Neem ten vitamMje en blijf wekker! veilingen Arrondissements rechtbank te Alkmaar GROENTEN Langendijker Lieve winter.. VOOR DEN POLITIERECHTER. Den Helder. VAN DE GELEGENHEID GEBRUIK GEMAAKT. Mej. A.. V. uit Den Helder had zich niet de moeite gegeven ter terechtzitting te verschijnen. Haar werd ten laste gelegd, dat zij op 14 April van het vorige jaar een bedrag had weggenomen, groot f 10.25. toebehoorende aan een zekeren Ch. J. Z., wonende aldaar. Deze vertelde den Politierechter, mr. Krabbe, dat hij nog al eens bij verdachte op visite kwam. Zoo was het ook geschied op 14 April, toen gct. bij de juffrouw een kopje thee dronk, daarna in de krant zal te lezen om tenslotte in te dommelen. Van deze gelegenheid maakte verd. gebruik een bedrag van ongeveer f 16 van get. weg te halen. Get. vertelde, dat zij er bijna f 6 van had terugbetaald. De Reclassingsamtenaar.- de heer J. W. uit Alkmaar achtte voorgeleiding van verd. noodzakelijk en de Politierechter, mr. Krab be was het hiermede eens. Wij krijgen dus de zaak nog eens voor den Politierechter. Noordscharwoude. EEN JAPON WEGGENOMEN. Gerritje H. uit Den Helder, die tijdelijk in Noordscharwoude woonde, was ook al niet verschenen. Zij werd er van beschuldigd dat zij in October van het vorige jaar een japon had weggenomen uit de woning van een zekere Mei C. Sch., wonende te Noord scharwoude. Uit het rapport, uitgebracht ver verd. bleek dat deze achterlijk was en in haar jeugd de school voor achterlijke kinderen had bezocht. De Officier ryan Justitie, mr. de Brueys Tack requisitoir nemend, eischte 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van 2 jaar en onder toezichtstel- iing van het Leger des Heils. De Politierechter mr. Krabbe, uitspraak doende, veroordeelde verd. bii verstek con form den eisch van den Officier. Wa rmenhuizen. VERZET TEGEN DE POLITIE. Het leek wel alsof alle verdachten be ducht waren voor de kou. want er was bijna niemand verschenen. Zoo ook C. K te Warmenhuizen. Deze bad zich. in don nacht van 4 op 5 November in de Dorps straat aldaar op straat bevonden, toen de veldwachter G. v. d. M. hem daar aan trof en hem wilde meenemen naar het ge meentehuis. Doch dat ging zoo gemakkelijk niet. De wetsovertreder begon te trekken en te rukken en ook te slaan en te tran- pen. aldus vertelde de gemeenteveldwach ter. De Officier van Justitie vond dit een ernstig geval van weerspannigheid en re- quireerde een geldboete van f 40— subs. 30 dagen. De Politierechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van f 10.subs. 25 dagen. Broek op T. a n gen d ijk. OM DE KACHEL AAN TE MAKEN. De transportarbeider A. de B. te Broek op Langendljk had op Vrijdag 1 November op het stationsemplacement aldaar een partijtje plankjes weggenomen, om er de kachel mee aan te maken. Verdachte beweerde, dat er van wederrech telijk toeëigenen geen sprake was, hij had altijd die plankies meegenomen en er was nooit aanmerking op gemaakt. Get. J. W., transportarbeider, eveneens te Broek op Langendijk, had verd. met de plankjes onder den arm zien loopen. Maar U hadt ze onder een kruiwagen ver stopt, merkte de Politierechter op. Dat deed ik. omdat anders de jongens de plankies zouden hebben weggenomen, ver dedigde zich verd. Het is plaatselijk gebruik die plankies weg te halen, dat heeft get. mij al een jadr geleden gezegd. Hij had voor elke maal. dat hij plankies weghaalde, vergunning noodig, zeide get. Hoeveel waarde hadden die plankjes? vroeg de Politierechter aan get. Ongeveer zeven en een halve gulden, ant woordde deze. U bent al meer veroodeeld, merkte de of ficier van Justitie op. In m'n trouwen nooit en ik ben al vier fen twintig jaar getrouwd, merkte verd. op. De plankjes waarom het ging werden gehaald en den Politierechter getoond. Get. vertelde, dat die houtjes van een ba&cule afkomstig waren, hij wist dat, zeker, omdat hij transportarbeider bij de Spoorwegen was. Een kleine jongen heeft U gewaarschuwd, die zei tegen U: Arie jongen, je mag niet stelen, wees de Politierechter er verd. op. Ik heb het altijd gedaan, aldus. verd. De officier van Justitie achtte het tenlaste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte 10,boete, subs. 10 dagen hech tenis. De Politierechter nam het verweer van verd. niet aan en veroordeelde dezen con form den eisch van den Officier. Dat kan ik nooit betale. mopperde verd. en verliet de zaal en wierp daarbij een ver nietigenden blik op get. W. WARMENHUIZEN VEILINGSOMZET Aan de veiling alhier werd verhandeld in: Der. '40 Dec. '30 Roode kool 674.400 kg 1.771.100 kg Gele kool 160.400 304.500 Deonsche w. kool 220.575 330.400 Witte kool 27.900 277.500 Savoye kool 12 200 Peen 6.500 3.575 Uien 2.600 39.875 Andijvie 7.600 st. 25.150 st Andijvie 3.400 kg Spruitkooï 200 kg 206 kg Bieten 100 2.975 Nep 2.100 Aardappelen 11.550 De omzet bedroeg in December 1940 40.383,— tegen 86 587.02 in December '39. De totale omzet over het kalendrriaav 1940 bedroeg 1.033.484,54 tegen 807.989,58 in 1939. GEVAARLIJK! Thans nu het opkomende maan is, gaat het nog, doch als de maan zich 's avonds niet laat zien en het dus stikdonker is, lijkt het ons wel zeer gevaarlijk, dat op verschil lende plaatsen in ons dorp de fietsenrekken voor de winkels dwars over het trottoir staan. Er zijn dan ook al heel wat men- schen die er tegen aan geloopen zijn en dus rijst de vraag, of de winkeliers 's avonds deze gevaarlijke obstakels niet ergens kun nen opslaan waar ze geen gevaar voor den voetgangers kunnen opleveren. IJSBAAN EN SCHOOL Nadat eenigo dagen de ijsbaan aan den Kerkedijk onder water heeft gestaan, heeft thans de Berger IJssport Vereeniging hare banen weer vo'or het publiek geopend. Het gebouw der B.IJ.V. is echter door de ge meente gevorderd. Dus kunnen de liefheb sters en liefhebbers der echte Hollandsche wintersport alleen Zaterdags en Zondags van een warm bord erwtensoep of een sma kelijk kop chocolade in het restaurant ge nieten, terwijl ze maar moeten zien, waar ze met hun jassen e.d. heen moeten. Immers, in de week huizen er én in het restaurant én in de garderobe twee klas sen van de gemeentelijke U.L.O. school. De leerlingen kunnen zich volop verlustigen aan het zwieren en draaien der ijsliefheb- bers op de scherpe ijzers. Of er onder deze omstandigheden veel van leeren zal komen is een vraag, welke wij niet gaarne bevestigend zouden willen beantwoorden. In elk geval zullen de onderwijzers heel wal moeite hebben, de kinderen bij de leer stof te houden! ANNA PAULOWNA OPGEZEGD De landarbeidérsbonden, welker bestuur ders eenigen tijd geleden nog een bespre king hebben gehad met het bestuur van de afdeeling Annfy Paulowna van de Holland sche Maatschappij van Landbouw, heeft thans aan de werkgeversorganisatie de be staande collectieve arbeidsovereenkomst op gezegd, omdat zij van méening zijn, dat in de bestaande loonen verbetering moet wor den aangebracht, in verband met de .stij ging van de kosten van levensonderhoud De spoedige toezending van loonvoorstellen wordt toegezegd, teneinde te trachten vóór het verstrijken van den afloopdatum van het contract tot overeenstemming te gera ken. Ook te Koegras is een dergelijk besluit door de arbeiders genomen. KOEGRAS JULI AN ADORP. IJSWEDSTRIJD. Zondagmiddag hield de IJsclub „Juliana- dorp" op de ijsbaan op de Langevliet een wedstrijd voor jongens, waarvoor zich 18 deelnemers hadden opgegeven. Na menige spannende rit werd de eerste prijs gewonnen door K. Hoornsman Az., cle tweede prijs door P. de Graaf Pz., en de derde prijs door E. Breen Cz. Als de winter stand houdt, zullen er de ze week eerst kindcrwedstrijden en daarna een groote hardrijderij worden gehouden. De ijs?club won dezen middag 35 nieuwe le den. Dat is een mooi succes! PROVINCIAAL JAARBOEKJE. Het Provinciaal Jaarboekje, als steeds keurig typografisch verzorgd, zal door zijn schat van gegevens ook dit jaar gemeente-, waterschaps- en andere besturen groote dien sten bewijzen. Men vindt er omtrent alle gemeenten en polders de bijzonderheden in; namen der autoriteiten, grootte, enz. Ver der "kalenders, opgave markten, enz., enz. Voor velen opnieuw een waardevol bezit! NIEUWE NIEDORP TOONEELMIDDAG. De Niedorpers wacht Zondag 12 Januari een mooie tooneelmiddag. De bekende too- neelvereeniging „Hierna Beter" van Koog aan de Zaan zal opvoeren „Kinderen op een IJsschots". Dit tooneelstuk is ddor deze vereeniging reeds vijfmaal achtereen in de Zaanstreek met groot succes opgevoerd. Zie adverten tie. W1ERINGEN MOOI WERK GEGUND. Na aanbesteding per 24 December jl.. waarbij de gunning was aangehouden, is thans aan den laagsten inschrijver, N.V. P. Daalders Aanneembedrijf, Emmastr., Alk maar, gégund voor rekening van den Dienst der Zuiderzeewerken het onderhoud gedu rende het jaar 1941 van de rijkswerken op YVieringen: de Noorder- en Zuiderhaven na bij Den Oever en andere voltooide Zuider zeewerken, aldaar, de nieuwe haven te De Haukes. alsmede verschillende grond- en kunstwerken, behoorendc tot den Amstel- diepdijk, de Balgzanddijk en tot het Balg- zandkanaal tusschcn van Ewijcksluis en Oostoever: de rijkshavenwerken op Wierin- gen. den rijksweg 10a en gedeelten van dc rijkswegen no. 7 en no. 9. Voornoemd aanneembedrijf had voor dit werk ingeschreven voor een bedrag van f53922. BARSINGERHORN KOLHORN. OPNIEUW WERK GEGUND. Vermeldden we kort geleden dat aan den heer D. P. Kuiper alhier, een belangrijk on derhoudswerk döor de Wieringermecrdirec- tie was gegund, thans is aan den heer Kui per. na aanbesteding ppr 20 December, waar bij de gunning was aangehouden, gegund door den Rijkswaterstaat het onderhoud van de rijkshavenwerken op Terschelling gedu rende het jaar 1941. De heer Kuiper was voor dit werk laagste inschrijver met een bedrag van f9681. SINT PAN CR AS DE VEERT BLIJFT DICHT. Het bestuur van cle „IJsboeier" heeft aan vankelijk besloten om de Veert dicht te la ten. Voor de schaatsliefhebbers een meeval lertje. UITSLAG WEDSTRIJD. Door de „IJsclub" werd op de Veert een wedstrijd gehouden, hardrijden het de slee voor jongens van 13—16 jaar: 1. S. Wog- num en Jh. Smit: 2. J. van Herwijnen en IJ. Duif: 3. C. Kooij Cz. en C. Kooii Jz.: 4. H. Smit en. M. Schuit; 5. D. v. d. Woude en Jb. Wagenaar. BETER DAN EEN KOEKJE BIJ DE KOFFIE..., Voorbehoed middel tegen allerlei kwalen. Vitamine is een modeartikel ge worden. Het is thans reeds zoo, dat in groote zaken, waar het personeel overblijft om den koffiemaaltijd te gebruiken, het verplicht is een vi taminetabletje in te nemen, dat door de directie wordt verstrekt. Dit tabletje verschaft den em- ployé's voor 't verdere gedeelte van den dag den noodigen weerstand heeft de controleerende geneesheer verzekerd. En het personeel spoelt het zure vitame C tabletje zon der morren met de koffie mee „Het is ons gebleken", verklaarde de per soneelschef van een groote zaak aan het Vk., met 250 man personeel (vooral meis jes), „dat het gebruik van één tabletje per dag den weerstand van de menschen aan zienlijk vergroot. Het is een machtig voor behoedmiddel tegen allerlei kwaaltjes en kwalen, die veroorzaakt worden door ge brek aan vitamine C. Vooral in de eerste maanden van het jaar is dit zeer goed merkbaar. Het vitamine C zit vooral in appelen, sinaasappelen en versche groen ten, de voedingsstoffen dus, die men ge durende de wintermaanden sléchts in ge ringe mate pleegt te nuttigen Bij het min der gebruikt wordt d'e kans op ziektever schijnselen. zooals griep, verkoudheid en dergelijke grooter. omdat de weerstand af neemt. Die weerstand wordt echter ver groot door het gebruik van de tabletten. Fabrieken kunnen het niet be- doen. De directie van de grootste pharmaceu- tische fabriek in Nederland verzekerde, dat de vraag naar Acidum Ascorbinicum ge weldig groot is. Het is een mode-artikel ge worden en de tabletten moeten bij mil- lioenen geleverd worden. De vraag is zelfs zoo groot, dat de orders slechts bij gedeel ten kunnen worden afgeleverd. De tablet ten moeten namelijk uit Duitschland ko men en via de fabriek en de Ncderlandsche apotheken worden geleverd. De aanvoer is op dit oogenblik nog niet zoo groot als de aanvraag wettigt. Eén enkel filiaal van een Haagsche winkel gebruikt 6000 tabletten per maand. Men kan dus nagaan, wat er geleverd moet worden, wil men aan de wonsehen tegemoet komen. Met nadruk verklaarde een van de af nemers ons, dat de belangstelling voor bet product niet toe te schrijven was aan de oorlogsomstandigheden. Het plan was al een jaar gerijpt, 7.eide hij Inderdaad zal het gebrek aan vitamine C nu wellicht nog gestegen zijn, doch vastgesteld is, dat dc toepassing gedurende de wintermaanden altijd aanbevelenswaardig is Waarmee dus thans eindelijk het voor oordeel tegen dit belangrijke prophylacti- sche middel overwonnen is. De veilingen in het teeken van den winter alzoo wei nig aanvoer en afzet een lusle- looze aanblik op de los- en laad plaatsen bij voortgezette vors' zulten maatregelen getroffen wor den ijs hakken enz. gewijzigde omstandiaheden aan de veilingen wordt nv vooral gevoeld vorst brengt nu als vanzelf geen prijsverhooging concurrentie uit geschakeld vcilinqsklok beteeke- nis verloren prijzen worden van te voren vastgesteld vorst, was vroeger welkome metgezel van den winter brengt nv nog groot ere zorgen wegens moeilijke verwar ming van koolschuren men zal er aan moeten wennen als er meer bedrijfszekerheid door ont staat, zal men er wel in berusten vrrdeeling der producten brengt moeilijkheden mee ook het niet beloonen van hetere kwaliteit is nog een steen des aanstoois roode gele en wille kool in geringe hoe- veelheid aangevoerd de inmaak van Denen stagneert zeer ruei- nig uienwortelen en bieten voor den vastgestelden prijs ver kocht. De laatste twee weken stonden onze Lan- gendiiker Groentenveilineen in het teeken van den winter en wel in dezen zin. dat het voor de tuinders op sommige dagen hee- lemaal niet mogelijk was iets van hun pro ducten aan te voeren, op andere slechts in beperkte hoeveelheid. De laatste 14 dagen heeft er dus weinig afzet p'aals gehad, de handel lag voor een groot deel stil en aan de veilingen, zoowel als aan de los en laad nlaats miste men die opgewekte bedrijvig heid. diq vaak kleur en leven aan die plaatsen geven. Als de vorst in de mate als waarin ze nu heerseht nog 'een tijd blijf1 aanhouden zullen er vanzelf maatregelen ge troffen moeten worden, om een grooteren aanvoer mogelijk te maken. Dan zal er weer ijs gehakt moeten worden om de hou wers in de gelegenheid te stellen, hun pro ducten naar de veilingen te hreneen of zal. men op andere wijze het beoogde do°1 moe ten trachten te bereiken. Torh ziin de om standigheden. ook wat dat betreft, wel wat •-gewijzigd, vergeleken hij verleden iaar. Aan het veilingwezen toch ziin niet. onberoerd voorbijgegaan de veranderingen, die zich op handels- en economisch gebWl hebben voltrokken, welke tot gevolg hebben gehad, De muziek is er uit, dat de vrije handel aan de veilingen zoo goed als geheel is uitgeschakeld. Wat er voor de aangevoerde producten aan prijzen wordt gemaakt, is niet meer afhankelijk van vraag en aanbod, alzoo niet meer van de meer of mindere concurrentie, die zich bij aankoop deed gelden» doch do prijzen van de meeste producten zijn reeds van te voren bepaald in den vorm van vastgestelde normen, boven welkc.niet wordt afgenomen. De muziek is er nu uit verdwenen. Als het vroeger winterde als de laatste week het geval was, dan was dat bijna altijd het teeken van oploopende prijzen, dan reken- derf de tuinders er op, dat voor hun stapel- groenten meer werd besteed en dan was vorst een welkome metgezel van den winter. Dan zag inen niet tegen de verwarming van de koolboeten op. want de schaê ging dan meestal voor de baet uit. nu is het bijna niet mogelijk om de noodige verwarmings middelen te verkrijgen en baart het heel wat meer zorg om de kool vorstvrij te be waren. Natuurlijk, doen zij daarvoor al het mogelijke, want gehoopt wordt, dat weer spoedig een verhoogde prijsregeling zal worden vastgesteld, waarbij voldoende reke ning zal worden gehouden met den aan het schoonhouden besleden arbeid, het vermin derde gewicht en andere omstandigheden, die op den noodzakelijk te beuren prijs van invloed zijn. Toch zijn de bouwers nog niet heel en al met het tegenwoordige stelsel ver trouwd en er zullen nog wel enkele we ken over heen gaan. eer zij zich daarbij thuis gevoelen. De veilingklok was voor hen een instrument, dat hun heelc tuin dersleven bebeorschfe. dat zoo voortdu rend het wel en de laatste jaren helaas ook het wee aanwees, dat zij maar moei lijk afscheid kunnen nemen van een stel sel. waarin ze zijn opgegroeid. Als echter blijkt, dat onder de tegenwoordige om standigheden hun bestaan- beter verzekerd is dan vroeger, zal men zonder rouwigheid van de oude veilingsmethode scheiden. Dan zal het voor hen duidelijk worden, dat het nieuwe altijd 'bestrijders vindt, maar dat hij dezen het hesef niet opkomt, dat het oude, waaraan, ze nu hun hart heb ben verpand, toch ook eens nieuw is ge weest. Niettemin wordt de verdeeling van de aangevoerde producten onder de kooplieden als een groote moeilijkheid gevoeld en de veiling- leiders bij ven hierbij voor een las tig probleem staan. Eveneens wordt het in het' tegenwoordige stelsel als een nadeel beschouwd, dat cle aansporing om producten van de allerbeste kwaliteit te veilen niet. meer of slechts in geringe mate aanwezig is. daar alles bij de prijs zetting over één kam wordt ge schoren. Algemeen wordt verwacht, dat hij het meer inburgeren van het huidige stelsel, een klassifica- tie wordt ingevoerd, welke met ge uite wenschen rekening houdt. Als we nagaan, wat er in de laatste paar weken aan producten is verhandeld, dan is dit maar heel weinig. Behalve dat de weersgesteldheid den aanvoer tegen hield. ook de prijzen waren van dien aard. dat op grootcn, vrijwiligen aanvoer niet kon worden gerekend. Zoo kwam er al heel weinig roode kool. niet meer dan een spoorwagen of 8 aan beide veilingen teza men. De prijs was op f 4.50 gebleven, wat te laag wordt geacht. De tuinders spannen zich dan ook niet bijzonder sterk in, om hij dit winterweer hun kool op andere wijze dan gewoonlijk naar de veilingen te brengen. Van gele kool kwam er iets meer. Een priis van f 3.80 werd ook nog aan den la gen kant geacht en niet ongemotiveerd is ook hierbij de verwachting, dat een prijs verhooging zal worden vastgesteld evenals voor de Savovekool. waarvan al heel wei nig aan de veiling verscheen. Met den aanvoer van Deensche witte kool ging het wat heter, ofschoon de vorst ook hier een ernstige handicap vormde. Men begon reeds met de afname van de 170 spoorwagens, die voor zuurkoolinmaak konden worden gebruikt, doch van aan voer in onhevroren toestand was al spoedig zoo goed als geen sprake nie.r. Voor den huidigen prijs van f 3.10 was er al weinig animo onder de tuinders, doch het is te verwachten, dat daarin wel verbetering zal komen, hetzij door een hoogeren prijs, hetzii door een opgelegden aanvoer. In dien zin Is al een verwachting uitgesproken, die in die richting gaat. Bij de tegenwoordige weersgesteldheid bestaat er echter weinig vrees, dat tot dien laatsten maatregel zal worden overgegaan. Ook ging het weer niet vlot met den aan voer van uien. Er kwamen de laatste 14 dagen, niet meer dan 2 spoorwagens, die voor de grove, gewone gele. drielingen en nep weer f 4 opbrachten. Stek werd voor f 2.10—f 2.80 verkocht. Het weer lokte niet uit tot flinken aan voer van wortelen. Er kwamen er heel weinig. Alles werd voor f 3.30 verkocht, nitge-uinriprd een paar partijtjes kleine, die f 2.50 nnhrachten. Bieten werden voor f 2.50 verkocht. Elk jaar zien we U weer komen, Langs de wegen en de stroomen, Lieve, witte toovcnaar. Dan maakt ge de schaatsenbanen. En de blank berijpte lanen Weer tot tooversprookjes klaar! Telkens daalt ge langs de paden Van de thermometer-graden. Zeer zelfstandig onder nul, En de jeugd met hooge blosjes. Zwiert weer rond. sportief en losjes. Lieve winter, ruig en gul! Ach. ik gun hun beentje over, In Uw wijden wintertoover. Want de jeugd wil wel eens wat. Gij geeft vreugdevol garantie. Vaak precies in de vacantie. Op een baan zoo spiegelglad! Maar is 't thans wel goed begonnen? Zie, we leven op de bonnen. En dat maakt wel iets verschil. Kolen liggen niet voor 't scheppen. En ge schijnt U niet te reppen. Maar... 't is lang nog geen April! 'k Weet het, d'oorlap en dc wanten Voelen voor hun trouwe klanten. Met de Ijs-trui, warm en rein. En, nietwaar, 't is ons gegund en Maar we reek'nen erg met punten. En 'n textielkaart is zoo klein! 't Is dus niet om t' een of ander. Maar begrijpen we. elkander? Vele teekens zijn wat veeg! Wilt ge soms voorgoed vertrekken? Blijf dan uw bestaan niet rekken, Want dc kolenkist raakt leeg! Luister daarom naar mijn woorden: Lieve winter, zoek het noorden. Maak Uw afreis niet te traag. Puik is 't voor Uw constitutie. Daar is ook geen distributie. En de lisbeer ziet U graag!! Januari 1941. KROES, (Nadruk verboden.) LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. NIEUWE PRIJZEN. Met ingang vaij Maandag zijn voor ver scheidene tuinbouwproducten nieuwe ex portprijzen vastgesteld, welke, zooals be kend is, tevens gelden als de maximum prijzen en minimumprijzen voor het binnen land. De roode kool. welke de laatste drie we ken f 4.50 per 100 Ks. heeft opgebracht, is thans op f 5.— per 100 Kg. gebracht, de gele kool en do groene kool. welke op f 3.80 per 100 Kg. stonden, zijn verhoogd tot f 4.10 per 100 Kg. Witte kool, tot nu toe f 3.10 per 100 Kg noteerende, is ver hoogd tot f 3.50 por 100 Kg. AVat deze verhoogingen betreft, is het de vraag, of deze voldoende zijn, om de ar- heidsloonen. het gewichtsverlies en overige kosten te dekken. De tuinders hebben extra kosten moeten maken om hun product vorstvrii te houden. Velen hebben papier aangeschaft, anderen hebben reeds eenigen tijd een kachel moeten stoken Ook moet niet uit het oog verloren worden, dat bij vorst, als de producten per as vervoerd moeten worden, de vrachtkosten moeten worden vergoed, welke de tuinder anders zelf verdiende. Het is te hopen, dat de volgende prijsverhooging binnen korteren tijd zal komen, aangezien de aanvoer aan de veilingen er onder lijdt. Geleidelijke prijsverhoogingen om de week, zooals de heer Wagenaar in de laatste vergadering van het L.G.C.-bestuur voorstelde, zou wel de beste oplossing zijn.. Dc prijs van dc uien heeft de tuinders reeds lang weerhouden, om hun product aan de markt te brengen. Thans is de ex portprijs hiervan gebracht van f 4.tot f 4.50 ncr 100 Kg. De exportprijs van de hreckpeen is ver hoogd van f 3.30 tot f 3.60 per 100 Ke. Voor schorseneeren. kwaliteit A is de prijs f 16.— per 100 Kg., die is een sorteering van ten hoogste 20 stuks jier Kg. De B.- sorteering van 2045 stuks per kg. no teert f 10.50 per 100 Kg. Voor veldsla is f 24.per 100 Kg. geno teerd .knolselderij (ongewassrhen zonder lof) sorteeringen A en R f 11.per 100 "Kg. Goudreinetlcn A f 23.en Bellefleu ren A f 19.— per 100 Kg. p Spruitkooï, onceschoond. tot. 4 c.M. mid dellijn zullen f 16.per 100 Kg. moeten op brengen. Voor de afwijkende kwaliteit van de hier boven vermelde producten, waaronder ook van de dikke en losse spruiten, geldt een maximumprijs die 20 pet. lager is dan de hierboven genoteerde prijzen, voor goedge keurde producten. De maximumprijzen gelden zoowel voor de door telers nis door handelaars aange voerd o producten. Er is een nieuwe verdeeling voor - de ex port vastgesteld BijB voor export voldoen den aanvoer zullen van de roode kool en breek peen 50 pel. van de aangevoerde hoeveelheid voor export moeten worden beschikbaar gesteld. Van witte en Savoye kool 60 pet. van den aanvoer, van veldsla 25 nrf.. van Goudreinetten en Bellefleuren 100 pet. en van de uien 50 pet- Bepaald is, dat wanneer het. voor het binnenland overblijvende gedeelte niet te gen den exportprijs wordt opgenomen, 'n verhoogd percentage Tcan worden geëxpor teerd. De te exporteeren producten moeten vol doen aan de voor de gopde kwaliteit ge stelde kwaliteitsvoorschriften. Van veldsla mag alleen goed sehoon en zuiver product voor exnort afgeleverd worden. Tn verhand met de vervoprsmoeiliikheden nu de vaarten toegevroren zijn. zullen de nroduetop don dag nadat 7.0 geveild zijn, moeten worden afgeleverd. Ten aanzien van de producten, welke uit Heerh 11 jrowaard moeten komen is een zoodanige revding getroffen, dat de tuinders snoedie opgave moeten doen van het kwantum, dat door hen afgeleverd kan worden Dan zal men nagaan, of het mognliik lp. deze producten aan hef station TTeerhuzwaard te lad«n, Dit, zal voor de betrokkeen van veel be lang zijn.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6