Twee jongelui wilden uit stelen N1PPER EN PELLE Oe scheidsiechter Het granaatappelsap buiten bet speelterrein Convooien met succes aangevallen Den vijand aanzienlijke verliezen toegebracht Radioprogramma 9. Nipper gevoelt zich een beetje ongerust. 1. „Goede nacht, Muriel, maak dat Je vlug naar bed komt, het is al laat!" 2. „Er moet iets gebeurd ztjn. Waar is Krullekop geble ven? Hij kan onmogelijk zonder ladder uit de toren zijn gekomen. 3. „Krullekop, krullekop, waar ben Je? Kom maar gerust te voorschijn. Hij is er wer kelijk niet." 10. Pelle wordt telefonisch te hulp geroepen. 1. „Ik moet nu handelen; ik mag geen minuut verliezen 2. „Pelle moet me echter helpen." 3. „Hallo! Hallo! Kom uit de veren en zo spoedig moge lijk!" i. „Haast je, Krullekop is in gevaar. Het viel hun echter niet mee. Twee rechercheurs op het achterbalcon van de tram kre gen argwaan. Dank zij de opmerkzaamheid van twee rechercheurs van de Haagsche politie, zijn twee jeugdige dieven tegen de lamp geloo- pen, die trachtten een hoeveelheid vet te •telen. Een 18-jarige expeditieknecht, wonende in de Pluvierstraat, was in betrekking hij een vetsnielterij aan liet, Leeghwaterplein al daar. Hij zag kans 40 pakken vet, ieder van 2 ons, welke verpakt waren in een grootc carlonnen doos, apart te zetten, niet de be doeling ze later mee naar huis te nemen. Dit karweitje vond hij evenwel te gevaar lijk om zelf te doen en daarom nam hij een 17-jarigen kameraad in de arm, welke woonde aan den Westduinweg. Deze zou het vet per fiets vervoeren en later aan den oxpeditieknecljt overhandigen, Zater dagmiddag werd dit plan ten uitvoer ge legd. De expeditieknecht, ging niet de tram naar huis. terwijl de vriend met het vet op de fiets volgde. Toen de tram bij een halte aan het westeinde stopte reed de behulpza me vriend haar achterop en overhandigde den expeditie-knecht het pak, zeggende: „Je weet er wel van. Twee rechercheurs stonden op het achterbalcon. Nu wilde het toeval dat twee re chercheurs van de Haagsche poli tie op het achterbalcon stonden, die bovendien speciaal voor de distri butie- en liarïisterwet waren aange steld. Dezen kregen direct argwaan en knoopten een praatje met het jongmensch aan. Deze was hierdoor zeer onthutst, vooral toen hem ge vraagd werd wat er wel in het pak zat. De team was inmiddels door gereden en bij de halte-Groot Her- toginnelaan verzochten de recher cheurs hem maar uit te stappen. Hier reed ook weer de kameraad en deze voegde zich hij het drietal. Hij maakte echter al spoedig uit het ge sprek op, dat de twee vreemde hoe ren tot de politie behoorden en daarom vond hij het maar beter om er van door te gaan. Een van de rechercheurs achtervolgde hem echter, doch de vluchteling zou op de liet» zeker zijn ontsnapt, als weer niet het toeval te hulp was gekomen. Uit de tegen overgestelde richting kwam n.1. een recher cheur van den hondenbrigade met zijn po litiehond. Deze zag zijn collega den wielrij der achtervolgen en hij liet onmiddellijk zijn hond los, weke de vluchtende spoedig te pakken. Beide „vethamsteraars zijn gear resteerd en naar het politiebureau over gebracht. Hier bleek nog bij fouilloering van den medeplichtige, dat deze zich onder weg 10 pakjes van het vet had toegeëigend en dus ook nog een onbetrouwbare vriend was. FEUILLETON daoA. Etfiel fïl. 13. Och, je begrjjpt het niet! zei Blanche weer Ik heb het gevoel dat ze zich anders voor doet dan ze is. Vroeger was ze altijd zoo eer lijk en spontaan! Ik zeg je nog eens ik ge loof dat ze haar in Tar'ord veel te veel aan haar lot overlaten. Of anders is ze verliefd. En dan natuurlijk op den onbekende, zei Jim sarcastisch. Waarom vraag je er haar eigenlijk niet naar? Meteen stond hij op. Als zijn vrouw een maal op die manier begon, was het maar het beste er vandoor te gaan, anders kwam er nooit een eind aan het gezeur. Maar Blanche hield hem met haar hand tegen. Ze vond het onderwerp te belangrijk om er zoo maar van af te stappen. Oh, Jim! riep ze uit. - Dat zou fataal zijn. als ze op dien man verliefd was geworden! Mama heeft er zóó haar zinnen op gezet lat ze zal trou wen met Sir John's zoon, Fortescue Carvis je weet dat die over een maand met ver lof komt. Jim greinsde. Ik zie niet in waarom Sir John's zoon met alle geweld het arme kind moet worden opgedrongen, zei hij. Ze moet waarschijnlijk niets van hem hebben. Dat zou ellendig zijn, zei Blanche. Hjj is zoo'n goede partij hij erft den titel en het huis en natuurlijk het meeste geld. Bo vendien weegt de zorg voor Diana's moeder wel een beetje zwaar. Het zou een prachtige oplossing zijn als ze een goed huwelijk deed! De hemel behoede haar! riep Jim uit. Het is een troost dat Diana niet het soort meisje is dat met een man trouwt uit bere kening. Of ik zou me al heel erg in haar moe ten vergissen. Laat het kind toch in 's hemels naam voor zichzell kiezen! Van gekoppel is nog nooit iets goeds gekomen. Ik ben wel de laatste die zich met zooiets zal inlaten, zei Blanche beleedigd. Maar een beetje leiding van een oudere kan soms zoo goed zjjn voor jonge menschen. Daitsch weertnachfbcricht Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Gevechtsvliegtuigen hebben op 26 Januari convooien en afzohderlijk varende schepen aan de Zuidoostkust van Engeland met succes aangevallen. Twee voltreffers van bommen op een koopvaardijschip bij Or- fordness veroorzaakten een zware ontplof fing. Verkenningsvliegtuigen hebben ten Noorden van Great Yarmouth een bran dend koopvaardijschip gezien, dat den vo- rigen dag door een gevechtsvliegtuig was aangevallen. Gisternacht heeft de vijand in West- en Midden-Duitschland op een i ge plaatsen brandbommen en enkele bisantbommen neergeworpen. Ontstane branden konden snol geblnscht worden. De materieele scha de is onbeteekenend. De aanval eischte vier dooderi en zes ge.wonden onder de bur gerbevolking. Drie eigen vliegtuigen wor den vermist. Italiaanse!] weermachtbericht Het 234ste weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Aan het Grieksche front acties van plaat selijk karakter en verhoogde activiteit van patrouilles. Onze vliegtuigen hebben vijan delijke troepen gebombardeerd. In Cyrenaica hebben onze troepen in den loop van voerwoede gevechten ten Oosten en Zuiden van Derna aan de gepantserde strijdmiddelen van den vijand aanzienlijke verliezen toegebracht. Onze luchtmacht heeft groote concentraties van gemechani seerde strijdmiddelen en artillerie gebom bardeerd en met machinegeweervuur be stookt. Twee Britsche vliegtuigen zijn door onze jagers neergehaald. In Oost-Afrika zijn de gevechten aan het Jim gaf hierop wijselijk geen antwoord en liep fluitend de kamer uit, blij te zijn ontsnapt. Blanche bleef geprikkeld achter. Aan Jim had zij nu ook nooit iets; hij vatte alles veel te licht op en hij kon zoo weinig fijngevoelig zijn! Maar met dat al was ze lang niet gerust over Diana. Het kind scheen er het meeste vermaak in te scheppen met de kinderen te spelen, iets wat Blanche heel onnatuurlijk voorkwam. Ook nu zou ze wel weer in de kin derkamer zitten en natuurlijk allerlei dwaze streken uithalen. Maar Blanche wist dat, als ze dan naar beneden kwam, ze er niet uitzag of ze zich geamuseerd had. Diana was beslist veranderd, maar haar zuster kon er niet ach ter komen wat hiervan de eigenlijke oorzaak was. Jim zag natuurlijk niets maar die merkte nooit iets. Het was heus verloren moeite te trachten zijn belangstelling op te wekken voor een probleem als dit. Moeder zou het begrepen hebben, maar in dat opzicht had Jim gelijk Lady Carvis was veel t zenuwachtig om een werkelijk gunstige invloed op Diana te kunnen hebben. En dan het zou jammer zijn haar moeder voor niets ongerust te maken en na die escape had Diana geen neiging tot herhaling getoond. Ze hadden haar zelfs niet kunnen bewegen tot het bijwo nen van een concert of een theater- of bios coopvoorstelling; het kind had eenvoudigweg verklaard, dat ze het land had aan dergelijke vermaken. Ze mist misschien het lev^n in de buiten lucht, overdacht Blanche. Ik moet toch zien e» iets op te vinden. Met deze gedachte was ze net bezig toen het onderwerp ervan de kamer binnenkwam. Ze had een kleur en zag e opgewonden uit. Die zoons van jou hebben ei slag van iemand bezig te houden, zei ze. Ze nam een sigaret en begon zenuwachtig te rooken. Het is heele.naal niet noodig om je ter- wille van hen zoo te vermoeien, lieve kind, zei Blanche. Die twee kunnen zich evengoed met elkaar vermaken. Soedaneesche front voortgezet, niet voort durende, krachtige en doeltreffende mede werking onzer luchtmacht. Aan het front van Kenya hebben onze af- deelingen een sterke vijandelijke colonne verrast en haar gevoelige verliezen toege bracht. De geschiedenis herhaalt zich. In een Duitsch geïllustreerd blad vinden wij een foto van een voetbalwedstrijd, waarbij de scheidsrechter van de waranda van het clubgebouw den wedstrijd leidt, terwijl hij door de microfoon zijn beslissin gen voor spelers en toeschouwers verklaart. Het blad vertelt er bij, dat dit het aller nieuwste is op het gebied van de voetbal- rechtspraak en dat tot dusver niemand op dit toch zoo voor de hand liggende denk beeld is gekomen. Wij kunnen van dit „allernieuwste" ech ter zeggen, dat het al heel oud is, aldus de N.R.Crt. In het in 1905 verschenen Engel- sche standaardwerk over voetbal „Asso- ciation Football and the-men. who made it" vinden wij reeds een artikel dat zelfs nog verder gaat! De schrijver ziet in de toekomst den scheidsrechter met" z'n grens rechters in snel vliegende eendekkers over het veld zweven. Hij is niet alleen gewa pend met een fluit maar ook met een soort vangarmen, waarmede hij een speler, die zich aan wangedrag schuldig maakt, vast grijpt en onder z'n toestel hangt! In ons blad hebben wij zoo omstreeks 1916 reeds een serie artikelen gepubliceerd over ditzelfde onderwerp, waarin het voor en tegen werd belicht. Het denkbeeld was afkomstig van den heer Scheurleer; het werd bestreden door den heer Groothoff, die van meening was, dat slechts een scheidsrechter, die zich onder ds spelers bewoog, het spel op de juiste wijze zou kunnen leiden, daar hij alleen daardoor in staat zou zijn den geest., waarin het spel werd gespeeld, aan te voelen en een goed antwoord te geven op de vraag: opzette lijk of niet? liet is ter vooroming van al lerlei moeilijkheden noodzakelijk, dat de Oh, maar ik doe het graag, zei Diana. Ze zijn in ieder geval amusanter dan volwas senen ze doen zich tenminste precies voor zooals ze zijn. Ze viel neer op de armleuning van een fau teuil. Blanche bekeek haar eens en ze vond dat Diana den aatsten tijd mooier was geworden. Het jongensachtige van vroeger was heele- maal weg; inplaats daarvan bezat ze nu een vrouwelijke charme, die sterk bekoorde. Ikzelf houd ook niet van menschen. die zih niet precies zoo voordoen als ze zijn, merkte ze op. Oh niet? vroeg Diana onverschillig. Blanche glimlachte. Wel ik hoop dat jij in ieder geval nooit tot die menschen zult be- hooren, zei ze. En vertel me eens,voel je iets voor een tooneelstuk, vanavond?" Diana deed of ze met zichzelf overwoog. Ik zal je eens wat zeggen, Blanche. Ik geloof dat 't tijd wordt dat ik weer naas huis terug ga." Oh! riep Blanche uit, oprecht verschrikt. En ik had nog wel zoo gehoopt dat je het hier prettig zou vinden en nog een beetje zou willen blijven. Ik weet Zeker dat moeder het best zou vinden; we kunnen dan later allemaal gelijk naar Carvis Hall gaan. Natuurlijk zou moeder het best vinden, zei Diana bitter. Ik verbeeld me heusch niets; moeder mist me beslist niet. En dat kleine, opvliegende mispunt, die man van haar, zou het beslist heel plezierig vinden als ik nooit meer terugkwam. Het liefste zouden ze me zo gauw mogelijk uit willen huwelijken. Alleen voor je eigen geluk, lieve, zei Blanche. Jullie getrouwde menschen zyn allemaal hetzelfde, zei Diana korzelig. Jullie weten best dat het huwelijk heusch geen rozengeur en maneschijn is. maar jullie willen het altijd doen voorkomen of het uit niets anders bestaat en er nooit een einde komt aan de wittebroods weken. Op gevaar af van je teleur te stellen, kan ik je nu wel meteefl zeggen, dat ik er niet aan denk mtfn leven te binden aan dat van scheidsrechter het spel op den voet volgt, meende de heer Groothoff. In verschillende sporten is „de scheids rechter aan den kant" heel goed mogelijk, doch bij voetbal zeker niet! Eenige weken geleden hebben wij reeds medegedeeld, dat bij een wedstrijd in Slo wakije de scheidsrechter voor de modder op het speelterrein gevlucht was naar een heuveltje buiten het speelterrein. Van dien heuvel heeft hij den strijd in de modder geleid. Waarschijnlijk heeft men later de zen wedstrijd ongeldig verklaard. Indien hot bij een wedstrijd alleen ging over het „zien", dan zou een scheidsrechter buiten het veld, terzijde geslaan door b.v. vier grensrechters voor elke lijn één wel voor een regelmatig verloop kunnen zorgen. Er komt echter bij het leiden van een voetbalwedstrijd heel wat meer kij ken! De scheidsrechter moet niet alleen scherp zien maar ook goed hooren, en bo vendien van nabij alles waarnemen, daar hij anders tal van onbillijke beslissingen zal nemen. Voorloopig zullen de scheidsrechters bij voetbalwedstrijden derhalve wel op het speelterrein blijven. Voor concurrentie van buiten le lijnen hebben ze nog niet te vree- zen! WOENSDAG 29 JANUARI 1941. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma, VARA, 8.00 Gramofoonmuziek (8.308.45 Nieuws berichten ANP). 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Esmaralda en solisten (10.5011.00 Gramofoonmuziek). 11.30 Declamatie. 12.00 VARA-Harmonie-orkest 12.30 VARA-Almanak). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 „Deagrarische jeugd op dorps- en kring- bijeenkomsten", lezing. 1.15 Schrammelkwartet en soliste. 1.35 Orgelspel. 2.00 Naai- en knipcursus. 2.30 Zang en piano. 3.00 Cyclus „De wereld van het kind". 3.20 Gramofoonmuziek. 3.30 Klarinet en piano. welken, man ook. Een huwelijk zou me beslist tegenstaan. Nee, ik ben van plan te leven en te sterven alleen. Ze eindigde met een snik, maar Blanche dacht dat het lachen was en vatte Diana's woorden op als misplaatste spot. Ze was erg verontwaardigd, maar ze wist zich te bedwin gen en zei geduldig en op overredende toon. als tegen een klein kind: Daar kun je niets van weten, lieveling. Een huwelijk 1 het mooi ste dat er bestaat. Volgens mijn meening is het meer dan jammer dat jullie jonge meisjes van tegenwoordig veel te veel weten. Er blijft op die manier zoo weinig over van de roman tiek. Je bedoelt, zei Diana bijtend, dat er eerst de droom moest zijn voor het ontwaken. Maar och, droomen zyn bedrog, dus mist men niet veel. Ik vind, zei Blanche zacht, dat er eerst de droom moest zijn voor de vervulling. Diana lachte schel. Zeg eens! vroeg ze ta melijk ruw. Is dat soms het geluk dat jij met Jim gevonden' hebt Ik weet niet waar jij het eigenlijk over hebt, zei Blanche op waardigen toon. Je dwaalt zoo van het onderwerp af. Natuurlijk, als je genoeg hebt van je verblijf in Londen, zal ik je niet tegenhouden. Maar ik kan je niet zeggen hoe jammer ik het vind dat een jong meisje als jij moedwillig haar kansen verwerpt. Later zul je er nog eens spijt van hebben. Ze .vas opgestaan en keek eenigszins onzeker om zich heen. Diana sprong van de leuning van haar fauteuil af en liep op haar toe. Arme Blanche! riep ze berouwvol uit. Wat ben ik toch een onhebbelijk wezen! Wees maar niet boos op me! Ik geloof dat het van het stadsleven komt daar ben ik niet aan ge wend; het irriteert me. Blanche keek haar jongere zuster onderzoe kend aan. Wat. is er toch met je den laat- sten tijd? vroeg ze. Jet bent tegenwoordig zoo prikkelbaar. Er is toch niets dat je hin dert, lieve? Ik bedoel, je bent toch niet 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Technische causerie. 6.00 De Ramblers. 6.42 VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Economische vragen van den dag ANP. 7.15 Volkszang. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Esmeralda. 8.00 Nieuwsberichten (Engelsch). 8.45 VARA-orkest en solist. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum H. 301.5 m. NCRV. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Reportage of muziek? 12.45 Nieuws- en economische gerichten ANP 1.00 Stichtsch salonorkest en gramofoon muziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.35 Orgelconcert. 3.15 Bijbellezing. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor de jeugd. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Zang met orgelbegeleiding en gramo foonmuziek. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Brabantsch praatje ANP en sluiting. vergeef me dat ik het je vraag je bent toch niet verliefd? Diana lachte luidop met iets van de oude vrooltfkheid. Ik had kunnen verwachten dat je me dat vragen zou, riep ze uit. Nee, Blanche .maak je maar niet ongerust. Verliefdi ben ik zeer beslist niet. En, zooals ik zoopas al getracht heb je duidelijk te maken het is niet waarschijnlijk dat ik dat ooit zal wor den. Blanche schudde weifelend haar hoofd. En wil je nu werkelijk liever naar huis? vroeg ze aarzelend. Geloof je ook niet dat het het beste- is? klonk Diana's wedervraag. Natuurlijk ben ik je heel dankbaar voor alles, wat je hier voor mee gedaan hebt. Maar ik aard nu eenmaal niet in de stad. Wel, lieve, zei Blanche, je moet na tuurlijk doen wat jou het liefste is, maar het spijt me dat je verblijf hier geen succes is geweest. Integendeel, het is een groot succes ge weest, zei Diana. En ik verzeker je dat ik het nooit zal vergeten. Ik heb heel wat geleerd in dezen tijd, heusch! Blanche kek haar ongeloovig aan, niet zeker of ze niet voor den gek werd gehouden. Diana lachte haar zorgeloos toe, trok haar aan haar haren en stelde zich in één woord aan als een kwajongen. Hoofdschuddend liep Blanche de kamer uit, niets bemerkend van de tragedie, die zich achter al die geforceerde vroolykheid verborg. HOOFDSTUK XIII. De tweede Kerstdag kwamen de deelnemers aan de groote vossenjacht bijeen op het oude marktplein van Tarford. Het was dè gebeur tenis van het seizoen en zoowat de geheele bevolking was uitgeloopen om het vertrek te zien. Jog en zrjn vrienden waren van de partij. Ze reden paarden, die meer geschikt leken voor een ploeg dan voor een jacht. De zonen van den dom mé, BoLby en Pat, jongelui van twintig en zeventien jaar, hadden pc arden gehuurd, die er niet al te best uitzagen. Geheel onverwachts verscheen Edmund weston. gezeten op een groot, krachtig dier. Het droeg zijn berider met gemak en het sloeg nerveus en ongeduldig met zijn hoeven op de keien. Zijn meester zat kaarsrecht en wachtte kalm op het sein van vertrek, zonder notitie te nemen van zijn omgeving. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1941 | | pagina 7