Ook Italië waarschuwt Amerika Varkens kwamen uit de ierkelder Schagen heeft tegen Succes... succes! Brutale diefstallen „ONGELUKKIGE" gelukzoeker LEVENSMIDDELEN VOOR SPANJE Tachtigjarige brui'oft Doodelijke trap van een paard SCHAGEN Over de fraudnleuse slachtingen in de Zijpe. Nader vernemen wij nog dat in de Ier- kelder bij boer SI. te Zijpe het vleesch van da frauduleus geslachte varkens is gevon den. De ambtenaren van den vleeschkeu- ringsdienst hebben dit „smakelijke" vleesch hedenmorgen in beslag genomen. SUCCES—SCHAGEN, 1— Wieringers op eigen terrein met groote cijfers geklopt. Schaffen heeft het gepresteerd S.'op eigen terrein een zware nederlaag toe te bren gen. Alle factoren werkten mede om deze nederlaag volkomen te maken. Wat Succes betreft, mogen we dan ook gerust spreken van een off-day, zooals wij die de laatste, ja ren niet meer meemaakten. Daarbij kwam dat Schagen, ondanks de zware regens en het gladde veld een uitstekende partij ton beste gaf en den Successers een voetbal lesje heeft gegeven, dat hen nog lang heu gen zal. Wie de verrichtingen van de Successers den laatsten tijd heeft gadegeslagen, voelde aankomen, dat de terugslag bij Succes moest komen. Het vertrek van Posthumus heeft dit zeker versneld. Ongaarne zouden wij de schuld van deze nederlaag in de schoenen willen schuiven van De Schipper, die welis waar weinig vertrouwen kon wekken, maar de omstandigheden waren voor zijn debuut wel heêl ongunstig, omdat het goheele elftal in de malaise deelde. Zeker bad hij enkele doelpunten kunnen/ voorkomen, maar de ge lukkige wijze waarop Schagen in het eerst eenige doelpunten scoorde,- stelden hem niet bepaald op zijn gemak. De wedstrijd. Reeds dadelijk bleek, dat Schagen met goede voornemens was bezield en dat Suc ces een harde dobber zóu krijgen. Niets wees echter op zulk een debacle. Schagen combi neerde uitstekend, bij Succes was het spel zeer slordig. Bij e'cn snelle Sch. aanval schoot de links buiten in, de lat bracht echter redding, doch het terugspringende leer werd opgevangen door den rechtbinnen die onhoudbaar in schoot, (01). Reeds weinige oogenblikken later ontstond door slecht terugspelen lret 2e doelpunt. Iedcma plaatste het leer terug op de" Schipper, die nog corner traèhttc te voorkomen. De Sch. middenvoor was er echter eerder bij, ontfutselde fiem den bal en kon in het verlaten doel plaatsen (02). Succes pakte nu beter aan, en dc kansen kwamen. Schmidt glipte er tusschenuit, doch zwaar gehinderd schoot hij juist naast. Bij een daaropvolgende corner kon C. Lont uit een kluwen van spelers den bal in het dool plaatsen (12). Poor een keurige dribbel van den mid denvoor, waarna hij den bal afgaf aan den rechtsbuiten, die maar voor het inschieten had, bracht Schagen daarop den stand op 1-3. 't'Laatste kwartier voor de rust was Succes ver in de meerderheid. Eenige keurige aan vallen werden opgebouwd en zeker hadden do Successers nog 1 of 2 doelpuntjes ver diend. Het wilde échter niet lukken. Ook de Schagenkeeper liet zich van zijn beste zijde zien en deed uitstekend werk. Door hard nekkig verdedigen wist Schagen erger te voorkomen, zoodat de rust met 13 inging. De 2e helft. Na 'n vrij goed begin zakte 't Succes elf tal na het 4e Schagendoelpunt, dat niet lang op zich liet wachten, als een kaarten huis ineen. Schmidt raakte tot overmaat van ramp nog geblesseerd en moest het'veld verlaten. Hierna was het Schagen dat de lakens uitdeelde. In alle opzichten toonden zij zich dc meerderen der-Successers en ge leidelijk werd de score opgevoerd. Volkomen verdiend won Schagen met 16. HEER-HU GOW AARD Kinderspaarpot leeggestolen. Zaterdagmorgen ontdekten de manufac- turier Pcppelenbosch en de winkelier Groot, die beiden tegenover de R.K. Kerk bij den Ilondenweg wonen, dat er in den nacht ingebroken was. Bij P. had men zich toegang verschaft door het opschuiven van een raam, bij Gr. door een zijraam uit de sponningen te lich ten. Er bleek dat de opzet van den diefstal 'geld was, want van den inventaris werd slechts zeer weinig vermist. Bij Gr. was uit de winkellade een bedrag van ongeveer acht gulden klein geld weg genomen, bij P was de spaarpot van de kinderen opengebroken. Naar schatting wordt ongeveer 25,— a. 30,— vermist. De dieven zijn zoo voor zichtig te werk gegaan, dat men geduren de den nacht niéts gehoord heeft. Een on derzoek lieeft nog geen resultaat opgele verd. KOEGRAS NOG NIET EENS. Inzake de afsluiting van een collectieve arbeidsovereenkomst voor het veehouderij bedrijf te Koegras en Julianadorp voor 1911/42 heeft een bespreking plaatsgevonden tusschen de besturen van dc beide werk geversorganisaties en die van dc landar beidersbonden. Overeenstemming bleek nog niet mogelijk. De werkgeversbesturen deelden mede. dat zij voorloopig niet verder wilden gaan dan de reeds toegestane duur- tebijslag. Overeengekomen werd half Maart a.s. nogmaals in een bespreking bijeen te komen. HARENKARSPEL DIRKSHORN DOOR DE GLADHEID Door de gladheid der weg geraakte. Jan Komen Sr. Zaterdagmorgen in den Voor polder met paard en wagen van den weg. Een kapot lemoen en wat averij aan den wagen benevens een geschrokken paard en voerman was de uitslag van dit ongeval. VAN EEN HOOIBERG GEVALLEN. Zaterdag waren eenige jongens aan het spelen bij de boerderij van den beer Hoog land in do: Schagerwaard.- Zooals het meer gebeurd, zijn jongens nooit ver in dit geval hoog genoeg. In een onbewaakt oogenblik waren zij op het hooi geklom men. dat hoog opgetast staat in den schuur. Weldra hadden zij de katrol te pakken waar in den zomer de lijn langs loopt om het hooi naar boven te brengen. Dit beteekent dus dat zij verscheidene me ters boven den grond waren. Dat de jon gens genoten behoeft wel geen betoog. De Heldersche kameraden hadden zooiets nog nooit meegemaakt! Plotseling grijpt Nico Slemmer een Heldersche jongen mis, hij geraakte daardoor te diclit op de kant en smakt naar beneden waar hij op een stui tje hooi een paar meters boven den grond terecht kwam. Zijn,makkers schrokken, ge weldig en in een minimum van tijd waren zij beneden bij hun kameraad. Deze lag i versuft door den lievigen val. Later is het knaapje naar Dirkshorn vervoerd naar zijn huis een kippenboet. Wij .vernamen 's avonds dat Nico het re delijk wel maakte en vermoedelijk van dezen val geen nadcelige gevolgen zal over houden. Wonder goed afgeloopen! CALLANTSOOG 9 LOONBESPREKINGEN. Tusschen het werkgeversbestuur in bet landbouw- en veehouderijbedrijf te, Gallants- oog en de vertegenwoordigers van dc R.K. 'en moderne landarbeidersbonden heeft een bespreking plaats gevonden over de toeken ning van een duurtebïjslag op de bestaande loonen voor de vaste en losse arbeiders. Te vens werd van arbeiderszijde ter sprake, ge bracht het loon voor het volgend contract- jaar. Het werkgeversbestuur deelde mede. dat aan 'n aantal vaste arbeiders eenigen loonbijslag was gegeven, maar dat er be zwaren bestonden voorloopig verder te gaan, gezien ook de algemeene positie van het bedrijf. In liet vroege voorjaar van 1941 zullen partijen opnieuw in conferentie bij eenkomen. W1ERINGERWAARD KERKDIENST. Met medewerking van de Ned. Hcrv. Vrou wenclub beeft de Kerkeraad het mogelijk gemaakt de kerk te verduisteren, zoodat op Oudejaarsavond een kerkdienst zal worden gehouden. ARBEIDSBEMIDDELING. Op 28 December 1940 stonden, meerendeels ten gevolge van de weersomstandigheden, als „werkloos"' bij bovengenoemd agentschap ingeschreven: 60 landarbeiders, 6 timmerlie den, 2 metselaars, 2 grondwerkers, 1 opper man, 1 möriteur-lassehêr, 1 loodgieter-me taalbewerker, 1 huisschilder en 1 kantoor juffrouw. LANGEND UK ZUIDSCHARWOUDE. CQLLECTE WINTERHULP. De inzameling voor de Winterhulp heeft hier f 146.64 opgebracht. BARS1NGERHORN WIJDINGSDIENST. Op initiatief van de Ned. Herv. Vrouwcn- verecniging is in de Ned. Herv, Kerk een wijdingsdienst gehouden, waarin Mcj. Dr. N. A. Bruining, meer nog bekend als de Voorzitster van de V.P.R.O., voorging. Ook de leden van dé Afd. van den Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen, was uitgenpodigd, terwijl verscheidene dames uit wijderen omtrek aanwezig waren. Het is een dienst geworden, waarvan in derdaad wijding uitging, en waarvan een goeden indruk zal zijn achtetffebleven. WINTERHULP. De gehouden 2e collecte voor de Winter hulp NedeVland, heeft in deze gemeente op gebracht een bedrag van f 90.84. Oneerlijkheid viert hoogtij in de hoofdstad. ,Dcn heer, die in zijn bruinleereri acte- tasch een bordje had met de spreuk „zoek het geluk", was ditzelfde geluk niet wel gezind, want Zaterdagavond werd zijn rij wiel met de daarop gebonden aëtetasch in liet centrum der stad ontvreemd. Een kantoorbediende vervoegde zich bij het politiebureau aan het Leidscheplein om de diefstal te melden van zijn fototoestel en dc bijbehoorende tasc.li tot een gezamen lijke waarde van zeventig gulden. Hij had het toestel aan het hek van een perceel ge hangen om zijn fiets te halen. Tot zijn groote verbazing was zijn eigendom bij te rugkeer verdwenen. Op het politiebureau Singel bevindt zich een 16-,jarige jongen, die op 23 December voor zijn patroon in Den Haag vijftien gul den inde en met dat bedrag naar Amster dam verhuisde. Het geld was bij de aah- houding reeds verteerd. De jongen had vol gens zijn zeggen de nachten meestal in een schuilkelder doorgebracht, waarin hij ook ,door de politie werd aangetroffen. Hij zal naar Den Haag getransporteerd' worden. Een 19-jarige jongen wordt ervan ver dacht in dienstbetrekking honderdvijftig gulden van zijn patroon te hebben verduis terd. AANVALLEN OP BRITSCHE SCHEPEN In weerwil van het zeer ongunstige weer zijn gisteren Duitsche gevechtsvliegtuigen tot ver bovert don Atlantischen Oceaan doorgedrongen. Op 200 kilometer ten westen van Noord-ïerland is een Britsch convooi aangevallen. Een geladen vrachtschip van 9000 ton kreeg verscheidene rechtstreek- sche treffers die een ketelontploffing ver oorzaakten en de scheepswand openreten. Het schip kreeg onmiddellijk zware slagzij en moet spoedig gezonken zijn. AMERIKAANSCHE ENTSTOF NAAR ENGELAND. Genoeg voor een millioen menschen. De Evening Standard meldt uit New York, dat met .een Clippertoestel een zending antiloxine naar Groot-Brittannië is gestuurd, teneinde onmiddellijk zevenduizend kinderen tegen diphterie te kunnen inenten. Er zullen waarschijnlijk nog meer zendingen worden verstuurd, zoodat een millioen menschen in geënt kunnen worden. GRIEKENLAND ROEPT RESERVISTEN OP. Het Joego Slavische blad „Vrëme" meldt dat het Gricksche ministerie van oorlog alle reservisten van den jaargang 1927 uit den Pcloponnesus en Schtcrales heeft opgeroe pen. „Potitika" meldt, dat op den westelij ken oever van liet meer van Ochrida, in de buurt van Lin hevige gevechten worden ge leverd, die nog voortduren. In het Mokra- gebergte hebben de Italianen de Grieken tot op hun oude stellingen teruggeslagen. Dc Dnitsche buifcnlandschc hamlei in 1940 HERORIËNTATIE BRACHT GEEN NADEEL. De verbreking van de Duitsche handels betrekkingen met de overzeesche gebieden na het uitbreken van den oorlog, maakte het uitcVaard noodzakelijk, zegt bet D.N.B., den Duitschen buitenlandschen handel op een ge heel ander voetstuk te plaatsen. Daarbij heeft zich het handelsverkeer met het Europeesche en Aziatische gebied boter gehouden dan bij liet begin.van het conflict voorzien kon wor den. Van essentieels beteekenis voor de Duitsche omzetten met andere staten is, dat de uitvoercapaciteit van. het Duitsche bedrijfsleven behouden bleef Daardoor ontstonden niet alleen com pensatie-mogelijkheden voor de Duit sche invoeren, doch werden tevens door gestegen leveranties op velerlei gebied de moeilijkheden om in de vcr- zorging van Europa te voorzien, aan zienlijk verminderd. Uit de statistie ken van tal van landen is bekend, dat de op groote schaal bestaande clea- ringsschulden van het Duitsche rijk tijdens den oorlog niet alleen ver dwenen zijn, doch dat Duitsehland thans op vele plaatsen over een te goed beschikt. Twee factoren hebben don Duitschen buitenlandschen handel in 1940 in sterk gunstigen zin beïnvloed' 1. De overeenkom sten met de Sovjet-Unie van 11 Februari 1940 en 2. de bezetting van Noorwegen, De nemarken, Nederland, België en Frank rijk. Werd door het verdrag Berlijn-Moskou een handelsovereenkomst gesloten, welke Duitsehland mogelijkheden tot invoer ver schafte, zooals het deze. in geen enkel han delsverdrag uit den tijd. voor. den oorlog iiv dien omvang gehad bad (immers, dc Diiitsch-Russische handel is grooter dan die met den geheelen Balkan- met inbegrip van Griekenland cn Turkije voor Septem ber 1939), door de oorlogsgebeurtenissen ge raakte het Europeesche vasteland in eco nomisch opzicht in een gemeenschappelijk gevechtsfi ont tegen de Engelsche blokkade. Een geheele reeks staten wikkelt thans tot 70 procent van hun geheele omzetten hun buitenlandschen handel met Duitseh land af, terwijl ten aanzien van de bezette gebieden wellicht met uitzondering van Denemarken zelfs van een economische eenheid gesproken kan worden. In 1940 zijn de grondslagen gelegd voor een uitgebreide samenwerking op het vas teland van Europa Het is niet overdreven, wanneer men aanneemt, dat deze samen werking in 1^11 zjch nog hechter zal ont wikkelen. Zooals reeds gemeld werd. staat daarnaast het sluiten van een nieuw Duitsch-Russisch' handelsverdrag voor den deur, dat nog uitgebreider dan het oude zal zijn. Wanneer kenners van den Duitschen bui tenlandschen handel de laatste maanden herhaaldelijk verklaard hebben, dat de om zeilen den vooroorlogschen stand weer be reikt hebben, dan kan men wel aannemen dat dit in 1941 minstens evenzoo'Seal Wijven De samenstelling van de uit te ruilen goe deren zal echter wellicht in velerlei opzicht, met vroeger vergeleken, een wijziging onder gaan. Immers ontbreken de producten, wel ke het Europeesche gebied niet voortbrengt en tl ie uit overzeesche gebieden betrokken werden. Wat Duitsehland betreft wordt dit gebrek verholpen door dc aanwezige voorra den en door de productie van nieuwe stof fen. De buitenlandsche handel heeft even wel. naar men te Berlijn eenstemmig kan vernemen, tot dusver gedurende den oorlog voor het verkrijgen van aanvullende goede ren verrassend goede diensten bewezen cn zal dit, naar Duitsche opvatting, ook blijven doen. Of Amerika dit zal zenden hangt van Spanje's houding af De Amerikaansche min. van Buitenl. Za ken, Huil, die gister 'n vrij langdurig onder houd heeft gehad met den Franschcn am bassadeur, heeft later op de persconferentie verklaard, dat men de kwestie van' een on dersteuning van de Fransche burgerbevol king had besproken. Zijn meening in deze kwestie alsmede over het vraagstuk be treffende het zenden van levensmiddelen naar Spanje is bekend. Huil hoopte nog steedshierover met Engeland tot over eenstemming te geraken. Tot dusver is nog niets definitief heslist. Wat Martinique betreft zijn, naar Huil verklaarde, de betrekkingen van de Ame rikaansche regeering met de Fransche re geering te Vichy, alsmede met de autoritei ten van Martinique alleszins bevredigend. De „Associated Press" meldt van toon aangevende zijde te Washington, dat dc besprekingen tusschen de Vcrecnigde Sta ten, Engeland en Spanje lretreffende het zenden van levensmiddelen ;uit de Ver eenigde Staten naar Spanje in een stadium zijn gekomen, waarin de definitieve beslis sing afhankelijk is gesteld van dé vraag, of Spanje tegenóver dc Vcrecnigde Staten en Engeland al of niet een „vriendelijker" houding zal aannemen. Er wordt op gewezen, dat het nauwer aanhalen van dc betrekkingen tusschen Spanje en de asmogendheden reeds eenmaal tot bet afbreken der onderhandelingen heeft geleid. In Washington wacht men overigens eerst nog de aankomst af van den nieuwen BrifscHen ambassadeur lord Halifa,x alvo rens men Spanje een antwoord doet toeko men inzake dc levensmiddelenkwestie. EEN VERKLARING VAN SUMNER WELLES. In zake de nieuwe beweringen, dat er tus schen de ministers-Huil en Welles scherpe meeningsverschillen zouden bestaan over een crediet van J00 millioen dollar aan. Spanje, cn dat Welles bij president Roose-'' velt de intrekking van dit voorstel van Huil zou hebben doorgezet, beeft Welles in een. persconferentie formeel verklaard, dat de heelê geschiedenis geen woord waarheid be vat. Noch Huil noch iemand anders heeft ooit overwogen Spanje een dergelijk cre diet te vcrlccncn. Anderzijds heeft de bin nen landsche politieke toestand van Span je geen enkelen invloed gehad op de Ameri kaansche besluiten. GEEN EENZIJDIGE BESLISSIN GEN ZULLEN WORDEN TOEGE LATEN. Scherpe toon in Italiaansche pers EIRE GEEN TUSSCHENSTATION VOOR AMERIKAANSCHE LEVE RANTIES. Ook de Romeinsche ochtendbla den houden zich bezig met het in de Ver. Staten en Engeland opgedo ken denkbeeld Eire als tnsschen- station voor leveranties aan Enge land te gebruiken. De bladen spre ken de waarschuwing uit, dat zulk een stap een uitdaging zon zijn van het gevaar dat zoowel de Ver. Sta ten als Eire in den oorlog worden betrokken. De „Messaggero" schrijft: „De oorlog heeft de Ver. Staten zekere beperkingen opgelegd die Roosevelt zelf heeft erkend. De neutraliteitswet verbiedt dat Ameri kaansche schepen Ierland aa nloopen. Duitsehland heeft de tcgenblokkade tegen Engeland afgekondigd cn daarin ook de Iprsche wateren betrokken Alle schepen dio pogen deze zone te bevaren, loopqn het gevaar tot zinkep te worden gebracht. Men kan niet toelaten dat' door een eenzijdige beslissing van <Lc Ver. Staten een poging zou worden ondernomen deze situatie te veranderen. Het eenige resultaat zou zijn, dat de schepen der Ver .Staten aan ernstig gevaar worden blootgesteld. De „Giornale dTtalia" wijdt, volgens Ste- fani, een beschouwing aan den- strijd tus schen isolationisten cn anti-isolationisten in de Vereenigde Staten cn constateert, dat zij, die voorstander zijn van een recht- streeksche interventie van de Vereenigde Staten in den oorlog zeldzaam zijn. Talrij ker zijn degenen, die de hulp aan Enge land zouden willen opvoeren tot hetgeen men kan noemen een werkelijke maar geen uitgesproken interventie. Tot de middelen, waarmede (Jeze laatsten dit willen berei ken, bebooren in de eerste plaats het in beslag nemen van de Italiaansche cn Duit sche schepen, die een toevlucht hebben ge zocht in Amerikaansche havens, teneinde die schepen aan Engeland af te staan, en in de tweede plaats het zenden van Ame rikaansche konvooien naar Eire, het eeni ge Britsche dominion, dat neutraal is ge bleven. De regeering van Eire zal haar neu traliteit evenwel verdedigen, aldus de „Giornale dTtalia", die tenslotte verklaart niet te kunnen inzien, welk belang de Ver eenigde Staten zouden hebben bij een oor log, vooral omdat Japan een uitbreiding van het Europeesche cn Aziatische conflict niet zal toestaan. Duitsche stemmen. De „B. Z. am Mittag" levert commentaar op de pogingen,, die men zou willen onderne men om dc Noord-Amerikaansche neutrali teitswet te omzeilen, in dien zin, dat Ierland, dat thans binnen de oorlogszone ligt. ver klaard wordt als .te liggen buiten de oorlogs zone. Hiervan is naar de meening van het blad het doel, dat in de toekomst het voor Engeland bestemde Amerikaansche oorlogs materiaal met Amerikaansche convooien over Ierland naar Engeland kan en zal wor den gezonden. Wanneer deze mededeelingen bevestigd zouden worden, zoo schrijft het blad, zou hierdoor de Iersche Vrijstaat gemaakt wor den tot een springplank voor een meer daad werkelijk ingrijpen van de V.S. in den Euro- peeschen oorlog. Of daarmede het Iersche volk. dat tot dusver tegen alle pogingen, het onder alle omstandigheden in den oorlog te betrekken, met succes zijn neutraliteit heeft kunnen verdedigen, door de V.S. een dienst wordt bewezen, is Ierland's eigen zaak. Want hierop legt de Boersenzcitung nog in het bijzonder den nadruk door Ierland in het Engelsché oorlogstooncel 'c betrekken, ver wacht Engeland oen verlichting, niet slechts van den zee- doch ook van den luchtoorlog. Het zou mot genoegen zien, wrinneer een deel der bommen, die voor Engelsche steden be stemd zijn, op Dublin en andere Iersche ste den zouden worden afgeleid. Bruid en bruidegom allebei over de honderd.', In bet Sloveensche dorp Krisjovljani bij Varisdin hebben de 102-jarige Wilim Ju- ritsjko en zijn 101-jarige vrouw hun tachtig jarig huwelijksfeest gevierd. Hiermede vervuilen wij den droevigen plicht U kennis te ge ven van het overlijden van onzen lieven Man cn Vader, -den heer P. van Dam, in den ouderdom van 48 jaar. Zijn bedroefde Vrouw en Kinderen, Wed. C. VAN DAM— Blom. A. DE VRIES— van Dam. A. DF. VRIES. N. VAN DAM. G. VAN DAM. 28 I)ec. 1940. De teraardebestelling zal plaats hebben Don derdag 2 Jan., nam. 2.30 uur t,c Oudkarspel J. W. METZELAAR S. P. METZELAAR— Kis te maker, zéggen hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van hun Zoon 'ondervonden. Oudésluis, 30 Dcc. 1940. De patiënt K. TOORNSTRA Centraal Ziekenhuis, verzoekt vriendelijk GEEN BEZOEK. Nette jonge werkster zoekt nette WERKHUIZEN, liefst omg. Dirkshorn. Adr.: POI,A- NEN, „Nooitgedacht", Dirks horn. VOEDERBIETEN te koop gevraagd. A. KAPI TEIN, Zijpersluis, Burgerbrug Tel. 213. Ertsvondsten in Oost-Siberië Groote erlslaqen ontdekt. Naar Tass meldt, zijn bij de in dit jaar in Oost Siberië verrichte onderzoekingen verscheidene nieuwe vindplaatsen van ijzer- en mangaanertsen, goud, tin, kolen, enz. ontdekt. Bij het dorp Nisjne-Ilimsk in het gebied van Irkoctsk is een groote ijzcr- ertslaag ontdekt, welke naar schatting 3o0 millioen ton bevat. GRIEKEN MOETEN OUDE WAPENS INLEVEREN. Het Grieksche' ministerie van veiligheid publiceert een bekendmaking, op grond waarvan alle bruikbare oude geweren uit de vroegere oorlogen (Balkanoorlog cn We reldoorlog), die in vele families als frophee- eh bewaard of aan don wand gehangen werden,ten behoeve van de landsverdedi ging moeten worden ingeleverd. BRAND IN KATHEDRAAL. In dc beroemde kathedraal van Santiago is op bet hoofdaltaar voor bet beeld van den H. Jacobus. den beschermheilige van Spanje', brand uitgebroken. Er was een kaars omgevallen cn in korten tijd stond de nis, waarin het beeld van den Spaan- schen beschermheilige zich bevindt, in brand. Brandweer en Guardia Civil werden opgeroepen- om het vuur te bestrijden. Dc artistieke schrijn, die van kostbare hout soorten is gemaakt, en met goud is be werkt. heeft zwaar onder het vuur geleden. ZWARE BRITSCHE SCHEEPSVERLIEZEN. Reizigers uit Hongkong maken melding van zware verliezen der in Engelschen dienst staande Noorschc koopvaardijvloot en der Engelsche koopvaardij in den Indischen Oce aan. Reeds meer dan twintig schepen zouden daar tot zinken gebracht zijn. De verliezen hebben dc Engelsche schcepvaartonderne- mingen ertoe genoopt den bemanningen der tusschen Hongkong en Indië varende sche pen een oorlogsbijslag te verlecncn. JONGEMAN VERONGELUKT. Eergistermiddag vervoerde do 22-jarige L. Nonkes. uit MussèlUanaal. op een wip- kar eenige varkens naar Winschoten. Plotseling sloeg het paard op hol. D,e jongeman kreeg daarbij een trap van het paard cn werd in zorgwekkender! toestand naar het R.K. Ziekenhuis te Winschoten overgebracht. Gistermorgen is de jongen overleden. WIJZIGING IN ENGELSCHE MARINE- LEIDING. Het staatsblad van Gibraltar deelt mede, dal de Engelsche vice-admiraal Edward Collins benoemd zou worden lot .bevelhebber van bet Noordelijk deel- van den Atlanti schen Oceaan en als zoodanig admiraal Dndlev zou opvolgen. PREDIKBEURTEN. DINSDAG 31 DECEMBER. Evangelisatie. Schagen. nam. 3.30 uur. Cond. Swagcrman van Amsterdam. WOENSDAG 1 JANUARI. Evangelisatie. Schagen. voorm. 10.15 uur. Ds. Hoek. van Amsterdam.

Schager Courant | 1940 | | pagina 3