Mevr. Loggers-Boontjes en Kuperus zegevieren Vijftig kilometer op de schaats 172 van de 181 deelnemers bereiken het eindpunt Grieken gevangen genomen Gewapende verkenning boven Engeland DE TOCHT DOOR DE IJSCLUB TE SCHAGERBRUG UITGESCHREVEN, UITNEMEND GESLAAGD. SCHITTERENDE PRESTATIE DOOR VAN DER BIJ, ANNA PAULOWNA. „,Zoa de tocht kunnen doorgaan of niet", dat was de vraag die de diver se bestuursleden van de IJsclub „De Eendracht" zich en elkander Zater dag stelden, als de blikken zich be zorgd richtten naar de lucht, die nu eens lichter, dan weer wat zwaarder bewolkt was. En de pessimisten zei den: Had die tocht maar eerder ge organiseerd, dan was het ook stellig eerder beginnen te dooien' Maar ge lukkig kregen ze geen gelijkl Wel naderde het kwik in de thermometer bedenkelijk het nulpunt, doch wat gevreesd werd gebeurde niet: het bleef, zij het dan in lichte mate, vriezen. Wel viel er echter in den nacht van Zaterdag op Zondag wat sneeuw, zoodat het ijsclubbestuur aanvanke lijk voor de vraag stond, „kan het nu door gaan of niet". Immers in de advertentie werd uitdrukkelijk vermeld, dat de tocht bij sneeuwval niet zou doorgaan. Nu viel er Zon dagmorgen echter geen sneeuw, zoodat men dus te doen had met „gevallen zijnde sneeuw" en niet met „sneeuwval" en dus werd Zondagmorgen besloten om door te zet ten! Reeds vroeg informeerden tochtenthousias- ten telefonisch uit allerlei plaatsen of de tocht doorging en om half 10 kwamen de eer ste deelnemers reeds in café Kuiper hun kaart afhalen. Het werd regelmatig drukker en reeds spoedig was het gezellig komen en gaan van allerlei deelnemers, van jong tot oud en zoowel van het vrouwelijk als van het mannelijk geslacht, verschillende getooid met den rugzak voor de proviandeering on derweg. Van heinde en ver was men gekomen en behalve uit Zijpe en naaste omgeving, waren er deelnemers uit Wieringermeer, Aartswoud, Langendijk, Koedijk, Schoorl enz. Veilig rijden! Het ijsclubbestuur had diverse veiligheids maatregelen genomen. Verschillende wakken op het traject waren afgezet, verbandtrom- mels waren vooruitgezonden naar de con troleposten, Dr. Brandt te Schagerbrug was op verzoek bereid gevonden eventueel ge neeskundige hulp te verleenen en bovendien ontving elke deelnemer bij zijn kaart een biljet met aanwijzingen voor het rijden van het traject. De deelname was bevredigend, 181 per sonen verschenen aan de start en vingen te ongeveer 11 uur den tocht op de Groote Sloot tegenover het café Kuiper aan. Het was een buitengewoon aardig gezicht de lange rij van vertrekkenden gade te slaan en hiervoor was dan ook op den walle- kant tamelijk veel belangstelling. Onder de deelnemers merkten wij o.m. op de be kende hardrijders Schenk en Van der Bij uit Anna Paulowna. De laatste wilde dezen 50 km tocht nog „even" doen, voordat hij zou deelnemen aan den wedstrijd in hard rijden te Anna Paulowna. HET TRAJECT De tocht werd van Schagerbrug gereden langs de Groote Sloot en het Prov. Kanaal naar Kolhorn, waar de le controle werd ge houden. Bij de tweede sluis moest worden afgebonden en overgeloopen tot de Pon tonbrug, vervolgens ging het linksaf langs het Randkanaal tot de Sluisbrug oostpunt Anna Paulowna, aan de sluis moest wor den afgebonden en overgeloopen naar het Amstelmeer. waarna ter linkerzijde van den dijk werd gereden. Voor de sluis te Van Ewijcksluis wederom afbinden. Hier was de tweede controlepost. Vervolgens loopen over de brug naar de voormalige trambaan en aanbinden op het Zwin voor bij het Z.A.P. gebouw. Het Zwin werd ge houden tot Kleine Sluis, waar overgeloo pen moest worden naar Veerburg en langs het Oude Veer Oudesluis werd bereikt.. Te Oudesluis werd afgebonden voor de sluis (bij de derde controlepost) waarna moest worden overgeloopen naar de Oosteregale- mentsloot. Hierlangs werd gereden naar de Stolpen om vervolgens langs Provin ciaal kanaal en Groote Sloot het eindpunt (tegenover café Kuiper) te bereiken. Het parcours was tamelijk zwaar, doch berijdbaar, hetgeen bleek uit de tijden van binnenkomst. De aankomst van de deelnemers Vroeger dan verwacht werd, nl. om 7 minuten voor 1 kwam de eerste deelnemer binnen. Het was de bekende rijder J. van der Bij uit Anna Paulowna. die ongeveer 10 minuten over elven startte en dus de schitterende prestatie leverde den tocht te hebben volbracht in 1 uur en 43 minuten, waarmede hij derhalve een gemiddelde snelheid had van ongeveer 29 km per uur. Op onze vraag aan den heer Van der Bij naar de berijdbaarheid van het traject, deelde hij ons mede, dat dit z.i. tamelijk igoed was. ,,'k Heb het in d'e Elfstedentocht wel heel wat slechter gehad", aldus van der Bij, die niet veel tijd meer had en zoo gauw mogelijk vertrok naar Anna Paulow na, om daar deel te nemen aan den wed strijd oan het kampioenschap van Anna Paulowna. Toen we hem vroegen of er nu •na dezen tocht nog animo over was voor den wedstrijd in Anna Paulowna, was het bescheid: „de meeste fut zal er wel uit zijn. maar als je in Anna Paulowna woont, dan 'behoor je als schaatsenrijder toch ook mede te doen aan een plaatselij'ken kampioens wedstrijd". We hebben dezen 6toeren rijder naast onze felicitatie met het succes in den 50 K.M.-tocht onze beste wenschen meege geven voor een succes in Anna Paulowna! Hieronder laten wij volgen de naimen en tijden van aankomst van de eerste 10 bin nengekomen deelnemers, n.1.: 1. J. van der Bij. Anna Paulowna, 7 mi nuten voor 1: 2. J. Boontejs, Valkkoog, 3. C. Koster, Slootdorp, 4. H. Struik, Slootdorp. allen 1 uur! 5. J. van der Klooster, Kolhorn, 10 minu ten over 1; 6. C. van Beusekom, 't Zand', 7. A. Smit, Lutjewinkel, 8. C. de Wit, Lutje-winkel en 9. L. Zeeman. Lutjewinkel, allen om kwart over 1. 10. J. Boonacker, Schagen, oan 17 min-uten over 1. Als eerste Schagebbrugger arriveerde de 14-jarige Johan Nieuwenhuizen om twee minuten over half 2 als 29e binnengekome- ne. Kranig Johan! NIEUWE STERREN VERSCHIJ NEN AAN HET SCHOONRLJ- DERS FIRMAMENT. Reeds tweemaal heeft men dezen winter kunnen genieten van groote wedstrijden op de schaats, waarbij de beste hardrijders, die Nederland bezit, aan den start verschenen. Gisteren meende het Kolhorner Ijsclubbe stuur voor de variatie eens een wedstrijd voor schoonrijders en -rijdsters te moeten or- ganiseeren en ook ditmaal was het 't neus je van den zalm, dat gracieus over de ba nen zwierde, terwijl jonge rijders en rijd sters het publiek groote verrassingen en de jury moeilijkheden bezorgden, door hun uit stekend werk op de gladde ijzers. Bij de paren A moesten mevr. Schoorl Keetman en de heer C. P. Timmerman we derom de vlag strijken voor mevr. Loggers— Boontjes en den heer Kuperus, hoewel beb de paren 5 punten behaalden. In deze groep brachten de nog jonge rijd ster mej. Dekker met Jb. Blaaubier een groo te verrassing door met slechts 12 punten vierde te worden. Ook bij de dames A eischte mevr. Loggers- Boontjes den eersten prijs voor zich op, ge volgd door Mej. Schippers. Als extra nummer was ingelaseht een wedstrijd voor heeren A, in welke groep de heer J. J. Blaauboer uit de Wieringermeer zegevierde voor de heeren Meeuwig en Ku perus, die resp. tweede en derde werden. Na afloop werden in café Droog de prij zen uitgereikt, waarbij de voorzitter der IJs club de hoop uitsprak, alle rijders en rijd sters een volgende keer weer te kunnen be groeten. Wij laten hieronder de uitslagen nog vol gen. Dames A:1 Mevr. Loggers-Boontjes, Hui zen, 3K p.; 2. Mej. L. Schippers. Westzaan 634 p.; 3. Mevr. Hartog-Langedijk. Schagen. 11 p. Heeren A: 1 J. J. Blaauboer, Wieringermeer 4 p.; 2. C. Meeuwig, Hoofddorp, 534 p.; 3. J. Kuperus, Alkmaar, 934 p. Paren A: 1. Mevr. Loggers-Boontjes—Ku perus 5 p.; 2. Mevr. Schoorl-KeetmanC. P. DE DAMES! Als le vrouwelijke deelnemer kwam bin nen mej. Ant Bruin te Schagerbrug. De jongste deelnemers, die den tocht ten einde toe volbrachten waren Jan Bruin (11 jaar) Ant Hopman (12 jaar) en Henk Hartsui ker (12 jaar) allen te Schagerbrug. De oudste deelnemer, die den tocht volbracht was de 63-jarige heer D. Swart te Sint Maarten. Van de 181 deelnemers hadden er 's mid dags om 5 uur 172 personen den tocht vol bracht. Uit het feit, dat slechts 9 personen het eindpunt niet bereikten, blijkt dus wel, dat de tocht heel goed te maken was. Al lerwegen heerschte groot enthousiasme en van allerlei kanten werd het bestuur ge vraagd in de toekomst nog eens een der gelijke tocht te organiseeren, met de voor spelling, dat er dan nog veel meer deel nemers zullen zijn. Een van de deelnemers complimenteerde het bestuur voor de keu rige aanwijzingen, die aan eiken deelne mer omtrent den tocht waren verstrekt. Het. was voor de Schagerbrugger IJsclub een heele onderneming, die echter uitste kend is geslaagd mede dank zij het gunsti ge weer. Van alle zijden is groote mede werking ondervonden, in welk verband wij hier mogen noemen de groote bereidwillig heid, waarmede de besturen van de ijs- clubs te Kolhorn, Anna Paulowna en Oude sluis, hier hulp verleenden om hinderpa len uit don weg te ruimen. Alle deelnemers, die den tocht volbrachten, zullen een her inneringsmedaille krijgen toegezonden. Zoo als bekend was het uitsluitend een presta- tierit, waaraan geen prijzen zijn verbonden. Opm.: Door een van de deelnemers aan den tocht is een paar handschoenen verlo ren, die terug zijn te bekomen bij den heer Schoonhoven aan de Kreil. GROOT AANTAL DEELNEMERS. MOELIJKE TOCHT DOOR DEN SNEEUWVAL. Goede prestatie van Westra, Warmenhuizen. De Ijsbond Hollands Noorderkwartier or ganiseerde gisteren een prestatie- en toer tocht met als startplaatsen Purmerend, Zaandam, Hoorn en Monnikendam. Te Purmerend verschenen 900 personen aan den start. Zaandam 750, Hoorn 500 en Mon nikendam 250. zoodat iu totaal 2400 perso nen aan dezen tocht, deelnemen. De weers omstandigheden hebben jamimer genoeg veel afbreuk gedaan aan dezen tocht. Dc sneeuwval van j.1. Zaterdagavond vormde op zichzelf reeds een ernstige tegenslag. Ge" hikkig was deze sneeuwval niet zoo ernstig, dat. de tocht geen doorgang kon hebben. D.e rijders wisten niet langs welke route zij zouden worden geleid, daar zij bij iedere contróle de volgende controlepost als doel kregen aangewezen. Op zichzelf was dit zeer aantrek kelijk, doch leverde voor verschil lende rijders nog tal van moeilijk heden. Een beetje speurzin had men wel noodig en gelukkig bleken de meeste rijders in het bezit hiervan te zijn. De verschil lende ijsclubs hadden him banen uitstekend ge veegd, hetgeen den rijders, ten goede kwam. Ook was er voor gezorgd, dat de verschillende overstapplaatsen geen speciale moeilijkheden oplever- den ook voor de rijders. Voor hen die 100 K.M. aflegden kon men alle waardeering hebben, daar dit ge lijkwaardig kan worden geacht met een tocht over 140 k.m. onder gun stiger weersomstandigheden. Sterk kwam hierbij het sportieve element tot uiting. Ongeveer de helft van de deel nemers bereikte het voor oogen gestelde doel. De prestatietocht telde 230 deelnemers waarvan 85 procent de finish bereikte. De officieuze uitslag luidt: 1 en 2 P. J. Trooster Amsterdam) en G. Smit (Amsterdam) in 5 uur, 52 sec. 3 en 4 M. Tessel (Broek in Waterland) en T. Seegers (Purmerend) in 5 uur 56 min. 5 J. Bosman (Breukelen) 6 uur 4 min. 6 Sj. Westra (Warmenhuizen) 6 uur 7 min. 7 en 8. N. H. Feenstra (Den Haag) en H. Keiler (Hilversum) in 6 uur 8 min. 9 S. Brouwer (Landsmeer) in 6 uur 16 m. en 10 J. Zegers (Amsterdam) in 6 uur 24 min. SCHAGEN HARDRIJDEN VOOR DAMES Groot scheen de animo gistermiddag niet te zijn voor de uitgeschreven wedstrijd in het hardrijden op de baan van de Schager IJsclub en het was reeds een uur over den vastgestelder tijd, toen kon worden be gonnen. Veertien dames verschenen aan de start, enkelen die werkelijk voor den wed strijd waren gekomen, anderen die „ter aanvulling" meededen. Het was dan ook reeds vrij spoedig te.zien, welke dames met de eerepalm zouden gaan strijken, maar de wedstrijd was er niet minder aardig om. Met veel genoegen werd gereden, soms werkelijk „hard" soms voor de verande ring werd het schoonrijden... om het hardst. De deelneemsters uit Wieringen waren favoriet Mej. Wigbout, die reeds een bekende op de banen wordt, reed bepaald goed. Zij won den eersten prijs 10, De tweede prijs werd toegekend aan Mej. J. Pool te Schagen 6,met den derden prijs ging het veelbelovende 13-jarige Wie- ringer rijdstertje Kooi strijken 4,en den vierden prijs 2,verwierf Mej. Wardenaar uit Schagen. De voorzitter, de heer Blaauboer, reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. Er was veel bezoek op de baan, het ijs was best en de stemming prima. Een geslaagde ijszondag. OUDKARSPEL. WEDSTRIJDEN OP 'T WAARDJE. De ijsclubs „Volharding" en „Nut en Ver maak" hebben Zondagmiddag op 't Waardje wedstrijd gehouden, voor heeren over een afstand van 160 Meter en voor dames over een afstand van 140 M. Er was voor deze wedstrijden een flinke belangstelling. Het aantal vrouwelijke deel nemers was niet heel groot; er verschenen er 9 aan den start. Bij de heeren >vas meer animo.. Er waren 22 deelnemers. Dit keer waren Noren van den wedstrijd uitgesloten. Er werd gereden op ronde schaatsen. Er kwamen verscheidene spannende ritten voor, zoodat het een mooie middag was. De uitslag van den wedstrijd voor dames was: 1. Mej. D. Kleijer, te Harenkarspel; 2. mej. G. Swan, Warmenhuizen en 3, mej. N. van Dam, Oudkarspel. De wedstrijd voor de heeren had den vol gende uitslag: 1. G. Spanjaard, Oudkarspel; 2. Jb. Komen, Zuidscharwoude; 3. D. Bruin, Oudkarspel. WINKEL HARDRIJDEN. De ijsclub van Winkel hield een hard rijderij voor mannen uit de gemeente. Er was weinig publiek maar een beste deel name en er werd om de prijzen zeer hard gereden. De uitslag was: le prijs C. Koorn; 2de prijs P. Plakman; 3de prijs J. de Graaf; 4e prijs J. v. Zoonen. Morgen, Dinsdag 4 Februari, is er kunst rijden op de Groote Kolk te Lutjewinkel. Zie advertentie in dit blad. OUDE NIEDORP HARDRIJDEN VOOR JONGE MANNEN. Tijdens de te 't Veld gehouden wedstrij den, georganiseerd door de ijsclub „Een dracht maakt macht" wei-den de prijzen gewonnen door de volgende personen: le prijs G. Groen Gzn. 't Veld; 2e prijs W. Smit. Gzn., Slootgaard; 3e pr. D. Pater Jaczn., Waarland; 4e prijs W. Bakker Czn. Slootgaard OUDESLUIS. IJSWEDSTRIJD. Gistermiddag hield het bestuur van de ijsclub een koppel wedstrijd op de Poel. De deelname was goed. 8 Koppels namen aan den mooien wedstrijd deel. De prijzen be stonden in contanten: f 6, f 4, f 3, en f 2. De eerste prijs werd veroverd door het koppel Jn. Nannis en A. Muntjewerf Wz., den 2den pr behaalden S. Slikker en Jb. Moerland, den 3den pr. C. Silver Jz. en C. Naber, ter wijl C. Muntjewerf Jz. en W. Muntjewerf Ez. den 4den prijs bemachtigden. Aat Watertor en Arie Kossen, die van de 92 ronden als schoolgaande jongens er 85 reden, kregen daarvoor van het bestuur, dat dit voor zulke, kereltjes een reuzenprestatie vond, elk een troostprijs van f 0.50. Italiaansch weermachtbericht Het 240e ItaliaanscJie weermachtbericht luidt: Aan het Grieksche front hebben wij bij pa- trouille-actics gevangenen gemaakt, terwijl talrijke wapens, die door een dezer dagen verslagen vijandelijke afdeeling waren ach tergelaten, in onze handen vielen. Geconsta teerd werd, dat de tegenstander opmerkelijke verliezen heeft geleden. In één»enkelen sec tor van het. Tomorizza-dal heeft men 200 dooden geteld, waaronder 3 officieren. Vijan delijke vliegtuigen hebben de hospitaalwijk te Valona gebombardeerd, waarbij schade werd aangericht en tien dooden en eenige gewonden zijn te betreuren. In Cyrenaica geen nieuws van belang. On ze luchtformaties hebben gemotoriseerde af- deelingen van den vijand gebombardeerd* Onze jagers hebben twee vliegtuigen van het type Hurricane neergeschoten. De vijand heeft aanvallen op onze vlieg velden ondernomen. Er werd schade aange richt, doch er vielen geen dooden of ge wonden. In Oost-Afrika hebben zich gisteren verwoe de gevechten afgespeeld aan het noordelijk front tusschcn Agrodat en Barentoe in de westelijke Erytrcesche laagvlakte. De lucht macht heeft voortdurend aan den strijd deel genomen. Zij heeft vijandelijke stellingen en colonnes gebombardeerd en met machinege weren beschoten en talrijke auto's van den vijand vernield. Onze jachtvliegtuigen heb ben een vijandelijk vliegtuig van het type Hurricane neergeschoten. Afdeclingen van het Duitsche luchtwapen hebben met doel treffende en duidelijk zichtbare resultaten de installaties cn havens van Solloem en Bardia aangevallen. In de haven van Bardia werd een schip van 190.000 ton tot zinken gebracht. In den mid dag van den 31en Januari hebben dezelf de afdeelingen een krachtige actie onderno men tegen vijandelijke koopvaardijschepen langs de kusten en in de havens van Mar- marica: drie .schepen van middelgroote ton nage zijn tot zinken gebracht cn drie andere ernstig beschadigd. Een onzer op den Atlantischen Oceaan ope- reerende duikbooten onder bevel van fregat ten kapitein Prima Longobardo heeft 'n aan val gedaan op een geëscorteerd convooi, be staande uit vier Britsche schepen, waarvan, er drie mét ech globale tonnage van 15.000 ton getorpedeerd en tot zinken gebracht wer den. Dnifsch weermachtbericht Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Ook op den len Februari heeft de lucht macht haar gewapende verkenning boven Engeland voortgezet. In scheervlucht wer den twee vliegvelden aangevallen en daar bij talrijke vijandelijke gevechtsvliegtuig gen vernield of beschadigd. Ook hangars en gebouwen werden getroffen. In Oost-En- geland werden twee fabrieken en een ha ven doeltreffend met bommen bestookt. Duitsche jagers hebben een vijandelijk vliegtuig, toen dit het bezette gebied bin nenvloog neergehaald. Verdragend geschut van het leger beschoot strategische doelen in Z.O. Engeland. In de Middellandsche Zee hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen verscheidene ha- veninstallaties aan de Noord-Afrikaansche kust, waarvan de Engelschen voor hun ra- vitailleering gebruik maakten, met groot succes aangevallen. Daarbij werden drie vijandelijke koopvaardijschepen van in to taal 14.000 brt. tot zinken gebracht en drie andere zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht heeft de vijand nóch boven het bezette, noch boven het Duitsche rijksgebied gevlogen. Twee eigen vliegtuigen keerden van vluchten op den 31en Januari niet terug. N.S.B, tegen het politieke christendom Felle aanval op de R.K. bis schoppen. Tijdens een Zaterdagmiddag in Amster dam gehouden vergadering in het Concert gebouw hebben twee sprekers van de N.S.B. zich fel gekant tegen het bekende besluit van de Nederlandsche bisschoppen. De heer Vlckke betoogde, dat de bisschoppen om politieke redenen het Katholieke volks deel van de N.S.B. trachten af te houden, welke poging echter naar zijn overtuiging volkomen zal mislukken. De heer Ernst Voorhoeve zeide, dat aan de misdadige actie van de kerk, die tegen het nationaal-socialisme ophitst en haar na- tionaal-socialistische geloovigen verdacht tracht te maken in de oogen vnn hun eigen bloedverwanten, voor altijd een einde moet worden gemaakt, want. deze actie wordt met bewuste kwaadwilligheid bedreven, in strijd met. het welbegrepen belang van onS „volk* De historie herleeft. De inwoners van Amsterdam konden Zaterdag tot hun niet geringe verwondering een paarden tram door de stad zien rijden. Het was de dienst die een hoofdstedelijke fabriek in verband met de opheffing van buslijn H heeft ingesteld, om haar personeel naar de werkplaatsen aan den Amstelveenscheweg te brengen (Foto Pax-Hollaixf) Schoonrijden te Kolhorn Timmerman 5 p.; 3 Mej. G. Schippers—G. Blaauboer 8 p. Paren B: 1 Mevr. Broersma-Blaauboer— Tijsen 5 p.: 2. Mevr. Hartog-LangedijkNap 7K p.; 3. Mej. A. WaiboerA. Wiedijk 1034 p. Prestatie- en toertocht IJ.H.N.

Schager Courant | 1941 | | pagina 4