Oi Nederlindsche ilnii in Noord Hoiland Het granaatappelsap N1PPER EN PELLE BUITENMAN BEROOFD Riviertjes buiten bun oevers getreden Kolendampvergiftiging HET ZWIJN ONDER DE BOERENKOOL! Radioprogramma De persdienst van de Ned. Unie sohrijft ons: Op 17 Augustus van het vorige jaar be gonnen de Gewestelijk Secretaris, Mr. A. A. Abersen en de Gewestelijke Pers- en Propa gandaleider Drs. Jac. van Eijk hun werk zaamheden voor De Nederlandsche Unie in Noord-Holland te Haarlem op een zeer be scheiden ruimte van een eerste étage. Sinds dien is er veel gebeurd en veel tot stand gebracht. Nadat een Gewestelijk Secretariaat was ingericht in Kruisstraat 25 te Haarlem, von den daar dagelijks besprekingen plaats met personen van allerlei richting uit de vele gemeenten, welke Noord-Holland telt (122). Nu, ruim 5 maanden later, is voor circa 60 gemeenten een plaatselijke organisatie van De Nederlandsche Unie tot stand ge bracht. Het totaal aantal naaste medewer kers, die in deze plaatselijke organisaties zijn ingeschakeld en vrijwel iederen dag voor De Nederlandsche Unie hun pioniers werk verrichten, bedraagt thans circa 300. Deze personen komen voort uit alle rich tingen en standen: artsen, boeren, inge nieurs, advocaten, arbeiders, tuinders, win keliers en ambtenaren. In vele plaatselijke organisaties is bovendien een vrouw verte genwoordigd, die, bij voorkeur op sociaal terrein, haar medewerking verleent. Daarnaast treden elke week opnieuw onze colporteurscorpsen in actie met het week blad „De Unie". Het aantal corporteurs be draagt thans circa 1000 man. Ook deze col porteurs komen voort uit alle richtingen, standen en leeftijden; ook zijn ér vrouwe lijke krachten onder. Op het platteland zijn het veelal boerenzoons en tuinders. Een en kele greep in het colporteursregister van de stad Haarlem laat zien, dat in hun vrije uren colporteeren: de arbeider, de ingenieur, de broodslijter, de advocaat, de slager, de radiotelegrafist, de doctor in de chemie, de bankwerker, de koopman, de varensgezel, enz. enz. Het aantal exemplaren van „De Unie, dat wekelijks in Noord-Holland wordt verkocht, varieert tusschen de 20 en de 25 duizend. Dagelijks vinden, dan hier, dan daar, zoo groot mogelijke bijeenkomsten plaats, waar in de Gewestelijk Secretaris of de Geweste lijke Pers Propagandaleider een spreek beurt vervullen. In iedere gemeente, waar een plaatselijke organisatie van De Nederlandsche Unie tot stand is gebracht, worden thans de z.g. „Unie-kringen" gevormd van ongeveer 15 Rersonen, waarin het programma van De U. en de artikelen van het werkblad „De Unie" worden besproken. Som' -" Unie kringen draaien reeds op volle 1 n. Het tot:1"' aantal leden van De Neder landsche Unie in Noord Holland bedraagt thans, naar schatting, 50.000. Tien jaar in de cel Aanslag gepleegd. De Haarlemsche «rechtbank heeft den 31-jarigen landarbeider F. W. we gens poging tot doodslag veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, con form den eisch van het O. M. Op 13 September van het vorig jaar had W. te Zaandam een 35-jarige vrouw, met wie hij enkele jaren geleden omgang had gehad, met een mes aangevallen. Dit was reeds de derde maal dat W. de vrouw van het leven wilde berooven. Den eersten keer had hij haar met een mes aangevallen, terwijl hij den tweeden keer een aanslag met een revol ver had gepleegd. Voor dit laatste feit was de man tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld, met de bepaling dat hij niet meer in de Zaanstreek mocht komen. FEUILLETON doo\ ethd ÏÏL. SM 10. Oh nee, vast niet, antwoordde hij. Hier in de buurt van de rivier is de mist altijd wat dichter, maar straks zijn we er uit. Hier om den hoek wacht de taxi. Kom, laten we even aanstappen ik zou niet graag willen dat je kou vatte. Even later vielen ze in de kussens van het schuddende en puffende vehikel. Het spijt me, maar in zoo'n korte tijd kon lk onmogelgk voor een statiekoets zorgen, zei Diana's begeleider. We hoeven gelukkig niet ver te rijden. Met een schok zette de taxi zich in beweging en nu kreeg Diana pas goed plezier in het geval Hebt U ongemerkt het huis uit kunnen komen? Mij heeft niemand gezien, zei ze grin nikend. Waar gaan we eigenlijk naar toe? Naar bet .Palais Magnifique". Ik zal er voor zorgen dat je weer terug bent voor iemand iets heeft gemerkt. Het „Palais Magni fique" heeft een uitstekende dansvloer; het is trouwens ook een heel goed hotel ik logeer daar zelf op het oogenblik. En ik dacht dat U een logé was van de Charts! zei ze verbaasd. De hemel beware me! riep hij lachend uit. Nee, ik heb er alleen maar gedineerd vanavond en ze brachten me mee omdat je zuster om een achtste speler verlegen was. We zijn eigenlijk alleen maar verre vrienden. Kolonel Chart en ik. Ik ben pas terug uit de Oost en kwam hem toevallig tegen. Nu, toen inviteerde hij mij bij hem te komen eten en daar kon ik niet goed af. Waarom eigenlijk niet? vroeg Diana. Wel... hij sprak een beetje aarzelend, ik ben met verlof en nu ben ik wat vroeger teruggekomen dan eigenlijk mijn plan was. En aangezien mijn familie hier niets van weet, vond ik het wel zoo prettig om eerst eens een beetje van Londen te genieten. En toen ik nu Chart ontmoette, was ik wel genoodzaakt hem in vertrouwen te nemen. Oh, nu begrijp ik het, zei Diana. Ik zou vast hetzelfde doen als ik in Uw plaats 3. Nipper op het oorlogspad. 1.' Nipper speelt op zijn mond harmonica in smachtende tonen. 2. Hg houdt echter plotseling op, als hij Krullekop ziet, die juist zijn vriedin van een bezoek aan de bioscoop naar huis brengt. 3. De niets vermoedende Kiul- lekop gaat weg, terwgl Nip per hem, zinnend op wraak volgt. 4. Nipper lokt Krullekop ln de val. 1. „Hallo, Nipper, ben je weer terug!" 2. Ja, ik ben er weer. Heb je zin onze schat te zien, die we uit Afrika meegebracht hebben, en die we daar bo ven in de oude kerktoren verstopt hebben" 3. Ja. waarom niet! Dat is echter een eigenaardige plaats, die jullie als ver bergplaats gekozen hebt." „Ik kan je vertellen, dat het de eenige veilige plaats ln de heele stad is. Krullekop!" 4. „Men zegt echter, dat het daar boven spookt, Nipper! „Ja, dat ls zoo, heb je niet van dien man gehoord, die daar boven in de toren van honger omkwam, omdat de ladder naar beneden geval len was?" Dure taxirit. Een handelsreiziger, vervolgd wegens be- rooving van een bejaarden Bussumer na een vroolijk uitgaansavondje, hoorde zich gisterochtend door het Amsterdamsche ge rechtshof tot een gevangenisstraf van ne gen maanden veroordeelen. De verd. had in April van het vorige 'nar den buitenman, die wat al te veel van het „vocht" genoten had. met een taxi naar huis begeleid. Tijdens dien rit had hij zich een geldbedrag van vijftig gulden en een horolge toegeëigend. Het slachtoffer had er den volgenden morgen direct werk Van ge maakt en op aanwijzing van den caféhou der kwam hij terecht bij den handelsreiziger. In diens woning werd "een bedrag aan bank papier verstopt teruggevonden. In zijn requisitoir had de procureur-gene raal, wijzende op een aantal belastende aan wijzingen en de aandacht erop vestigend, dat verd. reeds zeven veroordeelingen voor diefstallen, oplichting, valsehheid in ge schrifte en flesschentrekkerij achter den rug had, een gevangenisstraf van zes maanden geëischt., welke straf het hof met nog drie maanden verhoogde. Talrijke landerijen in Overijssel onder water. Ten gevolge van den sterken dooi is het ijs in het riviertje de Dinkel nabij Denekamp aan het kruien gegaan. Onder de brug over genoemd riviertje in den straatweg Olden- zaal-Denekamp heeft zich het ijs vastgezet en stapelden zich de ijsschotsen hoog op, tot boven den berm van den weg. Een normale afvloeiing van het water van de Dinkel is daardoor niet mogelijk, zoodat de langs het riviertje gelegen bosschen, landerijen, tui nen en wegen onder water zijn gezet. Ook in de buurtschap Deurningen nabij Hengelo is een stroompje uit zijn oevers getreden en wel de Rietbeek. Ook hier staan talrijke landerijen onder water. Naar eenheid onder de tandartsen Nederlandsche Tandartsenkamer opgericht. In een vergadering van tandartsen, gehou den op 22 December 1940, is besloten tot het oprichten eener Nederlandsche Tandartsen kamer. Het doel en streven dezer tanrln-m.- mei is te komen tot een eenheid in t! eel kundige wereld, /.ij wenscht dit te bereiken door verwezenlijking der volgende punten: Directe bescherming tegen elke onbevoegde uitoefening. Reorganisatie der ziekenfondsen, Uniforme regeling voor het geheele land wat betreft de tandheelkundige verzorging. Invoering van vrije tandartsenkeuze. De beste hulp ook voor den armsten volksgenoot. Invoering van schooltandverzorging. Reorganisatie van het tandheelkundig on derwijs. D.w.z. het brengen van het onder wijs op een breedere modisch-wetenschappe- lijke basis, waardoor de mogelijkheid ont slaat, dat deze studie bekroond kan worden met een promotie. Opname der tandheelkundigen binnen het corporatieve verband. Gelijk recht voor alle wettelijk bevoegde tandartsen, echter radicale uitschakeling van diegenen, die door strafrechterlijk vonnis niet langer waard zijn het vertrouwen der Nederlandsche volksgemeenschap te genie ten. Staatspensioeneering voor diegenen, die hiervoor in aanmerking komen. Herziening medisch tuchtrecht. Kachel was te vol. Vermoedelijk doordat de kachel te vol was, heeft zich kolendampvergiftiging voorgedaan bii liet bejaarde echtpaar de Leeuw aan den Paviljocnweg te Laren. De oude vrouw kon gister ochtend nog tijdig de huren waarschuwen, waarop zij bewusteloos geraakte. Toen men een onderzoek instelde, vond men dep man eveneens bewusteloos op den grond. Hij was uit bed gevallen en had dientengevolge een hersenschudding opgeloopen. Men en vrouw zijn naar het St. Jansziekenhuis overge bracht. AANVAL OP ZWEMRECORD. Gistermiddag heeft de Haagsche zwemmer W. Scton. lid van de zwemvereeniging Z.I, A.N., een officieele poging gedaan in het Boschbad te 's-Gravenhage, om het natio nale record 100 meter schoolslag te verbete ren, dat op naam staat van den Amsterdam mer H. Smitshuijzen (A.Z. 70). Hij is in deze poging echter niet mogen slagen. Hij maakte een tijd \an 1.14.7 en bleef dus nog ruim bo\cn den tijd van Smitshuijzen. welke momentcel 1.13.2 is. Vanzelfsprekend was deze mislukking een groote teleurstelling voor Scton, temeer daar hij weet, dat hij veel beter kan. Hij is dan ook vast besloten het record te breken en binnenkort zal hij nogmaals een poging wagen. Frauduleus geslacht aangehouden. Ambtenaren van den crisis controledienst te Zwolle zijn erin geslaagd een frauduleus geslacht varken op te sporen, dat werd ver voerd in een kist op de fiets, en was afge dekt met. boerenkool. De ambtenaren kregen argwaan, doordat hen op eenigen afstand twee mannen pas seerden, met een kist boerenkool op de fiets', oogenschijnlijk bestemd voor de veiling. Uit de laatste kwam het varken te voorschijn. Bij onderzoek bleek, dat het varken in Wijhc was geslacht, waar bij huiszoeking nog een geslacht varken werd opgespoord Het vlcesch is in beslag genomen. ZATERDAG 25 JANUARI 1941. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma. VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor de kinderen. 12.00 Esmeralda. 12.30 VARA-Almanak). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1,00 VARA-orkest. 2.00 Cyclus „Beeldende. Kunsten". was; het lijkt me fijn om je familie eens te kunnen ontloopen. Maar gelooft U dat Kolo nel Chart te vertrouwen is? Oh, hg zal me heus niet verraden. Trou wens, er is maar één ding dat hem interes seert en dat is bridge. Van haar zou ik minder zeker zijn, maar ze kent mijn familie niet, dus van die kant heb ik ook niets te vreezen. Als Uw familie net zoo is als de mijne, dan hebt U mijn sympathie, zei Diana. Dank je, zei hij. Prettig iemand te ont moeten, die in hetzelfde schuitje vaart. Ja, maar voor U is het heel iets anders, zuchtte ze. U bent een man! U hoeft alleen maar zoo nu en dan naar huis te gaan en braaf te zijn, maar van mij verwacht men dat voort durend. Nu, dan ben je vanavond eens heelemaal vrij, zei hij. Je kunt je amuseeren zooveel je maar wilt en niemand zal je verraden. Nu, ik zal er dan ook van maken wat ik kan! zei Diana op overtuigende toon. Langzaam schoot de taxi op; telkens stond hij stil en ging dan met een ruk weer verder. Flauw zagen ze de lichten van de straten in de dichte nevel. Diana voelde zich volkomen op haar gemak en het opwindende van het avontuur deed haar praten praten Ze vergat geheel en al het feit dat de man naast haar eigenlijk een vreemde voor haar was. Ze had een geweldig plezier in de situatie; voor één avond had ze de banden der conventie geslaakt, was ze haar kooi ontvlucht en ze was van plan van haar korte vrijheid te pro- fiteeren zooveel ze maar kon. De tocht duurde langer dan ze verwacht hadden, maar dat kwam door de mist; meer dan eens moesten ze verscheidene minuten wachten door een verkeersopstopping. Ik hoop maar dat het niet nog erger gaat misten, zei Diana benauwd. De mist is alleen maar zoo dik in de buurt van de rivier, als die chauffeur zijn verstand had gebruikt, had hij een andere weg .genomen, antwoordde haar metgezel. Maar we zijn er haast. Kom maar dicht bij me zitten als je het koud hebt. Hij legde zijn arm om haar schouders en direct voelde ze zich véél behagelijker. Zoodra we er zijn zal ik je iets te drinken geven waar je weer heelemaal warm van wordt, beloofde hij. Hè, wat is Londen toch een akelige stad, zei ze. Buiten mist het ook wel, maar dan is het niet zoo vies als hier. En ze rilde. Vaster sloot zijn arm zich om haar heen en ze voelde zijn warme adem in haar nek. Diana ging iets verder van hem weg zitten en onmid dellijk daarop bleef de taxi met een schok stilstaan. Gelukkig, we zjjn er! riep ze uit en meteen stond ze al op het trottoir. Nadat hij den chauffeur betaald had, gingen ze door een draaideur naar binnen en kwamen in een hel verlichte hall. Hè, hier is het beter, verzuchtte Diana. Ik weet niet hoe U zich voelt, maar ik ben half bevroren. Arm kind! Kom maar gauw mee! We zullen dat spoedig beter maken. Hou je cape maar zoolang aan en hier is een groot vuur, daar kun je je bij warmen, terwijl ik koffie voor je haal. Meteen was hij in de volte verdwenen. In de verte hoorde Diana de klanken van een band„ maar het geroezemoes om haar heen overstemde de dansmuziek. Langzamerhend kwam ze wat bij en ze begon zich wat pret tiger te voelen. Ze nam haar omgeving eens in oogenschouw. Er waren hier een massa vroolijk babbelende dames in avondtoilet, het eene nog mooier dan het andere; de heeren waren allen in rok en iedereen scheen zich uitstekend te amuseeren. Daar zag ze haar cavalier aankomen; hij had een kop en schotel in zijn hand en baande zich, niet zonder moeite, een weg door de volte. Ze liep op hem toe en dankbaar zei ze: Goed gedaan, Mr. Frost. Ik ben al veel minder koud dan daarnet, maar hiermee is de kuur compleet. Ik kon maar geen kellner te pakken krij gen, zei hij. Daarom heb ik zelf maar iets voor je klaargemaakt, dat je wel zal helpen. Ik hoop dat het naar je zin is. Ze nam den kop van hem aan en glimlachte tegen hem over den rand ervan. Maar zoodra ze iets van de inhoud proefde, trok ze een verschrikkelijk vies gezicht. Ajakkes! riep ze uit. Wat is dat voor goedje Ik kan vast niet meer recht dansen als ik dit opgedronken heb. Enfin, beter dit dan een kou; de gevolgen zijn ook veel minder erg en duren niet zoo lang! En met één teug dronk ze den kop leeg, waarna ze hem aan haar begeleider terug gaf. nog narillend van de smaak. Brr! Dit is het sterkste drankje dat ik ooit geproefd heb; U zult nog last met me krijgen! Laat alles maar gerust aan mij over, zei hij. En nu zullen we geen tijd meer verspil len kom maar gauw mee! En hij nam haar arm en leidde haar zoo door de volte. Lachend ging ze naast hem. Ze voelde hoe ze van binnen begon te gloeien en vol ver wachting begaf ze zich in het avontuur. Tus schen vergulde pilaren door betraden ze een groote zaal. Hier overstemde de dansmuziek elk ander geluid en de paren bewogen zich, dicht opeen gepakt, op een opzwepend rhythme. Een soort razernij maakte zich van Diana meester. Kom laten we dansen! riep ze uit en meteen liet ze haar avondcape van haar schoudeers glijden. Hij wierp de cape over een vergulde stoel in een nis en weer legde hij zijn arm om haar middel en voerde haar met zich mee. Diana had een gevoel alsof ze zweefde, ze gaf zich geheel over aan de dans en vergat alles om zich heen. HOOFDSTUK X. Te dansen met zulk een partner was een ongekend genot; hij leidde haar met vaste hand en ze liet zich gaan op de maat van de muziek. Ze dacht aan verleden, noch toe komst, alleen het heden bestond voor haar dit moment van zalig overgegeven zich voortbewegen. En nog maar een uur geleder had ze gezegd, dat ze niet van dansen hield! Was ze dan betoverd? Ze voelde zich in een heel andere, haar onbekende wereld, een we reld die lokte. Het kwam haar voor dat haar 3.00 Tuinbouwhalfuurtje. 3.30 Zang met pianobegeleiding. 4.00 Residentie-orkest en solist. 4.45 Lezing „De lichamelijke opvoeding tijdens de kleuterjaren". 5.05 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 6.30 Gramofoonmuziek. 6.42 VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Orgelspel. 0 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Orgelspel. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Vroolgke voordracht. 8.50 Bont Studio-programma. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Hilversum II. 301 m. KRO. 8.00 Wij beginnen de dag. S.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Niéuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.15 Musiquette. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 Onze Zaterdagmiddag. 5.00 VPRO: Bijbelvertelling. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Reportage. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Gramofoonmuziek. 0.30 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Groningsch praatje (ANP), sluiting leven tot nu toe glansloos en duf was ge weest. De tgd had voor haar opgehouden te be staan en ze danste in een roes. zonder er iets van te bemerken, dat de uren verstreken. Soms gingen ze eens even aan hun tafeltje zitten om uit te rusten en dan dronken ze schuimende champagne, die Diana een heer lijk licht en blij gevoel gaf. Met haar part ner voelde ze zich volkomen op haar gemak; zijn eenig streven scheen te zijn haar een zoo prettig mogelijke avond te bezorgen en hij was voor haar niets meer dan een onder deel van een zalig, verwarrend geheel. Zijn dansen bedwelmde haar en meer dan eens raakte zijn gezicht het hare, maar ze trok zich niet terug; er scheen niets ongewoons in'te zijn en ze moest niet kinderachtig preuts doen, dat hoorde niet bg een modern jong meisje. En zoo ging deze avond voor haar als in een droom voorbij, een droom, waaruit ze pas ontwaakte toen, midden onder het dan sen, plotseling de muziek ophield. Ze keek verdwaasd om zich hèen en langzamerhand begon ze te begrijpen dat het afgeloopen was. Ze zag nu ook dat er nog maar enkele paren over warén, die nu ook aanstalten maakten om te vertrekken. „En wat zou je nu zeggen van een klein soupertje?" stelde haar partner voor. Oh, maar ik zal naar huis moeten! zei ze. Daar is heelemaal geen haast bij. Kom. drong hij aan, eerst een stukje eten, dat zal je goed doen. Je bent vanavond mijn gast. Eigenlijk heb ik een verschrikkelijke honger, zei Diana. Hoe laat is het eigen lijk? Doet dat er wat toe? vroeg hrj. Ik ben bang van wel. Als Blanche eer der thuis komt dan ik, dan heb je de poppen aan het dansen! n Oh, maar in den modernen tijd zijn we toch zoo streng niet meer! protesteerde hg. Of ben jij nog zoo ouderwetsch? Dat liet ze zich niet zeggen. Natuur lijk niet!" antwoordde Diana verontwaardigd. Vanavond doe ik wat ik wil, dat hadden we afgesproken! En dus gaan we gezellig souperen, zei hij. Kom maar gauw mee. Ik heb boven alles al klaar laten zetten, dus langer dan een kwartier hoeft het niet te duren. (Wordt vervolqd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 7