Voor den Zaterdagavond Brabantsche RADIO Tob nooit van Dré Brief De- Reacties Meer vrouwen in Nederland PROGRAMMA Ulvenhout, 30 Januari 1941. Amico, Groot nuuws! Daar ia... ochneeë, Tc zal nou *ns nie van te voren den boel verrajen. Trui zee wel 'ns van me: „z'n hart lee-d-op z'n tong". En als zij dat weet, dan zit 'r in 'r oogen 'n glimmerke, dat me nie seerjeus beschouwt. Ik mot dus op gaan passen, op m'nen ouwen dag! Daar zijn vijf.....* Man, ik hou dat rwtjgen nie uit! Vijf brieven... Trui heeft gelgk! Ik kén nie zwijgen. Afijn, da's maar goed ook van éénen kant. Waar mosten anders déus brieven vandaan komen? Vijf brieven tegelijk zgn aangekomen uit... Nou is 't uit! 'k Gaai even 'n pijp stoppen, op den erf en dan overnuuw beginnen. Maar 't is dan ook 'n gebeurtenis! Verlejen week was ik even bij Hanneke. In t Boschhuis. 't Was malsch dooiweer. Den boschbojem zoog m'n klompen vast. Den veu- geltjeszang hong lijk 'nen fijnen ritsel in 't kaal geboomt, dat blonk in de zon. Voorjaars geuren dreven rond in 't blaauwe bosch; de eerste vleugen van 'n nuuw tij waaiden om m'nen kop. In 'nen diepen greppel lag nog 'nen dot sneeuwijs te kwijnen, maar 't nuuwe licht, dat klaste teugen den gouwen blarenbojem. Den winter brokkelde als oud vel van me af. Diep zoog ik 't voorjaar in m'n bloed, nam 'nen aanloop, sprong over 'nen greppel, verloor zoo m'nen linkerklomp. En als ik op den bojem gong liggen, om den klomp mee 'nen stok uit den sloot te visschen, dan rook ik den zwaren fbronstgeur van den bladèèrde, waarin 't voor jaar al te tooveren zat. Dat maakte 't hart van den ouwen boer weer jonk. Veur lange maanden! Mee énen natten poot kwam ik aan 't Boschhuis. "Nnen zwartblaauwen glans spie gelde van de propere ramen. Ik rook den houtgeur uit de schouw. De regenton liep zachtekens over van 't dooiwater uit de gooten. 'Nen astranten mea- rel, in z'n fluweelen veerenpracht, die groen en bruin en zwart glansde in den nuuwen dag, zat te drinken uit de boordevolle ton. De stilte van 't bosch hong om' den huis lijk 'nen zon beschenen tuul om 'n wieg.- Ik keek 'ns deur de ramen. Hah! Daar zat ze, Hanneke! Te schrijven, docht me. En heur kopke, wat bleek nog, maar schoon als gesne- jen uit deurschijnend marmer, 't draaide van de tafel naar 't wiegske, van den kleinen Vic weer naar den brief. De blokken in den open haard gloorden mee 'nen zachten gloei over deus levende schilderij van 't beeldschoone, schrijvende Moederke en de witte wieg. Dan voelde Hanneke, dat ze wierd begluurd. En als ze me aankeek, wel gatsamme, heur oogskes waren rood. Dan sprong ze op, nog efkes 'nen rappen blik over 't wiegske en ik zag, hoe zij geruischloos deur de glorende ka mer snelde, om mij open te gaan doen. „Maar Dré, da's plezierig! Kom binnen! Heb je 'n bijzondere boodschap? Of...?" „Ja, Hanneke! Ik kom mijnen poot en m'nen klomp drogen bij oew lekkere houtvuur!" 'k Dee m'nen klompen uit, 't is bij Han neke zoo mooi, zoo proper, stapte zoo, op m'n kousvoeten naar binnen. De oogen wgd open, 'nen vuist in 't mondeke, wippend mee 't ronde buikske, zoo stond, neeë, zoo lég den kleinen Vic me te woord. „Hanneke, 't is net zoo'nen schoonen ge zonden big, als Dré III was in zijnen tijd!" „Jaa...? Dré...?" vroeg ze big: „méén je dat echt; of... of zeg je dat nou zoo maar?" „Hanneke, ik... ik... 'k doei er 'nen eed op! Dèèr!" Toen zette-n-ik m'n klompen bfl 't vuur. „Is... eh... is mee jou alles... alles goeJ, meid?" „Ja-a," lachte ze mee 'n trillingske in de keel: eh...? Eh, waarom?" Ik keek nou veur 't eerst 'ns naar heur roole oogen en zee: zoomaar. Zoomaar, ee?" „Kop thee, kop koffie? Of 'n fleschje bier, Wat zal 't zijn, Dré „Is de koffie gezet?" „Zoo gebeurd!" „De thee?" „Zoo gebeurd!" „Dan maar bier, Hanneke! Tc Heb lékker dorst...! 't Voorjaar kriebelt als in m'n keel!" „Dré, ik se-nék (ha, den Vic! Die praat ook zoo!) se-nékk naar 'n vroegg Voorjaar, 'n Hangen zomerr!" Toen gongen haar oogen naar 't Vicske. „Hanneke...?" Ik knipte 'n oogske. „Ge moest hier blijven, van den zomer, mee... mee hum!" Ik wees naar de wieg. „Kan niet, Dré! Ik laat toch Frank niet zoo lang alleen...!" „Nimmeniekwalrjk, Hanneke. t Was goed bedoeld! Eh... ge waart 'm zekers net aan 't schrijven?" „Neeë," lachte ze: „zyn brief is gisteravond al weggegaan. Maar... maar..." Toen wierden d'oogslces weer rooier. Zenuwkens trokken om 't mondeke. 'k Kost ze zien trillen onder 't blanke vel. Dan rolden twee tranen royaal oVer de wangen. De ooghorkes wierden er dik van. „Nee, Dré, ik schrijf... ik schrijf eiken dag aan... aan Vader!" Ik draaide m'n klompen nog 'ns om, bij 't vuur. En ik docht: maar ge kunt die brieven toch nie verzenden? Ge hebt gineens z'n adres...! Onderwijl stak ik 'n paar versche dennenblokken in 't vuur, scherlde daar langer dan noodig was. Op die gedachten antwoordde Hanneke toen: „Vader moet alles weten van den kleinen Vic!" Ik keek weer op. „Alles!" 'k Schonk m'n glas vol. „Eens..." ze snikte: „ééns zal ik Vader toch wel kunnen bereiken!" Dan gooide ze 't kop ke op tafel, op 'r armen. Dan zag ik, hoe op den brief, dien ze aan 't schrijven was, 'n cir kel-rond haarkrulleke was geplakt, van Vic Jr.! Dan draaide -n-ik m'n klompen weer maar 'ns om. Oorlog! Overal loopt ge 'r teugen aan. Zelfs in deus tempeltje van Vrede. Van 'n jonk Moederke en heur kindeke. Vervloekt. M'nen klomp begost te dampen. En nou 't groote neuws, amico! Zaterdag avond kwam hier 'nen jongen van den Blaauwe aangerend, den Giel, die veur Hanneke hout hakt, boodschappen doet, kleejen klopt, haarden en koper poetst, ik zeg, Zaterdag avond kwam hier Giel Bastiaansen aangerend, op 't verroeste fiets, waaraan 'nen boodschap- penzak bungelde: „complimenten van Me vrouw van Dalen, Dré, Trui en asdat 'r vijf brieven tegelijk zijn aangekomen uit Amerika en asdat alles bestig is!" 'k Stond efkes betutterd. 'k Woe iets zeggen wist nie wat. 't Gong Trui netzoo. Maar dan klonk, in de stilte, de stem van den Eeker: „Gossiemijne, wa'n schoon wonder van Onzen- lievenheer!" „Giel, ik..." „Wa gij?" Trui dalijk. „Ik gaai naar Hanneke toe, 'k mót weten hoe 't mee den Vic gesteld is!" Als ik Zaterdagavond bij Hanneke aan-f kwam, dan sloeg ze 'r armen om mijnen nek en simde van geluk. „Dré, alles is goed met... met Vader!" „Laat me lezen, Hanneke. Laat me lezen asteblief!" Den Vic schreef: (dit is den vijfden brief!): „Boston, 15 November 1940. Mijn lieve Meiske, Beste Frank! Vandaag, 't is Vrijdag, hou ik Zondag. Le verde gisteren m'n laatste schilderij af en heb nou den duvel in m'n donderement. 'k Had „den" doek (weet je wel? Zoo noemde den Dré 't altijd en in m'n gedachten noem ik 't zou nou ook) 'k had den doek niet willen verkoopen, zie je! Maar dat ongeluk van 'n vent, m'n kunsthandelaar, heeft m'n kop gek gekletst. En ik, stommeling, ik heb me door dat aterling laten begappen! Hanneke, Frank, jullie zit wel opgescheept met 'n goddelijk stuk stommeling van 'n piepa. Moet je hooren: 'k heb contract met dat Dollarwezen, dien kunst- kooper, om hem al m'n landschappen te leve ren. (Ik geloof waarachtig dat. ie ze. opyreet!.„ Als ik 't.zeker-wist mengde ik gfbenen poeier door m'n olie). Nou had ik voor mezelf 'n groot schilderij gemaakt, uit m'n kop, van ons atelier in het Boschhuis. Weet je, met zoo'n schuinvallend zonneke naar binnen, als de schaduwen der boomen daar over den ge- beitsten vloer streepten. Met den levensgroo- ten Christus aan den donkeren wand, waar tegen het blanke corpus te sterven hing! Her man lag bij de kachel bij de voetekens van Moeder! Hanneke, meid, God zal me dat heb ik... verpatst!!! 't Is of ik al ons Ulvenhout- sche geluk verkwanseld heb! Ik kon van nacht niet slapen. Ben opgestaan, dien Dollar- duvel uit z'n nest gaan bellen. Maar jawel! Hij had 't intérieur al verkocht en geleverd, beweerde hij met 'n dikke tonglap. 't Zwijn stond dronken in z'n pyama te grinnekenü Toen hebben we elkaar nog zoo'n beetje de waarheid gezegd. Herman heeft 'm 'n trophee uit z'n hansop gescheurd en toen kon ik ten minste slapen. Maar toen!! Hanneke, Frank, m'n lieve kinders, wat kan 'n ouwe kerel als ik toch bakergedachten in z'n kop krijgen! Moet je hooren!! Na 'n uur sliepen wg als ossen. Ik in m'n ledikant, Herman op den mat ervoor. Natuurlijk kwam dat door den doek, verdomd, dat ik dat nou kwijt ben!! maar ik ben gaan droomen! Hoor je?? Dróómen! Ik!! 'k Droom nooit. Tenminste, als ik slaap! Ik was... raai 'ns? Ik was in 't Boschhuis! In 't atelier! Met den Dré. We hadden samen de grootste ruzie. Hij zou en hij moest m'n atelier hebben! Wy reageeren gewoonlijk meer op din gen, die ons onaangenaam -aandoen, dan op dingen die ons genoegen doen. Wij zijn ge woonlijk veel te snel met snauwerige opmer kingen tegen wezens, van wie wij toch au fond veel houden. Onlangs snauwde een dame haar oude hond af, omdat het dier blijken gaf van naar bui ten te moeten, toen zij net thuis was. „Hé vervelend beest wat ben je toch lastig." De week daarop stierf het oude dier en zat zij te snikken naast zijn mand, wat heusch wel oprecht gemeend was. Een hond kan niet antwoorden wanneer hij ten onrechte een snauw krijgt, maar er zijn maar weinig menschen, die zooveel zelfbeheer- sching hebben, dat ze ook niet antwoorden. Dan haalt soms het eene woord het andere uit, en er kan een bittere twist, soms een blijvende breuk ontstaan naar aanleiding van een onaardig gezegde, dat zoo best achter wege had kunnen blijven. Wij zijn een volk, dat over het algemeen niet met zijn gevoel te koop loopt. En toch zou het leven erbij win nen, indien wij degenen van wie wy houden, dit eens een enkele maal meer lieten merken. Diegenen onder ons, die niet zoo heel jong meer zijn, hebben allen wel eens het zelfver wijt gekend, dat over ons komt wanneer iemand op wie wij gesteld waren, is heenge gaan. Dan beseffen wij: „ik had meer kunnen doen, ik had meer kunnen geven"s „Dré," riep ik: „we zijn altyd prachtige vrinden geweest, maar als je aan m'n atelier komt, dan..." Toen stonden wij brieschende leeuwen, in eens stijf, onthutst. We hoorden..., uit de huis kamer... Godzalmebewaren, je lacht me niet uit, snotneuzen! We hoorden... kindergeschrei! En den Dré en ik, we pakten elkaar vast en dansten als gekken door het atelier! „Vic," riep hij: „hg is er! Den kleinen Vic! Zoo kan alleen 'n jongen bleirenü" Ik danste, ik danste... totdat ik m'n poot stootte tegen den kachelvoet. Toen werd ik wakker. Met 'n pijnlijken grooten teen, dien 'k tegen 't ledikant had aangetrapt! 'k Heb toen uren wakker gelegen. Liggen peinzen óp m'n... kleinkindeke. En 'k begon te reke nen. 't Kon toch! Zou...?? Zou die zatlap met z'n pgplooze pyama de oorzaak zijn geweest voor een telepathische boodschap uit 't verre Oosten? Zie je, ik zei al: ik hou vandaag Zon dag. Want m'n kop is wargaren, (weer zoo iets uit Ulvenhout!). Ik loop te tobben over m'n gegapte (met contante dollars) atelierschilderstuk, over... een kleinen Victor ook, want... die teen van me, die is toch echt! Ik loop kreupel, moet je weten van pijn.. 'k Zat zoojuist in deze kroeg, loopen gaat vandaag moeilijk, met Herman op 'n ande ren stoel naast me! Moet je die Yankee's over hooren, dat Herman tegenwoordig ook 'n stoel neemt...!! Maar dan doe 'k net of ik gek ben (ik doe dus heel gewoon!) en praat Hollandseh terug. Wat ik 'm vanmiddag gezegd heb, kan ik onmogelijk aan het papier toevertrouwen. Maar als ie de helft doet van wat ik 'm heb aangeraden, dan jaagt ie vandaag nog in de eeuwige jachtvelden! Ik zat dus in deze kroeg, te suf om te wer ken, plenty money in the pocket en... 'n schoo- ne droom met leelijken teen. Telkens, als ik m'n oogen weer dichtdoe b.v., dan sta 'k weer te dansen in het Boschhuis met den Dré, m'n onvergetelijken vriend! Wat kon ik anders doen, Hanneke, dan Je NOG STEEDS KEUS GENOEG OM EEN ECHTVRIENDIN TE ZOEKEN. Interessante cijferqymnastiek. Het is weer de tijd, dat op de buréaux der 'bevolking de balans wordt opgemaakt over het verstreken jaar en dat men aan de hand van de plaats gehad hebbende mutaties, als vestiging, vertrek, geboortèn en overlijden, het bevolkingscijfer gaat vaststellen. Naar de tocstaml op 31 December ziet men in dezen tijd van alle gemeenten in de cou ranten de overzichten van den loop der be volking, waarin precies wordt aangegeven met hoeveel zielen de bevolking ie toe- of af genomen. Deze opgaven zijn van zuiver plaatselijken aard, doch velen zullen ongetwijfeld al deze cijfers wel eens in grooter verband willen zien. Zij worden van alle gemeenten verza meld door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek en in het Statistisch zakboek over 1940 staan daaromtrent vele wetenswaardig heden. Op 31 December 1939 was de bevolking van Nederland als volgt samengesteld: 4.407.54 mannen, en 4.426.323 vrouwen, dus in totaal 8.833.977 zielen. Jaarlijks neemt de bevolking met pl.m. 1.2 toe. Maar. er komen steeds meer mannen. Honderd jaar geleden waren er nog 1040 mannen op de 1000 vrou wen, daarna liep hot steeds terug, in 1930 nog 1013. in 1937 nog 1006, in 1938 nog 1005 en nu 1004. Nog even en de balans is in evenwicht. Ruim 27.9 van de Nederlandsche Misschien gaan wg dan met bloemen naar een graf, als wij aan een graf hechten. Maar of dit al of niet het geval is, deden wij niet beter met onze bloemen te geven bij het leven, niet alleen bloemen in letterlijken zin, maar de „bloemen" die den levenstuin tot een lust hof kunnen maken, vriendelijkheid, belang stelling, hulpvaardigheid. Gaat eens na hoeveel genegenheid U feite lijk toont aan hem, haar of hen die U toch dierbaar zijn. Onverschilligheid neemt een veel te groote plaats in het dagelijksch leven van de meesten onzer in. Wij meenen het zoo kwaad niet, maar wij zijn vastgeraakt in een sleur van gemakzucht en egoïsme. Even hel pen, ach neen, nu geen zin ïn, een andere keer dan maar. Maar tien tegen een dat de andere keer nooit komt. En wij leven door tot de dag komt dat het te laat is. de dag dat wij misschien onze handen wringen en denken: „had ik toen maar..." Men behoeft niet rijk te zgn om te geven. Wat ieder mensch kan geven is: iets van zijn tijd, zijn aandacht en zijn belangstelling. Wan neer U daar tegen inbrengt, dat het voor wel haast iedereen een moeilijke tgd is, dan ant woorden wg daar op dat dit een reden te meer is, om elkander zooveel levenszon te geven als wij maar eenigszins kunnen. Trouwens voorspoed maakt heel dikwijls egoïst, wanneer U om U heen ziet, dan zult U zien dat juist zij, die het zelf moeilijk heb ben, meer voor anderen over hebben dan zg die zooals dat men wel eens noemt „op rozen gaan". Probeert eens om eiken dag* althans een van degenen op wie U gesteld bent een kleine vriendelijkheid te bewijzen. U zult verbaasd zijn over de koesterende zonneschijn die Uw levensweg zal verwarmen. Dr. JOS DE COCK. wéér schrijven! Wéér, ja!!! Dit Is p.v.d. de vijfde brief, dien ik post tenminste. Geschre ven heb ik je al twintig keeren! Als ooit een van die brieven terecht komt, bg jullie in Zwolle, schrijf me dan onmiddellyk terug!! Och, onzin! Dat hoef ik niet te vragen. Zag ik maar kans met zoo'n clippèr mee te vliegen. Maar dan moet je heel wat meer zgn dan zoo'n gekke verver. B.v. brief, of gezant. Of de typiste van 'n gezant. Kijk, als ik maar wist, zie je Hoe jullie 't stelt. Door den oorlog heen gekomen zijt? M'n droom! Dan had ik weer rust. 'k Zit nou soms dagen in deze kroeg, met Herman. Net als vandaag. Ruzie te maken met dien Nikker-ober, 'n pracht- merk voor tandpasta en schoensmeer, 'k Zal dat kreng eens schilderen. In z'n witte jasje. Och, ik eindig maar. 'k Weet toch niet of de brief terecht komt! Maar posten doe ik dezen!!! En als jullie me uitlacht om m'n droom..., dan... Dan, och misschien heb je gelijk! Wat baker ik!! Ben je nog wel 'ns in UIVenhout geweest? Staat het Boschhuis nog leeg? Ik hóóp 't...! Waarom? Weet ik niet. Ik vind alleen maar: anderen hebben geen recht op dit huis! Na m'n droom heelemaal niet meer!! Idioot (dat ben ik!). Hartelgke groeten, 'n klinkende zoen voor m'n meiske, 'n poot van Herman jullie liefh. vader Victor Zonneveld. Is 't nie merkwaardig, amico? Hanneke heeft zestig geschreven blaaikes, die gereed lagen, aangevuld mee tien andere en ik heb Zaterdagavond laat nog, alles gepost. Als dat nou 'ns terecht kwam! Wedden, dat dieën witten Toovenèèr over de oceanen naar 't Boschhuis kwam gevlogen...? Hoe dan ook! Kom, ik schei er af. Daar zgn dingen zoo schoon, dat ge 'r alleen maar over droomen kunt. Hoewel...?! Veul groeten van Trui, Dré II, den Eeker en als altg gin horke minder van oewen t.a.v. DRE. bevolking woont in de 7 grootste gemeenten boven de 100.000 zielen, t.w. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem. Groningen en Eindhoven. Onze plaats onder de zon. Met een oppervlakte van 32908.65 KM2. voor geheel Nederland bedraagt het aantal bewoners per KM2 gemiddeld 268.4 of wel ruim 1/3 H.A. per man. Zuidholland is het dichtst bevolkt, n.1. met 2168.251 inwoners op 2926.16KM2, d.i. 741 inwoners per KM2. De Zuidhollanders behoeven elkaar echter nog niet in den weg te loopen met voor elk pljnv 1450 M2. ruimte. Noordholland met 1691674 inwoners, waarvan 800594 in Amsterdam, met een oppervlakte van 295597 KM2 heeft 572.3 inwoners per KM2. Drente is het minst dicht bevolkt n.1. 247055 op 2663.80 KM2. dat is 92.7 inwoners per KM2. Nederland telt 56 gemeenten met meer dan 20.000 zielen, welke tezamen 51.6 der geheele bevolking uitmaken. Het totaal aantal gemeen4°n is 1054. welk aantal gezien de plannen spoedig zal ver minderen. Wij worden ouder. Was omstreeks 1900 slechts 6 der Ne derlanders ouder dan 65 jaar, thans reeds is een percentage van 6.9 ouder dan 65 jaar. 9.5 behoort tot den leeftijd hene den 5 jaar. 18 6 van 5—14 jaar. 9.5 van 15—19 jaar, 47.7 van 20—54 jaar en 7.8 van 5564 jaar. Een ander over zichtje leert ons hoeveel jaren m.en op verschillende leeftijd gemiddeld nog te wachten heeft. Het merkwaardige is dat hij het ouder worden, dat aantal jaren verhoudingsgewijze stijgt. De 20er wordt gerekend naar de gemiddelde levensduur 70.9 iaar (in 1870. 60.3 jr.) Is men eenmaal iO jaar dan maakt men goede kans on 72.8 iaar oud te worden en wie den 60- iarïgen leeftiid bereikt kan gemiddeld 76.3 iaar oud worden. Vrouwen dooreen- genomen iets ouder. De huwelijkskansen. Jongemannen laat U gezegd zijn, dat er nog altijd 270679 ongehuwde vrouwen in den leeftijd van 20—24 jaar zijn. waaruit gij met 314141 ongehuwde mannen van dien leef tijd keus kunt maken en bovendien nog 273060 ongehuwde vrouwen in den leeftijd van 25—44 jaar. Op 24- jarieen leeftijd zijn er reeds ruim 93000 vrouwen gehuwde doch slechts 87000 mannen. Op lateren leeftijd schijnen de mannen toch weer meer kans te maken, want ten slotte is het aantal ongehuwde mannen ongeveer even groot als het aantal ongehuwde vrouwen. Geboorten, huwelijken, enz. De gemiddelde gezinsstrekte is 4.2. In Noordholland 39 (het laagst) in Noorrllbra- bant en Limburg 4.7. 23 der 1720744 Ned. gezinnen is zonder inwonende kin deren en 22.7 heeft 1 kind inwonend, 13.4 hoeft 5 of meer kinderen inwonend. Per 1000 gehuwde vrouwen worden jaar lijks 871 kinderen gehoren en 20.6 per 1000 zielen. De sterfte per 1000 inwoners is 8.6. het aantal huweliiken 9.2 en het aantal echtscheidingen 1.8 per jaar. Per iaat* worden 180900 kinderen gehoren, overlijden 75800 personen, huwen 80590 paartjes en worden pl.m. 3900 huwelijken ontbonden door erhfecheïdingen. De sterfte aan ziekte van het hart is relatief het grootst, in 1039 n.1. 13287 aan kanker en andere ge zwellen in 1939 11728 personen, aan long ziekten 4734. aan t.b.c. 3604. Aan het. ver- i keer vielen 1001 personen ten offer. In to taal overleden in 1939 75841 pensonen. ZONDAG 2 FEBRUARI 1941. Hilversum I. 415 m. Nederlandsch Programma. 8.00 KRO. 1.00 AVRO. 8.00 Wg beginnen den dag. 8.30 Nieuwsberichten en praatjes voor dea boer (ANP) 8.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Plechtige H. Mis. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Declamatie. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 AVRO-Amusemtentwkest en soliste. 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Lezing „Wie en wat waren onze voor ouders." 2.00 Concertgebou vorkest en solist. 2.50 Radiotooneel. 2.35 Gramofoonplaten. 3.30 Uit Berlijn: 9e Verzoekconcert voor de Duitsche Weermacht. 6.CO AVRO-Musette-orkest en soliste. 6.30 Orgelspel. 6.45 Actueele reportage of gramoféonmuziek. 7.00 Gramofoonmuziek (met toelichting). 7.30 Berichten (Engeisch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Causerie „Wie is Max Blokzyi?" 8.30 Bericb+en (Engeisch). 8.45 Omroeporkest, koor en solisten. QAv Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsbericnten ANP, sluiting. Hilversum H. 301 m. 8.00 NCRV. 8.45 VPRO. 9.45 NCRV. 1.00 KRO. 4.00 NCRV. 5.15—7.15 KRO. 8.00 Gewijde muziek (opn.). 8.30 Nieuwsberichten en praatjes voor den boer (ANP). 8.45 Studio Vroegdienst. 9.45 Orgelconcert (opn.). 10.05 Gramofoonmuziek. 12.00 Rondom het orgel. 12.25 Cyclus „Kent Gij Uw Bijbel" (opn.). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Middenstandspraate. I.15 t-ramofoonmuziek. 2.00 De Meesterzangers en solist. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.15 Zang met pianobegeleiding. 3.30 KRO-Koor, KRO-Symphonie-orkest en solist. 4.00 Wgdingswoord. 5.15 Wekelgksche edachtenwissellng ANP, 5.3ft KRO-Koor en -orkest en solisten (opn.). 6.15 Dansmuziek (gr.pl.j. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Gramofoonmuziek, sluiting. MAANDAG S FEBRUARI 1941. Hilversum I. 41 L' m. Nederlandsch Programma, VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwgding. 10.20 Hobo en piano. 10.50 Zang met orgelbegeleiding II.20 Declamatie. 11.40 Reportage. 12.00 Esmeralda en solisten (In de pauze: VARA-Almanak). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Zang met pianobegeleiding. 2.30 Keukenpraatje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.10 Causerie „De journaliste". 3.30 Cello en piano. 4.00 Gramofoonmuziek (met toelichting). 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de kinderen. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 De Ramblers. 6.00 Lezing „De opbouw van de Nederlandsche volksgemeenschap in socialistischen zin". 6.15 Esmeraldr en solisten. 6.42 VARA-Almatiak. t 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Economische vragen van den dag ANP*. 7.15 Esmeralda en solisten. 7.30 Berichten (Engeisch). 7.45 Orgelspel. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Fragmenten uit de opera „Dan Pasquale". (8.308.45 Berichten Engeisch). 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Hilversum H. 801 m. NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gewgde muziek (gr.pl.). 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.40 Piano voordracht. 9.40 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 10.15 Koorzang (opn.), 10.30 Morgendienst. II.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Reportage of muziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Jac. Stoffer"s sextet. 2.00 Voor scholen. 2.35 Gramofoonmuziek. 2.50 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 3.30 Bgbellezing. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Voor de kinderen. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Cyclus „Het gezin in onzen tyd". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 6.00 Bel Canto. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Friesch praatje ANP, sluiting.

Schager Courant | 1941 | | pagina 12