let nieuwe Europa AKKERTJE Kent U dit gevoel? EEN DIK PAK SNEEUW IN AMSTERDAM Groote partij textiel gestolen De Nederiandsche Pijnstiller Moordaanslag te Lambertschaag Malta opnieuw zwaar bestookt Geen aftakeling der democratische gedachte EEN PRINCIPIEELE REDE VAN DEN DUITSCHEN PERSCHEF DR. DIETRICH. In het bestek van de plechtige bij eenkomst, die de Duitsche academie gister te Praag heeft gehouden, al dus het D.N.B., heeft de Duitsche perschef, Dr. Dietrich, 'n principieele rede gehouden over het onderwerp: geestelijke grondslagen van het nieu we Europa. Aan deze rede is het volgende ontleend: De strijd, die thans op de slagvelden en zeeën met wapengeweld, gestreden wordt, zoo zei hij ter inleiding, is in den diepslen grond een strijd van twee wereldbeschouwin gen, waarin een nieuwe opvatting van de menschelijke samenleving, gesproten uit de twee grootste cultuurvolken van het vaste land van Europa, met de geestelijke mach ten van het verleden worstelt om haar vrij heid en toekomst. Er zijn volken, die dezen dieperen samen hang begrepen en ingezien hebben. En er zijn andere naties, wier heerschende klassen in de voldane zelfgenoegzaamheid van haar be grensde opvattingen haar volkeren blind ge maakt hebben voor alle geestelijk doorzicht in het verloop van gebeurtenissen, die buiten de eigen beperktheid liggen. De rijksperschef betoogde vervolgens: Er bestaat geen twijfel aan, dat wij thans op den drempel van een keerpunt in den tijd staan. Niet slechts in het politieke en sociale leven, doch ook in het denken heeft zich een revolutie voltrokken. Deze gaat uit van de beide groote cultuurvolken van het vaste land, Duitschland en Italië, en zal voor an dere volken vruchtbaar worden naarmate deze zich daarvan willen bedienen. De daad op het terrein van de evolutie des geestes, die thans volbracht wordt, bestaat daarin, dat zij het individualistische denken, dat eeuwen van onze ontwikkeling beheerscht heeft, onttroont en vervangen heeft door het denken in gemecnschapsbewustzïjn, dat ge heel nieuwe grondslagen voor ons leven en ontzaglijke mogelijkheden tot ontplooiing ontsluit. Dr. Dietrich ging hier inzonderheid in op de veronderstelling van de tegenstanders van Duitschland, dat Duitschland de wereld wil veroveren. Tien jaar lang, zoo zeide hij, werk ik aan de zijde van den Fuehrer, mij dunkt, als hij voornemens was de wereld te veroveren, dan moest ik daarvan toch wel eens iets gehoord hebben. Dergelijke door zichtige, belachelijke beweringen zijn niet al leen onvereenigbaar met de idee en het fun- damenteele standpunt van het nationaal so cialisme, doch zelfs daarmede in lijnrechte tegenspraak. Het politieke grondelement van het na tionaal socialisme is de volkspolitieke staats- gedachte. Het streeft niet naar imperialisti sche verovering, doch naar innerlijke aan: ecnsluiting en concentratie van het volk. Daarvoor is de door hctdiationaal socialis me op zulk een unieke wijze georganiseerde geweldige repatrieeringsbeweging van men- schen van Duitsch ras, de terugkeer van het Dr. Dietrich (Foto Archief) Duitsche bloed naar het moederland, het on dubbelzinnige bewijs. De rijksperschef keerde zich vervolgens te gen het woord van de gelijkheid van alles wat een mcnschelij'k aangezicht heefi en be toogde: Van nature zijn de menschen niet gelijk, doch ongelijk. liet probleem, dat het socialisme op te lossen heeft, is niet de har monie der belangen onder gelijken, doch de harmonie der belangen onder ongel ijken tot stand te brengen, liet nationaal socialisme gaat van de natuurlijke ongelijkheid der af zonderlijke menschen uit, doch het eischt voor allen gelijke mogelijkheden, zich op te werken. De prestatie gedachte is ook in de samenleving der Europeesche volken het richting gevende ordcbeginsel van verstrek kende beteekenis. Ook de volken zijn van na ture niet gelijk. Ook in het leven der volken onderling is het slechts dan mogelijk hun belangen langs vreedzamen weg met elkaar in overeenstemming te brengen, wanneer men de gelijkheid der voorwaarden in het leven roept, waaronder zij met elkaar con- curreeren. Ook de volken kunnen in deze wereld alleen naar gelang hunner bekwaam heden en prestaties hun plaats innemen. Wanneer het al mogelijk mocht zijn in het leven der volken de vreedzame regeling in de plaats van het geweld te stellen, dan zou. naar Dietrich meende, deze gedachte der ge lijkheid van voorwaarden voor allen het eenig mogelijke constructieve beginsel van den vrede in zich bergen. Het antwoord op de vraag, hoe is een gemeenschappelijke ordening der naties met als voorwaarde haar vrijheid naar buiten mogelijk? Kan slechts luiden: niet door het principe der bevoor rechting van enkelevolken, doch slechts door het principe v,an gelijke kansen voor allen. De gelijke grootheid van geest, die de cul tuurvolken van het continent zoo vaak in de geschiedenis van het a\onctland getoond hebben, aldus besloot dr. Dietrich. openbaart zich ook thans weer om beslissingen te vol trekken, die den gang van eeuwen bepalen. De volken bespeuren den ademtocht van deze grootheid, doch de hersens der staats lieden van bepaalde democratieën zijn niet groot genoeg om hem te bemerken. Overal onder de volken van dit continent is er thans een ontwaken. Uit voorvechters en meeloopers van een uitgeleefd verleden wor den bondgenooten eener opkomende toe komst. Noch gaat om deze toekomst de strijd. Doch het oordeel der geschiedenis is reeds gevekl. Zij heeft de denkbeelden van een nieuwen tijd, die de volken tot een nieuwe ontwikkeling en bloei moeten leiden, reeds op gang gebracht. Haar rhytme is syn chroon met den marschpas der armeeën en legercolonnes. die als strijders voor de le vensrechten hunner naties en voor de eeuw van het volk ziin aangetreden. IN ééN UUR TIJD AL HET WERK WEER ONGEDAAN! In den loop van gistermiddag heeft zich wederom boven de hoofdstad een sneeuw bui ontlast, welke de stad met een dik kleed van natte sneeuw bedekte. De grachten geeft het een uitzonderlijke schoonheid, doch het verkeer ondervindt de grootste moeilijkheden. Vooral de tram heeft, nu en dan groote stagnatie. Gelukkig blijft, de temperatuur boven het nulpunt, zoodat men' niet te kampen heeft met be vroren wissels. Onmiddellijk nadat het be gon te sneeuwen is de sneeuwploeg van de tram uitgerukt. Bij alle wissels kwam een man te staan, die de rails sneeuwvrij moet houden, opdat de electrische wissels blijven functionneeren en die bovendien kan ingrijpen, wanneer blijkt, dat zij weige ren. Daarnaast zijn alle pekelwagens uitge reden Met man en macht wordt gewerkt om het tramverkeer doorgang te doen vinden, want juist in dagen als deze stijgt het aan tal passagiers aanmerkelijk: De gemeentereiniging heeft in de afge- loopen dagen reeds gedaan wat mogelijk was. Gistermorgen was men juist gereed gekomen met de hoofdwegen. Deze waren sneeuwvrij en moddervrij toen de wit te vlokken opnieuw begonnen te dwarrelen. In één uur tijds was het werk van uren on gedaan gemaakt. Men geeft den strijd ech ter niet op. Er zijn 1400 sneeuwruimers op geroepen, die ook vanmorgen,, zoodra het licht werd hun werk hebben voortgezet. Met den hoopen hoed op naar den brand Installatie nieuwe burgemeester door den woden haan verstoord. Zaterdagavond brak door tot nu toe on bekende oorzaak brand uit in een der ge bouwen van de N V. Bierbrouwerij De Kroon. Hoogeham te Dongen. De directeur, de heer H. van Tuvn trachtte, toen hij den brand ontdekte, met een schuimblusch- apparaat het vuur te bedwingen, hetgeen hem evenwel niet eplukte. De motorspuit der gemeentelijke brandweer was spoedig ter plaatse maar dnnr den groofen sneeuw val duurde het enkele ooeenblikken. alvo rens er water gegeven kon worden. Het vuur vond gretig voedsel in de groote hoe veelheden kisten, kratten en ander nakma- teriaal. alsmede 'n het met riet nnderscho- ten dak. Dank zij de gunstige windrichting en het feil. dat de voorbouw der brouwerii door con brandmuur van het achtergedeelte was gescheiden, kon de brandweer na hard" nekkigp.Ti strijd het vuur tot het pakhuis beperken. De brandweerlieden hadden een zware taak. daar de slangen in korten tijd geiicel met ijs bedekt waren en door het instorten van een gevel er groot gevaar bestond voor verdere instortingen. Er deed zich nog een ongeval voor, dat vermoedelijk niet zeer ernstige gevolgen zal hebben. De brouwers knecht J. S. wilde de paarden lossnijden en kreeg van een der angstig geworden bees ten een trap. Als merkwaardigheid bij dezen brand kan nog vermeld worden, dat de verschillende autoriteiten ter plaatse verschenen, gekleed in jaquet en getooid met hoogen hoed. Kor ten tijd tevoren had n.1. ten gemeentehuize de plechtige installatie plaats gehad van den nieuwen burgemeester Dr. J. Swecns en het gezellig samenzijn werd beëindigd door de mededeeling van den brand. De'vrij aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Duisternis hielp een handje mee. Op den avond van 11 Januari hebben die ven een grooten slag geslagen in een opslag plaats te Amsterdam. Voor ruim f 1000.is hier aan textielgoederen gestolen.' De directeur van de firma aan wien de goederen toebehooren. werd dien avond om streeks half twaalf opgebeld door een nacht waker. die hem mededeelde, dat hij de deur van de opslagplaats open had aangetroffen. Zij bleek geforceerd te zijn met een beitel. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat vijf kisten, inhoudende 1345 dozijn dameskousen, een baal lingerie- katoen en 13 doozen inhoudende in totaal 119 wollen dekens vermist werden. De dieven zijn zeer begunstigd geweest door de duisternis, doch hoe zij er in ge slaagd zijn deze groote partij goederen onop vallend te vervoeren, staat nog niet vast. Het onderzoek wordt voortgezet. Negentiende veroordeeling tegemoet Nauwelijks op vrije voeten of een nieuwe misdaad gepleegd. De politie te Ede heeft Zondagavond al daar zekeren S. gearresteerd wegens ver moedelijke poging tot doodslag of zware mishandeling. De man was Woensdag jl. uit de gevan genis ontslagen waar hij zijn 18de veroor deeling had uitgezeten. Bij zijn terugkeer in Ede was zijn vrouw naar Amsterdam Een gevoel alsof U over het geheele lichaam met spelden geprikt wordt: rheumatische zenuwpijnen of een uiting van overprikkelde zenuwen. Neem een „Akkertje", dan komen Uw zenuwen tot rust. Dan verdwijnen Uw pijnen en zult U zich weer echt „fit" voelen Yoor Uw bezigheden. Per doos van 2 stuks 2 stuivers Per koker van [3sluks 12 stuivers vertrokken. Tijdens zijn afwezigheid had de vrouw een commensaal in huis gehad. Zondag bezocht de man dezen commen saal aan het Nijverheidsplein waar hij thans zijn intrek heeft. Buiten kwam het tot een woordenwisseling waarbij hand tastelijkheden niet uithieven. S. gaf den commensaal een klap tegen het hoofd en sloeg daarna met een bijl naar hem. De slag kwam terecht in de deurpost en de commensaal wist zich in veiligheid te stellen. S. werd op het station gearresteerd. De man gaat thans zijn negentiende veroor deeling tegemoet. INBREKER SCHOOT LOGé DOOR HET HOOFD. In den sneeuwstorm ontsnapt. In den nacht va'ti Zaterdag op Zondag trachtte men in te breken bij den- heer Koorn te Lammerschaag, gemeente Abbe: kerk. De schoonzoon van den heer Koorn, de heer de Beurs, geboren te Hoogwoud, later wonende te Utrecht,' die door het gerucht wakker werd, sprong uit bed. Nauwelijks stond hij op z'n beenen of cr werd een lichtstraal op hem gericht, waar op direct een schot volgde, dat den onge lukkige boven het linkeroog trof. De heer de Beurs werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Hoorn vervoerd, Van den dader of daders is nog geen spoor gevonden. De politic stelt een uitgebreid onderzoek in. Brutaal. De bocrenbehuizing van de fam. Koorn, aldus de N.H. Crt., is nabij het Ned. Herv. kerkje te Lambertschaag, gem. Abbekerk ge legen, direct aan den dorpsweg. Naar wij vernemen, is de onverlaat binnengedrongen door een achterdeur, welke zich tusschcn 't woonhuis en de boerderij bevindt. Hij heeft hier een zg. harmonicaschuif weten te ver wijderen, waarna aan den binnenkant een grendeltje kon worden los gemaakt. Via den dorschvlocr is de inbreker hierop wij blij ven voorloopig maar aannemen, dat. het er slechts één is geweest de woning binnen gedrongen, waar hij in de eerste plaats een bezoek heeft afgelegd in de slaapkamer van de fam. Koorn. Dat hij hier uit een broek van den heer K. een portemonnaie heeft weggehaald, waarin zich niet alleen eenig los geld, doch tevens de sleutel van de brandkast bevond, mag niet alleen als een brutaal staaltje gelden, doch tevens als een vermoedelijke aanwijzing, dat de indringer niet geheel een vreemdeling in Jeruzalem moet zijn geweest, doch iemand, die blijk baar goed met den toestand op de hoogte was. Dit blijkt ook reeds uit het feit, dat de dader zich van hier naar een ander slaap vertrek, de zg. logeerkamer, waar de brand kast. zich bevindt, heeft begeven. Hier is de inbreker blijkbaar voor een on aangename verrassing gekomen, n.1. dat hij geen rekening heeft gehouden met de mo gelijkheid, dat er logees zouden zijn. Dat dit wel het geval was, de schoonzoon van Koorn. de heer J. de Beurs was met zijn vrouw uit Utrecht over. heeft hem naar het schijnt zoo doen schrikken, dat hij bij de eerste bewe ging uit het bed de revolver heeft gegrepen en den heer B. pardoes in het hoofd schoot. Hierna is de dader in allerijl op de vlucht geslagen. Men kan zich eenigszins de consternatie indenken, welke op deze daad is gevolgd Ten spoedigste werden in het noodweer me dische- en politiehulp ingeroepen en de heer De B. is later per ziekenauto van De Rie naar „De Villa" jn Hoorn overgebracht; zijn toestand kon vanmorgen bevredigend wor den genoemd. Het is onbegrijpelijk, dat het nog zoo goed is afgeloonen. want de kogel is hoven den schedel ingedrongen. Vermoede lijk is slechts van een licht vuurwapen ge bruik gemaakt. De overval zal zich te ongeveer drie uur in den nacht, hehhen afgespeeld en de in breker is verdwenen met medeneming van zijn revolver, van de portemonnaie en don sleutel van de hrandkast. De sneeuwlaag, welke snel dikker werd, heeft elk spoor uitgewischt; nochtans doet de politie mo menteel ijverig nasporingen. Duitsch weermachtbericht Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg- (uigon en duikbommenwerpers hebben gis teren opnieuw de haven van La Valctta op Malta aangevallen. Verscheidene bommen van zwaar kaliber troffen wederom het aan de kade liggende vliegtuigmoederschip „lllustrious", voorts een torpedojager in het dok en twee in de haven liggende koopvaardijschepen. Andere bominslagen en branden vielen in werven, haven- en fa- brieksinstallaties alsmede in het kruithuis van La Valetta waar te nemen. De Duit sche ën Italiaansche jagers die de gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers verge zelden, hebben iri totaal vijf Britsche jacht vliegtuigen neergeschoten. Ter voortzetting van de gewapende ver kenning.- tegeir. Groot-3rittapi\iëwerd op 25 kilometer ten Zuidoosten van Harwich een voltreffer geplaatst op een in konvooi varend schip van 8.000 b.r.t Hét schip stond onmiddellijk na den inslag in brand en maakte slagzij. Ondanks de ongunstige weergesteldheid hebben formaties Duitsche gevechtsvliegers in den afgeloopen nacht aanvallen onder nomen op voor de oorlogvoering belangrij ke doelen in Londen en Southampton. De aanvallen werden met succes bekroond. Bovendien werden andere havens aan de zuidoostkust van Engeland met bommen bestookt. Vijf eigen vliegtuigen 'keerden van de vlucht naar den vijand niet terug. Rede van Roosevelt In tegenwoordigheid van het diplomatieke korps, het opperste gerechtshof, het kabinet en alle leden van het congres, alsmede van de gouverneurs van alle Amerikaansche staten, heeft President Roosevelt gisteren middag in het Ivapitool den eed afgelegd voor zijn derde ambtsperiode als President der V.S. Vervolgens kwam hij voor de mi crofoon en hield een korte toespraak, waar in hij opnieuw toonde, eön voorstander van de democratische idee te zijn. Roosevelt be twijfelde, dat de democratische gedachte aan het aftakelen is en bepleitte de wen- schelijkheid van een vooruitstrevende ont wikkeling van een democratisch Amerika, in het geloof aan deze idee. Thans bestaat, naar hij beweerde, de taak van het volk der V.S. hierin de natie en haar instellingen voor vernietiging van buitenaf te redden. Merkwaardig gebruik in Zuid-Slavië Traditioneele waterwijding. In Belgrado en andere Servische steden is gisteren het traditioneele feest der water- wijding gehouden, waaran tienduizenden menschen hebben deelgenomen. Onder lei ding van den patriarch der Servisch-Ortho- doxe kerk trok de processie naar de brug over de Save. van waar een kruis van ijs in de Save werd geworpen, dat door een ar beider er weer uit werd gehaald. Daarop schepten tienduizenden menschen uit de daardoor gewijde rivierwater en namen het mede naar huis. EEN NIEUWE KOMEET. Een nieuwe komeet, die kortgeleden in Ca- lifornië in de nabijheid van het stcrrebeeld de Zwaan is ontdekt, is thans ook in Finland waargenomen. Prof. Yrjoe Vaeisaelae van het Finsche observatorium, slaagde er in ver scheidene fotografische opnamen te maken. Amsterdamsche effectenbeurs Kalme handel. Na prijshou dende opening afbrokkelende koersen. Amerikanen in door- snee weinig veranderd. Ne deriandsche staatspapieren prijs- houdend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V K. L.K. Nederland 1940 1 4 100 99% Nederland 1940 II 4 95 95 Idem met bel. fac. 99% 99% Nederland 1938 3.3% S4%-S6 85-85% Oost Indië 1937 3 85% 853^ Oost Indië 1937 A 3 84% 84 9/16 DUITSCHLAND D. Gr. b *40 Ct. 6 Konv Kas fmv.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 83% 's Grav. '37 I 3% N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 85%' R'dam '37 I III 3% 82% Z.-Holland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 92% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 1S9% Ned. Ind. Handelsb. A 129% 130 Ned Handel Mij. 'c. v. A 120 120%' AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 104—105 o 106%-105% Calvé Delft c v. A. 73% 73 Centr. Suiker Mij. 206 196 Fokker g. A. 190 Lever Bros en Unilever cv.A121%-122% 12Ï%-120% 331 33S% 195%-199 206-202V2 140% 140 Ned. Ford Philips G B.v.A. Philips pref. A Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 2S%—28% 29 3/16-28%' Beth. Steel c.v. A 84-82%. S4%-83 Gen. Motors c.v. A. 50% 51% Kennecot Copper c.v. A. 3634-361/16 36%-3fi 3/16 North. Am. Aviation c.v.A 17 17% Rep. Steel c.v. A. 24%-2413/16 253,4-251/16 U. S. Stee! c.v. A. 66%-65% 673^-66 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 235% 235 Kon. Petr. 255%-250% 255-250% Buitenland. Shell Union c.v. A. 1115/16-1113/16 11 15/16-11% Tide Water c.v. A. 10%-10% 1011/16-10 9/16 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 112-113% 115115% Java China-JapanJijn A. 151-149% 153-150% Kon. Ned. Stoomb Mij. 154%-155% nat. bez. v. A. 15S%-153 Kon. Pak et va art A. 235 240% Ned. Scheepv. Unie A. 174-171% 175-172% Roft. Llovd A. 144 li 4% Stoomv. Mij Nederland A 14S%-147 116 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 430-425% 433-428 lavasche Cultuur 274% 273 N1S U. 266 265% Ver. Vorsten 1. Cult. 122-124 126-124%' TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 192-190 191 Heli Mij c. v. A.. 255-251 258-256 Senembah 210-206 209-216 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 265%268% 269-263.%' Bandar Ruhher Mij. A. 210 212% Deli Batavia Mij. A. 211 211 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op 21 Januari 19415 Reichsmarken 75.36; Belga s 30 1432: Zwit sersche Francs 43 56: Lires 9 87; Deensche Kronen 36 40: Zweerisrhe Kronen 44.S5 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6 42; rsjpchlsche Kronen (nieuwe schulden) 7.54. WINTERHUIP^NEDERLAND Sforf op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Mo. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland ls aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk in veler levenl!

Schager Courant | 1941 | | pagina 2