Kantongerecht Den Helder |okkerij Past beter op uw paard Woensdag 15 Januari 1941 Tweede blad (Zitting van 14 Januari) Nu Mr. de Bruyes Tack is bevorderd tot gubs. Officier van Justiiie was het een an dere verschijning, die gistermiddag het ge stoelte van den Ambtenaar van het Openb. Ministerie bezat, en wel niemand anders dan Mr. Dr. J. A. E. Buiskool. Het was de eerste maal dat wij hem in Den Helder in deze functie mochten aan- ichouwen en beluisteren. OVERTREDING VAN HET RIJTIJDEN BESLUIT Deze zitting van het Kantongerecht ken merkte zich door diverse aangehouden za ken. Ook de ouverture was een zaak, die reeds op een vorige zitting voor de heeren geweest was. Het betrof -namelijk de zaak tegen een zekeren K., een vrachtautorijder, die ver dacht werd een zijner chauffeurs. L. K. te veel uren te hebben doen maken. Verdachte was niet ter zitting verschenen. Een en ander had zich afgespeeld gedurende de maanden Maart en April van het vorige jaar. De eene maal maakte K. weken van 62 uur, de andei-e maal van 68 uur eri zelfs eenmaal van 68V2 uur. In ieder geval was het normaal in die periode dat er langer dan 55 uur gewerkt werd. Op de vraag van den Kantonrechter, Mr. 'Arn. Veldman, waarom dit noodzakelijk was zegt getuige dat het bijzonder druk v/as en dat er aan overwerk feitelijk niet te ontkomen viel. De Kantonrechter ves tigt er dan evenwel de aandacht op, dat het zeer eenvoudig is ontheffing van het Besluit te verkrijgen en dat dit door verd. ook geschied had behooren te worden. De ambtenaar zegt eveneens dat er een eenvoudige methode bestaat voor het ver krijgen van ontheffing en dat de directeur thans in gebreke gesteld moet worden. Hij vordert 3 maal 5,boete, subs. 3 maal 4 dagen hechtenis. DeKantonrechter reduceert de straf tot 8 boete's van ieder 5,subs. 3 maal 2 dagen hechtfnis. EEN KARRETJE OVER DEN ZANDWEG REED.... Eveneens aangehouden was de zaak be treffende den landbouwer T. M. van Cal- lantsoog. Men zal zich deze affaire nog van .vorige zittingen herinneren. Mejuffrouw Kater aldaar weigert M. met zijn wagens over een stuk grond te laten rijden dat zij haar eigendom noemt. Ver dachte echter is van meening, dat zij in gebreke is den weg dusdanig te onderhou den, dat hij er behoorlijk over kan rijden. Er is thans een onderzoek ingesteld en naar aanleiding daarvan kwam verd. gis teren weder voor. Mr. Buiskool, requisitoir nemend wijst er op dat men deze zaak van twee kanten kan bekijken. In de eerste plaats kan men zeg gen dat verdachte gereden heeft op een stuk land, waarop dit voor hem verboden was, in de tweede plaats kan men van mee rling zijn dat hier een excusabele reden geldt. Het is uiterst moeilijk hier het goede pad te vinden. Spreker zou derhalve den Kantonrechter willen verzoeken de zaak aan te houden, bijvoorbeeld voor den tijd van een klein jaar. teneinde in die periode 11a te gaan op welke wijze men hier een oplossing der moeilijkheden kan verkrij gen. Verdachte, daarna aan het woord ko mend, is het hier niet mee eens. Zijn werk gaat door en hij zou het prefereeren, in dien men direct nu maar een besluit nam. Waarop de Ambtenaar repliceert met „Daagt U eischeresse dan uit!" Mr. Veldman zegt dat verd. z.i. niet goed gehandeld heeft, doordat hij teftislotte de wagen heeft doen rijden op grond, die van een ander het eigendom was. Dat heeft verd. eigenmachtig gedaan. Hij vordert hiervoor een laag mogelijke boete, en wel van 50 cent (subs. 1 dag hechtenis). Hij geeft verd. nog den raad de zaak eventueel civiel te laten regelen. De zaak zonder eind...! MAG M. S. ZIJN AUTO'S AAN DEN KANAALKANT ZETTEN? Reeds eenige malen verscheen de laatste jaren de bekende Ford-dealer M. S. van den Rijksweg bij Julianadorp voor den kadi van het Kantongerecht, terwijl hij eveneens in Alkmaar terecht stond. En wel vopr het. feit, dat „Waterstaat" er zijn sanctie niet aan kan hechten dat genoemde M. S. maar steeds zijn auto's aan den kant van den weg deponeert. Men acht dit een onjuiste handeling en daar voor werd S. verscheidene malen gedaagd. Zoo ook gisterenmiddag. Allereerst verscheen ditmaal de technische ambtenaar van „Waterstaat", de heer C. Wij- ker, de opsteller tevens van het proces-ver baal. Getuige vertelt, dat S. nog maar steeds zijn auto's neerzet daar, waar dit z.i. niet mag. De berm aan den kanaalkant wordt daardoor een soort parkeerterrein. lederen dag ziet men hetzelfde beeld: des morgens worden de auto's uit de garage's gereden, op dat daar de reparaties kunnen geschieden. Voorts deelt de heer W. mede, dat het zijn collega, de heer Bottema was. die eenigen tijd geleden die parkeerplaats heeft laten aanleggen, teneinde te zorgen dat de auto's niet op den rijweg kwamen te staan. De be doeling was evenwel dat de wagens er voor korten tijd geplaatst zouden worden. Zeker was het niet de bedoeling dat men ze er nacht en dag, zooals thans veelal het geval is, zou laten. S., aldus de heer W., beschouwt die berm als zijn berm. als eigen erf. Ook op den berm aan den anderen kant van den weg. staan auto's. Voor een en ander werden S. reeds di verse waarschuwingen gegeven, maar niets hielp. Vandaar thans dit proces-verhaal. De heer S. zelf aan het woord komend zegt dat hij alleen hij uiterste noodzaak van dit parkeerterrein gebruik pleegt te maken. F,n zeker maakt, hij er geen mishuik van,-zooals de heer Wijker voorstelt. Ï-Tot is den laatsten tijd echter veelvuldig voorgekomen, vooral door de talrijke reparaties aan de Puitsehe auto's, dat de garage te klein was. Dan moesten de andere auto's er wel uit. Al het D« bekende korenmolen op den berg bij Neede, eigendom van de vereeniging .De HoHandscbe Molen", zal, indien geen voldoende steen gegarandeerd wordt, voor afbraak bestemd worden (Foto Pax-Holland) Vergeetachtig Nederland. Wat gedurende een half jaar in de Nederlandsche treinen achterbleef, is Dinsdag te Utrecht geveild. Er was zeer veel publieke belangstelling (Foto Pax-Holland) mogelijke wordt echter gedaan om het even- tueele ongerief zoo klein mógelijk te doen zi:n. De heer Wijker, daarna wederom aan het woord komend, zegt dat hij het oneens is niet den heer S. Deze werkt niet mede: het spijt getuige dat hij dit zeggen moet^ Hij vestigt er tenslotte de aandacht op dat ook de ver keersveiligheid voor een en ander niet denk beeldig in gevaar wordt gebracht. Mr. Buiskool zegt dat de zaak hem niet vreemd is. In andere kwaliteit heeft hij haar reeds behandeld. In Alkmaar heeft men den heer S. een boete opgelegd, doch in dit geval requisitoir nemend zegt spr. dat hij hier geen straf kan eischon, aangezien het feit niet be wezen is. Het is namelijk niet bewezen dat de auto's er zijn blijven staan. Tn dat geval kan geen straf worden gegeven Desniette min mag worden verwacht dat de heer S. medewerkt om het ongerief inderdaad zoo ge ring mogelijk te doen zijn. Hij vordert daarna vrijspraak. De heer S. tenslotte komt nog op tegen de bewering dat hij niet bereid zou geweekt zijn tot medewerking. Het tegendeel is waar. Mr. Veldman zegt daarop dat over 14 dagen schriftelijk vonnis gewezen zal worden. Uit onze omgeving LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE. NAAMSVERWISSELING. Naar wij-vernemen, is niet het hoofd der R.K. school, de heer Wilmink, de leider van de pas gestichte afdeeling van Nationaal Front, doch dokter Wilmink, arts te Zuid- scharvvoude. NOORDSCHARWOUDE. PAARD OP HOL. Voerman ernstig gewond. Gistermiddag is een ernstig ongeluk ge beurd ter hoogte van het Gorterdiepje. Dc heer H. uit Den Helder reed met een ket- tenwagen. Op een gegeven oogenblik ver loor de wagen een voorwiel, waardoor de wagen kantelde en de voerman onder den wagen terecht kwam Het paard schrok en sloeg op hol: de voerman kreeg de wagen over zich heen. Door eenige passecrenden werd de man binnengedragen bij ds. Ri chel. waar dr. Wilmink uit Zuidscharvfou- de de eerste geneeskundige hulp verleen de. De man.bteek een hersenschudding te hehhen opgeloopen en nog eenige verwon dingen aan gelaat en beenen. Dr Wilmink achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk, hetgeen terstond met de ziekenauto van de fa. Mol en Blom geschiedde. Het hollende paard met de slingerende wagen aehter zich aan. werd ter hoogte van de fa. Scluiitemakcr gegrepen Een iongen. die naast den heer H. op den bok zat. wist zich, door er snel af te sprin gen. te redden. VERKIEZING. Tn de vacature, ontstaan door het bedan ken van den heer D. Bakker is tot ouder ling der Ned. Herv. Gemeente gekozen de heer C. Kecman Cz. BROEK OP LANGP^DIJK. AANVULLING. Tn ons verslag van de vereeniging ^tenn» Elkander is een gedeelte weggevallen. Bii de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende hoeren T-T. Vinke. Jh. Kruk en J. Voorfhui'zon herkozen. Zij namen hun be noeming aan. DE N.T.B. NAAR DEN HAAG. Gisteren hebben twee vertegenwoordigers van den kring Langendijk van den Neder- landschen Tuindersbond, de heeren Jb. de Vries en A. Hoogland van Sint Pancras, een bezoek goüiracbt aan de Nederlandsche Groenten en Fruit Centrale, naar aanlei ding van de besprekingen in de verleden week Maandag gehouden jaarvergadering van den Kring I.angendijk. Zij werden in de gelegenheid gesteld, de wen-schen van de tuinders, in deze vergade ring naar voren gekomen, zeer uitvoerig toe te lichten en hebben een duidelijke uit eenzetting gegeven van de omstandigheden, waarin de tuinders tlians verkeeren Hoewel aan de wenschen der tuinders ten aanzien van de prijzen door de laatste prijsverhoo- ging wel eenigszins tegemoet is gekomen, s men er nog net. Positieve toezegeingen konden uiteraard niet worden gedaan. Wel gevoelde men voor het idee, voor het binnenland een gedeelte in de vrije markt te geven. Ten aanzien van het petroleumvraagstuk voor de verwarming van de koolschuren hoeft men een bezoek gebracht aan het bureau van den Rijlosvoedaelcommissarie, en aangetoond, dat het voor dc koolschuren niet gemakkelijk is met vaste brandstoffen te stoken, aangezien dlit. geen gelijkmatige warmteverdeeling geeft.. Nu het seizoen al weer wat opgeschoten meende men met 100.000 L. petroleum te kunnen volstaan. De toezegging is gedaan, dat al het moge lijke zal worden gedaan, om inwilliging van dit verzoek mogelijk te maken. ANNA PAULOWNA DAM WED STRIJD. De eergister gespeelde partijen door de leden van de damclub Excelsior en de uit slagen daarvan waren: Eerste groep: T. WiersmaJ. Jeninga 02 L. J. SchoutenH. Veenstra 0—2 C. LeijnseA. Boer 02 T. WiersmaH. Veenstra 0—2 J. PieterseL. J. Schouten 2—^0 J. A. van VlietD. Jansen 0—2 Tweede groep: A. KruithofA. Dragstra 2—0 F. VlamingC. van Helden 20 L. Pieterse Sr.T. R. Teidsma 20 A. MolenaarG. Schenk 20 L. v. d. KuilJ. Dragstra 02 A. Molenaar—L. Pieterse Sr. 2—0 D. de RoverG. Schenk 2—0 L. Pieterse Sr.J. Dragstra 02 G. SchenkD. de Rover 20 Competitiestand. De competitiestand op 13 Januari is: Eerste groep. gesp. gew. rem. verl. pt. Jb. Pieterse 16 11 3 2 25 H. Veenstra 13 12 1 24 D. Jansen 14 8 1 5 17 J. Jeninga 12 5 2 5 12 J. A. van Vliet 10 4 2 4 10 T. Wiersma 10 4 15 9 A. Roere 12 14 7 6 L. J. Schouten 8 2 15 5 D. v. d. Wallen 6 114 3 C. Leijnse 13 1 1 11 3 Tweede groep: J. Dragstra 13 11 1 1 23 L. v. d. Kuil 16 11 1 4 23 F. Vlaming 14 8 2 4 18 A. Kruithof 14 8 1 5 17 A. Molenaar 15 6 3 6 15 T. R. Feitsma 12 7—5 14 G. Schenk 14 7 7 14 L. Kruithof 9 5 3 1 13 A. Dragstra 11 5' 1 5 11 L. Pieterse Sr. 13 4 2 7 10 D. de Rover 7 3 4 6 C. van Helden 9 2 2 5 6 L. Pieterse Jr. 12 2 2 8 6 D. Luik 12 I u 2 HARENKARSPEL OP HOL DOOR „PARMANTIGHEID" Gistermorgen geraakte de heer C. Da- nenberg Pz. te Waarland met een met twee paarden bespannen leege vracht- of kool wagen op hol. Het span kwam ten slotte ter hoogte van het huis van den heer Adam Bruin in de berm van den weg terecht en vervolgens op het ijs. Begrijpelijkerwijze waren de vu- ge rossinanten toen uilgehojd. Onmiddellijk snelden eenige omwonen den te hulp en wist men door het stuksnij- den van het tuig de dieren te bevi-ijden, waarna men het genoegen smaakte de paarden uit hun benauwde positie op den wal te krijgen. De dieren bleken geen letsel te hebben bekommen. Later heeft men de wagen op het droge gehaald. Ook de voerman was er met de schrik ep een paar natte sokken afgekomen. Met wat averij aan de wagen en stukgesneden strengen is dit ongeval wonder goed afge- loopen. De oorzaak van deze holpartij is naar men ons van bevoegde zijde mededeelde te wijten aan een beetje „parmantigheid" van den voerman. KOEGRAS JULIANADORP. RIJKSVELDWACHTER VROOM BE- 1 VORDERD TOT BRIGADIER. Naar wij vernemen, is de bekende rijksveldwachter Vroom van Julia nadorp per 1 Januari jl. bevorderd tot brigadier van de Rijksveldwacht. Welke standplaats den heer Vroom wordt toegewezen, of dat deze in Ju lianadorp zal blijven, is nog niet bekend. SINT PANCRAS DE VAART OPEN. Nu de dooi is ingetreden, is door de tuin ders de vaart, naar de veiling open gehakt, het ijs was wel dik, doch na 5 uur hakken w as alles gereed, een mooie vaargeul is ont staan. ONGELUK BIJ HET IJSHAKKEN. Een zoon van den tuinder Duif, die Maan dagmorgen mede bezig was de vaargeul open te hakken, had het ongeluk uit te glij den op het gladde ijs. Hij kwam op het ach terhoofd te vallen, en bleef bewusteloos lig gen en werd bij den heer De Ruiter binnen gedragen. Dr.. Oestrée constateerde een her senschudding. Per brancard van het „Witte Kruis" is de patiënt later naar zijn woning vervoerd. BARSINGERHORN KOLHORN. SCHAKEN. Maandagavond speelde de heer D. F. Noê een simultaan séance tegen een 12-tal schaak liefhebbers uit Kolhorn. De Aartswouder be haalde het schitterende resultaat van 11 par tijen te winnen en slechts 1 te verliezen. De uitslag was: D. F. Noë—K. Keuris 1—K. Tenne O—1, C. Das 1—0, Bergman 1—0, Bestevaar 10, Langediik 1—0, Br. v. d. Welle 1—0, C. Groet 10. N. Keesman 10. L. Strijder 10. J. P. Pool 10. Jb. Schagen 10. Uitslag 11—1. Vermelding verdiend nog, dat in recordtijd deze wedstrijd was geëindigd, nl. in l'/i uur. WINKEL LOOP DER BEVOLKING EN BURGER LIJKEN STAND. Over de maand December 1940 Ingekomen personen: H. Hofstra en gezin, van Nieuwe Niedorp naar Winkel. E 17. Vertrokken personen: Bron, Bauke, naar Opsterland, Ureterp 610, van Winkel D 49; Harmscn, Maria Aleida, naar Zevenaar A 323, van Winkel B 10: de Betue. Annie. naar Alkmaar. Nassaulaan 26, van Winkel A 149: Kaas, Maarten, naar Broek op Lan gendijk D 39. van Winkel B 24: van der Vorst, Pieter, en gezin, naar Barsingerhorn E 60. van Winkel D 49: Timmerman. Dirk, naar S teen w. wol d, Achterb. 1 279. van Win kel A 65; Botter, Adriaan. naar Haarlem. Schermerstr. 35, van Winkel B 119c: de Vries, Age, naar Oostzaan A 19, van Winkel Geboren: Adriaan Pieter. zoon van Roe mer, Adriaan. en van de Vries, Tjicts: Lucas, zoon van van der Bel, Lucas en van Strobbe, Eliza Marie: Johannes. zoon van Tigchelaar. Pieter. en van de Rooij. Maria. Bernardus Petrus Cyrillus. zoon van Wiemcersch, Cyril- lus Bernardus en van Verheijde, Christina Ludovica. Huwelijken: Geene. Overleden: Vader, Reinuw, oud 83 jaren, zonder beroep, wonende te Winkel, weduwe van van der Molen. Teunis: Ludeke, Maartje. oud 67 jaren, wonende te Winkel, weduwe van Rezelman Rieuwert: Vries, Geertje, oud 74 jaren.-wonende te Winkel, gehuwd met Brugman. Jacob: Leijen, Cornelis. oud 31 jaren, zonder beroep, wonende te Winkel gehuwd met Hage. Margaretha. LUCHTBESCHERMING. In deze gemeente is thans een vaste ploeg van drie personen aangesteld voor de lucht bescherming. Warmbloed i 4 in Noord-Holland I Het heeft zijn harde plichten, maar ook zijn goede rechten. EENIGE INDRUKKEN OVER DE GEHOUDEN PAARDENMONSTE- RING. Wanneer ik de paarden, die op de ver schillende plaatsen ter monstering voorge bracht werden, nog eens in gedachte aan mij laat voorbijgaan dan is het mij vooral opgevallen hoeveel eigenaars hun dieren beschouwen als een noodzakelijk kwaad op hun bedrijf en niet als een medelid van het groote gezin, waaronder ik alle dieren re ken die op een boerderij aanwezig zijn en allen oph un manier medewerken en hun beste krachten geven om tot een zoo goed mogelijke financieele uitkomst van het bedrijf te geraken. Voor mij, als paardenliefhebber, was 't vaak een bedroevend gezicht in welk een verwaarsloosden toesland vooral de heenen. hoeven en beslag verkeerden, hoewel de voedinesfoestand over het algemeen be hoorlijk tot goed genoemd kon worden. Door de vordering in Sept. '39 had onze oaardenstapel reeds een geduchte aderla ting ondergaan, zoodat het voor de hand lag, dat het aantal geschikte paarden bin nen de gevraagde leeftijd niet bijster groot zou zijn. Vandaar dan ook. dat om aan het vooraf bepaalde aantal toe te komen, de leeftijd een half jaar jonger genomen moest worden. Dat de eene keuringsplaats veel beter zou zijn dan de andere spreekt van zelf. Bij voorbeeld in de Wieringermeer was in '39 niet gevorderd en door de moeilijkheden met de motorbrandstof waren daar dezen herfst heel wat paarden aangekocht, wat tot gevolg had, dat daar procentsgewijze ook meer paarden voor de vordering aan gewezen zijn. De indruk op den eersten dag te Juliana dorp was al zeer bedroevend Heel wat oude paarden en een hoefverzorging om van te rillen. Paarden waarvan in geen maanden d; ijzers verlegd waren en zoo ze zonder ijzers liepen was er heelemaal niets aan gedaan. Scheuren in de hoeven die van onder tot boven doorliepen, groote stukken er af gebioken, ved te lange hoeven of sommige zoo afgesleten, dat de arme die ren geheel op de zool liepen, wat buiten gewoon pijnlijk is. Het gevolg van een en ander was, dat nog jonge paarden, geheel afwijkende standen en gangen vertoonden en oudere ver voor hun tijd versleten wa ren Men moet toch begrijpen en kan het ook zoo op z'n vingers narekenen, dat geld voor hoefbeslag en hoefonderhoud uitgege ven niet weggegooid is. maar dubbel en dwars de rente opbrengt Uw paard zal veel heter en gemakkelijker zijn werk kunnen doen en veel langer mee kunnen. Was de conditie wel in orde, de verdere verple ging hield hiermede meestal lang geen ge lijke tred. Het behoort toch tot de plich ten van den eigenaar, ook met het oog op zijn beurs, dat het paard eiken dag een beurt met de roskam en borstel krijgt. Er is een gezegde dat luidt: Een keer per dag goed rossen is evenveel waard als 1 kop haver Veel moeite geeft het ook niet want in een minuut of 10 per paar'd is men klaar. Waarheid is toch dat men zich na een lekkere waschbcurt veel frisscher en opgewekter voelt, zoo ook èen paard. Maar nog een belangrijke factor is wel dat men al poetsende allerlei kleine verwondingen c*n drukkingen bijtijds opmerkt en hierin kan voorzien. Hoeveel- paarden trekken zich in den herfst niet door, wat bij goede verzorging niet noodie geweest zou zijn. Nog een zeer belangrijk punt wil ik hier noemen en wel dat door geregeld poetsen, dus niet alleen het lichaam, maar ook hoofd en beenen, 'vooral jonge en lastige paarden, hieraan wennen en veel makker en menschelijker worden. Hoe makkelijk is het niet, wanneer oen paard over de streng raakt, als men het been even op kan ne men en het weer recht kan zetten, 't Is mijn eigen ondervinding en kan u het re cept aanbevelen. Gij hebt het recht om van uw paard veel. zelf alles te eischen, maar op u rust dan ook de plicht het in alle opzichten goed te verzorgen. Te Anna Paulowna was het gehalte®der paarden al veel beter, meer Belgen, terwijl aan het hoefbeslag ook meer zorg besteed was. Van hoeveel invloed de verzorging is moge nog blijken uil het volgende. Er ston den daar 2 paarden bij elkaar een goed verzorgd levendig ding, terwijl de com missie de ander voor een oud beestje aan keek, verwaarloosde hoeven, door de knieën mager, een oud hoofd, in een woord geheel versleten. De eerste bleek na on derzoek een jaar of 17 te zijn, terwijl de ander nog ..3 jaar moest worden. De eige naar zal er niet veel plezier van beleven. Schagerbrug behoorlijk terwijl in Bar singerhorn een goed koppel paarden voor gebracht werd, meerendeels warmbloed. Verpleging en hoefverzorging grootendeels in orde. Op de laatste keuringsplaatsén in de Wieringermeer werden beste paarden getoond, voornamelijk Belgen. Aan de hoef verzorging mag nog wel de noodigc aan dacht geschonken worden. Het beslag was wel in orde maar bi] de onbeslagen paar den waren er velen die pijnlijk liepen door te groote afslijting. Een opmerking meen ik toch niet ach terwege te mogen laten. In elke keurings plaats kwamen enkele gevallen voor van duidelijk waarneembaar moedwillige ver nageling van het paard, zoodat het ernstig kreupel liep. Dal de commissie dit juist gezien had, werd wel bewezen door het feit, dat geen enkele eigenaar protesteerde toen zijn paard toch voor vordering aan gewezen werd. Niet alleen zou een collega hiervan de dupe geworden zijn, daar er dan toch een ander paard aangewezen werd maar ook uit een oogpunt van die renmishandeling vind ik het een blaam geworpen op de boerenstand en zou een proces verbaal zeer zeker op zijn plaats ge weest zijn! F. A. MELCHIOR.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5