Melkproduceereod Noord-Holland in crisistijd Uitbreiding van de voorlichting Omzstbèsting en Abonnementsoeld Dc coneumptiemelkbeboefte beheerscht de situatie van den tuinbouw in Noordholland Donderdag 16 Jannari 1941 Tweede blad' ALKMAAR De boterproducfie normaal MOEILIJKHEDEN BIJ DE STANDAR- DISATIE VAN DE MELK IN DEN ZOMER? Wanneer men in normale tijden spreekt over Noorcl-Holland als land van veeteelt en melkproductie, dan denkt men onwille keurig aan de beroemde Edammer kaas. Dit product, behoort als het ware bij ons gewest, de faam er van is over de geheele wereld verbreid en het valt moeilijk om zich, schrijvende over de tegenwoordige toe- «tanden in onze provincie, geheel los te moeten maken van de beteekenis van dit beroemde zuivel. Toch is dit noodig. want de kaasproductie Is op het oogen- blik minimaal en de geheele situa tie wordt beheerscht door de voor ziening der groote steden met consumptiemelk. Het spreekt vanzelf, dat. naarmate in Koord- en Zuid-I-Iolland steden als Amster dam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam tot Juin tegenwoordige ontwikkeling kwamen, de voorziening dezer centra met consumip- fiemeJk een bedrijf op zichzelf begon 1e vormen. Aan het Noordelijk deel van Noord- Holland ging deze ontwikkeling grooten,deels voorbij. Onder de rook der groote steden echter ontstonden tal van bedrijven van z.g. consumptiemelkers, menschen, die er zich op toelegden op een kleine lap grond een zoo groot mogelijk aantal stuks melk vee te houden. Dit werd bereikt door het aanvoeren van groote hoeveelheden kracht voer en soms stadsafval als schillen, etc. Naarmate men zich verder van de stad verwijderde kregen de bedrijven meer het aspect der industriemelk'bedrijven, dat. zijn de boerderijen, die de melk plegen af te leveren bij een zuivelfahriek. Over het al gemeen was de toestand zoo. dat zich het gebied, waaruit de benoodigde consumiptie- melk werd betrokken, gedurende den win ter uitbreidde om gedurende den zomer weer in te krimpen. En. hoewel melkleve- ring aan de groote steden uit het industrie gebied van NoordT-Iolland gedurende den winter steeds placht voor te komen, zag men toch nimmer, dat practisch alle be schikbare melk voor de groote centra moest worden beschikbaar gesteld. Ja. dat men zooals thans zelfs daarmee de geheele behoefte nog niet kan dekken. We hadden over deze aangelegenheid een onderhoud met den heer Ir. G. Kranen, secretaris van den Bond van Coöp. Zuivel fabrieken. Roezecr de groote steden thans op de geheele provincie Noord-Holland zijn aan gewezen. bleek uit het feit. dat uit het Noordon van Noord-Holland thans wordt betrokken circa 900.000 K.G. melk per week. waaraan o.a. door Friesland circa 500.000 K.G. moet worden toegevoegd. En hiermede, aldus de heer Kranen, is de behoefte aan consumutiemelk dan noa slechts ten deeie gedekt. Want in totaal is boven de productie der C M.C -boeren op het oogenhlik een hoeveelbeil benoodiqd van niet minder dan circa 4.000.000 K.G. per week. De reden van dit tekort is toe te schrijven aan het feit, dat de con sumptiemelkers slechts in zeer be perkte mate de beschikking kunnen krijgen over het voor hen nood zakelijke krachtvoer, met het resul taat, dat de mclkgift aanzienlijk is afgenomen. Intusschen is Noord-Holland daarmee tot het uiterste belast. HET WETTELIJKE GEBIED. Ten einde een goede gang van zaken met betrekking tot de melkvoorziening te waarborgen, heeft de Regeering zich met de aangelegenheid bemoeid. Een der maat regelen daarbij is geweest een nauwkeuri ger afbakening van het gebied, waarbinnen ilechts consumptiemelkers voorkomen. De grenzen van dit zoogenaamde „wettelijke gebied" liggen op vrij grooten afstand van de steden zelf. Zóóver, dat er bedrijven onder zijn opgenomen, die het eigenlijk karakter van een consumptiemelkerabedrijf reeds lang niet meer bezitten en die voor heen ook steeds gewend waren hun melk af te leveren bij een zuivelfabriek. Nu is er een niet onaanzienlijk prijsver schil tusschen melk, die voor consumptie en voor industrie wordt afgeleverd. De heer Kranen rekende ons voor, dat de brutQ-ppbrenest van melk van 3.8 van de zuivelfabiekcn. bij aflevering van gestandardiscerde melk aan de groote ste den, bedroeg 11.46. cent per L. Aan hedrijfs- onkosten moet hiervan worden afgetrokken minstens 1,50 cent per L. de werkelijk] onkosten zijn in dezen tijd van het door de kleine productie aanmerköliil hooger! zoodat de hoer ontvangt hoog-, stens 9.96 cent per L. Do prik voor den C.M.C.-hoer (Consumptie Melkers Centrale"! bedraagt daarentegen, al naarmate de betreffende veehouder t.b.r.- vriia stallen bezit, zich toelegt op t.b.c.- foesfrijding en kwaliteïtsmelk levert, voor melk, eveneens van 3.8 vet van 10.80 11.50 cent per L. De prijs Hart dus van 0,81 tot 1.50 cent per L. hooier. En het spreekt gebied werden opgenomen en die meestal geen lid, doch inbrenger waren van een zuivelfabriek, de fabriek onmiddellijk den rug toekeerden. Dit kwam sommige fabrieken te staan op het verlies van aanzienlijke hoeveel heden melk en het is ljegijpelijk, dat tegen deze handelwijze door den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken een scherpe actie wordt ge voerd. «De heer Kranen deelde ons mede, dat men druk bezig was nauwkeurige ge gevens te verzamelen, ten einde gedaan tc krijgen, dat de oude toestand wordt hersteld en veehouders, die tot dusverre steeds ge wend waren hun melk aan een fabriek af te leveren, niet een extra-winst binnen gaan halen, welke hen in feite niet toekomt en waardoor de fabriek op onredelijke wijze wordt benadeeld. DE LEVERING AAN DE GROOTE STEDEN. Dooreen genomen bleek de heer Kranen zeer tevreden over de wijze, waarop de melklevering plaats heeft. De transacties geschieden met de A.M.V. (Algemeene Ver een i ging voor Melkvoorziening), waarin de melkhandel is georganiseerd. In den beginne deden zich af en toe wel eens bezwaren voor. Het vervoer was soms niet gemakkelijk, de ontvangst regeling te Amsterdam en Haarlem liet soms te wen- schen over. Ook de betaling stagneerde aanvankelijk soms. Deze moeilijkheden, die wellicht die der kinderschoenen zijn ge weest, zijn practisch overwonnen. De mees te last gaf de verplichting van dc'A.V.M. om de bussen schoon te moeten afleve ren. Dit laat soms nog te wenschen over. De heer Kranen stelde het op prijs, dat van regeeringswege zekere vrijheden waren* gelaten, waardoor in overleg met de A.V. M. bepaalde fabrieken, die hun bedrijf bij voorbeeld moeilijk geheel konden stil leg gen of waarvan de leden bijzondere prijs stelden op de ontvangst van wei, konden worden ontlast ten koste van anderen, die deze bezwaren niet gevoelden. HET DIEPTEPUNT BEREIKT? Intusschen is de periode van de grootste behoefte aan consumptiemelk ten naasten bij bereikt, zoo meende onze zegsman. Wan neer de melkstroom naar de groote' steden zou ophouden te vloeien, was moeilijk te zeggen. Eind Februfiri, half Maart zou het wel worden. I-Ioe het er straks echter zal uitzien, ligt nog zeer in het duister. Men dient, daarbij te weten, hoe de beperkte beschikbaarheid van krachtvoer zal inwer ken in het. bijzonder op de consumptiemel- kersbedrijven, die het daarbuiten zeer moeilijk kunnen stellen en die zieh dus in sterke mate zullen moeten beperken. Naar we vernemen wordt een regeling overwo gen, volgens welke zal worden vastge steld. hoeveel stuks vee op de verschillende bedrijven zullen mogen worden gehouden. Ook de-ze zal wel moeten zijn doorgevoerd, alvorens ten aanzien van de consumptie- melkvoorziening meerdere klaarheid ont staat. WEINIG KAAS. DE BOTER. PRODUCTIE VRIJ NORMAAL. De heele gang van zaken brengt met zich mee, dat de kaasproductie op het oogenblik uiterst minimaal Gedurende de eerstkomende weken is in dit opzicht geen verbetering te wachten, ia, de mogelijkheid is niet huiten gesloten, dat een nog geringere productie optreedt. T)e consvrnptiemelkroorzieninq is en blijft de situatie voorloopiq beheerschen. Wat de boter betreft, de productie daar van is niet minder dan ze bij de tegen woordige melkgift onder normale omstan digheden zou zijn. Deze melkgift ligt hene den die van het vorige jaar en is wellicht 10 pet. a 25 pet. minder. De boterproductie is ongeveer overeenkomstig gedaald, verge leken bij een iaar terug. De oorzaak van ■dit op peil blijven is gelegen in het feit, dat door hef standardiseeren zóóveel vet, beschikbaar komt. dat de boteruitval daar door wordt geredresseerd. In verband met de boter wees de heer Kranen er nog op. dat sedert 1 Januari de boter, die aan het publiek wordt verkocht is voorzien van een PRIJZENKLASSE Aan dezen maatregel is zeer weinig pu bliciteit gegeven, zoodat we deze even mee- nen te mogen aanhalen. Boter, voorzien van het Z.K.B. merk valt in de-eerste prijzenklasse ad fl 2.30 per Ivg. Boter, voorzien van het: Rijks- merk en lwter van melkinrichtin gen zonder R.M. valt in de tweede prijzenklasse ad fl 2.25 per Kg. Weiboter. voorzien van R. M. vormt de dCrde prijzenklasse ad fl. 2.20 per Kg. terwijl ten slotte weiboter zonder R. M. en boeren- boter in de vierde prijzenklasse ad fl. 2.10 vallen. Deze indeeling zelf achtte de heer Kra nen allerminst bevradligend. We meenen hier op deze aangelegenheid niet verder te moeten ingaan, doch hopen er t.z.t. nog wel eens op terug te komen. DE MELKSTANARDISATIE. Hoewel deze maatregel tot dus verre vrij bevredigend is verloopen voorzag de heer Kranen in de naas te toekomst moeilijkheden. De kwestie is, dat de uitreiking van ver gunningen tot het standarddseëren ge schiedt door den Keuringsdienst voor Wa ren, Naar het oordeel van den heer Kranen zou het begrijpelijk zijn, indien daarbij sa menwerking werd gezocht met andere or ganisaties, die ten aanzien van het verwer ken van melk een zekere ervaring hebben opgedaan, een ervaring welke de keurings dienst om begrijpelijke redenen niet kan bezitten. Immers, deze dienst heeft zich met 't verwerken van melk nooit in het bijzon der bezig gehouden. De moeilijkheden schijnen zich te zullen voordoen, wanneer straks, in verband met het wanne seizoen, nieuwe voorschriften zullen worden gegeven. Datgene, wat tot dusverre omtrent deze nieuwe voorschriften was hekend gemaakt, achtte onze zegsman practisch minder juist. Zoo zouden de bed rij ven zich een tank moeten aanschaffen, die eenerzij ds moeilijk verkrijgbaar is tegen woordig en anderzijds voor sommige bedrij ven minder doelmatig. Tot overleg toonde de Keuringsdienst zich tot dusverre weinig geneigd, al bleef de heer Kranen de hoop koesteren, dat zich straks een betere samenwerking zal ont wikkelen. MAAR.... DE TUINBOUWORGA NISATIES MOETEN MEEBETA- LEN. EEN TUINBOUWCULTUUR- SCHOOL AAN DEN LANGENDIJK? Gistermiddag werd in „de Burg" te N.- Scharwoude een vergadering gehouden, uitgaande van den Noordermarklbond, waar ir. C. Rietsema, rijkstuinbouwconsu- lent te Hoorn, een inleiding heeft gehou den over het werk van den Tuinbouwvoor- lichtingsdienst en het stichten van een cul tuurschool voor den tuinbouw in de kool streek. De heer J. Kleffen, voorzitter van de Noordermarlctbond heeft de vrij talrijke aanwezigen hartelijk welkom gchcetcn, in het bijzonder ir. Rietsema en diens hel per. Spr. ging in het kort de voorgeschie denis van deze vergadering na, van Re- geeringszijde is men bereid de tuinbouw te helpen om uit den grond te halen wat er in zit, door middel van grondonderzoek enz. en door stichting van tuinbouwcultuur- scholcn, waarvoor echter ook de medewer king van de tuinders zelf noodig is. Om hierover nadere inlichtingen te ver schaffen is deze vergadering belegd. Hierna verkreeg ir. Rietsema het, woord. De inspecteur van den tuinbouw heeft te gen spr. gezegd, dat er meer gedaan moet worden voor den tuinbouw, maar met me dewerking van de tuinders. Dit wil niet zeggen dat het Rijk dan minder zal doen, integendeel. Spr. ging na wat er alzoo ge daan wordt op het gebied van voorlichting, onderwijs en grondonderzoek. 'Spr. behandelde eerst het. tuinbouwonder- wijs. Daarvoor is een vierjarige tuinbouw school te Hoorn, terwijl ook al een cultuur school is gesticht in Hoorn voor de fruit teelt, waarin de jongelui klaar gemaakt worden voor het practische bedrijfsleven, door middel van het uitvoeren van ver schillende taken, zooals het meenemen van vruchten, het geven van een naam, de hestuivingscischen, het vaststellen van het klimaat waarin deze vruchten geschikt groeien, het aanmoedigen van zelfstudie dus. Verschillende andere zaken, voor het fruitkweekersbedrjjfals het maken van een bemestingsplan, het maken van een plan voor den aanleg van een nieuwen fruittuin enz., werden opgenoemd. Daar over wordt dan op de regenachtige mid dagen gesproken. Voorts is spr.'s taak de opleiding van tuinbouwonderwij'zers en tuinbouwvakon- derwijzers. Dat gebeurt allemaal te Hoorn Maar het rijk betaalt ook het onderwijs aan de lagere Tuinbouwscholen en de tuin- bouwcursussen. Er zijn een kleine 30 cur sussen, en nog cursussen voor volwassenen. Spr. vestigde de aandacht op het werk ten bate van de kleine tuinders, dat in spr.'s ambtsgebied zeer omvangrijk is. Er waren 1400 kleine tuinders (nu wat minder) arvoor 7 assistenten in den buitendienst 2 op kantoor werken, bijgestaan door 3 ijpistes voor de administratie. Hoewel spr. Jfearne zou zien dat de steun aan die men schen overbodig werd, zou spr. dezen dienst niet gaarne missen, omdat deze van veel nut is voor de voorlichting van den tuin bouw. Spr. is opgedragen een vervanger voor de voor aardappelziekte vatbare aard appelsoort, de Eersteling, te vinden. Daar mee is spr. nu al 10 jaar bezig. Welk een belangrijk en tijdroovend werk dit is, zette lang niet uitgeput er komen steeds nieu- vanzeif. dat boeren.' die"'in het' 'wettelijk 'steeds voortgezet, aardappelen die vatbaar en 140 ifW&p waren voor een of andere ziekte gingen er steeds uit. Spr. heeft jaren .gewerkt zon der dat hij er één overhield. Dat is mijn lot. aldus spr. (gelach). Er is groote kans. dat men binnen korten tijd een goede vervanger van de Eersteling heeft, maar dan is er misschien een Are van. Spr. hoopte, dat over de variëteit Geelblóm, die immum is voor aardappel- wratziekte, waarvan in de proefvelden een proefveld is aangelegd, spoedig een uit spraak voor de praktijk zal worden ver« kregen. Waarom wij dit allemaal zoo nauwkeu rig. doen? Om te voorkomen, dat U een strop heeft. Ook dc kookkwaliteit van de aardappelen wordt nauwkeurig onderzocht. Alleen het opkweeken der aardappelen kost ongeveer f 500.— per jaar, alles bij elkaar misschien wel f 1000.—; Voor de ge meenschap is dat niet veel, als men het resultaat beziet. Het vinden van een nieu we variëteit suikerriet heeft Indië millioe- nen opgeleverd! Op het gebied van onderzoek zijn wij nog lang niet uitgeput er komen steeds nieu we soorten bij. Er is zelfs in Nederland één ambtenaar, die alleen de uien bestudeert, de groci-ziekten, het bewaren enz. Voorts worden proeven genomen ter ver betering van de boonenvariëteiten en van de erwten. Het grondonderzoek van de bedrijven der kleine tuinders is met medewerking van den Insp. van den Tuinbouw in kaart gebracht. F.r zijn verschillende grondsoortenkaarten gemaakt, van den toestand van den grond. Aan de hand van de kaarten, welke in kleu ren zijn uitgewerkt gaf spr. een toelichting van de grondsoorten, van de verhouding zand, slib; een andere kaart geeft aan de verhouding grof zand. fijn zand, in verband met de waterverhouding in den grond. Op een derde kaart wordt het. humusgehalte weergegeven. Welke waarde dit heeft? Men kan nu zoo direct zeggen, hoe de grond op een bepaalde plaats is. Wij gaan echter verder; die kaar ten moeten worden uitgewerkt, om ten slot te bij de practische tuinders te komen. Voorts is uitgezocht, wat op die bedrij ven der kleine tuinders verbouwd wordt. Dat is van zeer veel belang voor de uitkeering van steun. het. afdoende kunnen inlichten over de nóodige kunstmestvoorzienmg enz. Dit is allemaal per gemeente geschied. Al les is direct bij de hand. Voorts zijn er be mestingsproefnemingen, waarvoor proefvel den noodig zijn en menschen; om het uit te voeren. De groei van de aardappelplant wordt heelemaal onderzocht om te kunnen nagaan waaraan de planten behoefte hebben. Ook in verhand met de aanhangige plannen tot her inpoldering van het Geestmerambacht en den waterstand is 't noodig te weten welke eischen de producten aan den waterstand stellen. Daarvoor worden proeven genomen in den proefpolder. Spr. noemde verder het onderzoek van dr. Leefmans naar de droai- hartigheid. Sociaal economisch onderzoek. Nu is er iemand aan spr. toegevoegd, die zich toelegt op de kostprijzen der producten, de. financiering van de bedrijven, de Pacht wet, bevolkingsdichtheid en verplaatsing, en met succes. Daarover zal wel iets uit. de bus komen, verzekerde spr. Dit alles doen wij en daarvoor vragen wij Uw medewerking. Dat is niet gemakkelijk, het is een ding van jaren. Alles duurt heel lang. de nieuwe aard- appelvarietcit vordert 10 jaar. de boonen 9 iaar. enz. en de resultaten komen maar druppelsgewijs bij de tuinders. Spr. ried toch aan hieraan wel medewerking te ver- leenen. Spr. heeft den Inspecteur voorgesteld een paar cultuurscholen te stichten, waardoor spr. contact, krijgt met de jongens van 18— 20 jaar, die hij juist moet hebben, de jon gelui. die reeds een cursus hebben gevolgd. Er worden geen ploeg- of egoefeningen ge houden, maar er wordt gepraat over vraag stukken van variëteiten, koolbewaren, kos tenberekening, enz., enz. Als besloten wordt, financieele medewer king te verleenen, zal er een school komen. De kosten zijn niet hoog. De N. Hollandsche tuinbouw zal daarvoor en daarmede tevens aan het overige onderzoek moeten bijdra gen, dan zijn er schier onbegrensde moge lijkheden om hulp en medewerking aan de tuinbouwers te geven op allerlei gebied. (Ap plaus.) De heer Kliffen dankte den heer Rietse ma voor zijn duidelijke uiteenzetting van wat er zoo al gebeurt achter de schermen. Er zal zeer zeker veel bereikt kunnen wor den, als allen medewerken. Als de veilings organisaties zich daar voor spannen, zullen de leden individueel daarvan geen kosten hebben. Vooral voor de jonge tuinders acht spr. deze ontwikkeling zeer noodzakelijk. Verscheidene heeren vroegen nog eenige nadere inlichtingen, welke tot tevredenheid door Ir. Rietsema werden beantwoord. De voorzitter concludeerde tenslotte, dat wanneer er meer animo bestaat voor het volgen van een cursus, er wel meer gehou den zullen worden. Men moet niet denken dat wij studenten van de cursisten gaan maken. Zij worden opgeleid voor het practi sche bedrijf. ANNA PAULOWNA BURGERLIJKE STAND Geboren: Antonius Willem Petrus, zoon van W. A. Meijer en C. Dekker; Hester Jo- hanna Maria, dochter van J. G. Boere en C. M. Huiberts; Elisabeth Maria, dochter van Joh. Mosch en J. M. van Dijk; Jaco- bus Josephus, zoon van J. W. Lucas en N. de Leeuw: Alberta Cornelia, dochter van P. M. Brouwer en M. Th. Witteman; Mar- tinus Cornelis Maria, zoon van F. G. L. van den Berg en L. A. Raaijmakers; Gita Annetta, dochter van A. D. de Veer en G. Borst; Antoon, zoon van L. Reinderman en II. van Weelden; Eduardus. zoon van J H. Blokhoff en J. S. Janssens; Cornelis, zoon van Jac. Wiggers en Sj. Elzinga; Pie- ter Johannes, zoon van P. J. Filmer en A. G. Schouten, Alida, dochter van M. van Dijk en D. van Wilsem; Janke en Geertje, dochters van L. de Haan en T. Hager. Ondertrouwd: C. Th. Frederiks en M. Petter. Overleden: A. Raven, oud 74 j.; T. Kol dijk—van de Kreeke, 34 j.; Jac. J. Lucas 3 d.; Wed. T. Ruitenhurg—Schouwvlieger, 90 j.; J. GrinRaven, 68 j. POLITIE. Gevonden: portemonnaie, halsketting, kindermuts, kosteloos rijwielplaatje, acte- tasch. Verloren: 2 verduisteringskappen van autolampen, dameshandschoen, dames- tasch met inh indentiteitsbewijs, rijwiel plaatje, portefeuille m. inh. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Mej. W. van den Hoek van Amsterdam, Plantage Franschelaan 4; G. de Heer van Den Helder, Lijsterstraat 16; T. de Jager—de Jongh van Wielingen, Oos- terweg 8; mej. A. Veenstra van Den Hel der, Sluisdój kst raat 91; G. HijmanGouw v. Amersfoort, Scherlierstrat 19; H. J. Ouds hoornMelius van Wieringen, Oosterklief 25; J. de Roos van Dantumadeel, Zwaag- Westeinde L 496; A. Bak en echtg. van Broek op Langendijk, Wilhelminastaat 572; G. Klaij van Wieringen, Hippotytushoef 9; J. C. van Arnhem van Wieringerwaard. Groote Buurt A 79; N. de Boer van Uitgeest Middelweg 80; G. van Bruggen van Zijpe Belkumerweg 1 21; Th. Elzinga van Zijpe D 8; mej. A. Komen van Wassenaar, Papen- weg 2; A. BoxmanHulleman v Opmeer D 11; A. J. va Nuland van Berkhout C 84; Vertrokken: Mej. C van den Hoek naar 1 Thans vallen ook de dagbla den onder de heffing van om zetbelasting. Bij speciale permissie van het betrokken departement mo gen wij dit eerste kwartaal de omzetbelasting (10 cent per kwartaal) apart op de kwitan ties vermelden. In volgende kwartalen zal deze 10 cent, zonder nadere omschrijving, bij het abonne mentsgeld moeten worden ge teld, dat dan dus f2.25 zal be dragen. DE DIRECTIE. Obdam A 233; B. H. Wilbers en echtg. n. Wieringerwaard, Tweewegen A 151; K. Boonstra en gezin naar West don ge radcel, Bomwird; H. Sagel naar Oude Pokela, Ha- nek 22; J. Zuidijk naar Gocs, Willem Zei te- weg 3; Th. H. op 't Veld naar Bussum, Vlielaan 52; G. Oostdijk naar Olst, A 396: P. A. Kerkvliet naar Lissc, Molenstraat 27; H. G. van Drie en gezin naar Leeuwar den, Haringertrekweg 10; M. Kossen naar Winkel; F. Zuidijk en gezin naar Arnhem, van Lawielc van Pabststraat 85; mep C. t Kapitein naar Den Helder, Hoogstraat 82; D. Mol naar Noordscharwoude, Oostecstr. 19; H. Petter naar Bloemen daal, Duin lust- weg 16; mej. Th. van Kessel, naar Koedijk, Benedenweg 210. WERKLOOSHEID. Op 11 Januari stonden ingescheven 460 werkzoekenden, waarvan 1S7 door den vorst werkloos waren. De anderen trokken uit de werkloozenkassen of vielen in de steun regeling. Van de 460 werkzoekenden waren 2 opper lieden. 9 timmerlieden, 4 metselaars. 1 sto ker, 1 kantoorbedieende, 1 chauffeur, 4 schilders, 1 monteur, 1 pannen-legger;. de overigen landarbeiders. HOE T VERLEDEN JAAR WAS. Op 1 Jan. '41 stonden ingeschreven 438 werkzoekenden, terwijl dit aantal het vorig jaar op dien datum 523 bedroeg. HARENKARSPEL DIRKSHORN. LODE VAN GENT VOOR DE „V.V.O." Voor de meesten onder u ben ik een on bekende. aldus leidde de heer Lode van Gent. Ethnoloog te Utrecht, de avond van V.V.O. in, welke gister in de zaal van den hee Pijper gehouden werd. Als Antwerpe naar van geboorte vroeg hij clementie voor het uitspreken van de Nederlandschc taal. Als echte Vlaming lag hij vaak overhoop met de letter H. doch dit hebben wij hem gaarne vergeven. Lode van Gent hield een lezing over: „Mijn reis door Noord-Afrika en de Sahara", toegelicht met gekleurde lichtbeelden. Vele toeristen „doen" Noord-Afrika in tien dagen, aldus spr. en hebben dan alles van dit groote land gezien. In werkelijkheid hebben zij niets gezien! Lode van Gent heeft als onderzoeker en schrijver maanden en maanden in dit we relddeel doorgebracht en al het mooie en interessante wat door hem is aanschouwd, fotografisch vastgelegd. Toen de heer v. Gent nog maar enkele minuten gesproken had. begrepen wij dat de spr. op het gebied van volkenkunde een groote studie had gemaakt. Zijn reis begon per trein vanuit Amsterdam via Pa rijs, Lvon naar Marseille. Verder per mail boot over de Middellandsche Zee naar Ma rokko, om te landen in de prachtige stad Casablanca. Op duidelijke wijze, toegelicht met, fraaie opnamen, bracht spr. ons in kennis met de zeden en gewoonten van inwoners der meeste steden, terwijl hij ons terugvoerde naar de perste menschen of stammen welke Noord-Afrika bevolkten. Vervolgens behandelde spr. Algerië en de steden Algiers en Tunis, om dan over het Atlasgebergte door de onmetelijke Sahara te trekken, af en toe verkwikking vindend in een heerlijke oase. Wij hebben met bewondering den een zamen zwerver Lode van Gent gevolgd, die met zijn camera van Mogador naar Kai- rouan dwars door de Sahara en den won derschoon en tuin van Allah is getrokken. De derde avond van V.V.O. in dit seizoen, waarvoor een behoorlijke belangstelling was, was niet alleen een mooie, maar ook hoogst leerzame! BARSINGERHORN ONZE BEVOLKING. Aantal inwoners per 1 Januari 1941. De bevolking bestond op 1 Januari 1940 uit 1006 mannen en 880 vrouwen, totaal 1886; zij vermeerderde gedurende het jaar door geboorten met 10 m. en 20 vr., totaal 30 en door vestiging met 115 m. en 9S vr., 'totaal 213. Vermeerdering dus 125 m. en 118 vr., totaal 243. De bevolking verminderde door overlijden met 6 m. en 8 vr., totaal 14 en door vertrek met 99 m. en 89 vr., totaal 188. Vermindering dus 105 m. en 97 cr., totaal 202. Dit; beteekent, een vermeerdering van 20 m. en 21 vr., totaal 41, zoodat de bevolking op 1 Januari 1941 bestond, uit 1026 m. en 901 vr., totaal 1927.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5