Herdenkingsrede van Hitier „De tragische uren De nieuwe Puntenlijst DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Achtste jaardag van overneming der macht I, dentieteitsbewijzen tot October Bedwelmd door houtgasgenerator Glendenning overleden van Frankrijk' „Vicby saboteert de samenwerking met Duitschland" Verduisteren 6.24 uur Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. VRIJDAG 31 JANUARI 1941. 85e Jaargang. No. 11407. Uitgöve der N.V. Uitg.-Mif. „HoHondt Noordefkwofiier* (Foto archief.) GROOTE MASSABETOOGING IN HET SPORTPALEIS TE BERLIJN. HISTORISCH OVERZICHT VAN DE ONTWIKKELING DER NATIO- NAAL-SOCIALISTISCHE REVOLU- TIE. ENGELANDS ZUCHT OM DE WERELDHEERSCHAPPIJ TE VER- OVEREN SCHERP GEHEKELD. DUITSCHLAND EN ITALIë STRIJ DEN VOOR EEN GEMEENSCHAP PELIJK DOEL. Daitsche volk heeft niets tegen de Amerikanen B e r 1 ij n, 30 Jan. (D.N.B.). Ter gelegenheid van den achtsten ver jaardag der nationaal-socialistische revolutie is ïn het sportpaleis te Berlijn een massavergadering ge houden, in welker middelpunt een met groote spanning verbeide re devoering van den Fuehrer en rijkskanselier stond. Rijksminister dr. Goebbels verwelkomde 'den Fuehrer en herinnerde aan den ge- denkwaardigen dag van acht jaar geleden, toen het geheele Duitsche volk den Fueh rer trouw beloofde, wat de toekomst ook ral mogen brengen. In de afgeloopen acht jaren, aldus dr. Goebbels, heeft de Fuehrer het Duitsche volk van overwinning tot overwinning, van triomph tot triomph ge bracht. Onder het stormachtige gejubel van de geestdriftige menigte betrad daarop de Fuehrer de sprekerstribune. Redevoering van Hitier. In zijn redevoering gaf de Führer eerst een historisdh overzicht van den tijd voor acht jaren. De eigenlijke oorzaak van den toen zoo elllendigen toestand van Duitsoh- land is natuurlijk de wereldoorlog ge weest. Aan den wereldoorlog echter heeft Duitschland geen schuld. Dat hebben Ame- rikaansdhe doctoren in opdracht van den tegenwoordigen president Roosevelt vastge steld. De werkelijke oorzaken hingen daarme de samen, dat Engeland zijn wereldheer schappij wilde handhaven. Gedurende 300 jaar is het Engclsche wereldrijk slechts door geweld opgebouwd, door voortdurende oorlogen. Daarbij was de democatie slechts een masker. Achter de democratie staat in werkelijkheid de overheersching der vol ken in het algemeen en de kneveling der menschen in het bijzonder. Deze democra tie kan het niet aandurven haar valkenier over te laten stemmen of zij nu vrijwillige leden van het wereldrijk zouden willen worden. Integendeel, Egyptische en Indi sche nationalisten verdwijnen bij duizen den in de gevangenissen. De Führer wees er op, dat ondanks zijn verovering van de wereld Engeland in so ciaal opzicht de achterlijkste staat is, die In Europa bestaat. De belangen van de groote massa spel en bij de inrichting van dezen staat in het geheel geen rol. Men behelpt zich met leu zen en de goed gesitueerden dirigeeren de pers en vormen de openbare meening. In Duitschland reeds lang ge beurd. Zoo is het mogelijk, vervolgde Adolf Hit- Ier, dat in een staat, die over de grootste rijkdommen der aarde beschikt, wien reus achtige levensgebieden ter beschikking staan, millioenen menschen geen deel heb ben aan deze zegeningen maar armzaliger gehuisvest zijn dan de menschen in onze overbevolkte staten van Midden-Europa. Het land, dat voor enkele weinigen een paradijs is, is voor de massa in werkelijk heid slechts een voortdurende ellende. Wanneer thans plotseling een Britsohe vakbondssecretaris, die echter als oppositie man van staatswege wordt betaald, te voor schijn komt en zegt: „Engeland zal na de zen oorlog, na zijn overwinning moeten be ginnen sociale vraagstukken aan té pak ken en sociale problemen op te lossen; wij zullen ons om de groote massa moeten be kommeren" dan kan ik tot dezen secre taris slechts zeggen: „Dat is bij ons allang gebeurd." De diepste oorzaak van den wereldoorlog zoo vervolgde de Führer, moet in het vol gende gezocht worden: Sinds 1871, sinds den tijd, dat de Duitsche stammen zich be gonnen te organiseeren en zich met de na tionale wedergeboorte van het Duitsche volk de staatkundige eenheid aankondigde, begon Engeland Duitschland met zijn haat te achtervolgen. Het resultaat van het jaar 1918 is uitslui tend het gevolg van een zelden voorkomen de opeenhooping van persoonlijke onbe kwaamheden in de leiding van ons volk. Een dergelijke opeenhooping is in de ge schiedenis nooit voorgekomen. En deson danks hebben Duitschland en de Duitsche soldaat ruim vier jaar lang stand gehou den tegen den aanval van een vijandelijke wereld en het had nog langer standgehou den als niet de toen nog aanwezige licht- geloovigheid van het Duitsche volk in de achtenswaardigheid van de democratische wereld en haar staatslieden er nog was bij gekomen. Wanneer de Engelschen thans meenen, dat het voldoende is weer de oude propagandaplaat van 1917 op te zetten, ten einde nieuwe resultaten te verkrijgen, dan hebben zij niets geleerd. Het Duitsche volk heeft sedert 1918 wel geleerd, doch ook niets vergeten. Het Duitsche volk heeft sindsdien wel geleerd. Het heeft echter sindsdien ook niets vergeten. Wij willen daarbij niet klein hartig, zijn. De geschiedenis maakt herhaal delijk melding van afzonderlijke woordbreu ken. Wat echter van 1918 tot 1921 is ge schied, waren woordbreuken aan den loo penden band. Nog nooit is een volk -zoo bedrogen gewor den als toen het Duitsche volk. Wat heeft men het Duitsche volk niet allemaal beloofd om het vervolgens uit te plunderen en uit te persen. Men heeft zich van een buitenland- schen staatsman, een Amerikaan, bediend. En dat was wellicht de oorzaak dat het heele Duitsche volk erin geloopen is. Het is daardoor echter tevens immuun tegen al dergelijke pogingen in de toekomst. Het Duitsche volk heeft toen jaar na jaar gelegenheid gehad om over de betrouwbaar heid van democratische beloften en woorden en over de betrouwbaarheid van democrati sche staatslieden na te denken en door ver gelijkingen met zichzelf te onderzoeken. Uit dien tijd is toen eindelijk de nationaal-so cialistische beweging voortgesproten. Geen stap van het program afgeweken. Vervolgens besprak Hitier de oprichting van de nationaal-socialistische beweging en stelde hij opnieuw vast, dat hij in 1933 on der het presidentschap van von Hindenburg langs wettigen weg aan de macht is gekomen Toen ik in 1933 aan het bewind kwam, was onze weg duidelijk afgebakend. In het bin nenland was die weg nauwkeurig bepaald door den strijd van vijftien jaar, en ik zou eerloos zijn en verdienen, dat men mij stee- nigde, wanneer ik ook maar een stap van dit program was afgeweken of zou terug krabbelen. Nadat Hitier had aangetoond, dat Duitsch land door dwang van buiten den Volkenbond en de ontwapeningsconferentie moest verla ten, vervolgde hij: Steeds heeft Duitschland naar overeenstemming gestreefd. (Zie ook de volgende pagina) Voor iedere oorlogsgewonde een betrekking REEDS 200 VAN DE 500 VINDEN EEN PLAATS. Overeenkomstig de opvatting, dat oor logsgewonden recht hebben op werk en niet aan de liefdadigheid behoeven te wor den overgeleverd worden zij geleidelijk in de maatschappij teruggebracht Deze ar beid staat onder leiding van de Ned. Ver. tot bevordering van den arbeid voor on volwaardige arbeidskrachten te Amster dam. Voor ieder wordt een dusdanige betrek king gezocht dat het lichamelijk gebrek geen of nagenoeg geen beletsel vormt in de normale uitoefening van zijn functie. De oorlogsgewonden ontvangen het loon dat voor dien arbeid is bepaald. Zoo noodig heeft herscholing plaats of worden de oor logsgewonden in een ander vak opgeleid, dan zij voor den oorlog hadden. Reeds 200 van de 800 zijn geplaatst. ZOUTZUUR GEDRONKEN. Een jongetje van twee jaar uit de Cant- panulastraat te Amsterdam, dat. gisteren in de ouderlijke woning uit een flesch met zoutzuur had gedronken, is door den G.G. en G.D. in ernstigen toestand naar het Ju- lianaziekenihuds vervoerd. Het aloude kasteel van Hoensbroek zal bestemd worden tot ontspanningsoord en museum voor geschiedenis en nijver heid, waarbij de mijnindustrie een voor name plaats zal innemen (Foto Het Zuiden) De doodslag te Oss Dader krijgt drie jaar. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft, vonnis gewezen in de strafzaak tegen den 22-jarigen arbeider A. W. M. van E. uit Oss. In den nacht van 12 op 13 October 1940 heeft hij te Oss M. G. den Brok opzettelijk van het leven beroofd door hem tijdens een vechtpartij een mes diep in de borst te steken, waardoor een groote slagader werd stuk gesneden. Den Brok stierf spoedig daarna aan inwendige verbloeding. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie een gevangenisstraf van 6 jaar geëischt, terwijl de verdediger vrijspraak, subsidiair clementie had bepleit op grond van noodweer-exces. Uitspraak doende veroordeelde de recht bank ven E., na hem te hebben schuldig verklaard, tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van het voorarrest. EXTRA UITKRERING AAN GESTEUNDEN Veertig procent van het weke- lijksche bedrag. Officieel wordt medegedeeld, dat aan de gesteunden ingevolge de rijkssteunregeling zoo spoedig mogelijk, een eerste termijn van een extra winteruitkeering worden ver strekt. Deze eerste termijn zal gelijk zijn aan veertig procent van de in een week te ontvangen netto steunuitkeering. De ge meentebesturen ontvangen spoedig schrif telijk inlichtingen hieromtrent. Persoonsbewijzen kunnen met Maart niet klaar zijn. Ter aanvulling en ter verduidelijking van hetgeen dezer dagen is gepubli ceerd betreffende het uitvoeringsbe sluit van den secretaris-generaal van het departementvan binnenlandsche zaken ingevolge het besluit persoons bewijzen, kan nog worden medege deeld, dat het persoonsbewijs welis waar op 1 Maart a.s. wordt inge voerd, maar dat tot 1 October a.s. het identiteitsbewijs, waarmede men zich thans moet legitiméeren, geldig blijft. Uiteraard houdt deze beslissing ver band met het feit, dat het practisch onuitvoerbaar is alle persoonsbewij zen vóór 1 Maart uit te reiken. Om deze redenen dus is de geldigheids duur der identiteitsbewijzen tot 1 Oc tober verlengd. Dan echter zal ieder een in het bezit van een persoonsbe wijs moeten zijn. Vier personen bewusteloos. Gisteravond omstreeks half negen waren in een werkplaats van een garage in de Korte Hillestraat te Rotterdam zes personen bezig met het repareeren van een nog brandenden houtgasgenerator van een vrachtauto. Vier van hen, n.1. de gebroeders van B. uit Brand wijk en Bleskensgraaf, van D., de eigenaar der garage, en K. uit Rotterdam, geraakten tegelijkertijd door uitstroomend gas be dwelmd en vielen bewusteloos neer. De bei de anderen .wierpen snel de deuren open, waarna de slachtoffers door den GGD. naar het Zuiderziekenhuis werden vervoerd. Dit konden zij spoedig weer verlaten. Tegen brugleuning doodgedrukt VERKEERSONGEVAL TE 'S HER TOGENBOSCH. Op de Maasbrug te Gennep heeft Woens dagavond een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan den 18-jarigen A. Cornelissen uit Gennep het leven heeft gekost. Toen C. over de brug reed stopte de voor ste van twee tegemoetkomende vracht auto's plotseling De achterste auto moest, ten einde een botsing te voorkomen, uitha len en kwam daarbij in aanrijding met den wielrijder C.. en drukte hem tegen de leu ning. C. werd in hopeloozen toestand opge nomen en naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen overgebracht. Hier overleed de jongeman enkele uren na aankomst. Vele jaren trainer van Ned. Elf tal geweest. Hier te lande is via het Roode Kruis te Genève bericht ontvangen, dat Bob Glendenning, jaren lang oefenmeester van het Nederlandsch Elftal, na een operatie, is overleden. In 1923 is Glendenning. die vele jaren voor Blackburn Rovers en Bolton Wande- rers heeft gespeeld, als oefenmeester bij D.F.C. gekomen. In 1925 is hij naar H.F.C. overgegaan, waarna zijn benoeming tot oefenmeester van den Nederlandschen Voet bal Bond volgde. Van April 1929 tot aan het uitbreken van den oorlog is Glendenning in dienst van den bond geweest. (Hsbl.) Alle bladen in het door Duitschland be zette Frankrijk staan (zie ook elders in dit nummer) in het teeken van de Duitsch- Fransche betrekkingen. De bladen zijn het er over eens, dat de tot dusver in Vichy ge volgde politiek niet voort kan gaan. Vichy of Frankrijk, schrijft de Oeuvre o.a., een ondubbelzinnige koers der Fransche politiek is dringender dan ooit De tot dus ver ondernomen pogingen, te schipperen en af te wachten zouden Frankrijk meer kosten dan een verloren oorlog, want het zou dan' ook den vrede verliezen. De fouten, die se dert den 13en December te Vichy zijn be gaan, zijn, naar de meening van het blad, minstens even ernstig als die van Daladier en Reynaud De laatsten hebben het land in een massaslachting gestort en den oor log verloren terwijl in Vichy de eenige mo gelijkheid voor Frankrijk, er weer boven op te komen, namelijk de samenwerking met Duitschland. gesaboteerd wordt. Frankrijk, zoo besluit het blad. heeft een regeering noodig. die met de belangen en wenschen van het land in overeenstemming is. De „Matin" is van meening. dat Frankrijk op het oogenblik tragische uren doorleeft. De „Petit Parisien" schrijft, dat het land sedert den wapenstilstand zeker geen oogen blik heeft meegemaakt, die van beslissender beteekenis zijn. Thans moet het tusschen twee soorten van politiek kiezen. De eerste is die, welke maarschalk Pétain na zijn be spreking te Montoire met het woord samen werking heeft aangeduid en die andere die welke in strijd is met de verzekeringen van den maarschalk. Men dient af te wachten, of de besluiten der reg. 't vele, waarop 'n geheel volk hoopt, in vervulling zullen doen gaan dan wel of 40 millioen Franschen een voudig aan hun lot worden overgelaten. Helaas blijkt het, aldus het blad, alsof het aanblijven van enkele ministers in de regee ring een hinderpaal voor de Duitsch—Fran sche samenwerking vormt. Wanneer het ech ter om Frankrijk gaat, mogen persoonlijke vraagstukken geen rol spelen» Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 23 uur THANS 80 PUNTEN VOOR EEN HEERENCOSTUME. Boorden en dassen niet meer vrij, geen aparte garenbonnen meer. De nieuwe textielkaart ziet er eenigszins- anders uit, dan welke thans nog in gebruik is. Men krijgt weer 100 punten," aldus de Tel. Voor het gebruik hiervan is onderscheid gemaakt tusschen stoffen van natuurwol (welke in 't algemeen het hoogst worden ge waardeerd), en stoffen welke natuunvolhou- dend zijn, kunstzijden en natuurzijden stof fen en stoffen, waarin andere materialen (celvezel, katoen, linnen e.d.) verwerkt zijn. Naar gelang een japon bestaat uit natuur wol, kunstzijde of andere grondstoffen, komt deze te staan: Voor een vróuw op 42, 23 of 30 punten; voor een meisje (3—15 j.) 24, 13 of 20 pnt. Dameskousen: 6, 4 of 4 pt. Damescomplets enz.: 68, 39 of 40 punten. Idem voor meisjes: 50, 21 of 32 punten. Damescamisoles: 12, 6 of 12 punten. Heerencostuums in alle groepen: S0 pt. Jongenscostuums in alle groepen. 50 pt. Demi-saisons (heeren): 65 pt. Idem (jongens): 50, 27 of 42 pt. Een aantal tot nu toe vrije artikelen komt onder de distributie: zooals boorden en das sen, welke 1 punt vereischen. De doktersjas is niet meer vrij, evenmin regencapes uit gummi of doorschijnende stof. Vrij zijn beschermende beroepskleeding voor lasschers, mijnwerkers, zandstraalbla- zers, e.d., waterdichte beroepskleeding, ope- ratiejassén enz. Hoofdbedekking blijft vrij, evenals bretels, gordels, ceintuurs, handschoenen (met uit zondering van gevoerde, tricot of gebreide), parapulies, borduurgaren, kelimwol en hand werkopmaak enz. De aparte bonnen voor garens komen te vervallen, men geeft hiervoor 1 tot 6 pt. Op de textielkaart komen weer bons voor, gemerkt met hoofdletters. Deze hebben geen puntenwaarde, maar zijn bestemd voor ex tra beschikbaarstellingen. HET WETSONTWERP TOT STEUN AAN ENGELAND AANGENOMEN. Door Commissie voor de buiten- landsche politiek aangenomen. Naar Associated Press meldt, heeft de commissie voor de buitenland- sche politiek van het Amerikaan- sche Huis van Afgevaardigden gis teren het wetsontwerp tot steun aan Engeland aangenomen. Een voorstel om de maximum grens op twee milliard dollar te bepalen, werd verworpen. Het wetsontwerp komt thans voor het plenum, dat waarschijnlijk a.s. Maandag een begin zal maken aan de debatten. Zorgvuldig wordt de steenkool gestapeld bij het laden van den tender, om geen enkel brok van de in deze dagen zoo kostbare collectie verloren te iaten gaan tijdens de verre treinreis (Foto Pax-Holland)

Schager Courant | 1941 | | pagina 1