Uitdagend optreden Fraude bij de meelcentrale Ds politieke gevangenen in FRANKRIJK Dominee Niemöller DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Niet ontplofte bom te Utrecht Collectanten voor Berlijn over de crisis te Vichy Frankrijks marine anti«Engelsch Duitsche aanvallen op Cyrenaica Russische oliebronnen in zee Verduisteren 6.48 uur Wat is Enqelands oorlogsdoel 1 Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. DONDERDAG 13 FEBRUARI 1941. 85e Jaargang. No. 11418. Oitgöve de* N.V. JJitg.-Mif. „Rolionds Noorderkwartier^J* De reddingbooten der Scheveningsche zwembaden worden nagezien, om voor hei komende seizoen in orde te zijn. Ze blijken intusschen een dankbaar object voor de jeugd, want het bordje .gebruik op eigen verantwoordelijkheid' wordt voor kennisgeving aangenomen (Foto SchimmelpenningW) Arbeiderswoningen ontruimd. Spelende kinderen hebben in een plant soen in een arbeiderswijk van Utrecht een ongeveer 2 meter diep gat gevonden. Zij waarschuwden de politie, die op haar beurt sen militairen deskundige met de ontdek king in kennis stelden. Vermoedelijk ligt In het gat een niet ontplofte Engelsche bom. Aangezien gevaar bestaat, dat het projec tiel alsnog tot ontploffing zal komen, is bevel gegeven de omgeving te ontruimen Ongeveer 2000 menschen hebben elders on derdak gevonden, in afwachting van het onschadelijk maken van het projectiel. tegenover de Dnifsche weermacht dadelijk gestraft Op last van den militairen bevelhebber hier t© lande is Dinsdag een bekende leder- raak te 's-Gravenhage gesloten. De leider dezer zaak en de schuldige personen zijn in bewaring gesteld. Deze maatregel is genomen op grond van brutaal en uitdagend optreden van de be treffende personen op den voorafgeganen dag tegen leden- van de Duitsche weermacht Winterhulp Nederland Om de inzamelingen van de „Winterhulp Nederland" op vlotte en verantwoordelijke wijze te doen verloopen, zijn vele collec tanten noodig. Het is verheugend te kunnen vaststellen, dat een genoegzaam aantal Ne derlanders bereid is, tijd en moeite ter be schikking te stellen van dit werk voor hun behoeftige landgenooten. In de praktijk blijkt echter steeds een aantal bereidwilli- gen niet in staat, ter inzameling op te ko men, omdat zij als werknemer geen vrij kun Den krygen. Daarom wordt een ernstig beroep gedaan op alle Nederlandsche werkgevers oni leden van him personeel, die als collectant van de „Winterhulp Nederland" willen optre den, gedurende den collectetijd vrij te ge ven met behoud van loon en zonder aftrek van den vacantietijd. Onder de Nederland sche werkgevers zullen er velen zijn, die door het geven van belangrijke giften reeds hebben getoond, achter het werk van de „Winterhulp Nederland" te staan. Hun wordt verzocht nog een stap verder te wil len gaan, door hun ondergeschikten in de gelegenheid te stellen op hun wijze dit werk te steunen. De „Winterhulp Nederland" wil een actie rijn van het volk voor het volk. Dit is al leen mogelijk, wanneer iedere Nederlander als collectant of als gever al zijn krachten inzet. Werkgevers, onthoudt uw personeel niet de mogelijkheid in deze richting te werken. In het belang van den socialen herbouw van ons volkl De ambtenaar, de vrouw, de vriend en handelaar. DRIE ARRESTATIES. Bij de Nederlandsche Meelcen trale In Den Haag ls een ernstige fraude ontdekt, waarbij een amb tenaar machtigingen heeft ver- valscht met stempels van den direc teur voor de leverantie van 80.000 kg koffie en 20.000 kg thee, welke partijen aan een Amsterdamschen handelaar in levensmiddelen zijn geleverd en waarvoor een Haag- sche dame als tusschenpersoon fungeerde. De drie betrokkenen zijn gearresteerd en in het Huis van Bewaring opgesloten. Het verloop van deze zaak is aldus ge weest: Een groothandelaar in koloniale wa ren in Den Haag ontving enkele weken ge leden een machtiging voor de levering van 60.000 kg koffie aan A. R. te Amsterdam, welke machtiging den indruk wekte op regelmatige wijze door de meelcentrale te zijn afgegeven. Daar de grossier geen kans zag een zoo groote partij te leveren, waarschuwde hij de meelcentrale. Terzelfder tiid kreeg de meelcentrale be richt uit Rotterdam, dat daar bij een gros sier een machtiging voor de levering van 3068 kg thee aan genoemden Amsterdam mer was binnengekomen. Een sneeuwbal ging rollen. Een hoofdcontroleur van de Meelcentrale is toen op onderzoek naar Rotterdam ge gaan, waar bij beslag legde op eenige ver- voerbewijzen voor distributie-artikelen en op twee machtigingen voor den aankoop van levensmiddelen, welke bewijzen ten on rechte van 't stempel der Meelcentrale ble ken te zijn voorzien. Vervolgens zijn aan den Amsterdammer A. R. inlichtingen gevraagd. Waarbij deze beweerde de machtigingen per post van de Meelcentrale te hebben ontvangen. Deze mededeeling kon echter niet op waarheid berusten, daar de Meelcentrale de machti gingen niet had afgezonden. Van een en ander werd aangifte gedaan bij de politie, die na verhoor A. ,R. in be waring stelde. Genoemde R., die 44 jaar oud is, bleek reeds verscheidene malen met de politie in aan raking te zijn geweest. Zeven maal was proces-verbaal wegens oplichting of ver duistering tegen hem opgemaakt. Verder kwam aan het licht, dat R. kennis had aan de 33-jarige mevr. A. H. G. te 's-Gravenhage, die in .relatie stond met den 25rjarigen J. Th. V., die als tijdelijk amb tenaar verbonden is aan de Meelcentrale. Deze V. bleek op onrechtmatige wijze aan machtir"'ngspapieren van de Meelcentrale te zijn gekomen, welke hij van het authentieke stempel der Meelcentrale had voorzien om ze daarna aan mevr. A. H. G. af te staan. Op haar beurt gaf mevr. A. H. G. deze machtigingen aan haar vriend A. R. te Am sterdam. Gebleken is, dat J. Th. V. ter belooning een gift van f1000 bad ontvangen. De leverantie van koffie is niet doorge gaan. Wat de partij thee betreft, deze werd door tusschenkomst van de Meelcentrale geblok keerd, hetgeen echter niet bekend was aan R., die deze partij op monster voor f 11.600 had ingekocht en voor f 18,000 had verkocht, terwijl nog op denzelfden avond deze partij weder aan een kettinghandelaar voor f 23.000 werd verkocht, die haar voor ongeveer f30.000 opnieuw te koop aanbood. Uiteraard waren deze kettinghandelareri. evenmin als R.. op de hoogte van het_ feit. dat de partij reeds geblokkeerd was. Zij heb ben derhalve slechts een windhandel gedre ven. Mot A. R. zijn tevens de crisisambtenaren J. Th. V. en mevr. A. H. G. in verzekerde bewaring gesteld. Gerorganiseerd kabinet een overgangsregeezing. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt vernomen: Op een nieuwe vraag over de gebeurte nissen te Vichy werd gisteren in*-de Wil- helmstrasse opnieuw verklaard, dat men ten aanzien hiervan van Duitsche zijde niets te zeggen heeft. In Duitsche politieke kringen verklaart men, dat de gereorgani seerde regeering te Vichy wel als een over gangskabinet beschouwd moet worden. Uit de Duitsche verklaringen, dat men admi raal Darlan van deze opmerking wil uit sluiten, daar men hem niet voor een zwak ken figuur houdt. Op de vraag van een buitenlandschen journalist, of generaal Franco in Parijs geweest is, werd in de Wilhelmstrasse geantwoord, dat dit stellig niet het geval geweest is. In politieke krin gen worden de buitenlandsche berichten, volgens welke Franco tot taak zou hebben als bemiddelaar op te treden teneinde een vrede tusschen Engeland en Italië tot stand te brengen, als „een graiJ der wereldge schiedenis" gekenmerkt. Naar aanleiding van de benoeming van Admiraal Rarlan tot plaatsvervangend mi nisterpresident schrijft het Parijsche blad de „Cri du Peuple o.a.: De admiraal is de vertegenwoordiger der marine, die traditioneele anti-Engelsche ge voelens koestert. Het is namelijk Engeland geweest, dat Frankrijk steeds gedwongen heeft, een zeemogendheid van den tweeden rang te blijven. Het is natuurlijk, dat juist de Fransche marine een der eerste krachten is die de politiek der Europeeschc samenwer king steunt. De verdrijving van Engeland van het Europeesche vasteland werpt de vraag op van 'de Europeesche bewapening ter zee en er is geen Fransche marineman, en in de eerste plaats Darlan, die niet de groote rol begrijpt, die de Fransche marine bij de verdediging ter zee van het nieuwe Europa te spelen heeft. De misdaden van Engeland jegens de Fransche marine, aldus het blad, hebben de vijandige gezindheid der Fransche matrozen jegens Engeland nog slechts verscherpt. In een officieele mededeeling van de Fran sche regeering te Vichy wordt gezegd, dat de onlangs uit het interneeringskamp Pelle- voisin naar Valse les Bains overgebrachte geïnterneerden voortaan niet meer onder worpen zijn aan de normale tucht, zooals tot dusver. Van heden af worden zij niet meer afzonderlijk in hechtenis gehouden, maar kunnen zij zich als politieke gevange nen in hun verblijfplaatsen vrij bewegen. Deze verblijfplaatsen bevinden zich in een hotel. Onder de politieke gevangenen in Valse les Bains bevinden zich Reynaud, Mandel, Vincent Auriol, Dormoy en Grum- bach. De voornaamste beklaagden van Riom n.1. Daladier, Gamelin, Blun en Guy la Chamhre, bevinden zich nog steeds te Bour- rasol in de buurt' van Riom. In kringen der buitenlaiidsche journalis ten te Berlijn, doet, zoo deelden wij reeds eer der mede, het gerucht de ronde, dat Dsé Nie- möller zich voorbereidt om tot het katho lieke geloof over te gaan. Naar men giste ren in deze journalistenkringen vernam, is als gevolg van deze geruchten een Berlijnsch correspondent van een buitenlandsch dag blad dezer dagen bij mevrouw Niemöller ge weest, bij welke gelegenheid hy toen aan me vrouw Niemöller de oorzaak van deze geruch ten heeft gevraagd. Mevrouw Niemöller ver klaarde aan den journalist, dat haar man weliswaar reeds geruimen tijd vergelijkende studies maakt over de evangelische en ka tholieke geloofsleer, doch dat hij geen ver zoek heeft ingediend om in de katholieke kerk te worden opgenomen. Overigens, zoo deelde zij mede, gaat het met mijn man, wat de gezondheid betreft, zeer goed. In Berlijnsche kerkelijke kringen gelooft men, dat de oorzaak van deze geruchten ge legen is in de door mevrouw Niemöller be vestigde studies van haar man. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren aanvalen ondernomen op vliegvelden en troepenkampen in Cyrenaica. Een mét Engelsche bommenwerpers en jagers dichl bezet vliegveld werd gebombardeerd, waar bij voltreffers op de onderkomens geconsta teerd konden worden. Voor de hangars op gestelde vliegtuigen werden doeltreffend met boordwapens aangevallen. Een karavanserai ten zuiden van Beng- ghazi en een troepenkamp in de nabijheid kregen verscheidene treffers, waarvan de uitwerking aan sterke rookontwikkeling vastgesteld kon worden. Andere troepenkampen, die uit veertig tot vijftig tenten bestonden, werden eveneens aangevallen en in brand geschoten. Succes volle aanvallen met mitrailleurvuur vernie tigden geparkeerde vrachtauto's, dreven rij dende autocolonnes uiteen en veroorzaak ten op deze wijze aanzienlijke schade. Op zee, in de Iljitsjbaai, bij Bakoe is een nieuwe oliebron met een groote dagelijksche capaciteit in werking getreden. Twee andere nieuwe oliebronnen, eveneens in den zeebo dem geboord, hebben voor het eerst olie ge geven. Ondanks de stormen en rotsbodem heeft de brigade van Stachanof-boorwerk- lieden het boren van deze bronnen binnen den vastgestelden tijd voltooid. DUITSCHE ARTILLERIE BESCHIET ENGELSCHE KUST. Duitsche batterijen verdragend geschut hebben gistermiddag belangrijke militaire doelen in het Zuidoosten van Engeland be schoten. De aanstaande Winterhulp-collecte zaX in het teeken van het verkeer staan. Jongedames in verkeers- uniform zullen in Amsterdam een aanvél doen op het goede hart van haar medeburgers (Foto Pav.Holland) Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 59 uur Ongeregeldheden in Amsterdam Naar aanleiding van gedurende de laatste dagen in Amsterdam plaats hebbende on geregeldheden, welke zekere politiemaat regelen hebben noodig gemaakt, vernemen wij, dat van politiezijde naar deze gebeur tenissen een diepgaand onderzoek wordt ingesteld. Het ligt in het voornemen na be ëindiging daarvan een officieel communi qué te publiceeren. Na negen maanden in de val geloopen Nog 4% jaar tegoed. Gistermiddag stond in de Runstraat te Amsterdam een driewieler, waarop levens middelen en een tasc hmet 2000 distributie bonnen laggen, even onbeheerd. Een passee- rende man nam echter toen de tasch met de bonnen van den driewieler en vroeg een jon geman, die daar juist stond, of hij misschien den driewieler naar de Berlagebrug wilde rijden, want dat hij nog een boodschap moest doen. Toen de jongen echter met den driewieler wilde wegrijden, kwam de eige naar net terug. Deze waarschuwde direct de politie van, het bureau Mai-nixstraat. En kele rechercheurs trokken naar de Berlage brug, om daar den man op te wachten. De ze kwam inderdaad den driewieler in ont vangst nemen en wer dnatuurlijk gearres- teerd. De tasch met disti-ibutiebescneiden bleek hij echter bij een bewoner van een perceel aan de Nieuwe Leliegracht voor f 1.50 in bewaring te hebben gegeven. Ook deze man is aangehouden en wegens heling opgesloten. Bij nader verhoor bleek de dief nog een straf van W2 jaar te ondergaan te hebben in Bx-eda. Tijdens de oorlogsdagen in Mei was hij op vrije voeten gesteld, en na de capitulatie was de niet meer te vinden. Eerst zal hij nu voor den officier van Jus titie in Amsterdam geleid worden en daarna naar het zuiden worden overgebracht om zijn straf eerst uit te zitten. Dief had een nieuw pak noodig En gapte stof voor zeven tegelijk. Vanacht heeft men ingebroken in de con fectiefabriek der firma L. de V. in de Alei- disstx-aat te Rottei-dam. Zeven coupons heerenstof ter waarde van ongeveer duizend gulden werden gestolen. Vier koffers met handschoenen en dames kousen, die klaar gezet werden, hebben de inbrekers achtergelaten. Ook aan de fabriek van R. M. die in het zelfde pand gevestigd is, heeft men een be zoek gebi'acht. Twaalf tafelkleeden, 54 paar handschoenen en negen dozijn heerensokken werden hier gestolen. De politie stelt een onderzoek in. In het Engelsche lagerhuis heeft een af- gevaai'digde, naar uit Londen gemeld wordt, de vraag gericht tot den minister president Churchill of met de regeering der V.S. gesproken is over de vredesdoeleinden en over den wederopbouw en of hij verze keren kan. dat de Britsche regeering 'het parlement tijdig van haar oorlogsdoelen op de hoogte zal stellen. Chuchill maakte zich van de vraag af met te verklaren, dat de V.S. een duidelijke voorstelling hebben van datgene waarvoor Engelnad strijdt en wat het verdédigt. Voor zoover hij zich héi-in- nert is deze kwestie door geen enkelen ver tegenwoordiger der Amerikaansche regee ring te berde gebracht."In die omstandig heden kon hij dus jegens het Lagerhuis geen verklaringen over Engelsche oorlogs doeleinden afleggen. Dergelijke verklarin gen. aldus Churchill. blijven gereserveerd voor gelegenheden die het openbaar belang zouden dienen. Mutaties bij den staf van het roode legec Generaal Sjukof chef van den generalen staf. Het verordeningsblad van de Russische regeering meldt, dat generaal Sjukof. tot dusverre oppex-bevelhebber van het militaire district Kief, tot chef van den genei-alen staf van het ï-oode leger is benoemd, met gelijktijdige benoeming tot plaatsvervangcn- den volkscommissaris voor de defensie. Generaal Morezkof, die tot dusver chef van den generalen staf was en wel sinds Mei 1940 blijft plaatsvervangend volkscomT missaris voor de defensie en werd belast met het toezicht op de opleiding der troepen*

Schager Courant | 1941 | | pagina 1