llasdestiene slachting De roofoverval teHoorn JUTTERSTAD De raad smeedt plannen ^OMGEVINGNIEUWS^ Brutale insluipers te Dirkshorn te Zijdewind verloor 10.000 burgers ARIS GROOT f Den Helder telt thans 28.000 inwoners 'aandag 3 Februari 1941 Tweede blad fOT IN DE SLAAPKAMER VAN BOERDERIJ OP GROENVELD DOORGEDRONGEN. De rooftocht vanuit Schagen ge organiseerd? In den nacht van Vrijdag op Za terdag zijn brutale insluipers aan het werk geweest op de boerderij van den heer Gootjes, te Groenveld, zonder hun doel. geld te vinden, te bereiken. Het wordt niet uitgeslo ten geacht dat dezelfde dader of da ders aan het werk zijn geweest die Vrijdagavond een fiets hebben weg genomen voor café Bleeker te Scha- gen en onder Dirkshorn een fiets van Zr. de Geus hebben gestolen. Wellicht is dien avond een ware rooftocht georganiseerd. Niets heeft de familie Gootjes van het echtelijk bezoek gemerkt, maar 's morgens m het opstaan miste de heer des huizes ijn bovenkleeren. die als steeds over een toel in de slaapkamer had gehangen, ter pijl ook andere sporen er op wezen, dat on- [enoöde gasten aan het werk waren ge veest, Buiten gekomen vond men het pak ;leeren terug. Het was blijkbaar doorzocht, vant het opschrijfboekje, haastig uit den linnenzak gerukt, lag op eenigen afstand. Nadat men de k loeren naar binnen had ©bracht (niet verstandig, men kan in zulke, cevallen beter do zaak laten liggen) waar- ichuwde men de rijkspolitie, die spoedig in len persoon van rijksveldwachter de Wijze ferscheen. Deze stelde een eerste onderzoek n en het viel hern niet moeilijk de zaak te econstrueeren. Op het koper van de brie- icnbus en op de gladde huisdeur waren lerschillende krassen zichtbaar, waaruit lalt af te leiden, dat de bezoeker waarschijn- ijk met een haakje het slot heeft openge- leuterd. Ook waren er nog duidelijke vin- [erafdrukken te constateeren. Onder leiding ran Majoor Misbeek uit Schagen is het on- lerzoek voortgezet. Men heeft goede hoop len dader spoedig te kunnen arresteeren. HAVERDIEFSTAL TE SPANBROEK. In dorpscafé werd niet alleen bier geschonken. Vader brengt zijn zoon aan Op merkwaardige wijze is de gemeen tepolitie van Oude Niedorp achter een geval van frauduleuze slach ting van een varken gekomen, welk feit is geschied ten huize van den caféhouder G. L. te Zijdewind, tegen wiens zoon procesverbaal is opge maakt. Nauw met dit geval hangt sa men diefstal en frauduleus vervoer van haver door twee jongelui uit Spanbroek, welke haver eveneens ten huize van L. verhandeld is. Het verhaal begint te Spanbroek, waar een tekere L. thuis oneenigheid kreeg en het be ter oordeelde ergens anders zijn tenten op te liaan. Samen met zijn dorpsgenoot van D. heeft hij vier zakken haver gestolen bij den handelaar Komen en deze haver aan den zoon van den caféhouder L. te Zijdewind ver kocht. Zijn aandeel in de opbrengst bedroeg 140.—. Er gebeurden te Zijdewind in het stille Üorpscafétje vreemde dingen. Behalve dat transacties in haver geschied- tien, werden er blijkbaar ook en passant var kens geslacht en het gebeurde dat onze Span- broeker daar toevallig getuige van was. Of het beter ik bij hem begón te ontwaken ls ons nietb ekend. maar spoedig kreeg hij weer „verlangst" naar de ouderlijke woning en meldde zich als verloren zoon bij zijn va der aan. Vader liet hem rapport van zijn avontu ren uitbrengen, maar merkte spoedig dat zoonlief er maar wat om heendraaide. Toen hij ook geen aannemelijke verklaring kon geven van de veertig gulden, die men op iem vond vond de vader het welletjes. Met klem eischte hij van zijn zoon, dat hij de Waarheid zou zeggen en tenslotte werd de Waarheid verteld. Van de gestolen haver èn van het ge- ilachte varken. De vader nam toen een voor hem ongetwijfeld zwaar besluit: hij deel de zoowel de politie te Spanbroek als den burgemeester van Oude Nie dorp mede wat er was geschied. Bur gemeester Bosma en vel'dwachter Lievens deden des nachts een in val bij den caféhouder L. te Zijde wind en ontdekten inderdaad vleesch van een clandestien ge slacht varken. Zaterdag heeft Ma joor Misbeek van de rijkspolitie te Schagen op verzoek van burgemees ter Bosma assistentie verleend bij het verdere onderzoek. Natuurlijk heeft de politie te Spanbroek de zaak van de haver verder uitgezocht. Het kon wel eens een varken met een lang staartje worden. WINKEL Niet zoo erg, als het leek. De Nieuwe Hoornsche Courant, uit welk blad wij Zaterdag een bericht overnamen omtrent een roofoverval te Hoorn, waarbij twee inwoners uit Winkel betrokken zijn geweest, is blijkbaar niet geheel juist in gelicht geweest. Het blad deelt thans me de, dat het klaarblijkelijk niet in de bedoe ling heeft gelegen om een beroovng te ple gen. Van politioneele zijde verneemt het Hoorn sche orgaan dat de twee Win'kelers het is ons gebleken te zijn de nog jeugdige K, en V. wat te veei aan Bachus geofferd hadden, wèl om een 'teeltvergunning uit waren en eigenlijk in Berkhout hadden moe ten zijn. Zij vergisten zich en kwamen bij de in ons vorige bericht genoemden Heer Veerman aan 'Ampten terecht. Hier heb ben zij dan de peentjes wel wat rijkelijk opgeschept. Hoewel wij dus onder onze in woners gelukkig geen „zware jongens" tel len zullen de heeren K. en V. toch met wei nig genoegen aan hun uitstapje naar de krcntebollenstad terugdenken. LANGENDUK GROEL Over 1940 is t aantal gasaansluitingen met 200 vermeerderd, terwijl het gasverbruik met 40 is vooruitgegaan. ZOO GOED ALS GEEN VERANDERING IN DE PRIJZEN. Er is voor de week, ingaande 3 Februari, weinig verandering in de prijzen der ver schillende tuinbouwproducten gebracht. Al leen die der breekpeen zijn verhoogd van f3.60 op f3.90 voor ongewassen en op f4.90 voor gewassen, terwijl de prijs voor de schor- seneeren, kwaliteit A, is gebracht op f 17 (vorige week f 16). Er moet weer 8 pet. van den voorréad kool en bieten ter markt wor den aangevoerd. De voor export bestemde percentages bedragen voor roode en savoye- kool 60 pet., voor witte kool .50 pet. en ver der moet 30 pet. voor de drogerijen worden afgeleverd: bieten, uien en breekpeen 50 pet. Voor verschillende producten, o.a. knolsel derij en spruiten, is geen verplicht percen tage voor export vastgesteld. BROEK OP LANGENDIJK. ACTIE TEGEN SAMENVOEGING MET ANDERE LANGENDIJKER GEMEENTEN. Waarin bestaat toch deze actie? zoo heb ben velen zich afgevraagd, toen ze iets la zen over een beweging in Broek, die er op gericht zoü zijn, de uitspraak van den raad, te adviseeren tot samenvoeging der Langendijker gemeenten met St. Pancras en eventueel Koedijk er bij, te niet te doen. Komt die actie van onder af, uit de bur gerij, of van anderen kant? Het is alge meen bekend, dat er maar zeer weinigen zijn. die gaarne de vereeniging wilden, zoo dat, nu de raad zich vóór de combinatie had uitgesproken, men vermoedde, dat stemmen uit de burgerij waren opgegaan, te trachten dit onheil te keeren. Als we goed zijn ingelicht zou de actie uitgaan van de raadsleden en zouden zij de hoof den bij elkaar hebben gestoken om zich te beraden over de vraag of, nu verluidde, dat alle bezwaren nauwkeurig zouden wor den hekeken en overwogen door de hoo- gere instanties, in tegenstelling met aan vankelijke verwachtingen, het nog geen succes zou kunnen hebben, als men die bezwaren, gemotiveerd en gedocumen teerd. bij de instanties tot gelding bracht. Men' meende die vraag bevestigend te moeten beantwoorden cn alsnog te probee- ren de vereeniging tegen te houden.' We vernamen, dat liet gemeentebestuur in dien zin een poging in het werk stelt, zoodat men nu in Broek nog in de verwachting leeft, dat ze nog buiten de combinatie kun nen blijven. Of het succes zal hebben? In ieder geval mag men eerbied hebben voor de volharding, waarmee getracht wordt Jets te voorkomen, wat in het oog der Broekcrs zeer ongewenscht en tegen hun wil zou zijn. ZUIDSCHARWOUDE. WERKLOOSHEID. De werkloosheid onder de arbeiders is de laatste weken bedenkelijk toegenomen. Er zijn op het oogenblik ongeveer 40 arbeiders, die bij het orgaan der arbeidsbemiddeling steunverleening en werkverschaffing zijn ingeschreven. W1ER1NGEN HET LIED IS UIT... Voor de steungenietenden inge volge de Zuiderzeesteunwet, ge boren na 1892. Art. 13, lid 3 van de Zuiderzeesteunwet bepaalt, dat de tegemoetkoming aan be langhebbenden. die bij de inwérkingtreding van bedoelde wet 60 jaar of ouder zijn, in den regel zal worden verleend voor den duur van hun leven, alsmede dat in andere gevallen omtrent den tijdsduur der tege moetkoming naar gelang de omstandighe den door of vanwege den Minister van Wa terstaat zal worden beslist. Deze andere gevallen betreffen, in verband ook met arti kel 13 lid 2 der wet, de belangenhebbenden die op 16 December 1927 35 jaar of ouder waren, doch op dien datum den leeftijd van 60 jaar nog niet hadden bereikt. Thans is een beslissing genomen, ten ein- pde daardoor de onzekerheid, waarin velen verkeerden, op te heffen. Deze beslissing houdt in. dat de geldelijke tegemoetkoming bedoeld in artikel 13 der Zuiderzeesteunwet, kan worden genoten: a. Door de belanghebbenden, geboren in het jaar 1892, vóór 16 December van dat jaar. in het jaar 1891 en in het jaar 1890. uiterlijk tot en met Zaterdag 5 April 1941; b. door de belanghebbenden, geboren vóór 1 Januari 1887, in den regel voor den duur van hun leven. Aan ieder der belanghebbenden, die thans een geldelijke tegemoetkoming tot wederop- zeggens genieten en die onder de hierboven ónder a medegedeelde beslissing vallen, is thans medegedeeld, dat de geldelijke tege moetkoming tot wederopzegging, doch uiter lijk tot 5 April 1941 door hen zal kunnen worden genoten. Door deze beslissing zal ook in deze ge meente de betaling aan diverse belangheb benden worden gestaakt BURGERLIJKE STAND. Vanaf 24 tot 31 Jan. 1941. Geboren: Maria Antoinette, dochter van G. v. Krimpen en van M. v. d. Oever; Jan Dirk, zoon van R. v. Bloemendal en van N. de Wit. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: M. J. Deijkers en D. M. Rot gans. Overleden: J. Koorn, 84 jaar, echtgenoot van D. Smit; M. Lont, 89 jaar, weduwe van J. Post LOOP BEVOLKING 1940. Bevolking op 1 Jan, 1940 3190 m., 2864 vr., totaal 6054. Ingekomen 259 m., 229 vr., totaal 488; ge boren 68 m., 61 vr., totaal 129. Vertrokken: 187 m., 128 vr., totaal 315, overleden 38 m., 32 vr., totaal 70. Bevolking op 31 Dec. 1940. 3292 m., 2994 vr., totaal 6286. Vermeerdering 102 m., 130 vr., totaal 232. Ook Wieringen heeft dus in 1940 winst ge hoekt met een toename van 232 zielen. Het sterftecijfer was voor Wieringen in het afge- loopen jaar hoog, n.1. 70 tegen vorige jaren pl.m. 45. Buiten Wieringen overleden 11 in gezetenen. In Wieringen overleden 6 perso nen tot de bevolking van een andere ge meente behoorende. Er werden 9 levenlooze kinderen geboren. 41 paartjes werden in d'en echt vereenigd en 2 huwelijken door echt scheiding ontbonden. ALKMAAR DERDE ABONNEMENTSCONCERT H.O.V. MET DE PIANIST COR DE GROOT Het is een goede gedachte geweest van de organisatoren der abonnementsconcer ten deze om drie uur te laten aanvangen, een half uur later dan voorheen, want nu kunnen de bezoekers uit Schagen en om geving den trein van twee uur heen en van half zes terug nemen. Er was dan ook een behoorlijk aantal muziekliefhebbers uit -de Marktplaats in de Harmonie aan- wezig; Het orkest opende met de tragische ouverture van Joh. Brahms en het moet ons van het hart dat deze fel-be<wogen mu ziek niet die vertolking kreeg waarop wij gerekend hadden. Het klonk wat mat en het bleef wat mechanisch. Cor de Groot speelde het Pianoconcert No. 5 van Beethoven door het orkest bege leid' en met dit werk nam het orkest schit- terend revanche. Onder de soepele direc tie van Marinus Adam toonde het zich een begeleidingsinstrument waarop de pianist van maat tot maat kon rekenen. De solist, die zonder uiterlijk vertoon, rustig en be- heerscht met feillooze techniek en rij'ke klankschakeering Beethovens schepping ten gehoore bracht werd terecht daverend toegejuicht en liet, evenzoo verdiend, di rigent, orkestmeester en orkest in zijn succes deelen. Na de pauze besloot de H.O.V, met de machtige symphonie in d klein van Cesar Franck, waarvan vqqral het tweede gedeelte, allegretto prachtig werd gespeeld. Het was weer een middag van intens kunstgenot. Voor de pauze deel de de administrateur van het orkest mede, dat men hoopt volgend jaar de reeks voort te zetten, en verzocht na afloop van het laatste concert in Maart a.s. het diploma in te leveren, voorzien van naam en adres, opdat de administratie met de bezoekers het noodige contact kan bewaren. HEER-HUG0WAAR9 Toen, nu ruim 34/2 jaar geleden de heer Groot, als gemeente-opzichter ontslag vroeg wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, een gezond, opgewekt., joviaal man, met een open blozend gelaat en hem dit werd verleend onder de aanbieding van de gemeente-medaille van verdiensten, vermoed den wel weinigen, dat de periode van rust, voor het grootste gedeelte gekluisterd aan een ziekbed, dat tevens zijn doodsbed zou worden, zou moeten worden doorgebracht. (Foto archiel; Van totale rust was na het verkregen ont slag echter geen sprake. Totale rust is thans verkregen, nadat met moeite de verschillen de functies, die hij na zijn ontslag nog bleef waarnomen, hem a.h.w. uit de handen waren gewrongen. Deze geestelijk en phsysiek ster ke mcrisch wilde van geen rusten weten, zoo lang het nog dag was, ofschoon de langzaam het gestel ondermijnende kwaal af en toe in duidelijke teekenen sprak. Tot -zoolang mogelijk bleef hij o.a. zijn be langrijke portefeuille dor „Nederlanden van 1845" boheeren, die onder zijn toezicht, ge schiktheid en onkreukbare trouw een band vormde tusschen maatschappij en verzeker den, waaraan niet te tornen was. Nog kort geleden is het, dat hij ontslag vroeg als brandweercommandant, een func tie, waaraan hij met hart en ziel verknocht was. Niet dan gedwongen lei hij het vorig jaar de pen neer, die lange jaren in de boeken der Woningbouwvereniging „I-Iugowaards Belang" cijferreeks na cijferreeks had neer gezet. Cijfers van die regelmatigheid, die het kenmerk zijn van den vakman-timmerman, die lijnen weet te teekenen in altijd dezelf de vaste verhoudingen en wiens oog die vaste lijnen op het papier voor zich ziet ook al als ze er nog niet staan. Ook in andere boeken waren diezelfde cij fers te zien. Jaar na jaar. Ongekunstelde rechte duidelijke cijfers; ongekunsteld en recht als het karakter van den man, die ze neerschreef. We denken aan de prot.estantsche vereeni ging tot. ^iekenhuisverpleging. Een vrij, onafhankelijk mensch is heenge gaan. Sterk zijn do trekken op het gelaat. Ook nu nog, nadat na twee jaar „madderen" de groote omsluiting der eeuwigheid is geko men, niet dan na feilen strijd als van man tegen man. In stillen eerbied staan we aan het doods bed. Dan vallen ons tegenover den neef van den overledene plols de woorden van de lip pen: Westfries tot in den dood, 100 West fries. Het hooge voorhoofd, de krachtige ka ken, de twee jukbeenderen, de knevel, de sterke kin. Bij zijn vijf en twintigjarig ambtsjubileum plaatsten we boven ons opstel de woorden:- „Roodwangig, blauwoogig, blondharig en sterk." „Forsch van gestalte en krachtig van hand", zouden we er nog bij kunnen voe gen. Maar dat was toen 4 Rust zacht Aris Groot, -rust zacht gij, die zoovele feestelijkheden in onze gemeente or ganiseerde. rust zacht gemeenschapsman in den besten zin van het woord, rust zacht gij, wien alle politiek gekonkel vreemd was, rust zacht gij, wien het krenkende en kwetsende woord niet over de lippen kwam, gij, die jo viaal'en vroolijk en hartelijk cn opbeurend kondt zijn, gul in geven en gul in daden, ook nog toen gijzelf vermoedelijk al lang diep in uw binnenste voelde dat daar iets niet in orde was. W1ERINGERMEER SLOOTDORP FUNCTIES VERDEELD De gymnasliekvereeniging „Vlug en Vaardig" deelt mede, dat de bestuursfunc ties als volgt zijn verdeeld: C. Koster, voorzitter; mej. F. S. I-Ioman, secretaresse; mej. C. Rikaart, wnd. secre taresse; J. Bijpost, penningmeester; H. Struik en de dames R. van Ee en J. F. AvisAllan, commissarissen. Daar de toestemming van de Proc.-Gene- raal nog niet afkwam kon nog niet met de oefeningen (onder leiding van den heer K. Slot) worden begonnen; het bestuur hoopt deze toestemming door de reeds ge dane stappen in die richting te kunnen be spoedigen. De aanvangsdatum zal dan t.z.t. in dit blad bekend gemaakt worden. Op het stadhuis te Den Helder heeft men begin Januari een voor- loopige telling gehouden van de bevolking der stad, d.w.z. van het aantal menschen, dat nog in het bevolkingsregister van Den Helder staat ingeschreven. Daarbij zijn dus ook de menschen, die tijdelijk geëvacueerd zijn en allen, die da gelijks heen en weer reizen. Kort om alle Niemvediepers, die Den Helder geheel of gedeeltelijk trouw zijn gebleven. Wij gaven hierover in ons blad van Zaterdag reeds ccni- ge cijfers. Die telling heeft uitgewezen, dat Den Helder in 1940, als ge volg van den oorlog pl.m. 10.000 inwoners verloren heeft. 'Op 1 Januari 1940 bedroeg het aantal inwoners 37.328, op 1 Januari 1941 27.950. Waarom ging men heen? Waarom hebben deze menschen zich af laten schrijven? Niet. omdat men het in Den Helder beu was. D e eerste oorzaak was natuurlijk de angst voor de bombardementen. Men vluchtte, doch dacht er aan vankelijk niet aan zich als Hel- dersch burger te laten afschrijven. De meesten hoopten binnen enkele maanden weer hun wo ning te kunnen betrekken. De oorlog duurde echter langer dan men gehoopt had en velen be gonnen zich bezorgd te maken over de distributie. Zouden zij, als inge schrevenen van Den Helder, in hun tijdelijke woonplaats wel even .vlot geholpen worden als dat met de eigen inwoners het geval zou zijn? Maar met de kolendistributie kwa men de eigenlijke moeilijkheden. Men had vrijwel overal slechts brandstoffen voor de eigen ingczc- ncn. Dat werd de aanleiding voor veel menschen, om den band met Den Helder voorloopig door te snij den en het verhuisbiljet op te vra gen. Deze groep Helderschen zullen veelal straks weer terugkeeren. Uit practische overwegingen lieten zij zich overschrijven naar een andere gemeente. De groep gepensionneerden. Dan is er de groep gepen sionneerden, de menschen, die in Bussum, in Haarlem, in Den Haag evengoed hun pensioen uitbetaald krijgen als in Nieu- wediep. Velen van hen hadden een eigen huis in Den Helder. Ze bleven lang. Er waren er die aanvankelijk vertrokken, doch vóór den herfst terugkeerden. Totdat de bombardementen van half October.en het laatst van October hen deed besluiten ook hun eigen huis maar te laten voor waf. het, was cn elders rust en veiligheid te zoeken. Ook van hen lieten zich schrap pen uit, het bevolkingsregister. Ver wacht mag echter worden, dat de moesten straks weer naar Nieuwe- diep terug zullen koeren. Het eigen huis en de Heldersche sfeer blijven trekken. Ilier staat tegenover, dat lang niet allen huiseigenaar zijn cn er ongetwijfeld onder zullen zijn, die het. in de nieuwe woonplaats goed bevalt cn zich daar blijvend vesti gen. Deze groep Heldersche bewo ners zal dan ook wel een verlies post laten zien. Hoe groot, die zal «ijn is uit den aard der zaak moef- lijk te begrooten. De Marine. Het groote contingent Marine- menschcn dat naar elders werd overgeplaatst, dat. tewerk werd gesteld bij den opbouwdienst en andere diensten in Nederland, dat tijdelijk naar Duitschland ging; zal eerst terugkeeren, als de Marine weer Den Helder als Marinebasis in bezit neemt. Hier beteekent het uitspreken van een oordeel zich geheel aan veronderstellingen wagen. Hoe loopt deze oorlog, die zich tot een wereldkrijg dreigt uit te breiden, af? Hoe zullen de verhou dingen zijn na deze geweldige ka pitaalvernietiging? Wij, nóch iemand anders kunnen hier een voorspelling doen. Het eenige waarop men bij een afwegen der toekomstmogelijkheden met vertrouwen mag wijzen is de goede strategische positie van de stelling Den Helder, waaraan zelfs de meest intense vernieling niets vermag te veranderen. Dit feit mag zeker als een gunsti ge factor worden beschouwd bij de vraag of blauw-gerokte marineman nen met hun gezinnen zich in de toekomst weer in Den Helder zullen gaan vestigen. Geen pessimisme, maar.... ook geen ongegrond opti misme. Bij de beantwoording van de vraag of er reden is om aan te ne men, dat na afloop van den oorlog een goed deel van de 10.000 „de serteurs" weer naar Den Helder zullen terugkeeren, doet men niet verstandig zich aan pessimistische voorspellingen over te geven. Het is zeer goed mogelijk dat de machten, die dan te hevelen hebben van 'Juttcrstad een machtig mili tair bolwerk maken. Dan kan de stad zelfs uitgroeien buiten haar vóór den oorlog bereik te grenzen. Maar het is ook denkbaar dat dc Westerschc naties straks ademloos ter neer liggen, niet bij machte om de groote lasten van een marine te dragen. En er kunnen zich bovendien nog zooveel mogelijkheden ten aanzien van alles wat militair is, voordoen, dat wij zouden zeggen: Jutters, houdt goede moed. Er is geen reden tot wanhoop. Maar houdt toch de koppen koel en laat U niet „gaan" op een door niets gemotiveerd op timisme. 't Kan vriezen en 't kan dooien, 't Is goed met alle mogelijkheden rekening te houden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5