Luisier niet naar den EngeSschen zender levenszenuw Doel en streven van de Winterhulp AMERIKA'S Uiteenzetting van Mr- Backer IN DE VERBODEN UREN OP STRAAT Verhooqinq van steunnormen Sluwe bedelares oam het er vao Weer tomatensoep in blik Ir. Mussert te Muencben Regeling dorschbedrijf onder Britsche contrölel Iets over zijn geschiedenis In een druk bezochte persconferentie heeft mr. A, J. Backer. provinciaal directeur voor Noord-Holland en waarnemend plaatselijk directeur van Winterhulp te Amsterdam, een uiteenzetting en beschouwing gene ven over werk en doel van Winter hulp Nederland. Mr. A. J. BACKER. (Foto archief). Deze beschouwing had ten doel vele mis verstanden en onverdiende critiek, welke nog steeds over deze organisatie worden gehoord uit den weg te ruimen. Er zijn hier zoo zeide hij o.a. in Nederland duizenden organisaties, die zich bezig hou den met leeniging van sociale nooden. Een zeer groot aantal hiervan wil men zeer zeker in sfand houden doch coördinatie en samenwerking met Winterhulp is noodza kelijk. Reeds nu is er een begin van sa menwerking met verschillende vereenigin- gen gevormd en deze samenwerking zal in de toekomst worden versterkt. Bij Winterhulp verliest men helaas het groote doel wel eens uit het oog. wanneer men hier en daar een misprijzend oordeel, dat dan bovendien nog volkomen onge grond is, hoort Wij zijn altijd zoo zeide de heer Backer een volk van individua listen geweest en slechts in uren van ge vaar voelden wij ons een. Dat individualis me hield critiek in. Soms gezonde critiek. maar ook wel eens ongezonde critiek. Het is in deze dagen van het allergrootste be lang. dat niemand op zij blijft staan. Wij kunnen met Winterhulp een roeping ver; vullen. Wij kunnen als eenheid, waarbij de politiek geen rol speelt, de handen in een slaan om hulp te bieden waar hulp noodig is. Dat past ook in de historische roeping van onze staatseemeenschap. Im mers door de eeuwen heen zijn stroomin gen van buiten door het Nederlandsche volk geabsorbeerd. Theorie werd hier tot gestalte, werd geconcretiseerd met de nuchtere kijk van den Nederlander. Er is een groot aantal vertrouwensmenschen noo dig. menschep, die zich belangeloos met hart en ziel inzetten voor het Winterhulp- werk en die kernen vormen van waaruit 't werk in kleine groepen wordt verricht. Tn de kleinere gemeenten gaat het reeds in die richting, daar immers heeft veelal de bur gemeester zich persoonlijk ingezet, hij heeft het vertrouwen van zijn gemeentenaren en hii weet zijn gemeentenaren te doordrin gen van het groote en goede doel van Win terhulp. Het doel van Winterhulp, het zij hier nogmaals gezegd, is niet in de eerste plaats om steun te geven in den vorm van geld of goederen, noodzakelijk voor het di recte levensonderhoud, maar om wat zon en licht te brengen in die duizenden ge zinnen. waarin dit ontbreekt. Thans ie de toestand nog zoo. dat levensmiddelen, ko len. kJeeren en geld worden gegeven. Maar in de toekomst zal dit niet het hoofddoel van Winterhulp zijn. Ook de huis aan huis-collecte met <ie lijsten, die op 31 Jan. en Februari zullen worden gehouden, bracht de heer Backer ter sprake. Er is geen sprake van. en hij legde hier den nadruk op. dat dit colleete- svsfeem een dwang bedoelt uit te oefenen. In de eerste plaats hoopt men °P deze wijze een statistisch inzicht te krijgen. Zoodat men na kan gaan. waar nog een nadere prmagand'a moet worden gevoerd. Tenslotte de*1heer Backer nog me de. dat door Winterhulp Nederland binnen kort een algemeene afrekening zal wor den gepubliceerd. GRIEP TE SPAKENBURG. Wegens de griep zijn de scholen voor een week gesloten. Ongeveer tweederden der bevolking ligt te bed. De doktoren kunnen het werk bijna niet meer aan en nog steeds breidt de ziekte zich uit. Gelukkig komen er geen ernstige gevallen voor. DERTIG JAREN IN DE GEVANGENIS GEZETEN EN ER NOG NIET GENOEG VAN. De 68-ïarige C. J. G.. die reeds 30 jaren en 8 maanden gevangenisstraf achter den rug heeft wegens diefstallen en insluipingen, is door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het stelen van bankbiljetten in het beste delingenhuis waar hij was opgenomen, omdat hij zonder middelen van bestaan was. Het hof heeft dit vonnis bevestigd. Het uit gaans verbod voor hen, die nachtarbeid verrichten. De persdienst van het N.V.V. meldt: Overeenkomstig de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied van 22 October 1940 is bet aan particulieren verboden zich tusschen 24 uur en 4 u. op straat te begeven. Dit heeft tengevolge, dat zij. die gedeeltelijken nacht arbeid moeten verrichten, eenige uren voor rlen aanvang van het werk op het werk aanwezig moeten zijn, of wel eenige uren moeten wachten. Het N.V.V. heeft zich tot het de partement van Justitie gewend met het verzoek om aan bakkers en der- gelijken, die in bovenstaand geval verkeeren, een bijzonder* bewijs te doen verstrekken, waardoor zij in staat zijn in de verboden uren van en naar hun werk te gaan. Het departement van Justitie heeft mede gedeeld, dat aan bet verzoek zal worden vol daan en dat zij, die voor een dergelijke vergunning in aanmerking willen komen zich moeten wenden tot den districtscom mandant der rijkspolitie van bet district, waarin de woonplaats van den aanvrager is gelegen. De persdienst van het N.V.V. meldt: Naar aanleiding van de stappen, die het N.V.V. heeft gedaan bij de betrokken in stanties om te geraken tot algemeene ver hooging van steunnormen. is kort geleden een publicatie van den persdienst van het N.V.V. verschenen. Deze publicatie had hoofdzakelijk ten doel de onjuiste geruch ten te ontzenuwen, welke erootendeels wa ren verspreid onder de uitgevroren werk- verruimingsarbeiders. Tn deze publicatie was toen o.m. medegedeeld, dat het N.V.V. steunverhooging wehscheliik achtte en dat het departement van sociale zaken de op- 'ossing zoo veel mogelijk wilde vinden in het verstrekken van warm eten heneden kostpriis. thans aangevuld met het ver strekken van tomatensoep in bliek, blijkens een recente mederleeling van het denarte- ment. (Zie ook eldersi n dti nummer). De persdienst van het N.V.V. hepft in be doeld artikel medegedeeld, dat binnenkort nog nader op deze zaak zal worden terug gekomen. Wij kunnen thans mededeolen. dat. in verhand met de weersgesteldheid die nog steeds geen grondwerk toelaat, de algebee- le toestand van de ondersteunden naar hel inzicht van den commissaris van he N.V.V, den heer Woudenberg, vorhooeing van den steun noodzakelijk maakt. Verschillende met redenen omkleede vertoogen ziin tof de betrokken autoriteiten gericht. Hopelijk za' het departement van sociale zaken hef dringende van spoedige verbetering inzien. „Op weg naar het klooster". In het gezin P.. wonende aan den Tegel- schenweg te Venlo. vervoegde zich in de avonduren een oud vrouwtje, vertelt de Tijd. dat vooraf op weg te zijn naar een Zusterklooster te Steyl. doch in verband met het late uur niet meer verder te kun nen. Zij vroeg om onderdak, wat naar. mede doordat zij het medelijden van de vrouw des huizes wist te wekken werd verstrekt. De late beozek- ster, die vrijwel den geheelen avond een rozenkrans in de handen hield, vertelde, dat zii vroeger als dienstbode had gediend bij een bekenden pastoor in een van de om liggende plaatsen. Zij wist het vertrouwen van het gezin te winnen. Haar werd een goed avondmaal voorgezet en zij liet zich dit uitstekend smaken. Zij mocht ook over nachten. Het scheen 'haar best te bevallen, want 's morgens maakte zij nog geen aan stalten om te vertrekken. Zij informeerde zelfs belangstellend, waaruit de middagpot van dien dag zou bestaan en toen zij ver nam. dat er erwtensoep werd gegten. gaf zij direct te kennen, dat zij vooral daar een geweldige liefhebster van was. Den heer des huizes ergerde evenwel de opdrin gerigheid van het vrome vrouwtje en met een zoet lijntje wist hij haar de deur uit fe loodsen. Toen de vrouw vertrok, uitte zii nog de beste wenschen voor het kin derrijk gezin, waarin zii zoo gastvrij opge nomen en onthaald werd. Niet gering was echter de verbazing van de familie, toen men de vrouw niet zag wegwandelen in de richting van Steyl. maar juist naar den tegonovergestelrien kant. Deze verbazing werd nog groot er. toen men haar hii den buurman zag aan- hellen en vervolgons aan bet daarop vol gen-de huis. terwijl zij aldus haar weg in de richting van de stad voortzette. De gastvrije huisvader beeft de politie zijn ervaringen verteld en bier deelde men zijn indiruk. dat hij door een sluwe bede lares was beetgenomen. Gedurende vier achtereenvol gende weken. De secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken heeft in een schrijven aan de betrokken gemeentebesturen medegedeeld, dat gedurende vier achtereenvolgende weken, op de wijze als voorheen, to matensoep in blik kan worden ge distribueerd aan werkloozen en arm lastigen. Dezer dagen zijn enkele leidende figuren der N.S.B. voor besprekin gen naar Duitschland vertrokken. Uit Muenchen wordt thans door het D.N.B. gemeld, dat de plaats vervanger van den Fuehrer Rudolf Iless in tegenwoordigheid van den rijkscommissaris voor Nederland, rijksminister Seyss Inquart Dinsdag 21 dezer in de senatorenzaal van het Bruine Huis te Muenchen den leider der N.S.B.. ir. A. A. Mussert, ont vangen heeft. Naar wij vernemen, aldus het A.N.P. wordt einde dezer week ir. Mussert weer in ons land terug verwacht. EEN MUISJE MET EEN STAARTJE. Een eenvoudige arrestatie die vermoedelijk naar een handel in gestolen rijwielen leidt. Eenigen tijd geleden wist de centrale re- cherce te A'dain 'n jongen aan te houden, die 'n bakfiets met levensmiddelen had ge stolen. Hoewel de zaak op zichzelf zeer eenvoudig was, werd toch een nader onder zoek ingesteld en werd o.a. een huiszoeking verricht. Dit had groot nut, want men kwain er een handel in gestolen rijwielen door op het spoor. Bovendien kon men twee handlangers van dén jongen eveneens ar resteeren. De drie, arrestanten zijn voor- loopig opgesloten en een aantal rijwieleige naars zullen hun gestolen karretje weer te rug krijgen. Wie voor beroepsdorschers in aanmerking kunnen komen. Oprichting nieuw dorschbedrijf praciisch niet mogelijk Naar het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mededeelt, kan, teneinde eenige or dening te brengen op het gebied der beroepsdorschers, een nieuwe rege ling in zake dorschbedrijf tegemoet worden gezien. Deze regeling brengt onder meer mede, dat slechts die per sonen of lichamen als beroepsdor schers zullen kunnen optreden, die als zoodanig erkend zijn door de landbouw-crisis-organisatie. Slechts zij, die over het jaar 1938 een bepaalden minimum omzet kun nen aantoonen, komen voor erken ning in aanmerking. Oprichting van nieuwe dorschbedrijven zal dus in het algemeen niet mogelijk zijn, al kan de secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij in bijzondere gevallen uit zonderingen op dezen regel toela ten. Het dorschen in opdracht en voor reke ning van derdon zal uitsluitend aan de er kende beroepsdorschers zijn toegestaan, met dien verstande evenwel, dat ook niet erkende dorschers dit mogen doen, doch slechts indien aangetoond kan worden, dat zij ook in 1938 van het desbetreffende land bouwbedrijf de oogst hebben gedoracht. Belanghebbenden wordt aangeraden bij de oprichting van nieuwe dorschbedrijven en bij de aanschaffing van nieuwe dorsch- srarnituren met deze bepalingen rekening te houden. Te zijner tijd zullen nadere bijzonderhe den worden bekend gemaakt. Voor hef Duifsche landsierecht En verspreidt geen beleedigende geschriften Waarschuwing aan de jeugd Het Duitsche landgerecht beeft weder eenige zaken behandeld we gens het luisteren naar den Engel- schen zender en wegens het versprei den van voor Duitschland beleedi gende geschriften. In de eerste plaats stonden terecht een kapper B. uit Utrecht en zijn echtgenoote tegen wie een aanklacht was ingediend door een vroegere dienstbode, die het echtpaar beschuldigde geregeld naar de uitzendingen van den Engelschen zender in de Neder landsche taal te hebben geluisterd. Uit het uitvoerige getuigenverhoor, waar- bil verschillende in de zaak van beklaagden werkzaam zijnde kapsters verklaringen af legden, welke geheel anders waren dan die van de aanklaagster, bleek bovendien, zoo als ook rechter Joppich in de motiveerins» van zijn uitspraak aanhaalde, dat deze aan- klaagster, die ook in andere betrekkingen verschillende moeilijkheden beeft gehad, als een fanlaste moest worden beschouwd, aan wier verklaringen geenszins het volle ge wicht mag worden toegekend. De gencralstaatsanwalt dr. Koblitz vor derde dan ook op grond van de afgelegde getuigenverklaringen vrijspraak wegens ge brek aan bewijs, hij welke vordering rechter Joppich zich in zijn vonnis aansloot. Waarschuwing aan de jeugd. Vervolgens behandelde het gerecht een aanklacht tegen vier jeugdige personen, een kantoorbediende S., een meisje van B., dat thans thuis in de huishouding behulpzaam is. een typiste M. K. en haar zusje C. K. De kantoorbediende had een voor leiden de personen van het Duitsche rijk beleedi- eend geschrift doorgegeven aan mej. van B., die daarvan een afschrift had gemaakt en dit weder had doorgegeven aan de ge zusters K. De jongste van deze zusters had een door haar gemaakt afschrift aan enkele medeleerlingen op school laten lezen. Toen echter de Duitsche politie op deze school een onderzoek instelde, heeft zij getracht het geschrift in een kachel te verbranden, hetgeen evenwel door de politie werd ver hinderd. Bovendien was aan dit meisie ten laste gelegd, dat zii naar een Engelschen zender had geluisterd. Alle beklaagden bekenden zich aan de ge noemde feiten te hebben schuldig gemaakt. Staatsanwalt dr. Koblitz wees er in zijn requisitoir op. dat weliswaar thans jeugdige personen terecht staan, die wellicht nog niet ten volle de draagwijdte van hun handelin gen heseffen, doch daarnaast bestaat de noodzakelijkheid om tegen acties als de on derhavige. waarbii Duitsche leiders en de Duitsche weermacht on grove wijze worden beschimpt en beleedigd met kracht op te tre den. Dr. Koblitz wees er vervolgens op. dat ge lukkig de ovorgroote meerderheid van het Nederlandsche volk van dergelijke acties niet is gediend, omdat het weet. dat. nadat de strijd met de wanenon is beëindigd, deze strijd niet mag worden voortgezet in een zg. nanieroorlog. Rekening houdende .met den jeugdigen leeftijd der beklaagden, wenschtc spreker thans nog geen hooge straffen te vragen, weshalve hij veroordeeling vroeg van den kantoorbediende tot vier .maanden en van de meisjes ieder tot drie maanden gevange nisstraf waarbij voor de 16-iarige mei. C. K. met een proefflid van twee iaren. Rechter Joppich ging in zijn vonnis in het algemeen met deze eisrh mede, doch ver laagde de straf voor den kantoorbediende tot drie maanden en voor de meisjes van B en M. K. tot twee maanden. De rechter wees er in de motiveering van het vonnis op. dat het verder verspreiden van geschriften als de onderhavfge. waarin het riik. ziin leiders en de weermacht op grove wijze worden beschimpt, niet. onge straft kan hliiven. ook al betreft bef thans jeugdige personen, die misschien uit onbe zonnenheid en in onnadenkendheid hebben gehandeld, of wellicht ook omdat zij hun handeling interessant vonden. Daarom moet hier opnieuw een voorbeeld worden gesteld, opdat ook de ieugd zal gaan inzien, dat men met het maken en versprei den van dergplljke geschriften de belangen i van bet Nederlandsche volk niet dient en dat men er niets mede bereikt. Ook naar den Engelschen zender geluisterd. Ten slotte werd een Haarlemsche winke lier N. wegens het hooren naar den Engel schen zender veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht maanden, met aftrek van zes weken voorarrest. FRAUDULEUS GESLACHT VLEESCH Dinsdag heeft de politie op het Waterloo- plein te Amsterdam een tweetal jongens uit Oostzaan aangehouden, die in een bakfiets een groote partij 225 kilo vlcesch ver voerden. De noodige bewijzen waren er niet, hetgeen ook niet kan, want het kwam vast te staan, dat het. frauduleus geslacht vleesch was, dat in de stad afgeleverd moest worden. De partij is in beslag genomen. HET PANAMAKANAAL WE DEROM IN HET BRANDPUNT DER BELANGSTELLING. Een Zweedsch dagblad wist dezer dagen te melden dat Engeland en de Vereenigde Staten besvrekingen voeren aangaande een eventneele controle van schepen in het Pana ma-kanaal. Onnnndig te zeggen dat een dergelijk plan gericht is tegen Duitsche schepen die zonder vorm van proces in beslag genomen zou den worden (N.P.B.) Het simpele bericht uit Zweed- schen bron over besprekingen tusschen Ame rika gn Engeland, welke epn controle op schepen in het. Panama-kanaal tot onder werp zouden hebben, vestigt plotseling in dezen oorlogstijd de aandacht op dit. wereld vermaarde kanaal, dat terecht een van de allerbelangrijkste waterwegen gpnnemd mag vorden. En bij het uitspreken van den naam "'it.st terstond een bewogen historie voorhij. ren geschiedenis, die spreekt van lage men- ^heliike hartstochten en van doorzetting*- "••mogen, van arbeid en van bloedieen strijd, een geschiedenis die een anderen naam terugroept in de herinnering. Dien van Ferdinand de Lesseps Weinig menschen werden zoo geprezen en geroemd als hij na den aanleg van het Su- ez-kanaal. Ridderorden van schier alle lan den ter. wereld sierden zijn horst. Hij werd diplomaat en minister. Men noemde hem een geniaal ingenieur. En algemeen vond men, dat hij de aangewezen man was voor de verwezenlijking van Columhus' laatste droom. Omstreeks het jaar 1550 liepen de •Span iaarden al met plannen rond voor het doorgraven van het smalste gedeelte van Midden-Amerika. Honderd, twee honderd aar later waren die plannen meer actueel, maar eerst omstreeks het jaar 1870 hegon- nen de Amerikanen werkelijk ernstig over ren kanaal te denken. En eindelijk was het zoover. Tn Mei 1877 kwam te Parijs onder leiding van De Les seps epn internationaal congres van onge veer 135 ingenieurs bijeen. Ferdinand de Lessens berekende dat bef graven van een dergelijk kanaal 25 millinen nond Sterling kosten zou en dat men 157 millioen kubieke meter aarde zou moeten verwelken. Hef kanaal zou in ten hoogste 18 jaar gereed zijn en het moest zonder sluizen worden aangelegd. Zoo althans waren de plannen: de werkelijkheid zou er gansch anders uit zien. Tn 1881 werd er een begin gemaakt met dpn aanleg van het kanaal. En daarmee brak een periode van el lende aan. Moeraskoortsen en ande re sleenende ziekten tastten de men schen aan. Vele arbeiders verloren *t lpven ook doordat zii bedolven wer den onder het zand als gevolg van verschuivingen. Oplichters en filan tropen, lintjesjagers en eerlijke wer kers, avonturiers en vaklui schar relden om het kanaal engingen te gronde. Failliet! De groote tegenslag die de Lesseps onder vond, was er tevens oorzaak van, dat het bedrag dat de kosten dekken moest, spoe dig overschreden werd. Omstreeks 1890 moest het werk dan ook gestaakt worden. De vennootschap vroeg faillissement aan. De uitspraak van het. gerecht bevestigde de ineenstorting. De minister van Justitie moest aftreden, kamerleden werden beschuldigd van corruptie. Dc regeering werd om het hevigst aangevallen en om haar val te voor komen, werd de oude. grijze de Lesseps voor het. gerecht ter verantwoording geroepen. Zondpr het Stavisky-schandanl zou dit Pa nama-proces het meest geruchtmakende van dp laatste eeuwen geweest zijn. Was De Lesseps verantwoordelijk voor d'e déba- ele? Waarschijnlijk niet, Zijn zoon Charles stond hem tijdens het proces heldhaftig ter zijde. Alle slagen die óp den ouden, geeste lijk verzwakten man werden afgevuurd, ving hij op. De Lesseps werd vrijgesproken, maar het procos had hem zoo geschokt, dat hii spoedig na het gindo ervan, in 1894, overleed. De Vereenigde Staten kochten toen de concessie voor een betrekkelijk lagen prijs over. Doch ook daarna wilden de werkzaam heden nog niet ere vlotten. Totdat een in 1903 in Panama uitgelokte opstand het den Amerikanen mogelijk maakte, de zgn. „Pa- namakanaal-zóne" te koopep, waarbinnen de werken uitgevoerd moesten worden. Nu was men wel zeker van het gebied, waar door hef kanaal zou worden gegraven, maar nog bleef er steeds een nijpend tekort, aan werkkrachten, want de arbeiders stierven hij honderden tegelijk als gevolg van ziek ten en ongevallen. Eindelijk. Ten einde raad wendde de 'toenmalige president Roosevelt zich tot een tot dusver onbekend militair ingenieur: kolonel George Goethals. Deze reisde naar Washington en nam de benoeming aan, nadat hij één ab solute voorwaarde gesteld had: een onbe perkte volmacht. Toen hii die eenmaal verkregen bad, be wees Goethals tezelfdertijd een goed inge nieur, arts en soldaat te zijn. Hij begon met de verschrikkelijke mangrove-moerassen te ontsmetten, waardoor het sterftecijfer aan malaria en gele koorts onder de arbeiders sterk daalde en tot. een minimum beperkt bleef, mede dank zij het feit, dat Goethals niet zuinig was met kinine-verstrekking aan de arbeiders. Ten tweede verwierp hij onmid dellijk de gedachte van De Lesseps om het kanaal zonder sluizen te maken. En dus werd het een slui- zen-kanaal, en wel een met verdie pingen, waardoor men de onoverko melijke moeilijkheden ontweek, wel ke een diepe uitgraving in de heu vels zou hebben meegebracht, een uitgraving, die door de voortdurende aardverschuivingen vrijwel onmoge lijk geweest zou zijn. Goethals was de eerste, die dit inzag. De sluizen van Gatum kunnen op één dag onge veer 80 schepen schutten. Op 10 October 1913, des morgens om 9 uur, ontstak president Wilson door een druk op een knop in het Witte Huis te Washington de dynamiettading, welke de laatste dam, de Camhoa-dam. in de lucht deed springen. Oost en West waren verbonden. En op 15 Augustus 1914. dus enkele da gen nadat in Europa de wereldoorlog was uitgebroken, voer het eerste srhin in 10 uur tijds door hef kanaal. Spoedig was het Pa nama-kanaal hef drukst bevaren water ter wereld. Het verkort den weg van New Vorit naar San Franeisro met niet minder dan 16.000 zeemijlen, het wordt de „levenszenuw van Amerika" genoemd. Of de nu beraamde Britsrh-Amerikaansrhe controle doorgang zal vinden en wat daarop het antwoord van Duitschland zal zijn, dat zal afgewacht moeten worden»

Schager Courant | 1941 | | pagina 6