Op heete kolen om de kou TIJDZIN Kennen alleen is niet voldoende Diefstal met een petroleumluchtje Verder geen vleesch meer Schaatsrijder rijdt een rare schaats bij dieren M. J. BRUSSE t Zeer bekend journalist Schrij ver van „Boefje". De bekende journalist en schrijver M. J. Brusse is gisteren op 67-jarigen leeftijd te Schoorl gestorven. Marie Joseph Brusse werd te Amsterdam geboren, bezocht de H.B.S. aldaar en be gon zijn loopbaan als journalist bij „De Amsterdammer". In 1S93 werd Brusse ver bonden aan de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", in welk blad hij de groote re portages en de rubriek „onder de men schen" verzorgde. Brusse was een der bes te krachten onder de journalisten, ook op letterkundig gebied heeft hij naam ge maakt. Zijn bekendste werk is het in 1903 uitgegeven boek „Boefje", dat veel her drukken beleefde en dat als tooneelstuk in Nederland en België zeer groot succes oogstte. Een ander bekend werk van hem is „Landlooperij", waarin hij o.a. op onna volgbare wijze het. leven in een bedelaars logement irr de Nieuwstraat te Schagen, waar hij zelf den nacht doorbracht, be schrijft. De laatste jaren had Bruss^zich uit het krantenleven teruggetrokken te Schoorl. Hij was eerelid van den Ned. Journalisten kring en lid van de Nederlandsche maat schappij van letterkunde. De begrafenis geschiedt Donderdag a.s. om kwart over twaalf op de algemeene be graafplaats te Schoorl. Men moet alle dingen van twee kanten bekijken. JJSVREUGD EN KACHELLEED. Het klinkt altijd zoo gezellig in de liedjes, die over den winter en over het ijs .zingen, aldus publiceert het Vad. een aardig artikel onder den naam koudephiiosophie. Dan hoort men van zwieren en zwaai en over de spiegelgladde baan, de de handen en het gezicht heerlijk tintelend van de frissche koude, en hoe wordt een kop warme chocola of anijsmelk niet in die versjes verheerlijkt? In de warme huiska mer worden versjes opgezegd: Er was eens een mannetje, dat was niet wijs; dat bouwde zijn huisje al op het ijs, enz. De kleine kinderen vinden het prachtig. Ze stellen het zich al voor, alles van ijs. de deu ren en ruiten en binnenin zitten zijzelf, lekker bij een warm kachel tje. want dat moet er bij. Zonder kacheltje vinden zelfs kleine kin deren üs eeen pretje. Vader en moeder vinden *t niet zoo leuk De vaders en de moeders die vinden het niet zoo leuk! Want die moeten er voor zorgen, dat hun steenen huis geen iispaleis- je wordt. Er zijn op het oogenblik tal van mensohen. die figuurlijk op heete kolen zit ten, omdat ze geen kooltje meer in buis hebben. Ja, er ziin zelf kolenboeren, die zoo nü en dan zelf eens uit bitteren nood een turf op hun kachel moeten gooien en dat is heel wat voor een kolenboer. De practijk is wel een beetje anders dan het in de liedjes en in de boekjes staat. Vraag het maar eens aan de men- schen van de straat, de melkboeren, de groentehoe.ren. aan iedereen, dfe zijn werk zaamheden in de open lucht moet vervul len. Zij zullen het wel vertellen, terwijl ze de armen kruiseliners over de borst slaan: „Mij had de winter dit jaar eestolen kun nen blijven. Je hebt er niets anders dan last van. Je ooren vriezen van je hoofd en met je vingers kan ie nauwelijks het geld uit je zak halen. Wanneer je ergens hebt aangebeld, sta je eerst een tijd te trappe len. omdat ie voeten als ijsklompjes onder aan je beenen hangen, to dat de deur op een kiertje opengaat, net zoover dat de melkkan of bet hroodmnndje tusschen (?e deur en de deurpost door kan schuren Dan gaat de deur weer zoover dicht, dat zij bijna in het slot valt en hoor ie een stem. gesmoord in een dikken wollpn das. de boodschappen opgeven. Dat klinkt mis schien een beetje overdreven en_ mogeliik is hef dan ook wel. maar dat zit 'm alle maal in de kou. moet U maar denken. Na tuurlijk heb je ook wel eens een klant, die je even binnen laat en een lekkere kop warme koffie inschenkt. Wat dat heteekent. kan TT alleen maar een man van de straat vertellen. En dan de menschen niet te vergeten waar de schoorsteen letterlijk en figuurlijk maar heel zwak kan rooken. De met min der anrdsrhe goederen bedeelden onder ons Voor hen is er iederen dag kou te veel. Dan schrijnt de armoe eens zoo diep. Maar dan ziin er nog de lieden, die van Het üs een feest maken. Dat ziin de jon gens en de meisies en de sportieve oude ren, die de «ehaatscn opzoeken en naar de j.Wpnoy, trékken. De één vindt ziin grootste plezier in het draaien en krulleties m* ken op een paar vierkante meters. Een ander daarentegen wacht on het oogen- hlik. dat hii zijn ..doorloopers" onder kan hinden om er on uit te trekken voor een traditioneelen „piinentocht" of een |r,V Varantie en ijs. is er nog iets heerlpker? te bedenken? Dat is de uitspraak van de je"gd. t> Zoo heeft ieder 7.ïin eigen meening. De één vind» het wel goed en de ander niet Zoo is het met alles. Wanneer bet weer zoo warm is. dat de mussrhpn yan he* dak vallen is bet kamn ook weer in twee dee- 10T1 gesplitst. Zii die goed tegen de warm te kunnen en anderen, die nmoditie 'n stoel liggen. En dat zal altijd wel zoo blijven! OOK HET KUNNEN SPEELT EEN ROL. Een behoorlijk toelatingsexamen, maar dansnel bergafwaarts. In het tijdschrigt „Valcoogh" klaagt dr. J. G. M. Moormann, directeur der HBS in Nijmegen: De kerstrapporten worden opge maakt. Ik heb de cijfers van de eerste klas rustig vergeleken met die, op het toelatingsexamen be haald en ik ben diep teleurgesteld. Alle leerlingen, die geslaagd zijn, hebben in Juli wat gepresteerd. We hebben ze onderzocht. Maar ik hen zoo bang, dat we enkel geke ken hebben naar wat ze kenden. Een groot deel van die kennis is in de groote vacantie weggezakt. Wat er overbleef van de leerlingen, die alleen maar wat kenden, was al heel gering. Naast het kennen ''had het kunnen onderzocht moe ten worden. Dat laatste alleen blijft en is een waarborg voor het slagen in de toekomst. Het toelatingsexamen was goed het eerste rapport is glad mis. Die kennis, het verguldsel is ver dwenen. We zijn bekocht aan deze leerlingen. De heele maatschappij is op den duur bekocht aan men schen die alleen maar kennen en die het kunnen missen. Ons onderwijs moet op het kunnen in gericht zijn. Bij het taalonderwijs komt dat al heel sterk uit. Een leerling moet zon der fouten kunnen schrijven. Dat hij daar toe den vorm van moeilijke woorden moet kennen spreekt vanzelf. Ik wil ook het kennen niet afschaffen: het is heel dikwijls de voorwaarde voor het kunnen. Maar wat een leerling, die alleen maar losse vormen kent, nooit zal leeren, is het goed gebrui ken van werkwoordsvormen, vooral van homoniemen als: betaalt, betaald; gebeurt, gebeurd. Hier moet inzicht gekweekt wor den, dat tot kunnen leidt. Komt het bij het rekenen er bij de mees ten niet op aan, de kinderen zóó ver te brengen, dat ze een heele som ken nen? Inzicht, dat leidt tot kunnen reke nen is vaak heel ver. Trainen en trainen is de voorwaarde voor resultaat,. „Twee sommetjes kón ik niet, want die had ik nooit gehad", zei me een candidaatje. Die „want" in dezen zin legt een woestijn aan verkeerdheden bloot Nu zal men mij vragen: „Maar acht U kennis dan zoo gering?" Zeker niet. Wie een vreemde taal wil spreken, schrijven, kortom „kunnen" moet woorden, construc ties enz. kennen. Dat kennen eischt moei te. Zonder een fond van kennis, helpt al je kunnen op wetenschappelijk gebied je niets. Studeeren om kennis te verwerven, blijft altijd noodig. Maar dat kennen is geen doel-in-zich. Dat moet verwerkt worden en tot resultaat hebben het kunnen. Teleurstelling Dat dit zoo vaak vergeten wordt leidt tot de teleurstelling van het toelatingsexa men en ook later in het leven, waar de kunners slagen. „Maar wat moeten we dén doen, om de geschikte leerlingen op de school te krij gen?" Mijn antwoord is: „We moeten luis teren naar de menschen, die een leerling kennen in zijn kunnen. We moeten weer zonder toelatingsexamen toelaten op ad vies van onderwijzers en hoofden, die zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn". Dat kan toch best. Dat is toch een paar jaar goed gegaan! En als blijkt, dat een hoofd verkeerd advies geeft, dan zijn er toch sancties. Dan krijgt hij na drie maan den zijn leerlingen terug met de mededee- ling, dat zijn advies niet meer op prijs ge steld wordt! Ergerlijke dierenmishandeling Een kat gepijnigd om zijn vrouw te kwellen! Een ergerlijk geval van dierenmishande ling heeft zich indertijd voorgedaan te Rotterdam, waar een schipper, om zijn vrouw te grieven, azijn extract goot in den van een" kat, waarop zijn vrouw bij zonder gesteld was. Hij was daarvoor door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot gevangenisstraf van twee maanden. Van dit vonnis was hij in hooger beroep gekomen en gisterochtend stond hij terecht voor het I-Iaagsche gerechtshof. Op de vraag van den president, waarom hij het feit gepleegd had, antwoordde verdachte, dat dit--in onwetendheid was geschied. De president noemde het feit een zeer lage streek en achtte er geen woorden voor te vinden. Blijkens het rapport van den des kundige was het slijmvlies van het dier ontstoken, zoodat het den bek niet meer kon sluiten, lippen en wangen waren ge zwollen en den volgenden dag is het dier afgemaakt moeten worden. Ook de advocaat-generaal, mr. Polman, achtte dit geval van dierenmishandeling zeer ernstig, zoo ernstig, dat hij de straf van twee maanden, die toch al niet licht is verhoogd wilde zien tot drie .maanden gevangenisstraf. Verd.'s raadsman wilde den invloed van alcohol in aanmerking nemen en wees op een gunstig reclaseeringisrapport. Hij be pleitte daarom een voorwaardelijke gevan- genistraf en een geldboete. Het Hof zal 20 Januari uitspraak doen. Geen schoolinzameling voor winterhulp Directeur-generaal spreekt tegen. Winterhulp Nederland deelt mede: Zaterdagmorgen j.1. is in eenige dagbla den het bericht verschenen, dat de stichting Winterhulp Nederland aan de gemeentebe sturen hét verzoek zal richten, medewerking te verleenen aan een geregelde inzameling op de scholen, zoodat de kinderen een be drag per week zouden offeren. Tevens wordt, in dit bericht melding ge maakt, dat op de a.s. collecte uit hout ge zaagde specifiek Nederlandsche miniatuur tjes als speldjes zullen worden verkocht. De directeur-generaal van de Winterhulp Nederland deelt mede, dat hem van boven staande mededeelingen niets bekend is. Contact met gemeentebesturen omtrent inzamelingen bij scholieren is door hem niet gezocht, noch ligt het in zijn bedoeling zulks te ondernemen. Terreinchef met een Xaaa salaris verhoogde het zelf maar. Als terreinchef van een der petroleumop- slagplaatsen van de, maatschappij „Petro- lea" aan de Laakhaven was een 2B-iarige be amble belast met de afgifte van deze vloei bare brandstof uit een ondergrondsche tank aan de cliënten zijner onderneming. Hij was reeds tien jaren in dienst bij .deze maatschappij en was een tijd geleden ge huwd op een salaris van f 21.per week, doch moest daarvan nog afbetalingen doen aan een magazijn, dat, hem eenig meubilair had geleverd, terwijl hij bovendien nog steun aan familie moest uitkeeren. Den laatsten tijd zag de man geen kans meer om met 21 gulden in de week dit alles te financieren en toen zon hij op een middel om zijn nominale inkomsten te verhoogen. Hij zette den drijver van den grooten tank vast en stelde op die manier de automati sche aanwijzing van den voorraad buiten werking, zoodat de opbrengst van de petro- leumleveringen voor een door hemzelf te bepalen gedeelte in zijn zak kon vloeien zonder dat „Petrolea" er iets van bemerkte. Op den laatsten dag van het afgeloopen jaar bad de man echter pech. want toen schoot de drijver los en kwam de teller plotseling op een zoo laag peil te staan, dat bii de con trole een tekort van ongeveer 4500 liter verscheen, die zonder afdracht waren ver kocht. Een en ander moest zich in enkele maanden hebben afgespeeld en, waar de prijs inmiddels van 6*4 tot 15% cent per liter was opgeloopen, kon worden uitgere kend. dat „Petrolea" voor ruim f 500.was benadeeld. De politie is thans in dit zaakje gemengd en straks zal vrouwe Justitia haar balans in werking stellen om voor Petrolea en haar tankchef het rechtsevenwicht te doen vin- dgn. Zware voorloc pi ge straffen voor slagers. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat de volgende slagers, ondanks de daartegen in de pers herhaaldelijk bekend gemaakte waarschuwingen, zich aan het frauduleus slachten van varkens hebben schuldig ge maakt: P. van der Ploeg te Noord'horn. A. C. F. Hendrickx, te Vught, J. Arts te Best. v Smakelijk! Voorts heeft de slager J. F. van Leeuwen, Zeilstraat 22 te Amsterdam, zich schuldig gemaakt aan den verkoop van vleesch. af komstig van frauduleus geslachte varkens- Een dezer varkens bleek geleden te hebben aan een besmettelijke veeziekte, zoodat ge vaar voor de gezondheid dergenen, die dit vleesch eten niet denkbeeldig is. Tegen de vier genoemde slagers is proces- verhaal opgemaakt. Bovendien zijn zij door de Nederlandsche Veehouderijcentrale voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch uitgesloten. Onvoorzichtige kwitantieiooper Tasch met f 300 vermist. Een kwitantieiooper van een verzekering- maatschappij, die Zaterdag in de vestibule van een perceel aan de Torenstraat te Amsterdam, waar hij op de tweede verdie ping moest zijn, zijn tasch beneden had la ten staan, heeft bij de politie aangifte ge daan, van de vermissing van dien tasch toen hij eenigen tijd later weer beneden was gekomen. De tasch zou f300 aan bankpapier en zilver hebben bevat. Nederlandsche commissie naar Duitschland In bet belang der Ned. arbeiders. Naar wij uit goeden bron vernemen, zal binnenkort een Nederlandsche comTnissie naar Duitschland reizen om zich op de hoogte te stellen van arbeidsvoorwaarden en levensomstandigheden van de Neder landsche arbeiders in Duitschland en de maatregelen te bestudeeren, welke even tueel in het belang van deze arbeiders wcnschelijk zouden kunnen blijken. Zonderlinge manieren Haagsche ijsbaan. op de Zondagmiddag was van de ijsbanen op een vijver te Den Haag een deel wegens gevaar afgezet, doch een 18-jarige schaatsenrijder stoorde zich daaraan niet en ging hier op zijn eentje aan de zwier. Zelfs toen een agent van politie hem aan maande om naar het ongevaalijke deel van de banen terug te keeren. bleef de jonge man op de afgesloten strook en toen ten slotte de agent hem aanhield, verzette de schaatsenrijder zich hiertegen en begon met den politieman een vechtpartij. Een agent in burger, die in zijn vrijen tijd op het veilige deel van de baan aan het schaat sen was, snelde zijn collega te hulp en moest deze- assistentie bekoopen met een trap van den jongeling tegen zijn rechter- bovenbeen, dat hierdoor werd verwond. De weerbarstige werd nu ingerekend en naar het politiebureau overgebracht, terwijl bo vendien bleek, dat de jongeling niet in het bezit was van een legitimatiebewijs. Nadat van een en ander proces-verbaal was op gemaakt, is de slecht gedisciplineerde schaatsenrijder, de schilder G. K., in den loop van den avond ter beschikking van zijn ouders gesteld. Een zintuig, dat bij den mensch verdween EXPERIMENTEN MET MIEREN. Van vroeg tot laat richten wij mensch ons naar de klok. Bij onze geheele dagindeeling, in onzen werktijd zoowel als in onze vrije uren, hebben wij de klok noodig. Zonder haar zou ons leven hope loos in de war loopen. De klok is ónze onmisbare steun en help ster in het leven geworden en wij kunnen ons nauwelijks meer indenken, hoe wij het zonder haar moeten stellen, want wij zijn immers zoo goed als niet meer in staat, zelf den tijd vast te houden. Wij menschen van de twintigste eeuw hebben over het al gemeen het vermogen verloren, dat onze voorouders nog wel bezaten, om uit onszelf den tijd te kunnen vaststellen. Wel is waar vindt men bij velen nog een spoor van dit vermogen; zij kunnen, wanneer zij zich dit voor liet inslapen vast voornemen, op een bepaald uur wakker worden. Dit is nog een overblijfsel van den tijdzin, die in den loop der eeuwen bij den mensch vrijwel verloren is gegaan, en wie dit vermogen bij zichzelf ontdekt, zal verstandig doen het aan te kweeken en te ontwikkelen, want het is een kostbare rest van een zin tuig. waarvan de materialistische bescha ving ons als van zoo menig ander vermo gen lieeft beroofd. Tijdzin bij dieren. Tot voor kort beschouwde men den tijd zin als een verschijnsel, dat in het rijk van het occulte thuis hoort. Het werd op één lijn gesteld met telepathie en helder ziendheid en de wetenschap wist niet recht, wat er mee aan te vangen Pas in den laatsten tijd zijn de vergelijkende phy- siologie en psychologie er in geslaagd, een methode te vinden, om het wezen van den tijdzin te doorvorschen. Wanneer de tijdzin bij den mensch werd aangetroffen, dan lag het voor de hand te onderzoeken, of dit vermogen zich ook bij dieren voordoet. Men. zocht het nu niet hij de hoogere diersoorten, die tot dezelfde klasse als de mensch behooren, niet bij apen, honden of konijnen, doch veel lager, bij de insecten, en wel bij de mieren. Daarbij is men tot verrassende en uiterst belangrijke resultaten gekomen, die een basis vormen, van waaruit gevolgtrekkin gen ten aanzien van den tijdzin bij men schen gemaakt kunnen worden. Reeds voor den oorlog werden in het Zoölogisch Instituut en in het Psycholo gisch Laboratorium van de Universiteit te Graz wetenschappelijke onderzoekingen met mieren gedaan, waarbij deze insecten speciaal op hun tijdzin werden onderzocht. Dit gebeurde op-de volgende wijze. Op een plaats, die de mieren van,,hun heuvel of nest uit niet konden waarne men, werd op gezette tijden voeder uitge strooid. Eerst met tusschenpoozen van 24 uur. Daarop werden eenige mieren naar de voederplaats gebracht. Zij deden zich te goed aan het voeder, keerden ijlings te rug naar hun nest en alarmeeren daar hun geheele volk, dat in dichte drommen naar de voederplaats kwam getrokken. Nadat de dieren drie dagen echtereen op dezelfde plaats Voeder hadden gevonden, kwamen zij geregeld uit zichzelf op hetzelfde uur voeder zoeken. Toen dit experiment dus geslaagd was, werden de mieren op dezelfde wijze „ge dresseerd", om eenige malen per dag naar de voederplaats te komen. Dit gelukte even vlug en nauwkeurig als de eerste keer. Nu werden de dieren aan een moeilijker proef onderworpen: men koos een rythme van 3, 5, 21, 22. 26, 27 uur, gaf dus bijvoorbeeld den eencn dag voeder om 6 uur 's mor gens, den volgenden om 9 uur, den derden om 12 uur en reeds den vierden dag ver schenen de mieren precies om 3 uur des middags op de voederplaats, den vijfden dag om 6 uur 's avonds, enzoovoort. Waar zetelt de tijdzin? Daarmede was aangetoond, dat de mie ren een tijdzintuig hebben. Nu rees de vraag, in welk orgaan dit zintuig zetelt. De tijdzin is blijkbaar een geheugen ver schijnsel en men is geneigd aan te nemen, dat liet geheugen vooral in de hersenen en in het centrale zenuwstelsel gezocht moet worden. Is deze veronderstelling juist, dan moet de tijdzin bij verlamming of prikke ling van het zenuwstelsel gestoord wor den. .Dus werden de mieren door middel van kamfer in een toestand van nerveuze opwinding gebracht. Dit had echter niet tot gevolg, dat zij vroeger kwamen dan gewoonlijk; zij verschenen precies op het voorgeschreven uur aan de voederplaats. Daarop werden' de mieren een tijd lang met chloroform en aether verdoofd. De mieren sliepen, doch tóen zij ontwaakten, wisten zij precies hoe laat het was en zij kwamen op den juisten tijd voer halen. In het zenuwstelsel, in de hersenen kan de tijdzin dus niet zetelen. De stofwisseling onderzocht. Wanneer de zetel van den tijdzin dus niet in het zenuwstelsel is gelegen, .moet hij in de cel gezocht worden, aldus rede neerde men. De stofwisseling, die zich in de cel voltrekt, kan een maalstaf zijn voor het meten van den tijd. Ook deze conclu sie diende onderzocht te worden. En dit was niet moeilijk, want-indien zij juist was, zou een versnelling van de stofwisseling de tusschenpoos tusschen twee opeenvol gende voederingen moeten verkorten; of omgekeerd zou vertraging van het stofwis selingsproces verlenging van de periode tusschen twee achtereenvolgende voedsel opnamen ten gevolge moeten hebben. Beide gevallen worden volgens twee me thoden onderzocht, namelijk door medica menten en door verandering van tempera (uur. Ten einde het omzettingsproces in het organisme te versnellen kregen de mie ren een p^ar maal jodthyreoglobulin in hun voeder met het resultaat, dat zij te vroeg aan de voederplaats verschenen, Daarop werd de temperatuur van het nest verhoogd en dit had eenzelfde uitwerking. Omgekeerd kwamen de dieren te laat naar de voederplaats, wanneer men de stofwis- selingssnelheid vertraagde door toevoeging van euchinine aan het voeder of door af koeling van het nest. Daarmede is het bewijs geleverd, dat mieren den tijd kunnen bepalen op grond van het verloop van de inwendige proces sen in hun organisme, of met andere woor den, dat de tijdzin afhankelijk is van do levensprocessen in de cel. De tijdzin is dus oen functie van het levende organisme en hij zetelt niet in het zenuwstelsel, doch in de cel. 485ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Maandag 6 Januari 1941 4de klasse, 1ste lijst Hooge Prezen f 25.000.— 15587 f 1.000— 3852 14950 20534 f 400.— 11163 21024 f 200.— 6186 f 100.— 1834 3820 5158 11648 15731 193Q7 19913 I Prijzen van f 65. 1002 1049 1097 1111 1137 1196 1204 1229 1236 1265 1286 1289 1299 1322 1354 1358 1367 1380 1461 1506 1513 1517 1519 1536 1546 1555 1556 1561 1590 1598 1744 1795' 1826 1827 1987 2002 2033 2041 2044 20471 2067 2076 2085 2093 2106 2119 2121 2144 2231 2233 2243 2275 2302 2303 2308 2323 2345 2421 2428 2434 2451 2465 2499 2507 2509 2511 2537 2592 2677 2703 2720 2824 2862 2887 2903 2925 2931 2956 2861 2987 3019 3068 3081 3083 3090 3097 3171 3185 3189 3203 3212 3215 3266 3275 3418 3423 3448 344S» 3483 3518 3546 3582 3591 3599 3678 3715 3721 3734 3752 3768 3781 3789 3790 3809 3864 3937 3972 3974 3979 4019 4039 4065 4119 4145 4159 4170 4197 4210 4252 4265 4267 4370 4452 4493 4536 4566 4599 4614 4623 4671 4682 4702 4719 4755 4757 1 4837 4917 4966 4979 4988 4992 4999 5024 5050 5197 5225 5291 5309 5315 5323 5337 5370 5401 5410 5417 5479 5488 5513 5539 5567 5627 5660 5662 5668 5670 5690 5692 5718 5732 5761 5811 5913 5920 5968 5995 6004 6020 6066 6082 6161 6173 6183 6202 6217 6238 6300 6314 6328 6343 6350 6374 6383 6384 6423 6433 6566 6600 6604 6693 6720 6739 6744 676» 6795 6814 6836 6837 6907 6908 6916 6971 6991 7079 7081 7170 7206 7248 7271 7286 7291 7305 7312 7329 7384 7419 7432 7456 7476 7519 7536 7564 7671 7686 7689 7697 7756 7833 7874 7906 7919 7927 7940 7953 7958 7974 7989 8025 8055 8058 8062 8066 8124 8172 8187 8230 8242 8250 8270 8271 8301 8327 8382 8386 8392 8437 8446 8457 8463 8613 8640 8658 8677 8694 8728 8753 8781 8868 8882 8909 8922 8962 8967 8983 8989 8995 9008 9015 9030 9036 9095 9103 9124 9133 9144 9161 9207 9215 9218 9289 9315 9327 9334 9405 9422 9470 9489 9538 9544 9546 9604 9605 9814 9879 9940 9954 10053 10121 10154 10210 10246 10254 10323 10360 10412 10438 10461 10483 10507 10538 10542 10555 10651 10652 10709 10737 10755 10768 10773 10788 10789 10834 10877 10884 10903 10911 10913 10976 10978 11018 11029 11059 11068 11104 11149 11150 11170 11180 11223 11229 11235 11261 11268 11298 11304 11323 11338 11355 11366 11381 11409 11438 11458 11474 11483 11533 11538 11559 11564 11566 11577 11633 11650 11670 11696 11703 11762 11785 11791 11803 11868 11931 11984 12022 12070 12107 12147 12185 12191 12194 12229 12289 12290 12324 12390 12397 12448 12483 12488 12521 12556 12559 12570 12666 12747 12764 12779 12792 12853 12865 12932 12956 13064 13081 13124 13140 13163 13175 13184 13230 13232 13296 13336 13381 13386 13438 13453 13481 13528 13536 13604 13623 13679 13680 13690 13722 13730 13746 13765 13770 13804 13815 13841 13842 13880 13897 13931 13947 13948 13956 13965 13997 14046 14088 14215 14226 14314 14350 14377 14394 14395 14399 14404 14424 14428 14429 14464 14600 14637 14768 14804 14814 14832 14839 14877 14903 14992 14998 15028 15045 15063 15072 15076 15115 15233 15364 15461 15493 15532 15537 15645 15669 15743 15788 15791 15796 15829 15863 15948 15965 16013 16034 16060 16064 16088 16192 16232 16237 16242 16247 16248 16273 16297 16337 16343 16396 16414 16422 16463 16466 16483 16490 16571 16601 16610 16722 16741 16755 16846 16892 16930 16940 16993 17007 17008 17032 17048 17050 17069 17072 17091 17140 17266 17275 17301 17305 17348 17362 17379 17405 17415 17417 17433 17440 17501 17506 17535 17566 17604 17633 17660 17687 17789 17805 17806 17813 17827 17872 17875 17885 17955 17996 18001 18048 18055 18071 18122 18143 18158 18180 18203 18283 18301 18312 18318 18327 18344 18378 18441 18529 18563 18576 18577 18591 18598 18629 18654 18665 18704 18727 18758 18765 18815 18817 18833 18839 18852 18885 18925 18944 18964 18987 19000 19053 19101 19109 19188 19192 19254 19279 19300 19321 19376 19414 19417 19425 19426 19431 19437 19444 19453 19462 19513 19527 19677 19689 19718 19752 19786 19832 19866 19933 19964 19965 19994 19997 20011 20014 20034 20046 20116 20169 20171 20194 20221 ^0236 20266 20268 20271 20273 20293 20304 2037S 20440 20495 20598 20665 20687 20694 20707 20754 20757 20762 20804 20849 20869 208T9 20920 20935 20948 20963 20971 20975 20979 20986 21011 21020 21062 21107 21141 21142 21149 21152 21158 21182 21230 21262 21273 21277 21320 21410 21439 21473 21484 21490 21515 21547 21706 21818 21824 21869 21881 21897 21906 21924 21950 21979

Schager Courant | 1941 | | pagina 8