De nieuwe Textiel-puntenwaardeering De nieuwe regeling voor textielproducten 1 Punt Bewaren van beenderen een nationaal belang Gevaren van automobiel-gasgeneratoren Artikelen in 3 groepen verdeeld FELLE BRAND TE LEEUWARDEN Zaterdag 1 Februari 1941 Tweede blad Voor tal van artikelen meer punten noodig Wij zijn. thans in staat ons bericht over de puntenwaardeering van de nieuwe, he den ingaande textieldistributie, dat wij gis tere gaven, te completeeren. Totdusver werden de artikelen onderschei den in die, vervaardigd uit kunstzijde of natuurzijde en die, vervaardigd uit wol, ka toen, of andere grondstoffen. Thans zijn de artikelen in drié groepen verdeeld en wel a. die, van natuurwol of natuurwolhoudend; b. die van kunstzijde en natuurzijde en c. die van andere grondstof fen, o.a. celvezel, kunstwol, katoen, linnen, e.d. Ook in de goederen, welke-^onder de distri butie vallen is wijziging gebracht, doordat thans verschillende nieuwe artikelen in de distribute zijn opgenomen. Ten slotte zijn tal van artikelen op een hooger aantal punten dan tot 'dusver ge waardeerd. We geven thans eenige voorbeelden van het antal punten, dat voor bepaalde artike len moet worden ingeleverd, waarbij de pun tenwaarde resp. geldt n. de bovengenoemde onderscheiding. Borstrok met mouwen (van stof, tricot of gebreid): voor mannen resp. 14, 11 en 14 punten, voor jongens 6, 6 en 6 en voor meisjes 6, 5 en 6. Kousen, lang en lang (tricot) ook ge- platteerd, voor mannen 6, 6 en 6; voor vrou wen, jongens en meisjes 6, 4 en 4; (gebreid) ook gcplatteerd: voor mannen 8, 8 en 8; v. vrouwen, jongens en meisjes als boven. Mantelpak: voor vrouwen 56, 25 en 36 en voor meisjes 44, 18 en 26. Onderbroek (lang en lang) voor man nen 14, 11 en 14 en voor jongens 9, 9 en 9. Kort: voor mannen 10, 8 en 10 en voor jon gens 6, 6 en 6. Overhemd met 1 losse of vaste boord (van stof): voor mannen 24, 15 en 20 en voor jongens 20, 11 en IS; (tricot of gebreid) voov jongens 13, 11 en 13. Pyama (van stof) voor mannen 45, 29 en 45; voor vrouwen 30, 24 en 30; voor jongens en meisjes 25, 20 en 25; (tricot of gebreid) voor jongens en meisjes alles 16. Regenjas (van gummi, gegummeerde stof of transparant) ongevoerd voor mannen 'en vrouwen alles 25 en voor jongens en meis jes alles op 18; (van stof, ook dubbeldoek) gevoerd voor mannen 65, 50 en 65; voor vrouwen 50, 45 en 45; voor jongens 50. 27 en 42 en voor meisjes 37, 18 en 23; regen mantels voor vrouwen en meisjes als bo ven voor regenjassen. Sporthemd voor mannen en vrouwen 24, 15 en 20; voor jongens 20, 11 en 18 en voor meisjes 10, 6 en 10. Trui voor mannen alles 21; voor vrouwen 19, 14 en 19; voor jongens alles 14 en voor meisjes 14, 8 en 14. Tricotpakje (2-deelig) voor jongens alle6 40. Borstrok zonder, of met mouwen (van stof): voor mannen 7. 6 en 7; voor vrouwen 12, 6 en 12; voor kinderen als boven. Broek (lange, rij-, tennis-, fiets- en sitrandbroek) van stof: voor mannen 28. 28 en 28: voor vrouwen 18. 10 en 16, voor jongens 14, 14 en 14 en voor meisjes 11, 7 en 10. Costuuims 3-deelig (colbert-, jacquet-, sport-, smoking, rok), bestaande uit jas, broek en vest: voor mannen 80. 80 en S0; voor jongens 50. 50 en 50. Costuums 2-deelig (colbert ene. als boven) bestaande uit jas en broek: voor mannen 70. 70 en 70 en voor jongens 40. 40 én 40. Dameshemd, langer dan 90 c.m., totaal, met ronde of vierkante hals (van stof): 20. 13 en 20. Dameshemd, langer dan 90 c.M.t totaal, alle andere modellen (stof, tricot of ge breid: 12. 7 en 12. Dameshemd, korter dan 90 c.m., totaal (van stof), voor vrouwen 12, 6 en 12 en voor meisjes 10, 6 en 10. Dames'hemid, korter dan 90 c.M. totaal (tricot of gebreid): voor vrouwen 10, 6 en 10 en voor meisjes 5. 5 en 5. Dassen (-alle soorten): voor alles 1 punt. Directoire, langer dan 50 c.m., totaal (van stof): 12. 7 en 7; (tricot of gebreid) 12. 7 en 7; (geplatteerd) 11. 11 en 11. Directoire, korter dan 50 c.M., totaal (van stof): voor vrouwen 10. 6 en 10 en voor meisjes 7, 4 en 6. Hemd met mouwen (van stof, tricot of gebreid): voor mannen 14, 11 en 14 en voor jongens 6. 6 en 6. Hemd zonder of met ^-mouwen: voor mannen 7. 6 en 7 en voor jongens 6, 6 en 6. Jasje (colbert-, jacquet-, sport- smoking-, rok-, cachemir-. tropical-, e.d.): gevoerd, voor mannen 42. 42 en 42; voor vrouwen 38, 38 en 38; voor jongens 26, 26 en 26 en voor meisjes 33, 33 en 33; V?. gevoerd: voor mannen 39. 39 en 39 en voor jongens 17, 17 en 17; ongevoerd: voor mannen 28. 17 en 25; voor vrouwen 22. 13 en 20; voor jon gens 14. 9 en 14 en voor meisjes 21. 11 en 1fi; tricot of gebreid; voor mannen 28, 17 en 25;"voor vrouwen 33, 33 en 33; voor jon gens 14. 9 en 14 en voor meisjes 21, 11 en 16. Omtrent de heden ingaande nieuwe re geling voor de distributie van textielpro ducten kan het volgende worden medege deeld: De kaarten tellen elk 100 punten. Zij zijn geldig van 1 Febr. '41 tot 1 Sept. 1941. Deze geldigheidsperiode is wederom in gedeeld in twee termijnen, nl. in een ter mijn van 1 Febr. 1941 tot 1 Juli 1941 en een termijn van 1 Juli 1941 tot 1 September '41. In den eersten termijn worden op deze kaarten de laatste 80 punten ter beschik king gesteld, zoodat 20 punten overblijven voor den tweeden termijn. Tn den eersten termijn ongebruikt gebleven punten zijn eveneens geldig in den tweeden termijn,. De aan bepaalde gezinnen uitgcreikten toeslagkaart is evenals de andere kaarten geldig vanaf 1 Februari 1941 tot 1 Septem ber 1941. Op de persoonlijk? textielkaart staan 10 bons, gemerkt met hoofdletters. Deze bons hebben geen puntenwaarde. Zij zijn be stemd voor extra beschikbaarstelling van gerantsoeneerde textielproducten, wanneer hiertoe de mogelijkheid en de behoefte aanwezig is. De op de kaart aanwezige pun ten moeten te beginnen bij num mer 100 door den winkelier in t e- ruggaande richt'ing worden afgeknipt.' Kleeding en benoodigdheden voor kinde ren beneden 3 jaar kunnen slechts betrok ken worden op stamkaart van het kind. Voor de aflevering van bovenstaande goederen dient een volledig ingevuld af- leveringsbewijs door den kooper te worden afgeteekend, terwijl de leeftijd van het kind op het afleveringsbewijs moet worden genoteerd. Dit afleveringsbewijs heeft de handelaar absoluut noodig voor zijn herbevoor- raading. Luiers kunnen slechts op spe ciale punten worden afgeleverd. Voor kinderen, die nog niet geboren zijn. kunnen speciale punten worden verleend op vertoon van doktersattest of'verklaring van vroedvrouw of wijkverpleegster. Voor textielkaarten, welke na 1 Februari 1941 worden uitgereikt geldt, dat bij af gifte in: In den eersten termijn zijn op de voor persoonlijk gebruik bestemde kaarten 80 punten beschikbaar. Dit aantal is in een enkel geval niet groot genoeg om een der groote stukken aan te schaffen, b.v. een winterjekker Om hieraan tegemoet te komen is de mo gelijkheid gegeven om in deze gevallen punten te gebruiken van den volgenden termijn. Het ruilen van gekochte goederen is mogelijk. Het spreekt vanzelf, dat van het teruggeven van punten geen sprake kan zijn, omdat losse punten ongeldig zijn. De bestaande regeling voor het afgeven van speciale vergunningen vervalt met in gang van 1 Februari 1941. Hiervoor komt in de plaas een nieuwe regeling. Speciale punten kunnen worden aange vraagd voor: a. Huwelijk, of eerste inrichting, beval ling, sterfgeval. b. Verhuizing. c. Verwoesting door oorlogsgeweld en/of brandschade. d. Uitzet noodig voor bepaalde onder wijsinrichtingen. e. Uitzet noodig voor de intrede in een klooster. f. Specifieke beroeps- of ambtskleeding (behalve vrijgestelde beroeps- en ambts- kleeding). g. Benoodigdheden voor hotels, café's, restaurants, pensions, kantoren, scholen, ziekenhuizen e.d. h. Charitatieve instellingen, overheids instellingen en bedrijven, welke textïelgoe- deren niet op andere wijze kunnen betrek ken. i. Bijzondere gevallen, ter beoordecling van distributiedienst, c.'q. rijksbureau. In verhand met de nieuwe regeling voor de afgifte van speciale punten, welke op 1 Maart 1941 in werking zal treden, zullen in de maand Februari 1941 in het algemeen geen speciale vergunningen worden afge geven. Slechts in dringende gevallen zulks ter beoordeeling der plaatselijke distributiedien sten zal van dit voorschrift kunnen wor den afgeweken. Onderstaande artikelen kunnen slechts op speciale punten voor op punten gewaardeer de artikelen met beperkten verkoop of op Wehrmachtbezugschein worden afgeleverd: 1. Katoenen lakens. 2. Wollen dekens. 3. Winterjassen en wintermantels en stof daar voor. 4. Luiers. Vrijgestelde textielproducten. Vrijgesteld zijn de volgende goederen. a. van de beschermende be- roepskleeding: 1. Kleeding voor zandstraalblazers. 2 Klee ding voor lasschers. 3. Kleeding voor arbei ders in gieterijbedrijven. 4. Schachtklceding voor mijnwerkers. 5. Asbeslkleeding. 6. Zuur- vaste kleeding. 7. Oliejassen. 8. Waterdichte beroepskleeding. 9. Beschermende kleeding tegen teer en m e's t. 10. Schoorsteen- vegcrskleeding. 11. Operatiejassen (geen dok- tersj assen). b. Van de lijf-, bedde- en huis houd go ed e r e n: 1. Boorden van papier met stofovertrek. 2. Doodskleeding (tegen overlegging van dok tersattest). 3. Wasch-.en badliandjes. 4. Dwei len, koeliedekens en moltondekens voor zoo ver beide soorten maximaal 10 katoen be vatten en verder bestaan uit afvalstoffen, terwijl zij boven diep voorzien moeten zijn van liet merk K. A. no. van de vergun ning R.T.B. 5. Stofdoeken. 6. Wrijfdoeken. 8. Boenlappen. 9. Panlappen, vaatkwasten, panschuurders en zwabbers. 10. Kleedjes voor serveer- en andere bladen (alle soorten). 11. Corsetten, corseletten, bustehouders, sous- d. Van de mode-artikelen: 'les. c. Van de hoofdbedekking: l.Mutsen en baretten van stof. 2. Petten van stof. 3. Hoeden (alle soorten). d. .Van de mode-ar tik e 1 e n: q 1<2^rue,S,,riemen' ceint"urs. 2. Bretelles. 3. Sokophouders. 4 Mouwophouders. 5. Slob kousen (sous-pieds), (alle modellen). 6. Hand schoenen (met uitzondering van gevoerde tri cot, of gebreidt) 7. Oorwarmers, 8 Knie war mers. 9. Polswarmers.. e. Van het kleinvak: 1. Jabots, ruches en dergelijke aan mode onderhevige witgoederen. 2. Stoffen van kant en tulle (machinaal en handwerk, eventueel ook geborduurde kant en tulle, onafhankelijk de breedte der stof) en daaruit vervaardigde artikelen en kleeding, ook sluiers enz. (met uitzondering van peignoirs, kamerjassen, strandkleeding, kapmanteltjes, omslagdoe ken). 3. Kanten entre-deux e.d. hoogstens 30 cm. breed. 4. Tres (alle soorten). 5. Galon (al le soorten). 6. Passementerie (alle soorten). 7. Band, bandfluweel, lint en elastiek. 8. Ve ters en overeenkomstige vlechtweefsels. 9. Strikken, corsages, kunstbloemen, gamee- ring, haarbandeaux, haarnetten e.d. 10. Rouwartikelen, voor zoover geen kleeding. f. Van de sanitaire artikelen: 1. Damesverband. 2. Pluksels, watten en an dere verbandstof. 3. Bandages. 4. Elastieken knie-, enkelkousen, e.d. 5. Sluitlakens. g. Van p ara pl ui es, enz.: 1. Parapluies. 2. Parasols. 3. Parapluie- en parasolfoudralcn. 4. Tuinparasols. h. Van de handwerkartikelen: 1. Handwerken (met uitzondering van kleeding, lijf-, bedde- en huishoudgoederen, alles voor personen van 3 jaar en ouder). 2. Voorgeteekende en geborduurde spat- kleeden. e 3. Voorgeteekende en geborduurde sier- kleeden (waarvan de teekening of het bor duursel zich over het geheele kleed uitstrekt en zich dus niet slechts tot de randen of hoe ken beperkt). 4. Handgeweven tafel-, divan-, kapstok- en sierkleeden. 5. Tapijtnaaigaren in handelsopmaak. 6 Ilandwerkgaren (b.v.) borduurgaren ke limwol, zcphynvol ed) in handwerkopmaak zooals strengetjes, kluwentjes, en spoeltjes van minder dan 25 gram. 7. Angorawol in iedere opmaak. k. Van de diverse artikelen: 1. tapijten, karpetten, matten, kleedjes, ta- pijtstof, looperstof en cocosartikelen, klei ner den 90x160 c.m.; 2 tafel-, divan-, kapstok en wandkleeden en afgepaste goblins; 3 linoleum, balatum, stragula, vloerzeil en vocaleum, cylinder of drukdock; 4 vlaggen en vaandels (geen vlaggendoek); 4 calquecr- linnen en schilderslinnen; 6 bockbindersslof- foir,' 7 speelgoed; 8 artikelen voorzien van meer dan 50% metaaldraad en de daaruit vervaardigde klocding; 9 paramenten (aile soorten) ook kleeding voor koorknapen, mis gewaden e.d.; 10 theemutsen, theebeurzen e. d 11 siérkussens en poefs: 12 bont en daar uit vervaardigde hovenkleeding, voor zoover liet bont daarin niet gebruikt is als voering; 13 natuurzijden en kunstzijden naai-, rijg- en festonneergarens; 14 lampekappen, glans cretonne: 15 pitten en petroleumbranders: 16 tasschen, beurzen, doozen. etui's. koffers stofzuigerzakken. hangmatten, sierkussens. kleerenhangcrs. poppenkleeding: 17 vissche- rijartikelen (geen visschersgaren); 18 artike len vervaardigd uit jute. sisal. hennep, ra- meh, manilla; 19 kunstleer, leerdoek en was doek; 20 artikelen vervaardigd uit geperst vilt; 21 verduisteringsstof (zwarte stof voor zien van paplaag) en daarvan voor verduis- teringsdoeleinden vervaardigde artikelen. Ook verduisterincsstof van afvalproducten mits voorzien van speciaal merk van een der rijksburcaux; 22 schoorsteenloopers, ta- felloopcrs. antimaoassers en sierkleedjes kleiner dan 1 vierkante meter. 23 kam- neerartikelen met uitzondering van dekens, tenten en rugzakken: 24 glasgordijnstoffen en afgepaste glasgordijnen van kunstzijde en/of celvezel; 25 plunjezakken, plastrons (zwemklecding), ijsbockey-benoodigdheden. tafeltennisnetten, scheenbeschermers, zonne- kleppen, teen-, en pantalonbeschermers, panaanvatters, velvetsponzen. kunstzijden sponzen, sponzenzakjes van oilsilk, weekend taschjes van stof ed., avondtaschjes. allesoor ten regenpijpen, kook- en koksmutsen, kast randen en schoorsteenvallen, nachtzakken, kamerschermen, gordijnkoord, touw, rubber- 1 garen, zadeldekjes, reddingsboeien en zwem- voor een das of een boord Boorden en dassei i worden op de nieuwe textielkaarten op één punt gewaardeerd. Bij het uiaken van ons toi let zullen wij deze on derdeden van onze klee ding nu met extra zorg bekijken. (Foto Pax-Holland) vesten; 26 pantoffels en schoenen, voor zoo ver uit textiel vervaardigt!. Verkoop winterjassen verboden. De verkoop van win terpassen, winter mantels en van stof daarvoor is in zijn geheel verboden. Ieder echter die geen winterjas heeft en die er een noodig heeft kan bij de plaatselijke distributieburcaux speciale punten krijgen. Zoodoende komen de winterjassen bij degenen, die ze werke lijk noodig hebben. Dienst schaarschtemeidingen. Er zal een dienst schaarschtemeidingen worden ingesteld, waardoor de directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den handel er van op de hoogte wordt gesteld wanneer schaarschte dreigt te ontstaan in een be paald artikel, zooals ondergoed, doeken, lakens, enz. Het Rijksbureau zal dan zorg dragen dat het betrokken goed in stan daardkwaliteiten wordt aangemaakt en te gen een vasligesteldcn prijs onder de be volking wordt gebracht. Tweede handsch kleeding halve puntenwaarde. De detailhandelaren in tweedehandsch kleeding zullen een vergunning noodig heb ben. Tweedehandsch gedragen kleeding en tweedehandsch gebruikte huishoudelijke textielgoederen mogen door den kleimhan del op de halve puntenwaarde gewaar deerd worden. Publieke verkoopi ngen en veilingen van textielproducten - zijn slechts toegelaten, wanneer een vergunning door het Rijks bureau is verstrekt. Voor de huisvrouw een be langrijke taak weggelegd. Velen in den lande zal het wellicht on bekend zijn, dat de verwerkingsindustrie van beenderen in Nederland een zwaren tijd doormaakt, een zwaren tijd in dien zin, dat de aanvoer van grondstoffen in dit geval dus beenderen veel te wen- schen overlaat Een natuurlijk gevolg hier van is, dat de groote bedrijven hier te lande, waar beenderen worden verwerkt, zich genoodzaakt zien bun werkzaamhe den te beperken, ja zelf bedreigd worden met algeheele stillegging. Nu zal men zich direct afvragen: wat zijn' dan wel de oorzaken van dit euvel? Deze moeten in de eerste plaats gezocht worden in den oorlogstoestand, waardoor de aanvoer van overzee is stilgelegd. In normale tijden toch werden ook beende ren uitgevoerd uit Engelsch-Inclië, Egypte, Marokko en Zuid-Amerika. Hieraan was nu eenmaal niets te veranderen. Nu doet zich echter nog een andere be dreiging voor. Een bedreiging evenwel, welke w 1 kati worden afgewend, indien de huisvrouwen 'hierbij medehelpen. \Vat is nl. het geval? In dezen tijd van vleeseli- distributie met- de daaraan gepaard gaan de vleeschlooze dagen, komen de huis vrouwen op de gedachte, om veel meer dan in vredestijd het .geval was, beende ren bij den slager te koopen en hiervan 'soep te koken. Wat gebeurt er nu met de ze „soepbeenderen" na het gebruik, been deren, welke voor de verwerkingsindus trie nog zeer goed bruikbaar zijn? Ze ver dwijnen voor het grootste gedeelte in den vuilnisemmer. En als ze eenmaal hierin zijn beland, zijn ze voor de beenderenin- clustrie verloren. Beenderen vertegenwoordigen nog een groote waarde, welke voor onze samenle ving van groot belang zijn, nl. lijm, gela tine, beenzwart, technisch vet en beendeiv meel. Vele honderden groote en kleine fa brieken en werkplaatsen op het gebied van de papier-, textiel- en houtbewerkingsin dustrie, alsmede grossiers en winkeliers betrekken op hun beurt van de verwer kingsbedrijven deze onmisbare artikelen voor tallooze andere doeleinden. De Nederlandsche huisvrouw zal, door de beenderen aan den schillebocr af te ge ven, niet alleen de binnenlandsche indus trie steunen en de in deze industrie werk zame duizenden arbeiders en hun gezin nen, doch er bovendien van overtuigd kun nen zijn, dat zij vele onontbeerlijke levens behoeften zal kunnen blijven betrekken. Bovendien zij er nóg den nadruk 'op ge legd. dat geen heëndéren uit Nederland mogen worden uitgevoerd, zoodat deze dus uitsluitend aan het Nederlandsche bedrijfs leven ten goede komen. De Leeuwarder brandweer werd gisteren nacht gealarmeerd voor een brand, welke was ontstaan in de wasch- en strijkinrich- ting „de Noordster" van den heer F. Feene- ma aan het Zuidvliet aldaar. Aanvankelijk liet de brand zich niet ern stig aanzien. Toen de brandweerlieden ech ter begonnen met het verwijderen van de turflaag tusschen het plafond van de gelqk- vloersche verdieping bleek, dat een groote vuurhaard bestreden moest worden. Plotse ling sloegen de vlammen door den vloer. Aangewakkerd door den Oostenwind, laaide het vuur hoog op. Een dichte vonkenregen dreef boven de verre omgeving, die door de vlammen geheel werd verlicht. Met zes stra len bestreed de brandweer het vuur, dat zij na een uur hard werken geheel meester was Het geheele pand en 'n groote voorraad goederen, welke gereed stond, om aan de klanten te worden bezorgd, gingen verloren. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. Het A.N.P. zegt: Het mag langzamerhand bekend worden geacht, dat in uitlaatgas van benzinemoto ren een wisselend percentage koolmonoxyde voorkomt, waardoor het in auto's en gara ges een ernstig gevaar voor leven en ge zondheid oplevert. Een vee] grooter gevaar is echter in het automobielbedrijf naar voren gekomen, door dat wegens benzincgebrek gasgeneratoren in gebruik zijn genomen, waarin anthraciet hout, turf en cokes met weinig lucht wor den verbrand, zoodat in het gevormde gas veel koolmonoxyde voorkomt. Het koolmonoxyde is een reuk-, smaak-, kleurloos, niet prikkelend gas. dat zijn aan wezigheid in de lucht op geenerlei wijze verraadt. Het is zeer vergiftig. Kleine hoe veelheden veroorzaken reeds bewusteloos heid. Wordt het slachtoffer niet spoedig in zuivere lucht gebracht, dan is de dood niet zelden het gevolg. In uitlaatgas van benzinemotoren zit zelden meer dan 10% koolmo noxyde. Meestal zal het 5% niet overschrijden. Tn generatorgas even wel komt van 20 tot 30% en hooger voor. Als men het groote aantal doo- delijke gevallen door uitlaatgas vergiftiging nagaat, is het wel drii- delijk. dat men ten aanzien van ge neratorgas de allergrootste voorzich tigheid in acht dient te nemen. Men zorge er voor, dat zich geen genera torgas in gesloten ruimten kan verspreiden. Koude, en verduisteringsmaatregelen zijn vaak oorzaak, dat ventilatie-opening^i, deu ren en ramen gesloten worden gehouden. Dit. is al gevaarlijk ten aanzien van ge woon uitlaatgas. Een ventilatie, die afdoen de het vergiftigingsgevaar door generator- gas wegneemt, zal veelal niet gemakkelijk zijn aan te brengen. Daarom is het beste, de generatoren, zoolang zich daaruit gassen ontwikkelen, in de buitenlucht te plaatsen. Ook dan nog dient men rekening te hou den met de groote giftigheid, b.v. door te letten op de windrichting, het niet plaatsen van de generatoren onder een openstaand raam van een woonruimte e.d. Verder zorge men er voor, dat. in auto's en cabines een behoorlijke ventilatie wordt onderhouden en dat geen gassen uit het carter door pedaa(openingen e.d. in den wa gen kunnen dringen. Zeer bijzondere arbeid, waarbij het inade men van generatorgas onvermijdelijk is, moet worden verricht onder bescherming van een gasmasker, waaraan versche lucht wordt toegevoerd, o.a. de hier te lande ver vaardigde van der Grintenkap. Filtenmas- kers. die een bescherming geven in lucht met hoogstens 2 a 3% koolmonoxyde, zijn in deze omstandigheden niet betrouwbaar. Tn geval van vergiftiging late men den betrokkene niet loopen of fietsen Men brengc hem in zuivere lucht en zorge. dat hij niet kan afkoelen. Is hij bewusteloos, let er dan goed op. of hij nog ademhaalt en pas anders onverwijld kunstmatige ademhaling toe. Liefst onder toediening van zuurstof, waar aan koolzuur is toegevoegd. Het toedienen van melk (voor bewusteloo- zen is dit streng verboden) moet wo-clen ontraden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5