Hitiers rede Voor brood, zeep en eieren de nieuwe kaarten gebruiken NIEUWE BONNEN JAPAN EN NED. «INDIË Vroege groenten in carton verpakt EVERT VAN DIJK v> 'v Bij den dood van Metaxas CZAKY BEGRAVEN De Amerikaansche bewapeningsmaatregel Geen voorrang verleend Koersen Nederlandsch clearinginstituut winterhülp^nederland (vervolg van pag. 1) Vervolgens memoreerde Hitier het feit. dat hij herhaalde malen Engeland de hand heeft gereikt en dat er slechts een enkel punt bestond, n.1. het teruggeven van de koloniën, waarover hij bereid was te onder handelen en waarbij de tijd geen rol speel de. Desondanks was alles vergeefsch. De redenen zijn ons duidelijk. Zij zijn gelegen in de Duitsche eenwording. Zij haten onzen staat, onverschillig hoe hij er uitziet, kei zerrijk of nationaal-socialistisch, democra tisch of autoritair. En ten tweede, zij ha ten vooral den socialen bloei, van dit rijk. ENGELSCH OFFENSIEF TOT MISLUKKEN GEDOEMD. Engeland werd van het continent ver dreven. Ik heb, aldus Hitier, nu eenige malen gelezen, dat de Engelscihen het voornemen hebben om ergens met een groot offensief te beginnen. Ik had sledhts den eenen wensch dat zij mij dit tevoren zouden mededeelen. Ik zou het gebied dan van te voren laten ontruimen, want ik zal hun graag de moeilijkheden van de lan ding besparen. Wat verwachten de Engelschen nu? Wij staan hier op dit continent en waar wij staan, haalt niemand ons meer weg. Wij hebben bepaalde steunpunten voor ons ingericht en wij zullen wanneer het uur komt, den beslis- senden slag slaan. Dat wij den tijd daarvoor gebruikt hebben, dat zul len de heeren dit jaar historisch meemaken. Waar hopen zij op? Op hulp van anderen Op Amerika? Ik kan slechts het volgende zeggen: Wij hebben van tevoren met elke mogelijkheid rekening gehouden. Dat het Duitsche volk tegen het Amerikaansche volk niets heeft, is iedereen duidelijk, die niet bewust de waarheid verdraait en het tegendeel beweren wil. Over één ding vooral moet men zich geen verkeerde voorstelling maken: wie meent Engeland te kunnen hel pen, moet in ieder geval zich van het volgende bewust zijn: elk schip, hetzij wel of niet van beteekenis, dat voor onze torpedolanceerbuizen komt, wordt getorpedeerd. Wij bevinden ons in een oorlog, dien wij niet gewild hebben, integendeel. Vaker kan men de andere partij niet de hand gereikt hebben. Wanneer de anderen dan echter willen vechten en als doel hebben het Duit sche volk uit te roeien, dan zullen zij iee- lijk hun neus stooten. Ditmaal vecht men niet tegen een afgemat Duitschland als in den Wereldoorlog. (Groote bijval). Wanneer men echter andere verwachtin gen heeft, dan kan ik slechts zeggen, ik begrijp ze niet. ITALIë WORDT NIET AFVALLIG. Wanneer er gezegd wordt: Italië zal af vallig worden, dan moeten de heeren toch geen revoluties in Milaan uitvinden, doch dan moeten zij oppassen, dat er bij hen zelf geen onrust ontstaat. De verhouding tusschen Duitschland en Italië wordt door deze staten slechts zoo gezien, zooals zij dat zelf meestal plegen te doen. Zij moeten er opnieuw van overtuigd worden, dat de Duce en ik geen joden zijn. Wanneer wij elkaar de hand schudden, dan is dat de hand van mannen, die eer bezitten. En dat zal ook, naar wij hopen, in den loop van het jaar nog duidelijker worden. Misschien diopen zij ook op den Balkan. Ik zou ook daarom niet veel geven, want dit eene is zeker: waar Engeland verschijnt, zullen wij het aanvallen en wij zijn daartoe sterk genoeg. Wellicht koes teren zij hoop op andere staten, die ze nog erbij kunnen halen. Ik kan slechts deze eene verzekering geven: met elke denkbare mogelijkheid hebben wij rekening gehou den. Aan het einde staat onze overwinning. De anderen hopen dan/ misschien nog op den honger. Wij wisten van tevoren, dat er in den oorlog van overvloed natuurlijk geen spra ke kan zijn, maar verhongeren zal het Duit sche volk nooit. Eerder hel Engelsche, Gebrek aan grond stoffen? Ook daar hebben wij voor gezorgd. Vandaar het vierjarenplan. WEERMACHT STERKER DAN - OOIT TEVOREN. Hitier betoogde vervolgens, dat Duitsch land het nieuwe jaar ingaat met een weer macht, zoo sterk als zij nimmer in de Duit sche geschiedenis is geweest. Ter zee zal dit voorjaar de duikbootoorlog beginnen en men zal ook daar bemerken dat Duitschland niet heeft geslapen. De productie is op alle ge bieden geweldig gestegen. Ons volk wordt door een wonderlijke ge dachte van gemeenschap behecrscht. Dat deze gedachte in haar volle kracht ons in het komende jaar moge bijblijven is den wensch van den dag van heden. Dat wij voor deze gemeenschap willen werken is on ze gelofte. Dat wij in dienst van deze ge meenschap de overwinning behalen, is Ons geloof en ons vertrouwen. En dat de Heer ons in den strijd van het komende jaar niet moge verlaten, dat moet ons gebed zijn. Deutschland, sieg heil. Na de slotwoorden van den Fuehrer brak de menigte los in een oorverdoovend gejuich Ook de redevoering werd steeds weer door geestdriftige toejuichingen onderbroken. Distributieperiode voor boter en vetten loopt voortaan van Maandag tot en met Zondag. De volgende bonnen zijn voor het gebruik aangewezen: Boter en vetten. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Zondag 9 Februari geeft de met „28" genummerde bon van de. oude boterkaart en van de oude vetkaart recht op het koopen van een half pond boter of een half pond- margari ne. De met „28" genummerde bonnen, die op 9 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 16 Fe bruari a.s. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de bonnen van de boter en vetkaart voortaan in plaats van af Zaterdag tot en met Vrijdag d.a.v., steeds geldig zullen worden verklaard vanaf Maandag tot en met den daaropvolgenden Zondag, hetgeen, zooals bekend, eveneens het geval is met de bonnen, welke recht geven op het koopen van brood, gebak, kaas en eieren. In verband hiermede is bon „28" van de boterkaart en van de vetkaart bij uitzondering geldig verklaard voor een tijdvak van negen dagen. Brood en gebak. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Februari tot en met Zondag 9 Februari geeft elk der met „1" genummerde bon van de nieuw uitgereikte broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „1" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. De pp 9 Februari nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig geduren de de week van 10 tot en met 16 Februari, met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Eieren. Gedurende het tijdvak van Maandag 8 Februari tot en met Zondag 9 Februari a.s. geeft de met „03" genummerde ban van rle nieuw uitgereikte algemccne bonkaart recht op het koopen van één ei. De bonnen welke op 9 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 16 Februari, met dien verstande, dat zij gedurende de week van 10 tot en met 16 Februari niet gebruikt mogen wor den in hotels en restaurants. Toilet- en huishoudzeep. Gedurende het, tijdvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Vrijdag 28 Febr. geeft de met 01 genummerde bon van de nieuw uitgereikte bonkaart algemeen, recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe sa menstelling) of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep, of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gr. waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt be schikbaar gesteld ten behoeve van wassche- rijen. Voorts blijft de bepaling van kracht dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwerkende, waschmiddclen en vloeibare zeep, welke zeepsoorten thans niet meer worden aange maakt, nog mogen worden uitverkocht, met dien verstande, dat elke bon recht, geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddclen of 200 gram vloeibare zeep. Honden- en kattenbrood Van 1 tot en met 28 Febr. 19-11 wordt op bon no. 15 van de voederkaart voor honden beschikbaar gesteld voor de groepen 1, 2, 3, 4, 5 en 6 resp. 10, 10, 8, 5, 4 en 3 kg. honden brood. Op bon 15 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode 1% kg. katten brood beschikbaar gesteld. Na 28 Febr. 1941 is bon no. 15 van bedoel de kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. Vaste brandstoffen. Gedurende het tijdvak van. Zaterdag 1 Fe bruari tot en met Vrijdag 2S Februari ge ven de met „brandstoffen, één eenheid, vier de periode" en de met „cokes, één eenheid vierde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. Verbruikers in de groepen b, c en d, met een verbruik van meer dan 25 eenheden per periode, dienen zich in de maand Februari tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstippen te wenden, teneinde de toewijzingen in ontvangst te nemen. Matsoeoka zal streven naar een vreedzame overeenkomst. Matsoeoka heeft, volgens U. P. op een in terpellatie in de budget-commissie van den Rijksdag geantwoord, dat Japan geen zwak ke politiek voert. Men is vastbesloten op den weg tot schepping van een Groot-Azia tische welvaartssfeer onder Japansche lei ding alle hindernissen uit den weg te rui men." Over de meermalen voorgekomen gevallen van mishandeling van Japansche staatsbur gers in Nederlandsch-Indië zeide Matsoeo ka, dat de Japansche regeering een protest heeft ingediend en poogt Nederlandsch-In dië tot een herziening van zijn houding te bewegen. In antwoord aan een interpeliant, die de vraag stelde, welke hoop er bestond op suc cesvolle en vreedzame onderhandelingen met Nederlandsch-Indië, waarbij rekening wordt gehouden met de mogelijkheid, dat de Ver. Staten zich tegen een Japansche ex pansie naar het Zuiden met de wapens zou den verzetten, gaf de minister van Buiten- landsche Zaken toe, dat er moeilijkheden bestonden; hij zou echter tot het laatst stre ven naar een vreedzame overeenkomst. „Het schijnt ook de wensch van Nederlandsch- Indië te zijn tot overeenkomst te komen, ten einde het ergste te vermijden." jeugdig uitvinder deerlijk gewond ZELFGEMAAKT EXPLOSIEMID DEL ONTPLOFT. Gistermiddag omstreeks drie uur is in de Swaerdecroorislraat te Rotterdam een ern stig ongeluk gebeurd. In de gang van de woning van zijn ouders had de 15-jarige H.B.S.-leerling D. Peters een zelfgemaakt explosiemiddel tot ontploffing gebracht, waarvan de samenstelling nog niet bekend is. Bet gevolg was, dat de jongeman aan bei de handen ernstige verwondingen opliep. O.a. waren verschillende vingers afgerukt. Hij is door den G.G.D. naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht en daar ter verple ging opgenomen. Verschillende ruiten van de woning waren door de ontploffing ver: nield, evenals de voordeur. DE AMERIKAANSCHE VLOOTBOUW. Verbod van staking. De voorzitter van de vlootcommissie der V.SC. Vinson. heeft bij het Huis van Afge vaardigden een wetsvoorstel ingediend, dat ten doel heeft stakingen bij den bouw van de Amerikaansche vloot- te verhinderen. Het ontwerp eischt, dat stakingen bij vloot- bouwwerkzaamheden onwettig worden ver klaard. Voorts zou volgens dit ontwerp het aan werven zijn verboden personen in dienst te nemen, die voorstander zijn van een ge welddadige omverwerping van de regee ring. TOMATEN EN VROEGE SLA, OOK DRUIVEN. KOMKOMMERS LOS IN DEN WA GON. Het West,land is momenteel bezig zijn ei gen veilingfust te maken. In de verschillende plaatsen zijn de noodigc installaties opge steld, waarmede de bekende eenmalige kist jes worden vervaardigd, die straks de drui ven en tomaten zullen bevatten. Het tekort aan hout, aldus de Tel., zal hierdoor de af levering en de verzending van het product in het komende seizoen niet in den weg staan, nu blijkt, dat ook carton hiervoor kan wor den benut. Het benoodigde materiaal wordt in hoofdzaak door da cartonfabrieken in Gro ningen geleverd, die hierdoor een nieuw af zetgebied hebben gevonden, nu haar export werd beperkt. De veilingen zorgen er voor, dat in het voorjaar ten minste een vierde van de nor maal gebruikte hoeveelheid in voorraad is. Evenwel ligt het in de bedoeling toch zoo veel mogelijk op verpakkingskosten te bezui nigen, en als gevolg hiervan zullen b.v. de komkommers voor den export los in de wa gons verzonden worden. Naar we vernemen bestaat-voorts het plan om voor de verzending van de vroege sla ook gebruik te maken van het cartonnen fust. De N.S.B. beleedigd Vijftig gulden boete. Op 16 November van het vorige jaar mar cheerde een afdeeling van de W.A. te Haar lem, toen er uit het publiek geroepen werd: Landverraders. Hieraan maakte zich oolc de leeraar R. schuldig. Twee leden van de N.S.B. grepen hem Vast en leverden hem aan de politie over. De Officier van justitie eisch- te wegens beleediging van een volksgroep veertig gulden boete subs. veertig dagen hechtenis. De rechtbank, gisteren uitspraak doende, veroordeelde R. tot vijftig gulden boete, subs. dertig dagen hechtenis. vliegt weer op de atjstraliêujn. De K.L.M.-vlieger Evert van Dijk is thans naar „Het Vliegveld" meldt in dienst bij de K.N.I.L.M. cn vliegt op de Australic- lijn. Twee der door de K.L.M. bij Douglas ge kochte DC-5 verkeersvliegtuigen zijn in ge bruik genomen op de lijn Batavia—Lydda in Palestina, welke verbinding thans eenmaal per week wordt onderhouden. VERMOGEN DER ROEMEENSCHE LEGIONNAIRS ONDER TOEZICHT. Het vermogen der legionnaire beweging is, tot de rechtskundige positie van deze beweging is opgehelderd, onder beheer van een regeeringseommissaris gesteld. frrtf* 4 éefpar,9 De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS Weinig vleiend. Jlaliaansch commentaar. Naar aanleiding van het overlijden van den Griekschen ministerpresident merkt qc Italiaansche pers op, dat het in de eerste plaais Metaxas is geweest, die verantwoor delijk was voor dc politiek, die Griekenland in den oorlog heeft gestort. De Popoio 'd Italia' verklaart, dat Metaxas aan de Grieksohe buitenlandsche politiek een catastrophle richting heeft gegeven. De Corriere Della Sera schrijft, dat de Griek- sche premier voor den oolog van zijn land tegen Italië volledig veantwoordelijk is. Het oordeel der geschiedenis over zijn optreden zal derhalve alleen maar zeer streng kunnen zijn. De „Gazetta del Popo io" wijst er op, dat Metaxas Griekenland heeft gemaakt tot een springplank voor het Engelsche spel, door toe te geven aan het Engelsche gevlei. De „Popoio. di Roma" noemt den opvolger van Metaxas. ICoritzis, een „creatuur van Groot Brittannië, die met banden en voeten aan de financicele wereld der Londcnsche City is gebonden". Duitsche en Italiaansche kransen Gistermorgen heeft de begrafenis van den Ilongaarschen minister van buiten landsche zaken graaf Csaky plaats gehad. De doode was opgebaard in de groote koe pelzaal van het parlement. Voor de kist lagen naast de krans van den rijksbestuur der die van den Fuehrer en den Duce, alsmede de kransen van de speciale dele gaties van Japan en Joego Slavië. Behalve de "rijksbestuurder woonden o.a. de leiders van de bijzondere delegaties van Duitsch land, Italië, Japan en Joego-Slavië, als mede het diplomatieke korps, de plechtig heid bij, welke geleid werd door den pri maat van Hongarije. Koortsachtig wordt gewerkt. De oorlogsvoorbereidingen der Ver. Sta ten in het Zuidzeegebied hebben thans haar hoogtepunt bereikt, zoo meldt de Tokio Asahi Sjimboen in een speciaal bericht uit Los Angeles. Het verkeer van marine tankschepen en andere transportschepen tusschen de V.S. en Hawai neemt voortdu rend in omvang toe Daar het aantal tank schepen der marine niet voldoende is, wordt reeds van de tankschepen van tal rijke particuliere maatschappijen gebruik gemaakt. In de vliegtuigfabrieken, dokken en marine-arsenalen wordt koortsachtig gewerkt. In het geheim worden reparaties aan talrijke oorlogsschepen der Zuidzee- vloot uitgevoerd. Deze werkzaamheden worden enorm versneld. Op een vraag, wat er waar is van de be richten in de Japansche bladen over de bewapening der Ver. Staten in het Zuid zeegebied, heeft de woordvoerder van het inlichtingenbureau geantwoord, dat men op dit punt nog niet over officieele rappor ten beschikte. LOS ANGELES DOOR AARDSCHOK GETROFFEN Een hevige aardschok heeft de stad Los Angeles en omgeving getroffen. Het ergst was de schok te merken in de zakenwijk. Lichtere bevingen zijn waargenomen in verschillende plaatsen aan de Californi- sche kust. Omtrent de schade is nog niets naders medegedeeld. ROOFOVERVAL IN NEW YORK In een zakenwijk te New York is een op windend incident gebeurd, dat onder de bevolking groote onrust heeft gewekt. Drie bandieten deden een overval op het kan toor van een bontfirma en roofden 4000 dollar loongelden. Zij slaagden er in door den dichten stroom van menschen, die zich op straat bevond, te ontkomen. Tengevolge van aanrijding over leden. Dinsdag-avond omstreeks half zeven is de 37-jarige wielrijder P. J. v. d. K., wonen de in de Lunterenstraat, op den Loosduin- scheweg bij de Fahrenheit.straat te 's-Gra- venhagc aangereden' door een militaire au to, doordat hij geen voorrang verleende. Thans is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis aan den Zuidwal overleden. Amsterdamscbe effectenbeurs Stille handel. Kleurloozo markt. Weinig veranderde koer sen. Amerikanen iets luier. Nederlandsche beleggingen prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1940 1 4 99 99 Nederland 1940 II 4 94 15/16-9i% 94*4 Idem met bel. fac. 98% 99 Nederland 1938 3.3% SiVj-83%. 84%-S 4% Oost Indië 1937 3 83% 84% Oost Indië 1937 A 3 82% S2 13/16 DUITSCHLAND D. Gr. h '40 CL 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 83% 's Grav. '37 I 3% 89% N. Holt. '38 3 N.-Holl. '38 II (3V2) 3 82% S2 15/16 R'dam '37 I. IT1 3% Z.-Holland 1937 3 83% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% S9% 89% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 - BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 181 Ned. Ind. Hanrtelsb. A 127% 126% Ned: Handel Mij. c. v. A 115% 116% AANDEELEN. INDUSTRIEELS ONDERNEMINGEN. Binnenland. A K U. 99-100% 99%-98 Fokker g. A. 70% 70% Lever Bros en Unilever cv.AlOO 185 Ned. Ford 190% 190 Philips G B.v.A 119%-121 119%-118% Philips pref A 330 323 Calvé Delft c v. A. 197%-198 199-196% Centr. Suiker Mij. 134 135 Buitenland. Anaconda copper c.v. A 29-29% 28%-29 Beth Steel c.v. A 83%-83% 83-81% Gen. Motors c.v. A. 5015/16 50% Kennecot Conper c.v. A. 35%-36 35%-36 North Am. Aviation c.v.A 17 17 Rep. Steel c.v. A 25%-25% 25%-251/16 U. S. Steel c.v. A 66%-66% 66%-65% petroleumondernemingen. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 229% 226% Kon Petr. 250-246% 247-245 Buitenland. Shell Union c.v. A 1111/16-11% 1111/16-11% Tide Water c.v. A. 103^-10 9/16 10%-10% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerlkalijn A 117-116% 115%-116% Java China-Japanlijn A 150-151 150 Kon. Ned. Stnomb. Mij. 154%-153% nat hez. v A 153-153% Kon. Paketvaart A. 244% 244% Ned Scheepv. Unie A. 172-169 171%-173 RotL Lloyd A. 137%-138% 138—137 Stoomv Mij Nederland A 140-142 140 suiker-ondernemingen. H.VA. 425-422 423-421% Javnsche Cultuur 264 263 N I S U. 255 253 Ver. Vorstenl. Cult. 122%-123% 121%-122 tabaksondernemingen. Deli Batavia Mij. 185% Deli Mij c. v. A Senemhah RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 265%-268 265%-267 Bandar Rubber Mij. A. 213 210% Deli Batavia Mij. A. 216 214% Koersen van stortingen op 31 Januari 1941: Reichsmarken 75.36; Belga's 301432; Zwit sersche Francs 4356: Lires 9 87; Deensche Kronen 3640; Zweedsche Kronen 44,85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6 42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. 257-254% 257% 208% 215-213 Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Mo. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland is aangewezen de Kasver- eenlging N.V., Amsterdam, No. 877. ""e brengt geluk ln veler levenlf

Schager Courant | 1941 | | pagina 2