Nieuwe persoonsbewijzen Nederlamfsche zwemkampjoenschappen te Alkmaar? Twmtsclii winkeliers in opspraak De V.A.R.A» DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER 6.19 uur Minder mestvarkens Invoering per 1 Maart De inschrijving op de 4°|0 staatsleening WILLKIE liquideert Vrees voor gebrek aan landarbeiders Verduisteren Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. DINSDAG 28 JANUARI 1941. 85a Jaargang. No. 11404. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" TWEE FOTO'S, VINGERAFDRUK KEN EN EEN REEKS PERSOON- LIJKE GEGEVENS. Identiteitsbewijs, dat thans geldt, bron van inlichtingen. In de Staatscourant van gisteren is bekend gemaakt, dat de reeds aange kondigde invoering van 't persoons bewijs per 1 Maart a.s. zal plaats heb ben. Op dien datum zal een ieder dus een identiteitsbewijs moeten hebben dat aan bepaalde, hieronder volgen de eischen voldoet. Omtrent ieder in het bevolkingsregister op- genomen persoon, die 15 jaar of ouder is, worden uitsluitend aan de hand van de per- eoonskaart, de na te noemen gegevens op een persoonsbewijs ingevuld: 1. De geslachtsnaam. 2. De voornamen. 3. Dag, maand en jaar van geboorte. 4. Geboortegemeente met aanduiding van de provincie. 5. Land van geboorte. 6. Nationaliteit. 7. Burgerlijke staat. 8. Het beroep. 9. Adres in de gemeente. 10. Geslacht. Men ontvangt een oproep om op het secre tarie te verschijnen en moet dat persoonlijk doen. Omtrent de uitreiking van persoonsbewij zen aan de tot de varende, rijdende of zwei'- Vende bevolking behoorende personen, zoo mede omtrent de uitreiking ten behoeve van hen, aan wie het recht tot het bezit van een persoonsbewijs, ingevolge artikel 4, eerste lid, van het besluit tot invoering van persoons bewijzen is ontzegt, worden door den secre taris-generaal bijzondere voorschriften gege ven. ALLEMAAL WEER OP DE FOTO. Iedere opgeroepene levert bij zijn ver schijning de hem gezonden uitnoodiging in, benevens twee geheel gelijke foto's welke aan de volgende eischen moeten voldoen: Afmetingen nauwkeurig 334 breed, bij 434 cm. hoog. De photo mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van' den afgebeelden persoon weer geven; de photo moet den afgebeelden per soon zonder hoofdbedekking weergeven; de afbeelding van het hoofd moet 2 c.m. in doorsnee of grooter zijn; de photo moet den afgebeelden persoon half „en face" en half „en profil" (zoogenaamd driekwart) naar rechts toonen, zoodanig, dat het linkeroor duidelijk en geheel zichtbaar is; de boeid- trekken moeten scherp en niet geretou cheerd zijn (geen wazige of z.g. kunstpho- to's); de photo moet den afgebeelden per soon duidelijk kenbaar weergeven; gelijk matige (z.g. egale) kleur, witte, althans lichte achtergrond; de photo mag geen ne- venbeeldingen bevatten (geen andere perso nen, geen huis, geen landschap, geen hond, enz.); de photo mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten; de achterzijde der photo moet zijn van wit of roomkleurig (chamois) - geheel blanco pa pier, zonder stempelafdruk, opdruk of an derzins. .EN EEN VINGERAFDRUK Van den opgeroepenen worden achtereenvolgens drie afdrukken van den rechterwijsvinger of, in een bijzonder geval, van een door den secretaris-generaal nader te bepalen anderen vinger genomen, te weten: één op de ingeleverde uitnoodiging; één op de achterzijde van de in het persoonsbewijs gevoegde photo; één op het persoonsbewijs. Ieder is verplicht zijn persoonsbewijs ter aanvulling of wijziging persoonlijk of bij aangeteekende zending aan te bieden aan den burgemeester of den aangewezen amb tenaar: 1. binnen vijf dagen na zijn aan komst, wanneer hij zich vestigt, hetzij ko mende uit een andere gemeente, hetzij ko mende uit een plaats buiten het bezette Nederlandsche gebied gelegen; 2. op den dag van zijn vertrek of ten hoogste vijf da gen te voren, wanneer hij het bezette Ne- derlandsch gebied verlaat; 3. binnen vijf dagen na de voltrekking van zijn huwe lijk; 4. binnen vijf dagen na de ontbinding van zijn huwelijk; 5. binnen vijf dagen na zijn verhuizing of adresverandering binnen de gemeente; 6. binnen vijf dagen na de wijziging van zijn beroep: 7. binnen vijf dagen na de wijziging van zijn geslachts- of voornamen. De aanbieding ter aanvulling of wijziging kan voor de leden van een gezin of samen woning geschieden door een hunner. Voorts wordt bepaald, dat deze verplichtingniet zal gelden voor. personen, die de Duitsche nationaliteit of de nationaliteit van het protectoraat Boheanen en Moravië bezitten. Het recht tot het bezit van een persoons bewijs wordt ontzegd aan een persoon: a. die krachtens rechterlijke uitspraak een vrijheidsstraf ondergaat en wel voor den duur der voltrekking van die straf; b. die verpleegd wordt in een inrichting tot ver pleging of verzorging van krankzinnigen of zenuwlijders of in een opvoedingsge sticht. Ketting handel in vleesch en kof fie op het spoor gekomen. BEDORVEN VLEESCH VOOR DRIE GULDEN PER POND. De Hengelosche politie is een uit- gebreiden kettinghandel in koffie en vleesch op het spoor gekomen. Het ging om een partij van 2500 pond koffie en 200 pond vleesch. Het vleesch bleek voor een deel bedorven en werd verkocht voor drie gulden per pond. De koffie, ter waarde van f 0.50 per pond, bracht niet minder dan f 5.50 per pond op. 1600 pond ia reeds in beslag genomen. Op het moment, dat een winkelier 200 pd. vleesch en 109 pond koffie zou afleveren, deed de politie bij hem een inval en nam de goederen in beslag. Het bleek, dat ook an dere winkeliers, o.a. ook te Enschede en Al melo, bij den kettinghandel betrokken wa ren. Zoo kon in eerstgenoemde stad op een partij vleesch en in Almelo op een hoeveel heid koffie de hand gelegd worden. Ook an dere winkeliers 1e Hengelo zijn bij de zaak betrokken en ook tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Zij hadden het vleesch aan hun klanten verkocht zonder bon. Bij één zakenman werd voorts een partij ongebrande koffie van 1600 p. in beslag genomen. Deze zou tegen woekerprijzen van de hand gedaajL worden. Een deel van de koffie kon nog niet achterhaald worden. Tenslotte werden twee neven, J. geheeten, aangehouden, terwijl zij in het bezit waren van twee koffers, welke 40 pond koffie be vatten. Deze koffie was zonder bon gekocht. Nederlandseh schip vergaan Ontploffing vernielt de „Beern- sterdijk". Het voor Engeland varende Nederland sche s.s. „Beemsterdijk", groot 6869 b.r.t heeft S.O.S. signalen uitgezonden. Het schip "deelde mede, dat het na een „ont ploffing" in zinkenden toestand verkeerde en dat de bemanning het schip verliet. Als positie werd opgegeven 12 zeemijl van de Britsche kust. (De Beemsterdijk was in 1922 gebouwd door de Mij. Fijenoord te Rotterdam en be hoorde toe aan de HollandAmerika Lijn). DONOVAN GAAT NIET NAAR ITALIë. De Amerikaansche kolonel Donovan, die thans in den Balkan vertoeft, zal, naar in welingelichte kringen te Rome vernomen wordt, geen bezoek brengen aan Italië. Een dringend beroep op de be leggers om hun plicht te doen. - Inteekening nog niet bevredi gend. Van bevoegde zij-de wordt het volgende vernomen. Blijkens mededeelingen uit bankierskrin gen verloopt de inschrijving op de 4 staatsleening 1941 tot dusver niet zóó bevre digend, dat op een welslagen van deze lee ning kan worden gerekend. Blijkbaar denken velen, dat anderen dan zijzelf voor het vereischte bedrag aan in schrijvingen zullen zorgdragen. Er wordt op gewezen, dat deze houding niet anders dan nadeeJLg kan zijn voor de volteekening van deze leening. In dit ver band wordt, er nog eens uitdrukkelijk aan herinnerd, dat bij mislukken dezer leening ee-n gedwongen leening zal worden uitge geven, tegen 2>4 met 40-jarigen looptijd, zonder eenige belastingfaciliteil Uiteraard zijn degenen, die op de vrijwillige leening inschrijven, tot het bedrag hunner inschrijving ge vrijwaard voor een aanslag tot deel neming in de 2H leening. Dege nen, die in gebreke blijven, zullen het dus aan zichzelf hebben te wij ten, wanneer door hun houding de 4 leening niet wordt volteekend en zij in de 234 leening gedwon gen moeten deelnemen. Teneinde dit laatste te voorkomen, dient een ieder die daarvoor volgens de richtlij nen en maatstaven in het prospectus ver vat, voor inschrijving in aanmerking komt, alsnog zijn plicht te doen. bij CHURCHILL Naar uit Londen gemeld wordt, heeft Wilkie gistermiddag een bezoek gebracht aan Churchill en bij hem geluncht. Bij de ze gelegenheid heeft Willkie aan Churchill een persoonlijk schrijven van Roosevelt overhandigd. In den loop van den middag heeft Willkie gesproken met den minister van arbeid. Bevin, over vraagstukken be treffende het in dienst stellen van arbei ders in de oorlogsindustrie:. DE ALKMAARSCHE WATERRAT TEN ZULLEN DEN N.Z.B. BE WERKEN. OPTIMISCHE GELUIDEN IN DE LEDENVERGADERING. Zaterdag jl. Is te Alkmaar een algemeene ledenvergadering gehou den van de zwemvereeniging D.A. W., waar interessante gedachten zijn ontwikkeld. Het bestuur van deze vereent- ging, wier bloei hand over hand toeneemt, kwam naar voren met het plan om stappen te onderne men bij de Koninklijke Nederland sche Zwembond om In den komen den zomer de nationale kampioen schappen in Alkmaar te doen ver- zwemmen. STICHTING ONGERICHT OM CONTACT TUSSCHEN DE LE DEN TE BEWAREN. De vereenigingsraad van de VARA aldus meldt de Radiogids heeft met algemeene stemmen het voor stel van het hoofdbestuur om tot li quidatie van de vereeniging over te gaan, goedgekeurd. Deze liquidatie betreft niet alleen de geheele om- roepvereeniging, maar ook de plaat selijke afdeelingen, federaties en dis tricten. Het denkbeeld van het hoofd bestuur om tusschen de gewezen le den het contact te bewaren door de oprichting van een stichting, vond bij den vereenigingsraad zoo goed als algemeene instemming. Het stich tingsbestuur zal gevormd worden door de thans zittende leden van het hoofdbestuur, terwijl daarnaast een stichtingsraad zal worden ge vormd van 15 personen, zijnde ver tegenwoordigers uit de voormalige vijftien districten en federaties. Centraal Secretariaat voor land en tuinbouw wendt zich tot de hoogste instanties. KLEINE BOEREN ALS ARBEIDSRESERVE? Het Centraal Secretariaat voor land- en tuinbouw, waarin de drie centrale land bouworganisaties en de drie landarbeiders bonden samenwerken, heeft de aandacht Hoewel de idee op zichzelf een gretig gehoor vond, vroegen enkelen zich toch af, of zoo iets mogelijk zou zijn. Immers, de nationale kampioenschappen zijn bijna uit sluitend weggelegd voor onze groote ste den. Het bestuur bleek echter over krachtige motieven te beschikken ter ondersteuning van het plan Organisatie. Ten aanzien van de organisatie werd op gemerkt, dat te Alkmaar reeds herhaalde lijk wedstrijden zijn georganiseerd, die zich kenmerkten door een zoo vlot ver loop, dat iedereen daarvoor steeds allen lof had. Propaganda. De wedstrijden zouden niet slechts een krachtige propaganda inhouden voor de zwemsport in het algemeen en voor de ver eeniging D.A.W. in het bijzonder, daarnaast schuilt er voor de K.N.Z.B, een bijzonder belang in. De kwestie is namelijk, dat de zwemvereenigingen uit het Noorden van Noord-Holland, die vroeger een afzonder- In de wintermaanden wordt op de veehouderijbedrijven spoed gezet achter het voede ren van het kuilgras, daar dit wegens ongewenschte bao teriënvorming vervoederd dient te zijn, voordat de war mere staltijd, het voorjaar, aanbreekt. In hoofdzaak door ien druk van de dikke laag aarde op het knilgras is de massa sterk geperst en wordt met een speciale graaf losge maakt. (Foto Pax--Holland) Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 27 uur van den Directeur-Generaal van den Land bouw en den Directeur van het Rijksar beidsbureau gevestigd op de. noodzakelijk heid, dat dit jaar de Nederlandsche land bouw regelmatig en in voldoende mate wordt voorzien van geschikte arbeidskrachten. In verband met het betrekkelijk groote aantal Nederlandsche arbeiders, dat reeds naar Duitschland is vertrokken en de groo te behoefte aan landarbeiders in dat land, vreest het Centraal Secretariaat, dat hier te lande gebrek aan landarbeiders zal ont staan, hetgeen tot groote moeilijkheden in de betrokken bedrijven zal leiden en bo vendien voor de voedselvoorziening onge- wensohte gevolgen zal kunnen opleveren. De betrokken organisaties zijn van mee ning, dat het Nederlandsche agrarische be drijf de beschikking dient te blijven houden, behalve over de vaste arbeiders, over de zg. losvaste arbeiders, die als regel 89 maan den per jaar in den landbouw werkzaam zijn. Daarnaast moet een behoorlirke arbeids reserve voor de seizoenwerkzaamheden aan wezig zijn. Dit seizoenwerk kan niet op be vredigende wijze geschieden door werkloozc industrie-arbeiders, die oorspronkelijk uit het landbouwbedrijf afkomstig zijn. Het Centraal Secretariaat bepleit, ten einde de losse landarbeiders en kleine boe ren als arbeidsreserve voor den Nederland- schèn landbouw te behouden, hun tijdelijke tewerkstelling in de cultuur-technische wer ken, welke ter verkrijging van meer cul tuurgrond, zoowel voor zoo ruim mogelijke voedselvoorziening als voor de vestiging van jonge boeren en tuinders, belangrijk uit te breiden. Speciale toewijzingen worden schaars uitgereikt. Naar wij vernemen, zal dit jaar het «aantal te houden mestvarkens belangrijk kleiner zijn dan voor gaande jaren. In verbaind daarmee zullen voor het verkrijgen van toe wijzingen voor het houden van mest varkens in de eerste plaats slechts landbouwers en landarbeiders in aanmerking komen. Andere bevol- kingsgkröepen moeten in 't alge meen worden uitgesloten. Het is zelfs te bezien of alle landarbeiders gezinnen toewijzingen kunnen krij gen. Het aantal speciale toewijzin gen zal echter verstrekt worden aan personen, die kunnen aantoonen, dat zij de varkens kunnen mesten met het voeder van eigen land en van huiselijk afval. lijke kring vormden, langzamerhand zijn uit een gevallen Vereenigingen te Den Helder, Schagen, Anna Paulowna hebben zich los gemaakt van de K N.Z.B Het bestuur van D.A.W. meende, dat de desbetreffende ver eenigingen zullen hebben ontdekt, dat dit niet steeds in hun belang is geweest. Het terug verwerven van dit gebied moest voor de K.N.Z.B van bijzondere beteekenis zijn en dit doel zou stellig in hooge mate wor den bevorderd door het houden van groote wedstrijden juist aan den rand er van. Bezoek. Hoewel hieromtrent natuurlijk bij voorbaat weinig te zeggen valt, meende het bestuur, dat, gezien de vaak groote opkomst bij klei nere wedstrijden, op een behoorlijke belang stelling te mogen rekenen. Er valt niet aan te twijfelen of zeer velen uit deze omgeving zullen een gelegenheid om onze groote cracks te kunnen bewonderen, niet ongebruikt laten voorbijgaan. Elders kent men ze reeds, hier niet. En dit laatste zal vermoedelijk den door slag geven. Banen. Geschikte banen zijn er te Alkmaar te over, zoodat de aangelegenheid daarop niet behoeft te stranden. Naar we vernemen zal het bestuur, dat van de vereeniging de noodige volmachten ontving, nog deze week een conferentie heb ben met den K.N.Z.B.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1