oor den Zaterdagavond Brabantsche RADIO J Tob nooit van Dré De .J I T? Ulvenhout, 6 Februari 1941. Amico, Da's iederen avond den Dré z'n leste werk: 'n half uur te voren zet ie z'n opkamerke open, dat heeft ie den Eeker zeolank af gestaan, 't kamerke komt dan rap op temperatuur, 't bed daar wordt gewermd mee kruiken en dan, half tien omtrent, rolt ie den Eeker in 'n deken, zóó, dat ge niks meer van 'm ziet dan z'n sproetig stekelskopske, dat moeilachend uit den dekenrol stilet. Zoo draagt Dré IÏI 'm dan, locht als 'n pluimlce, de trejen op, naar 't kamerke. 't Manneke ia dan #eul moei. Want Dré III heeft 'm den ganschen werkdag haarfijn ver teld, ze hebben samen de boeken bijgewerkt, den Eeker kreeg z'n dagelijksche training 't „drukken" van den grootboek, hij kan 't nou tien keer mee den rechter- en zes keer mee den linkerarm, ja we blijven vooruitgaan maar dan, negen uren omtrent, dan is 't manneke ,.op". Dan ziet Trui 'ns 'n paar keeren veulbeteekénend van den Dré naar de klok, van de klok naar heuren kleinzeun, kuoht zoo 'ns ongeduldig, schuifelt mee de klompen net of ze zal opstaan, afijn, dan heelt die goeie ouwe ginnen rust meer, veur den Eeker tot z'n mager neuske onder den wol ligt! En ligt den sproetenkoning dan eindelijk lijk 'nen vorst onder de dekens en kussens, dat kunde den Dré overlaten! dan begint Trui fluisterend te foeteren, „dat 't 'n ongeperrementeerd schandaal is, om dat bordpapieren kwicbuske zoo af te tobben" en „zal z'er werk van maken bij den dokter!" Verlejen weck op 'neu avond, als den dag gevorderd was tot Trui's-vijf-minuten-zacht- gesjamfoeter, dan wreef m'n baaske zoo'ns plazierig in z'n handen en zee, dwars over Trui's ripplementen henen: „m'nen Eeker komt er weer lekker in, opa!" „Ge bedoelt, Dréke?" „In de,zaken!" 'k Had moeite den lach van m'nen kop te houwen. Of er heelegaar ginnen ..Ouwenbosch" is, ja..., of er gin Trui in den huis was, zoo royaal, zoo plazierig, zoo handenwrijvend kwam er dat uit: „in de zaken!" Ik zweeg. Knipte 'n onmerkbaar ©ogske naar m'nen deurzetter. Maar Trui vroeg, mee 'n schel klanslte in de stem: „wablief Den Dré keek Trui 'ns lollig aan. knikte toen, mee 'n knipoog, iets te vriendelijk toe. „Daar zuide van vegen, snotneus!" ant woordde Trui: ,.'t manneke is geroepen in den dienst van Onzenlievenheer en nie in den dieën van de „Brabantsche Groentencentrale". Twee felle kleurkes begosten te blinken onder Trui's oogen. Vast knepen heur lippen samen, tot 'n neerwaarts gebogen streep: Trui vrat heur bloed op! Maar Dré III stak 'n pepke aan. begost op en neer te loopen deur den huis. Hij had iets, den stuggen tiep. Maar teugen dat ge-ijsbeer is Trui nie bestand. Dus vroeg ze 'm na vijf minuten: „zitte gij soms mee 'n ei?" „Ik loop daar te denk°n, Opoeke-van-me..." Toen keek Trui 'ns omhoog, boven heuren bril, liet 't stopwerk even rusten. En 'r oogen vroegen verontwèèrdigd: „motte mij hebben soms, aap?" Maar onverstoord herhaalde den Dré z'nen vriendelijken aanloop van woorden: „ik loop daar te prakizeeren, Opoe- ke-van-me, dat 't toch eigenlijk nie te pas komt den Eeker in jouw nachtponnen te steken en jou te laten kluuten, opoe, mee z'n tekort aan waschgoed!" „Nou...En...? vroeg Trui wantrou wend. „Ik rij Zondag 'ns naar den Ouwenbosch en haal daar een-en-ander van zijnen uitzet verom." Trui wou iets zeggen; de kleurkes begosten te gloeien als kooltjes! Maar den Dré ver volgde toen: „Broeder Overste zal ook wél begrijpen, nou mee dat texlielpuntengepruts. dat den Ee^er moeilijk Zaterdagsavonds naar „de III Coninghen" kan komen, om z'n eigen te verschoonen daar!" Amico, m'nen lever krulde mee al z'n pun ten teugen m'nen buikwand op. Wat had ie die ouwe Trui daar vastgezet. Ze bleef 'm aan— kijken, heuren kop in d'hoogte, naar dieën uit geslepen compagnon van me. 'k Zag haar slikken. Eindelijk had ze 't „Goed! Bre g dan var. alles twéé stuks mee, nie méér, verstade.' dan kan 'k 't. wel redderen „Dut klasjeneer' ik wel mee Marcus," zee- t-ie luchtig. „Daar valt wijers niks te jklasieneeren: gg' doet maar datte. wa-d-ik oe zeg," snibde Trui Toen boog ze den kop weer naar den schoot vol stopwerk, nie heelegaar gerust op de be- doel'ngon van haren kleinzeun, teugen wien ze al 'ns meer 't looike moest leggen...' „Hè. opoe, ge mot me nie zoo afsnaauwen," pru:lde-n-ie goeiig-spott'ënd„ge meent er omiruh s toch niks van." Onmiddellijk glee den strak ken trek van wantrouwen van Trui's gezicht. Maar fel sprak ze: ..teugen jou is den duvel nog nie opgewassen!" In de bedstee lag Trui nog te murmereeren. „Dcr.kte da 'k 'm nie vo l? Da'k nie snap waar .e op aan wil sturen?" „Och. Trui, ge vit genogt hop ons baaske aan den Eeker verknocht is. En als z'n roe- ping écht is, dan..-, dan valt er toch niks aan te doen." „Da's allegaar best mcugelijk, maar..." „Wel te rusten, wefke!" „Trek me niet bloot." „Wel te rusten, wijf!" „Sloppèl". 's Zondags spande Dré III de sjees in, ria den eten, gohg mee 'nen seel bodschappen van Trui en van den Eeker op pad. „Rijde nie meer, opa?" vroeg ie plazierig. „Neeë. Dré. 'k gaai proppen, man." Ik docht, ik -blijf er tusschenuit. 's Avonds kwam ie verom mee den Eeker zijnen koffer ên volledigen uitzet. „Ik heb zóó gedocht, opoe, en Marcus was 't mee me ééns: nou kunde gij meteen den heelen boel nog 'ns nakijken op ripperatie en zoo!" Trui stond geslagen. Simmen stond T nader dan 't lachen. „En... en dat heilig beeld...? vroeg ze: „motten daar soms ook knoopen aan gezet worden...?" ,,'k Was tóch bezig mee inpakken," ver ontschuldigde den tiep z'n eigen: „en ik weet, hoe ie aan dat beeld gehecht is!" Trui keek naar den Eeker, maar die zat mee kinderlijk plazier naar z'nen koffer te kyken, naar de spullekes, die hij zoo lank had gemist. „Is er mijnen missaal bij, Dré?" „Zekers!" „En 't vetpotje dat veur 't beeld mot staan? „Ook al!" „En m'nen potternoster „Astemblief." „Hoe hebt ge die gevonden, Dré?" vroeg den Eeker vol bewondering: „die zat toch... „In ouwen werktoog, ja! Maar die hong achter de deur van oew kamerke en ik docht zoo. 'k zal 'ns efkes in den achterzak voelen." „Ma... ma...i maar ge hebt alles meege bracht!" zee Trui verschrikt. ,,'t Was één moeite,' 'gaf den Dré geduldig ten antwoord. Trui, woedend teugen mij: „wat hè'k oe ge- zeed Jouw 1" „Mij? Wanneer?" „Van de week?! Op bed Ik draaide weg, den eiH op. 'k Was een wèèrgaren! Van den eenen kant vond ik dat al dieën tijd mee glanzend' oogen, Ti'ui wel 'n bietje gelijk had; van den anderen kant kost ik 'n groot respect veur m'n baaske nie wegdrukken, veur dieën tiep, dieën. ver- overèèr. die alles naar z'n handje wit te zet ten. Daar toch eigenlijk den Eeker uit 't klooster had gehaald mee 'n koud smoesje over textielpunten. Toch den Eeker 'ns polsenEn 'n uur later, dan zee ik zoo: „alles is nou weer hier, eeT Êeker?" ,.'k--GelooiHt wel, baas." „Wat doende ncu, als ge beter bent?" Onbegrijpelijk keek is me aan. „Wablief, baas?"- „Wat of ge nou doet, als ge beter zijt! Gade dan weer werken op den kloosterhof, of..., of blijf de hier, op onze hof?" 't Manneke zag me aan, 'nen diepen groef in 't veurhoofd, Dan zag ie naar Dré III. Dan naar Trui. 't Was efkes heel stil. 't Zweet brak den Eeker uit. Dan beefde z'nen mond en hij bromde „Kweetnie." „Daar wordt ie weer ziek," zee Dré III. „Hou-d-oewen snebbei," zee Trui. Die gong toen den nog nuuwen uitzet prontjes in de kast op stapeltjes zetten. Den Eeker ver dween, mee z'nen potternoster, onder de dekéns. Maar den anderen Zondag, Maria Lichtmis, kregen we bezoek. Na den Zondagschen koffie mee-koek, als Trui heur beste spullen, na den kerkgank, weer weggeborgen had, 'n wilde sneeuwjacht over den erf werlde, den soep smeuig stond te geuren op de plattebuis, dan kwam, op dat goeie uurke ineens 'n zwarte, veurovergebogen figuur over den witten erf. Blek, onder de kachel, blafte efkes. Den Eeker piepte: „gossiemijne" en Trui zee: „dat lijkt... 'nen geestelijke!" Dre III kneep z'n oogen 'n bietje dicht; zee „lijkt?? 't Is er enen!" Als den mensch klopte, was ik al bij de deur, gooide den klink om. „Kom binnen, kom binnen... eh... allee, da's broeder Mar cus!" „Sjuust," zee-t-ie, mee 'nen vagen lach. Ja, den Marcus is 'hen stillen, ziede. Altij alleen in z'n steeke „de III Coninghen" of in de akkers van Alverno, of mee z'n beesten, is deuzen mensch vaneigens nie druk, Zwijg zaam en ingekeerd. Mager, peezig van den landarbeid, sterk, stug. 'Nen plichtenmensch, waarop ge bouwen kunt. Wel nie direct 'nen tiep, wien ge smeeken zult lid van de prop- club te worden, maar toch 'nen kwiebus waarmee ge, vooral als boer, rap op oew ge mak bent. Want boer is ie; en goed. Dat zien wy gaauw van malkaar. Aan de manier waar op zoo eenen in den stal naar de rpnders ziet, naar 'n kliek melk in den emmer. Of, mee éenen rapgaanden blik den erf overziet. Ja, vaklui hebben malkaar gauw deur. „Kom binnen! 't Is hier „eter dan buiten." „Gèren, Dré. Maar zoo'n sneeuwbuike daar kunnen we wel teugen, man!" Dan: ,,'k heb geren 'nen kwajen Lichtmis; dat veurspelt 'n vroeg e- 'n goei veurjaar!" „Zoo is 't!" „En da's natuurlijk ons Trui!" zee-t-ie harte lijk. Nou, ge ként Trui, amico, dalijk hielp ze den Marcus uit zijnen ratgesneeuwden jas, sloeg zijnen zwarten gleuf hoed droog, vroeg of ie gin natte voeten had, v/ant dieën sneeuw dringt overal deur, of ie koffie lustte, koek, sigaren, misschien wel 'n bordeke soep straks, afijn, den eenzamen broeder-boer mocht van Trui langs 'n spleet in den Hemel kijken. Teugen Dré III zee-t-ie: „dag smellap" en die twee woordekes leken mij hard op den titel van 't stuk, dat den Marcus hier kwam opvoeren...! Dan gong ie naar den Eeker, die 'nen open mond en -'n lachend kopke vol spanning had zitten toezien en afwachten. Die twee, ge kost 't voelen, kenden malkaar goed! Dalijk gong broeder Marcus bij den Eeker zitten, lee z'n hand zachtkes op den Eeker zijnen schouwer, en zee: ,,'t stillekes in de III Coninghen, Eeker." - Den Eeker keek'in gepeins vooruit^ knik kend gong 't 'kópkg ;jCp-en-h?er cfam'zee-t- ie: „dat geleuf ik. 'BJroeder Marcus." „Gaauw beter wónden, Sjaak!" Dén'Eeker knikte. Zee: „kweetnie." Maar Marcus gong daar nie op deur; dié twee kénnen malkaar! „Ge mot de vriendelijke groeten hebben van broeder-overste, van den novicemeester, van al de postulanten en... en van onzen dokter! En of ge weer rap verom komt, mot ik oe van huilie allemaal vragen!" „Jaa...? Hebben ze dat gevraagd g'had...? „Allemaal! En hiér..., kek 's jonk," toen nam ie z'nen gebejenboek uit den achterzak, nam daaruit 'n prenteke, „en hier 'n prenteke, da'k oe geven mot van onzen rector Wat wekt genegenheid? Eer spreekwoord zegt: „de afwezigen heb ben ongelijk". Het gebeurt maar al te dikwijls dat, indien van een groepje menschen dat zich onderling genoeglijk heeft onderhouden, er een vertrekt de achter geblevenen minder waardeerende commentaren op de afwezige ten beste geven. Het tegendeel hiervan ondervonden wij onlangs. Een dame verliet als eerste het gezelschap dat bijeen was, met de verontschuldiging, dat zij nog een zieke moest bezoeken. Toen zij weg was. zeide iemand: „dat is een lieve vrouw. Ik had haar nog niet eerder ontmoet" „Ja, ik mag haar ook altijd bizonder graag", zei een tweede. Nummer drie constateerde: „Iedereen mag haar graag". Een v-erde merkte spijtig op: „Ja, en waar om eigenlijk? Ze is niet mooi en niet geestig en niet bi zonder goed gekleed". „Maar wat j'j daar zegt, zou zij nooit zeg gen", antwoordde de tweede spreekster met een fijne glimlach. „Hoezoo? Wat bedoel je?" antwoordde de andere, een kleur krijgend. „Net wat ik zeg, Ella spreekt niet veel over anderen, en wanneer ze het al doet, is het altijd in waardeerende zin." „Ja dat is zoo", stemde een levendig vrouw tje in. „Ik heb haar nog nooit een onaardige opmerking over wie dan ook hooren maken." Er ontspon zich een lang gesprek over de reden waaren iedereen „Ella" zoo graag mocht, en tenslotte waren allen het erover eens dat het was doordat: 1. Zij volkomen natuurlijk was en zich nooit op den voorgrond 9telde. 2. Zij een werkelijke belangstelling had voor haar vrienden, vooral dan wanneer deze in moeilijkheden verkeerden. Een belangstelling die bestond ut weinig spreken, aandachtig luisteren en zoo noodig met raad en daad bjjstaan. 3. Zij volkomen betrouwbaar was, zoowel wat betreft het houden van beloften als het zwij gen over dingen, die haar in vertrouwen verteld waren. Dat zijn betrekkelijk geen buitengewone eigenschappen, maar toch zijn ze zeldzaam, en vooral de combinatie van de drie vindt men zelden. Weinigen van ons zijn volkomen natuurlijk; men wordt graag aangezien voor wat beter, wat intelligenter of wat rijker dan men is. En de oorzaak is, dat men het verlangen koestert, op den voorgrond te treden. Punt twee en drie zijn dikwijl, onvereénig- baar. Hartelijke menschen, die wat voor hun vrienden over hebben, zijn dikwijls geneigd tot loslippigheid. Loslippigheid kan men leeren beheerschen. Wat meer belangstelling en offervaardig heid tegenover hen, die wij toch onze vrien den noemen, kunnen wy aankweeken. Dit beteekent meteen het bestrijden van egoïsme, en wie minder egoïstisch wordt, zal de neiging van op den voorgrond te willen treden, ver minderen en dit zal weer een natuurlijker optreden ten gevolge hebben. Voor wie ons met het argument zou willen komen, dat men al of niet betrouwbaar is van huis uit, willen wij toegeven, dat daarin waar heid schuilt. Maar dat er dikwijls aan onze betrouwbaarheid iets hapert zonder aange boren unfairheid, maar door de gewoonte om er dingen uit te flappen in onnadenkendheid, dingen die wij eigenlijk niet het recht hebben te verspreiden, en dat is wel degelijk te corrigeeren. hij heeft er 'n krachtig gebedeke op geschre ven veur spoedige beterschap!" „Hoedikkels mot ie dat innemen?" klonk ineens de stem van Dré III, die z'n eigen aan de tafel, mee den vuist onder 't hoofd, te verbijten zat. ,,'t Is tóóch...!" schrok Trui. „Jou krijg ik wel, smellap," zee den Mar cus lachend. „Wij hebben 't in den Ouwen bosch van de wéék nog al 'ns over jou g'had!" Toen: „gij kwam verlejen week toch twee hansjoppen halen, ee? Veur den Eeker?? „Nou...! vroeg Dré III mee prachtige verwondering. „Nou Man ge hebt onzen Eeker com pleet verhuisd!" „Onzen Eeker? Ge bedoelt: mijnen Eeker, broer!" Toen. zweeg- Marcus. Hij keek mij, dan Trui 'ns lachend aan. D'n kearel begreep. En hij zee dan: „Dréke, 't is mee jou nog altij sjuust als vroeger op ons instituut: ge bent en ge blèft 'nen smellap, maar wij kunnen toch nie kwaad op jou worden!" Toen heb ik de lekkerste sigaar uit de kast gehaald die 'k bezat en teugen Marcus ge- zeed: „gooi dat end weg en rook deus! Doe me dat plazier!" Broeder Marcus is pas weggegaan teugen den avond. Hij is heel den verderen Zondag onzen gast gebleven. Op 't end heeft den Dré de sjees „dan maar" ingespannen en z'n teu genpartij" naar den Ouwenbosch gerejen. Maar zoo, amico, zoo wordt er op den oogen- blik gestrejen om 't Eekerske, dat eertijds zoo onaanzienlijke zwerverke, dat woonwagel- jonk, opgeropt deur mijnen Dre III. Ge zou t ich zeggen, ee Wat mij aangaat, ik hou me buiten deus kwestie. O.L.H. zal dat wel regelen. Maar hoe 't afloopt...? Kweetnie! Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als altij gin herke minder vai. oewen t.a.v. DRÉ. PROGRAMMA Winter 1941. Het ijs in de Ovenoomsche schutsluis te Amsterdam wordt gebroken, om voor de scheepvaart ruim baan te maken (Foto Pax-Holland) ZONDAG 9 FEBRUARI 1941 Hilversum I. 415 m. Nederlandseh Programma. 8.00 NCRV. 8.45 VPRO. 9.45 NCRV. 2.00 VARA. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. ".15 Gewijde muziek (opn.). 8.45 Studio-Vroegdienst. 9.15 Voor de kinderen. 9.45 Doopsgezinde Kerkdienst. 12,00 Gewijde muziekopn.). 12.25 Cyclus „Eens Christen's reize naar de Eeuwigheid in dezen tijd" (gr.pl.). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.45 Radiotooneel. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.30 Uit Berlijn: 60e Verzoekconcert voor de Duitsche Weermacht. 6.00 Voor de kinderen. 6.30 VARA-koor „Pro Musica". 6.42 Almanak. 6.45 Een plaatje en een praatje. 7.00 De Ramblers. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Causerie „Gezondheid in den vroegen morgen" en koor „Zanglust" met pianobe geleiding. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Nóg een plaatje en nóg een praatje. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gevarieerd programma. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum H. 801.5 m. 8.00 VARA. 2.00 AVRO. 4.00 NCRV. 5.157.15 AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. .45 VAR A-orkest (10.1010.30 Declamatie). 11.30 Uit Leipzig: Bach-cantate. 12.00 Pianovoordracht. 12.18 VARA-Almanak. 12.20 VARA-kinderkoor „De Krekels". 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Esmeralda en „The Mata Pua's". 2.00 Orgelspel. 2.10 „Schiller's Don Carlos", causerie. 2.30 Verkorte opera „Un ballo in maschera" 4.00 Gereformeerde Kerkdienst. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling ANP. 5.30 Koor „Zanglust" met pianobegeleiding. 5.55 Amusementsorkest, solisten en de Hawaiïan-Serenaders. 6.45 Een plaatje en een praatje. 7.007.45 Gramofoonmuziek en sluiting. MAANDAG 10 FEBRUARI 1941. Hilversum I. 415 m. Nederlandseh Programma. NCRV. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. 8.15 Zang met orgelbegeleiding (opn.). 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.50 Quatre-mains en. gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Christ. lectuur. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Reportage of muziek? 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. I.00 Canzonetta-sextet (1.251.35 „Paul Kruger in Nederland", lezing). 2.00 Voor scholen. 2.35 Canzonetta-sextet. 3.15 Voor tuinliefhebbers. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor de jeugd. 4.30 Stichtsch strijkkwartet en gramofoon muziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Orgelspel (6.006.05 Berichten). 6.20 Gramofoonmuziek. 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Friesclt praatje ANP. 7.15 Gramofoonmuziek (7.307.45 Berichten, Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.). 9.10 „Als Uzelven De zelfliefde, die God eischt", lezing. 9.30 Christ. gemengd zangkoor „Ora et labora" (opn.). Hierna: Schriftlezing. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP. en sluiting. Hilversum II. 301.5 m. VARA. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. II.00 Declamatie. 11.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelspel met gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VARA-orkest en solist. 2.00 Esmeralda en solisten. 2.50 Keukenpraatje. 3.15 Fluit en piano. 3.45 Cyclus „De vrouw in haar beroep". 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VPRO: Cyclus „Het gezin in onzen tijd". 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 De Ramblers. 6.00 Esmeralda. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag ANP en sluiting.

Schager Courant | 1941 | | pagina 12