Reilt ionyetv) en meisjes! Nieuw Raadsel ïiaaój de koningin der bloemen Wm Het dappere hondje Hier ben ik weer. Wat vond ik dat jam mer, dat ik jullie de vorige maal niet kon echrijven. Helaas... er waren dringende re denen voor. Er ligt een hele stapel briefjes te wachten op beantwoording en daar ik wel verplicht ben ze deze maal allemaal te beantwoorden, zijn de antwoorden misschien ditmaal iets kleiner dan gewoonlijk. Daar is niet3 aan te doen. Er zijn verschillende vaders en moeders, die ditmaal schrijven, omdat hun jongen of meisje ziek geworden is. Ja, er zyn heel veel mensen naar bed met griep. Ik zelf voel me ook niet al te lekker meer. Van die Scheuten door de zift, pyn in het hoofd en duizelig. Ik slik asperine, drink liters citroen kwast en lig vroeg te bed. Laten we hopen dat het de deur voorbijgaat. De prijs werd gewonnen door: BEPPIE KOLE, Kneesweg 18, Anna Paulowna En nu de briefjes: Annie Schryver, St. T aarten. Hou jij veel van hardrijderij op de schaats? Nu, zeker wel, hè? Ik mocht er vroeger ook dolgraag naar kijken. Hoe vindt je het dat jullie een maand vrij-af van school gekregen hebben? Ja, ja, die brandstoffen hebben wat op hun geweten. Alie Groot Hier een vriendin, die me onder anderen vertelt dat ze op de ver jaardag van Jannie „reuze ?ol" gehad heeft, maar... die vergeet haar woonplaats te ver melden. En nu weet ik natuurlijk niet waar dat is. Maak je het de volgende week bekend Trijntje Schoehuys, Schagen. Tjaaa... als je schaatsrrjdt, dan beloop je de kans te vallen. En... dat is jou ook gebeurd. Maar ik denk, dat je je daar niet veel van aan getrokken hebt, is het niet Welke Holland se jongedame vindt het erg al3 ze „ijs- ruiter" wordt? Dag! Jan Mekken, Schagen. Wat een aller aardigst versje stuur jy mij toe, Jan. Ik zal het bewaren. Misschien kan ik het te zyrier tijd voor de krant gebruiken. Leuk, dat je me schreef, ondanks het feit dat je het raadsel niet meer had. Dat stel ik dubbel op prijs. Aagje Borst, Schagen. Fy'n Aagje, dat jij die prijs gewonnen hebt. Het is een mooi boek en nu moeder het voorleest zul je er dubbel van genieten. Die kan je dan de ge deelten, welke je niet helemaal begrijpt, uit leggen. Dag! Jacobus Schouten, Breezand. Twee brieven tegelijk van Jacobus. Nu, jij kunt schrijven, zeg. M'n welgemeend compliment En wat zijn de brieven keurig geschreven, beste vriend. Heb jij een hoog cijfer op het rapport voor schrijven? Rietje Zwaag, Schagen. Of je mee mag doen...? Natuurlijk Rietje. Je weet m'n standpunt, hoe meer zielen, hoe meer vreugd! Jy bent nu dus ook club-lid. Tot volgende week! Aafje Spaans, Schagen. Ik zal met je wensen rekening houden, Aafje en deze week weer eens een extra-makkelijk raadsel op nemen. Zo als je het ziet, los je het op. Kijk zelf maar. Zo naar je zin? Kees Kweldam, Schagen. Hartelijk dank voor de tekening Kees. Wat heb je die autobus keurig getekend. Je bent een tekenaar van jewelste, hoor. Kryg ik er nog eens een voor m'n verzameling Ik stel er heel veel prijs op. Beppie Kole, Aanna Paulowna. De raadsels, die je hebt opgelost, moeten uiter lijk Dinsdagmiddag 12 uur in de bus zijn, Beppie, willen ze nog in aanmerking komen voor de prijs. Dus... daar rekening mee houden. Het komt nog steeds voor dat vrienden en vriendinnen te laat de raadsels en brieven te laat inzenden met alle gevol gen van dien. T. Koorn, Nieuwe Niedorp. Wat ver velend dat onze vriendin ziek geworden is en te bed ligt. Tjaaa... er zijn nu heel veel jonge mensen ziek en laat ons hopen, dat die aardigheid weer spoedig achter de rug is. Nu schryft vader en dat vind ik heel aardig. Groeten aan Uw dochtertje en... voor Uzelf. Marlet je Eriks. Volgende week een lange brief? Daar wacht ik dan op. Dag! Jack v. d. Cappelle, Schagen. Een grote brief van Jack. Nu, dat. ben ik al van hem gewend. Jack schryft meestal 3 of 4 kant jes vol. Moest je briefpapier lenen bjj je zuster? Vindt ze dat zo maar goed? Annie L\jpost, Valkoog. Jou moet ik als nog hartelijk feliciteren met je verjaardag, Annie. Daarvoor had ik tot nu toe geen gelegenheid. Het is een gezellige dag ge worden, hé? Dag! Janni Bypost, Valkoog. Wat een uit stekend rapport heb je gehad, Janni. Dat is een felicitatie waard. Ben jij zo goed thuis in de geschiedenis en aardrijkskunde? Dat vond ik vroeger ook altijd van die fyne vakken. Tiets v. d. Cappele, Schagen. Ja, die Helderse mensen hebben het nu hard te verantwoorden Tiets; vooral nu de winter zo ongekend streng is. Ja, die moeten wel heel erg ondervinden, dat het oorlog is. Laat ons hopen dat 'iet gauw, heel gauw vrede is. Gerie van 't Oever, Breezand. De eerste i brief van Gerie. Wat is die bijzonder netjes geschreven Gerie. Een tien! Krijg ik vol gende week weer een brief van je? Tini Koorn, Nieuwe Niedorp. Er is welhaast geen fijner sport te bedenken dan schaatsenrijden, Tini. Een echte Hollandse sport. Jy houdt er zeker heel veel van, hé? Dat kan ik me begrijpen. Nelly v. d. Oord, Nieuwe Niedorp. Schrijf je volgende week meer Nelly? Laten we dat afspreken, want het briefje, wat nu voor me ligt is aan de kleine kant. Tot volgende week. Bep Tijsen, Wieringerwerf. Hartelyk dank voor de bonnen Bep. Wat zyn we daar blij mee. We kunnen ze zo goed gebruiken. Wil je ook moeder er voor bedanken? Trien Tijsen, Wieringerwerf. Wat was dat weer een echt gezellige brief Trien. Jij en Bep schrijven altijd brieven, die ik dik wijls tweemaal overlees. Dat wisten jullie niet hé? Ook jij bedankt voor de bonnen en tot volgende week. Ger van 't Oever, Breezand. Ja, het briefje van jou was te laat aangekomen, Ger. Het beste is het Maandag of Dinsdag morgen even aan het Bureau af te geven. Dan krijg je altyd antwoord. Zusje en Lienke Ftrwerda, Kolhorn. Wat ziet dat rapport er weer prima prima uit, Lienke. Dat is een felicitatie waard. Ik denk dat vader en moeder er wel heel blij mee geweest zijn. Is dat niet zo? Bedankt voor je gezellige brief, hoor,. Dag! te O... wat dom. Hier een vriend of vriendin, die schrijft dat ze weer mee wil doen, maar... vergeet naam en adres te vermelden. Hoe moet ik dat nu uitzoeken Ik zit met m'n handen in 't haar. Coba van Ham, Anna Paulowna. Coba houdt blykbaar veel van rode inkt en ze schrijft er ook haar brief mede. Maar wist je wel beste vriendin, dat dat heel slecht voor de ogen is? Heus waar. Piet van Ham, Anna 1'aulowna. Nu Piet, aangename kennismaking en... leuk dat je mee gaat doen. Worden we goede vrienden? Ik heb er zo'n idee van. Ook al een rode inkt-schrijver. Nu, je weet hoe ik daar over denk. Tini de Vries, Barsingerhorn. Is Lienke Ferv rda je vriendin? Dat is een vriendin van my ook en... een goede. Wij schrijven elkaar ai een heel lange tyd. Wist je dat? Grietje tapel, Sijbe karspel. Dank. hr .telijk dank voor je mooie tekening. Wat staat die jongeman daar keurig uitgebeeld. Heb je een hoog cijfer voor tekenen? Annie Keesir.-.n, Kolhorn. Annie ligt... net als zovelen op het ogenblik... ziek te bed en vader schrijft nu in plaats van zijn dochtertje. Nu, dat stel ik op prijs meneer Keesman. Wilt U Uw dochtertje hartelijk van my groeten en haar het allerbeste toe wensen Tjeerd van der Woude, Wieringerwerf. Tjeerd vraagt me of hij net zo'n grote brief terugontvangt als... Trien en Bep Tijsen. Nu, dat is me ook wat. Eeilyk gezegd, meet ik de brieven nooit ut, maar... ik zal m'n best doen. Doe je niet mee met „D ie inee" Ik ken het blad wel en het is wel aardig. Maar mee te doen met twee raadsel'crante heeft natuurlijk, net zoals je zegt, weinig zin. Ato Vader, Cailantsoeg. Het boek „IJe 3 matrozen van Michiel de Ruyter" va.t dus wel bij je in de smaak' Dat wist ik wel vooruit. Want het is een schitterend boek. Ik heb het zelf verscheidene malen gelezen. Geniet er maar van! Wim Boontjes, Stolpen. Haaa... die sneeuwballengooier. Ik ben biy, dat je mij niet gezien heb in die dagen, want ik denk dat ik dan ook wel de nodige ballen tegen m'n hoofd gehad zou hebben. Is het niet? Geertje Beens, Kolhorn. Allereerst Geertje... hartelijk dank voor de heel mooie tekening op linnen. Wat heb je je best daarop gedaan. Nog eens: vriendelijk bedankt hoor. Natuurlijk mag je je poëziealbum éven aan kantoor afgeven. Breng haar maar. Coba Blom, Petten. Coba heeft een by- zonder mooi huis voor me uitgetekend. Nu, of ik daar bly mee was. Er staan heel veel bloemen voor en daaruit begrijp ik dat het zomer is. Verlang je ook zo naar de zomer, Coba? Marianne Braaf, Wieringe -waard. Dat was heus niet zo'n kort briefje Marianne. Ik ontvang er wel kleiner soms. En dan... deze brief was keurig geschreven. Corrie Bakker, Julianadorp. Ook jullie thuis hartelyk dank voor de bonnetjes. Wé waren er best mee in om schik, dat zul je zeker wel begrijpen. Vergeet vooral niet vader en moeder er voor te bedanken. Tot volgen de week Corrie. Elly Kweldam, Schagen. Elly is een kunstenares. Behalve dat ze me dikwijls alleraardigste versjes stuurt krijg ik nu een pracht van een tekening van haar. Wat verwennen jullie me toch Elly... m'n com pliment hoor! Sari Schadee, Breezand. Het geheim dat is maar goed ook. Kryg ik volgende week weer een brief van je? Ja...? Dit was tevens het laatste briefje. Tot volgende week allemaal! Oplossing raadsel vorige week e i pen klei k 1 e 1 i roer kei i k Goede oplossingen ontvangen van: Schagen: Koosjè B„ Annie Gré K., Piet B., Wim B. Oudkarspel: Trynie Z. Valkoog: Ali G. Wieringerwerf: Trien T., Bep T. Nieuwe Niedorp: Sietske B. Kolhorn: Zuske en Lien ke F. Anna Paulowna: Beppie K. Sybekarspel Grietje S. Wieringerwaard: Tjeerd v. d. W. Mijn geheel bestaat uit 14 letters en is iets, dat je op het ogenblik in handen hebt. 1, 8, 3, 9, 7, hees 2, 6, 13, 14, geldstuk. 5, 12, 11, 6, 13, waarmee je kunt naaien. 3, 12, 4, 7, siert je hoofd. 11, 10, 1, 14 verdient 's avonds ieder die overdag hard gewerkt heeft. De slimme vos In een bos woonden eens twee vossen, die nog nooit ruzie hadden gehad. Op een goede dag zei de een: „Kom, laten we eens ruzie maken." „Best", zei de ander, „maar hoe moeten we beginnen?" „Och, dat kan nooit erg moeilijk zijn. Als die tweebenige wezens het kunnen, waarom zou het ons dan niet lukken?" Ze probeerden het toen op allerlei ma nieren, maar het lukte niet. want steeds was een van hen bereid om de a.-der zijn zin te ge—n. Einde'ijk haalde de een twee stenen te voorschijn en zei: „Hier liggen twee stenen, daar zullen ruzie om maken. Nu beginnen we: deze steen is van mijl" „Best", zei de andere vos, „hou 'em maar en wees gelukkig". Toen draaide hij zich om en liep weg. „Maar zo krijgen we nooit ruzie!" riep de ander, terwijl hij z'n vriend achterna liep en over z'n snoet likte. „Weet je dan niet dat er twee nodig zijn om ruzie te maken?" EEN KUNST/E Het spookwiel We gaan voor spook spelen. Wie doet er NIET mee? Want een wieltje laten draaien zonder wind, dat is spoken-kunst. Een beddelaken over je jasje, ,zou in dit geval erg indrukwekkend zijn!II Spoken! We beginnen! Zorg, dat je een mooi, glad staafje hout te pakken krijgt. Een gladgeschaafd kachelhoutje is ook best te gebruiken. In 't staafje snijdt of zaag je gleufjes, zoals dat op 't voorbeeld is gedaan. Je moet kijken bij 2. Van die gleufjes hoor je straks nog meer. Nu eerst wat anders. Van een stuk karton knip je een cirkel van 5 cm. middellijn. Die cirkel tandt je uit voor de fraaiigheid. Dan prik jp hem aan een flinke speld en de speld prik je in de staaf. Waar je moet prikken, kun je alweer op 't plaatje zien. Als dat gebeurd is. zijn we aan 't spo ken toe. Wij krassen dan met onze nagels over de gleufjes. De cirkel gaat draaien en dat dit spokènkunst is, daaraan twyfelt dan niemand meer! Hoe lang roo t tren al tabak 1 ..Dat de tabak uit Amerika naar ons ge komen is, weten we zeker, maar hoe lang net al geleden is, dat ook de Europeanen de gewoonte van de Roodhuiden overnamen, weten we niet zeker. Natuurlijk hebben de ontdekkers van Amerika, het eerst zien ro ken en onder de soldaten en matrozen werd die gewoonte gauw nagevolgd. Zouden de Nederlanders het roken van de Spanjaar den geleerd hebben? Wie zal het zeggen? Men heeft heel lang geleden, toen ze bij Leiden opgravingen verrichtten, stenen pijpjes gevonden die door de Spanjaarden, tijdens het beleg in 1574 gebruikt werden. Dit zijn pijpjes met dikke stélen en vrij kleine koppen. De tweelingen Pros en Jos warén op be zoek bij tante Ida. Het was voor hen een feest als ze naar tante mochten, want ze woonde in zo'n heerlijk huis met een prach tige tuin en zijzelf was altijd zo lief en har telijk. Vreselij'- knap is ze ook, zeiden de tweelingen. Je kon z gek niet bedenken of tante Ida wist het wel. Het was mooi weer en tante stond met haar neefje en nichtje op het terras, vanwaar ze een mooi uitzicht op de tuin hadden. „De rozentuin", noemde Jos hem, want er groeiden zowat niets dan rozen. Het huis heette dan ook „Rozenhof" „Mogen we een paar rozen plukken voor moeder?" vroeg Pros. „Best hoor", zei tante, .straks als we onze thee en limonade op hebben." „Wat vind ik rozen toch prachtig!" zei Jos. „Ja", zei tante,, .de roos is ook de koningin van de bloemen. Gek, je zou je niet kunnen indenken, dat er een land zonder rozen bestond en toch was dat vroe ger zo." „Hoe kan dat nu? zei Pros. „Vroeger," zei Tante, „groeiden er alleen maar rozen in Azië. Later werd de roos naar Italië en Griekenland overgebracht. De Romeinen vonden de bloem al even mooi als wij nu en in 't begin droegen de rijke mensen een diadeem van rozen in hun haar. Dat was een dure liefhebberij, hoor. Keizer Nero moest b.v. een keer voor een diner, drie tonnen goud geven." „Oooo". zeiden Pros en Jos tegelijk. „Ik kan je nog wel meer van de roos vertellen", ging tante verder, „maar ik moet even een kopje thee inschenken, ik zip dat jullie niets meer hebt." Nadat de kopjes gevuld waren en tante op de bordjes een groot stuk taart had ge legd. begon tante weer: „Oo!< de Germanev waren dol op rozen. Zo dol zelfs dat ze hun volksvergaderin gen hielden op een plaats waar veel ro zen groeiden. Zij beschouwden de roos verder als het symbool van de liefde. Als er later, in de Middeleeuwen een meisje ging tfouwen kreeg ze een prach tige hoed of krans van rozen als bruidsge schenk. In de Zuidelijke landen bestaat nog de gewoonte om een roos te steken aan de deur van een meisje, als een jongeman wil tonen, dat hij van het meisje houdt. Ook gold de roos als hét zinnebeeld van bescheidenheid en zachtheid. Als er in het schild van een ridder in de Middeleeuwen, een roos stond, betekende dat: zachtheid ge paard aan moed. De Romeinen hielden nogal van luxe en op hun feestmalen versierden ze bekers en borden - met rozen en bestrooiden ook de vloer met rozen." Tante hield even op, want Pros zat bege rig naar de fles limonade te kijken. „Dorst, Pros"? vroeg ze. Pros kreeg een kleur. „Zeg 't maar gerust, hoor", zei tante en schonk meteen zijn glas vol. „Toe. vertelt u nog wat van rozen", be delde Jos. ..Best hoor", zei tante en ze ging door: Er bestaat een Arabische legende, die vertelt hoe de roos ontstond. Mahomed bloosde een keer zo erg, dat zijn gezicht bedekt werd met een glimmend vocht. Terwijl hij z'n gezicht met z'n handen pro beerde te drogen, vielen er twee druppels naar beneden. Uit een van die druppels ontstond de rijst en uit de andere de roos. Ook bestaat er een fabel over het ont staan van de Alpenroos. Een jongen be klom eens een hoge puntige rots, om wit te klokjes te plukken. Plotseling stond hij vonr een -ooi jong meisje, dat een iurk van sneeuw en dunne takjes aan had. „Raak die bloemen niet aan", zei ze. „want ze zijn niet van iou." Maar de jongen luisterde niet naar haar en plukte ^e toch. Plotseling betrok de lucht en de jongen viel in een afgrond, waar hii bloédend bleef liggen. Sinds die tiid is de Aioenroos rond geworden. Weet ^-t er een „Dal der rozen" be staat? Dit „Dal der rozen" ligt in Bulga rije. Na Perzië is dit land het land van de Rozen-olie. De hellingen zyn daar met ro zentuinen beplant. Als er t oo t wordt, trekken de vrouwen en meisjes naai de rozentuinen en plukken de bloemen af, die ze in zakken en manden stoppen. Die gaan dan naar de fabriek. Rozen die 's mor gens geplukt worden, moeten 's middags verwerkt zijn, anders gaat de geur er af. In de fabrieken, is de geur van die duizen den rozen zo sterk, dat je er hoofdpijn van krijgt. „Nu." eindigde Tante, „nu heb ik genoeg over rozen verteld. Jullie moest er nu maar een paar plukken." Dat lieten ze zich geen twee keer zeggen. Pros en Jos stoven het terras af en gingen aan 't werk. Na een paar minuten kwamen ze terug, ieder met een bos prachtige ro zen in hun hand. „Wat zal moeder daar blij mee zijn", zei Jos. „Weg jij"! zei ze plotseling tegen Jackie, de foxterrier, die blaffend tegen haar opsprong. „Maakt hij de rozen niet kapot?" vroeg Pros. „Nee, zei tante, „hij weet heel goed dat hij niet tussen de rozen mag lopen. Dat heb ben we hem direct geleerd. Maar nu moe ten jullie gaan, anders wordt moeder onge rust. Pros en Jos bedankten tante Ida en gin gen naar huis, waar ze moeder de rozen gaven en het .rozennieuws" vertelden. Denk aan de vogeltjes! Al een hele tijd strooien we weer gere geld voer in het kleine groene vogelhuisje voor het raam. Dat voer bestaat ten eerste uit de restjes die ons kanarievogeltje over laat, verder een paar broodkruimels, die op onze borden blijven liggen. De vogels heb ben nu in de gaten dat er bij ons voor het raam wat te halen is en elke dag groeit het aantal bezoekers. Nog drukker is het bezoek aan het stukje spekzwoerd dat we aan een draad boven het vogelhuisje aan de muur gehangen heb ben. Vooral Willi en Liesje zitten er dik wijls aan te knabbelen. Wie of Willi en Liesje zijn? Een snoezig meeuwenpaartje. Willi is de grootste. Iedere morgen komen ze en doen zich tegoed aan het spek. Eerst Willi, dan Liesje. Vooral Liesje weet veel naar binnen te krijgen. Ze houdt zich heel handig met haar pootjes aan de draad vast en knabbelt zo gemoedelijk aan het spek. Willi is niet zo handig. Die klappert aldoor met zijn vleugels, maar schiet daar niets mee op. De hele winter zijn de mezen onze gas ten. 's-Zomers bewijzen ze ons grote diens ten door een hoop schadelijke insecten in onze tuin, te verdelgen. Daarom verdienen ze het, dat we hen 's-winters niet vergeten. Puck en Pietje speelden samen En een hondje was erbij En ze hadden pret en lachte'- Puck en Pietje waren blij. Tot een man kwam aangelope En ze in een hoekje kropen Want hij was zo zwart als roet En hij droeg een- hoge hoed. Maar 't hondje was niet bang voor roet Die trok een heel brutale snoet En blafte: zwarte neger, ga van hier, Jy bederft al ons plezier. Ha-ha-ha! lachte de neger Ha-ha-ha! ik ben schoorsteenveger! Ren maar vlug naar Puck en Piet Ik bederf de pret heus niet.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6