Engeland helpen is Amerika verdedigen Toch een ongeluk aan de Loet? DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Sch agen De politie voor nieuw probleem De frauduleuze slachtingen Geen vredesapostel voor de Amerikaansche radio President Roosevelt: Meer produceeren, opdat Brittannië behouden blijft Verduisteren 5.36 uur Brand terwijl vader en moeder dansten Rolls Royce fabrieken getroffen Smakeloos verboden lied DINSDAG 31 DECEMBER 1940. 85e Jaargang. No. 11381 Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. IfitfOve der N.V. Uitg.-Mij. „"Hollands Noorderkwartier" NIEUWE ZAAK VRAAGTt DE AAN DACHT: BESTAAT ER VERBAND TUSSCHEN EEN POGING TOT AAN RANDING VAN DEN MARINIER KOENE EN DE ZAAK STIERP? Wild-West avontuur te Barsingerhorn „STA STIL, OF IK SCHIET." Gistermorgen heeft Dr. Hulst uit Leiden, politiedeskundige, sectie verricht op het lijk van den omge komen verzekeringsagent Stierp uit Den Helder. Dr. Hulst heeft verklaard, dat de heer Stierp den verdrinkingsdood is gestorven en de wonden aan het gelaat door een val op het ijs kunnen zijn veroor zaakt. Het onderzoek waarbij aan wezig waren de rechtercommissaris Mr, Krabbe uit Alkmaar en de rijkspolitie duurde van half elf tot laat in den middag. Het lijk is vrij gegeven. Verschillende kleeding- stukken en andere zaken op het lijk gevonden zijn ter nader onder zoek op het laboratorium, door Dr. Hulst medegenomen. Leek het na het onderzoek van Dr. Hulst wel zeer waarschijnlijk dat inderdaad een ongeval'heeft plaatsgevonden, hoewel nog enkele vragen blijven op te lossen o.a. waar een actetasch gebleven is, die de heer Stierp op zijn fiets meedroeg en welke niet is terug gevonden, inmiddels is een nieuw feit de aandacht van de po litie komen vragen, waardoor men zich opnieuw voor de kwestie ziet gesteld :ongeluk of misdaad? Een ex-marinier tweede klasse, zekere héér B. Koene, thans brandwacht aan de rijkswerf te Den Helder, die tijdelijk te Schagen verblijf houdt heeft namelijk ver? klaard dat hem dcnzelfden avond en kort voor het tijdstip waarop de heer Stierp is omgekomen iets is overkomen, dat op het. eerste gezicht wel zeer fantastisch lijkt. Vlak onder Schagen is hij door twee mam non op de fiets geruimen tijd achtervolgd waarhij hem herhaaldelijk onder doodsbe dreiging werd gelast stil te staan. Door een gelukkig toeval heeft de heer Koenen zijn belager kunnen ontkomen. De heer Koenen had Vrijdagavond per fiets een bezoek gebracht aan zijn-meisje, die. in dienstbetrekking is bij iemand aan den Koggerandweg in de Wieringermeer. Op den terugweg, ongeveer kwart over tie nen. toen hij het kruispunt van den weg naar Lutjewinkel en de dorpsstraat te Bar singerhorn was genaderd, werden plotse ling twee felle lichtbundels op hem gericht en zag hij een man hurken bij twee in den berm gedeponeerde fietsen. Een zware slem riep hem toe: „Sta of ik schiet". Werktui gelijk gehoorzaamde de heer Koenen, doch toen hij zag niet met een politieman te doen te hebben, maakte hij zoo snel mogelijk, dat hij wegkwam in de richting Schagen. Toen hij even later omkeek zag hij. dal twee lichten hem achtervolgden en spoedig bemerkte hij. dat twee kerels hem op de hielen zaten. Tn zijn verbouwereerdheid vergat de heer K. om hulp te roepen, doch peddelde zoo snel mogelijk door, steeds ge volgd door de twee lichten. Toen hij het dorp gepasseerd was, merkte hij tot zijn ontsteltenis, dat zijn belagers steeds op hem wonnon en in het gedeelte Haringbuizen Snevert werd 'hem nog herhaaldelijk toe geschreeuwd, te stoppen. Zeker had de heer K., die als marinier te Rotterdam heeft ge vochten en daar een zware heup wonde heeft onge1r,onon, waarvan hii nog niet ge heel hersteld is, de race verloren, als ter hoogte van het café aan de Snevert de achtervolgers niet tegen elkaar waron op gereden, waardoor zii kwamen te vallen. De heer K. hoorde hoe de twee mannen elkaar uitscholden doch bereikte Schagen zonder verder last fp hebben gehad. Tame lijk overstuur vervoegde hij zich omstreeks kwart voor elf (en huize v»n de familie .Th Molenaar aan de T oet, om de van Mevr. Mo lenaar geleende fiets terug te brengen. Waar de heer K. Zaterdagmorgen weer vroeg naar Den Helder vertrok om daar ziin 24 uur d'enst on de werf te verrichten, en eerst Zondag terugkeerde was hem van het gebeurd" met den beer Stiern niet eer der iets bekend dan Zondagmiddag. Hij braebt toen verband met hetgeen hem was overkomen en het geval aan de Loet. waar ia immers een gerechtelijk onderzoek was HET VLEESCH TER WAARDE VAN f 1500, NAAR DE DESTRUCTOR. DE DIEREN OP ERGERLIJKE WIJZE OMGEBRACHT. Nader vernemen wij over het verloop van het gisteren door ons gepubliceerde geval van frauduleuze slachting in Zijpe, dat het eerste onderzoek plaats vond door de Helder- sche gemeentepolitie in samenwerking met den gemeenteveldwachter van Schagerbrug, den heer Homan. Na het vinden van de darmen en het sla gersgereedschap onder den mesthoop van hoer SI., werd deze duchtig aan den tand ge voeld. Het was de politie er om te doen aan de weet te komen wat met de geslachte dieren was gebeurd. Tenslotte viel SI. door de mand en kon veldwachter Homan met den rijks veldwachter van 'tZand het genoegen sma ken de 20 geslachte dieren, die in de vloei bare mest waren gegooid, in beslag te ne men. Men deelt ons mede, dat een zoon van den Helderschen slager W. is verhoord, terwijl ook een andere slager uit Jutterstad niet vrij uit schijnt te gaan. Dit muisje kon ook voor anderen, dan de gearresteerden, nog wel eens een staartje hebben. Van de zijde van den vleeschkeurings- dienst vernemen wij, dat het in beslag ge nomen vleesch, zooals ook te denken valt, niet meer voor consumptie geschikt is. De partij, die een marktwaarde van f 1500 had, zal in de destructor verdwijnen. Uit het onderzoek is gebleken dat. de var kens, zooals men dat in vakkringen noemt, .slordig" zijn geslacht. De dieren zijn met een hamer zoo goed en kwaad mogelijk ge dood, en met een roestige slagerszaag verder bewerkt. Ze zijn niet gebroeid, doch de huid is er eenvoudig afgevild. Men zou dit „slor dige. slachten" ook ergerlijke dierenmishan deling kunnen noemen. Ons is nog ter oore gekomen dat ook boer T. uit den Helder niet de eigenaar van de varkens was, doch dat deze, zekere P. te Egmond woont. Het complot blijkt wel zeer wijd vertakt te zijn! Columbia Broadcasting staat Marshall geen zendtijd af. De voorzitter van de commissie tegen de Amerikaansche deelneming aan vreemde oorlogen, Marshall, heeft verklaard, dat de Columbia Broadcasting geweigerd heeft hem over haar zenders te laten spreken. Daarentegen heeft Columbia Broadcasting haar zenders gratis ter beschikking ge steld van den woordvoerder der commissie White, alsmede van den dagbladuitgever en journalist Agar. Wanneer de Columbia Broadcasting of een ander radiostation spreektijd verleent aan een man als Agar, die openlijk de deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog propageert, doch dezen weigert aan een spreker voor milli- oenen Amerikaansche luisteraars, die de deelneming aan den oorlog van de hand wijzen, bestaat er in de Ver. Staten geen democratie meer, aldus een bericht van D.N.B. uit New-York. Berlijn zal Roosevelts speldepnkken niet tanqer dulden" Roosevelt heeft Zondagavond een door alle binnenlandsche en kortegolfzenders der Vereenigde Staten uitgezonden redevoering gehouden binnen het kader van zijn „niet- formeele praatjes met het Amerikaansche volk". In deze redevoering gaf Roosevelt we derom. verwijzende naar het driemogend- hedenpact van Berlijn, uitdrukking aan zijn bekende opvatting, dat uit de houding van Duitschland en Japan gevaren voort vloeien voor de Vereenigde Staten en dat Engeland deze gevaren kan afwenden. En geland moet derhalve door dé Vereenigde Staten materieel gesteund worden en deze ondersteuning moet thans in iedere denk bare mate worden opgevoerd. Terwijl hij een dienovereenkomstige op roep richtte tot de industrieelen, legde de President er tegelijkertijd den nadruk op, dat hij de rechten der werknemers niet wilde aantasten, want het zijn immers de werknemes, die den eigenlijken arbeid moeten verrichten. gelast. Kort daarop deed hij aangifte bij de gemeentepolitie te Schagen die hem ver wees naar de politie te Barsingerhorn, om dat daar het, feit had plaatsgevonden. Door verschillende omstandigheden kwam de rijkspolitie, die de zaak Stierp behandelt eerst gistermiddag te weten wat den heen Koene was overkomen. Door een en an der is natuurlijk veel kostbare tijd verlo ren gegaan en blijkt zooveel te meer hoe het recherchewerk in Nederland gecentra liseerd dient, te worden. Natuurlijk is nog heelemaal niet bewezen, dat het geval Koe nen iets met het geval Stierp te maken heeft, doch het wil ons voorkomen wanneer de rijkspolitie eerder was gewaarschuwd, met andere woorden in deze zaak iets vlot ter gededuceerd en gecombineerd was, wel licht de opsporingsmogelijkheden grooter waren geworden. Voorts verklaarde Roosevelt opnieuw, dat hij noch 'n expeditiecorps naar Európa wilde zenden, noch plannen heeft voor een deelneming der Vereenigde Staten aan den Eüropeeschen oorlog. Wanneer Engeland ondergaat, zoo ver klaarde Roosevelt verder, worden de Ver eenigde Staten voortdurend bedreigd. Wan neer de Vereenigde Staten echter Engeland helpen, zal het gevaar, dat de Vereenigde Staten in den oorlog worden verwikkeld, belangrijk verkleind worden. „Wij willen geen oorlog en hebben geen plannen daar toe", zeide Roosevelt, „maar, zoo voegde hij hieraan toe. „wij allen moeten meer ar- beiden, meer produceeren, opdat Engeland behouden zal blijven". Berlijn zou „spel dep rikken" der V. S." niet meer negeeren. Van bevoegde Duitsche zijde werd giste renmorgen, aldus U. P., verklaard, dat de rede van Roosevelt door de hoogste Duit sche officieele instantie thans zorgvuldig wordt bestudeerd. Men uitte zich voorloopig alleen door te doen opmerken, dat de rede buitengewoon interessant is. De tekst kwam te laat binnen om nog in de ochtendbladen te worden gepubliceerd. Waarschijnlijk wordt deze pas gepubliceerd en in de pers besproken nadat men in het ministerie van buitenlandsche zaken de geheele. rede heeft bestudeerd. Men gelooft te Berlijn dat Roose velts rede voor de Duitsche officieele kringen aanleiding zal zijn om de tot nu toe gevolgde politiek van ne geeren van de „Amerikaansche spel- deprikken" te beëindigen. Waarschijnlijk, zoo veronderstelt men in politieke kringen, zal een zorgvuldig uitge werkte reactie worden gepubliceerd. Italië reageert scherp. De asmogendheden zijn tot dusverre zeer tegemoetkomend geweest, doch ook tege moetkomendheid heeft haar grenzen, aldus schrijft de Giornale d'Italia in een commen taar op de rede van Roosevelt. Zouden Ame rikaansche leveringen onder Amerikaansche vlag den versperringsgordel der tegenblok- kade breken, zouden de in Amerikaansche havens liggende Duitsche en Italiaansche schepen Engeland in handen gespeeld wor den, dan zou dit, aldus het blad, als een openlijke breuk der neutraliteit beschouwd moeten worden. Roosevelt heeft beweerd, d,at Engeland voor de vrijheid der geheele wereld strijdt en dat de Ver. Staten, door hun politiek met dezen oorlog te vereenzelvigen, de eigen vrij heid zouden verdedigen. De Amerikaansche president weet, dat de zaken in werkelijk heid geheel anders staan. Engeland vecht alleen voor de belangen van ziin eigen im perium en voor de handhaving van het systeem van Versailles. Wat de zoogenaam de asmogendheden betreft, weet Roosevelt zeer goed, dat. dit een door de Engelsche pro paganda varzorman. ca verapreide fabel Ierland vraagt Amerika om wapenen De „New York Post" meldt, dat De Valera den Vereenigden Staten om wapens heeft gevraagd. Het ver zoek zal ten behoeve van de beant woording naar Londen worden door gegeven. In geval De Valera steun punten voor Engeland wil ruilen te gen wapens, die oorspronkelijk voor Engeland waren bestemd, dan zal hij waarschijnlijk oorlogsmaterieel kunnen krijgen. Overigens heeft het departement van bui tenlandsche zaken der Vereenigde Staten, volgens het blad niet het voornemen direc- ten invloed te oefenen op Dublin ten aan zien van den afstand van steunpunten aan Engeland, al zou de neutraliteit van Eire Engelands nederlaag kunnen beteekenen. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 50 uur Drie kleine kinderen alleen ge laten. Zondagavond ongeveer negen uur werd er schoorsteen brand geconstateerd in de woning van W. van S. in de Noorderstraat te Dieren. De woning was gesloten, terwijl de zol dering brandde en de ylammen en vor>?n in de huiskamer tegen het plaftfnd sloe gen. Drie kinderen van 4, 3 en jaar oud bevonden zich alleen in huis terwijl de ouders zich in een dansgelegenheid ophiel den. Een agent van politie kon de kinderen tijdig hulp verleenen, hij sloeg hiertoe een ruit in en kwam de woning binnen. De drie kinderen, die sliepen, konden op deze wijze worden gered. De inmiddels verschenen brandweer kon de brand blusschon. Een lekke kachelpijp was de oorzaak van den brand. Lichtschip tot zinken gebracht. Omtrent den in het weermachtsbericht van gisteren gemelden aanval van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op een groote fabriek te Crewe verneemt het D.N.B. ter aanvulling, dat dit de internationaal bekende Rolls- Royce-fabriek was. De Duitsche vliegtuigen vielen de fabriek in scheervlucht aan en plaatsten verscheidene voltreffers, die groo te uitwerking hadden. De Duitsche vliegers konden groote ontploffingen met. vonkenre gens en aanzienlijke rookontwikkeling waar nemen. Voorts verneemt het D.N.B., dat bij de ac tie, die het Duitsche luchtwapen gisteren te gen eenheden der Engelsche marine heeft uitgevoerd, behalve de reeds gemelde sche pen ook een lichtschip door voltreffers tot zinken is gebracht. Een nuttige bom Egyptische oudheden waren on der het zand der Libysche woes tijn verborgen. In de buurt van de oase Siwauin in de Li bysche woestijn is een bom van zwaar kali ber ingeslagen, waardoor volkomen onhe- kende oudheden zijn blootgelegd, aldus meldt een Egyptisch blad. Reeds hij het eerste onderzoek kon men constateeren. dat het woestijnzand hier sinds duizenden jaren ruïnes en beeldhouwwerk verborg, stammen de uit den tijd van de alleroudste Egypti sche dynastie. Een commissie van oudheid kundigen treft thans voorbereidingen om met de opgravingen te beginnen. In vak kringen verklaart men thans reeds dat er sensationeeje ontdekkingen voor de oudheid kunde van Egypte venvacht kunnen wor den. Beslissende gevechten in 1941 Bulgarije ls paraat om de gren zen te verdedigen. De Bulgaarsche minister van oorlog, gene raal Daskalov, heeft een nieuwjaarsoproep tot het leger gericht. Hii herinnert aan de herwinning van de zuidelijke Dobroedsja en verklaart, dat, doordat het leger voortdu rend gereed is, de onschendbaarheid der grenzen met een zoo gering mogelijke kracht inspanning gewaarborgd is en de voor waarden voor een vreedzame economische ontwikkeling zoo gunstig mogelijk zijn. Het, jaar 1941, aldus vervólgt de oproep, zal tusschen de oorlogvoerende mogendhe den beslissende gevechten brengen, waaruit de gezonde, sterke en levensvatbare volken als overwinnaars te voorschijn zullen ko men. Het nieuwe jaar zal nog meer eenheid, verstand, offervaardigheid en bereidheid èischen. leder moet op zijn post blijven. Slechts zóó kan ieder zijn vaderland het best dienen. Nieuwe cel-jute Beter dan de natuurlijke jute. Het laatste nummer van het tweemaal per maand verschijnende tijdschrift „Het Vierjarenplan" publiceert een artikel over een nieuwe grondstof, de z.g. cel-jute. Evenals de cel-wol in de wol- en katoen- verwerkende textiel-industrie. steeds groote- re plaats is gaan innemen, zoo heeft de cel- jute in de jute-industrie den laatsten tijd steeds grootere praclisc.be beteekenis ge kregen. Door liet uitblijven van de voor namelijk uit Indië ingevoerde jute was aan vankelijk in Duitschland groot gebrek aan deze grondstof ontstaan. De na langdurige proefnemingen verkregen cel-jute overtreft in kwaliteit in menig opzicht de natuurlij ke jute. Zij wordt gebruikt in de linoleum- tapijt- en kabelindustrie. Van bijzonder veel beteekenis is zij bij de vervaardiging van meelzakken. Zonder twijfel zal de cel- jute na verloop van tijd geheel de plaats van natuurlijke jute gaan innemen. Gramofoonplaten in beslag ge nomen. Naar de Tel. verneemt is van hoogerhand opgetreden tegen het verspreiden van de gramofoonplaten met het smakelooze lied over de oorlogsgebeurtenissen „Op den Grebbeberg." Er zijn gramofoonplaten in beslag geno men en maatregelen getroffen om verderen, verkoop stop te zetten. Den chansonnier is verboden het lied ver der ten gehoore te brengen. Het verbod treft uitsluitend den Neder- landschen tekst, en niet de melodie, die njet de oorspronkelijke Duitsche woorden uiteraard gespeeld en gezongen kan worden. BULGAARSCHE ARBEIDERS MET VERLOF. Uit^ Duitschland is te Sofia een extra-trein met 700 Bulgaarsche arbeiders aangekomen, die een Kerst verlof van 14 dagen hebben ge kregen. Naar het blad Wetsjer mededeelt, waren allen zeer voldaan over de goede ar beidsvoorwaarden in Duitschland.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1