Bekende regeling boter- en vetkaarten Nieuwe Bijbitaling voor de wol? Weldra honderd nieuwe punten Dat wat ge niet hebt»»*. Ir. Smeding betrekt een nieuw gebouw 843 personen verdronken in 1940 Duitsche actie boven Malta Chioeezen door Japansche politie gearresteerd Amerikaans che milliardendans DEZE WEEK GEEN VET IN DE DISTRIBUTIE. De volgende bonnen zijn voor gebruik aangewezen. BOTER EN VETTEN Gedurende het tijdvak van Zaterdag 18 Januari tot en 'met Vrijdag 24 Januari geeft de met „26" genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter of een half pond margarine. Deze bon geeft echter geen recht op het koopen van vet. De met „26" genummerde bonnen, die op Vrijdag 26 Januari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 81 Januari. BROOD EN GEBAK Gedurende het tijdvak van Maandag 20 Januari tot en met Zondag 26 Januari a.s. geeft elke der met „24" genummerde bon nen van de broodkaart recht op het koo pen van ongeveer 100 gram roggebrood of ander brood. Voorts geeft elke der met „24" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproduc ten telkens ten minste het daarachter ge plaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram, Biscuits en wafels 90 gram, speculaas .140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandel broodjes) 400 gram, gevuld groot korstge- hak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt De op 26 Januari nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig geduren de de week van 27 Januari tot en met 2 Februari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mo gen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 20 Januari tot en met Zondag 26 Januari a.s. geeft de met „46" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 26 Januari nog niet zijn gebruikt, blijven geldig tot en met Zondag 2 Februari a.s., met dien verstan de, dat zij gedurende de week van 27 Jan. tot en met 2 Februari niet gebruikt mo gen worden in hotels, restaurants e.d. SUIKER. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 18 Januari tot en met Vrijdag 14 Februari a.s. geeft de met „91" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één kilogram suiker. PETROLEUM. Gedurende het tijdvak van Maandag 20 Januari tot en met Zondag 23 Februari geeft de met „periode d" gemerkte zegel van de serie, welke is uitgereikt ten be hoeve van hen, die voor verlichting in het huishouden uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, recht op het koopen van 2 liter petroleum. Evenals dit bij de eerste uitreiking van boter- en vetkaarten het geval was, zullen in het algemeen hoterkaarten worden ver strekt, doch personen of gezinnen, waarvan het jaarinkomen over 1940 minder bedroeg dan het hieronder vermelde bedrag, kun nen desgewenscht voor vetkaarten in aan merking komen. Vetkaarten kunnen derhalve uitsluitend aangevraagd worden door personen, die be- hooren tot gezinnen, welke voor het hier onder vermelde aantal gezinsleden een ge zamenlijk jaarinkomen over 1940 hadden, dat minder bedraagt dan het achter dat aantal vermelde bedrag: 1 persoon minder dan f 1000.— 2 gezinsleden minder dan f 1100. 3 gezinsleden minder dan f 1200.— 4 gezinsleden minder dan f 1300. enz. enz. Dus per verder gezinslid telkens f 100. meer gezamenlijk jaarinkomen. Ieder der leden van b.v. een gezin, bestaande uit acht personen, met een gezamenlijk jaarinkomen over 1940 van minder dan f 1700.kan dus desgewenscht in aanmerking komen voor een vetkaart. Ten behoeve van kinderen, die geboren zijn op of na 2 Februari 1936, zal slechts een halve boter- of vetkaart worden uitge reikt. Personen, die zwaren of zeer zwaren ar beid verrichten, komen in aanmerking voor extra vetkaarten, dus ook, indien zij bij de gewone uitreiking boterkaarten ontvangen. Zij, die zwaren arbeid verrichten, ontvangen een halve vetkaart extra en zij, die zeer zwa ren arbeid verrichten, twee heele vetkaarten extra. De beoordeeling, of iemand zwaren dan wel zeer zwaren arbeid verricht, berust bij den plaatselijken distributiedienst. Aanvraagformulieren Degenen, die overeenkomstig bet boven staande in aanmerking kunnen komen voor ten, dienen op nader door de plaatselijke toeslagkaarten voor textiel of voor vetkaar- distributiediensten te bepalen dagen een daartoe bestemd formulier bij deze diensten af te halen en ingevuld wederom in te le- Personen, die behooren tot gezin nen, waarvan het gezamenlijk inko men boven de aangegeven grens ligt, behooren dus geen formulier af te halen, evenmin als zij, die niet voor vetkaarten en toeslagkaarten voor textielproducten in aanmerking wen- schen te komen. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het ruilen van boterkaarten te gen vetkaarten na de uitreiking niet meer zal worden toegestaan. Geen punten worden afgetrokken Weldra zullen er wederom verschillende textielkaarten, elk van 100 punten, worden uitgereikt voor de volgende groepen van personen: a. Mannen en jongens, die geboren zijn vóór 2 Februari 1926; b. Vrouwen en meisjes, die geboren zijn vóór 2 Februari 1926; c. Jongens, die geboren zijn op of na 2 Februari 1926, maar vóór 1 Februari 1938: d. Meisjes, die geboren zijn op of na 2 Februari 1926, maar vóór 1 Februari 1938; Bovendien zal éé.n toeslagkaart voor tex tielproducten (50 punten) worden uitgereikt aan elk hoofd van een gezin met ten minste twee minderjarige kinderen, dat. voor het hieronder vermelde aantal gezinsleden een gezamenlijk jaarinkomen heeft., hetwelk minder bedraagt dan het achter dat aantal vermelde bedrag: 3 gezinsleden minder dan f 1050. 4 gezinsleden minder dan f 1400. 5 gezinsleden minder dan f 1750. enz. enz. Dus per verder gezinslid telkens f 350 meer gezamenlijk jaarinkomen (b.v. voor een ge zin van 9 personen ;is de grens dus 9 x f 350 is f 3150.—). Bij de uitreiking van de textielkaarten zul len geen punten worden ingehouden. Ten behoeve van de inwonenden van instellin gen met vaste bevolking, b.v. kloosters, bul len textielkaarten voor ieder dezer inwonen den worden verstrekt. Distribntiedienst liet zich niet bedotten Oplichterstruc mislukt. De politie van het bureau P. Aertzstraat te Amsterdam, heeft thans een man in bewa ring, die'een ernstige poging heeft gedaan den distributiedienst op te lichten. De man had eenigen tijd geleden opgegeven, dat hij zijn distributiestamkaart verloren had, hij had toen een duplicaat kaart gekregen. Het bleek echter, dat hij de oude kaart nog wel had, want hij heeft eerst op zijn duplicaat- kaart de nieuwe bonnen gehaald en probeer de het daarna nogmaals met zijn oorspron kelijke kaart. De administratie van den distributiedienst is echter in orde en de streek mislukte. De politie houdt hem thans vast en hij zal binnenkort voor den officier van justitie wor den geleid. HET BONNENSTELSEL WEKT DE BEGEERTE OP. Er is een kwaad ding verbonden aan al die distributie en dat bonnen-gedoe; dat is de begeerigheid. Vertel een man wat hij niet hebben mag en hij verlangt er van dat oogenblik af naar, aldus lezen wij in Haarlems Dagblad en de schrijver ver volgt: Vertel mij dat ik niet meer fietsen mag en ik zal het te voet gaan verafschuwen. Geef mij bonnen en ik zal honderd en twee gram begeeren, waar er mij slechts honderd zijn toebedacht. Dat kwam in mij op toen ik las, dat ik voortaan slechts honderd gram roggebrood krijg in plaats van honderd-vijf-en-twintig. Gedurende al den tijd. dat er broodbonnen zijn, heb ik geen roggebrood gegeten. En nauwelijks stond daar dat kleine berichtje of ik stelde mij voor hoe heerlijk versch, warm, nat, zacht grof roggebrood is; met kaas, met vleesch, met jam, kortom: lékker. De spiegel mijner zotheid wérd mij ge lukkig vandaag nog voorgehouden. Mijn beste vriend liep mij tegen het lijf. Hij is corpulent. Het goede der aarde heeft hij lief en dat niet sinds vandaag of gisteren. En in vertrouwen zeide hij mij: „Het ergste van dezen tijd is, dat je zoo veel eet!" Mijn blik moet verbaasd geweest zijn, want hij lachte verlegen: „Al die dingen, waar je geen vinger naar uitgestoken zou hebben, eet je nu omdat de bon ervoor anders verloopt. Havermout kon ik niet zien. Al die vervelende pappen en andere plakmiddelen heb ik nooit aan gekeken. Doch nu vertelt de krant mij da gelijks, dat die of die bon verloopt, met andere woorden, dat ik mijn rantsoen zou misloopen. En dus eet ik!" Ziet U, dat is de begeerte. Sedert wij om middernacht thuis moeten zijn, blijven wij tot het laatste oogenblik plakken en dra ven in stikdonker naar huis, als de klok slaat. Wij laten geen rantsoen passeeren; wij houden ons stipt aan wat mag. En wij vergeten, van hoeveel thans veroorloofde dingen wij vroeger vrijwillig afstand de den, omdat het niet hoefde. Dat is de begeerte. De man, die een dis tributie uitvindt die er ons aan herinnert, dat er ook dingen zijn die we niet mogen en niet krijgen, verdient een medaille!" Opening van laboratorium te Kampen. Gistermiddag werd te Kampen het'labora torium voor bodemkundig onderzoek ten behoeve van het in cultuur brengen van den Noordoostpolder officieel in gebruik geno men. Het gebouwencomplex, waarin vermeld laboratorium is gevestigd, is door de ge meente Kampen gesticht, en is aan de Di rectie van de Zuiderzeewerken verhuurd. Bij de opening was, behalve het voltallige gemeentebestuur en een aantal raadsleden, ook ir. S. Smeding, directeur van den Wie- ringenneerpolder, alsmede het uitgebreide personeel van het laboratorium aanwezig. De burgemeester van Kampen, de heer H. M. Oldenhof, heeft na een toespraak den sleutel van het gebouw aan Ir. Smeding ovorhandigd. Deze deed, na het aanvaarden van den sleutel uitkomen, van hoe groot nut een behoorlijke wetenschappelijke voorbe reiding bij inpoldering en ontginning wel zijn. Hij prees tenslotte de inrichting van het gebouwencomplex en dankte het gemeente- béstuur voor zijn medewerking in deze. Grootste aantal in het laatste kwartaal. Uit het jaaroverzicht over 1940 van den Nederlandschen bond tot het redden van drenkelingen blijkt, dat in het afgeloopen jaar 843 personen den verdrinkingsdood hebben gevon den; daar staat tegenover, dat een veel grooter aantal, n.ï. 1381, te wa ter geraakte, dpch gered kon worden. Natuurlijk heeft de verduistering er het hare toe bijgedragen, dat het aantal onge lukken zoo sterk is gestegen. De langdurige vorstperiode van begin 1910 heeft echter ook heel wat slachtoffers geëischt en vaak zoo vermeldt het verslag was ook dron kenschap de oorzaak van het te water ge raken. In het eerste kwartaal van 1940 verdron ken 62 personen, in het, tweede kwartaal 141 (de cijfers over de dagen van 10 tot 20 Mei ontbreken), in het derde kwartaal 235 en in de laatste drie maanden405! Het to taalcijfer over 1939 was 544, over 1938 461. In totaal reden iri het afgeloopen jaar 75 auto's, autobussen of vrachtauto's te water. Het geringe aantal auto's op den weg heeft dit cijfer sterk beinvloed, want 1939 geeft een veel hooger aantal, n.1. 164 en in 1938 haal den 148 chauffeurs natte voeten. Bommen op La Valette en het vliegveld. De bijzondere correspondent van Stefani aan het luchtfront meldt, dat een formatie Duitsche bommenwerpers acties hebben uit gevoerd tegen militaire objecten op het eiland Malta. Bommen van zwaar en mid delbaar kaliber zijn uitgeworpen boven La Valette en het vliegveld. Het bestuur der vereeniging van scha penhouders vergaderde te Purmerend. De voorzitter deelde o.a. mede zeker te weten dat binnenkort een bijbetaling voor de ge leverde wol 1939 zal plaats vinden. Duifsch weermachtbericht Britsche troepenkampen bestookt BRITSCHE AANVAL OP WIL HELMSHAVEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft gisteren overdag tijdens een gewapende verkenning een trocpenkamp en een ander doel in Zuidoost- Engeland bestookt. In den afgeloopen nacht hebben formaties gcvechtsvliegers ondanks den ongunstigen wcersloestand voortdurend voor den oorlog belangrijke doelen in een stad in Midden- Engeland. in geringen omvang ook te Lon den aangevallen. Het station van Dover heeft verscheidene voltreffers gekregen. Voorts zijn weer mijnen gelegd voor En- gelschc havens. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen in Noord-Duitsch- land brisant- en brandbommen geworpen. Te Wilhelmshaven is brand in verscheidene huizen ontstaan. Het energiek ingijpen van den veiligheids, en hulpdienst en van de zelfbescherming kon echter uitbreiding van deze branden voorkomen. Ook in het haven gebied lagen enkele brandbommen te gloei en. zonder evenwel noemenswaardige schade aan te richten. De verliezen te Wilhelms- havcn bedragen twintig dooden en 35 ge wonden. De Japansche gendarmerie heeft te Pe king twee Chindezen gearresteerd, die lid waren van de organisatie, welke sancties uitvoert tegen Japansche legerofficieren en door Tsjoengking gesteund wordt. De arrestanten hadden deelgenomen aan de schietpartij op 19 November 1940. Zij hebben bekend. Do bijzondere maatregelen, welke na de moordaanslagen van Japansche zijde genomen zijn, zijn thans weer opgehe ven. De poorten der stad zijn weer open gesteld. Zwijntjesjagen per bakfiets Geraffineerde rijwieldief gesnapt. Op den Admiralengracht te Amsterdam is gisteren omstreeks 5 uur een 55-jarige rijwieldief op heeterdaad betrapt. De man ging zeer geraffineerd te werk. Hij reed op een bakfiets. Zag hij een fiets van zijn gading, dan werd dit vehikel snel opge laden en rustig reed de man verder. Hij liep echter in de gaten en de politie had weldra een waarschuwing over zijn optre den ontvangen. Deze maakte hieraan snel eèn einde. De man is voorloopig opgesloten. Een bewapeningsbudget van 28 milliard dollar in 2 jaar. ELKE MINUUT KOST HET AMERI- KAANSCHE VOLK 38.267 DOLLAR. (Van onzen V.P.B.-correspondcnt). President Roosevelt heeft voor het a.s. fi- nancieele jaar zijn jaarlijksch begrootings- plan ingediend bij het bondsparlement. In de inleiding spreekt hij van een „mandaat", dat het volk hem heeft gegeven voor het uitvoeren van een program tot volledige be wapening. Dit program nu zal een enorme stijging van de staatsuitgaven ten gevolge hebben. Hoe de uitgaven ver deeld zijn, die in elk onderdeel alles overtreffen, wat de Vereenigde Sta ten ooit voor hun bewapening heb ben uitgegeven, blijkt uit de volgen de cijfers. De nieuwe begrooting voorziet een uitgave van in totaal 17.5 milliard dollar. Van dit bedrag zijn 10.8 milliard dollar niet min der dan 62 pet. bestemd voor de bewapening. Buiten en behalve deze som zal president Roosevelt nog meer milliarden vragen, zoo als hij aankondigt. Deze verdere milliarden zullen in de eerste plaats ten goede komen aan Engeland, Een bepaald bedrag zou pas kunnen worden genoemd, wanneer het bondsparlement een machtigingswet had aangenomen voor het plan tot het leenen van oorlogsmateriaal aan Engeland en men een overzicht zou kunnen krijgen van het geen Engeland noodig zou hebben en op welk tijdstip. De 10.8 milliard betreffen slechts de voorloopige kosten. In het voorloopig verslag over de begroo ting wordt verder uiteengezet, dat voor de volledige verdediging van de V. S. oorlogs schepen, vrachtschepen, pantserwagens, vliegtuigen en kanonnen noodig zijn. De dreigende wereldsituatie, heet het verder in dit verslag, noodzaakt de V. S. om strijd krachten te land, ter zee en in de lucht te scheppen, die in staat zijn, het hoofd te bie den aan alle eventualiteiten. De thans geraamde kosten voor de bewa pening moeten worden beschouwd als slechts een deel van het zich over een rij van jaren uitstrekkende bewapeningspro gram. Met inbegrip van de voor het, boekjaar 1940—'41 door het bondscongres toegestane gelden bedragen de voor het jaar 1942 aan gevraagde gelden voor de bewapening niet minder dan 28 milliard dollar. Van deze reusachtige som zijn 13.704 milliard dollar bestemd voor het leger, 11.587 milliard voor de marine, 1.902 milliard' voor uitbreiding van de fabrieken, die voor bewapeningsdoel einden werken en 1.287 milliard voor verde re bewapening. Alle uitgaven voor andere dan bewape ningsdoeleinden, zoo vervolgt het verslag, moeten worden uitgesteld. In verband hier mede wordt evenwel op de noodzakelijkheid gewezen om thans reeds alle maatregelen te treffen om te bereiken dat de Ver. Staten met een groot sociaal plan kunnen komen, zoodra het niet meer noodig is, om voor de bewapening te werken en de arbeiders uit deze industrie weer vrijkomen. De bestaande belastingwetten geven geen reden tot tevredenheid, heet het verder, om dat zij niet in staat zijn te verhinderen, dat „bepaalde personen abnormale winsten be halen door de ten uitvoerlegging van ons bewapeningsprograrrv" De Staatsschuld neemt schrik wekkende proporties aan. Eind Juni 1941, wordt in het rapport ver klaard, zal de bij de wet vastgestelde maxi male grens voor de staatsschuld van 49 milliard dollar zijn overschreden. De uitvoering van de plannen van president Roosevelt, dat aan de V. S. elke minuut 33.267 dollar kost, be- teekent voor het volgende jaar een deficit van 9.2 milliard dollar. Het budget wijst verder voor het op 30 Juni 1942 eindigende boekjaar een openbare schuld aan van 58 milliard dollar. Een groot aantal afgevaardigden en se natoren, tot beide partijen behoorend, repu blikeinen zoowel als democraten, heeft zich reeds verklaard voor de aanvaarding van het plan van president Roosevelt. Daaren tegen moet worden opgemerkt, dat het evenmin ontbreekt aan critische en afkeu rende meeningen. Zoo zeide bijv. de repu- blikeinsche afgevaardigde Engel, dat alle grenzen voor de onenhare schuld thans wa ren verdwenen. ..De hemel alleen vormde een grens en dat. was heel erg." De republikein Knutsen was van meening, dat de president niet eerder zou rusten, voordat hij het grootste' tekort en de hoog ste openbare schuld had bereikt. Amsterdamsche effectenbeurs Weinig zaken. Onregelmatige koersbeweging. Amerikanen ongeveer prijshoudend. Neder, landsche staatsfondsen gedrukt, OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. 3DH VK. L.K, Nederland 1940 I 4 101% 101 Nederland 1940 II 4 9S% 97% Idem met bel. fac. 101% 100 15/1*1 Nederland 1938 3.3% 88%-SS% SS 9/16-87 13/1*5 Oost Indië 1937 3 90 87% I Oost Indië 1937 A 3 89% S6% I DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 1 3% 's Grav. *37 1 3% N. HolJ. '38 3 85% N.-Holl. '38 II (3%) 3 88% R dam '37 1 III 3% 83 Z.-Holland 1937 3 883,4 90 het I Br Hve f 3iti Sto dit 3ic' I zei gel art. Os lio zet t eet sla HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 94% 94% I INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 195% 194 Ned. Ind. Handelsb. A 133% 130% Ned. Handel Mij. c. v. A 122% 121% AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.KU. 105%-106% 1053,4-1063,$ Calvé Delft c v. A. 73% 73% Centr. Suiker Mij. 2003,4 202 Fokker g. A. 195 Lever Bros en Unilevci cv.A125-126 125-125% Ned. Ford Philips G B.v.A. Philips pref. A 339 335% 205-206% 206-203 143 143V Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 29 15/16-29% 29%-29 1-ï/ld 86%-85% 8.V4-8GVS 52 51% 37 9/16-37 37-3734 North. Am. Avïation c v 17% 17% Rep. Steel c.v. A. 25%-25 9/16 U. S. Steel c.v. A. 25%-2513/11 6S%-69% 68%-Gi Beth. Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. A. PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. Kon. Petr. Bnitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 251% 247 2G3%-266 262-26134 11%-12 12%-12 5/16 10%-10% 10%-10% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 116%-117% 116—115 Java China-Japanlijn A. 1533,4-154% 152% 154 Kon. Ned. Stoomb Mij. 158%-1553/4 nat. bez. v. A 157—159 Kon. Paketvaart A. 242 244% Ned. Scheepv. Unie A. 178%-1S1 1SO-178 Rott. Llovd A. 148 146% Stoomv. Mij Nederland A 152 148 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 442-445% 435 iit Javasche Cultuur 281 N I SU. 268 267 Ver. Vorstenl. Cult. 125%-127 125%-127 TABAKSONDERNEMINGEN. ei hc gf to d< ui 13 El v; 6' Deli Batavia Mij. Deli Mij. c. v. A. Senembah 198-202 198 2G6%-265 262-261% 216-214 215 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 27934.-27634. 276%-273% Bandar Rubber Mij. A. 218% 220 Deli Batavia Mij. A. 219 219% Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op 17 Januari 1941: Reichsmarken 75 36: Belgas 301432; Zwit sersche Francs 43 56; Lires 9 87; Deensche Kronen 36 40: Zweedsche Kronen 44.85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. WINTERHULP^NEDERLAND Stort op 5553 of op 877 POSTOIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam. No. 877. Ge brengt geluk ln veler leven!!

Schager Courant | 1941 | | pagina 2