omzetbelasting dagblad voor hollands noorderkwartier Huisvrouw en loonbelasting Een geheel nieuwe 1 Niet meer zegels plakken DISTRIBUTIE Verduisteren 5.35 uur Geen Duitsch burgerlijk gezag Nieuwjaarsgroet Sflnm«>Woiii*imt MAANDAG 30 DECEMBER 1940. 85e Jaargang. No. 11380. üitflOv» der N.V. Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" Heffing naar Duitsch voorbeeld op grond van aangifte Wij ontvangen van bevoegde zijde de vol gende toelichting op de nieuwe omzetbelas ting: In het verordeningenblad voor het bezet te Nederlandscbe gebied is dezer dagen on der nummer 242 een besluit van den secre taris-generaal van het departement van fi nanciën verschenen betreffende een nieuwe regeling van de heffing van omzetbelasting, welke met 1 Januari a.s. in werking treedt. De uit de tijdsomstandigheden voortvloeien de nood van de schatkist heeft het noodza kelijk gemaakt uit te zien naar middelen om de opbrengst van de omzetbelasting te verhoogen. Dit is, blijkens bovengenoemd besluit, geschied door aanpassing, voor een belangrijk deel, aan het in Duitschland geldende stelsel van heffing van omzetbe lasting. Dit heeft in de eerste plaats medegebracht dat voortaan niet alleen de leveringen van goederen door fabrikanten, maar ook de le veringen door groothandelaren en kleinhan delaren in de belasting worden betrokken. De winkeliers zullen, dus voortaan omzetbe- lastinq moeien voldoen over hun verkoo- pen. Het tarief i van de belasting bedraagt voor kleinhandelaren in het algemeen twee en een half percent, te berekenen over de ontvangen verkoopprijzen. Voor groothan delaren bedraagt het tarief een half per cent. Verder zal thans ook belasting ge heven worden van het verrichten door ondernemers van diensten van allerlei aard. Terzake van het ver voeren van personen en goederen, het verhuren van goederen, het uitoefenen van vrije beroepen artsen, advocaten, accountants enz. het verleenen van bemiddeling in allerlei zaken expediteurs, com- missionnairs,. makelaars, resibu- reaux, woningsbureaux, adverterSie- bureaux, e.d. het verrichten van reparaties, het exploiteeren van schoonmaakinrichtingenvan bios copen, schouwburgen, e.d., wordt thans omzetbelasting verschuldigd. Het percentage van de belasting is twee en een half ten honderd, bere kend over de wegens het verrichten van de diensten ontvangen vergoe dingen. Nu niet alleen van de leveringen van goe deren door fabrikanten maar ook van de opvolgende leveringen door de handelaren omzetbelasting moet worden betaald, is het percentage van de omzetbelasting, welke ter ,zake van de leveringen door fabrikanten 'verschuldigd is, welke percentage thans in het algemeen zes bedraagt, verlaagd en wel in het algemeen tot twee en een half. Van goederen, welke door een fabrikant worden vervaardigd, door dezen aan een winkelier worden geleverd en door den win kelier aan het publiek worden verkocht, wordt derhalve aan omzetbelasting voldaan twee en een half procent over den prijs, wel ken de fabrikant van den winkelier ver krijgt. benevens twee en een half procent over den prijs, welken de winkelier van het publiek ontvangt. Levert de fabrikant de goederen aan een groothandelaar, die ze doorlevert aan een winkelier, dan betaalt de groothandelaar nog een half percent over zijn verkoopprijs. Voor de gevallen waarin de fabrikant zelf de goederen rechtstreeks aan den consument levert en dus de handelsschakel overslaat, moet hij vijf- percent betalen over de door hem bedongen verkoopprijzen. Zoo zal, om een voorbeeld te noemen, een fabrikant, die in eigen winkel zijn producten verkoopt, vijf percent over zijn verlcoopen moeten betalen. De z.g. weeldetabel, .vermeldende goederen, welke voorheen met twaalf percent waren belast, is vervallen. Ook de meeste vrijstel lingen zijn ingetrokken. Voor brood beslaat echter een van den algemeenen regel afwijkend ver- minderd percentage en wel van twee percent voor levering door den bak ker aan het publiek. Van aardappe len, groenten, fruit, melk en eieren bedraagt de omzetbelasting bij leve ring door den producent aan den handel één procent. De bepalingen over de wijze van betaling van belasting zijn in zooverre gewijzigd, dat omzetbelastingzegels thans niet meer wor den gebruikt. Alle omzetbelasting moet wor den voldaan bij de ontvangers der accijnzen of op de postkantoren, terwijl voorts aangif teformulieren moeten worden ingeleverd volgens vastgestelde modellen. Nog in voor raad zijnde zegels mogen worden opgebruikt door hechting aan de in te leveren aangifte biljetten. Het als afzonderlijk bedrag in rekening brengen van de omzetbelasting is voortaan niet meer toegestaan. Deze bepaling blijft in- tusschen tot 1 Februari 1941 buiten toepas sing voor ondernemers die tot 1 Januari 1941 de omzetbelasting afzonderlijk in rekening hebben gebracht. Omtrent de wijze, waarop na 1 Januari 1941 de prijzen kunnen wor den bepaald, kunnen spoedig nadere aanwij zingen worden tegemoet gezien. De z.g. bijzondere regelingen voor apothe kers, bakkers, consumptie-ijsbereiders, restau rants, slagers en tandarten, blijven, zij het in ecnigszins gewijzigden vorm, bestaan. Aan fabrikanten ingevolge artikel 4 der omzetbelastingwet 1933 verleende vergunnin gen tot splitsing van het bedrijf in een fa- brieksafdeeling en een handelsafdeeling zijn niet ingang van 1 Januari a.s. vervallen. De ingevolge artikel 19 verleende vergunningen tot inslag met vrijstelling van belasting blij ven vooralsnog van kracht, behalve voor zoo veel betreft de hulpstoffen. De belasting verschuldigd over het jaar 1940 zal nog op den ouden voet moeten wor den voldaan. In voorkomende gevallen die nen voor die belasting ook na 1 Januari 1941 nog gezegelde facturen te worden afgegeven. In verband met de verlaging van het percentage voor de leveringen door fabrikanten aan handelaren is van de bij handelaren aanwezige voorraden te veel omzetbelasting voldaan. De handelaren worden in de gelegenheid gesteld vóór 20 Januari a.s. bij den inspecteur der invoerrechten en ac cijnzen aangifte te doen van hun voorraden. Voor die aangiften zijn formulieren bij den inspecteur te verkrijgen. De inspecteur stelt het bedrag van de belasting vast, dat van die bij handelaren in voorraa'd zijnde goederen geacht wordt te veel te zijn voldaan. De han delaar krijgt'dat bedrag niet terug, doch kan het op zijn aangiften van verschuldigde be lasting in den loop van het komende jaar in mindering brengen. Eeitige moeljjkheden nader be licht. Het Hsbl. komt nog eens terug op de moeilijkheden welke zich voor de huisvrouw ten aanzien van de loonbelasting kunnen voordoen. Het blad zegt: De werknemersverklaring in duplo, welke de werkgeefster aan haar dienstbode enz. moet voorleggen en welke door de werkgeef ster aan den inspecteur moet worden terug gezonden. moet in beginsel altijd gewoon worden opgemaakt, ook als men beneden het tarief van de belasting valt. Voor huis personeel is echter een speciale regeling ge troffen. De werknemersverklaring -in duplo is onnoodig, wanneer het loon per maand minder is dan f 43, per week minder is dan f10 en per dag minder is dan f 1.50. Deze regeling zal echter geen groot effect hebben, want men moet rekening houden met loon in natura (kost, inwoning volgens de schaal, die wij in ons vorig artikel gaven en dan zal men in de meeste gevallen boven de juist genoemde grenzen uitkomen). Voor ander personeel dan huispersoneel (de huisvrouw kan haar echtgenoot misschien met dit gegeven van dienst zijn) is bij loon beneden de juist genoemde grenzen wel een werknemersverklaring in duplo noodig, doch geen loonkaart en loonstaat. De vraag is gesteld, wanneer behoeft nu eigenlijk geen loonbelasting te worden be taald? m.a.w. waar is de grens waar de loon belasting begint? Deze is bij maandloon voor groep I (ongehuwd en geen kinderen) f 48.10; voor dezelfde groep bij weekloon f 11.10; voor dagloon fl.85. Bedraagt het loon voor een lid van het huispersoneel f45 per maand dan is dus web werknemersverklaring noo dig (boven f43), doch er wordt geen belas ting ingehouden (beneden f48.10). De moeilijkheid doet zich voor hoe gehandeld moet worden, wanneer men b.v.* eenmaal per maand een werkvrouw heeft. Verdient deze in geld plus kost meer dan f 1.85 per dag, dan zal men belasting moeten inhouden en voor alle formaliteiten moeten zorgen. De mogelijkheid be staat dat voor zulke gevallen nog een voorziening wordt getroffen, doch dat is voor het oogenblik nog niet bekend. Het geval doet zich voor, dat iemand op 31 December a.s. voor het laatst wprkt. In dat geval behoeft voor dezen persoon niets bijzonders te geschieden. Vacantie doet de, dienstbetrekking niet ophouden, zoodat al lés ten aanzien van de loonbelasting ge woon doorgaat. BONAANWIJZINGEN. Niet broodbon 20, maar broodbon 21 is aangewezen en geldig van 30 December tot en met 5 Januari. Bon. Nr. 108 voor rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijst gries of gruttemeel is niet geNig tot 28 December, doch tot en met 24 Januari 1941. Bonnen derde periode aange wezen. Gedurende het tijdvak van 1 Januari 1941 tot en met 31 Januari 1941 geven de met „één eenheid brandstoffen derde periode" en de met „één eenheid cokes derde pe riode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. De verbruikers in de groepen C en D met een maandverbruik van 25 of meer eenhe den vaste brandstoffen per maand dienen zich na 1 Januari tot de plaatselijke distri butiediensten te wenden op de door deze diensten bekend te maken dagen, tot het in ontvangst nemen van de toewijzingen voor de derde periode. Een andere vraag is nog deze: Moet er loonbelasting worden betaald, wanneer iemand door andere inkomsten in de in- kostenbelasting zal vallen? Deze vraag is bevestigend te beantwoorden. Wanneer iemand uit meer bronnen in komsten geniet, zal hij voor al die bronnen samen in de inkomstenbelasting worden be trokken, doch daarbij zal met reeds betaal de loonbelasting rekening worden gehou den, zoodat deze als voorschot op de in komstenbelasting fungeert.. Ten slotte nog iets over het Iponbelasting- tarief voor gehuwden. Vooral bij mannelijk huispersoneel, werkvrouwen, huisnaaisters kan dit voorkomen. Groep I, waarover wij tot dusverre tarief gaven, omvat, ongehuwden. dip geen kinder* aftrek hebben en nog geen 65 jaar ziin. Groep II omvat de gehuwden, die geen kinderaftrek hebben en de ongehuwden bo ven 65 jaar. Als gehuwd worden ook be schouwd personen, die gehuwd zijn geweest, mits uit het huwelijk een kind is geboren. Voor deze groep zijn de grenzen, waar de loonbelasting begint, als volgt, maandloon f 78 (belasting f 1.69): weekloon f 18 (belas ting f 0.39), dagloon f 3 (belasting 6 cent). Onder groep III vallen (gehuwd of onge huwd) aan wie kinderaftrek is toegestaan. Kinderaftrek wordt niet alleen voor minder jarige kinderen gegeven, doch ook voor de meerderjarige, die nog geen 25 jaar zijn, wanneer zij grootendeels op zijn kosten wor den onderhouden en onderwijs genieten of worden opgeleid voor een beroep. Bij deze groep is de grens waar de belasting begint voor maandloonen als volgt: bet belasting bedrag is tusschen haakjes vermeld: één kind f 91 (f 1.30); twee kinderen f 110.50 (f 1.60); drie kinderen f 123.50 (1.60). Daar hoogcre loonen bij huispersoneel slechts zelden zullen voorkomen, kunnen wij bij drie kinderen wel eindigen. Voor weekloo- nen kan men de juist gegeven cijfers door deze alle met 6A26 te vermenigvuldigen en voor dagloon door vermenigvuldiging met 1/26. Opgemerkt wordt nog, dat van den belas tingdienst niet het onmogelijke kan worden gevergd. Niet iedereen behoeft nu dadelijk naar bet belastingkantoor te loopen. Het ligt zelfs in het voornemen zooveel mogelijk do formulieren toe te zenden met een toe lichting erbij. De automobiel-industrie der V.S. omgeschakeld DAGPRODUCTIE VAN 500 VLIEGTUIGEN. Op de persconferentie van Vrijdag heeft Roosevelt volgens U.P. verklaard, dat een commissie van deskundigen thans bezig is met het bestudeeren van een kortgeleden door het C.I.O. een van de twee groote Amerikaansche vakorganisaties gedaan voorstel, dat een plan behelst volgens het welk de Amerikaansche automobielindustrie 500 vliegtuigen per dag zou produceeren. De president zeide, dat dit een kostbare bijdra ge zou zijn voor de nationale verdediging. Australisch eiland beschoten Duitsch oorlogsschip richt aan- merkelijke schade aan. De Australische premier, Menzies, heeft verklaard, dat het eiland Naoeroe, ten noord oosten van Nieuw-Guinee in den Stillen Oceaan gelegen. Vrijdag kort na het aan breken van den dag door een vijandelijk schip aangevallen en hevig beschoten .is. Op -het eiland, dat sedert 1888 aan Duitsch land behoorde, doch in 1920 Britsch man- daatsgebied werd, is aanmerkelijke mate- rieele schade ontstaan, evenwel zonder ver liezen aan menschenlevens. Ter aanvulling heeft de Australische mi nister van marine, Hughes, medegedeeld, dat liet schip voor de beschieting van Naoe roe de Duitsche vlag heesch. Alvorens het vuur te openen, waarschuwde het draadloos, dat het radiostation van het eiland'niet ge bruikt mocht worden. Daarna schoot het Duitsche oorlogsschip op vliegtuigen, die voor overlading bestemd waren, benevens op op slagplaatsen van fosfaat en olie. doch niet op particuliere huizen. Na deze doeltreffen de beschieting verwijderde het Duitsche oor logsschip zich onverlet en zonder achtervolgd te worden. Bovenstaande verklaring van den Austra- lischen minister van marine is een bevesti ging, ook van de zijde van den tegenstander, dat een Duitsch oorlogsschip uiteraard slechts onder Duitsche oorlogsvlag "oorlogs handelingen verricht.. Andersluidende be richten van de vijandelijke agitatie zijn valsch. Poging tot opstand in Arabië POLITIE GRIJPT NOG TIJDIG IN". Het Turijnsche blad Strfmpa meldt uit Bei roet, dat do Arabische politie nog te rechter tijd een revolutionnair complot, tegen de re geering van koning Ibn Saoed heeft kunnen ontmaskeren. In opdracht van zijn regeering heeft de con sul-generaal van Saoedisch Arabië te Darnas- cus de volgende verklaring afgelegd: De bij de opstandige beweging betrokken personen waren de sheriff Abdoel Hamid en talrijke andere politieke persoonlijkheden. Alle verantwoordelijken zijn gearresteerd. De sheriff is terechtgesteld en de overigen zijn tot zware kerkerstraffen veroordeeld. Allen stonden in verbinding met de Brit sch e Intelligence Service. De Stampa merkt op, dat het bericht van het complot tegen de regeering van Ibn Sa oed een hel licht werpt op den toestand in de Arabische wereld. De Britsche propagan da tracht op alle manieren, de asmogendhe- den als de'vijanden der Arabische.volkeren voor te stellen. Doch, aldus het blad, de fei ten bewijzen dag aan dag, dat de onderdruk king en de terreur uitsluitend van Britsche zijde uitgaan. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 51 uur De arbeid in Joodsche gezinoen Verbod geldt niet voor Nederlan ders. De tekst van de verordening, wélke aan Duitschers het dienstnemen in Joodsche ge zinnen verbiedt, heeft de vraag doen rijzen, of ook Nederlanders onder dit verbod vallen De verordening spreekt namelijk van Duit sche burgers „van Duitsch of stamverwant bloed". Het woord stamv.envant sticht dan blijk baar de verwarring. Opgemerkt moet echter worden, dat de ver ordening alleen op Duitsche .staatsange- hoerigen", staatsburgers, van toepassing is. De bedoelde term is een technische uit drukking uit de Duitsche Jodenwetten, die de staatsangehoerigen splitsen in die van Duitsch en stamverwant bloed en in „misch- linge" van den tweeden graad. Roemenië In welingelichte Duitsche kringen worden alle uit Boedapest afkomstige berichten, als zou Duitschland voornemens zijn het bur gerlijk gezag in Roemenië over te nemen en den Dhitschen gezant. Killinger, tot gouw leider van Roemenië te benoemen ten stel ligste tegengesproken, aldus U. P. Van deze zijde wordt dienaangaande ver klaard: „Het is altijd onze politiek geweest, en het is die ook nu nog, dat wij Roemenië volkomen zich zelf willen laten regeeren. Alle daarmede in strijd zijnd© berichten, alsook allé berichten over omvangrijke troe penbewegingen naar Roemenië zijn volko men onwaar." JAPANSCH VLIEGTUIG VERGAAN. Dertien omblenaren van het bureau voor burgerluchtvaart, zijn om het leven geko men in een vliegtuig, dat in zee gestort is op 2^ mijl van Nagasa'ki. Het vliegtuig was op een proefvlucht. Drukt elkaar de hand op het jaareinde door het plaatsen van een in de schier een eeuw oude, maar nog steeds jeugdige SCHAGER COURANT. Als U ons vandaag nog Uw op dracht doet toekomen kan ook Uw Nieuwjaarsgroet nog jnist in de krant van morgen. Stormweer op zee. Een Duitsche torpedojager doorklieft de golven tijdens een patrouillevaart ter bescherming van de strategisch belangrijke waterwegen (Foto Weltbilb)

Schager Courant | 1940 | | pagina 1