Veilingsgebouw gekocht Gratis Gratis Loonbelasting torpedeert goede voornemens lezen!! KOOPMANS' Ruwe schrale huid PUROL1 Woensdag 18 December 1940 Tweede blad RAAD WIERINGERMEER Opcenten gemeente fondsbelasting blijven op 100 HARTELIJKE WOORDEN VAN Mr. BACKER. Op 1 Juli 1941 zal Burgemeester Smeding vertrekken. Zelfstandig heid blijft de groote vraag. De Raad vergaderde gistermiddag. Voorzitter de heer burgemeester Ir. Sme ding; secretaris de heer Blaauboer. De heer Mr. Kamp had door de slechte verbinding geen kans gezien aanwezig te rijn. Door de leden staande aangehoord, «preekt de voorzitter het volgende OPENINGSWOORD Het verheugt mij U allen welkom te kunnen heeten. Ik kau niet nalaten een oogenbli'k Uw aandacht te vragen voor de eerbiedige herdenking van onzen zoozeer gewaardeerden Commissaris voor deze pro vincie. Mr. Dr. A. Baron Röell, die kort geleden zoo plotseling is heengegaan. Zij. die den Commissaris .gekend hebben, we ten wat in dit vruchtbare leven niet al voor het publiek belang is gedaan en hoe deze harde en plichtsgetrouwe werker, met inzet van al zijn rijke gaven van hoofd en hart, in het bizonder de provin cie Noordholland aan zich heeft verplicht. mijnheer Backer. die het voorrecht had gedurende vele jaren den Commissa ris ter zijde te mogen staan, moet dit plot selinge verlies wel diep getroffen hebben. Rijk daarentegen zullen vooral voor TT de herinneringen zijn aan dezen voortref fel ij ken mensch en in dit opzicht zult U ziel), naar ik meen te mogen aannemen, bevoor recht achten zooveel met dezen magistraat van ouden stempel te hebben mogen sa menwerken. Een. woord van dank en hulde past ons, in deze nog jonge gemeente, voor de groote belangstelling door den Commissaris be toond, sinds het. onvergetelijke bezoek, met Gedeputeerden in den zomer van 1937 aan de Wieringermeer gebracht. Menigen goe den raad en nuttige wpnk heb ik destijds dankbaar aanvaard en ik zal bet steeds als een voorrecht beschouwen een persoon van dit formaat op mijn levensweg te hebben mogen ontmoPten. Dat hij na dit leven van ingespannen en Moeren arbeid in vrede moge nisten. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een bericht van Ged. Staten, dat aan het raadsbesluit tot onderhandsche aanbe steding van een Chr. Nat. school te Wie- ringerwerf, de goedkeuring is onthouden. Aan den heer A. de Kroon zal een ver goeding voor vervoerkosten leerling biiz. school worden toegekend' ingevolge art. 13 der L.O. wet. Een teeken des iijds. Voorgesteld wordt, B. en W. bevoegd te verklaren, ontheffing van de bouwverorde ning te verleenen, voor zoover die betrek king heeft op materialen en constructies welke door schaarschte niet zijn te krijgen. Aldus besloten. Op een verzoek der besturen der gym nastiek vereenigingen om betere outillage van de gymnastïekgebouwen, adviseeren B. en W. afwijzend. Het college wil eerst de kat eens uit den boom kijken. De beer van Oers vraagt of wanneer de vereeniging in Wieringerwerf geen levens vatbaarheid heeft, de toestellen worden overgeplaatst. Voorzitter heeft deze booze gedachten niet en hoopt dat de vereeniging een rijk leven is beschoren. De heer Backer wil gharne een brug aanschaffen voor de gymnastieklokalen. Dat is een toestel met veel mogelijkheden. Voorzitter: Is dat een brug om te komen tot andere toestellen? Voorzitter is er ove rigens niet op tegen. Weth. de Graaf meent dat er dan drie verschillende soorten bruggen moeten zijn, voor kinderen, dames en heeren. B. en W. zullen de zaak in beraad hou den. Voorgesteld wordt, bet raadhuis, de se- crefariswoning en de drie veldwachterswo ningen aan te koopen. Nadere bijzonderheden hieromtrent pu bliceerden wii eerder. Een voorstel, dat voor een gemeente alleszins aanvaardbaar is. zegt voorzitter. De heer Venhuizen vraagt of dit het Voorloopige raadhuis betreft. Voorzitter: Nooit anders bedoeld! De heer mr. Backer feliciteert de gemeen te, en dankt den burgemeester voor de onderhandelingen door hem met den di recteur van de Wieringermeer gevoerd. Voozitter: Het ging, heel vlot! (Gelach). (Voorzitter is, zooals men weet., zoowel bur gemeester als directeur van de Wieringer meer .zoodat bij steeds met zich zelf onder handelt! Versl.) Het voorstel wordt aangenomen. Een tegenvaller! B. en W. stelden voor 80 opcenten te hef- fen op de gemeentefondsbelasting (verla ging met 20 opcenten) en 50 opcenten op de vermogensbelasting. Door de aanstaande loonbelasting vervalt de gemeentefondsbelasting, dus de begroo ting komt op losse schroeven te staan. Ver moedelijk zal er wel voor de Wieringer- meer een regeling worden getroffen, maar voorloopig stellen B. en W. voor het aantal opcenten op 100 te laten. De heer Venhuizen: 't Is prachtig! Voorzitter: We kunnen niet anders, na deze Zondagmorgen-surprise. Het oorspronkelijke voorstel moet huiten behandeling blijven en de opcenten blijven dus gehandhaafd. BEGROOTING. Hierna komt de begrooting in behande ling, Bijzonderheden namen wij eerder op. De heer Mr. Backer wil noch bij verleden noch bij toekomst lang stil staan. Als er één tijdstip is geweest om enkele woorden tot 't college te richten is 't echter thans Een veelbewogen jaar ligt achter ons, we zijn afgedaald tot de diepste dalen van het na tionaal bestaan en in zulke dagen wordt zeer veel van het gemeentebestuur ge vergd. Door zijn werkkring heeft spr. de arbeid van de dagel. besturen in Noordholland kun nen gadeslaan Hulde brengt spr. dan ook 't Dag. Bestuur. In de Wieringermeer bleef men regeeren, veel ook is van secretaris en ambtenaren gevergd. De heer Blaauboer heeft in zijn functies zeer veel gepresteerd. Men moet spr. woorden niet als een gebaar beschouwen, ook van een andere plaats be oordeelt spr. de besturen, wat hij hier zegt is oprecht gemeend. De begrooting zelf noemt spr. gezond opgezet, het gaat de be volking goed, ondanks de druk, doch verge lijkenderwijs is het bier nog goed te leven. Als directeur van Winterhulp is spr. ook blij over deze uitzondering. Zelfstandig? Een andere vraag is of de Wieringermeer zijn zelfstandigheid zal krijgen. De oorlog bracht deze zaak op een andere basis. Hoe zal het nu gaan? Spr. kan niet dtirect be vestigen of de gemeenteraadsvergaderingen zullen worden gehouden. Wel zal er een nieuwe burgemeester komen, een belangrijke gebeurtenis staat dus op het punt te ge beuren. Als een nieuwe burgemeester komt, wordt de gemeente meer een normale, doch tevens wordt dan een periode van vrucht baren arbeid door den heer Smeding afge sloten! Zeer getroffen is spr. voor de woor den tot hem gericht in verband met het overlijden van den commissaris der provin cie. Dat is in elke gemeente als een verlies gevoeld, overal is een belangrijk deel van het openbare leven weggevallen. Spr. heeft tien jaar lang met den com missaris samen gewerkt. Men heeft wél gevoeld en begrepen wat de commissaris is geweest, maar niet heeft men geweten, wat baron Roëll als magistraat en als mensch voor zijn ambtenaren is geweest. Voorzitter dankt voor de woorden van den heer Backer en hevelt een deel daarvan gaarne over op den secretaris, die aan het front stond. Spr. hoopt dat zoolang het col lege nog de Wieringermeer bestuurt, het vertrouwen zal blijven genieten. Nooit heeft spr. onder stoelen of banken gestoken, dat het de Wieringermeer toekomt zelfstandig te worden, dit streven huldigt hij nog. Ook spr. weet geen antwoord op de viagen van den heer Backer, maar persoon lijk wacht spr. een andere taak in de N.O. polder. Per 1 Juli a.s. zal spr. door den echten' burgemeester moeten worden vervan gen. Artlkelsgewijfce behandeling De heer Leyten vindt de post aanplakken te laag, vooral in verband met de noodslacht plaats. Spr. had bedoeling omroepers aan te stellen. Oliebollen - Appelbollen Beignets - Rolletjes Wafelen Poffertjes bakt U uit één pak van 500 gr. Huishoud TARWEBLOEM Zelfrijzend BAKMEEL Eerste soort BOEKWEITMEEL (Voor één pak 14 bonnan «an da bloamkaart) |P ©it ©w&;J5offanJec(! £2 g«8aft mog« ie faafefe bogen van btf jaar in geen gejtn ontSrefUn, j» KOOPMANS' MEELFABRIEKEN N.V. Voorziter meent dat dit een zaak is voor den vleeschkeuringsdienst. Men zal dit na der bezien. De heer van Oers vindt het niet goed dat het subsidie Witte Kruis memorie is ge raamd. Moet de Zuster op de fiets door de Meer en hoe moet het tekort wor den weggewerkt? Voorziter: We doen ons best en zullen de menschelijkheid betrachten. De heer van Oers vraagt waarom een tijdelijk opzichter teekenaar van f 1500 noodig is. Er is toch pas iemand vast be noemd. Voorzitter zegt dat er veel speciaal tee- kenwerk is in verband met de bebouwings plannen. Uitdrukkelijk wordt echter het tij delijk karakter gehandhaafd. Ook de heer de Bruyn is de zaak niet duidelijk. Men dacht aan den man te ver dienen, maar het kost nu meer. Kan de architect het niet alleen af? Voorzitter had de vraag verwacht, maar heeft zich geprepareerd. Spr. somt een twaalftal onderdeelen van her werk van den gemeentearchitect op. Men moet voorzitter gelooven als hij zegt, dat de heer Dijkstra dag aan dag bezet is, en geen tijd heeft om rustig te gaan zitten teekenen. De beer Leyten heeft pijnlijke ervaringen ten aanzien van de begraafplaats, toen de begrafenisstoet van een arbeider geen ge bruik van de kapel kon maken, omdat dat vier gulden kost. Bij koud weer moet toch de kapel door ieder gebruikt kunnen wor den. B. en W. zullen trachten het bezwaar te ondervangen. Zij zullen er vandaag nog over vergade ren, voorloopig wordt het gevraagde toege staan. De heer v. Oers vindt de rijwieltoelage ad f 15.voor de gemeentewerklieden te laag, het moest, dubbel zooveel zijn. Weth. Peters wijst er op dat men het bedrag als tegemoetkoming moet zien, het is niet zoo als bijv. met de veldwachters, die steeds fietsen. Men besluit, de zaak eerst eens aan te zien. B. en W. zullen de redelijkheid be trachten. De gemeentegeneesheer De heer mr. Backer vragt of een vergoe ding van f 150.redelijk is. B. en W. heb ben nu ervaring. Destijds pleitte spr. voor een hoogef bedrag. Voorziter: Gezien wat er voor gedaan wordt moet het bedrag niet verhoogd wor den. De heer Venhuizen vindt een bedrag van f 1100.voor drie schrijvers bij de distribu- ticdienst te laag. Voorzitter: Het is jong soort, half was, maar eigenlijk heeft U er niets over te zeg gen. (gelach). Voldoende toegelicht? De heer Venhuizen: Als ik toch niets heb te zeggen, ja! De uitgaven zijn hiermede afgehandeld. Gymvereenigingen beenen de ge meente uit. De heer v. Oers vraagt, of de gymnastiek vereenigingen niet minder kunnen betalen. Voorzitter: Het is al uitgebeend, het kan niet lager! De post opcenten gemeentefondsbelasting ad f 32790 wordt krachtens genomen be sluit. met 20% verhoogd. Hierna wordt de begrooting goedgekeurd Hulde brengt voorzitter aan den samenstel ler. De heer Mr. Backer, constateert, dat er nimmer zoo weinig over is gepraat. Hierna sluiting van de vergadering, die slecht te volgen was, door de plaatsing der perstafel. Voorzitter wenscht de aanwezigen een goed jaar 1941. KOEGRAS JULIANADORP DE PAARDENMONSTERING. Het was Maandag den geheelen dag druk in ons dorp, door de paardenmonstering, welke plaats had voor de gemeenten Den Helder en Callantsoog. Eenige honderden paarden passeerden de kennersblikken van de Keuringscommissie en. daar een groot percentage tot de oudez-e paarden behoor den, was het aantal goedkeuringen niet zoo bijster groot te noemen, daar men het voor al op jonge dieren voorzien had. Uit de van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doo* 30-óOxt. Bij Apoth.cn Drogislei» munhakdtHMI Langendijker Groenten Centrale De veilingsvereeniiging Langendijker Groentencentrale hield gistermorgen in café De Boer te Broek op Langendijk een buitengewone algemeene vergadering. De burgemeester van Broek op Langendijk was wegens ziekte verhinderd. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz. opende de vergadering met een hartelijk welkom. In het bijzonder heette hij welkom gasten de beide Wethouders van Broek op Langendijk, de afgevaardigden van Koop handel, de heeren Steunenberg en Wage naar en den betaalmeester, den heer Pas toor. Na de overleden bestuursleden de heeren Joh. Koning en Jb. Kramer te hebben her dacht en een woord van dankbare «herinne ring te hebben gesproken over de jonge mannen die bij de verdediging van hun va derland gesneuveld zijn besprak hij de moei lijkheden van den afzet van de tuinbouw producten in de wintermaanden. Wanneer wij, aldus spr. de zaken goed bekijken in het licht van het feit dat wij in ooi-log zijn, dan kunnen wij niet anders zeggen dan dat alles gedaan wordt om de afzet zo goed mo gelijk te laten gaan. Door onzen Regeeringscommissaris werd in den beginne gezegd; wij staan voor groote moeilijkheden, maar laten wij op het eind maar kijken wat de uitkomst is. Thans kunnen wij zeggen dat de uitkomst goed is geweest. Het scheen dat de afzet van onze witte kool voor zuurkool, stagneeren zou omdat de regeling die gemaakt was, niet geheel naar den zin van sommigen was; hier wil ik verklaren dat er alles voor gedaan is om op de eerste plaats de hoogste prijs voor het product te verkrijgen, waar tegen over ook iets gedaan moet worden om daar toe te komen. Dit is met de meeste nauwge zethcid verricht en ik meen dan ook, al zal het dan geen 100% zijn toch wel 95% tevre den zal zijn met het verloop van den af zet van dit product, waarvan de uitkomst ten slotte goed is geweest. Vervolgens, aldus spreker is voor ons zeer verblijdend dat onze pro ducten voor het doel, waar wij ze voor telen, geplaatst kunnen wor den. Alles wordt thans voor men- schelijke consumptie opgenomen. Dit is niet alleen een verbetering, maar ook van groote sociale betceïcenis. Wij kunnen ons er niet best mee vereeni gen, zooals het thans aan de veiling is. Dat moet nog gewennen en wij moeten ons erbij aanpassen, dat de minimum- en de maxi mumprijs gelijk gesteld aijn. Dat wij. een vaste prijs hebben voor het exportgedeeltc is wel verklaarbaar, maar voor het binnen- landsche gedeelte hadden wij gaarne meer vrijheid van handelen, d.w.z. meer prijsver schil opdat de kwaliteit en de verzorging in den prijs tot uiting kon komen. De tuinbouwer houdt niet van oorlogsge- geweld, aldus eindigde voorzitter zijn rede daarom willen wij hopen dat voor dezen oorlog spoedig een oplossing gevonden wordt en dat de verschillende landen elkander vinden voor vrije handel en vrij verkeer; wij willen hopen dat wij onder Gods zegen zoo'n toekomst tegemoet mogen gaan. Ap' plaus). De notulen van c|e vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. De voorziter deed eenige mededeelingen over de gewijzigde prijzen voor den export (Zie ons nummer van gisteren). Verder deelde de voorzitter mede, dat op gave kan worden gedaan voor de aanschaf fing van papier voor het beschermen van de kool tegen de vorst. Spr. merkte op, dat ieder een zooveel mogelijk met vaste brand stoffen moet gaan stoken, opdat event. nog te ontvangen petroleum geschikbaar blijft voor degenen, die niet met steenkool kun nen stoken. In verband met de paardenmonstering stelde het bestuur voor aan de Prov. com missie te verzoeken om pogingen in het wérk te stellen om de tuinbouwstreek, waai de paarden zoo noodig zijn, zooveel moge lijk te sparen bij de vordering. Aldus besloten. AANKOOP VEILINGSGEBOUW. Het bestuur stelde voor, tot aankoop over te gaan van de veiling&gebouwen, eigendom van de gemeente Broek op Langendijk. De voorwaarden, welke wij reeds uitvoe rig publiceerden, komen er op neer dat al le opstallen der veiling, welke eigendom zijn der gemeente Broek op Langendijk in vollen vrijen eigendom aan den LGC worden afgestaan tegen den koopsom van f 10.000 en het water wordt in erfpacht gegeven te gen een jaarlijksche canon van f 1. Het bestuur geeft den leden in ernstige overweging om den wensch, een eigen vei ling te bezitten, te verwezenlijken en aan het bestuur machtiging te verleenen tot aankoop over te gaan. De voorzitter lichtte dit voorstel toe. Het is wel van zeer groot belang, dat nu juist in dit jubileumjaar van 't 25-jarig bestaan van de L.G.C. tot den aankoop van de veilingsgebouwen kan worden overgegaan, waarmee een lang gekoesterde wensch in vervulling zal gaan. Zonder eenige bespreking werd bot voorstel van het bestunr aangeno men. Hoera, riep de voorzitter en dankte voor dit mooie besluit. Spr. herinnerde aan de stichting van de commissie in 1916. om te trachten de vei ling te koopen. welke in zooverre ge slaagd is, dat men de veiling in huur kon krijgen, .onder voorwaarde, dat de burgemeester ambtshalve voorzitter was. De eerste voorzitter was wijlen den heer A. Slot, op en top een tuinbouwer, die opgevolgd werd door diens zoon P. Slot, die ook zeer veel voor den tuinbouw ge daan heeft. De tegenwoordige burge meester, niet voortgekomen uit den tuin bouw, heeft gedurende de drie jaren van zijn voorzitterschap getoond, de belangen van den tuinbouw te willen en kunnen behartigen. De voorzitter dankte het gemeentebe stuur van Broek voor de steeds verleende medewerking. (Applaus). Spr. deelde mede, dat Ged. Staten het besluit van den Raad reeds hebben goed gekeurd. De heer H. Stennenberg sprak namens de vereeniging „Koophandel" een hartelij ke felicitatie uit met de aankoop van de veiling en uitte de beste wcnschen voor de toekomst. Wethouder Oyevaar complimenteerde de vereen, namens het gemeentebestuur met dit epridrnehlige besluit. Nu de tijden an ders zijn .heeft de raad eensgezind het he- sluit tot overdracht genomen. Snr. bracht hulde aan dc L.G.C. voor de wijze, waar op zij de belangen van de veiling behar tigd heeft. Zij, die zich thans op de Schager Courant abonneeren, ontvangen de no's tot 1 Jan. a.s. voorloopige goedgekeurden zal later een definitieve keuze gedaan worden. OVERPLAATSING. De brugknecht aan de Pontonbrug de Kooij, de heer Joh. Smit is overgeplaatst naar de Buitenhavei^ te Den Helder. DRIE VARKENS VERDRONKEN. Het deksel van den watermeterput bij den heer H. J. S. miste een plankje, en door de vele regens van de laatste dagen stond er water in den put. Dit is een drietal varkens op hun nachtelijken tocht noodlottig ge worden. Zij vielen door het gat, in het war ter en zijn jammerlijk verdronken. En- dat in deze dagen van vleeschgebrek. LANGENDIJK NAAR DUITSCHLAND. Uit de Langendijker gemeenten zullen, naar nien ons meedeelde, een achttal perso nen naar Duitschland vertrekken, om daar te woj-den tewerkgesteld. Verschillende, die opgeroepen waren, zijn na keuring onge schikt bevonden. CALLANTSOOG EEN EER Op de najaarstcntoonstellirig van St. Lu cas te Amsterdam zijn o.a. onder no 218 en 220 verkocht resp. een gipsafgietsel en eeö bronsafgietsel, vervaardigd door de hier zeer bekende beeldhouwster mej. A. op 't Land. Een groote eer! Hij verheugde zich er over, dat geen bezwaar is gemaakt tegen de clausule t.a.v. den burgemeester. De voorzitter zeide dat dit is gedaan als een bewijs van waardeering. Ook de beer Wagenaar (Koophandel), sprak de beste wenschen uit. De huidige regelingen besprekende, zeide spr. dat de veilingen niet overbodig zijn geworden. De kwaliteit en goede sorteering dient te worden bevorderd. Daarop dienen de tuinders ook nu te let ten. In normale tijden zullen wij het weer met de kwaliteit en de sorteering moeten redden. We moeten rekening houden, dat er een veranderd Europa zal komen. De heer De Vries, St. Pancras, sprak er zijn genoegen over uit, dat de veiling in eigen bezit is gekomen van de L.G.C. Dat is altijd onze wensch geweest, aldus spr. In de rondvraag werden nog verschillende zaken, de tuinbouw en de veiling betreffen de. naar voren gebracht. Zoo bracht de heer Tromp. Heerhugo- waard, het te Heerhugowaard laden van de producten ter sprake, als het vriest. De voorzitter gevoelde hiervoor veel, terwijl ook de heer Wagenaar van Koophandel zijn me" dewerlcing toezegde. De heer Jb. de Vries, Sint Pancras, wilde niet eerdpr rusten, eer men wist, waar de f 45.000 uit het zuurkoolpotje beland waren. Spr. dacht hierbij aan de NUM-gelden. Snr. bracht de kunstmestvoorziening ter sprake. Die is van veel belang voor de voedselvoor ziening. De koolprijzcn vpnd spr. te laag, terwijl de ophaaldienst niet aan de ver wachtingen voldaan heeft. De voorzitter heeft hierop geantwoord, dat de Prov. Commissie opheldering heeft ge vraagd over het zuurkoolpotje. Wat de prijk ten betreft, er zijn serieus gemiddelde prij zen gesteld, welkf» echter geleidelijk moeten worden bereikt. De kunstmestsituatie heeft steeds de aandacht. De L.G.C. is geen fust veiling. Ieder kan van het fust gebruik maken. maar. zoolang de voorraad strekt. De heer W. Bntter van Koedijk besprak het lossen der producten in het centrum van de veiling. Daar wordt niet aan ge houden. Laat ons daar wel de hand aan houden. De voorzitter was het hier volkomen mee eens. Het is nu zoo, dat de tuinders die op het parkeerterrein moeten lossen op de an deren. die elders moeten lossen, moeten wachten. Hierover zal met Koophandel in overleg worden getreden. De heer'W. Visser beweerde, dat het wit- tekoolpotje leeg is. Hij wi! weten, waar het geld gebleven is. Spr. feliciteerde den voorz. met het behaalde succes bij de aankoop van de veiling. In zijn shiitingswoord heeft de voorzitter er op gewezen, dat alles gedaan is, om de ophaaldienst, goed te doen functionneeren en er den nadruk op gelegd, dat het fooien- stelsel weer opduikt. Hij waarschuwde daar ernstig tegen. Ook het geven van een glaas ie -bier aan de transportarbeiders is niet toegestaan.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5