NIEUWE PARTIJ Willkie DAGBLAD VOOR HOLLAHDS NOORDERKWARTIER In Bilgië dreigt liongersnaod 6.30 uur Samenwerking met Duitschland in bezet Frankrijk De wensch van Nomoera I reeds morgen I naar de V.S. ~t Verduisteren Man redt zijn qezin Engelsche aanval op Noord-Frankrijk Radio in uw vestzakje Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. MAANDAG 3 FEBRUARI 1941. 85e Jaargang. No. 11409 Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „"Hollands Noorderkwartier" verneemt, écht men te Parijs de poging van Darlan tot het openen van nieuwe besprekin gen vooroarig, zoolang Vichy geen duidelijke inzichten verkregen heeft op grond van de situatie van het oogentolik. Zaterdag is te Parijs een nieuwe partij opgericht, „Rassemblement National Po pulaire". Het program van deze nieuwe na tionale eenheidsbeweging is in een radiotoe spraak bekend gemaakt. Hierin werd gezegd, dat de wederopbouw van Frankrijk van twee voorwaarden, die niet van elkaar te schei den zijn, afhangt, n.1.: 1. Frankrijk moet zich in het Europeesche bestel inschakelen en 2. de nationale revo lutie volledig tot stand brengen. Het program voor de buitenlandsche po litiek van de beweging omvat de verdediging van het moederland en zijn koloniën, de medewerking aan den politieleen, geestelij ken en economischen opbouw van Europa, de exploitatie van Afrika door Europeesche samenwerking en Duitsch-Fransche samen werking. Het programma voor de binnen- landsche. politiek van de nieuwe beweging bevat o.a. de volgende punten: opbouw van een sterk staatsbestel op basis van de na tionale volksbeweging en door de nationale revolutie. Het staatsgezag moet onpartijdig de nationale belangen vertegenwoordigen, alsmede de vrijheid van het individu, de gemeenten en corporaties garandeeren. De beweging heeft verder als doelstelling een herstel van de morecle en nationale begrip pen en het begrip van de eer. Verder wordt geëischt een zuivering en bescherming van het ras, alsmede een physische en geestelijke wedergeboorte van het Fransche volk. Het economische- en sociaal-politieke program bevat o.a. de volgende punten: opbouw van een corporatieve dooi' den staat geleide eco nomie, een door don nationalen arbeid ge garandeerde valuta, verbetering van den levensstandeerd, opheffing van de werkloos- i heid door middel van een arbeidsprogram, I strijd tegen het voogdijschap der trusts. Nader verneemt D.N.B., uit Parijs, dat de j oprichting van „Rassemblement National Populaire" door de publieke opinie te Pa- rijs met groote belangstelling is opgenomen. I Duizenden Franschen hebben, zegt. D.N.B.. gister den voorloopigen zetel der vereeniging bezocht. Niet alleen enkelingen uit alle krin gen van het Fransche volk. doch vooral ook verecnigingen spraken den wensch uit zich bij deze beweging ter reorganisatie van Frankrijk aan te sluiten. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat organisaties met meer dan een half millioen leden reeds hun medewerking voor het program van de be weging hebben toegezegd. Admiraal Darlan te Parijs. Uit welingelichte kringen te Parijs wordt vernomen, dat admiraal Darlan uit Vichy aich in verband met den recenten gang van zaken in het bezette Frankrijk in verbin ding gesteld heeft met instanties Ie Parijs voor het voeren van besprekingen. Naar men Frankrijk moet thans kiezen. De Parijsche pers blijft zich bezig houden met de rede van don Fuehrer, waarin de „Oeuvre" een waarschuwing ziet. welke ook Frankrijk niet onopgemerkt mag laten. De verantwoordelijke mannen in Vichy moeten begrijpen, dat Frankrijk alleen de keus heeft tusschen zijn Europeescherj rang in te nemen of in een afgrond te verzinken. In de „Cri du Peuple" verklaart Doriot, dat voor Frank rijk het uur is gekomen om te kiezen tus schen een waarlijk Europeesche politiek en de afhankelijkheid aan een stervende Met Engeland dwepen of afwachten kunnen slechts tot een catastrophe leiden. GEEN OORLOG MET DE V.S. De nieuwe Japansohe ambassadeur te Washington, Admiraal Nomoera, heeft in een interview met vertegenwoordigers van de pers verklaard zoo meldt Associated Press uit Honoloeloe dat hij den vurigen wensch heeft Japan en de Ver. Staten niet in een oorlog verwikkeld te zien. De Japansohe diplomaat, die op weg is naar Amerika, wees er verder op, dat het herstel van goede betrekkingen tussdhen Japan en de Ver. Staten voor beide landen van het grootste belang is. Op de vraag of Japan het driemogendhedeiupact in acht zal nemen, in geval de Ver. Slaton in oorlog zouden geraken met Duitschland. ant woordde de ambassadeur, dat de Japansche regeering dit pact gesloten heeft en dat het Jaipansche volk zich bijgevolg daaraan moet houden. AMERIKA MOET VOORZICHTIG ZIJN. Het Ameri'kaansohe diplomatieke offen sief tegen Japan, dat laatstelijk in felheid is toegenomen, zal zijn eigen doel te niet doen, n.1. het. verzekeren van de Ghineesobe markt en de levering van grondstoffen uit de Zuidzeegebieden, zoo schrijft de populaire opsteller van commentaren in het Japan sche blad de „Hotsji Sjimboen", Muto. Ja pan zou thans lijden onder de Ameri'kaan sohe economisch^ blokkade, maar, aldus Mulo, wanneer Amerika Japan een oorlog opdringt, zou dit land niet alleen het Ame rikaansche offensief verpletteren, maar bo vendien beslag leggen op de Zuidzee, de bron van levering van grondstoffen aan Amerika. Bovendien zou Japan al zijn hulp bronnen werpen in een oorlog met de Ver. Staten. In dit geval raadt Muto den Ver. Staten aan aandacht te wijden aan de toe komst van China, dat, zoo voorspelt hij, onder den voet zou worden geloopen door de communisten, waardoor de Ver. Staten lederen kans zouden verliezen om de markt van China te openen. Duitschland zal moeten helpen. De Duitsche bladen geven verslag van een onderhoud met de drie vertegenwoor digers van de Hoover-cornmissie die na hun bezoek aan Brussel te Bei-lijn zijn aange komen. Volgens de Duitsche bladen verklaarden zij, dat onmiddellijke hulp aan België nood zakelijk is, daar andci*s een hongersnood zal uitbreken. Reeds thans zou bij jonge kinderen het gebrek aan brood en vet merkbaar zijn en als niet spoedig voedingsmiddelen uit het buitenland ai-riveeren zal na half Febru ari de toestand zeer ernstig worden. Naar de commissie mededeelde is ge tracht hulp van Rusland te krijgen, doch daarop schijnt weinig kans te bestaan, zoo dat alle hoop thans op Duitschland geves tigd is. Natuurlijk zou, aldus de commissie, aan voer uit Amerika mogelijk zijn, maar niet alleen zou die hulp te laat komen, daar met het organiseeren en bcschcpen zeker twee maanden gemoeid zijn, maar boven dien weigert de Britschè regeering tot nu toe de blokkade ten behoeve van België te verzachten. DE BR1TSCH-MPX1CAANSCHE BETREKKINGEN DE OLIEVLEK NOG NIET OP GEDROOGD! De broer van den Mexicaanschen presi dent Camacho, gouverneur Camacho, is van Engelsche zijde uitgenoodigd, tot een bezoek aan den hertog van Windsor, te Nassau op de Bahama-eilanden. Het bezoek aan den gouverneur der Bahama eilanden houdt verband met de pogingen de betrekkingen tusschen Engeland en Mexico, die als ge volg van het olie-conflict in 1938 zijn afge broken, weer te normaliseeren. Van betrouw bare zijde verluidt, zegt het D.N.B., dat voor het hei-vatten der betrekkingen van Mexi- caansche zij-de als voorwaarde gesteld wordt dat de Engelsche regeering haar verontschul digingen aanbiedt voor de nota, die destijds in verband met de 'oliekwestie tot Mexico is gericht, Camacho zal waarschijnlijk 18 Februari naar de Bahama eilanden vertrek ken. CHURCHILL VERKLAART ZICH OVERWINNAAR „Engelsche luchtwapen zegevier de beslissend", aldus de Britsche minister. Minister President Winston Churchill heeft in een redevoering voor arbeiders der wer ven van Portsmouth, naar uit Londen ge meld wordt, verklaard^ dat. het Britsche luchtwapen reeds beslissend heeft, gezege vierd over ''t Duitsche. Voorts gaf hij uit drukking aan de meening, dat Engeland met behulp van en aangemoedigd door de Ver. Staten stellig kan rekenen op de eindover winning en dat Engelands vrienden aan gene zijde van den Oceaan steeds grooter belangstelling krijgen voor den strijd van Groot Brittan je. Churchill werd op zijn rit naar Portsmouth, welke de bezichtiging ten doel had van de door de Duitsche luchtaan vallen zwaar geteisterde haveninstallaties der stad!, vergezeld door den specialen last hebber van Rooscvelt, Hopkins. Philippijnen staan achter Amerika Geen ruil van Amerikaansche torpedojagers tegen Britsch slag schip. Wendell Willkie, heeft, naar uit Londen gemeld wordt, van minister Huil een drin gende boodschap gekregen, zoo spoedig mo gelijk huiswaarts te keeren, om aanwezig te zijn bij de behandeling van de wet tot hulpverleening aan Engeland. Voorts, wordt vernomen, dat Willkie reeds morgen en niet pas Donderdag per vliegtuig naar New York zal terugkeeren. Spoed. De voorzitter van de buitenlandsch poli tieke commissie van het Huis van Afgevaar digden, Bloom, heeft Zaterdag een onder houd gehad met den Brit^cheu ambassadeur Lord Halifax. Naar Bloom na afloop ver klaarde, had hij Halifax de verzekering ge geven, dat het wetsontwerp inzake hulp verleening aan Engeland binnen een week zonder groote wijzigingen door het Huis van Afgevaardigden zou worden aangenomen. De minister van marine der V. S. Knox heeft voor de senaatscommissie jvoor buiten landsche aangelegenheden geweigerd te ant woorden op de vraag, hoe groot de zeestrijd krachten moesten zijn, die de Ver. Staten noodig zouden hebben om in Oost Azië een offensieven oorlog te kunnen voeren. De mi nister verklaarde, dat deze vraag problemen van speculatieven aard opwierp, die hij niet in het openbaar wilde bespreken. Hitier zal niet blijven stilzitten. De Britsche ambassadeur, lord Halifax, Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 17 uur heeft na zijn bezoek aan den voorzitter der buiteniandsche politieke senaatscom missie in antwoord op de vraag, wat hij v'an de verklaring van den minister van marie, Knox, dacht, dat Engelnad binnen zestig lot negentig dagen aan een crisis zal zijn blootgesleld verklaard, dat hij over het aantal dagen niet op de hoogte is. maar dat hij zich moeilijk kon voorstellen,, dat Hitier zal blijven stilzitten. De Philippijnen achter de V. S. President Quezon van de Philippijnen heeft blijkens een bericht van „Associated Press" in de Nationale Vergadering ver klaard, dat de Philippijnen in de tegen woordige wereldcrisis met menschen en materiaal achter de Vereenigde Staten staan. Hij zeide te hopen, dat het verdedi gingsprogram van de Vereenigde Staten ook de Philippijnen zou omvatten. De ver dediging der Phippijnen is, zoolang de Ame rikaansche vlag daar wappert, in de eerste plaats een aangelegenheid der Vereenigde Staten. Tegenspraak inzake de George V. King De minister van marine der V. S., Knox, heeft de berichten volgens welke overwo gen wordt liet nieuwe Britsche slagschip King George V te ruilen voor twintig Ame rikaansche torpedojagers gekenmerkt als dom geklots waarvan geen woord waar is. Ook de Britsche ambassade te Washington heeft het bericht tegengesproken. MET BRANDENDE KLEEREN NAAR BOVEN GESNELD. Uitslaande brand te Utrecht. Gistermiddag omstreeks kwart voor drie werd de Utrechtsehe brandweer gealarmeerd voor een. brand, welke woedde in het perceel Abraham Bloemartsstraat. De brandweer rukte onmiddellijk uit. Met twee stralen op de waterleiding werd het vuur, dat zfch aan vankelijk zeer ernstig liet aanzien, bestreden. Het had zich op onbegrijpelijk snelle wijze over het geheele huis verbreid. Ontstaan in de keuken van het huis, had het vuur zich in een oogewenk een weg naar de bovenverdiepingen gebaand, zoodat weldra de vlammen uit het dakvenster sloegen. De brandweer kon niet voorkomen, dat het huis nagenoeg geheel uitbrandde. De oorzaak van den brand moet vermoede lijk daarin worden gezocht, dat de bewoner van het huis in de keuken een pan.met vloei bare was van een-brandend gascomfoor nam, bij welke manoeuvre het comfoor omviel. Het brandende toestel kwam in aanraking met een bus terpentijn en het gevolg was, dat deze vloeistof in een oogwenk vlam vatte. Onmiddellijk stond de geheele keuken in lichter laaie, waarbij de kleeren van den man ook vlam vatten. Desondanks spoedde hij zich naar boven om zijn vrouw, die ziek te bed lag, alsmede twee jonge kinderen, in vei ligheid te brengen. De man, die zich daarna met brandende klëedereri op straat begaf en wiens' lichaam overdekt was" met ernstige brandwonden, werd door den inmiddels ire- waarschuwden G.G. en G.D. naar het Stads en Academisch Ziekenhuis overgebracht. Voorzichtigheid is de moeder der porceleinkast. Ook in den keuken der ziekenhuizen is in deze grlepdageu mer dan ooK hygiine een eerste vereisehte (foto Scklmm«tp«nmneM Onlusten te Johannesburg Politie moet traansgasbommon werpen. De Engelsche berichtendienst meldt uit Johannesburg, dat daar den laatsten tijd herhaaldelijk onlusten onder de bevolking en botsingen op straat voorgevallen zijn. Botsingen van grooteren omvang hebben zich eerst gisteren voorgedaan, •hoofdzake lijk in het centrum. De politie heeft bij haar poging om de betoogers uiteen te jagen, traangasbommen geworpen en van den gum mistok gebruik gemaakt. Niet minder dan 149 gekwetsten, zoo erkent de Britsche be richtendienst, zijn in het ziekenhuis opge nomen. Aanslag in Havanna MACHINEGEWEREN OP DE AUTO. Naar uit Havanna wordt ge.meld, is de vertegenwoordiger van de Cubaansche ra dio, Menendes, op den openbaren weg uit een in volle vaart zijnde aüto met. machine geweervuur beschoten. Uit zekere aanwij zingen schijnt te blijken, dat de daders le den zijn van een revolutionnaire beweging. ZWAARTEPUNT LAG OP BOULOGNE. Tien. burgers gedood. Het Britsche luchtwapen heeft met een aantal gevechtsvliegtuigen onder escorte van jagers aanvallen trachten te onderne men op Duitsche vliegvelden in Noord- Frankrijk. Eenige aanvallers slaagden er in bommen uit te werpen, doch aan militaire installaties is niet de geringste schade aan gericht. Slechts drie bomimen vielen op on- bebouwden grond naast een vliegveld. Het zwaartepunt van de aanvallen moest ken nelijk op Boulogne liggen, waar evenwel slechts verscheidene woonhuizen door tien brisantbommen in totaal beschadigd en tien burgers gedood werden Duitsche jagers dreven de aanvallende formaties uiteen. Bij de luchtgevechten, die zich ontwikkelden, werd een Engelsch jacht vliegtuig door Duitsche jagers en een bom menwerper van het type Bristol Blenheim door luchtdoelarlilleric neergeschoten. Een derde Britsch vliegtuig, een jager van het type Hurricane, werd tot landing op een. Duitsche vliegveld gedwongen en geraakte onverlet in Duitsche handen. De bestuur der werd gevangen genomen. Een poging van de Britten om een tweeden aanval te ondernemen werd verijdeld. Alle vijande lijke vliegtuigen draaiden om, zoodra zij de Duitsche jagers in het oog kregen, aldus het D.N.B. HET NIEUWSTE VAN HET NIEUWSTE. Na zeven jaar mislukkingen en teleur stellingen heeft een Japanschè jongeman het kleinste radiotoestel ter wereld uitge vonden, naar hij voorgeeft. Sinds zijn jon gensjaren intereseeerde deze jongeman, Tanioetsji genaamd, zich al voor de ra dio en het resultaat van zijn studie is de uitvinding van dat- miniatuurtoestel, dat zoo klein is, dat het in het vestzakje ge stoken kan worden. De uityinder heeft de eer gehad zijn toestel te mogen aanbieden aan prins Tsjitsiboe. Hij heeft aan de pers medegedeeld, dat apparaat vooral bedoeld is voor kleine visscherscheepjes (weerbe richten), maar hij meent, dat het nog voor vele andere doeleinden bruikbaar is. Geheim verdrag met Engeland GERUCHTEN IN TRANSJORDANIfi. In Arabische Nationalistische kringen verluidt, dat er een geheim verdrag gesloten is tusschen Emir Abdulla v. Transjordanië en Engeland. Volgens dit verdrag heeft dè' Emir zich verplicht tot het beschikbaar stel len van 50.000 man op voorwaarde, dat En geland hem 500.000 gouden ponden, dus tien gouden ponden per man betaalt Tot eind De cember heeft de Emir 5.000 man beschikbaar gesteld en 50.000 gouden ponden gekregen. De door den Emir verkochte Arabieren worden in Engelschen miltairen dienst gebruikt

Schager Courant | 1941 | | pagina 1