RUDI EN DE BRIEF Nieuw Raadsel EEN VOUWBEKER Met getallen tekenen ïi&iU {onqeni en meUfel! Als jullie dit lezen hebben de meesten al Kerstvacantie. Ikzelf nofa niet, maar die komt over een paar dagen. Ik hoop, dat we allemaal fijne Kerstdagen zullen hebben. Het Is het mooiste feest van het jaar en je kunt het thuis zo heerlijk vieren. Ook al zijn er geen cadeaux. Er zal nu bij verscheidene vrienden en vriendinnen dit jaar geen Kerstboom in huis zyn, omdat die te duur is. Denk er aan beste vrienden, dat je ook het Kerstfeest zonder boom kunt vieren. Dan vier je het in je hart. Versche;dene brieven bevatten de wens, dat het maar gauw mag gaan vriezen. Voor de schaatsenrijders onder jullie hoop ik, dat er spoedig ys komt, maar voor een heleboel andere mensen hoop ik dat er geer ijs komt. Want dat maakt de armoede nog maar erger. En nu nog vat anders: met die taart, die eens in de maand wordt verloot is het een lastig geval. Nu spreken we net volgende af, en knoop dat goed in je oren Als er een winnaar of winnares van de taart in de krant staat, moet moeder zo vlug mogelijk 2 broodbonnen of 4 bloembonnen naar de administratie van de Schager Cou rant zenden (afd. Kindervriend). Eerst dan kan ik er voor zorgen dat de taart thuisbe zorgd wordt. Anders niet. Komen er dus geen bonnen... dan blijft de taart ook weg en stu ren we een boek. Dat hebben jullie dus alle maal goed begrepen; De prijswinnaar van deze week is: 1 ANME BIJPOST, Valkoog. Tini de Vries en zusjes en vader en moeder Kijk, dat begint vandaag goed. Direct al een nieuwe vriendin, die mee gaat doen. Dat is leuk. Dat was nog een late Sinterklaas-ver rassing voor mij. Wordt je een trouwe vrien din, Tini? Tot volgende week. Iza de Regt, Kolhom. Ja, ik begrijp dat de brief er de vorige week bij ingeschoten is, Iza. Vond je het raadsel ook zo moeilijk toen? Kom, kom! Leuke Sinterklaas heb jij gehad. Ik had best eens om een hoekje willen kijken. En... hartelijk bedankt voor de inhoud van de brief Iza. Die kwam me best gelegen. Wil je ook moeder er heel hartelijk voor be danken? Niet vergeten hoor. Koosje Schagen. O, wat een domme vriend heb ik hier nu. Die vergeet z'n naam op te schrijven. Hij heeft (of ik het een „zij"?) al op de schaats gestaan. Maak je maar eens spoedig bekend, geheimzinnige on bekende! Hoor ik het volgende week? Anno de Roo, Kolhorn. Met jou Anno moet ik eerst eens een duchtig appeltje schillen. Want jy hebt die brief van je over de post verzonden, maar... bent vergeten er een postzegel op te plakken. Het gevolg was dat de administratie van de krant 12 cent moest betalen. Dat is te gek. Beloof je voor taan beter op te passen? Ik reken er op, hoor! Beste Sinterklaas heb jij gehad, Anno! Dat viel zeker best mee, niet? Jan Dekker, Sint Maartensbrug. En hier is vriend nummer twee, die zich vandaag aan komt melden als nieuw lid van de puzzle- en briefschryfclub. Ook jy Jan bent hartelyk. welkom hoor. Dat we maar lang goeie vrien den mogen zijn. Wat jy. Krijg ik volgende week weer een brief? Ato Vader, Callantsoog. Wat je schryft over dat boek Ato komt voor elkaar. Je krygt het en als je dit leest heb je het misschien al ontvangen. Ja, het is een schitterend mooi boek. Ik heb het zelf wel driemaal gelezen vroeger. Ik weet nog precies waar het over gaat. Veel plezier met het leren. Dag! Menno Ploeger, Barsingernom. Ik zie Rie, dat jij een heel goede hand schrijft. Ik denk dat jij op school een hoog cijfer voor schryven hebt. Is. dat niet zo Menno schreef toch ook nog een brief, hoewel jij schreef dat hij geen zin had. Nu waren het zelfs nog twee grote brieven. Wat hadden jullie een heerlijk Sinterklaasfeest. Wat was ik daar graag eens bijgeweest. Rika Kroon, Kolhorn. Ik maakte ook maar een grapje beste Rika. Ik weet heusch wel dat jij mij niet zult aanzien voor een klik spaan. Maar dat had ik ook niet ir. ernst ge zegd. De Sint heeft wel bij jou gereden zeg! Wat een cadeaux! Geweldig! Gré Keesman, Kolhorn. Dank je wel voor de groeten die je aan myn vrouw deed. Namens haar moet ik jou even vriendelijk teruggroeten. Hetgeen ik hierbij doe. Leuke brief was dat van jou Gré. Jij kunt echt ge zellig schrijven. Trouwens, we schrijven el kaar nu al weer een hele tyd! Dag! Annle Speets, Warmenl.ulzen. Of ik veel gekregen eb? Nu, dat heb je kunnen lezen in de briefjes van de vorige week. Viel best mee, hé? Ik was ten minste in m'n sas met Alles. Maar jij... jou hebben ze wel dubbel en dwars verwend, zeg. Of jij ook goed opgepast had! Gerrit van der Sluys, Sint Maartensvlotbrug. Ja, dat verhaal van Nipper en Pelle is spannend hé? ^et als Tarzan. Sommigen vinden Tarzan mooier, maar ik zou het niet weten. Die Nipper en Pelle zijn toch ook maar geweldenaars eerste klas. Wat die al niet een avonturen meemaken! Dag! Tini Ellen, Schagerwaard. Hartelijk dank voor de fijne Kerstdagen, die je me nu al wenst. Ik wens jou precies hetzelfde, beste Tini, fijne feestdagen! Maar dat zal wel. Een goede Sinterklaas had jy. Wat zul je biy geweest zyn! Coba Blom, Petten. Allereerst... harte lijk bedankt beste Coba voor de bijzonder geslaagde tekening van de konijnen. Wat heb je die verbazend grappig getekend, je bent een kunstenares hoor. Wat heb je voor een cijfer voor „ekenen? En wat kreeg ik een dikke brief van je! Een tien! Wordt de brief van a.s. wee-: weer zo groot? Gerrit Blom, Jetten. Ook jou dank ik hartelijk voor de tekeningen beste Gerrit. Wat heb je daar je best op ge.daan. Ik be waar ze zuinig bij de verzameling, die ik al van jullie heb. Nogmaals: bedankt hoor!.En dan... wat een grote brief schreef jij. Dat wat een compleet opstel Over de Sint en over nog allerlei dingen meer. M'n compli menten hoor! Marietje Eriks. St. Maartensbrug. Ja, jullie hebben al vacantie. Je moet maar bof fen. Soms denk ik wel eens: hè, ik wilde dat ik nog op school was, dan had ik ook van die lange vacanties. Maar helaas... dat is nu eenmaal niet meer zo. Geniet van die vacan tie, Marietje! Dag! Jan Bais, Wie.ingen. Zo, heeft de Sint jou verrast met mooie boeken. Hoe heeten ze, Jan? Zijn het fijne jongensboeken? Je moet me de titels volgende week eens op geven. Daar stel ik altijd belang in. Doe je het? Tine Scliaafsnia, Wieringerwerf. Heer- lyk, dat jij zo'n prachtig rapport hebt gehad Tine. Gefeliciteerd hoor. En de Sint viel ook best mee! Zo, ken jy Trien Tysen. Ja, dat is al een heel oude vriendin van my. Die schryft me al een geweldige tyd. Ga jy dat o,ok doen? Bet» Tysen, Wieringerwerf. Ben jij van daag jarig, Bets? Nu dan zal ik je eerst eens van harte feliciteren. Als ik in de ge legenheid .was stak ik vandaag even m'n neus om de hoek van de deur. Zou er wat voor me overschieten? Ik denk van wel. Maar denk erom... 'k lust geweldig> veel! Is het nichtje gekomen? Én... is het een schat...? Trien Tysen, Wieriugerwerf. Ja Trien, je, zult wel erg nieuwsgierig geweest zijn naar dat Kerstrapport. En... is het meege vallen Dat moet je me volgende maal maar eens schrijven. Daar stel ik natuurlijk wel belang in. Moet Bets are leren Zeker wel, hè? Dag! Annie Bypost, Valkkoog. Wanneer we op de schaats komen... ik zou het niet zeg gen. Misschien nog voor de Kerst, misschien er na. En... misschien helemaal niet. Want in de almanak heb ik gelezen, dat het een zachte winter wordt. Tjaaaa... we moeten maar afwachten. Grietje Maigret. Ja, de inkt was wel wat onduidelijk, maar ik kon de brief toch nog best lezen hoor. in ieder geval beter dan indien ze met po Jood gescherven wort. En... het was nog een grote brief bovendien. M'n complimenten drarvoor. Dag. Willem Boontjes, Stolpen. Willem heeft weer rolschaatsen gehad. Hij lenkt zeker: ook al komt er geen ys, dan kan ik ten minste toch schaatsen. Nu, je hebt gelyk beste vriend, want of we ijs krijgen... dat is nog een grote vraag. Luitje Kuiper. Wat eeln verbazend aar dige post heb jy gekregen Luitje. Ik vind het heel mooi. Wees er maar zuinig op, want het zal wel duur zijn. De Esperanto- inkt is wel mooi, maar ik zie m'n vrienden toch liever schrijven met gewore blauwe inkt. Dat is beter voor de ogen, weet je. Maar nogmaals, de groene kleur is mooi. Op school mag je er zeker niet mee. schry- ven hè? Miekje Mink, Warmenhuizen. Mickje heeft een Sinterklaas gehad zo goed, dat ze het byna niet op één kantje van haar brief kan schrij- en. Dat noem :k nog eens boffen. Ze hebben je duchtig verwend, beste Miekje. Maar ik denk, dat je het ook wel verdiend zult hebben. De brief was weer gezellig lang van de week. En er stond een massa nieuws in. Dag!! Zo, beste vrienden en vriendinnen, ik stop. Er liggen nog een stuk of 3 5 brieven, maar ik word weggeroepen en kan die dus niet be antwoorden. Volge- de week krijgen die een beurt. De anderen mogen eveneens schrijven. Nogmaals: recht genoeglyke Kerstdagen ge wenst door den Oplossing raadsel vorige week 1. Schildersezel. 2. Vleugelpiano. Goede oplossingen ontvangen vant Ato Vader, Miekje Mink, Luitje Kuiper, Willem Boontjes, Grietje Maigret, Tine Bypost, Trien Tysen, Bets Tijsen, Tine Schaafsma, J. Bais, Marietje Eriks, Gerrit Blom, Coba Blom, Tini Ellen, Gerrit van der Sluys, Annie Speets, A.nnie Gré Kees man, Rika Kroon, Rie'Ploeger, Jan Dekker, Anno de Róo, Koosje?, Iza de Reg.t, Lia de Keyser, Tini de Vries, Annie Koomen, Piet de Vet, Corrie Keyser, Nellie Pauw, Coosje Barten, Kinderen Hoenson, Rikus Hage naar, Grietje Fejrwerda, Tiets van de Cap- pelle, Jack van de Cappelle, Sietske Booms- ma, Wim Mantel, Piet Boonacker. Aagje Borst. Myntje de Jonge, Lienke Ferwerda, Grietje Stapel, Anneke Yan Peenen. X Gebouw waar geloovigen samen komen. X Zoo beginnen alle sprookjes. XWat moeder doet, als je thuis moet komen. XEen goede eigenschap, die tegen woordig slecht beoefent kan worden. X Dit is het tegendeel van een goede eigenschap. X Iets wat je graag viert. X Jongensnaam. X Als 2. X Groentesoort. X Medeklinker. Op de kruisjeslyn, van boven naar bene den, komt de naam van een gebeurtenis, waar jullie allemaal naar uitzien. Een feest van de boeren in China Dit feest wordt gewoonlijk in het begin van de lente gevierd. Dan voeren ze een stenen koe door het land, die zo groot is. dat vijftig man hem moeten trekken: ach ter hem komt een klein kind, die aan de ene voet een schoen heeft, aan de andere niets. Het kind slaat de koe met een stokje: dit is het zinnebeeld van vlijt. Voorafge gaan door fakkeldragers komen de gouver neurs uit grote steden. In draagstoelen zit ten mannen die veel voor de landbouw ge daan hebben. De straten zijn versierd. De koe wordt geleid door een stel boeren, die allerlei werktuigen bij zich hebben. Later slaan ze de koe stuk en halen er een hele hoop stenen koetjes uit, die ze aan de om standers ronddelen. Hiermee is het feest af gelopen. De oorsprong van dit feest wordt toegeschreven aan dien keizer, die, toen zijn land door de oorlog verwoest was, het eerste voorbeeld gaf om de landen opnieuw te beploegen. Rudi eens in de winter komen. Eerder zal 't niet gaan, want er breekt voor ons nu een drukke tijd aan, omdat we over èeu paar weken drie logé's tegelijk krijgen." door GERRIE KOENRAADS. Rudi was een kleine bengel van negen jaar. Op zekere dag zei z'n moeder tegen hem:. „Rudi, als je straks naar school gaat, gooi dan deze brief in de bus. Maar niet vergeten hoor! Het is belangrijk." „Ja, moe der", antwoordde Rudi zoet. Even later stapte Rudi met de brie* in z'n hand de deur uit. Waarom moesten Dé en Joost, die naast Rud: woonden, "uist vandaag aan 't knikkeren zijn? Rudi voel de in zijn zak; ja, hij had z'n knikkers bij zich. Als hy die vervelende brief nu maar kwijt was! Ineens zag hij een vriendje van school voorbijkomen. Natuurlijk, die kon de brief wel in de bus gooien' In z'n hart vóelde Rudi heel goéd, dat moeder dit niet goed zou vinden. Nu ja, voor één keer zou 't wel niet zo erg zijn! Bovendien wist moe der er niet van. En de brief zou wel even goed aankomen, of nu Rudi of die andere jongen hem in de bus gooide. Dat zou die stomme brief wel mets kunnen schelen! „Albsrt, zou jij deze brief voor me in de bus willen doen?" vroeg Rudi al. ,,Ik heb er nu geen tijd voor; ik moet ''nikkeren!" „Geef maar op!" zei Albert onverschillig en liet de brief in z'n zak glijden. Daarin was al menige brief verzeild geraakt, die in de brievenbus had moeten terecht ko men. Maar Rudi vergat onder 't knikkeren al lesook de brief, 's Avonds vroeg moe der: "Heb je de brief goed in de bus ge daan, jongen?" En.toen ging Rudi jokken. Want is de brief .goed" in de bus gedaan, als je hem aan een andere jongen geeft en er verder niet naar om kijkt? Toch ant woordde Rudi: „Ja. moeder." Een paar dagen gingen voorbij. Over de brief werd niet meer gesproken. Maar twee weken later zei moeder ineens: „Rudi, weet je nog wel dat ik je een paar weken geleden een brief heb meege geven? Heb je hem wel goed in de bus gedaan?" Ja, Rudi weet het weer. Hij herinert zich weer die mooie dag, de knikkers en.ja. het ogenblik, waarop hij Albert de brief gaf. Ineens voelde Rudi zich van binnen warm worden. Als Albert.... als Albert de brief eens vergeten had? Rudi mompel de iets onverstaanbaars en liep toen zo hard hij kon naar zijn vriend. En jawel! In de gang bij de familie Harders, hing Al- bert's jas en wat stak er uit z'n zak? De brief aan oom Nico. Rudi griste hem eruit, gooide Albert nog een paar scheldwoorden naar z'n hoofd en rende weg. Eén ogenblik dacht hij er nog over om de brief n u in de bus te doen. Maar hij begreep al gauw, dat de zaak dan nog erger werd. Had hy niet al genoeg tegen moeder gejokt? Heel langzaam liep Rudi naar huis. Hij durfde moeder haast niet onder de ogen te komen. Wat zou ze wel zeggen! Toen hij thuis was, gaf hij moeder de brief en er bleef hem niets anders over dan de hele geschiedenis te vertellen. Moeder luisterde rustig en zei toen: ,(Ja, Rudi, je begrijpt wel dat je straf verdient, hè? Maar je hebt jezelf al ge straft; ik hoef 't niet meer te doen. Lees die brief maar eens!" De woorden dansten voor Rudi's ogen, maar hij las: ,..erg aardig van jullie om te vragen of Rudi een paar dagen bij jul lie mag logeren. Ja, hij kan direct komen. Hij krijgt Vrijdagmiddag vacantie en ik zal hem Zaterdagmorgen op de trein zetten. Wat zal hij blij zijn! Hij houdt toch zo van Loes en jou, de kinderen en de dieren. Ik heb 't hem nog niet verteld, want het moet een verrassing voor hem blijven. En bo vendien is het leuker dat hij er niets van weet, als je hem zelf een briefje met de uitnodiging stuurt." Rudi keek op. Wat zou er nu gebeuren? Dat hoorde hij gauw genoeg. .Hier, lees nu maar eens de brief, die vanmiddag gekomen is", zei moeder. Dit keer was het een brief, die oom Nico ge schreven had. „Lieve zus! Omdat je niets van je laat horen, begrijp ik dat jullie Rudi 'niet bij ons wilt laten komen. Het is erg jammer, want we hadden al zo veel plannetjes ge maakt. De jongen had een leuke vacantie kunnen hebben. Omdat we nu geen logé's krijgen, hebben mijn vrouw en ik beslo ten met de kinderen een paar dagen naar de Veluwe te gaan. Als hij zin heeft, kan O! Weg vacantie bij oom Niek en tant« Loes. Nu zou Rudi de vacantie thuis moe ten blijven. Knikkeren kon hij dan ge noeg, maar hij had ineens geen zin meer om te knikkeren. Dan zal hij tijd genoeg hebben, om er over na te denken hoe dom hy is geweest en hoe hij er voor zal zorgen, de volgende keer beter op te passen. OP JACHT. Flap, de hond, is ongedurig als hij mee mag naar 't plantgpen, want hij ziet de gele blaadjes rare buitelingen doen. Telkens wil hy er een vangen, maar de wind lacht: „lekker mis!" Flappie snapt het niet. omdat hy nog een heel klein hondje is. Flap de hond, is ongeduldig, zwaait z'n staartje heen en weer, denkt bij ieder vallend blaadje: „ik probeer het nog een keer." Want de baas zegt: „Toe dan, jongen, waarom hap je telkens mis?" Flappie snapt het niet, omdat hy nog een heel klein hondje is. Flap, de hond, is ontevreden, vindt het toch een vreentd gedoe, daarom gaat hij maar wat rusten, al dat springen maakt t -ir moe. En ziedaar: er daalt je een blaadje op z'n neus. Dat 's lang niet mis! Flappie snapt het niet, omdat hij nog een heel klein hondje is. Fr. M«K. DE PARACHUTE. De parachute bestond eerder dan je mis schien denkt. In 1617 is er al eens een plaat getekend van een parachute waaronder het volgende geschreven staat: Met een vier kant zeil, dat op vier gelijke latten gespan nen is. en aan zijn vier hoeken, vier tou wen heeft hangen, kan een mens zich ge rust van een toren óf van een andere hoog te naar beneden laen vallen: al is er geen wind, dan zal de man die zich laat vallen genoeg kracht aan 't zeil bijzetten, om het zeil zoveel tegenstand te geven, als nodig is om hem langzaam te doen neerdalen. Dit soort parachute was niet zo goed als de parachute die Ganérin. gebruikte bij zijn luchtreizen, toen hij zich verscheidene ke ren heeft laten vallen van grote hoogte Hij zat toen in een mandje, dat aan het linnen valscherm was vastgebonden, terwijl hij soms wel negentig pond ballast bij zich had. Om zelf te maken Een vouwbeker is handig als je gaat picknicken. Neem een vierkant stuk pa pier van 20 bij 20 c.m. ('t kan natuurlijk ook groter zijn) en vouw er een driehoek van op de manier die je ziet op fig. 1 en 2. Dan vouw je een hoekje a om. Zie fig. 3. Dan wordt hoekje b op dezelfde manier naar achteren gevouwen (fig. 4) Nu wor den de naar boven stekende punten naar voren en achteren in de bij a en b ont- stane zakjes gestoken en glad gestreken, zoodat ze goed vast liggen. Nu is de beker klaar en als hij goed ge vouwen is en met de hand voorzichtig tot een ovaal gevormd wordt, kun je er uit drinken. Dun perkamentpapier is voor een vouwbeker het beste. Maar elke andere soort papier dat niet poreus is zal voor korte tijd dienst kunnen doen. Kijk eens naar deze gezellige beestenl Leuk om na te tekenen, hè? En het leuk ste is dat je niets anders te doen hebt, dan getallen te tekenen. Want als je goed kijkt, i zul je zien dat ieder beest uit louter getal len bestaat. Een leuk werkje voor de lan ge avonden die we nu hebben.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6