ALASKA N1PPER EN PELLE Het granaatappelsap De zoen in het reageerbuisje Radioprogramma Voornaam steunpunt van de Amerikaanscbe defensielinie EEN WEG VAN 3000 KILOMETER DWARS DOOR CANADA. (Van onzen V.P.B.-correspondent.) Zooals reeds eerder werd gemeld heeft het verwerven van steunpun ten, afgestaan In ruil voor torpedo jagers, bij de Amerikanen het plan doen opkomen, een „corridor" aan te leggen van den noordwestelijken hoek van de V.S. dwars door Cana da naar Alaska. Dit plan is thans zoo ver uitgewerkt, dat men is over gegaan tot directe onderhandelingen. Het is van werkelijk Amerikaan- schen omvang. Men behoeft slechts te bedenken, dat de afstand in vogel vlucht van de Noordgrens van de V. S. naar de Zuidgrens van Alaska reeds bijna 2000 kilometer bedraagt. Aangezien de westkust van het Brit- sche dominion Canada bezet is met bergen, zou de straatweg, dien de Amerikanen voor hun „corridor" willen aanleggen, nog veel meer dan 2000 kilometer lang moeten worden. Op het oogenblik vormt het plan nog het onderwerp van zeer vertrouwelijke bespre kingen tusschen Washington. Ottawa en Londen. De uitvoering kan natuurlijk alleen nut hebben, indien er een breede autoweg wordt aangelegd en daarnaast een spoorweg Deze, voorloopig alleen op de kaart uitge stippelde „corridor" zou voor de Vereenig- de Staten in tweeledigen zin nut hebben: pit strategisch en uit economisch oogjfhnt. Regelrechte verbinding met af gelegen deel van het Amerika an- sche gebied. In de eerste plaats betreft het hier de di recte verbinding van het hoofdgebied der V. S. met zijn op 2000 kilometer afstand ge legen noordelijkste territorium, dat zij in 1807 voor de kleinigheid van 7.2 millioen dollar kochten van Rusland. Het beslaat een oppervlakte van 1.518.700 vierkante kilome ter, zoodat het ongeveer drie maal zoo groot is als Spanje. Het telt echter slechts 50.000 55.000 inwoners, waaronder misschien 30.000 blanken. Sedert 1912 voert het den naam van „incorporated territory", d.w.z. dat het een door een akte van het congres afgepaald gebied is, dat wordt bestuurd door een gouverneur die wordt benoemd door den presi dent van de V. S. Het zendt een af gevaardigde naar het Amerikaanscbe congres. Deze afgevaardigde heeft echter geen stemrecht De gouver neur wordt terzijde gestaan door een huis van afgevaardigden van 16 en een senaat van 8 leden. Deze heb ben allen adviseerende bevoegdheid. De hoofdstad, Juneau, ligt ver van het groote complex van Alaska op de smalle zuidelijke kuststrook, die met talrijke eilan den voor de westkust van Canada ligt. Alaska heeft gebieden, waar de bodem bij temperaturen van 60 a 62 graden tot op een diepte van 12 meter bevriest en in den zo mer slechts tot op een diepte van 60 centi- FEUILLETON w* etM. m. DM Hij had een bediende, Holland genaamd, die al even grimmig keek en net zoo gesloten was als de nieuwe heer zelf. Mrs. Kelso, de predikantsvrouw, drong er Sinds eenigen tijd bij haar man op aan dat hjj den nieuwen bewoner een bezoek zou brengen, maar de dominé stelde deze plicht steeds uit. Ook hij had vernomen dat Weston alleen wenschle te blijven en, aangezien hij dat als zijn recht erkende, voelde hij er niet veel voor hierop inbreuk te maken. Bovendien staken zijn" beide zoons, Bobby en Pat, hun afkeer van hun nieuwen buurman heel niet onder stoelen en banken en, hoewel men natuurlijk niet veel aandacht schenkt aan het oordeel van twee jonge menschen, schenen ze toch wel reden te hebben voor hun antipathie, Weston maakte zich dan ook danig onpopulair door overal langs de grenzen van zijn bezitting om heiningen te maken en, hoewel dit natuurlijk zijn goed recht was, zag men in deze hande ling iets vijandigs. Sinds jaren had iedereen uit de buurt vrij door de bosschen en over het heuvelland van Crackmead Down geloopen, zonder dat daar ooit iemand aanstoot aan had genomen en men was het langzamerhand als iets vanzelfsprekends gaan beschouwen. Men was dan ook hevig verontwaardigd toen over al voor de doorgangen hekken verschenen, die goed afgesloten waren, en dat langs de heele grenslijn greppels werden gegraven. Tot nu toe had men echter nog niet openlijk durven protesteeren; de inwoners van Tarford mop perden onder elkaar, maar, indien Weston dit al ooit vernam, trok hij zich hiervan toch niets aan en ging rustig door met zijn landgoed ontoegankelijk te maken voor het publiek. Zelfs de jacht moest nu omgeleid worden, iets dat nog nooit was voorgekomen, en Oude Jog, die toch de kortste weg verkoos, had de sprong over een der hekken gewaagd, doch tot zijn schade moeten ondervinden, dat dit heel Wat hooger was dan hij had verwacht. Het was onder de jongens uit het stadje een nieuwe sport het verboden terrein binnen te dringen zonder gesnapt te worden; eens ech- De wegen onzer vrienden scheiden zich. 1. „Ach, ze zjjn reeds zoo ver weg, dat ze ons nauwelijks kunnen zien. 2. „Vaarwel, va -wel, lieve, kleine vrienden. Het la zeer verstandig va jullie, dat jullie die tuin op sleeptouw hebt genomen, want alleen, zou die tuin er nooit geko men zijn!" 263. De „Radio" wordt te hulp genomen. L De kapitein denkt plotse ling aan zijn „Radio", die hfj ook gered heeft. 2. En daar gaan de trommel slagers: „Hallo, hallo, Nip- per en Pelle, houdt moed, wfl seinen om hulp!" En Kurrki floot zijn vogel, zijn g.dresseerde vliegma- Die zat echter zoo diep in 't oerwoud, dat hij hem niet kon horen. 3. „Onze vrienden zullen ons niet in de steek laten; het is niet de eerste keer, dat ze ons hebben moeten hel pen." meter ontdooit Niet ten onrechte noemt men Alaska daarom in de VS. „de ijskast van Amerika." DE STRATEGISCHE KANT VAN DE ZAAK. De strategische verbinding met Alaska is noodig geworden, doordat de westelijke kust en de noordwestelijke uitloopers van dit gebied, nl. de Aleoeten, een groep van 150 eilanden, die zich meer dan 1750 kilometer ver in de richting van het Oost-Aziatische vasteland in den Stillen Oceaan uitstrekt, de uiterstrechtsche vleugel vormt van het Noord-Amerikaansche zeevéstingsysteem in deze zee. De voornaamste Amerikaansche vloot- en vliegtuigbases binnen het bereik van Alaska zijn Sitka, op bet eiland Baranoff, dat tot 1906 de hoofdstad van Alaska was, en verder Kodiak, een eilandengroep aan de zuidkust Unalaska, een eiland bij de Aleoeten, alsme de tenslotte Dutch Harbor, het sterkste steun punt, dat op de Aleoeten zelf ligt. De „corri dor" zou derhalve de militaire verbinding vormen tusschen dezen rechtervleugel van het tegen Oost-Azië gerichte Amerikaansche front en Amerika zelf. Seattle, de noordelijk ste oorlogshaven van de V.S., zou hierbij ook een rol spelen. Een rijk land. De economische verbinding bestaat op het oogenblik zoo goed als uitsluitend uit het scheepvaartverkeer. Sedert echter Alaska. dat nog lange jaren, nadat het in Ameri- kaansch bezit was overgegaan, werd ver waarloosd, zich heeft ontpopt als een ware schatkamer, werd in toonaangevende Ameri- kaansche kringen de wensch geuit, om ver betering te brengen in de verbindingen, ten einde deze schatten beter te kunnen exploi- teeren. De rijkdommen des lands bestaan uit rij ke lagen goud, zilver, koper, lood. platina en in mindere mate ook zink. De exploitatie van den mijnbouw is in de laatste 5 jaar met, bijna 50 gestegen. De bevolking houdt zich verder bezig met vi ach vangst,, houtaan- kap en de jacht op pelsdieren. De uitvoer van Alaska naar de V. S. bedraagt reeds 50 millioen dollar. Spoorwegen zijn er zeldzaam. Het geheele spoorwegnet beslaat niet meer dan 1471 ki lometer. Alaska telt evenwel niet minder dan 68 vliegvelden. Het zou volgens matige schatting minstens een bevolking van 15 tot 18 millioen menschen kunnen voeden. Het land heeft ongetwijfeld nog een groote toe komst! DE KUS ONDER DE LOUPE. Van kussen en uien, merkwaar digheden uit vroeger tijden. Er zijn geleerden, dié zelfs de meest po ëtische zaken op deze wereld in de. reageer buis of het retort persen om er een chemi sche analyse uit te trekken. Men moet 't ei genlijk Professor Gregory Donegan van de I-Ioogeschool in Cincinnati een weinig kwalijk nemen dat hij de kus, deze on sterfelijke liefdesbekentenis der blanke Volkeren als een chemische formule be schouwt. die men eveiizoo op de laboratoria kan uitpluizen als een schotel zure melk. Hij heeft, van den zoen een nauwkeurige chemische analyse gemaakt en wij hopen nu maar, aldus schrijft de Deutsche Zei- tung, dat ge«n paartje ter wereld, elkaar daarom één zoen minder zal geven. Professor Donegan dan, heeft een ons „afvalproducten" van kussen op haar che mische samenstelling onderzocht en het re sultaat in een Amerikaansch tijdschrift doen opnemen. Do honderd gram bestonden uit: 61 gram water, 0.7 gram eiwit en Glo- bulin. 0.50 gram Elastin, 33.2 gram Rolla gen, 0.032 gram fosfaten, 0.761 gram vet, 0.45 gram zont. 0.04 gram chloorkali, 0.01 gram kalk en verder kleine mengsels van Magnesiumoxyd, ÏJzeroxyd, Aluminium- oxyd en zwavel. Welke practische waarde dit onderzoek heeft, vertelt de professor er niet bij. In ieder geval zal hij zich met zijn onderzoek niet. veel sympathie kunnen.ver werven. misschien alleen bij de Mongolen en de Eskimo's, voor wie de zoen iets af- stootelijks is en die uit liefde liever.de neu zen tegen elkaar wrijven. De wereld, aldus vervolgt de D. Z., beeft trouwens in den loop der eeuwen heel ver schillend over de kus gedacht Hoewel de mannen in het oude Griekenland zoo graag kusten, dat zij hun vrouwen uien lieten eten voor zij een dag weggingen, om mede minnaars verre te houden, hielden de oude Romeinen heelemaal niet van zoenen. Cato, de Romeinsche wijsgeer, bericht althans, dat de Romeinen hun vrouwen alleen kus ten om te controleeren of ze stilletjes wijn gedronken hadden. In de Middeeleeuwen was er een tijd, dat in Europa een ware zoenwoede heerschte. Niet alleen de heer des huizes omhelsde Zijn gast, maar ook kreeg hij een dikke pakkerd van de vrouw en de dochter. De geestelijke kuste de bruid en de bruidsjon kers en de danseres' gaf haar partner een kus. In het begin van de vorige eeuw ver scheen «en handleiding voor hot goede kussen, waarin o.a. te lezen stond: Kus niet in overvolle en slecht geventi leerde kamers. Hoedt U voor snelle tempe ratuursveranderingen terwijl U kust. Kus niemand die uitslag of 'koorts heeft- (Ajak kes red.) Wanneer U deel neemt aan gezelschapsspelen waarbij gezoend wordt, verzuim dan niet regelmatig te gorgelen. Men ziet, dat niet alleen in dezen tijd het kuselement in de volle belangstelling staat! ZATERDAG 18 JANUARI 1941. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma. KRO. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Musiquette. 10.00 Schiedams mannenkoor „Orpheus" en KRO-Kamerorkest (opn.). 10:30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Reportage. 1.15 Musiquette. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor jong Nederland: 3.00 Onze Zaterdagmiddag. ter was een brutaaltje wat te dicht in de buurt van het huis gekomen, dat was hem slecht be komen w,ant, zonder dat hij iets of iemand hoorde naderen, was hem plotseling een groote kwaadaardige buldog op den rug gesprongen, zoodat hij tegen den grond gesmakt was. De hond had zijn poot op den indringer gezet en, hoewel het dier hem verder geen letsel deed, kon hij toch onmogelijk wegkomen, totdat den knecht, Holland, met een nijdig gezicht was komen aanloopen en hem had bevrijd. Met een flinke scheur in zijn jas en den schrik in de beenen was de boosdoener op de vlucht ge slagen, voorgoed genezen. Dit had er echter ook al niet toe bijgedragen de menschen tegen de bewoners van Crackmead Grange vriende lijker te stemmen. Er kwamen geen leveranciers pp het ter rein; Weston of zijn bediende deden zelf hun inkoopen en zelfs de brieven werden aan het postkantoor in het stadje afgehaald, Dage lijks zag men Weston's rammelende two- seater door Tarford rijden en al spoedig was hij een bekende figuur. Hij sprak slechts dan wanneer het noodig was; het was duidelijk dat hij het gezelschap van zijn medemenschen schuwde. Holland verscheen prompt iederen middag om zes uur in het postkantoor, doch slechts een hoogst enkele maal was er een brief ook langs dien weg stond dus de nieuwe inwoner niet met anderen in verbin ding. Miss T>en. de chef van het postkantoor, stelde overmatig veel belang in Weston's correspondentie hij toch was de eenige, wiens brieven achtergehouden moesten wor den. Elke enveloppe, aan hem geadresseerd, werd aan een minutieus onderzoek onder worpen en, aangezien zjj welhaast ieders handschrift uit het kleine stadje kende, was het niet zeer waarschijnlijk dat een locale brief aan haar aandacht zou ontsnappen. En toen dan ook Holland op een mistigen Novemberavond iet postkantoor binnen kwam. iets vroeger dan gewoonlijk, yvas ze juist bezig met vreel studie een enveloppe te bekijken, die op de lessenaar voor haar lag. Door het verschijnen van.Holland schrok ze zoo, dat ze het epistel op den grond liet vallen. Vlug raapte ze het op en legde het met een hoogroods kleur in het daarvoor bestemde loket. Met een grijns, die haar vertelde, dat ze zich verraden had, haalde Holland den brief te voorschijn. Wat een weertje, vandaag, begon ze, om haar verlegenheid te verbe g Holland tuurde op de enveloppe in zijn hand en gaf geen antwoord. Aan het poststempel zag hij, dat de brief uit Tarford zelf afkom stig was en daaruit begreep hij. dat de postchef waarschijnlijk wijzer was dan hijzelf. Ditmaal bent U eens niet voorniets gekomen, zei Miss Penn w^er. Holland stopte den brief in zijn jaszak. U weet zeker van wie die is, gromde hij. Ze knikte minzaam, met een air van ge wichtigheid. Ja, dat handschrift heb ik eerder gezien, zei ze. Men zou denken dat een man het geschreven had, maar... Maar wat? Miss Penn's glimlach werd beslist geheim zinnig. Nu, het is niet door een man ge schreven, zei ze. Geloof ik niet, bromde Holland. Hij vlschte den brief weer uit zijn zak en bekeek hem achterdochtig. Miss Penn zei niets meer Ze trok haar meèst officiëele gezicht en keek misprijzend naar den man, die op de enveloppe stond te staren alsof hij die wel direct zou willen openmaken. Nu keek hij haar brutaal en uitdagend aan. Nou, van wie is ie zeg eens op! Miss Penn keek hevig verontwaardigd en, met joveel minachting als ze maar in haar stem kon leggen, antwoordde ze: Het is niet aan mij dit te vertellen. U deed er beter aan dien brief aan den persoon te geven voor wien hij bestemd Met open mond keek Holland haar aan. Stel je voor, iemand die .ie op je vingers tikt een vrouw nog wel! Plotseling:, met een half gesmoorde doek, keerde hij zich om en verdween door de deur, die zwaar achter hem dichtviel. Met heilige verontwaardiging keek Miss Penn hem na. Zoo'n vent! Wat 'n ongelikte beer! En die ongepaste nieuwsgierigheid! Werkelijk, Mr. Weston moest hiervan op de hoogte gebracht worden! Maar onderwijl zou ze er zelf heel wat voor hebben gegeven om te weten wat er in dien brief stond. Dat jongensachtige handschrift kende ze. En ze nam zich voor goed op te let ten of er mogelijk een antwoord op kwam. HOOFDSTUK V. Holland reed met een behoorlijk gangetje terug naar Crackmead Grange, slechts stop pende om het roestige, ijzeren hek bij den hoofdingang achter zich te sluiten.- Daarna reed hij snel door de oprijlaan op het huis toe. waarvoor hij stopte met piepende rem men. Het stroomde van den regen toen hij uit stapte en snel sloeg hij het portier achter zich dicht en maakte dat hij binnenkwam. Een lamp op een console wierp een onzeker licht in de kleine ruimte, die nauwelijks den naam van hall verdiende. Een half openstaan de deur verleende toegang tot een zitkamer met een lage balkenzoldering. Na geklopt te hebben betrad Holland het- vertrek. Een groot houtvuur gaf een vroolijke noot aan de overigens wel zeer sombere kamer, waarin zware meubelen stonden van donker eikenhout. Vlak voor het haardvuur was een leeren sofa geplaatst en hierop zat de heer des huizes. Bij het binnenkomen van zijn bediende keek hij op van de courant, waarin hij aan het lezen was. Hij had zeer-diepliggende oogen en zijn blik was streng en uitdagend tege lijkertijd. Hij was een man van middelbaren leeftijd, oreed geschouderd en Buitengewoon lang. Hij had zijn beenen naar het vuur ge strekt en ter hoogte van zijn knieën, zoo dat hij hem gemakkelijk met zijn hand kon aan raken, lag een groote hond de buldog, die trouw had geholpen de ln'1»- op een afstand te houden. Het dier had de kleur 5.15 Nieuws-,economische- en beursberichten. ANP. 5.30 „Uit de wereld van de film", vraag gesprek. 5.45 Reportage. 6.00 Zang met begeleiding van het KRO- Symphonie-orkest (opn.). 6.15 „Wat in Nederland verscheen", causerie. 6.30 Overpeinzing, met muzikale omlijsting. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. (7.307.45 Berichten, Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek (8.308.45 Berichten, Engelsch). 9.55 Wij sluiten deh dag. 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum n. 801.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.30 Nieuwsbe richten ANP). 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor de kinderen. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelspel 12.30 VARA-Almanak). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VARA-Harmonie-orkest. 1.45 Uitzending in samenwerking met d* Nederlandsche Vegetariërsbond. 2.00 Zang met pianobegeleiding. 2.15 Gramofoonmuziek. 3.00 Tuinbouwhalfuur. 3.30 Residentie-orkest. 4.30 „Het bevorderen van de volkssport", causerie. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Bijbelvertelling. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 De Ramblers. 6.00 „Van staat en maatschappij", lezing. 6.15 Orgel en viool. 6.42 Vara-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Groningsch praatje ANP en sluiting. en haast de grootte van een leeuw. Het tilde zijn kolossalen kop op en keek, evenals zijn meester, naar den man, die op den drem pel stond. Wat is er? vroeg Weston kortaf. Dit is voor U, zei Holland op gemeltjken toon, terwijl hij den brief overhandigde. Weston nam hem aan en keek er even naar, waarna hij hem naast zich neerlegde. Holland was naderbij gekomen en gooide nieuwe houtblokken op het haardvuur. De man bleef dralen, totdat Weston ongeduldig opmerkte: Kom, schiet nu maar op dat vuur ligt best zoo. Met duidelijke tegenzin en een laatste ach terdochtige blik op den brief verdween Hol land en Weston verdiepte zich verder in zijn courant, terwijl de buldog met een zucht zijn kop weer op zijn pooten legde. Het was doodstil in het vertrek en duidelijk hoorde men nu het huilen van den wind om het huis en de regen, die -tegen de ruiten striemde. Na eenigen tijd haalde Weston zijn pijp te voorschijn en stak die aan. Zachtjes streelde hij de hond naast zich, die onmiddellijk op keek; het leek wel of beiden, baas en hond, een gesprek zonder woorden met elkaar voer den. Daarna nam Weston éindelijk, de brief op, die hij naast zich had neergelegd, en open de de enveloppe. Eerst keek hij naar de onderteekening en toen begon hij hem, met lichtelijk gefronst voorhoofd, te lezen. Het handschrift deed inderdaad denken aan dat van een jongen en ook de korte zinnen en directe toon van den brief hadden niets vrouwelijks. Geachte Heer, Het zal U interesseeren te vernemen dat een van de leden van de Jachtclub vanmid dag met zijn paard een leelijVen val heeft gedaan, tengevolge van de aangebrachte omheining aan de grens van Crackmead. Hoewel niemand U het recht op Uw grond betwist, lijkt het mij onnoodig overal hekken te plaatsen, die een ernstig ongeval kunnen veroorzaken. Si, ds jaren heeft de Jachtclub hier altijd vrij doorheen kunnen rijden, het geen voor U toch geen bezwaar kan zijn, temeer daar op Uw terrein niets te bescha digen valt. Als lid van de Jachtclub verzoek ik U palen en prikkeldraad te doen ver wijderen. in ieder geval van dat deel van Uw grond, dat steeds is beschouwd als een vrije route. Hoogachtend, DIANA MOSTYN. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1941 | | pagina 7