Marktordening veilingen Europeesche ruimte INLEIDING VAN Dr. MOLHUYSEN Geregeldekoolaaovoer geweosck Eerbied voor den zwijgenden werker! GROENTEN Langendijker 9 Dinsdag 28 Januari 1941 Tweede blad Derde cursismiddag Oudleerlingen R L. W.S. in de een zeer moeilijk vraagstuk slechts op te lossen door eensgezind streven van al. le stam. en bloedverwante volkeren. -Om het stelsel van vaste prijzen goed te laten functionneeren, moet men samensteller van het spoor boekje zijn." Groot was gistermiddag de belangstelling ln het N.H. Koffiehuis, waar de secretaris van het Ned. Landbouwcomité, de bekende econoom Dr. Molhuysen een inleiding zou houden. Na een kort openingswoord van Iden voorzitter, den heer v. d. Oord, krijgt de spreker direct het woord. Tot onderwerp heeft hij gekozen: „marktordening in de europeesche ruimte". De nieuwe Europeesche huishouding, al dus Dr. Molhuysen, moet voor alles op prestaties berusten, d.w.z. aan de waarde volle landbouwproducten zal een daarmee ln overeenstemming zijnde prijs kunnen worden verzekerd. Voorts zal deze Europee sche huishouding geordend moeten zijn. omdat slechts hierdoor de voorziening van het werelddeel met noodzakelijke levens behoeften zal kunnen worden verzekerd. Zij zal echter ook op samenwerking moeten berusten, omdat het alleen langs dien weg doenlijk zal zijn. de zich voordoende moei lijkheden tot oplossing te brengen. Een er kenning. dat de vorming van één Euro peesche gemeenschap hinnen het bereik van den wil der volken ligt. zal kunnen worden onderschreven. Maar anderzijds is men nog ver verwijderd van het tijdstip, waarop de wil daartoe tot uiting zal ko men. een ervaring welke de geschiedenis ons tot nu toe heeft geleerd. Toch is de mogelijkheid daartoe niet ondenkbaar, de mogelijkheid van het tot uitvoering bren gen van een idéé. van een ideaal! Beide echter zullen de wereld tot dit doel in opbouwende richting moeten ontwikke len. alvorens de noodzakelijke Europeesche volksgemeenschap zal zijn verkregen! Voor spr. tot deze uitspraak komt. schetst hij den toestand van het oogenhlik. een toestand welke onzekerheid in de kringen van den boerenstand heeft gebracht. Sinds korten tijd is de voorkeur aan geld hoven goederen niet meer aanwezig en dit brengt producent en consument voor vraagstuk ken, welke tenslotte tot een roep om orde ning hebben geleid Het cijfermateriaal uit het verleden geeft hierbij weinig steun, daar blijkt niet uit, waartoe wij in staat zullen zijn. Voor Nederland zal in ieder geval „het duitsche begrip marktordening" in vollen omvang worden uitgewerkt, wan neer Duitscbland den oorlog wint. doch ook ln het andere geval moeten wij doorgaan met prijsstabilisatie en onderlinge coördi natie. een kwestie van andersoortige basis, zona's de beer Tr. S. L. Louwcs dit noemt. „Marktordening" in zijn beteekenis van geleide, productie en consumptie maakt vele en velerlei maatregelen noodig. Snr. noemt hiervan de nriisfixatie. eventueele dwang- organisatie van de Overheid, een en ander om de ongebreidelde concurrentie te voor komen. De ordening van de markt is. aldus spr.. echter een onoverzichtelijk ge heel van maatregelen, die zoo diep op elkaar ingriipen, dat men sa mensteller moet zijn eeweest van *t spoorboekje, om de moeilijkhed-en te beseffen, welken invloed een prijsverhooging van één product kan hebben op een ander, terwijl uiterlijk de samenhang tusschcn deze artikelen met het bloote oog niet zichtbaar is. niet alleen a en b maar het gehecle alpbabet tot en met X en Z moet men bij het stelsel van vaste prij zen zeggen! De marktordening grijpt in. elk gedeelte van het economisch proces, op den consument, den producent en de prij zen. Zij treedt regelend op bij het maken van voorraden. Het zwaartepunt ligt niet in den afzet maar in de productie zelf. deze allereerst moet geordend zijn. Het land en internationaal Europa zal ver deeld moeten worden in die consumptie en productiecentra, welke de minste extraon kosten voor een goede werking vorderen. Tusechen deze centra zal een ovenschot distributie kunnen plaats hebben, terwijl het restant verzameld wordt om buiten het marktordeningsgebïed te worden uitgevoerd Uitvoerig bespreekt Dr. Molhuysen in dit verband het. wezen van dc, Reichsnfihrstand in Duitscbland. waaromtrent wij destijds een uitgebreid verslag opnamen. het vee Bij de marktverordening met betrekking tot het vee moeten in de eerste plaats de twee vraagstukken onder het oog worden gezien, hoe de eigen voederproductie in het veetelende land te yergrooten en hoe de aanvullende voederstoffen te verkrijgen. Door het leiden van de markt uit een een traal punt. wordt er voor zorggedragen, dat de uitwisseling van goederen zoo vlot mo gelijk verloopt, dat de marktordening op zaakkundige wijze in samenwerking met de andere organisaties wordt doorgevoerd en dat dit een nauwkeurige waarneming der marktverschijnselen een richtsnoer voor de toekomst wordt verkregen. Spr. zet dit nader uiteen. De Oslostaten, dus: Noorwegen, Zweden. Denemarken, Nederland en België zullen in de Europeesche ruimte worden opgenomen Zuid-Oost Europa zal de eigen productie moeten uitbreiden en zich nog meer op.de behoeften der Duilsche markt hebben te richten. Alle landen, die in de Duitsche in vloedssfeer worden opgenomen moeten hun productie opvoeren, waarbij de overschot ten tegen andere benoodiedheden zullen moeten worden uitgewisseld. Spr. maakt een vergelijking met het con tinentale stelsel van Napoleon en den tijd van thans. Geen prestatie zonder samenwerking ech ter! Spr. eindigt met enkele aanhalingen uit werken van Duitsche economen, die be- loogen, dat stamverwante volkeren één in hun streven moeten zijn. Spr. echter meent, dat men zich niet door vele rooskleurige artikelen in slaap moet laten wiegen. Staatssecretaris F.rich Neumann schrijft, immers in dit verband in de Deutsche Zeitung van 18 Januari, dat de ontwikkeling van de laatste 150 jaar, welke een arbeidsverdeoling met de overzeesche landen tot resultaat had. niet met één slag kan worden vernietigd. Slechts autarkie ten aanzien van de allernoodzakelijkste pro ducten. maar voor het overige: ongebonden en internationale werkverdeeling zegt de ze Duïtscher. Een gezonde ontwikkeling van de natio nale krachten zal zich slechts op de basis van een krachtig ararisch fundament kun nen 'voltrekken. Europa heeft er daarom belang bij zijn agrarisch fundament zooveel mogelijk te verbreeden en zoo sterk moge lijk te maken! (Applaus) Nadat voorzitter Dr. Molhuysen hartelijk dank heeft gebracht voor zijn boeiende le zing. is er gelegenheid voor de gebruikelijke gedachtenwisseling. De heer Mansholt (Wicringermeer) looft, dat het beeld door den heer Mol huysen opgehangen, al lang leefde onder een deel van ons volk. Voor ons land kan hij er mee accoord gaan, wat Europa be treft. meent spr. dat er andere vraagstuk ken zijn. Het is echter moeilijk daarover vrij te praten en ,te antwoorden. De groote vraag- is echter: Aan wie de leiding? En kele tipjes van het gordijn zijn opgelicht, bijv. over het clearing-verkeer. Het clearing- verkeer is niet te scheiden van de markt ordening. die dus evenals het- betalingsver keer vanuit Berlijn gereceld zal worden Hoewel het wel juist is, dat de volkeren niet meer zoo hun gang kunnen gaan als in 't verleden, is het de vraag of een cen trale Europeesche leiding verantwoord is. De heer Schenk (Barsingerhorn) wijst op de devaluatie na den vorigén oorlog. Als er goederenruil is moet er dan niet dezelf de waarde aan geld zijn. De heer Visser (Bloemendaal) brengt den inleider hulde, voor de wijze waarop hij zijn ondervyerp heeft behandeld, het is immers tegenwoordig zo® moeilijk de harts tochten te bedwingen! Spr. meent dat wij allen aan de ge schiedenis niets kunnen doen. Zou de ge schiedenis echter anders loopen dan de voorspellei-s van de marktordening zich voorstellen, is het toch wel zaak het goede eruit te behouden. Als nien „vrij" wordt moet men niet „vrij" worden om het ver keerd te doen, geleid door den haat. Niet blindelings volgen, niet blindelings verwer pen, maar zich laten leiden door het ver stand. de koele overweging. De heer Jm. Blaauboer vraagt als de or dening in Europa voor elkaar is hoe 't dan met de andere vier werelddeelen zit. (Ge lach). De heer G. Nobel brengt den inleider even eens hulde voor de grondigheid, waarmede hij het onderwerp heeft behandeld. Met den heer Blaauboer is spr. eens, dat het door spr. behandelde onderwerp een wereldvraag stuk is! De voorzitter vraagt hoe het zal gaan met de streekgehruiken in Ons land, als de markt geordend wordt. Als alles zijn vaste prijzen hóeft., beteekent. dat dan geen rem op het particulier initiatief? Als Europa één huis wordt, moet er dan in Nederland geen „volksverhuizing" plaats hebben? Spr. gelooft dat samenwerking ook wel mo gelijk is tusschcn menschen van ander ras. Zal er geen gebrek komen aan cultuurgrond en hoe zal het gaan met de prijsstelling voor de kleine boeren? De beantwoording- Inleider betoogt dat het inderdaad moei lijk is den lieer Mansholt te antwoorden. Aan wien de leiding? Zij moet centraal zijn, en de organisaties van de hoeren zelf moeten een groote stem in de uitvoering hebben, op dat bureaucratie wordt voorkomen. Het betalingsverkeer, loopt in driehoeks- clearing over Berlijn, Zweden heeft daar tegen reeds geprotesteerd, maar spr. waagt zich niet aan voorspellingen. Inderdaad zullen de volkeren bij in. en uitvoer niet vrij zijn. Nederland zou kunnen worden de boter- en kaasfabriek van Europa, de indu strie beeft men zich op de. tweede plaats gedacht. Al deze vraagstukken moet men oplossen in het raam van het geheel. Als er een groote ruimte komt, neemt men aan dat het geld wordt gefixeerd, de goederen- ruil blijft echter één. Don lieer Blaauboer beantwoordend, zegt spr. dat Europa als een afgesloten ruimte wordt gedacht en men zich voorloopig niet blind heeft gestaard op de andere wereld deelen. Er zal weer een botsing van belan- gpn komen, waaruit mogelijk weer wat go*>d= geboren wordt. Ook Nederland moet men zien in 't raam van 't geheel, op 't oogenhlik zijn het nog steeds crisismaatregelen die den doorslag geven In dit verband noemt spr. het werk van de L.C.O. en het bureau van voedsel voorziening. T-Ict gaat hier heter dan in de nabuurlanden, de organisatie is hier niet slecht. Applaus. Voor het vraagstuk van de streekgehrui ken moet in overleg een antwoord worden gevonden of de vaste prijzen remmend zul len werken op bet particulier initiatief, hangt van de hoogte van de prijzen zelf af. Emigratie zal zeker noodig zijn, als er een overschot van industriewerkers komt. naar landen, waar men die te weinig heeft Er is nu reeds een trek naar de industri- eele centra van Duitscbland. Gebrek aan cultuurgrond heeft men steeds gehad, emi gratie van de boerenbevolking is dus even min uitgesloten. Over deprijzen voor do kleine boeren spreekt inleider liever niet, omdat de èizichten daarvoor nog te ver schillend zijn en er nog geen vaste lijn is. waarlangs de oplossing gevonden moet worden. In zijn sluitingswoord zegt voor zitter te hopen, dat het Ned. Landbouwco mité, waarvan de heer Molhuysen secreta ris is, ondanks alle aantijgingen als een rots in de branding rondom agrarisch Ne derland zal blijven staan. (Applaus). Uit onze omgeving oudesluis. goed werk verrichtl De Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Ge meente te Zijpe. die zich zoo uitermate verdienstelijk heeft gemaakt door de ge meenteleden telkenmale op le wekken aan het door haar gestichte Onderhoudsfonds bij te dragen, heeft met dit schoone pogen veel sucees. Dit is reeds van buiten aan de drie kerken te Burgerbrug. Schagerbrug en Oudesluis. zoowel als aan de Pastorie te Schagerbrug op te merken. En geen won der. er is ruim een f 3000 aan verwerkt. Dezer dagen kwam er bericht binnen van den heer Ouestor-Generaal der Kerk. dat door de Alg. Svnode der Ned. Hervormde Kerk nog f 1200 werd toegestaan, omdat bovenstaande herstellingen vóór 31 Dec. 1940 waren uitgevoerd. Omdat de Kerkvoogdij nog vele plannen in petto heeft, kan zij die som daarvoor besteden. Als wij in 't bijzonder den beer K. Paarlberg Sr. een warm woord van hulde brengen voor zijn onafgebroken ijveren in dezen (vooral wat het plaatsen van 135 lammeren betreft) brengen wij slechts eer, aan wien eer toekomt, dat zullen de andere leden der Kerkvoogdij ook gaarne be amen. Trouwens alle leden der Ned..Herv. Gemeente Zijne kunnen „grootsch" zijn op hun gulle samenwerking, die dit alles mo gelijk maakte. LANGENMJK OPDAT DWANGMAATREGELEN KUNNEN UITBLIJVEN. Reeds een paar maal zinspeelden we er op, dat het wel eens tot een verplichten aanvoer zou kunnen ko men, als de toestand, die de laatste weken aan de veilingen heerschte, nog langer zou voortduren. Daar mee wordt nu inderdaad gedreigd. De binnenlandsche voorziening van de markt eïscht een grooteren aan voer en de voorraad kool, welke bij de inventarisatie van December aanwezig was, beslaande uit 3200 spoorwagens van 1.000 kg. toonde de mogelijkheid aan van een vol doenden aanvoer, als men zijn af zet over de weken tot eind April re gelmatig verdeelde. Uit wat er de laatste weken aan de vei lingen kwamen in aanmerking genomen de hoeveelheden, welke er bij de laatste in- vetarisatie aanwezig waren, is men tot de conclusie gekomen, dat er wekelijks rond 100 spoorwagens behoorden te worden aan gevoerd. Men rekent er op, dat eind April zoo goed als alles is geruimd, zoodat een percentage van 8% per week van den voor raad van iedcren tuinder voor afschippe- ren in aanmerking komt. Februari is de maand gebleken, waarin de aanvoer van winterkool het grootst is. Dit zal ook nu wel zoo zijn en daar de prijzen nu langza merhand op een peil zijn gekozen, dat rede lijke en bevredigende grenzen nadert, hou- we.er ons van overtuigd, dat het niet noo dig zal blijken tot dwangmaatrelen over le gaan. die in uitzicht zijn gesteld, ingeval aan de voorgestelde regeling niet de hand zou worden behouden, te meer, daar een be- Pijn. Soe' Griep, KoU, fijn. htlpei feierbl) •Ittjd «en poodar el cachet van Mijnhardt* Mijnbardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cacheta. genaamd. ,Mijnhardtjes"2st- lOct. Doos50c| langrijk deel van de tuinders niet tot de „taaie" overhouders behooren, die dus meest al hun kool eind Maart of half April reeds hebben opgeruimd. Bij de stagnatie in den aanvoer der laatste weken moet voor al de zeer ongunstige weergesteldheid en de daarmee gepaard gaan de groote "moeilijkheid, de kool bij de vei ling aangevoerd te krijgen, niet uit het oog verloren worden. Zelfs al waren toen de prijzen geweest, wat ze nu zijn, dan nog zijn velen van oordeel, was het met het aanbod aan de markt stroef geloopen. Met belangstelling zien we intusschen het ver loop "aan de Langendijker veilingen voor deze week tegemoet. HARENKARSPEL dirkshorn. uw paard is het waard. Nu de felle Noordooster waait, en koning Winter weer opnieuw gaat heerschen, gaan onze gedachten uit naar mensch en dier, die vaak onbeschut de koude moeten trot- seeren. Vooral in deze dagen nu dekking, kleeding en brandsof zeer schaarsch is, ter wijl de verdiensten mede doordat het water toegevroren is en men op het land niet. kan werkenheel gering zijn, maakt menigeen 'n zwaren tijd door Doch niet alléén voor den mensch, ook voor vele dieren en wel speciaal voor bet paard is het een moeilijke lijd. en toch behoefde dat niet zoo te zijn. De liefde voor het dier is bij velen nog ver te zoeken! In de afgeloopen week. tijdens een felle sneeuwjacht, zagen wij in het oostelijk deel der gemeente een paard voor een brandstof- fenwagen krop opgezet, zoodat het dier zijn kop niet bewegen kon, zonder dek en onbe schut staan wachten op zijn baas. Ook wer-* den wij er door getroffen, dat een land bouwer zijn viervoeter bij de vorstperiode van een paar weken geleden, zonder dek of beschutting buiten liet. Het kool thuis- halon in den afgeloopen herfst per paard en wagen was voor menig dier een kwel ling. Wij zouden wenschen. dat alle paar- denbezitters ondergaande regels uit het hoofd leerden en dat sommigen ten op zichte van hun mede-broodverdiener wat milder gestemd werden! „Wat staan we daar hoog boven, boven dat redelooze schepsel of liever wat een voorrecht heeft de mensch ontvangen boven zijn onmondigen broedcr-in-Gods- scheppingsorde. Als je zoo over straten en wegen dat stille geduldige schepsel van de daad. het paard, dat goed en vriendelijk is zoolang maar geen wreede ploert zich ver grepen heeft aan zijn weerloosheid, zijn vraebten ziet sjouwen, dan voel je onwille keurig de behoefte in je opkomen om er tegen te spreken, vriendschap te betuigen, een woord of een daad te vinden, die in hem 'n verre echo zal wekken van solidari teit in het moeilijke leven. En je krijgt eerbied voor dezen zwijgen*- den werker, die zoo vertrouwelijk en gevoe lig kan omgaan met zijn baas. en die het meest geknechte is van alle schepselen op de wereld, aangespannen, vastgebonden, overal, met een stuk ijzer in den mond, onnoodige kwellende kleppen voor de oogen, en de zweep boven den*rug of tegen den buik (Uit „Daden en Woorden" van Dr. j. Smit, Rector van het Hervormd Lyceum te Am sterdam). Weinig leven en beweging vele tuinders gaat het niet naar den zin tegenwerkende factoren per vaartuig de veilingen niet te bereiken Langendijk, Sint Pan- cras en Koedijk dus bijna niet aan de markt extra-kosten maken paste niet bij de tegenuwordige nrij zen hoofdzakelijk aanvoer yer as door hen, die dit bijna al tijd doen in afwachting van bp- lere prijzen de verhooging com- penseere ruimschoots hel gewicht s verlies in vroegere jaren plach ten prijzen onder huidige factoren sterk te stijgen prnfiteeren niet van vroegere mogelijkheden wel slachtoffer van tegenwerkende fac toren discussies in tuinderskrin- gen over verleden, heden en toe komst eenheid of gespeletenheid in organisatie zeer weinig roo- de kool vanaf 27 Jan. weer lwo- gere prijs nog minder gele. kool ook hiervoor verhoogde prijs eveneens voor Deensche xvittc, waarvdn aanvoer de grootste was iets betere aanvoer uien. Tn de afgeloopen week ontbraken weer bet leven en de beweging, welke in den win- ter, als dc aanvoeren van de stapelproduc- ten zoo langzamerhand het hoogtepunt na derden. aan dé veilingen plachten te heer schen. Het was er een dooie boel, zoo hoorden we uit den mond van verscheidene tuinders. „Er is niks meer an!" lieten an deren zich uit. Alle uitingen, welke er op wijzen, dat bet velen tuinders nog niet naar den zin gaat. Nu waren echter enkele factoren werkzaam in de afgeloopen week. die ook in vorige jaren hun deprimeerenden invloed oefenden on de stemming, de leven digheid en bet vertier aan de markten. Door 1 de onmogelijkheid om per vaartuig de pro ducten aan te voeren, kwam er maar wei nig aan de veiling De Langendijker tuinders met die van Koedijk en St. Pancras, die op open vaarwater aangewezen zijn voor het transport van hun producten naar de veï- linf, voelen er weinig voor extra kosten te maken roor het brengen ervan naar do losplaatsen. Die extra-kosten, aldus redence- ren zo (en we gelooven, dat ze daarin gelijk hebben) kunnen er bij de tegenwoordige geldende prijzen niet af. Ze kijken de kat nog wat uit den boom, voor zoover gebrek aan de noo- dige contanten voor de allernood zakelijkste uitgaven voor levenson derhoud als anderszins hen niet noopt, wat te verkoopen, vooral ook uit deze overweging, dat toch mag worden verwacht, dat zeer gauw weer een nieuwe regeling van den maximumprijs der stapelgroenten zal worden vastgesteld! Daarbij wordt begrijpelijkerwijs verwacht, dat die prijsverbetering ruimschoots zal vergoeden het gewichtsverlies, dat intus schen is geleden, te meer. waar men het er vrijwel over eens is. dat de tegenwoordige prijzen tp laag zijn. Die meening vat te gemakkelijk post. nu de weersgesteldheid van dien aard is en was. dat. onder norma le omstandigheden, de prijzen ongetwijfeld sterk zonden zijn gestegen. Tiet is te hegrii- non, dat velen, die nog een grooten achter stand hebben in te halen, dit niet prettig vinden en gaarne in de mogelijkheid waren gesteld te profiteeren van die factor, welke gewoonlijk prijsstijging in de hand werken, slachtoffer als zij zijn geweest van tegen gestelde factoren, die tot prijzenafbraak lei den. Zoo is liet te verklaren, dat in de af- geloonen week de aangevoerde producten voor het grootste gedeelte afkomstig waren van tuinders, die ze anders ook meestal per •is naar de veiling brachten, en daarvoor dus geen extra-kosten behoefden te maken, omdat zij op een dergelijk vervoer waren ingericht. Het is verklaarbaar, dat onder de tuinders onderling, in vergade ringen. in de organen van de vak- en standsoragnïsaties, deze onder werpen met meer of minder enthou siasme worden besproken en ook bespiegelingen worden gehouden over de vraag, of men in den tuin bouw weer moet terugkeeron naar den vroegeren toestand of stelselma tig dc ordening behoort te worden doorgevoerd in het belang van den ■tuinbouwer niet allen, doch in het algemeen belang. Dat daarbij ook in het geding konjt de vraag, of de organisatie der tuinders niet zal moeten worden herzien, ligt voor de hand. Tn het verleden toch is het meerma len voorgekomen, dat door de organisaties verschillende adviezen werden gegeven met betrekking tof vraagstukken, die den tuin dersstand raakten, welk verschil eenvoudig zijn grond vond in de politiek, die men in de confessioneel gerichte organisaties voorstond op grond van hun politieke over tuiging. Men keek daar dus minder naar de belangon van den tuinbouwer dan naar die van de politieke partij. De vraag, of voor de toekomst, aangenomen, dat de oude politieke partijen nog zullen herleven of zich thans nog in ppp of anderen vorm «taande houden, niet mpt deze gescheiden heid zal moeten worden gebroken, is in de verschillende bladen een onderwerp van ernstige discussie geworden. Dat de- Neder- landsche Tuindersbond, die altijd het be lang van den tuinbouw bij zijn actie op bet oog heeft gehad, zonder zich in te la ten met de politieke partijen, sterk staat in de motiveering van de noodzakelijkheid van eenheid op het gebied der tuindersor ganisatie. is duidelijk. De aanvoer van roode kool was in het bijzonder aan de Broeker veiling al zeer gering. Er kwamen niet meer dan 3 k 4 spoorwagens. Te Noordseharwoude kwamen er 11 a 12 wagons. Alles werd voor f 5.50 afgenomen. Met. ingang van gisteren wordt deze kool met f 0.50 per 100 kg. meer betaald, zoodat mag worden verwacht, dat de aanvoer grooter zal worden, als het weer althans aanvoer mogelijk maakt. Aangezien als stok achter de deur een verplichte aanvoerregeling, wat ook voor andere koolsoorten geldt, in het ver schiet ligt. als er geen voldoend aanbod komt. is het te verwachten, dat het veel drukker aan de veilingen staat te worden. Schaarsch was ook het aanbod van gele kool. Maar zelden kwam het voor. dat er op één dag een spoorwagen aangevoerd werd. Tn totaal zal er niet meer dan 150 ton zijn verhfrndeld. Alles bracht f 4.40 op, wat voor de komende week f 4.80 is gewor den. Savovekool is er maar wéinig meer. De aanvoer was dan ook zeer gering; ook deze bracht f 4.40 op. Voor taaie gele werd f 3.00 betaald en voor groene f 5. Met den aanvoer van Deensche witte kool ging bet beter, ofschoon hij aanmerkelijk kleiner was dan de vorige week. Vooral aan de Broeker veiling kwam er heel wat min der. in totaal slechts 15 spoorwagens. Aan de veiling te Noordseharwoude beliep dit ongeveer het dubbele. VopI werd hiervan weer door de zuurkoolfabrikanton opgeno men. die. al spoedig aan hun 170 spoor wagens toe zullen zijn. Er werd f 3.90 voor betaald, wat nu f 4.30 zal worden. Er kwamen deze week iets meer uien. al moest ook nu geconstateerd worden, dat de aanvoer nog te wenschen overliet. Zoo wel voor grove. drielingen als gewone werd f 5.betaald. Zeer weinig wortelen, waarvoor f 3.00 werd hestppd. werden aan geboden. Bieten kwamen er in 't geheel niet.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5