N1PPER EN PELLE Radioprogramma Vijandelijke concentraties bij Bardia Hef meisje in de taxi Afgodsbeeld gevonden 224. De koningin heeft groote plannen. 1. ,Heb ik je 't niet gezegd, de koningin heeft Cooky tot koning benoemd en samen met hem wil ze de hele wereld veroveren Zij heeft zeker een beetje onderwijs nodig in de nieuwere we reldgeschiedenis." 2. „Beste vrienden, hoort, wat ik jullie te zeggen heb. Ik heb nu lang genoeg over dit verre eiland geregeerd. Jul lie hebt me tijding van de grote wereld gebracht, la ten we met elkaar wegtrek ken en de wereld aan onze voeten leggen. Mijn schat kamer i tot aan de nok met kostbaarheden gevuld, ik bezit dus genoeg om een koninkrijk te kopen, waar Cooky aan mijn zijde re geren zal. 225. Binnen en buiten de muren. 1. „Ik :al jullie nu naar de schatkamer brengen, die tot nu niemand anders dan ik zelf gezien heeft. 2. De kleine aanvoerder ver liest geen tijd. Met een niet te stoppen woordenvloed hitst hij tot oproer op: „In de eerste plaats heeft de koningin ons een hak ge zet met die drie lekkere jongens en nu heeft ze dien ouden schipper met zijn maat in bescherming geno men. Laten we het slot bestormen en ons recht op eigen!" van Peru. Deze plaats was, aldus het Hsb. Vad., steeds 'n onuitputtelijk gebied voor archaeologische onderzoekingen en onlangs werden die beloond door een belangrijke vondst. Tusschen het puin der heilige stad kwam een afgodsbeeld aan het licht, over dekt met symbolen in basreliëf; waar schijnlijk waren de insnijdingen met blad goud bedekt geweest. De Duitsche oudheidkundige, Max Uhle, die lange studies heeft gewijd aan Pacha- camac, berekent dat vele tienduizendtal len menschen binnen en jjond den tempel begraven moeten zijn geweest en door de opgravingen geleverde elementen geven aan leiding aan te nemen, dat in een ver ver wijderd tijdperk, nog voor de inca-bescha ving, de stad een waar Mekka moet zijn geweest. Toen de Spaansche veroveraars daar aankwamen, werden paleizen en tem pels geplunderd van hetgeen zij aan kost baarbeden bevatfen. In de kroniek van Miguel de Estete wordt inderdaadvook een in bout gebeeldhouwde godheid genoemd, ontdaan van de gouden bekleeding tot groote ontzetting der geloovigen. Thans, onder hoopen zand Tin steenen, die het be schermden, is het afgodsbeeld in uitste kenden staat. weergevonden. Het hout, dat 2 30 m lang is met een omtrek van 36 cm en een ontsierde onderzijde van 58 cm breedte, was ongetwijfeld in den grond gestopt. Het stelt een onbekend antropo morfisch wezen voor met twee duidelijk kenbare lichamen, met de ruggen aaneen gegroeid; slechts de beenen zijn niet ge splitst. Onder deze vermcnschelijkte fi guur zijn elementen uit het dieren- en plantenrijk ingesneden. De beide figuren van dit mythisch wezen zijn geheel gelijk. Het hoofd is bekroond met een soort tul band in den vorm van een hanenkam; het aangezicht gekrakleriseerd door een lan gen gebogen neus. ZATERDAG 21 DECEMBER 1940. Hilversum I, 145 m. Nederlandsch Programma, KRO-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Nieuw Hollands strijkkwartet (opn.). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Musiquette. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.00 Rococo-octet. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-Groot-Amusementsorkest. 12.451.00 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.001.15 Interview. 2.00 Voor jong Nederland. 3.00 Rotterdamsch Philharmonlsch orkest en solist. 3.40 Gramofoonmuziek. 3.45 Rotterdams Philharmonisch orkest. 4.15 Carillonbespeling (opn.). 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Pianovoordracht. 5.00 Adventsuitzending. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 „Uit de wereld van de film", vraagge sprek. 5.45 Reportage. 6.00 Rotterdams Philharmonisch orkest en so list (opn.). 6.10 Letterkundige causerie. 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 6.45 Actuele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Vragén van den dag en nieuws berichten ANP en sluiting. Daifsch weermachthericht Weersgesteldheid verhindert activiteit in de lucht Het opperbevel van da Duitsche weermacht maakt bekend; Als gevolg van de ongunstige weersge steldheid heeft het Duitsche luchtwppen gis teren overdag en des nachts slechts bewa pende verkenningsvluchten ondernomen. In liet Noórderkanaal (tusschen Noord-lerland en Schotland) gelukte het een koopvaardij schip door bomtroffers in de machinekamer zwaar te hesehadigen. Bij een ander koop vaardijschip sloeg een bom van zwaar ka liher door het voorschip. De bemanning ging daarop in de booten. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 18 op 19 December eenige bommen ge worpen in Zuidwest-Duitschland, doch ver oorzaakten slechts geringe schade aan ge bouwen. Een burger werd gedood. Italiaausch weermachthericht Het 195ste communiqué van het Italiaan- BChe hoofdkwartier luidt: „In Noordafrika duurt de slag voort ln de zone van Bardia, waar opmerkelijke vij andelijke concentraties van gemechaniseer de strijdmiddelen zijn gemeld. Op eenige de zer formaties, die getracht hadden de stad te naderen, zijn met succes tegenaanvallen gedaan. Onze formaties vliegtuigen, hebben de gemechniseerde strijdmiddelen van den Vijand doeltreffend gebombardeerd. Aan het Grieksche front bedrijvigheid der artillerie in den sector van het negende le ger. Onze oorlogsschepen hebben gisteren de vijandelijke versterkingen van den vij and in de zone van Loekova op doeltref fende wijze gebombardeerd. Onze luchtfor- maties hebben vijandelijke concentraties in het gebied van Argyrokastron, Morgone en Kolonia gobomhardeerd. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht aan vallen gedaan op hot station, het vliegveld en het versterkte kamp van Ghedaref, waar uitgestrekte branden uitbraken, op het vlieg veld van Roseires, waar een zoeklicht ver nield werd en een hevige brand ontstond, en op Port Soedan, waar de aanval in op eenvolgende golven wer dondernomen. Bo ven Port Soedan werden onze toestellen door Engclsche Glaster- en Blenheimmac.hi- ncs aangevallen. Een Gloster werd neerge schoten. Al onze vliegtuigen zijn terugge keerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben zon der succes bommen op Metemma en Ar- ghcisa geworpen. In Noord-Italië hebben vijandelijke vlieg tuigen bommen laten vallen in de nabij heid van Verceli, waardoor vier huizen licht FEUILLETON door P. G. WODEHOUSE 34. „Ik weet best, wat u tegen u zelf zult zeg gen, zoodra ik mijn rug gekeerd heb. U zult mij een ouderwetschen vader, een echten snob en weet ik, wat niet al meer vinden. Val ver draaid me nu niet in de rede! Ik ben er zeker van en toch hebt u ongelijk. Ik draag mijn hart niet zoo belachelijk hoog, maar mijn zuster wel en Percy ook. Trouwens Percy is een ezel! Als je 't ooit op eenig punt niet eens bent met Percy, dan' kun je jezelf geluk wenschen. Dan heb je het bij het rechte eind!" „Maar..." „Ik weet wat u zeggen wilt, maar laat me uitspreken. Als ik de eenige was, die er mee te maken had, zou ik Maud niet in den weg staan, met wien ze dan ook trouwen wilde, altijd als 't een goede kerel was, die haar ge lukkig kon maken. Maar dat is het geval niet. Daar heb je m'n zuster Caroline en nog een massa kakelende dwazen mijn zusters mijn zwagers de heele bende. Indien ik Maud niet tegenwerk in die verliefdheid, als ik toegaf en haar met u liet trouwen, wat dacht u dan, dat er met mij gebeurde? Ik had ge-n ide rust meei in mijn leven. Al die snatereenden vlogen me aan en ik kreej, van alles de schuld. Dan kreeg je einde- looze discussies en redenaties en familie raden. Die haat en verfoei ik. Een familie raad maakt me gek. Ik ben vreedzaaam en houd van een rustig leven! En verdraaid, dat wil ik hebben.ook. Nou weet .e het. Persoon lijk heb ik niets tegen je, maar ik heb genoeg van dat gezanik. Ik geef graag toe, dat sinds ik je ken, de ongunstige opinie, die ik door praatjes gekregen heb, gewijzigd is." „Precies als ik" zei George. ...Te moet nooit gelooven, wat de menschen vertellen. Ieder zei .dat u een echte tyran was en dat..." „Laat me uitspreken!" beschadigd werden, op Milaan, waar schade aan eenige gebouwen werd aangericht, een persoon werd fredood en eenige werden ge wond, en op Genua, waar schade werd aan gericht en geen slachtoffers zijn (e be treuren." Op de kaart is het grensgebied weerge geven van Westelijk Egypte met een gedeel te van Lybië (Cyrenaica) Het wegennet is hierbij ingeteekend alsmede de voornaam ste plaatsen welke tusschen Bengasi en Ma- troeh liggen. Te Lima opgegraven. Volgens een bericht uit Lima aan de Corriere del la Sera heeft men aldaar een afgodsbeeld gevonden uit den praecolum- biaansclien tijd. „In den grond had zich een stuk hout vastgezet met een ruw ge beeldhouwde mannenfiguur en aan zijn voeten lagen vele gouden en zilveren voor werpen", aldus schreef Miguel de Estete, luitenant van Pizarro en improviseerend geschiedschrijver, omtrent de plundering van den tempel van Pachacamac, een klei ne Peruaansche stad, ongeveer dertig ki lometer verwijderd van Lima, het Mekka „Ik zei alleen maar..." „Stil nou Ik zei, dat grootendeels mijn opinie o/er je veranderd. Dit zeg ik zoo maar, want met de hoofdzaak heeft het niet te ma ken. Als je soms denkt, dat je me over kunt halen, mijn toestemming te geven voor een huwelijk tusschen jou en mijn dochter, laat ik je dan zeggen dat ik daar tegen ben en blijf." „Zeg dat niet." „Wat duivels, wat bedoel je met zeg dat niet! Ik zeg 't wel! Er is geen sprake van. Begrepen? Bonjour!" De deur ging dicht, Lord Marshmoreton wandelde weg in de volle overtuiging, dat hij heel streng was geweest en dat dat was zoo als 't behoorde. George vulde zijn pijp en rookte in gedachten verdiept. Hij had wel eens willen weten, wat Maud op dit oogenblik uit voerde. Op hetzelfde oogenblik l-ïgroette Maud met stralenden glimlach haar broer, die, na zich eindelijk geschoren en verkleed te hebben, de trap afhinkte. „O, Percy." zeide ze, „ik heb vanmorgen zoo'n avontuur gehad. Een vreeseljjke land- looper heeft me een heelen tijd gevolgd, 't Was een afschuwelijke vent. Ik was zoo bang voor hem, dat ik in een dorpje aan den hulpprediker heb moeten vragen hem weg te jap-en. Jammer, dat je er niet b\i was, om me te beschermen! Waarom ga je ook niet eens met me mee, als ik groote wandelingen maak? 't Is heusch vooi mij alleen niet veilig!" HOOFDSTUK XVII. De gave van te verbergen, wat innerlijk in ons omgaat en den schijn tegenover vreem den te bewaren is niet zooals door velen ver ondersteld wordt, uitsluitend het resultaat onzer moderne beschaving. Eeuwen voor er nog sprake was van ons bestaan, leefde in Sparta een wijd en zijd vermaarde jongeling, die zoover ging van zjjn teedere jonge maag door een vos te DE VALERA IN EEN ZIEKENHUIS. Reuier meldt, dat de Valera, de minister president van Eire. in een ziekenhuis te Dublin is opgenomen, waar hij een licihte oogoperatie heeft moeten ondergaan. DE DONAUVAART GESTAAKT De scheepvaart tusschen Galatz en Soe- lina. aan den mond van den Donau is ge staakt wegens de vele ijsschotsen in de rivier. laten opklu.ven, zonder door woord of ge baar te verraden, dat die bewerking, welke toch minder prettig moest zijn, hem hin derde. GeschiedS' hrijvers verkla.' rden, dat gedurende het laatste stadium van den maaltijd dé geciviliseerde jongeling zelfs de ziel van het gezelschap bleef. Maar hoewel deze daad haar a. tecedenten niet heeft, be staat er toch geen twijfel, dat in den tegen- woordigen tijd bijna - gelijks mannen zoowel als vrouwen dergelijke heldenfeiten op het gebied der zelf bet eersching verrichten. Van alle hoedanigheden welke alleen de mensch en niet het redelooze dier bezit, onderscheidt deze hem stellig het meest, Een dier geeft niet om schijnbewaren. Kijk maar eens naar Bertram den stier, als er iets gebeurt wat hem niet aanstaat. Hij stampt, briescht en trapt in den grond. Hij werpt zijn kop achterover en loeit. Hij is van streek en 't kan hem niet schelen, als anderen het merken. .r zijn voorbeelden genoeg. Jaag Thomas den tijger eens een schot door zijn body en zie dan -at er gebeurt. Plaag Wil- fred de wesp of ga achter Maud het muil dier staan en prik het mei een speld Er be staat geen =-nke) dier, dat zelfs maai een flauw begrip van burgerlijke beleefdheid heeft en dit me> i dan Iets anders moet ons met trots vervullen, uat wij mensehelijke wezens zijn en op een hooger niveau van on!.wikke 'ing staan. In de dagen, die volgden 07 Lord Marsh- morethon s bezoek aan George in het villatje, hadden /erscheidene bewoners van Belphei Castle iet op .at >unt zwaar te verantwoor den en 't is een genoegen om te kunnen ver melden, dat allen met succes de vuurproef do-TStonden. Het groote publiek, vertegen woordigd door ooms, tantes, neven en nichten, die op de plaats neergestreken waren om Lord Belpher meerderheid te helpen zege vieren. had niet het flauwste vermoeden, dat achter het effen voorhoofd van althans een half dozijn der huisgenooten een orkaan woedde. Hilversum II, 301.5 m. V ARA-uIt zending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek (pl.m. 8.30 VARA-Almanak. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor de kinderen. 12.00 VARA-orkest (In de pauze: VARA-A1- manak). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Reportage. 1.20 VARA-orkest. 2.00 „De maatschappelijke beteekenis van de Zuiderzeewerken", lezing. 2.15 Gramofoonmuziek. Lord Belpher, bij/oorbeeld, ofschoon hij nog pijnlijk hinkte, toonde iets van de verbeten woede, welke dagelijks zijn gewicht aanmer kelijk verminderde. Toen zijn oom Francis, de bisschop hem in den tuin onder handen had genomen over de geheelonthouding want evenals ieder ander was Francis na in de cou rant het relaas gelezen te hebben over het gevecht met den agent en de daarop volgende arrestatie van Percy, o^rtuigd, dat het alle maal een gevolg van drinken was hij had geen idee gehad van de vulkanische gevoelens, welke in Percy omgingen. Hij vond, dat de jongen aandachtig had geluisterd en berouw toonde, alles zou nog wel terecht komen, als h'- maar tegen dat verlangen streed. Hij wist niet, dat alleen de convent'a, die nu eenmaal verbiedt bisschoppen te vermoorden. Percy had weerhouden hem met eigen hand te wurgen en daarna op zijn lijk te dansen. Lord Belpher vond zijn eigen geval hoogst ernstig en hij behoorde niet tot die gelukki gen, die in hun eigen misère nog humor weten te vinden; daarom was zijn toestand wel heel tragisch, maar zijn zuster Maud was ook niet voor haar plezier op de wereld. Alles liep hen tegen. Op nauwelijks een mijl afstand van George, de voornaamste schakel van den ketting, die haar met Geoffrey Ray- vnond verbond, wemelde die mijl zoo van hin dernissen en gevaren, dat ze wel de mijl tus schen vijandelijke loopgraven geleek. Nog twee maal na dien keer, toen de ontdekking, dat Lord Marshmofeton in het villatje was, haar genoodzaakt had haar plan van binnen te gaan en alles aan George uit te leggen, in den steek te laten, had zij getracht de reis te ondernemen en beide keeren was door een paar op zich zelf onbeteekenende, dwaze toe valligheden haar plan in duigen gevallen. Den eersten keer, juist toen ze weg zou gaan, had haar tante Augusta er op aange stuurd met haar samen de prettige lange wan deling te maken, die zij had voorgegeven; een anderen keer, toen ze geen honderd meter meer van haar doel verwijderd was, was op- 3.00 Tuinbouwpraatje. 3.30 Orgelspel. 4.10 Radiotooneel. 4.40 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Bijbelvertelling. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberich ANP. 5.30 Esmeralda en soliste. 6.006.15 „Van Staat en maatschapp lezing. 6.42 VARA-Almanak. 6.457.00 Actueele reportage of gramofo» muziek en sluiting. Kootwijk, 1875 m.* NCRV -uitzending. 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.307.45 Berichten, Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en Meditatie. 8.25 Gewijde muziek gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.009.15 Berichten, Duitsch. 10.00 Ensemble „Romantique" en gramofoc muziek. 11.30 Berichten, Engelsch. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00—12.15 Berichten. 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten AN 1.00 Gramofoonmuziek. 1.301.45 Berichten, Engelsch. 2.00 Berichten, Duitsch. 2.15 Javaans kunstgezelschap „Ardjoen (opn.). 2.30 Berichten, Engelsch. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten, Engelsch. 3.45 Vedelaars en gramofoonmuziek. 5.00 Berichten, Duitsch. 5.15 Nieuws-, economische- en beursbericht ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten, Engelsch. 6.45 Gewijde muziek, (gr.pl.). 7.007.15 Gronings praatje ANP en sluiting.. eens een neef uit het niet komen opdagen, d haar zijn onwelkom gezelschap opgedrong* had. Nu het op deze manier niet gelukte, wi ze in wanhoop den aanval van een andere z de begonnen. Zij had George geschreven, he duidelijk alles uitgelegd en verzocht of hij, d al eerder haar zoo ridderlijk ter zijde had g staan, haar nu ook wilde helpen. Ze was t een heelen middag mee bezig geweest, waj het was een lastige brief; en het resultaj was nihil. Zij had hem aan Albert gegeve om te bezorgen en Albert was met leege hai den teruggekomen. „My lady, de meneer zei dat er geen an' woord was!" „Geen antwoord?! Maar er moet antwoor zijn!" „Geen antwoord, my lady. Dit waren z' eigen woorden," hield brutaalweg de kwajor gen vol, die den brief even nadat hjj hem g< geven was, had verscheurd. Hij had zich ni« eens de moeite gegeven hem te lezen. Ee laffe, vlegelachtige jongen wiens eenige g« dachte, winnen was. In zijn zak zat het briel je, waarop stond R. Byng en meedóogenloo was hij besloten, dat R. Byng en niemand an ders het voorrecht van zijn hulp geniete: zou. Maud begreep er niets van. Dat wil zeg gen, zij kon en wilde de eenige, waarschijn gke uitlegging van de zaak niet aannemen Zwart op wit had ze George verzocht naa Londen te gaan en Geoffrey op te zoeken ei een correspondentie tusschen haar en hen mogelijk te maken, met George als tusschen persoon. Zij had van het begin af het gevoe gehad, dat zoo'n verzoek beter mondeling ge daan kon worden, dan op papier, maar 't wai toch ongelooflijk, dat iemand als George, di< zooveel moeite voor haar gedaan had en wiens eenige reden voor zijn verblijf in de na bijheid was haar te helpen, eenvoudig, zondei één woord, geweigerd zou hebben. En toch, wat moest ze er anders van denken. Meer dan ooit, voelde ze zich verlaten temidden van haar vijandige omgeving. Maar tegen haar gasten was ze vroolijk en aardig. Niemand vermoedde dat haar leven niet louter zonneschijn was. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7