De woelige Fransche koloniën DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Acht jonge schaatsenrijders WEYGAND DEGAULLE SNEEUW, straatvijand no. één Dc ommekeer in Bulgarije bij Tsjang-Kai-Sjek RUSSISCHE hoffelijkheid Griep eischt slachtoffers worden getraind Verduisteren 6.39 uur Griepreportage Laan. Schaden. Tel. 444 (2 lijnen): Kengetal 2240. ZATERDAG- 8 FEBRUARI 1941. 85e Jaargang. No. 11414. Uitgave- <5ec Uitg.-Mij". „"Hollands Noorderkwartier'' Fransche koloniale leger voelt zich met overwonnen contra Het Noorwesten van Afrika is sedert den j wapenstilstand een soort „niemandsland" j geworden. Het Fransche koloniale rijk is niet direct door den oorlog getroffen. Het ligt daar, als geïsoleèrd van de wereld, die het omringt en wacht een toekomst af, die zich nog niet duidelijk heeft afgeteekend. De ge beurtenissen van den jongsten tijd hebben deze geneutraliseerde zone hoe langer hoe meer doen inkrimpen. In .het zuiden weer den zich do krachten van generaal de Ga al le, die zijn aanvallen concentreerde op Fransch Midden-Afrika, terwijl in het noor den de Duitsche vliegmachines te hulp wer den geroepen. Het Rritsohe offensief in Noord-Afrika, dat dc oogen der wereld heeft gericht op het oorlogstoneel in het zwarte werelddeel, heeft eveneens zijn invloed doen gelden op do na burige Fransche koloniale bezittingen. En natuurlijk zijn het niet in dc laatste plaats de gebeurtenissen in Frankrijk zelf, die weerklank vinden in het Noordwesten van Afrika. De kleine, doch woelige politieke minder heid. die een poging heeft gewaagd om het koloniale bezit van Frankrijk te hervormen tot een imitatie van het liberale Frankrijk, is 'et. zwijgen opgelegd door een mot strenge hand ingrijpende autoriteit. Sedert generaal Weygand als gevolmachtigde de regeering in Algiers zijn intocht heeft gedaan, berust de opperste leiding in vaste, energieke han den. Het valt niet tegen te spreken, dat hier enkele maanden lang de discipline in het le ger veel te wenschen overliet. De marine hield zich vrij goed, doch in het leger waren veel weifelaars. Het desertecren van ver scheidene vliegcrcseadrilles was daarvan een veelbeteekencnd symptoom. Zij hebben de mannen van dc Gaulle versterkt. Na de komst van generaal Weygand schijnen der gelijke voorvallen zich echter niet meer te hebben voorgedaan. Weygand, de verdediger van Frankrijks koloniale bezit. Toch is deze opstandige geest nog lang niet overwonnen. In het moederland zijn er nog velen, die zich niet ten volle reken- j schap geven van do geleden nederlaag en evetizoo zijn er nog heel wat in het Fransche leger in de koloniën, welke den oorlog slechts indirect hebben medege maakt, die deze nederlaag nog veel minder inzien. Er zijn wel is waar in het Fran sche koloniale leger menschen, die er an ders over denken, doch er zijn evenzeer kringen, die de meening zijn toegedaan, dat wel Frankrijk overwonnen, is, doch niet het Fransche leger in de koloniën. Dat is natuurlijk een zeer verkeerde opvatting. Weygand moet. zich in dezen zin hebben uitgelaten, dat hij vastbesloten is, de Fransche bezittingen te verdedigen tegen eiken aanval, van welke zijde deze ook moge komen. In elk geval staat het wel vast, dat de regeering te Vichy hem in hoo- ge mate de vrije hand heeft gelaten, voor dat zij hem benoemde tot gevolmachtigde. Van de bepalingen van liet wapcnstil- standsverdrag, welke feitelijk geen enkele beperking inhouden van de verdediging van het koloniale bezit, heeft Frankrijk in de laatste maanden een zeer ruim gebruik gemaakt. De uitbreiding van de militaire macht in Noordwest-Afrika heeft er echter toe bijgedragen de inwen dige orde en de autoriteit van Wey gand te versterken. Daarnaast heeft zij den generaal de middelen in de hand gegeven om zoo noodig een politiek te volgen, onafhankelijk van Vichy. Eedriegelijke rust in Afrika. Men zou zich sterk vergissen, wanneer men de uiterlijke stabiliseering der ver houdingen in het noordwesten van Afrika verwarde met een werkelijke rust. Onder de slechts schijnbaar rustige oppervlakte woelen krachten, die moeilijk in evenwicht zijn (e brengen, zoolang de toekomst van het Fransche koloniale rijk om zoo te zeg gen in de lucht zweeft, zooals dit in den eersten tijd nog het geval zal zijn. Wey gand, die bekend staat om zijn zwijgzaam heid en zijn hardnekkig vasthouden aan eenmaal genomen besluiten, heeft tot dus ver van de door Vichy verstrekte volmach ten danig weten gebruik te maken. Zijn politiek bestaat hierin, dat hij tracht het „luchtledig", dat voor Frankrijk ontstaan is, te gebruiken om alle beschikbare krach ten van de koloniën te concentreercn Zijn streven is er op gericht, een tegenwicht te vonnen tegen de beweging van generaal De Gaulle. Men ontveinst zich dc moeilijk heden niet, die dit streven zal ontmoeten. Bij zijn jonge reis door het zuiden van Frankrijk heeft de Generaal daarvan reeds een voorproefje gehad. Het opstoken van de armen geschiedde in Marseille en Tou- lon met zichtbaren tegenzin. Velen keken eerst naar hun buurman, of deze het deed. Maar de meesten gaven er de voorkeur aan, de hand en den arm niet op te steken. (Van onzen Haagschen correspondent.) Wanneer op hot oogenblik de griep in Nederland liuisvijand no. 1 is, mag de sneeuw zeker staatsvijand no. 1 worden ge noemd." Ilier in Dén Haag vecht men nu al heel wat tijd tegen liet pak sneeuw, dat tel kens weer vernieuwd wordt. Het is wel heel erg ondankbaar werk voor den Gemeente Reinigingsdienst! Nauwelijks heeft het leger sneeuwruimers zoo wat z'n taak volbracht of er valt weer een dik pak sneeuw, dat zij wegen en voetpaden vrijwel onbegaanbaar maakt. Reeds eenige weken zijn 800 man extra in dienst, die langzamerhand volleer de, vakkundige sneeuwscheppers zijn gewor den. Nog nooit heeft een sneeuwruimer hier zulk een volledige opleiding gehad! Eigenlijk komt men nóg handen tekort; de meeste auto's moeten immers op stal blij ven en wagens, met paarden bespannen en handkarren vragen nu eenmaal meer han den om de geruimde sneeuw te vervoeren. Een andere, minder prettige bijkomstig heid is. dat Den Haag aardig door zijn zout- voorraad begin heen to raken, zóó zijn we hier dc laatste weken onder dc pekel, gezet! In totaal is gedurende dezen winter reeds niet minder dan bijna 1'A npllioen kg. zout vcrpekcld. met liet gevolg, dat de bodem van de gemeentelijke zoutkist zichtbaar be gint te worden. In Boekelo is nog zout ge noeg, maar dat is maar niet een-twee-clrio hier! Na de zvvare sneeuwbuien van Donderdag zijn er Vrijdagochtend vroeg weer 1000 man op uitgetrokken, met 12 sneeuwploegen 100 paard- en wagens en tallooze handkar ren, en vóór 12 uur was er al weer 200.000 kg. zout verwerkt. Toe'n kwam er nog een malsch motregcentje bij, zoodat dc sneeuw- opruiming nu in versneld tempo ging. Heugenis aan de eeuwen van krijgseer is teruggekeerd. Wc hebben al meermalen bericht over de evolutie, die thans in Bulgarije haar beslag krijgt. Dat het Sobranje de „wet op de be scherming van de natie" aangenomen heeft, wijst in dezelfde richting. Ze beoogt verzeke ring van de volkskracht door terzijdestelling vau daaraan vreemde krachten evenals het verbod van internationale geheime genoot schappen. Personen van joodsche herkomst mogen niet langer als eigenaar, aandeelhou ders of in eenigerlei vorm met kapitaal in economische en cultureele ondernemingen aan dc productie, met name aangaande wa pens, deelnemen. Deze maatregelen hebben in de eerste plaas een economische betee- kenis. Dc ommekeer wortelt bovenal in de her leving van de oude opvatting omtrent het tsarendom, verbonden met het streven naar de Aegeische Zee, zegt de N.R.C. waardoor liet volk zijn vereenzaming op den Balkan wil overwinnen. In samengang hiermee is de sinds lang verdwenen gestalte van den khan herleefd gelijk de eerste Bulgaarschc leiders heetten. De heugenis is weergekeerd aan de eeuwen van krijgseer en de overwin ningen van de „barbaren" voor de vestingen van den Byzantijnschen wereldstaat, toen het eerste rijk van de Bulgaren in bloedige slagen, waaraan Duitsche ridders aan den kant van de Bulgaren deelnamen, werd ver dedigd. Een ander moment dat de verandering be paalt, is de nationale poëzie van de heiduk- ken, waarin gedurende den tijd der Turk- sclie overhecrsching de gestalte van den khan opging. De jeugd heeft zich van de stelregels van de oudere generatie los maakt. Roosevelts vertroawensman Amerikaansche plannen tot ver- strekkende hulp aan China. De persoonlijke afgezant van Roosevelt, Currie is gisteren van Hongkong in gezel schap van een vertegenwoordiger der fedc- ral Reserve Bank te Tsjoengking aangeko men. Hij heeft 's middags den generalissi mus, Tsjang-Kai-Sjek bezocht, dien hij een persoonlijken brief van Roosevelt overhan digde. Omtrent het doel van de reis van Roose velts vertrouwensman Currie naar Tsjoemg Icing, verneemt de Yomoeri Sjuitboen uil Iionkong, dat Currie zich op de hoogte wil stellen van dc verschillende stroomingen in de Tsjoengking-rcgeering en ook wil vaststellen, in hoeverre Tsang-Kai-Sjck in derdaad vastbesloten is den strijd tegen Ja pan voort te zetten. Currie is volgens het blad voornemens, Tsjoengking vérstrek kende plannen inzake hulpverleening cloor de Ver. Staten voor te leggen. Tegelijker- lijd wil hij onderhandelen over het ge bruik van een leening van 100 millioen. Kalinin feliciteert Roosevelt. De voorzitter van de Opperste Sowjet der U.S.S.R., Kalinin richtte to den president der Vereenigde Staten, Roosevelt, het v,ol- gendo telgram: „Ter gelegenheid van uw nieuwe aan vaarding van het presidentschap \erzoek ik u vriendelijk mijn welgemeende géluk- wcnschen en mijn beste wenschen voor uw persoonlijk welzijn en voor den voorspoed van het Amerikaanschc volk aan te bie den." In antwoord op dit telegram seinde Roo sevelt aan Kalinin: „Ik waardeer hoogelijk de hartelijke ge- lukwenschen, die ik van Uwe Excellentie ontving, ter gelegenheid van mijn verkie zing tot president der Vereenigde Slaten en ik spreek gaarne te uwen opzichte dezelfde wenschen uit." Taxis op lichtgas in Den Haag Luchtballons op wielen. (Van onze Haagschen. correspondent) In Nederland rijden op het oogcnlblilc 55 auto's op lichtgas, waar er "ten hoogste nog 45 bij zullen komen. Hier in Den Haag rij den op het oogenblik vier taxis met zoo'n omvangrijke gasballon opil-ct. dak. 's Nachts staan deze ter beschikking van de Dokters centrale, overdag houden zij het normale bedrijf gaande. De bak, boven op de carros serie gebouwd, is 5.40x1.60 groot, waarin de ballon van rubberweefsel rust, met een inhoud van' 11 M3 lichtgas, waarmede 30 Km. gereden kan worden. STERFGEVALLEN TE OLDE- BROEK. Vertoont de griep in vrijwel het gcheèle land een nogal goedaardig karakter, in 01- clebroek laat zij zich van een anderen kant zien. Er zijn hier. aldus de Tel., eenige sterf gevallen voorgekomen, voornamelijk van oudere menschen, doch ook van ingezetenen van middelbaren leeftijd. Merkwaardig is, dat de meeste dooclelijke gevallen voorgekomen zijn in het eigenlijke dorp üldehroek, dat te zamen met de dor pen Wezep en Hattcmebroek de gemeente Oldebroek vormt. Van andere zijde wordt tegengesproken dat het aantal sterfgevallen het normale overtreft. LANGZAAM RIJDEN HET PAROOL. Strijbis en van der Kommer be loven rijders van klasse te wor den. In een eenvoudige huiskamer ergens in Rotterdam-Zuid zitten acht jon ge kerels bijeen. Ze drinken een kopje thee en luisteren aandachtig naar den negende, die in levendigen trant vertelt; niemand onderbreekt het verhaal, want het is de bekende schaatsenrijder Siem Heiden, die verdiept is in ervaringen, waarin ze alle belang stellen, ervaringen uit Noorwegen, Drontheim, uit Davos en uit Boedapest, waar Heiden eens de Hollandsche kleuren hoog hield met andere rijders van naam. Hij vertelt hoe slordig en leelijk de Canadeezen wel rijden, die desondanks sprin ters van de bovenste plank zijn en hij vertelt van zijn strijd tegen den ster ken Noor Ballangrud. Glorierijke da gen van weleer.... Maar Heiden haalt deze schat van herin neringen met een zeer bepaald doel op van avond. De acht jonge kerels, die aan zijn lip pen hangen, worden door hem getraind. De ze jongemannen zijn gekomen uit een keur van hardrijders en zij zijn in Rotterdam sa men gekomen om onder straffeleiding van Heiden, zoolang ijs en weder dient, eens de puntjes op de i te zetten. Daar is n.1. ook Piet Keyzer, over diens rijden vorig jaar tijdens den Elfstedentocht in Friesland zooveel te doen is geweest. Zoo graag zou hij dit jaar weer hebben meegedaan, maar hij was uit verkoren om in Rotterdam te komen trainen. Het was kiezen of deelen! De jonge Keyzer, die zoo graag nog eenmaal tegen den win naar Adema zou hebben gereden en voor wien dezen tocht alles beteekende, heeft ge kozen. En hij koos het eenige goede. Hij ging in Rotterdam trainen! Voor de eerste maal in de Nederlandsclie schaatssport is thans dit groepje rijders bij eengebracht: v. d. Kommer uit Langercis; Muts uit Jisp; van Hoorn uit Zaandijk; Scheer uit Twisk; Keyzer uit de Lier; Strij- Vanavond gaat de verduistering in om en duurl tol morgenochtend 9 09 uur De griep zit in mijn buik, Mijn borst, m'n hoofd, m'n beenen De griep zit in mijn keel, Mijn neus, mijn mond, mijn teencn. De griep zit overal Waar 't in mijn lijf scharniert Mijn bottemvinkel kraakt En kreunt en steunt en giert. Ik hang nog in mijn stoel, Maar ik kan niet meer denken Nog slechts met vaag gebaar Bevelen: Grokjes schenken En mompleir Aspiricn Een pond erin te' doen Misschien verkoop 'k de griep Een knol voor een citroen. Maar 'k voel dat ik verlies, Mijn troepen gaan bezwijken. Mijn generaal Cognac Voor Griepsche aanval wijken Iiij kruipt en sluipt maar door 'k Vecht met' verheten kaken Maar 't klokt al in de kruik Ik zal 'ter bedde raken Nu kruipt liij in mijn pen En heeft mijn inkt bedorven. De inspiratie is Nu ook meteen gestorven. Men slaat de dekens op Men schudt voor mij het kussen... 'k Houd recht op 't laatste woord; Bit... koud... koorts., welterus(t)en. bis uit Harenkarspel; Schouten uit Warns- veld en de Rotterdammer Piet Zwanenburg. Niet altijd „hard." Wie denken zou deze acht hardrijders tel kens en telkens weer „hard" over de baan te zien gaan, slaat, de plank mis. Hoe vreemd ze het misschien in het begin zelf ook von den zij moeten langzaam rijden, zoo langzaam mogelijk. Hardrijden kennen zij al, dat heb- ocn ze al bewezen, maai* dc wijze waarop daar ontbreekt nog wel iels aan. bij de een dit en bij den ander dat. Juist op deze laat ste correcties komt het nu aan en deze eor- recties werden nu aangebracht. Heiden heeft reeds een aardigen kijk op zijn leerlingen, che zich stuk voor stuk heioven te ontwikke len tot rijders van internationale klasse. V. d. Kommer, die nog jong is, zal een rijder voor later jaren blijken te zijn. Zonder stijl en techniek ver richt hij reeds goede resultaten. Ook Muts belooft een zeer prettigen rijder te worden, die de aandacht op zich zal weten te vestigen. De Zaankanter van Hoorn wordt ongel wij- feld Nederlands eerste sprinter, een rijder van internationale klasse. liet ligt in de be doeling hem evénwel alle vier de afstanden te leeren beheerschen. Dc'schaatsensporl; ligt hem van nature. Scheer is een zwaarder type. Hij is lang van postuur en door zijn energie en ijver zal hij zich ontwikkelen tot een goed rijder op den langen afstand. Wat Piet Keyzer betreft, hij zal. zoo is c,e meening van don trainer, in staat zijn de beste prestaties van Langediik en van zijn trainer te verbeteren, terwijl Strijbis de evenknie kan worden van Langediik. Het is jamer, dat de Rotterdammer Zwa nenburg er dit seizoen door de omstandig heden. welke hem hebben getrofen, er h- naal „uit' is. Vorige seizoenen echter be haalde hij reeds in het buitenland succes sen en het is te voorzien, dat hij zich lang zamerhand weer geheel zal weten te hor stellen. Wat de jonge Schouten betreft. deze lichte rijder zal met wat Spartaansche „hardheid" tot groote prestaties in staat zijn. Hoewel er nog veel 'te verbeteren valt, rijdt hij reeds heel aardig. Zoo wordt op ieder der rijders nauwkeurig acht geslagen. Waar verbeteringen moeten worden aangebracht, gebeurt die en wanneer men den uitstekenden geest bespeurt, die j in het kleine troepje heerscht. clan zal "me over de rsultaten niet anders dan opti- mistisch gestemd mogen zijn. Een kooi met twee tortelduiven is in de Noord Hollandsche boerderijen nog steeds een veelvuldig voorkomend sieraad van de koestallen, waaraan een bijzondere waarde gehecht wordt (Foto Pax-Holland) GENERAAL WAVELL IN KENYA. Naar Reuter meldt, is de Britsche opner- '•'evclhehber in het Midden-Oosten, gen aal Wavell, onlangs onverwacht voor een kort bezoek in Kenya aangekomen. Mij reisde per vliegtuig en heeft tijdens zijn bezoek deel genomen aan een ontvangst ten huize van den gouverneur in Nairobi.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1