Naar radio de Britsche geluisterd Aanval op een café De Amerikaansche steun aan Engeland Inbraken in de hoofdstad De Amerikaaosche viiegtuigproductie De „Illustrious" zwaar beschadigd Bescherming van schuldenaren Dezen herfst vrede Fraude met legerpaardeo Schijnhuwelijken in Zweden Voor het Duifsche laodsnerecht Een jachtgeweer achtergehou den. Den Führer beleedif/d. Het Duitsche landsgerecht heeft te Al melo zitting gehouden. Een Enschede'sche caféhouder werd be schuldigd naar den Engelschcn radiozender te hebben geluisterd en hierover te hebben gesproken Hij gaf toe drie of vier keer te hebben geluisterd en dit in gesprekken te hebben doen uitkomen. De rechter achtte niet bewezen, dat beklaagde Duitsch-vijan- dig gezind is. Hij weet evenwel zeer goed: dat niet naar de Britsche radio mag wor den geluisterd. Dit verbod is op ernstige mi litaire en politieke gronden uitgevaardigd en moét. volledig worden gehandhaafd. Rekening houdend met het feit, dat be klaagde heeft bekend en dat hij niet heeft gehandeld uit Duitsch-vijandige overwegin gen, eischte de officier van justitie vijf maanden gevangensstraf met aftrek van voorarrest. Het vonnis luidde vijf maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en be taling van de kosten van het proces. Jachtgeweer achtergehouden. Vervolgens stond er een inwoner uit Hel- lendoorn terecht wegens het niet inleveren van 'n jachtgeweer. Uit een verhoor bleek, dat beklaagde het wapen reeds 20 jaar in zijn bezit had. Sedert 1931 heeft hij het niet meer gebruikt. Verdachte verklaarde het wapen niet te hebben ingeleverd uit vrees voor de politie, aangezien hij geen vergun ning voor het bezit van een vuurwapen meer had. De eisch luidde acht maanden gevangenis straf. De rechter veroordeelde beklaagde tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en betaling van de kosten van het proces. Tevens gelastte hij het in beslag nemen van hot wapen. Ten slotte stonden twee jongelieden te recht, die voor Duitsohland en den Führer beleedigende liedjes hebben gezongen. De officier van Justitie verklaarde reke ning er mede te willen houden, dat de jon gelieden onder invloed van -sterken drank hebben gehandeld. De beleediging van den Führer is evenwel buitengewoon ernstig. De eisch luidde derhalve vijf maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het vonnis luidde vier maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en beta ling van de kosten van het proces. zal kunnen hooren en zien. De B.B.-band geeft Jasz, parafrases op meer klassieke com posities en show, en zelfs is uit haar midden een alleszins verdienstelijk vocaal kwartet gevormd. Kent men de lotgevallen van den laatsten tijd van Van Broekhoven en de zijnen! Een deel van de opgeheven Marinekapel werd na de demobiliseering van onze weermacht eerst ingeschakeld in den Opbouwdienst met het oog op de voorgenomen vorming van vier muziekcorpsen, doch is naderhand toch nog weer uiteengevallen. Zoo kwam de- Brass Button Band geheel op eigen beenen te staan en, zooals allen, die deze elf gewezen Stafmuzikanten gisteren hoorden, het eens waren: het is dik in orde. Ons land is weer een dans- en showband rijker geworden, die er mag zijn. Alles wat dit elftal doet, klinkt uitstekend, zoo individueel als in het samen spel, en wü zouden ons al héél erg moeten vergissen, wanneer deze B.B.-Band er bij de bewonderaars van dit genre niet als koek zou ingaan. De Russische pers volgt met groote aan dacht de Amerikaansche steunverleening aan Engeland Uit officieele Amerikaansche verklaringen blijkt, dat binnen afzienbaren tijd een delegatie der Amerikaansche re geering naar Londen zal vertrekken om te onderhandelen over het afstaan van nog meer vloot- en luchtbases aan de Vereenig- de Staten. Dit feit heeft een bijzonder leven dige belangstelling in Rusland gewekt. In een berichtgeving uit New-York wijst het Russische persagentschap Tass er met na druk op, dat Amerikaansche kringen zich meer en meer verzetten tegen levering van torpedobootjagers aan Engeland. Tass ci teert met betrekking tot de vliegtuigpro ductie zekere berichten uit de Amerikaan sche pers. waaruit blijkt, dat de Amerikaan sche vliegtuigproductie heeft te kampen met moeilijkheden welke in de eerste plaats een gevolg zijn van de tegenstelling tus- schen vliegtuig- en autoproductie. INCIDENT UIT SCHE DAGEN. DE NA-OORLOG- Op den avond van 8 Juni 1940 heeft een twaalftal jongelieden een aanval gedaan op een café in Zuid te Amsterdam. Gisterochtend hadden zij zich te verant woorden voor de vierde kamer der recht bank, gepresideerd door Mr. J. Boon. Zeven van de twaalf jongemannen, die bij dezen aanval betrokken waren, moesten zich wegens openbare geweldpleging verant woorden. Twee waren niet verschenen. Hun werd verstek verleend. Zij werden verdedigd door Jhr. Mr. S. M. S. de Ranitz. De Officier van justitie achtte in zijn re quisitoir het bewijs der gemeenschappelijk gepleegde gewelddaden geleverd. Tegen zes der verdachten vorderde hij een gevangenis straf van zes maanden. De zevende ver dachte, die reeds eerder wegens soortgelijke daden was veroordeeld, hooi'de acht maan den tegen zich eischcn. De uitspraak is bepaald op 29 Januari Eea merkwaardige advertentie ,(Van onzen I-Iaagschen correspondent). Wie verdient het meeste mede lijden? Gelezen in een Haagsch Dagblad: Heden overleed mijn lieve trouwe hond MAX, in den léeftijd van ruim 11 jaar.. Alle dierenvrienden zullen heseffen hoe zwaar mij dit valt. Mevrouw Pietersen. Zoo-en-zoo-straat 91. Schrijver dezes durft te beweren, dat men een oprecht en warmvoelend dierenvriend kan zijn en toch nóg meer medelijden moet hebben, dat een medemcnsch zóó ver uit de menschelijke samenleving kan weghebben, dat hij of zij zich alleen nog maar aan huis dier wil of kan hechten. Die Max is vast een lieve, trouwe hond geweest daar niet van maar „heden overleed" en „in den leeftijd van ruim 11 jaar"dat wordt me toch wat al te menschachtig voor 'n dier en die slptexcla- matie is wel dieptragisch maar bijna niet meer gewoon-menschelijk. Men moet, geloof ik, méér medelijders-heb ben met de mevrouw, die hierboven als Pie tersen gecamoufleerd is, dan met het hond je, dat uit zijn aardsche lijden is. Welk een droevig-eenzaam leven laat zich misschien raden achter deze advertentie, van een vlucht voor het menschdom dat men als vijandig is gaan beschouwen. Maar toch: de rijksdaalder van deze aan kondiging-met-rouwrand had beter aan de Winterhulp kunnen worden gegeven, of op andere wijze ten goede kunnen komen aan een misdeelden medemensch. Maxje zal al wel begraven zijn in Was senaar is een mooi hondenkerkhof moge zijn meesteres vóór het te laat is haar ver trouwen in het menschdom terugvinden. Een riks voor zóó'n advertentie, men stelle zich eens voor! Of er geen distributiezorgen, geen prijsverhoogingen en geen belastingver zwaring bestaan. Hoe heeft iemand, in dezen tijd zoo lang naar den geest op een onbe woond eiland kunnen wonen. Mevrouw met Maxje, heel alleen. Hoe bestdat het, zou Buziau zeggen. Goede slag geslagen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in een koffie, en theehandel aan de Bloemgracht te Amsterdam. Dertig pond koffie, zes pond thee en een hoeveel heid chocoladekorrels werden ontvreemd Voorts werd ingebroken in een matrassen- fabriek aan de Tichelstraat. Hier werd een partij beddentijk ter waarde van achthon derd gulden gestolen. Tien moorden per uur WAT OP DE WERELD IN ZESTIG MINUTEN GESCHIEDT. Onze V.P.B.-correspondent schrijft: Een Amerikaansche statisticus heeft uitge rekend, wat er alzoo in één uur in de we reld geschiedt. Zoo vernemen wij uit zijn mond, dat in één uur 54-40 kinderen ter wereld komen en 4630 menschen het tijdelijke met het eeuwige ver wisselen. In denzelfden tijd worden 1200 paartjes in den echt verecnigd, terwijl 84 echtelieden scheiden. Ieder uur geschieden tien moorden over de geheele wereld. De menschheid drinkt per uur de respecta bele hoeveelheid van 1% millioen liter wijn en millioen liter bier, terwijl in dcnzelf- den tijd 50 millioen kopjes thee of koffie ge dronken worden. Teneinde de menschheid te verwarmen, worden per uur 122.000 ton steenkolen ge dolven. 7.000 automobielen worden er in één uur gefabriceerd. En nu wij toch over auto mobielen spreken, willen wij aan de hand van de gegevens van den Amerikaanschen statisticus zeggen, dat per uur 17 menschen in een auto-ongeluk gedood worden. Het briefverkeer bedraagt niet minder dan 1141.6 millioen brieven per uur. In één uur worden 1.6 millioen drukwer ken vervaardigd, terwijl 4 boeken de druky pers verlaten. Per uur legt de aarde 1776 kilometers af. Vier onweders barsten los en een aardbeving natuurlijk niet altijd ernstig teistert den aardbodem. „Oorlog" over een plaats des vredes Ruzie over zitplaatsen in de kerk. Voor den Zwolschen politierechter heb ben zich te verantwoorden gehad H. M. en A. H. uit Staphorst. Beide mannen hadden oneenigheid gekregen over de verhuring van zitplaatsen in de kerk. Zij hadden dat op zijn. Staphorsts uitgevochten. D.w.z. met het mes. H. had bij die vechtpartij M. een flinke jaap over zijn voorhoofd gegeven. Hij werd daarvoor veroordeeld tot één maapd gevangenisstraf, M. kreeg een geldboete van twintig gulden suhs. tien dagen hech tenis. Uitbreiding bij Curtiss-Wrlght. In verband met de Amerikaansche be wapening heeft, zegt U.P., de Curtiss- Wright-vliegtuigbouwmaatschappij 't voor nemen drie nieuwe fabrieken te stichten, waarvan de bouwkosten ongeveer 40 mil lioen dollar zullen bedragen. Men wil deze fabrieken zoo snel moge lijk bouwen bij het vliegveld van Buffalo, te Columbus (Ohio) en te St. Louis (Mis- souri). Iedere fabriek zal een oppervlakte van ongeveer 100.000 vierkante meter beslaan. Omtrent de huidige productie der Cur- tiss-Wright verklaarde de president van de maatschappij dat in de fabriek te Buffalo dagelijks 6 leger-jachtviiegtuigen van het type P 40 worden vervaardigd alsmede nog twee andere militaire- en marinevliegtui gen. Amerikaansche vluigtuigen zijn ongeschikt. De Amerikaansche journalist Ingersoll deelt, volgens D.N.B., in een bericht uit Buenos-Aires mede, dat volgens uitingen van Engelsché vliegtuigbestuurders de door de Ver. Staten geleverde vliegtuigen onge schikt zijn voor den strijd tegen het Duit sche luchtwapen wegens technische tekor ten, gebrekkige bewapening en onvoldoen de bescherming van de bestuurskabine. Marinemannen dienen de lichte muze DE BRASS BUTTON-BAND SPEELT IN DEN HAAG. Uitmuntend ensemble van gewe zen stafmuzikanten. Voor Den Helder zijn L. van Broekhoven en zijn B.B.B.-band de Brass Button ofte wel Koperen Knoopenband, geen onbekenden, maar waarschijnlijk is men in de vroegere Marinestad en haar wijde omgeving toch wel benieuwd naar de verdere lotgevallen van dit elftal ondernemende Stafmuzikanten. Welnu, wij hebben de B.B.-band hier gis teren hooren spelen in Den Haags grootste bioscoop, het Metropole Palace. Het was bij wijze van proefspel voor een gezelschap ge- noodigden, waarna een engagement voor dit moderne theater terstond gevolgd is, waar men het oud-Heldersche ensemble nu weldra Ernstige Britsche verliezen. Gisteren heeft de Britsche admiraliteit me degedeeld, dat het vliegtuigmoederschip „II- lustrious" ernstig is getroffen bij een aanval door stuka's. Van Duitsche militaire zijde verneemt het D.N.B. nog, dat het schip aan bakboord in de nabijheid van den schoor steen door zware bommen getroffen en ern stig beschadigd is. Verder zijn de machine rieën beschadigd, zoodat het herstel gerui- men tijd zal vergen, hetgeen van buitenge woon groote beteelcenis is, omdat een vlieg tuigmoederschip zoo belangrijk is. De „II- lustrious" meet 23.000 ton. Het schip is na het uitbreken van den oorlog voltooid. Vol gens de Engelsche berichten bood het op twee dekken plaats van 72 vliegtuigen. De bemanning bestond uit 1600 koppen. De Engelsche verliezen. De officieele mededeelingen van de Brit sche admiraliteit over de verliezen der En gelsche vloot bij de botsingen in de Straat van Sicilië zijn, naar in bevoegde Italiaan- sche kringen verklaard wordt, erg gebrekkig gehouden, om de Engelsche openbare mee ning zooveel mogelijk te ontzien. In werke lijkheid zijn bij deze operaties een Engelsche kruiser tot zinken gebracht. Drie Engelsche slagschepen, twee vliegtuigmoederschepen, een kruiser en twee torpedojagers getroffen en beschadigd. Aan Italiaansche zijde ble- ven de verliezen beperkt tot het tot zinken brengen van een torpedoboot. Herhaald uitstel van betaling mogelijk. Op grond van de verordening no. 13/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, o.m. betreffende maat regelen ten aanzien van de bescherming van schuldenaren, is op 20 Juni 1940 een eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris-gene raal van het departement van justitie ver schenen, waarin o.a. werd bepaald, dat de rechter aan een schuldenaar, die tengevolge van de bijzondere omstandigheden, welke zich sedert 10 Mei 1940 hebben voorgedaan, niet tijdig aan zijn vóór dien datum aange gane verplichtingen kan voldoen, een uitstel van ten hoogste zes maanden kan verleenen, indien zulks redelijkerwijze van den schuld- eischer kan worden verlangd. Heden is een tweede uitvoeringsbe sluit van genoemden secretaris-gene raal in het verordeningenblad opge nomen. Volgens dit besluit kan de rechter een schuldenaar, aan wien hij reeds eenmaal een uitstel van beta ling heeft verleend en die ook na af loop van den uitsteltermijn nog niet aan zijn vóór 10 Mei aangegane ver plichtingen kan voldoen, nogmaals een of meermalen uitstel verleenen, telkens voor ten hoogste zes maan den, indien zulks redelijkerwijze van den schuldeischer kan worden ver langd. Evenals tot dusver kan de rechter het uit stel ook voor een gedeelte van de verplichting verleenen, terwijl het uitstel mot terugwer kende kracht kan worden verleend, indien de schuldenaar reeds in verzuim is. Dc verzoeken tot uitstel kunnen bij een voudig request bij den rechter worden aan hangig gemaakt, waarvoor een griffierecht wordt geheven van f 1.zoo zij bij den kan tonrechter, en van f2.50, zoo zij bij een an deren rechter worden ingediend. Dit griffie recht wordt terugbetaald, indien het verzoek geheel of gedeeltelijk wordt toegewezen of indien de rechter zich onbevoegd verklaart, taald. fapansch waarzegger voorspelt! Japans astrologen hebben Dins dag in de Peersclub te Tokio hun jaarlijksche nieuwjaarsbijeen komst gehouden. Honderd voor aanstaande politici en officieren woonden de vergadering bij en een zeer bekende Japansche waar zegger, Donsio Kodama genaamd, gaf een beschouwing over hetgeen de toekomst zal brengen. Kodama voorspelde daarbij (al dus meldt Domei uit Tokio) dat dezen herfst vrede zal worden ge sloten tusschen China en Japan en dat Duitschland dit jaar een beslissende overwinning zal be halen door een inval in Engeland, gepaard gaande met geleidelijke verslapping van Groot-Brittannië als gevolg van binnenlandsche wrijvingen. De Vereenigde Staten zullen in den loop van dit jaar troepen zenden „naar het noor den", naar Canada, zoo sprak de helderziende, die een somberen kijk had op de vooruitzichten van het Japansche verbond voor dienst aan de natie, dat „door een ramp zal worden getroffen" als uitvloei sel van innerlijke oneenigheid. Amsterdamsche effectenbeurs Kalme handel. Aanvankelijk weifelende stemming. Later herstel. Amerikanen meeren- deels iets lager. Nederland* sche beleggingen verdeeld. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VK. IOD/4 L.K. 101% 1011/4 101% 89 9/16-88% 91% rS8% Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3S8 s Grav. '37 13% N. HolJ. *38 3 853,4 N.-Holl. '38 II (3%) 3 88% S8% R'dam '37 I III 3% 84% Z.-Holland 1937 3 SS S83/ HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veen dam 3% 94% 94% Ergerlijke dierenverwaarloozing Een controleur van den Centra- len Crisis Contröledienst, afdeeling technische controle, heeft, in sa menwerking met de politie van het bureau Adm. de Ruyterweg, een fraude ontdekt met legerpaarden. Een boer in den Grooten IJpolder kreeg dezer dagen van een expediteur in „West" een aanbieding voor den koop van een paard. De boer zou het tegen een billijken prijs kunnen krijgen. De man voelde er echter weinig voor, daar hij geen vergun ning had om een paard te koopen, aldus de Tel. „Geef mij dan maar vast honderd gulden vooruit, dan kun je mij de rest betalen wanneer je vergunning hebt gekregen", zei- de de expediteur, die blijkbaar gaarne van het paard afwilde. Deze zaak kwam ter kennis van de po litie, die onmiddellijk begreep, dat er iets niet in orde moest zijn met het bewuste dier. Een controleur van den Crisis Con tröledienst werd gewaarschuwd. Men toog op onderzoek uit en daarbij bleek, dat de, expediteur kans had gezien, drie paarden, welke voorheen behoorden tot de paarden van het Nederlandsche leger en daarna waren gevorderd door de Duitsche weer macht, achter te houden. Twee van de viervoeters werden totaal verwaarloosd aangetroffen in een stal aan den Sloterdij- kermeerweg. De dieren zagen er zeer on dervoed uit. Bij navraag bleek, dat zij ge durende zeer langen tijd heel karig voer hadden gekregen, 's Morgens een handje hooi, 's avonds nog een beetje eten, maar daarmee was het dan ook afgeloopen. Toen éen veearts den volgenden dag de beesten wilde onderzoeken, lag een dei- paarden op den grond. Het beest was zóó ziek, dat het vleesch later nog werd afge keurd als voer voor „Artis"-dieren. De ex pediteur, die, behalve dat hij fraude pleeg de, de drie paarden op zulk een schande lijke wijze heeft verwaarloosd, zal worden vervolgd. INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 197% 195% Ned. Ind. Handelsb. A 135% 133% Ned. Handel Mij. c. v. A 125 122% AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.KU. 107-106 105%-106tf Calvé Delft c.v. A. 74 73% Centr. Suiker Mij. 200 200% Fokker g. A. 195 Lever Bros en Unilever cv.Al27%-126% 125-124 Ned. Ford Philips G B.v.A. Sabotage ia Egypte Volgens uit Cairo te Beiroet ontvangen berichten verzet de Egyptische bevolking zich tegen de beperkingen, die haar worden opgelegd door de Britsche autoriteiten als gevolg van de aanwezigheid der bezettings troepen, aldus het D.N.B. lederen dag wor den daden van sabotage ontdekt: het krijgs- gerecht. t.e Alexandrië heeft in één maand 1725 personen veroordeeld, omdat zij weiger den hun huizen te verduisteren. Onlangs heeft men te Cairo ontdekt, dat alle electri- sclie leidingen der alarmsirenes waren door gesneden. De daders heeft men niet kunnen vinden. Philip9 pref. A Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 335 339 209-207% 205-206% 144 143 Befh. Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. A. 30%-30 2915/16-29% 87% "86% 86%-85M 52% 52 37%-3715/16 37 9/16-31 North. Am. Aviation c.v.A 173/ 173/ Rep. Steel c.v. A. 267/16-261/16 25%-25 9/14] U. S. Steel c.v. A. 703/-693/ 6S%-< petroleumondernemingen. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. Kon. Petr. Buitenland. Shell Union c.v. A. 2523/ 2513/ 270-266% 263%-266 121/16-12 3/16 11%-ia Tide Water c.v. A. 10%-10% 10%-10% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. 119-117 Holland Amerikalijn A Java China-Japanlijn A. Kon. Ned. Sfoomb. Mij. nat. bez. v. A. Kon. Paketvaart A. Ned. Scheepv. Unie A. Jodinnen stellen zich veilig. Aftonbladet houdt zich bezig met de kwes tie van het schijnhuwelijk en haar juridi sche behandeling in Zweden. Het blad wijst erop, dat de Zweedsche wet op het oogen- blik geen bepaling kent. die het aangaan van eon schijnhuwelijk verbiedt. Met het oog op de talrijke schijnhuwelijken, die tal rijke uit Duitschland geëmigreerde Jodin nen met Zweden hebben gesloten, enkel en alleen met het doel. het Zweedsche staat- burgerscliap te verkrijgen, dringt het blad aan op een grondige wijziging der wetge ving op dit punt. Naar Aftonbladet schrijft., wordt voor het sluiten van zulk een. schijnhuwelijk tus schen de 2 en 5.000 Zweedsche kronen ibe- 116%—117% 156-154% 153%154% 159-160 158%155% 241% 242 182—180% 178%-1S1 Rott. Llovd A. 149%-U83/ 118 Stoomv Mij Nederland A 152% lo2 suiker-ondernemingen. n.V.A. 449-446 442-445# Javasche Cultuur 27S 281 NI SU. 267 26S Ver. Vorstenl. CulL 127%128% 125%-lZi tabaksondernemingen. Deli Batavia Mij. 202-200% 198-202 Deli Mij. c. v. A. 268%-269 266%-2® Senembah 217-219 216-214 rubber-ondernemingen. Amsterd. Rubber 280-276 279%-276?J Randar Rubber Mij. A, 225 218% Deli Batavia Mij. A. 224% 219 Koersen Nedérlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op 16 Januari 19411 Reichsrnarken 75.36; Belga s 30.1432; Zwit sersche Krancs 43.56: Lires 9.87; Deenscht Kronen 36 40: Zweedsche Kronen 44.85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42J Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54 WINTERHULPfTOERlAND Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland Is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk In veler levenll

Schager Courant | 1941 | | pagina 2