Crisis Hildersdit hoofdonderwijzer vermist binnen negentig dagen»»» DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Spoedige steun aan Engeland gewenschf Pétain en Laval zijn het weer eens Drie boerderijen in brand Avontuur van Spakenburgers Verduisteren 6.05 uur Aanval op Willkie Churchill rekent op Amerika Engelsche troepen op Tahiti? MAANDAG 20 JANUARI 1941. 85e Jaargang. No. 11397. Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. ÜHgOve cfer N.V. Uitg.-Mif. „Rollonds Noorderkwartier" AMERIKA: VERKLARING VAN DEN MINIS TER VAN OORLOG. Wetsontwerp tot steun aan Engeland dient spoedig te worden aangenomen POGING TOT EEN AMENDEMENT. De correspondent van de Interna, tlonal News Service, Neal. meldt uit Washington, dat er pogingen in het werk worden gesteld om het wetsontwerp van Roosevelt tot steun aan Engeland zoodanig te verande ren, dat {iet den president verboden zal zijn, Amerikaansch wapenma teriaal zonder toestemming van de hoogste militaire, en marine-instan ties over te dragen. Deze pogingen gaan uit van den democra- tischen afgevaardigde. Vinson, voorzitter van de marine-commissie van het Huis van Afgevaardigden en van den democratischen afgevaardigde May. de voorzitter van de militaire commissie van het Huis van Afge vaardigden. De minister van oorlog. Stimson. heeft volgens een door "het D.N.B. geciteerd Uni- ter Press bericht uit Washington, gisteren verklaard, dat hij er tegen was. dat aan het wetsontwerp tot steun aan Engeland een verbod zou worden gevoegd, waardoor het aan Amerikaansche oorlogsschepen zou worden verboden de z.g. oorlogszone te be varen. Niemand kan voorspellen, zoo verklaarde Stimson, welke gebeurtenissen zich zullen voordoen, die het voor de verdediging van de Vereenigdc Staten noodzakelijk zouden maken, Amerikaansche oorlogsschepen naar de oorlogszone te sturen. Stimson heeft voorts voor de commissie voor buitenlandsche za ken van het Huis van Afgevaardig den verklaard', dat het noodzake lijk is, dat het Congres het wetsont werp tot steun aan Engeland zeer snel aanneemt. Deze spoedige goedkeuring van het wetsontwerp is daarom noodza kelijk, omdat naar zijn meening de crisis binnen zestig of hoogstens ne- tig dagen zal intreden. Op een vraag van den republikeinsohen afgevaardigde Yongham, of liet wetsontwerp Amerika niet in den oorlog zal brengen, antwoordde Stimson ontkennend. Op een andere vraag van den afgevaardigde, of de in het wetsontwerp bepaalde hulp noodiig is, om Engeland voor de nederlaag te be waren, antwoordde Stimson bevestigend. Ook minister Knox heeft, zooals semeld, een verklaring afgelegd voor de commissie van buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden. Hij noemde in deze verklaring het con- voveeren van Engelsche schepen door Ame rikaansche schepen een oorlogsdaad. De minister van marine was verder van mee ning, dat de Brilsclie bezittingen op het Westelijk halfrond op zekeren dag met goed vinden van Engeland in Aimerikaansch be zit zouden overgaan. De republikeinsche afgevaardigde Fish vroeg minister Knox of hij afwijzend stond tegenover het amendement op het wetsont werp tot steun aan Engeland voor het ge val dit Roosevelt zou verbieden een deel van de Amerikaansche vloot af te staan. of Amerikaansche oorlogsschepen voor convooi doeleinden te gebruiken. De minister antwoordde, dat hij alles van de hand zou wijzen, wat de Vereenig- de Staten de handen zou binden, voordat de omstandigheden bekend zijn, waarte genover de Vereenigde Staten zich in een bepaald geval kunnen zien geplaatst. De Vereenigde Staten hebben in dit opzicht reeds verschillende fouten gemaakt. Knox geloofde niet, dat Roosevelt ooit van plan zon zijn, deelen van de Ameri kaansche vloot af te staan. Hij gaf daarna zijn reeds herhaalde malen uitgesproken meening te kennen, dat het bij het Con gres ingediende wetsontwerp tot steun aan Engeland in het belang van de Amerikaan sche verdediging is. Hij was tevens van meening, dat Amerika aangevallen zou worden voor het geval Engeland zou verliezen. Hoe het ook zij, aldus Knox, men kan van meening verschil len wanneer en waar deze aanval zal wor den gedaan. WAAR IS DE HEER VAN DER HORST? Sedert 6 December 1040 te Utrecht vermist de heer Mozes van der Horst, geboren te Wa- geningen 22 November 1891, van beroep hoofdonderwijzer, voorheen wonende te Den Helder. Langs verschillende wegen is reeds ge tracht zijn verblijfplaats op te sporen, doch tot heden zonder resultaat. Aangezien Van der Horst in overspannen toestand verkeerde wordt een ongeluk gevreesd. Zijn signalement luidt als volgt: Lengte ongeveer 1.75 meter, donker uiter lijke. zware wenkbrauwen, donker haar, iets kaalhoofdig, hij is gekleed met donker blauw gestreept colbert costdum. donker grijze jekker, slappe groene hoed, bruine schoenen en grijze slobkousen. De commissaris van politie van den ju- stitieelen dienst te Utrecht verzoekt ieder, die meent omtreut, de verblijfplaats van Van der Horst inlichtingen te kunnen ver schaffen, daarvan fen spoedigste aan zijn bureau, Catharijnekade 12 te Utrecht, ken nis te willen geven. Het staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft Zaterdag een ontmoeting gehad met oud-mi nister Laval. Zij hebben een langdurig onder houd gehad, in den loop waarvan de misver standen, die tot de gebeurtenissen van den 13en December hebben geleid* uit den weg geruimd zijn. Uit Parijs wordt met betrekking tot de ont moeting tusschen Pétain en Laval nader me degedeeld, dat de bespreking is gevoerd in den salonwagen van het staatshoofd op het station van La Ferte Haute Rize, op 21 km. van Monlin. Na het onderhoud, dat van 17 uur tot 18.35 uur duurde, is Pétain per spe- cialen trein naar Vichy vertrokken, terwijl Laval per auto naar Parijs terugkeerde. ENGELSCH—TURKSCHE MILITAIRE BESPREKINGEN De president der Turksche republiek, Ineuoe heeft den Engelsohen generaal Cornwall, alsmede den vice-luchtmaar- schalk Elmhurst en admiraal Sir Kelly in een audiëntie ontvangen. Bij deze bespre king waren de Turksche minister van bui tenlandsche zaken, Saradjogloe, en de Britsche ambassadeur, Knatchbull Hughes- sen tegenwoordig. Gisterenmorgen ontstond, door nog onbe kende oorzaak, brand in de boerderij van den heer C. te Dingelrade. Doordat het vuur gretig voedsel vond in de voorraad stroo, breidde deze brand zich geweldig uit en werden de naastliggende boerderijen van de hecren V. en van de C. eveneens door het vuur aangetast. De brandweer van Dingel rade bestreed met een viertal slangen op de walerleidinij het vuur. I-Iiewel dit door de gladheid geen gemakkelijke taak was, was na een uur blusschen het grootste gevaar bedwongen. De brandweer van de gemeente Brunssum kwam ter assistentie, doch be hoefde niet meer handelend op te treden. Van de drie boerderijen werden schuur en stallen met de zich daarin bevindende voor raden stroo en vruchten verwoest, terwijl de woning van den heer van de C. totaal uit brandde. Het vee werd grootendeels gered, doch vijf vette varkens en talrijke kippen verbrandden. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Thailandsche troepen gebruiken tanks. Volgens een extrahericht uit Hanoi hebben de troepen van Thailand voor het. eerst sinds hun aanvallen op Indo Ghinecsche af- deelingcn gebruik gemaakt van tanks. Vol gens hetzelfde bericht zijn Vrijdag 2000 man Indo Chineesche troepen uit Hanoi naar het front vertrokken. Bijlegging van het conflict? De Fransche gezant, Garreau, heeft een uur lang geconfereerd met den minister pre sident van Thailand, Songram. Men gelooft., dat Frankrijk hiermede stap pen heeft willen ondernemen om het zich snel uitbreidende conflict langs de grens van Thailand en Indo China zoo snel mogelijk te regelen. Algemeen wordt aangenomen, dat over een formule gesproken is om de vijandelijk heden te doen staken. OP DE IJSVLAKTE VAN HET IJSSELMEER VERDWAALD. Is ongeveer een week geleden drie Huizer jongens op het IJsselmeer een benauwend avontuur overkomen, thans heeft zich dit herhaald met twee jonge visschers uit Spa kenburg. Zij waren Vrijdagmorgen vroeg uit gegaan, het ijs op. Uren lang liepen ze langs de kust en al visschend naar spiering, ver loren zij de kust uit het gezicht. De jongeus orienteerden zich op de windrichting en dachten met behulp daarvan de kust wel weer te kunnen vinden. Docli de wind was inmiddels gedraaid cri toen raakten zij aan het dwalen. Den geheelen dag waren zij on derweg, zonder te weten waar zij zich bevon den. De avond viel. Steeds liepen zij door. Tegen 10 uur 's avonds merkten zij een licht op en zij gingen er op af. Weldra dron gen de tonen van muziek tot hen door. Zij meenden Muiden te hebben bereikt, doch J toen zij voet aau land zette,n des avonds om elf uur, bleken zij in Harderwijk te zijn. Spakenburg werd opgebeld en de verontruste ouders werden gerustgesteld. In Harderwijk verkochten de jongens de gevangen spiering om brood te koopen. Zij brachten den nacht door op het politie-bureau en keerden in den loop van Zaterdag naar Spakenburg terug. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9.37 uur Waar bemoeit hij zich mee? De republikeinsche afgevaardigde Tink- ham heeft tot de commissie van buitenland sche zaken van het huis van afgevaardig den vragen gericht. Ten overstaan van pers vertegenwoordigers stelde deze afgevaardig- Zeegevecht in de golf van Stam Eerste treffen tusschen Thai landsche en Indochineesche ma ritieme strijdkrachten. FRANSCHE STAP TOT BIJLEG GING VAN HET CONFLICT. Volgens berichten uit Saigon is op 16 Ja nuari tusschen de Indo Chineesche en Thai landsche strijdkrachten het eerste zeege vecht geleverd, toen in de Golf van Siam patrouilleerende Indo Chineesche eenheden twee Thailandsche oorlogsvaartuigen tot zinken brachten en een derde vaartuig be schadigden. Indo Chineesche vliegtuigen hebben drie Thailandsche steden langs den spoorweg naar Bangkok gebombardeerd. Als bewijs dat de vrees voor een Franschen luchtaanval bij Bangkok is verminderd, heb ben de Thailandsche autoriteiten op 16 Jan. gedeeltelijk de verduistering in 't gebied van Bangkok opgeheven. De verduistering is af geschaft in 13 van de 24 districten, waar de ze maatregel op 10 Januari was ingevoerd na de mislukte poging van Fransche vlieg tuigen om Bangkok aan te vallen in den nacht van 9 Januari. De hamer moest er aan te pas komen, toen het ijs in den Singel te Amsterdam den beurt schipper belette om zijn schuit te meren (Feta Pm-HoII«h9 Na nog veel lijden zal verblijden komen. Minister-president Churchill heeft in een te Glasgow gehouden rede, volgens het D. N. B., o.a. gezegd: Voor ons liggen gevaren, die ons, wanneer we ze veronachtzamen, ten verderve zouden kunnen voeren. Voor ons liggen vele maan den, waarin wij het bombardeeren van onze steden en industriegebieden uilgehouden heb ben, zonder de macht een gelijkwaardig ant woord te geven. Voor ons staan lijden en kwellingen Churchill verklaarde verder, dat hij niet wilde beweren, dat een gemakkelijk verloop voor het Engelsche volk in het ver schiet ligt. Doch wat het einde zal zijn, daar over kan hij niet den geringsten twijfel koesteren. Na gewezen te hebben op de uit Amerika verwachte hulp, richtte Cchurchill heftige aanvallen en lasterlijke uitlatingen aan hel adres van Duitschland, waarvan hij toegaf, dat het een groot deel van Europa beheersch- te en dat zijn legers zich bijna overal op het vasteland kunnen bewegen, waar zij willen. In het slot van zijn rede verklaarde Chur chill: Ik hoop aan het einde van dit jaar of bij het begin van het volgende, dat wij te land en in de lucht niet in het nadeel zullen zijn, voor zoover het de uitrusting met be trekking tot den Duitschen vijand betreft. WENDEL WILLKIE. (Fotd archief). de de vraag met welk recht Willki'eS igen- 1 iik bijiia dagelijks adviezen op het gebied van de buitenlandsche politiek aan het Amerikaansche volk verstrekt. Het is zeer wel mogelijk, zoo verklaarde Tinkham. dat Willkie als afgezant van Roosevelt naar Londen gaat. Een bedreiging voor Japan. Men wijdt te Hsinking groote aandacht aan een bericht, dat Englsohe afdeeliagn het tot Fransch bezit in den Stillen Oceaan behoorende eiland Tahiti bezet zouden heb ben. De „Daily News" spreekt van een ken merkend voorbeeld van Britschen kolonia len roof, waardoor Engeland een nieuwe vlootbasis verkrijgt op hetzelfde oogenblik. dat het andere havens en eilanden tegen vijf tig oude torpedojagers aan de Ver. Staten verkoopt. Wanneer Japan in dezelfde om standigheden Tahiti bezet, zou hebben, zou er een kreet van verontwaardiging door de Ver. Staten gegaan zijn. In dit geval echter laat. Washington geen protest hooren. Daar Tahiti in de buurt van de Japansche man- daatsgebieden ligt, vormt het als gemeen schappelijke Engelsch-Amerikaansche vloot basis tusschen Hawaii en de Philippijnen een bedreiging voor het Verre Oosten. WEER EEN AMERIKAANSCHE COMMISSIE NAAR ENGELAND Het. Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft hekend gemaakt, dat drie leden van het American Legion naar Engeland zullen vertrekken om de Engelsche burgerlijke verdediging t,e be- studeeren. Hun opdracht is evenwel niet officieel van aard. Nederlandsche belasting naar Duitsch model Eenvoudiger en elastischer. De nieuwe regeling der belastingen in Ne derland, waarvoor het Nederlandsche depar tement van financiën het Duitsche belasting stelsel in groote mate tot voorbeeld heeft ge nomen, vormt het onderwerp eener in de Deutsche Steuer Zeitung verschenen beschou wing. Het blad merkt hierbij op, dat het ook hier een principieele vernieuwing van een verouderd stelsel betreft, zooals die voor het eerst na 1933 in de Duitsche financieele po litiek is toegepast. De primaire gedachten van de nieuwe in richting der belastingen beoogen een ver eenvoudiging van het stelsel; verder het elastisch en krachtig te maken en het aan economische en sociaal-politieke doeleinden dienstbaar te maken. Ónder deze gezichts punten wordt de vernieuwing der inkomsten belasting voorbereid en de nieuwe loonbe lasting beoordeeld. Ook de wijzigingen van de vennootschaps-, grond- en omzetbelastingen sproten uit dezen gedachtengang voort. Voor Nederland woreft bijgevolg een belastingrecht geschapen, dat met de moderne grondbeginselen over eenkomt en een werkelijke verster king van de Nederlandsche financi eele capaciteit ten doel heeft, om dat de opbrengst der Nederlandsche 'belastingen met ruim de helft zal toenemen. De nieuwe verdeeling der lasten, aldus het Hsb. is bovendien uit een oogpunt van eco nomische politiek opmerkelijk, daar bij de juiste beoordeeling der belasting-capaciteit, thans ook van de vennootschap, die met een zeker kapitaal werkt, als een bron van be lastingopbrengst, lasten naar een bepaalden maatstaf worden geheven. Tenslotte moet in sociaal-politiek opzicht de overneming van de Duitsche tariefbases, welke de zorg voor en het behoud van het volk ten doel hebben en de verzekering der toekomst van hot Nederlandsche volk dienen met instem ming worden begroet. De vernieuwing der belastingen bevat tal van maatregelen van groote draagwijdte, vooral omdat, ook een hervorming van de vermogens- en de verbruiksbelastingen wordt overwogen. In verband hiermede dient nog de verlich ting van het deviezenverkeer tusschen. Duitschland en Nederland en het wederzijd- sche prijsgeven der heffing van rechten in het licht te worden gesteld. -Dit verband toont de beteekenis aan der maatregelen voor den toekomstigen ophouw van een in den juisten zin opgevatte Europeesche eco nomische ruimte.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1