President Kallio achter de Britsche bewapeningsorders Kennisgeving Spoed DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER van Finland overleden StiidentsnvtreinigingBn Door beroerte getroffen Op denzelfden dag ftat Ryti tot zijn opvolger werd gekozen Londen plaatst nieuwe orders Verduisteren 5.28 uur het nieuwe jaar aan de deur klopt Nieuwjaarsgroet Joden in Boekarest gearresteerd N.S.B. wil niet MEEPRATEN Koning Carol naar Amerika? Vervoederverbod van rapen VRIJDAG 20 DECEMBER 1940. 85e Jaargang. No. 11374. Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. IfftgQv* cfef N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" g De altredende president van Finland, Kallio. is plotseling overleden. Gisteren werd hij bij het verlaten van zijn woning door een hartverlamming ge troffen. Kallio is juist overleden op den dag. waarop Risto Ryti, tot dusver minister-pre- iident van Finland, tot zijn opvolger werd gekozen. Ryti kreeg bij de eerste verkiezing 288 stemmen van de 300 kiesmannen. He!o kreeg 4 stemmen. Svinhufvud 1 stem. Kivi- maki 1 stem. Zes stemmen waren ongeldig. Risto Ryti is in 1889 geboren. Na aan de universiteit van Helsinki in de rechten te hébben gestudeerd, kwam hij in 1919 in staatsdienst als rechter. Daarna was hij een jaar lang leider van een maatschappij voor uitvoerhandel. Als lid van de pro gressieve (liberale) partij wijdde hij zich aan de politiek. Van 1919—1924 en va» 1927 —1929 was hij lid van den Rijksdag. Van 19211924 was hij minister van financiën. In het jaar 1923 werd hij tot president van de Bank van Finland benoemd in wel ke hoedanigheid hij zich oen internationale vermaardheid verwierf. I-Iij bekleedde deze functie tot eind November 1939. Toen de regeering-Cajander in verband met het Russisch-Finsche conflict aftrad, werd Rvti door president Kallio met de vorming van een regeering belast. Deze regeering werd op een breeder basis geplaatst door opne ming daarin van de conservatieve partij. Het. was Ryti die op 12 Maart 1940 als een der leden van de Finsche delegatie te Moskou ziin handteekening zette onder het i vredesverdrag met Sowiet-Rusland, nadat hij ruim een maand tevoren, on 5 Februari persoonlijk tevergeefs om militairen bij- Stand aan Zwaden had gevraagd. Omtrent het plotseling overlijden van de president der republiek, Kallio, vernemen wii het volgende: President Kallio reed van het kasteel naar het station om zich naar zijn landgoed Ni- vala te begeven. Nadat gisteren de nieuwe president, Ryti, met overweldigende meer derheid gekozen was. had de bevolking het scheidende staatshoofd een indrukwekkend afscheid bereid. Door de geheele stad. van het kasteel tot het station, stond de bevol king met fakkels langs den weg geschaard, waarlangs Kallio met familie en vrienden naar bet station reed. De onlangs afgetreden presidena van Finland, Kallio, die gisteren plotse ling overleed. (Foto eigen-archief). Op het station bevonden zich behalve de hoogste autoriteiten, de leden der regeering en de hooge militairen, onder wie veldmaar schalk Mannerheim, het grootste deel der bevolking van de Finsche hoofdstad. Kallio inspecteerde het eerebataillon en kreeg bij het instappen in den trein een beroerte, waaraan hij spoedig daarop in de armen zijner vrienden bezweek. Veldmaar schalk Mannerheim en zijn persoonlijke ad judant ondersteunden hem. Het nieuwe staatshoofd, Ryti, heeft om hajf elf per radio het Finsche volk van het sterfgeval verwittigd. Met diepe smart, zoo zei hij>: buigt het Finsche volk zich onder dezen zvvaren slag, want president Kallio heeft in voor Finland uiterst moeilijke tij den die staatszaken met vaardige, vaste hand geleid. Ryti had tegen 's avonds een receptie voor de Finsche en buitenlandsche pers uitge schreven. De bevolking had zich na het af scheid van Kallio van de straten in de nabij heid van het kasteel naar het representatie- gebouwd van- de regeering begeven om den nieuwen president door een fakkeloptocht haar hulde te betuigen. Onder de bijeenge komen journalisten en de vertegenwoordi gers van het Finsche openbare leven, die op den president der republiek wachtten, ver breidde zich plotseling de tijding, dat Kal lio overleden was. Dit bericht ging als een loopend vuurtje door de stad. In alle restaurants en amusementsinrich tingen werden de uitvoeringen gestaakt. 's-GRAVENHAGE, 19 DECEMBER. Ik heb mij herhaaldelijk genoodzaakt ge zien, ln mededeelingen aan de bevolking van het bezette Nederlandsche gebied er nadrukkelijk op te wijzen, dat voor het plegen van sabotage tegen de Duitsche weermacht en haar oorlogsvoering de zwaarste straffen mosten worden opgelegd. Ondanks deze nadrukkelijke waarschu wingen en vermaningen heeft een zwaar geval van sabotage plaats gehad. Er wer den door onverantwoordelijke lieden ka bels van de Duitsche weermacht op be langrijke plaatsen meermalen stukgesne den. De beide daders hebben hiermede ook hun eigen volk groote schade berokkend, omdat ztj de verdediging tegen binnen vliegende vijandelijke vliegtuigen hebben bemoeilijkt. Zij zijn gearresteerd en door een Duitsch militair gerechtshof ter dood veroordeeld. Het oordeel Is bevestigd en dus rechtsgeldig geworden. De executie is voorloopig uitgesteld totdat over het door de veroordeelden ingediend verzoek om gratie is beslist. De weermachtbevelhebber in Nederland Fr. Christlansen Generaal der vliegers. VLUGSCHRIFTEN VAN DE GAULLE IN BESLAG GENOMEN. In Sao Paulo heeft de politie in het bu reau van de Air France een groote hoeveel heid vlugschriften in beslag genomen, die door aanhangers van de Gaulle. zonder goed keuring van de bevoegde Braziiiaansche autoriteiten werden verspreid en welker tekst tegen de Fransehe regeering te Vichy gericht was. EEN HOOGLEERAAR EN EENIGE STU DENTEN IN ARREST. STRENGE MAATREGELEN TE LEIDEN EN TE DELFT. Van bevoegde zijde wordt het volgende ge meld: In de twee Universiteitssteden Leiden en Delft zijn door de Duitsche Veiligheidspolitie eenige studentencorporaties ontbonden en haar gebouwen gesloten. Deze maatregel hangt samen met de rel letjes en stakingen der studenten, die de sluiting van de universiteit en de hoogeschool in het belang van de veiligheid en de orde noodzakelijk maakten. Eenige studenten en een hoogleeraar moes ten in arrest worden gesteld. Roosevelt heeft meer dan één plan tot holpverleening aan Engeland i.^.uent Roosevelt heeft, naar de New York Times uit Washington meldt, in een conferentie op het Witte Huis met de mi nisters van oorlog en marine. Stimson en Knox, en de onderministers van oorlog en marine, Patterson en Forrestal, een plan uitgewerkt om de Amerikaansche wapen en oorlogsindustrie te plaatsen onder de bevelen van een driemanschap, dat over alle volmachten beschikt. Deze commissie van drie heeft tot taak de productie van oorlogstuig voor de Vereenigde Staten en voor de „oorlogvoerende democratieën" zoo groot mogelijk te maken. De groote lij nen van het plan zijn. door de vier minis ters ontworpen en ter goedkeuring aan Roosevelt voorgelegd. Er zou een raad van verdediging worden opgericht, bestaande uit Stimson, Knox en den chef van de productie-afdeeling van het nationale ver dedigingscomité, Knudsen. De secretaris van den president, Early, be vestigde, dat deze kwestie op de Woensdag in het Witte Huis gehouden conferentie werd behandeld. De president hoopt, aldus Early, dat Engeland binnen den kortst mogelij ken tijd zijn wenschen zal kenbaar maken, opdat weinig tijd verloren gaat, wanneer aan het Congres wordt verzocht den pi-esident volmachten te verleenen voor de uitvoering van zijn program tot hulpverleening aan Engeland. De minister van ooidog, Stimson, verklaar de, dat hij persoonlijk voor concentratie der volmachten is. Ovei'igens deelt men in officieele kringen te Washington mede, dat Roosevelt meerdere plannen heeft, om, hoewel buiten den oor log blijvend, Engeland tot het uiterste te steunen. Londen zou 3 milliard nieuwe orders kunnen plaatsen. De „New- York Times" beweert in 'n bericht uit Washington, dat Roo sevelt den Engelschen heeft aange raden om nieuwe bewapeningsop drachten ten bedrage van om streeks 3 milliard te plaatsen zonder zich te bekommeren om het geld voor de betaling of om de vraag, of de Vereenigde Staten het bestelde wel zouden kunnen leve ren. De Engelsche vertegenwoordigers, o.w. de Britsche minister van financiën, Sir Frederick Phillips, zouden dezen raad heb ben gekregen, nadat zij er op hadden ge wezen, dat Engeland alleen nog bewape ningsopdrachten kon geven, wanneer het zeker was, dat de Vereenigde Staten finan- cieele hulp zouden verleenen. De minister van financiën der V.S. heeft dit bericht bevestigd. Amerikaansche militair des kundige luncht met ChurchilL Uit een draadloos ovei-gebrachte foto in de „New York Times" blijkt, dat de kolonel Donovan, die met een geheimzinnige mis sie naar Engeland is vertrokken, door Churchill ia ontvangen en met hem heeft geluncht De reis van dezen militairen deskundige en republikeinsch politicus trekt, juist om haar geheimzinnigheid reeds wekenlang de aandacht. Men neemt vrij algemeen aan dat Donovan door de regeering der V.S. is opgedragen om door persoonlijk contact met de kopstukken der Britsche regeering een indruk van de Engelsche behoeften te krijgen. Staking ia Britsch Iadië Protesten tegen ontslag en loon- kortlng. Uit Kaboel meldt de Sowjet-pers met ver wijzing naar het Bi-itsch-Indische blad Tri bune, dat de Nagpoer (United provincies), een groote politieke staking uilgebroken is, waaraan 17000 arbeiders deelnemen. De sta king is een protestdemonstratie tegen de arrestatie van een vakvei-eenigingsleider der textielarbeiders. Bovendien staken thans in het district Nagpoer nog tienduizend arbeidere uit de kolenmijnen, die protesteeren tegen loon- kortingen. Ronwplechtigheid voor Chiappe Ter eere van den verongelukten Hoogen Commissaris van Syrië, Jean Chiappe, is Woensdag in Beiroet een groote rouwplech- tigheid gehouden," waal-a ah werd deelgeno men door de leden van het Fransehe man- •daatsbestuur en van de Svrisch-Libaheesche regeering, benevens dor talrijke Arabische delegaties uit het geheele land. De demon stratieve deelneming der Arabische wereld wordt hier uitgelegd als een protest tegen den Britschen aanslag op Chiappe en de Britsche intriges m Syrië; Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9.47 uur Op het oogenblik, dat en het oude, veel bewogene van ons gaat scheiden, ligt Uw geplaatst in de SCHAGER COURANT bij al Uw vrienden en familieleden op tafel. Immers de Schager Courant komt overal!! Nederlandsch schip getorpedeerd De „Pendrecht" onder gegaan. Radio-Mackay heeft een radiobericlht van het Nederlandsche tankschip „Pen drecht" opgevangen, waarin werd medege deeld. dat het schip op 850 mijl ten westen van de Noordelijkste punt van Schotland door een duikboot was getorpédeerd. De „Pendrecht" is een der modernste tankschepen. Het werd in 1939 in dienst ge steld en meet 10.746 ton. Oproerig geworden. De Roemeensche politie is gisternacht in de buitenwijken van Boekarest overgegaan tot de arrestatie van een honderdtal Joden, die onlangs uit de provincie naar de hoofd stad zijn gekomen, volgens Stefani, in de viezen handelen en oproerig van aai*d ge bleken zijn. De strijd tusschen Itahë Griekenland. Em gecamoufleerde feaftaansche Iwchtvaartbasis Afbanlë (Foto Holland Lttea) Amsterdamsche begrooting zon der hen behandeld. Alvorens met de algemeene beschouwin gen in den Amsterdamschen gemeenteraad een aanvang werd gemaakt, werd het woord verleend aan den heer Ekei-ing, die, met het oog op de meeddeeling op het laatst gehou den senioren-convent ter bespreking van den gang van zaken bij de behandeling der begrooting dat hem niet het woord zou worden verleend over den huidigen staat kundigen toestand of de situatie in de oor logsdagen, namens de N.S.B.-fractie ver klaard, dat zij geen nut ziet in hare aanwe zigheid ter vei-gadering en dat zij evenmin spelbreekster wenscht te zijn bij de behan deling dezer begrooting. Naar in politieke kringen te Boekarest verluidt, heeft ex-koning Carol, die in Se- villa verblijf houdt, het voornemen via Por tugal naar AmeTika te vertrekken. Zijn vroegere hofminister en vertrouweling, Uda- rianu, zou zich reeds in Lissabon bevinden en daar tezamen met den vroegeren Roe- meenschen gezant Pangal de reisplannen voorbereiden. De Roemeensohe staatsleidei-, generaal Antonescu, heeft thans, naar bekend wordt, den Koning laten weten, dat het legionnai- re Roemenië niet werkeloos zou toezien, wan neer Carol zijn tot dusverre in acht genomen reserve zou laten varen. Iedere politieke ac tiviteit van zijn kant zou, naar men in Boe karest opmerkt, ernstige gevolgen met zich mede sleepen. Ook voor pastinaken en roode peen Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscherij is, behoudens de in bepaalde ge vallen door de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale te verleenen ontheffing, een verbod ingesteld op het vervoederen en het doen vervoedei^en van koolrapen en pasti naken. Een dergelijk verbod bestond reeds voor roode peen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1