeleid uit de sterk verhoogde omzetten aan de veilingen. Een tuinder, evenmin als ieder ander, is er van gediend, dat men zijn welvaart of wei stand, zijn vermogen of inkomsten hooger aanslaat dan ze in werkelijkheid zijn, inte gendeel, hij kan er beter inkomen, als men een en ander wat lager taxeert. Bij al deze uitingen moet men echter, om ze óp de juis Betekent ver- hoogde omzet ook betere uitkomst 1 te waarde te schatten, wel goed onderschei den en wie dat doet (uitzonderingen beves tigen ook hier den regel), zal meestal tot de ontdekking komen, dat, wat gezegd of geschreven is, toch niet met de scherpe kant jes heeft, welke hij, die er niettemin aan stoot aan neemt, er aan voelt. Er wordt misschien van beide kanten overdreven, doch wie van de omzetten leest, welke aan tal v. veilingen worden gemaakt, moet toch we! de gevolgtrekking mogen maken, dat. het heel wat betpr gaat (anderen zeggen: heel wat minder slecht) met den tuinbouw. Het begrip „slecht" is inderdaad rekbaar. Tn dé vergadering van „De Eendracht" te Oudkarspel was men al zeer pessimistisch, terwijl men in andere kringen over dezelfde resultaten niet ontevreden is. Om maar wat dicht bij huis te blijven noe men we Noordscharwoude met een omzet in November 1939 vhn f 103.800 tegen f 149.320 in dezelfde maand van 1940: Broek op Langendiik resp. f 105.650 en f 162.S00, een vermeerdering van 50 pet.: Warmenhui- zen f 30.200 en f 64.150. Tn de Streek heeft men deze week het verheugende cijfer van f 3.000.000 in dit jaar kunnen constateeren. een geheurtenis. welke zelfs niet ongemerkt werd gepasseerd, zelfs feestelijk werd ge vierd. maar waarop in het bijzonder den na druk werd eevestïgd. We mogen echter bii de bcoordppling dez.pr cijfers niet uit het oog verliezen, dat de omzet noodzakelijk zoo hoog moet zijn. ia dat. ze zelfs nog wat 'looger zonden moeten wezen, om te kunnen zeggen: het gaat den tuinder best. En ook zij men er met zijn conclusie op bedacht, niet te vergeten, dat de tuinders een lange •■eek- van jaren bet zoo slecht hehben ge had. zoo aan lager wel zijn geraakt, dat de "financieele uitkomsten nu beter moeten zijn dan zonder de crisis om evenveel over te houden. Bovendien wordt het levén voor liet tuindersgezin en voor 't tuindersbedrijf duurder. Maar dat er de laatste maanden voor de tuinbouwproducten aanmerkelijk betere prijzen zijn gemaakt, dan de laatste jaren in het overeenkomstige tijdvak, blijkt heel duidelijk uit een vergelijking met de vorige jaren gpmaakte prijzen. Dat verschil is bemoedigend en hoop gevend, en als successievelijk de maximum" prijzen zullen wosden verhoogd, en we twijfelen er niet aan, of dit zal gebeuren, dan zal de einduitkomst bij het sluiten van het boekjaar o.i. niet tegenvallen. Als dan door de actie van de tuindersorgani- saties de verschillende euvelen, die als bijzaak van het huidige maximumprijzen- stel kleven, kunnen worden opgeruimd, de toeneming wat gauwer of wat grooter kunnen doen worden, de mogelijkheid kan worden verkregen, om een hetere verhou ding te scheppen tusschen het export-ge- deeltp en het binnenlandsch kwantum; voor sommige producten den minimumprijs nog wat verhooed te krijgen, verder er naar te streven, dat de mogelijkheid wordt ge schapen, dat de maximumprijs in het binnenland hooger mag zijn dan de ex- nortnrijs en er nog eenS nauwkeurige aan dacht wordt geschonken aan het vraagstuk van den maximumprijsf door de consumen ten te befalpn. dan verwachten we een noe hpfer resultaat. Aardannelenaanvoer was er "deze weók weer niet. De aanvoer van roode. kool weer maar weinig af van dien der vorige week. Veel ervan behoorde .tot het uitgeschoten goed pn de groverp sorteering. Het. mooie goed van de meest gewilde grootte wordt niet aangevoerd, wat te begrijpen is. als men vvpet. dat de maximumprijs ook deze week weer op f 4 was bepaald. Velen von den dit te laag. Gele kool werd er in vrii groote hoeveel heid aan de Broeker veiling aangeboden, gemiddeld 8 A 9 spoorwagens per dag( te- "pn gemiddpld 4 aan de -veiling van den Noordermartkbond. Voor dezen tïftd is dat ppn Rink aanbod en dit is toe te schrijven aan den meer bevredigenden prijs van f3.50 en de omstandigheid, dat er van deze kool heel wat uitgeschoten moet worden. Bijna alles werd, evenals dit bij de roode kool het. geval was, tegen den maximum prijs verkocht. De Savoye-kool werd bijna uitsluitend aan de Broeker veiling gepresenteerd, ongeveer 8 spoorwagens. Uitgezonderd wat sterk af wijkend goed, werd voor alles de maximum priis van f 8 betaald. Groene kool kwam in hoofdzaak te Noord scharwoude. echter in geringe hoeveelheid. Ook deze bracht f 3.50 op. Gewone witte kool kwam er niet meer. Voqr den inmaak van zuurkool zouden de fabrikanten nu op Deensche witte zijn aan gewezen, wat echter voor dat doel is uit gesloten en de inmaak dus vrijwel stil staat. Er kwam nog wat Succeswitte. die voor den maximumprijs van f 3 werd op genomen. Denen f 3—3.50. Dp tuinders blijven volharden ïn hun houding, om zoo weinig mogelijk aan te voeren, hoewel de voorraden ook niet bij- zonider groot meer zijn, daar er tegen hoo- ge of vrij hooge prijzen, toen de handel nog vrij was, veel is verkocht. Wat aangevoerd werd, bracht ook nu weer f 4 op, zoowel grove, gewone, drielingen en nep. Stek bracht wat minder op: f 2.16—3.90. Aan heide veilingen kwam ongeveer dej zelfde hoeveelheid wortelen, die voor den maximumprijs va$ f 3.3Ö voor grove vrij vlmr werden afgenomen. Kleine brachten f 1.86-3 op. De aanvoer van bieten was klein. Verre weg het grootste deel werd f 2.50 verkocht overigens, naar kwaliteit en sorteering werd f 1.602 betaald. Andijvie kwam er heel' wat minder dan de voige week. De kwaliteit is ook stek achteruit gegaan Aan de maximumpriis kon men niet toekomen. De meeste werd voor f 2 verkocht. Sommige partijtjes brachten het tot f 2.40 en f 2.80. Een hoeveelheid spruitkool werd ver kocht voor f 15.terwijl voor boerekool f 1.70 werd besteed. Knolselderij bracht weer een zeer goeden prijs op: zoowel voor A als voor B. werd f 9.80 betaald.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5