VELDSLAG Kastelein vaart onder valschen vlagl Alle steun ineens gehaald Gas is niet altijd voordeeliger Reorganisatie van de draf-en rensport Vader en zoon aangereden Smakelijk eten Per schip op roof oit Bodehals misbruikt om clan destiene voorraden te maken. De crisiscontroledienst in Limburg heeft een goeden slag geslagen bij een inval bij den caféhouder C. te Venlo. De ambtenaren hadden er de lucht van gekregen, dat deze caféhouder ook andere „zaken" deed. Hij had een zoogenaamd bodehuis, waar vracht rijders uit de buurt aanlegden. Wanneer er dan in de met plaatsnamen geteekende vak ken in het café pakjes werden aangetroffen, wisten de vrachtrijders dat zij die konden meenemen naar de geadresseerden. Daarin stak niets bijzonders. Maar de clandizie werd steeds drukker en de controledienst kreeg argwaan. Woensdag werd in samenwerking met de rijksveldwacht een inval ge daan en het resultaat was verras send. Op den zolder, in den kelder en in de schuur, overal werden goe deren gevonden, koffie, thee, zeep, chocolade, vet, kaas, kaneel, cacao, bloem, sigaretten, vleesch en textiel producten. Niet minder dan vier auto's kwamen er aan te pas om alles op te laden en te ver voeren. Alles is in beslag genomen. De man verkocht bovendien zijn waren voor buiten gewoon hoogen prijs. Er is proces vert>aal tegen hem opgemaakt. F 4700.— gestolen nit het gebouw voor maatschappelijken steun te Amsterdam. Personeel van Maatschappelijk Hulpbe toon te Amsterdam kwam tot de onaangena me ontdekking, dat uit het gebouw in den nacht van Woensdag op Donderdag een be drag van ruim f 4700 gestolen was. Dit geld werd in geldkistjes bewaard in een kelder, welke slechts één toegang, de deur had. Deze deur was goed afgesloten, doch vormde geen beletsel voor de dieven. Zij hebben n.F. dé scharnieren verwijderd en haar uit haar hengsels gelicht. Op welke wijze zij echter het gebouw zijn binnengekomen, of hebben verlaten, is nog een punt, dat niet opgehelderd is. De poli tie. die een nauwkeurig onderzoek instelt, neemt voorloopig aan. dat rij zich hebben laten- insluiten. De ware toedracht van het gebeurde ligt evenwel nog in het duister. Wel staat vast, dat de dieven want dat één man de diefstal gepleegd zou hebben, wordt uitgesloten geacht zeer goed .van de situatie op de hoogte moeten zijn geweest. Britsche bommen op ons land TWEE DOODEN EN VIJF ZWAAR GEWONDEN. In den nacht van Woensdag op Donder dag hebben Engelsche vliegers op verschil lende plaatsen van ons land bommen ge worpen. Het meerendeel van deze bommen viel in het open veld zonder noemenswaar dige schade aan te richten. Op twee plaat sen waren de gevolgen ernstiger. Tezamen werden zes huizen door brisantbommen ver nield, terwijl een aantal andere woningen door bomscherven of door brandbommen werden beschadigd. De branden, die uitbra ken, konden overigens snel worden ge- bluscht. Een voorraadschuur, welke door een brandbom werd getroffen, brandde af. Voorts werd o.m. nog een reservoir met. wa terstofgas getroffen en beschadigd. Helaas vielen ook nu weer menschenlevens te be treuren. Twee personen werden gedood, een man, een vrouw en drie kinderen zwaar ge wond en een man licht gewond. WEDEROM EEN TWEEKAMP TUSSCHEN DR. MAX EUWE EN HAIJE KRAMER. Naar wij vernemen zijn de plannen van het Kramer-comité ten aanzien van de or ganisatie van een elfstedentocht in Fries land in een ver gevorderd stadium gekomen. Reeds staat vast, dat het Kramer-comité in samenwerking met. den Nederlandsch.en schaakbond en het Euwe-comité is overeen gekomen in de tweede helft van Februari dit nationale schaakevenement in de pro vincie Friesland te organiseeren. Voor dit tournooi zijn uitgenoodigd Dr. Max Euwe, Hans Kmoch, Landau en de Friesche kampioen Haije Kramer. Zoowel de opening als de sluiting van dit tournooi zal te Leeuwarden geschieden. Eveneens is thans komen vast te staan, dat in de tweede helft van April Dr. Max Euwe opnieuw den strijd zal aanbinden met den Frieschen kampioen Haije Kramer. DEMONSTRATOR KOCHT AL TE RUIM IN. Ambtelijk „drama" berecht Een pond Brusselsch lof, ruim een pond •hutspot, wat aardappelen, een halfpond lamsbout, een ons visch, een cake, ruim een pond rijst, en iets meer dan een halve liter soep. was overgebleven van een kook demonstratie van het gemeentelijk gasbe drijf te Amsterdam. D© demonstrator, die elke dag zijn kunst voor de leergierige huisvrouwen vertoonde, had deze resten in zijn koffertje gestopt en meegenomen. Dat mocht ik van mijn chefs, beweerde hij gistermorgen voor de rechtbank. Dat mocht u niet. vertelde een ingenieur van het G.E.B.. die het zaakje in beslag had genomen, nadat hij al een poosje een oogje in het zeil had gehouden. Het koken op gas bleek namelijk veel duurder te zijn. dan het koken op elec- trisch en men vermoedde dat de demonstrator wat Al te ruim inkocht en zich dus bij voorbaat overschotten verzekerde, om mee te nemen! Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat de gemeente de door verd. aan geschafte ingrediënten betaalt, doch ook, dat de chef van de acquisitie verd. inder daad toestemming had gegeven om het van de demonstratie overgeschoten voedsel mede te nemen. Ook de ambtenaren trok ken hier vaak profijt van. Zoo was een afdeeling bij wijze van spreken op de soep geabonneerd. Er hestonden geen instructies omtrent wat met het. eten gebeuren moest. Op de vraag van den officier van iustitie of.de restanten niet wat al te rijkelijk wa ren. antwoordde de verdediger met de op merking. dat voor een demonstratie een hoeveelheid van drie pond lamsbout en een snoekbaars toch niet zoo groot is. Volgens een der getuigen is dat een normale hoe veelheid. Na een uitvoerige discussie over het toe bereiden en opdienen van lamsbout en d# bedoelingen en de waarde van een derge lijke demonstratie kwam tenslotte nog de cake ter sprake, welke in het bezit van verd. was aangetroffen. Hii zeide deze zelf gebakken t<e hebben met door hem ge kochte inerediënten. Het mvsterie van de cake bleef echter onopgelost, aangezien uiteindelijk de identiteit van drie cakes onderzocht, moest worden. Het eerste bedrijf van dit ambtelijke dra ma eindigde met een flink standje van den offirier aan den vedachte. die wel waf zuiniger had kunnen ziin, maar tevens met den eisch tot ontslag van rechtsvervolging. IN DE GEUL GEVALLEN EN VER DRONKEN. Gisteren is de dienstbode B. Schieren te Wittem (L.), bij het waterscheppen in de geul gevallen en verdronken. Het lijk is la tei» opgehaald. i BB Alles onder oontrdle van de Kon. Ned. Harddraverij- en Renver- vereeniglng. GROOTE KANS OP TOTALISATORS EN BOOKMAKERS. Op een dezer dagen ten kantore der Kon. Ned. Harddraverij- en Renvereeniging te 'a-Gravenhage gehouden samenkomst, heeft Jhr. K. F. Quarles van Ufford, de algemeen leider dezer vereeniging, mededeeling gedaan in verband met de reorganisatie van dit lei dend lichaam op draf- en rensportgebied in ons land. Die reorganisatie heeft een direct gevolg van het feit dat evenals bij meer dere takken van sport ook ten opzichte van de hippische sport dient te worden- ge- •treefd naar een eenheid, teneinde daardoor uiteindelijk tot betere resultaten te komen. Uit een en ander is nu op een zoodanige breedere leest geschoeid dat als 't ware de belangen van alle groepen, betrokken- bij de draf- en rensport, kunnen worden behartigd. Het ligt namelijk in de bedoeling dat de K.N.H. en R.V. regelend zal optreden voor alle snelheidswedstrijden op paardensport- gebied. Alle betreffende organiseerende ver- eenigingen zullen derhalve moeten doen rij den onder hare reglementen. De reglementen. Bedoelde,reglementen rijn gemaakt voor wedstrijden op de lange baan, voor die op de korte baan en voor de rennen. Ze zijn iéder onderverdeeld in drie hoofdstukken, waar van het laatste het eigenlijke wedstrijdge deelte bevat. De coursesgevende vereenigingen blij ven geheel vrij in de samenstelling van hare organisatie-commissies, doch de K.N.H. en R.V. wijst het ei genlijke draverij-comité aan, waar voor zij een lijst samenstelt van haar inziens cofnpetente leden. Hierbij zal rekening worden gehouden dat steeds de dichtstbijwonende leden kunnen functionneeren. Er wordt verder voor de deelnemers aan de wedstrijden een verplichte verzekering in gesteld, alsmede een ondersteuningsfonds. Omtrent de al- of niet weder toelating van den totalisator op de courses- terrelnen kon nog geen positieve ver klaring worden afgelegd. Weder toe lating wordt voor de draf- en ren sport van groote beteekents geacht en aller hoop is daarop dan ook in ooursekrlngen gevestigd. De K.N.H. en R.V. heeft zich veel moeite gege ven de weder Instelling van den to* talisator te bewerken en die pogingen schijnen Inderdaad ook met gunstig resultaat te zullen worden bekroond. Op een desbetreffende vraag of de book makers ook weder zonden worden ingescha keld, kon alleen worden geantwoord, dat om de toelating van bijvoorbeeld een 8-tal bona fide bookmakers per meeting was verzocht. De leider der bijeenkomst vestigde er de aandacht op, dat bij een toekomstige gun stig© ontwikkeling van het coursewezen, waardoor ruimer middelen beschikbaar zou den komen, het in het voornemen ligt het daarheen te leiden, dat niet alleen de uit te loven prijzen worden verhoogd, doch dat daaraan dan tevens fokpremies dienen te worden verbonden, evenals zulks in andere landen het geval is. Dit zal stimuleerend werken op de fokkerij en het is een eerste zaak om de sport dienstbaar te maken aan die fokkerij. De zoon gedood, ds vader ern stig gewond. Gistermiddag reed een besteller van de EOS-Coöperatie met zijn driewieler op den BOschdijk te Eindhoven. De man werd daar bij geholpen door zijn veertienjarigen zoon. Plotseling naderde een personenauto. De bestuurder kon tengevolge van de gladheid van den weg niet uitwijken en reed vader en zoon aan. De vader kreeg inwendige kneuzingen, de zoon een gecompliceerde beenbreuk. De slachtoffers werden per zie kenauto naar het R.K. ziekenhuis overge bracht. De toestand van den jongen verer gerde zoodanig, dat hij gisterochtend aan de gevolgen van dit ongeluk is overleden. Gekregen of gestolen? Magazijnbediende met een tekort van vijfduizend gulden in kas vrijgesproken. Veertien dagen geleden heeft voor de Haarlemsche rechtbank een 34-jarige maga zijnbediende terecht gestaan, verdacht van diefstal van f 5000. Bij de benoeming van een nieuwen directeur werd een kastekort van f 5000 geconstateerd. Er rees verdenking tegen den bediende, die inderdaad in het bezit van f 5000.— bleek te zijn. Hij verklaar de echter, dat zijn vroegere patroon hem dit geld kort voor zijn dood ten geschenke had gegeven. De officier van justitie was echter van oordeel, dat verdachte misbruik makend van de omstandigheden, het geld gestolen had en eischte drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank, vonnis wijzende, achtte het ten laste gelegde niet .bewezen en sprak ver dachte vrij. STRIJD TEGEN GROENE ZEEP EN ONGEBLUSCHTE KALK. De heer H. van Haastert schrijft in het „Tijdschrift voor de Politie" o.a. het volgen de: „Ik had als inspecteur-wachtcommandant op een Oudejaarsnacht dienst gehad aan het hoofdbureau te Amsterdam; de nachtploeg agenten was juist naar huis en omstreeks zeven uur in den morgen wachtte de inspec teur op zijn collega van den voormiddag- dienst, die om acht uur zou komen. Ondertus- schen had hij om even voor zeven uur een agent gestuurd naar het asyl van het Leger des Heils om één der daar vertoevende „nachtverblijvers", die in het „Algemeen Po litieblad" gesignaleerd stond, op te halen. Om kwart na zeven ging de telefoon. „Me- heer, met den agent Van Dam aan het Le ger des Heils. Die nachtverblijver Jansen, die gesignaleerd staat, u weet wel, die heeft zich zelf in de slaapzaal opgesloten en wil er niet uit*" Toen ik vroeg wat dat voor gekheid was en zei dat hij er uit moest, antwoordde de agent: „Meneer hii heeft izch verschanst en gaat als een razende te keer." Ik was maar alleen, mocht het bureau niet uit en wist niets beters te doen dan te zeg gen: „Blijf maar even wachten, ik zal een hoofdagent sturen." Derhalve trok even la ter een oude ervaren hoofdagent met een paar stevige dienders te velde om den nacht verblijver Jansen, al dan niet verschanst, als nog aan te houden. Het mocht echter niet baten! Een kwartier later rapporteerde ook deze hoofdagent tele fonisch, dat de man niet te benaderen viel. Hij had gewacht tot alle andere „gasten" de slaapzaal hadden verlaten, had toen de ecni- ge toegangsdeur gesloten en deze vervolgens verschanst met de ruim dertig ijzeren ledi kanten, die in het vertreek stonden. De rest van het meubilair had hij kapot geslagen. De slaapzaal, die in een afzonderlijk gebouwtje was ondergebracht, had slechts kleine tui melraampjes, die zóó hoog boven den vloer waren, dat men een laddertje noodig had om er door te kunnen zien. Keek men naar den man, dan-sloeg hij met een tafelpoot als een wildeman om zich heen en uitte de gru weljjkste verwenschingen. Tk werd een beetje nijdig en gaf mijn hoofdagent te kennen, dat ik met al die grapjes niets te maken had en dat die vent er uit moest! Waarop de man, meer oprecht dan beleefd, antwoordde: „Ja mijnheer, dan zult u hem zelf moeten halen, want ik zie er géén kans toe." Ik wist toen niet beter te doen dan te zeg gen, dat zij maar moesten wachten tot ik zelf zou komen. Hef avontuur tegemoet. Zoodra ik om acht uur den dienst had overgegeven, trok ik het avontuur tegemoet. Ik beklom op mijn beurt het laddertje, om door één der kleine raampjes (zóó klein, dat eeri man er niet door kon) een blik op on zen vriend te werpen. Nauwelijks had hij mijn, door den nachtdienst ecnigszins sla perige hoofd met een politiepet er boven op, ontwaard, of hij ontstak in razernij. Het was een kerel als een boom, met breede borst fen armen als een worstelaar. Ongel uk kerwijze stonden in het slaapver trek een vat met groene zeep en een ton met ongebluschte kalk. Met de zeep had hij zich van top tot teen ingesmeerd, zoodat hij zoo glad was als een aal en de kalk smeet hij met kluiten in het rond. Vermanend, drei gend of gemoedelijk toespreken, het hielp alles niet. Ik was nog een zeer jonge inspecteur en wist werkelijk niet ,hoe ik dit geval moest opknappen. Ook mijn oude. doorgewinterde hoofdagent wjst geen raad. De bevelvoerende officier van het Leger des Heils werd er bij gehaald. Ik zei hem, dat de politie er geen belang bij had. den man nu onmiddellijk to krijgen: ik kon immers 'n post voor de deur zetten en rustig afwachten tot hij er vanzelf door honger of kou-of beter inzicht gedreven, FRAUDULEUS GESLACHTE VAR KENS BESMET DOOR VARKENS PEST. Ambtenaren van den crisisopsporings- dienet hebben, in samenwerking met de Haarlemsche politie, bij een koopman in Haarlem Noord drie frauduleus geslachte varkens in beslag genomen. Het vleesch werd naar het gemeentelijk slachthuis over gebracht, waar men constateerde, dat het afkomstig was van dieren, welke aan var kenspest hadden geleden. Daar de varkens afkomstig waren uit Beverwijk, stelde men in deze gemeente een verder onderzoek in. waarbij nog drie frauduleus geslachte dieren werden ontdekt. Ook dit vleesch was door varkenspest besmet. Een der dieren was waarschijnlijk zelfs aan deze ziekte gestor ven, voordat het geslacht werd, zoodat door consumptie van het vleesch ernstig gevaar voor de volksgezondheid zou zijn ontstaan. Tegen de betrokkenen is proces-verbaal op gemaakt. Bovendien zijn twee Inwoners van Bever wijk in bewaring gesteld, omdat zij de var kens naar Haarlem hadden vervoerd. Van ladder gevallen- Slecht terecht gekomen. Woensdagmiddag is de 28-jarige C. r. d. B., wonende aan den Parallelweg te Den Haag, bij werkzaamheden in een garage in de Binckhorsstraat van een ladder gevallen. De man kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij een schedelbasisfractuur bekwam. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Verdachte van groot aantal in braken staat terecht. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond terecht de 39-jarige koopman Ph. G., wo nende in een woonschip te Rotterdam, ver dacht van een aantal inbraken in den om trek van Rotterdam gepleegd in November jl. Verdachte was op 18 November te Kethel aangehouden toen hij daar met zijn schip aankwam en aangezien de plaatsen waar hij opereerde steeds aan het water lagen, ligt het vermoeden voor de hand, dat hij er des nachts met een schip op uittrok. In het schip werd een groote hoeveelheid van in braak afkomstige goederen aangetroffen. Verdachte ontkende, maar mr. Reumer achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een jaar gevangenisstraf. Mr. R. C. J. de Vriese pleitte clementie. Uitspraak 28 Januari a.s. Van ladder gevallen. Kind in de vlammen omgekomen WOONHUIS TE OSS AFGEBRAND. Gistermiddag omstreeks half twee brak door nog niet bekende oorzaak brand uit in een woning aan de Walstraat te Oss, be woond door de familie Smits. Toen de vrouw des huizes den brand be merkte, stond het achterhuis reeds in lichter laaie. Met moeite slaagde zij erin, de buren te waarschuwen. Déze snelden te hulp om de nog in huis aanwezige kinderen te red den. Twee jonge kinderen kon men in vei ligheid brengen, doch het oudste kind, een jongen van vijf jaar, kon niet meer worden gered. De gemeentelijke brandweer was spoedig ter plaatse en had het vuur binnen korten tijd onder de knie. Eerst toen vond men het kind in de bijkeuken. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De woning brandde geheel uit. uit kwam. Maar daar wilde de Heilsman niet van weten: ze hadden de zaal noodig voor een nieuwjaarssamenkomst en dus moest de man er uit. Met het oog op civielrechtelijke aansprakelijkheid, liet ik dit onder getuigen herhalen. Tenslotte kwam ik op het denkbeeld de brandweer te ontbieden. Wij hielden krijgs raad en ontwierpen een operatieplan. Eerst echter ik was, gelijk gezegd, pas jong in specteur belde ik mijn commissaris op en verkreeg diens goedkeuring voor mijn brand weerplan. Ik hoor het hem nog zeggen: „Nou, dat is dan goed, m'n jongen, doe het dan maar zóó, maar pas op jezelf en pas op de menschen!" De brandweer ontbieden was snel gebeurd; het duurde echter iets langer voor zij inderdaad kwam. Ik geloof niet, dat men daar op dat bizonder karweitje erg ge steld was en er zijn heel wat telefoongesprek ken heen en weer gegaan, voor het zoover was. Eindelijk stonden een motorspuit en een ladderwagen voor de deur en kon de aanval met zwaar materiaal beginnen. De brandweer opent den aanval. „Wij begonnen met het ecne tuimelraamp je kapot te slaan en daar een straalpijp door te richten. Onze vriend had de ramen intusschen aan de binnenzijde met kalk besmeerd; hij wilde niet meer begluurd worden. Nauwelijks was 't raam kapot en de straalpijp er door ge richt, of de klonten kalk vlogen den brand weermannen om de ooren. Verder werd de toegangsdeur, die aan de binnenzijde met ledikanten was versperd, met behulp van een zwaren paal en met bij len open gerammeid, Wijlen de Watergeu- BEZUINIGING OP TELEFONEEREN Niet overal voor gebruiken! In den beginnen werd de telefoon hoofd, zakelijk alleen gebruikt voor het overbren. gen van spoedeischende aangelegenheden, terwijl ieder gesprek van eenige beteekenij steevast bevestigd werd. Tegenwoordig lijkt het er dikwijls op en wanneer iemand aan het schrijven van brieven een broertje dood heeft, zal dit ook inderdaad zoo zijn dat het doel van het telefoneeren is, de corres pondentie op gemakkelijke wijzp af te doen. Vooral nu het zenden van een telegram bepaalde moeilijkheden oplevert, is de tele foon een uitkomst. Trouwens voor allerlei zaken is de telefoon iets, waar men tegen woordig niet meer buiten kan, vooral voor iemand die het druk heeft. Deze laatst© ven geet echter maar al te dikwijls dat degene, die opgebeld wordt, het niet minder druk heeft. Daarom, aldus adviseert het off. orgaan van Zuivelbonden, valt niet iemand lastig met. een telefonische mededeeling (b.v. be stellingen), indien zij niet dringend noodig is en even goed per brief of briefkaart kan geschieden. Gebruikt men hierbij ©en schrijfmachine, dan heeft men tevens zonder1 veel extra moeite een bewijsstuk voor alle eventualiteiten in handen. Van zware beschuldiging vrijgesproken DRIE KINDEREN DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. De Bredasche rechtbank deed gisteren uit spraak in de zaak tegen een 51-jarigen ver tegenwoordiger uit Loosduinen, die op 13 Augustus jl. met zijn auto te Bergen op Zoom een aantal ongelukken veroorzaakte, tengevolge waarvan drie kinderen op slag werden gedood, terwijl een vierde zoo ern stig gewond werd, dat het korten tijd later overleed. Aan verdachte was ten laste ge legd, dat de droeve serie ongevallen was te wijten aan zijn roekeloos, onachtzaam en on deskundig rijden. Er werd in deze zaak een aantal deskundigen als getuige gehoord, doch zij konden geen verklaring geven voor de capriolen, die de auto van verdachte hééft gemakt. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat het niet ontdekt is, wat er eigenlijk is gebeurd. Hij achtte de schuld van verdachte daarom niet bewezen en vroeg vrijspraak. De rechtbank vereenigde zich met dezen eisch en sprak verdachte van het ten laste gelegde vrij. Italiaansch weermachthericht De luchtmacht steeds actiet Hier volgt het 223ste Italiaansche weer- machtsbericht: Aan het Grieksche front zijn aanvallen van den tegenstander afgeslagen door de prompte reactie van onze troepen. In Cyrenaica, de gebruikelijke bedrijvig heid van de artillerie aan het front van Tobroek en van onze snelle colonnes in de streek van Dzjaraboeb. Onze vliegtuigen hebben wegen, ravitailleeringsposten en vij andelijke stellingen ten Zuidoosten van To broek gebombardeerd.. Een vijandelijke bom menwerper werd boven Tobroek door lucht doelartillerie van de marine neergeschoten. In Oost Afrika geringe bedrijvigheid van de artillerie aan het Soedanfront. Het steun punt van Port Soedan is door ons lucht- wapen succesvol aangevallen. De vijand heeft een aanval op Assah ondernomen, waarhij schade van gering belang aangericht is. Een van onze duikbooten onder bevel van korvettenkapitein Mario Spano heeft in den nacht van 10 op 11 dezer in de Middelland- sche Zee een lichten vijandclijken kruiser getorpedeerd. Een andere onderzeeër onder bevel van korvettenkapitein Vittoro Racca- nelli heeft, in den Atlantischen Oceaan het Engelsche schip Ardabham (5000 ton) tot zinken gebracht. In den nacht van Woens dag op Donderdag hebben vijandelijke vlieg tuigen Catania gebombardeerd, waarbij ge ringe materieel^ schade aangericht werd. Enkele personen werden gedood of gewond. zen zouden er plezier in hebben gehad, als ze ons bezig hadden gezien. Zoodra de deur week. werd een zware waterstraal op de ope ning gericht. Dat was noodig ook, want de belegerde was met zijn kalkmunitie niet zui nig. Door de opening trachtten wij vervolgens met brandhaken de versperring op te rui men. Dat is alles sneller verteld dan het destijds gedaan werd. De brandweerlieden voelden er niéts voor, een hand kalk in hun oogen te krijgen. Dus namen de agenten de straal- pijpen over. Nadat wij zoo ongeveer een kwartier bezig geweest waren, zaten mijn menschen onder de kalk en dreven zij van het water. Ik zelf zag er in mijn zwarte over jas met witte kalkslrepen en -spatten uit als de melkweg langs den zwarten nachthemel. Intusschen was de bres in de baricadè ge vorderd. Vriend Jansen wierp nu zijn bela gers afwisselend met stukken hout en klui ten kalk om de ooren. Het mocht hem niet baten, het gat werd steeds grooter; eenige agenten drongen het vertrek binnen, den man met stevige waterstralen op een af stand houdend. Intusschen was nog herhaaldelijk beproefd, hem door toeroepen tot rede te brengen; het eenige antwoord waren de gruwelijkste vloe ken en klonten kalk geweest. Hij week terug naar een hoek van de slaaozaal, waar zich een paar W.C.'s bevon den. Deze hadden muurtjes, welke niet tot de zoldering reikten. Daar werden de straal- niinen overheen gehangen, zoodat onze vriend, na eenige minuten onder'n stortvloed van ijskoud water bijna bezweken, zich over gaf. Hii was toen zoo mak als een lam "en hij rilde over zijn geheele lichaam van de kou. Ik heb hem met een vooraf reeds bestelde auto van den geneeskundigen dienst naar het bureau laren brengen, waar wij hem klee- ren en heete koffie gaven en naast de gloeien de kachel zetten. I-Iet, heeft, inderdaad eeni- gen tijd geduurd vóór de man weer bijkwam. Van het bureau verhuisde hij naar de psy chiatrische kliniek. Het was een geval, waar in wij nu met succes traangasnatronen zou den aanwenden. Maar die hadden wij toen nog niet. Een politieman vertelt: met een verschansten arrestant

Schager Courant | 1941 | | pagina 8