Duitsche gevechtsvliegers boven het Suezkanaal Medicijn uit hagedissen en mollen Joden krijqen een kenmerk Onverdraagzaamheid, Amerika s kwaal van thansi Jonge visch moet in zijn element blijven Loonsverhooging voor gemeentepersoneel Bestuursraden in arbeidszaken Bonnen vervalscht Nieuw type Duitsche bommenwerper Een lange afstandsmachine, die groote vrachten bommen mee kan voeren. De Voelkischer Beobachter publiceert een foto van den nieuwsten grooten bommen werper der Duitsche luchtmacht, het Focke Wulf vliegtuig „Kurier". liet blad wijst er op dat dit een viermotorig toestel is voor den langen afstand, dat zich ontwikkeld heeft uit het bekende verkeersvliegtuig „Con dor", hetwelk wereldrecordvluchten naar New York en Tokio heeft ondernomen. Dit groote gevechtsvliegtuig, dat geweldige vrachten aan hommen over verre afstanden meevoert, heeft don laatst en tijd door de vernietiging van tal van schepen ver in den Atlantischen Oceaan aan de Britsche scheep vaart, aanzienlijke verliezen toegebracht.De bemanning van deze machine, die met tal rijke machinegeweren en kanonnen is be wapend, bestaat uit zes man. Een inrichting tegen de ijsafzetting maakt liet. mogelijk aanvallen hij alle weersgesteldheden te on dernemen. Do vier motoren verleenen den Focke Wulf „Kurier" een hooge snelheid. De Duitsch'Bulgaarsche betrekkingen Het .Toego-Slavische blad, de „Politika" publiceert een gesprek met den Bulgaar- schen' gezant in Berlijn. Draganoff, tijdens diens doorreis door Belgrado. De gezant verklaarde inzake het doel van zijn reis, dat het bij diplomaten gebruikelijk is, re gelmatig het contact met de regeering te onderhouden. Het is thans" noodig om over enkele kwesties te spreken, die voor Bul garije en Duitschland van belang zijn. Op de agenda staan in de eerste plaats eco nomische vraagstukken. Betreffende de reis van Filoff naar Weenen verklaarde Draganoff, dat deze uitsluitend een bezoek gold aan den bekenden specialist Prof. Ep- .pinger. Een politiek karakter had het be zoek niet. Sprekende over de buitenland- sehe politiek van Bulgarije zeide de ge zant, dat de richting daarvan blijft, zooals Filoff die onlangs in zijn rede beeft uiteen gezet. Van Bulgaarsche zeide zal alles ge daan worden om den vrede te bewaren. Ten slotte sprak hij zich met nadruk uit voor het behoud van de betrekkingen van vriendschap tusschen Bulgarije en Joego slavië. Ten aanzien van de Duitsche troe pen in Roemenië zeide de gezant nog, dat ■de houding van Duitschland in dit geval volkomen begrijpelijk is. Duifsch weermachthericht Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede': „Een" duikboot heeft twéé stoomschepen met 'n gezamenlijken inhoud van 8600 ton tot zinken gebracht. In den nacht van 17 op 18 Januari heeft de luchtmacht aanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doe len te Swansea. Er braken verscheidene groote branden uit, vooral bij de havenwer ken en verkeersinstallaties. die in het zui den der stad gelegen zijn. Afzonderlijk vlie gende Duitsche gevcchtstoestellen hebben in denzelfjden nacht belangrijke militaire doelen in het gebied van het Suez-Kanaal en Egypte aangevallen. Een gevechtsvliegtuig heeft gisteren bij verrassing en met succes, van geringe hoogte bommen geworpen op twee vliegvel den in het Zuid-Oosten van Engeland en de vliegvelden met machinegeweervuur be stookt. Temidden van een aanzienlijk aantal vliegtuigen, die moesten tanken, konden bominslagen geconstateerd worden. Voor. den mond van de Theems is een koopvaar dijschip door een bom op het achterschip getroffen. In de eerste middaguren van den lSden Januari hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen en stuka's. onder bescherming van Duitsche en Italiaansche afdeelingen jagers de vliegvelden Ilalfar en Luca op Malta gebombardeerd. Hangars, onderkomens en startbanen werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Een vijandelijke jager van het type Hurricane werd neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Verdragend geschut heeft in den afgeloo- pen nacht een Britsch convooi, dat met groo te onderlinge afstanden door het Kanaal trachtte te komen, en de haven van Dover, beschoten." Ifaüaansch weermachthericht Beperkte actie aan het Grieksche front Hier volgt het 206de Italiaansche weer- machtsbéricht: Aan het Grieksche front heeft overvloe dige sneeuwval de bedrijvigheid van onze zijde en van die van den tegenstander zeer beperkt. In Noord-Afrika bedrijvigheid van de ar tillerie in den sector van Tobroek en van onze gemotoriseede patrouilles in de woes tijn van Zuid-Cyrenaica. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht vij andelijke luchtbases in den Boven-Sóedan en te Aroma bet station en'troepen doeltref fend gebombardeerd en bovendien gewapen de troenen in hef gebied van Makeia (Be neden Soedan) met mitrailleurvuiir én bom men bestookt. De vijand heeft luchtaanvallen op Massa- wa gedaan, waarbij lichte schade aan een gebouw aangericht werd en op Assab. zon der dat «schade veroorzaakt werd. Formaties Duitsche bommenwerpers heb ben onder escorte van Italiaansche en Duit sche jagers enkele vliegvelden op het eiland Malta aangevallen. Hangars, kazernes en startbanen ziïn getroffen en talrïïke uitge- bre:de branden z.nn waargenomen. Een Engelsch vliegtuig van het tvpe Hurricane is neergeschoten. Een Duifsch toestel is niet teruggekeerd op zijn basis. OUD-CHINEESCHE GENEES MIDDELEN WAAR „WAT IN ZIT". De oud-Chineesche geneeskunde baseert zich nog vaak op merkwaardige medicijnen. Veel wordt toegediend aftreksels van hagedissen of mollen. De verkoop van ge droogde hagedissen is zelfs een industrie geworden. Deze dieren komen voor het grootste deel van de provincie Kwangsi. Zij leven daar tot 12 meter onder den grónd en worden slechts 's nachts gevangen, wan neer zij uit hun holen komen. Uit de haven Packoi worden jaarlijks niet minder dan 200.000 gedroogde hagedissen bevracht. Zij worden later gemalen en als thee getrok ken. Professor Metalnikoff, aldus de Deutsche Zeitung. heeft een speciale studie van de Chinee^che medicijnen leer gemaakt, om nu eens vast te stellen of deze methoden enkel op overlevering zijn gegrond, of inderdaad nóg practische waarde hebben. Mollen heeft hij zeer virulente tuberkel bacillen ingespoten, zonder dat de dieren er op reageerden Bij microscopisch onderzoek bleek, dat de mol de merkwaardige eigen schap heeft deze bacillen te vernietigen en om te zetten in een geelbruine brij. die sterk immuniseerend werkt, dus de men schel) op haar beurt onvatbaar kan ma ken. Het moderne wetenschappelijk onder zoek geeft dus de Chineesche collega's die duizenden jaren geleden de mollen- en hagedisscnmedicijnen gingen toepassen, alle eer. Met een luchtballon naar de stratosfeer Russische luchtschippers stijgen tot 11.000 meter hoogte. Op 17 Januari hebben de Russische lucht schippers Fomin en Golysjev een tocht naar de stratosfeer ondernomen in een open luchballon. Des morgens stegen zij op in de buurt van Moskou en drie uur later landden zij behouden en wel in het gebied van Iwanowo (200 kilometer ten Noordoos ten van Moskou). Volgens den stand van den hoogtemeter hebben zij een hoogte be reikt van ruim 11.000 meter, waar zii een temperatuur aantroffen van minus zestig graden Cclcius. Deze vlucht, waarvan de Russische peis uitvoerig melding maakt, gold de bestudeering van eenige natuur kundige eigenschappen van de stratosfeer. SLOWAKIJE. Verstrekkende maatregelen in Slowakije. De gouwleider van Semlin heeft verschei dene radicale maatregelen tegen de Joden uitgevaardigd. Zoo mogen de Joden zich in het Corso te Presov en op de markten in de verschillende gemeenten slechts op bepaalde tijden vertoonen. Café's, restaurants en open bare badinrichtingen mogen zij in het ge heel niet bezoeken. In de bioscopen krijgen zij bepaalde afgescheiden plaatsen. Voorts heeft de gouwleider aan de regeering voorge steld, alle Joden in Slowakije te kenmerken met een band om den arm van drie centi meter breedte. Nieuwe Duitsche aanval op Malta De „Illustrious" opnieuw door drie bommen getroffen. Naar het D.N.B. verneemt, zijn gisteroch tend Duitsche stuka's opgestegen voor een nieuwen aanval op de haven van La Valetta (Malta). Door de bemanning van een waar nemingsvliegtuig, dat tegelijkertijd was op gestegen. wordt gemeld, dat de haven ge heel in rookwolken gehuld is. zoodat geen details konden worden waargenomen. De branden woeden vooral in de havenwerken en op de kade voor de viiegtuigmoedcrsche- pen, waar de reeds zwaar getroffen „Il lustrious" zijn laatste toevlucht heeft ge zocht. De duikbommenwerpers werden begeleid door Duitsche en Italiaansche jagers. Vol gens de tot dusverre ontvangen berichten zijn drie Britsche Hurricanejagers neerge schoten. Nader wordt gemeld, dat het Engelsche vliegtuigmoederschip „Illustrious" opnieuw door drie zware bommen getroffen is. Twee bommen troffen vaartuigen, die vlak bij de „Illustrious" lagen. Een treffer werd ge plaatst op een in het dok liggende torpedo bootjager, terwijl door andere bommen ha venwerken het tuighuis en de fabrieksin stallaties aan de kade wei-den getroffen. Verscheidene groote branden braken uit. Drie Duitsche vliegtuigen zijn niet terug gekeerd. Ernstige woorden van voormali- gen gezant te Londen. WEL HULP AAN ENGELAND, MAAR TOT ZEKERE GREN- ZEN. Kennedy (rechts) in gesprek met Summer Welles. (Foto archief). De voormalige Amerikaanschc ambassa deur te Londen, Kennedy, heeft in eeii groote radiorede zijn.-standpunt nopens ,de actueele problemen van de buitenlaudsche politiek uiteengezet. Als het treurigste symptoom van Amerika's huidige situatie, aldus het D.N.B.qualificcerde Kennedy de on- - verdraagzaamheid. Fatsoenlijke be weegredenen van. mannen, die de waarheid liefhebben, onder wie ook hij, worden bewust in twijfel getrok ken, alleen omdat ze afwijken van de opvattingen van slechts een min derheid. Een geliefd middel van de ze wildagressieve minderheid be- staat hierin, dat zij alle Amerika nen, die een Britsche overwinning niet onvoorwaardelijk waarschijnlijk achten, defailisten noemen. Kennedy noemde steun aan Engeland in het belang van de V. S. Deze hulp moet en mag evenwel niet gaan tot een punt, waar oorlog onvermijdelijk is. Als tegenprestatie moeten de Engelschen aan de V. S. alle saldi beschikbaar stellen, die deze kunnen gebrui ken. Wanneer deze bronnen van Engeland uitgeput zijn, en de politiek van hulp aan Engeland nog steeds de juiste voor de V. S. mocht zijn, dan kan men rechtstreeksche ge schenken aan Engeland geven, daar op te rugbetaling van leeningen toch niet te re kenen valt. Kennedy verweet daarop de V.S., dat zij reeds dikwijls onneutraal gehandeld heb ben. Hij betoogde, dat het Amerikaanschc volk geen deel behoeft te nemen aan den oorlog, zoolang Amerika niet zelf aange vallen wordt. Een rechtstreeksche aanval op de V.S. achtte Kennedy even onwaar schijnlijk als onmogelijk. Hij wees er op, dat Amerika voorloopig nog lang niet vol doende bewapend is om maar oorlog te kunnen voeren. Zelfs de wildste interven- tionisten, zoo verklaarde Kennedy, - kun nen zich niet verbeelden, dat zij- een expe ditiekorps naar Europa kunnen sturen, dat groot genoeg is, om het numerieke verschil tusschen het Engelsche en Duitsche leger op te heffen. Boven zal deelneming aan den oorlog de democratie in de V.S. vernietigen. Kennedy keerde zich met nadruk tegen het argument, dat Engeland Amerika's oorlog voert. „Dat is onze oorlog niet", he ioogde de ambassadeur, „men heeft onze meening bij den aanvang gevraagd. Wij bezitten ook geen veto, nopens voortzet ting van den oorlog". Tenslotte merkte Kennedy op, dat het Amerikaansclie volk geen oorlog wil en dat zijn inziens het gevaar thans niet .zoo groot is, dat men den president de vol machten van de wet tot hulpverleening aan Engeland behoort toe te kennen. Verleidelijk maar... dom Nu de viscliprijzen, vooral die van snoek baars, buitengewoon hoog zijn, kunnen sommige visschprs er niet best toe komen de gevangen ondermaatsche visch weer in liet bijt te deponceren, ondanks de straf die er op gesteld is ondermaatsche visch te vervoeren: In de gemeenten rond het IJsselmeer wordt veel ondermaatsche snoekbaars ver kocht, aldus het A.N.P., zelfs zijn er han delaren die zich met dergelijke practijkeri inlaten. Dat de visschers op den duur hier door hun eigen graf delven is misschien sterk uitgedrukt, maar een feit is, dat de gewraakte handelwijze den- vischstand niet ten goede komt. Tegen een visschersman uit Lemmer die een partij ondermaatsche snoekbaars in een zak vervoerde, is proces-verbaal opge maakt. terwijl dc visch, voor zoover nog in leven weer in haar element is terug gebracht. In navolging van het rijk. Zooals bekend is, hebben de gemeenten, waterschappen, provincies etc. in het begin van het vorige jaar het standpunt ingeno men, dat niet tot loonsverhooging voor haar personeel kon worden overgegaan voordat het rijk het voorbeeld had gege ven. Dinsdagmorgen is in de kranten de veror dening opgenomen, betreffende de loonsver hooging en de verbeterig van den kinder toeslag voor het rijkspersoneel. Hierdoor is dus de belemmering voor de lagere over heidsorganen weggenomen. Dc tot het N.V.V. behoorende Ncderland- sche bond van personeel in overheidsdienst heeft onmiddellijk stappen gedaan om te zorgen, dat nu ook het gemeentepersoneel van Amsterdam hiervan voordeel zal heb ben. Genoemde bond heeft in samenwerking met andere organisaties van overheidsperso neel in de Woensdag gehouden vergadering van de centrale commissie voor georgani seerd overleg het voorstel ingediend 0111 de rijksregeling ook toe te passen voor de ge meente Amsterdam. Dit voorstel is met al- gemeene stemmen aangenomen en zal, on voorziene omstandigheden voorbehouden, in de eventueele gemeenteraadsvergadering be handeld worden. Het vertrouwen is gewettigd, dat nu ook spoedig andere gemeenten, waterschappen en provinciale besturen dit voorbeeld zul len navolgen. Oi? sociaal terrein eenheid van optreden in werkgeverskrinpen. Van officiecle zijde wordt het volgende medegedeeld: In overleg met de daarvoor in aanmerking komende otficieele instanties is door de iverkgevcrscentralen. t.w.: liet verbond van Xedcrlandsche werkgevers, het R.K. Ver bond van Werkgeversvakvèi*een'igingèn, het Verbond van Prot.-Ghrist. Werkgevers in Ne derland en Centraal Overleg in Arbeidsza ken voor Werkgeversbonden, opgericht een centraal orgaan voor de behandeling van sociale aangelegenheden, genaamd raad van bestuur in arbeidszaken. Aan dezen raad van bestuur hebben ge noemde centrale werkgevers-organisaties vol ledig naar bevoegdheden en werkzaamheden op liet gebied der sociale wetgeving, bene vens ten aanzien van het terrein der ar beidsvoorwaarden gedelegeerd. Besloten is derhalve, dat genoemde cen trale werkgeversorganisaties op het zooevcn omschreven gebied niet meer zelfstandig naar buiten zullen optreden en zich zullen bepalen tot de interne voorbehandeling van zaken, die in den raad van bestuur in ar beidszaken aan de orde komen. Vertegen woordigers der werkgeversbonden hebben in dezen raad zitting. Familie in Haarlem kon raak koopen. De Haarlemsche politie heeft een 47-ja<{ ripen koopman aangehouden, die in een' winkel trachtte op vervalschte bonnen kof-J fie te koopen. De man werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar hij bekende; dat de in zijn bezit zijnde bonnen valsch waren, doch bovendien mededeelde, dat hij zich reeds meerdere malen aan een derge lijk misdrijf heeft schuldig gemaakt. Dit was voor de politie aanleiding een vertier onderzoek in tc stellen, waarbij aan het licht kwam, dat niet. alleen de koop- man, doch ook zijn echtgenoote, zoon en schoondochter in het complot zaten. Zij: kochten op de door hem en zijn zoon ver- valsch te bonnen koffie, die zij dan weer tegen een veel duurderen prijs en zonder bon aan particulieren verkochten. Zij moe ten hiermede reeds langen tijd op dezo wijze een belangrijke bron van inkomsten hebben gehad. Bij een huiszoeking werd dc aanwezige voorraad koffie, ongeveer 5V2 pond in beslag genomen. Tegen alle gezinsleden is proces verbaal opgemaakt. Britsche bommen op ons land Weinig schade, Officieel wordt medegedeeld, dat Engel sche vliegers op slechts enkele plaatsen van ons land bommen hebben geworpen. Schade is niet aangericht, aangezien alle projectie len in het open veld zijn terecht gekomen. Ten aanzien van het Vrijdagnacht heer- geschotend en brandend neergestorte En gelsche vliegtuig kan nog worden medege deeld, dat nog een derde lid van de. beman- ning is gevonden en gearresteerd. De drie overige inzittenden het toestel had*een bemanning bestaande uit zes koppen zijn bij liet neerstorten gedood. Mén heeft de lijken gevonden en geborgen. Landbouwers op het smokkelpad Wederom is het de Bameveldsche politie gelukt gehamsterde voorraden op te sporen en in beslag Ie nemen. Reeds eènigen ü,id geleden was het een politie agent opgeval len. dat een zekere van G., landbouwer Ie Barneveld, meer bezoek kreeg, dan met de grootte van zijn bedrijf in overeenstemming; was. Men hield het oog op den man, totdat men meende tot huiszoeking te moeten over gaan. Na een nauwkeurig onderzoek op de boerderij en in de bijgebouwen werd een ge heime bergplaals ontdekt, waarin een groote partij haver en rogge aanwezig was. Van G. kon nóch de vereischte opslagvorgunnings- papieren toonen. nóch een bevredigende ver klaring over de herkomst afleggen. Tevens werd een partij 100 kg. vlecsch in beslag genomen. Om een en ander te. vervoeren moest gebruik gemaakt worden van een groote" vrachtauto. Hiermede waren de suc cessen van de politie voor dezen dag nog niet afgeloopen. want later werd ook nog do boerderij van B. te Voorthuizen met een be zoek vereerd. Hier bedroeg de buit van de politie twee juist en natuurlijk frauduleus geslachte varkens, welke eveneens verbeurd verklaard werden. De granen zijn naar de provinciale opslagplaats vervoerd, terwijl het vleesch en het spek aan dc gemeentelij ke vrijbank aan het publiek verkocht zal worden. Tegen de beide landbouwers is pro ces-verbaal opgemaakt, en daar de overtre dingen begaan zijn nit de afkondiging van het prijsbehecrschingsbesluit, zal 11a het vernemen van de strafeisch hun lust. om schijnbaar voordeelige zaken te doen wel aanmerkelijk bekoeld zijn. Slapend den dood in Echtpaar door omgekomen. gasvergiftiging Een echtpaar, woonachtig aan den Am- sterdamschenweg te Amstelveen is aan gas vergiftiging overleden. De knecht vond het echtpaar in de keuken. De politie stelde een onderzoek in en con stateerde een defect aan den gasslang. Ver moedelijk zijn de 36-jarige man en de 35- jarige vrouw na het eten op hun stoelen in slaap gevallen en zoo slachtoffers geworden. Zij laten drie kinderen van 8, 5 en 2 jaar na. Zuid Limburg in winterkieed. De witte van besneeuwde Alpentoppen kolenvoorraden bij de mijnen geven visioenen (Foto Het Zuiden). Afsluitboomen zakten te laat Signaal niet overgegaan? Op den bewaakten spoorwegovegang in den Nieuweweg tusschen Veenendaal en. De Klomp, is gisteravond omstreeks 10 uur een wielrijder door een passeerenden electrischen trein gegrepen. Het 'slachtoffer werd ernstig gewond en gaf eenige óogenblikken later den geest. De afsluitboomen van den overweg waren öp het moment van de aanrijding niet gesloten. De wielrijder, de 18-jarige W., uit Schcr- penzeel, aldus de Tel., was met twee vrien den op weg naar huis. Bij de Klomp moest bet drietal den overweg in dc spoorlijn Ede Utrecht passé eren en daar de afsluitboomen geopend waren, duchtten de jongens geen ge vaar. Toen zij op het midden van den over weg waren, begonnen de hoornen echter lang zaam te dalen. Twee van de jongens kwa men op tijd onder de hoornen door, doch W., die achteraan reed, werd door den uit de richting Ede aanstormenden sneltrein gegre pen. Ilij werd meegesleurd en vervolgens met het totaal vernielde rijwiel naast de spoorbaan geworpen. De politie uit Ede stelde terstond een on derzoek naar de schuldvraag in. Wel gingen de afsluitboomen omlaag toen de sneltrein naderde, maar dit had blijkbaar eerder moe ten gebeuren. De overwegwachter schijnt het kloksignaal, dat de nadering van den trein aankondigt, te laat of in liet geheel niet ge kregen te hebben. Op het station De Klomp is het signaal echter wel gegeven. De juiste toedracht wordt nader onderzocht.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2