Markt kerstweek Reuzenzwaaien aan de groene tafel Wordt de eierenveiling opgeheven Bekendmaking. RAAD SCHAGEN ZOO ZIE JE DE BEGROOTING. ZOO ZIE JE HAAR NIET1 De afwezige heer Bijlsma sticht groot onheil! Wethouder Buiskool heeft geheim zinnige bouwplannen. Een opslag plaats voor niet-betalende cliënten ▼an het advocatenbureau? Men kan zooveel bepalingen in de koopacte opnemen als men wil, de juristerij weet ze wel te ontduiken. Tenslotte krijgt de wethouder-koopman zijn zin. Onbloedige stemmingen. De school kinderen zullen warm zitten, er zijn bons en er komen kolen. Een veste koerier wordt noodzakelijk! Lange zitting achter dichte deuren voor den nieuwen Ulo-schoolonder wijzer. Een oud liedje: sybsidie- kwestie der R.K. bewaarschool. De burgemeester straks op de links buitenplaats in het eerste elftal van Sparta? Gisteravond vergaderde de raad. Voor zitter was de burgemeester, de heer J. C. Cornelisseh, secretaris de heer A. C. Rog geveen. De heer Bijlsma is met kennisge ving afwezig. Onder de ingekomen stukken bevinden zich eenige goedkeuringen op raadsbeslui ten, en voorts een VERZOEK TOT AANKOOP VAN IN DUSTRIE-TERREIN AAN DE HAVEN, Naar aanleiding van het verzoek van den heer Mr. Br. J. A. E. Buiskool om van de gem. te mogen koopen 'n perceel industrie terrein aan de haven ter grootte v. pl.m. 936 M2., stellen B. en W. den Raad voor, be doeld perceel aan verzoeker te verkoopen voor den prijs van f2.— per M2. Over de greppel langs de Havenstraat be" dingt aanvrager een dam of brug door de gemeente aan te leggen. B. en W. advisee- ren goedgunstig. De heer de Veer zou een bepaling in de acte willen opnemen over de bestemming, zoodat het element van speculatie aan de transactie wordt ontnomen. Ook voor an dere terreinen in de toekomst eventueel te verkoopen acht spr. dit van belang. De tijd zou iets ruimer genomen moeten wor den als bij verkoopen van grondbedrijf het geval is. De heer mr. Buiskool vindt dit moeilijk. Een termijn bepalen gaat niet door de oor logsomstandigheden. Wat verstaat men on der bestemming? Dit is rekbaar! De heer de Veer bedoelt industrie of op slagplaats. Voorzitter zegt dat dit ook steeds de bestemming van haventerreinen is geweest in het belang van de haven. Geen persoonlijk element! Welk plan precies de heer Buiskool beeft zal de heer de Veer natuurlijk 'niet vra gen, hét speelt bij spr. vanzelfsprekend ook geen rol, dat mr. Buiskool precies de koo- per zou zijn. De heer Buiskool merkt op dat een ge deelte van het terrein reeds als opslag- terrein bij de fa. Meurs in gebruik is. Het is niet wenschelijk steeds altijd alleen op- slagterreinen te houden, inderdaad heeft spr. bouwplannen. Eerst heeft hij aange vraagd terrein in de Landbouwdwarsstraat en bood 2.50. De vraagprijs van 3.50 leek spr. te hoog. Wanneer men begint eischen te stellen aan menschen die grond koopen van de gemeente stoot men ze af. Een ter mijn van drie jaar kan spr. niet aanvaar den, slechts kan hij koopen zonder dwang. Voorzitter merkt op, dat bij persoonlijk den grond aan de Landbouwdwarsstraat voor f 3.wilde afstaan. Weth. Buiskool: Ik bedoelde dat ik de meerderheid niet voor mij kon winnen. Weth. Wissekerke had de algemeene grondprijzen in oogenschouw genomen. De grond aan de Landbouwdwarsstraat was voor f3.50 getaxeerd, wil de Raad het voor f2.50 geven, is het hem best, maar zonder meer kon hij het niet aanvaarden. Voorzitter verzet zich daar tegen, zijnde deze zaak niet aan de orde. De heer Buis kool zal dit zelf ook niet willen. Weth. Buiskool: Ik heb de Landbouwdwars straat verzoeken bij me! Voorzitter: Neen, dat gaat niet, hoezeer ik den heer Buiskool genegen ben. Weth. Buiskool: 't Is ook mijn bedoeling niet, dat nu te behandelen. Het comitéspook 't hoekje. gluurt om Voorzitter wil er wel in comité over spre ken. Weth. Buiskool handhaaft zijn verzoek om trent het bouwterrein. De heer Dekker is het met den heer De Veer eens, een tijd voor bestemming acht spr. noodig. De heer De Veer doet een voorstel een ter mijn van 4 jaar te bepalen voor bestemming. Weth. Buiskool zegt dat alle voorwaarden te saboteeren zijn, met moet echter begrijpen dat iemand geen f2.— voor niets geeft. Men heeft wel eens gezegd dat spr. niet normaal is, maar zoo gek is hij nog niet! Voorzitter wil er dan van maken: „Bouw ten genoege van B. en W." Voorzitter: In strijd met art. 625 Burgerlijk Wetboek! Ik waarschuw de heeren, u kunt er zooveel bepalingen in zetten als u wilt, ik kan ze toch ontduiken; ik wil daarom fair handelen. De heer Dekker: De heer Buiskool moet toch begrijpen dat het voor ons moeilijk is! Weth. Buiskool betoogt dat hy een goe den prijs geeft. De gemeente heeft nooit den grond kwijt kunnen raken. Als er één schaap over den dam is, komen er misschien meer, er zijn ook andere plannen! Laat men den kooper nu eens vertrouwen! Ik heb nog wel zooveel liefde voor Schagen, dat iemand die een stuk noodig heeft, waarmee 't gemeente belang gemoeid is, tegen denzelfden prijs dat kan krijgen. De heer De Veer vindt, dat het persoonlijk element te veel naar voren komt, de terrei nen moeten bestemd worden, voor het eens gestelde doel. De prijs is nog geen hoofdzaak. De heer Niestadt zegt dat het juister is om dezen verlcooD ie laten doorgaan, omdat, de prijs goed is en er toen de aanvraag werd ingediend, er nog geen beperkende bepalin gen bestonden. Voor de toekomst zou spr. in dit hiaat willen voorzien. Weth. Wissekerke is natuurlijk overtuigd, dat weth. Buiskool bouwen wil en niet bou wen kan. Een termijn acht spr. verkeerd. De heer De Veer: Als er over vier jaar geen steen te krijgen is, kunnen we toch verlen gen? Weth. Buiskool handhaaft zijn standpunt. Men zou kunnen zeggen, twee jaar na het sluiten van den vrede, maar na den vorigen oorlog werd juist het bouwen geweldig duur. De heer Schilder wil den grond wel ver koopen, overtuigd als hij is, dat de heer Buis kool geen speculatieve oogmerken heeft Gekibbel Voorzitter wil het voorstel van B. en W. met amendement „twee jaar na den vrede" in stemming brengen. Weth. Buiskool zegt dat hij als kooper al leen te amendeeren heeft, als de raad dat voorstel aanneemt, kan hij toch weigeren den grond te aanvaarden! Voorzitter bestrijdt dit, B. en W. kunnen het voorstel wèl indienen. De heer Blaauboer ontraadt den „termijn" 2 jaar na den vrede" te stellen. De heer De Veer handhaaft zijn voorstel „termijn van vier jaar". De heer Blaauboer vindt, omdat de heer Buiskool eerlijk is, hij in de knel komt! Ver koop het of verkoop het niet. De heer Buiskool: Al wil ik al mijn cliën ten, die niet betalen, opslaan is het mijn zaak! De heer Buiskool krijgt zijn zin. Het voorstel de Veer over vier jaar do bestemming te bepalen wordt met vijf tegen vier stemmen verworpen; tegen de heeren Niestadt, Trap, Folkerts, Blaauboer en Leg- uit. Als belanghebbende onthoudt weth. Buiskool zich van stemming. Het voorstel van B. en W. zonder bepa lingen wordt z.h.s. aangenomen. BENOEMING COMMISSIEëN. In de commissie Rietbosch worden herko zen de heeren de Veer en Schilder. De heer de Veer aanvaardt de benoeming voor 1 jaar hij is dan tien jaar lid geweest, dan is het welletjes! In de commissie eierveiling worden geko zen de heeren Bijlsma en Dekker, aftrede In de commissie van toezicht op het lager onderwijs wordt herkozen de heer C. Koning, Tjallewal. In de commissie tot wering van school verzuim worden de acht aftredende leden herkozen, in de commisie van overleg wor den herkozen de aftredende leden W. Dek ker en H. K. Folkerts. Geen bloedige stemming constateert voor zitter; hij heeft het bij wethoudersverkiezin,- gen wel eens anders gezien! VOORSTEL TOT HET AANBRENGEN VAN EEN VOORSTOOKINRICHTING AAN DE CENTRALE VERWARMING DER O. L. SCHOOL. Daar het te voorzien is, dat bij de schaarsch- te aan stookolie de centrale verwarming der O. L. school binnen afzienbaren tijd niet meer zal kunnen werken, tengevolge waar van de school zou moeten worden gesloten, hebben B. en W. een onderzoek ingesteld naar de wijze waarop daarin zou zijn tege moet te komen. De eenige oplossing is ge bleken, het aanbrengen van een voorstookin richting voor het stoken met vaste brand stof. Blijkens offerte van het technisch bu reau der firma F. Jimmink te Bergen, is de ze in staat een voorstookinrichting voor het stoken met cokes of gruis te leveren voor don prijs van f 1340.—. terwijl hij zich bereid en in staat heeft verklaard 15 ton cokes en 13 ton gruis te leveren tegen prijzen van respect. f21.50 en f 14.— per ton, zoodat voor gebrek gedurende het komende seizoen niet behoeft te worden gevreesd. B. en W. stellen den Raad voor bedoelde voorstookinrichting te doen aanbrengen. Den heer Dekker is het opgevallen dat er maar één gegadigde naar voren wordt ge bracht. Waarom niet nóg een firma ge vraagd? Voorzitter zegt dat de heer Jimmink de. laagste was, twee firma's is gevraagd, er, van belang is vooral, dat de heer Jimmink de kolenleveranties garandeert. De heer Leguit is nieuwsgierig, waar het gruis geborgen kan worden. Hier is in voorzien zegt voorzitter, dooi de plaatselijke brandstoffen handelaren wordt het geleverd en de opslag blijft hij den heer Jimmink. De heer Trap betwijfelt of men genoeg heeft aan ne te leveren kolen. Hij wordt ge rust gesteld. Weth. Buiskool wijst op de urgentie, 't kan geer, uitstel velen, in de Kerstvacan- tie moet de aanleg geschieden. Aan Ged. Staten is reeds verzocht spoed te betrach ten, de brief gaat per koerier, direct weg. De heer Niestadt vraagt, of wel onom- stootclijk de brandstoflevering vast slaat. Voorzitter: We hebben bonnen en de zaak is geheel schriftelijk geregeld. Het voorstel wordt aangenomen. De koerier vertrekt heden met de trein van achten! VOORSTEL TOT WIJZIGING VAN DE VERORDENING OP DE HEFFING VAN BEGRAFENISRECHTEN. Onder overlegging van een vergelijkenden staat van rechten geheven in diverse ge meenten hebben B. en W. de eer den Raad voor te stellen, de tarieven te verhoogen zoo als. hieronder is aangegeven. 20-jarig recht van begraven te brengen van f 15.op f25.-. Verlenging met 20 jaar van f 7.50 op f 15. Stichting grafkelder van f 30.— op f50. Kosten van begraving van f6.op f10.— Voor kinderen beneden 12 jaar van f3. op f5. Voor kinderen beneden 1 jaar van fl.50 op f2.50. Plaatsing gedenkteeken van f5.op f 10. Het initiatief is genomen door wethou der Wissekerke. F.r, is geinformeerd en de kosten zijn in vergelijking met andere gemeenten inder daad te laag. Het college ging toen met het voorstel mee. Aldus 'besloten. BENOEMING ONDERWIJZER AAN DE U.L.O. SCHOOL. B. en W. bieden den Raad de navolgende voordracht voor het doen eener benoeming aan: P. M. van Dongen te Zwolle. Blijkens het rapport van het Hoofd der school komt alleen van Dongen voor eene be noeming in aanmerking. De Inspecteur kan zich met het plaatsen van slechts één candidaat op de voordracht vereenigen. Een moeilijk punt constateert voorzitter, waaromtrent hij in comité eerst nog iets wil vertellen, wat ook de wethouders nog niet weten. De deuren gaan dicht. Na her opening wordt voorgedragene met algemee ne stemming benoemd. BEGROOTINGEN. Aan de orde is vervolgens de behandeling der gemeente- en bedrijfsbegrootingen. De cijfers gaven wij eerder, duidelijkheidshalve herhalen wij nog eens het rapport der com missie ter controle en het antwoord van B. en W. De exploitatie van het Rietbosch heeft de aandacht van de commissie gehad, gezien de geringe bate die uit dezë exploitatie voor de gemeente Schagen voortvloeit. Zij zal gaarne hieromtrent een voorslel van de Riet- boschcommissie met een advies van het Col lege van B. en W. afwachten, hetgeen, naar wordt vernomen, in voorbereiding is. Een minderheid van de commissie is van oordeel, dat een subsidie van f 450.voor de R.K. bewaarschool absoluut onvoldoende is. Wanneer van de door de gemeente ge boden gelegenheid, alle kinderen voorberei dend onderwijs in de O. L. school te dóen genieten, ook door R.K. inwoners gebruik zou worden gemaakt, dan zouden de kosten voor de gemeente belangrijk stijgen en zeer zeker veel meer bedragen dan f 450.Een subsidie van f 800.a f 850.— zou meer in billijke verhouding staan tot de kosten van het openbaar onderwijs: het R.K. schoolbe stuur zou hiermede tevreden zijn. De meer derheid van de commissie kan niet meegaan met de verhooging van het subsidie, daar zij het openbaar onderwijs voorstaat en een verdere versplintering van het onderwijs niet wil bevorderen. Overigens kan de commissie zich met de door B. en W. aangeboden begroot ing wel vereenigen. De commissie bestond uit de heeren W. D. Niestadt, J. P. Schilder en H. K. Folkerts. B. en W. antwoorden als volgt: B. en W. zullen gaarne omtrent een dooi de Rietboschcommissie in te dienen voorstel den raad van advies dienen. Ten aanzien van het voorstel van de min derheid der commissie tot verhooging der subsidie aan de Roomsch Katholieke Be waarschool deelen B. en W. mede, dat zij zich met een verhooging der subsidie kun nen vereenigen, echter tot geen hooger be drag, dan tot f 600.—, waarhij het vertrou wen wordt uitgesproken, dat niet elk jaar op dit onderwerp wordt teruggekomen, daar zij van oordeel zijn, dat met dit voorstel de uiterste grens is bereikt. Heelemaal juist is het advies over het ken tusschen B. en W. en de Rietboschcom missie over de toekomst. Het is moeilijk nu met een voorstel te komen en daarom is het heter de zaak aan te zien. Men kan lang en breed over het Rietbosch praten, in comité wil voórzitter er wel meer van zeggen, er zijn Intieme aangelegenheden, maar in ieder geval zijn B. en W. diligent. Voorzitter hoopt dat de R.K. leden tevre den zijn over het voorgestelde bewaarschool subsidie. De heer Schilder zegt. dat het de laatste jaren sukkelen is. Het R.K. schoolbestuur is toch niet onbillijk, en vraagt in verhouding met de andere school niet te veel. Spr. hoopt nog steeds dat de raad inziet dat het gevraagde subsidie het schoolbestuur toe komt. Telkens wordt de principieele kwes tie erbij gehaald, de R.K. zijn toch inwoners Op hen valt niets te zeggen. Van hooger- hand staat men toch ook gelijk gerechtigheid voor! Het verzoek om f 850 wordt gehand haafd. Voorzitter vindt, het teleurstellend dat geen voldoening is uitgesproken over de verhoo ging. Er moet tenslotte echter een grens zijn De gemcentefinantien mogen er niet onder lijden, voorzitter had werkelijk meer waar- doering verwacht. De heer Niestadt verdedigt zijn standnunt en leest daartoe een verklaring voor. Tus schen openbare én confessioneele scholpn blijft spr. een groot verschil zien. Tn de openbare school leert men zonder kerk en politiek, verdraagzaamheid, en al staat spr. als vrijzinnig democraat vrijheid van onder wijs voor, meent hij dat de eempentefinan- tieën gepn hooger subsidie toelaten. Spr. begrijpt niet dat B. en W. nog met verhoo- eing komen en somt on wat aan de alge meene bewaarschool ontbreekt. Te lage sa larissen. en onvoldoende steun, zoodat kin deren moeten worden teruggewezen. Laat men eerst en beter de algemeene school steu nen! Dè heer Folkerts staat pal voor de school zender richting. De hegr Dekker zegt dat de heer Schilder Voor de diergaarde in Tokio was onlangs de geboorte van een giraffe een kostbare en welkome aanwinst Het ouderpaar met zijn één-dag oude baby in blakende welstand (Japan Photo Library) evenals hijzelf waardeering voor de geste van B. en W. heeft. Wanneer het college echter wil dat er niet elk jaar over gespro ken wordt, moot de raad f S50 geven, dan zal het R.K. schoolbestuur de eerste jaren zeker zwijgen! Spr. verdedigt verder wat hij als goed recht voor de Katholieken be schouwt. De heer De Veer heeft met verbazing ken nis genomen van het standpunt van het col lege. Verleden jaar is al gezegd dat de grens bereikt was, dat is toch nóg van kracht, de finantiën zijn zeker niet verbeterd! De heer Schilder meent, dat a'.s de gelden er moeten zijn, ze er ook wel komen. De gemeente heeft wel meer van zulke extra postjes! Of er nu honderd of tweehonderd gulden meer te kort komen, maakt ook al geen verschil. Men moet de Katholieken overtuigen, dat zij er geen recht op heb ben, zij meenen nog altijd dat de gemeente voor een koopje met hen klaar is. Voorzitter brengt bet voorstel van den heer Schilder o.s. in stemming. Alleen de Katholieke leden Dekker, Schilder en Trap stemmen voor. Als het voorstel van B. en W. In stem ming komt, staken de stemmen. De heeren Niestadt, de Veer, Folkerts, Blaauboer en Leguit stemmen tegen, de Katholieken en de wethouders voor. Een gevolg hiervan is, aldus voorzitter, dat de begrotingsbehan deling moet worden uitgesteld. DE EIERENVEILING OPGEHEVEN! Voorzitter deelt mede, dat er inmiddels ook een andere kwestie is gerezen, waar door aannemen van de begrooting feitelijk onmogelijk is. Hedenmorgen is de directeur van de Eierenveiling bij hem geweest met een eeheele nieuwe opzet voor het bedrijf, waardoor de toestand veel gunstiger kan worden en de begrooting met een geraamd batig saldo van f 2200.— zal sluiten. Het veilingsbéd rijf als zoodanig zal worden op geheven. de gemeente wordt ..verzamelaar" de heer Rpntenaar ..handelaar". Deze zaak moet echter nog nader bekeken worden. Het pnnt behandeling begrooting wordt afgevoerd. Van de RONDVRAAG maakt de heer Blaauboer gebruik om te hepleiten de zieke hoornen aan den Stati onsweg te rooien en het hout op te slaan om in tijd van nood als brandhout te ver- deelen. Voorzifter vindt dit een sympathiek voor stel. de kolenuitdeeling zal toch wel ver vallen. Besproken wordt nog de boomen te verkoopen en het dikke hakhout te verdee- len, maar tens'offe besluiten B. en W. het voorstel Blaauboer nader te bezien. De heeren Trap. Folkerts en Blaauboer verzoeken maatregelen om de levensgevaar lijke obstakels tijdens de duisternis van den weg te vopren. als de wagens na afloop van de markt, de kalverewhokjes. de fiet sen en de fietsenrekken. Voorzitter zegt tob streng toezicht te la ten uitoefenen. Ik heb zelf zooevon nog een vuilnisbak in een portiek gezet ver telt hij. Weth Buiskool: Tk wist wel dat u een goeie linksbuiten was! Wanneer voorzitter sluiten wil. stelt de heer Buiskool voor toch de begrooting maar te behandelen. Men moet dan de post voor de R.K Bewaarschool memorie ramen en bij sup-pletoire begrooling regelen. Voorzitter voelt daar niet voor, gezien ook de zaak van de eierveiling. Ook die begrooting wil weth. Buiskool dan maar memorie ramen. Over en weer bepraten voorzitter en wethouders t voor en tegen, de secretaris kijkt bedenkelijk, einde lijk stelt voorzitter op aandrang der raadsleden de begrootingsbe- handeling weer aan de orde. Voor sommige leden schijnbaar begrijpen wat er precies aan de hand is heeft voor zitter gevraagd of iemand wat heeft vragen over de gemeentebegrooting, de hi- mer valt en de begrooting wordt meten voor behandeld en goedgekeurd verklaard! Direct daarop wordt de openbare vergi- dering gesloten. Burgemeester en Wethouders van SCHA. GEN brengen ter kennis van belanghebben den, dat. wegens de Kerstdagen de gewon» Donderdagsche markt aldaar in die week zal worden gehouden op Vrijdag 27 Decem ber a.s. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, SCHAGEN VAN DEN WAGEN GEVALLEN. Gistermiddag is de heer H., werkzaanl aan de timmerfabriek van den heer Tuin man, bij het opladen van kisten, van den wagen gevallen. Hij kneusde zijn enkel en zal eenigen tijd rust moeten houden. Plotseling dood gebleven Tragisch einde van fietsrijder. Gisteravond is de 49-ïarige controleur van de Tarwecentrale de heer Dijkman, in de garage van Hotel Geel ineen gezakt en aan een hartverlamming overleden. De heer D. was per fiets de provincie in geweest en lvad zich gehaast om den trein van achten te halen. Hij miste dezen echter en vervoegde zich toen bij den heer Geel, met verzoek om nachtlogies. Het hotel was echter geheel bezet. De heer D. bestelde nog even een glaasje bier en zou daarna elden zijn geluk beproeven. Toen hij zijn fiets uit de garage zou halen, waar hij hem had g» stald zakte hij echter plotseling ineen. Dr. v, d. Maat.uit Den Helder, die bij Geel lo geert, werd ijlings gehaald, maar helaas kon deze slechts den dood constateeren. Blijkbaar heeft de heer D. zich tijdens zijn fietstocht te veel ingespannen met boven vermeld noodlottig gevolg. HANDELREGISTER. Nieuwe zaken: Bergen: „Koma". Oosterweg 13, koek. cho« colade en suikerwerken. Broek op Langendijk: M. de Waard, Dorp» straat 192. expeditiebedrijf. Den Helder: Bouw-onderneming M. J. Cop nelisse. Laan 29, bouwbedrijf. Bestuurswijzigingen Texel: Coöp. Aan koop vereeniging „Texel G.A., Koogerstraat 38. Den Burg. Andere wijzigingen: Texel: J. C. Koppies, Schildereinde 81, goud enz.; verplaatst naar Hoorn. Wieringerwaard: fa. Klaas Kruiten, Zuiu Zïjperweg A 44, winkel in kruideniers waren; overgegaan aan K, Kruiten.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8