voederbietenproefveld Uit Alkmaar Een centrale keuken? op Texel DB BRANDSTOFFENVOORZIENING. Meer optimisme. Naar we vernemen zijn een 1000 ton kolen voor Alkmaar onderweg, die weliswaar wel niet alle op eens zullen arriveeren, maar die, wanneer de dooi aanhoudt, toch wel niet lang meer op zich zullen laten wachten. Wanneer het weer blijft, zooals het is, dan is het een kwestie van enkele dagen, zoo verzekert men ons en het leed is geleden. Een en ander was voor den kolenhandel uitgesproken onvoordeelig. De winstmarges zijn betrekkelijk gering en voor aanlevering in kleine hoeveelheden stellig te gering. Van daar dat men in deze kringen niets liever zou willen, dan flinke partijen in eens te kunnen zenden. IJSBESTRIJDING IN NOORD-HOLLAND. Nu de dooi eenige dagen krachtig' door zette is overal in de voornaamste vaarwa teren het ijs gebroken. De Willemine Goed koop heeft andermaal haar werk verricht tusschen Den Helder en Amsterdam. De vaargeul is wjeer open 'gemaakt en door een extra reis is het ijs goed klein gemaakt. Het traject te beginnen bij de Kooij naar de Wieringermeer is wederom onder han den genomen door de Alcyon uit Harlin- gen, dit dit keer is gegaan tot Medemblik toe. TIJDELIJK LEERARES AAN DE HANDELAVONDSCHOOL Ten gevolge van de ontheffing van den heer Dr. J. B. van Amerongen van de waar neming zijner betrekking als leeraar in het Engelsch aan de Handelsavondschool is al daar een vacature ontstaan. Het college van B. en W. stelt den Raad voor hierin te voorzien door een tijdelijke benoeming van mej. J. F. J. Dubois, onderwijzeres aan de U.L.O.-school, alhier. AANSTELLING VAN EEN KWEEKERIJ- KNECHT BIJ DE ALKMAARSCHE PLANTSOENEN Sedert 1936 is de Alkmaarsche kweekers baas met pensioen. Voor het verrichten der betreffende werkzaamheden is sedert dien gebruik gemaakt van de diensten van een werkman op arbeidscontract. Een meer definitieve oplossing wordt thans wenschelijk geoordeeld, waarbij de betreffende losse werkman wordt aange steld als „kweekersknecht". Dit zou zonder meer mogelijk zijn, indien de algemeene Alkmaarsche loonverordening zulk een functie kende Waar dit niet het geval is, stellen B. en W. aan den Raad voor deze loonverordening zoodanig te wijzigen, dat daarin ook de „kweekersknecht" een plaats krijgt DE BRANDWEER RIJDT UIT MAAR ER IS GEEN BRAND. Gisteren zagen we de Alkmaarsche Brand weer uitrukken met groot materiaal, doch er bleek geen brand te zijn. We hadden slechts te doen met. een oefening. Geen brandoefening, maar-een- met het oog op de werkzaamheden, welke aan het einde dezer week voor Winterhulp zullen worden verricht BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. Op Donderdag 27 Februari zal een propa- ganda-avond worden gehouden in de Har monie voor de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs, de school voor achterlijke kinderen. Sedert deze school haar gebouw in bet Vïctoricpark weer heeft kunnen be trekken. marcheert alles er normaal. En toen eenigen tijd daarna voor de Nazorg de lokalen in de Keetkolkschool werden te- rugverkregen. hernam het heele onderwijs ziin gewonen gang. Eenige moeilijkheden werden veroorzaakt door het feit, dat verschillende kinderen, die. daartoe in de geleeenheid waren in het hijzonder uit Hoorn en omgeving niet meer per bus mochten komen, doch van het spoor gebruik moesten maken. Toen de meerdere onkosten, daaraan verbonden, door de betreffende gemeenten voor hun reke ning werden eenomen, was echter ook deze klip omzeild. Nu dreigt weliswaar de ver- hooErined er spoorwegtarieven, de leiders echter hopen en -vertrouwen, dat ook deze extra-kosten zullen worden opgebracht. Bi] voldoende belangstelling wel. Bij de behandeling der begrooting voor 1941 is uit den Raad de stem opgegaan om ook hier een Centrale Keuken te stichten. Het college'van B. en W. heeft de toezeg ging gedaan, zich met de gemeente Alk maar in verbinding te zullen stellen, om te trachten van Alkmaar uit, alhier voed sel te verstrekken aan noodlijdende gezin nen. Wethouder MacDonald heeft thans een bespreking gehad met zijn Alkmaarsche collega Keysper en het zal afhangen van het aantal gezinnen, dat zich door een der gelijke keuken wil bedienen, of er een re geling met Alkmaar tot stand zal komen. Naar wij vernemen is dit aantal tot over de twintig gezinnen gestegen. De prijs voor een portie eten zal varieeren van 13 cents tot een kwartje. Een enquête onder de \mr- gerij is thans nog gaande en men zal daar van het resultaat moeten afwachten. ER ZAL WEER WORDEN GETRAIND! In het cluborgaan van de Berger Sport- Vereeniging „Bergen" lezen wij, dat het bestuur, het voornemen heeft de training weer op te nemen. Nu het gymnastieklokaal van de U.L.O. sohool aan de Beemsterlaan is bezet, werd omgezien naar een ander geschikt lokaal. Dit was niet zoo héél gemakkelijk, doch het bestuur slaagde erin de beschikking te krijgen over het gebouwtje van Bergen's Harmonie aan de Karei de Grootelaan, waar dan Donder dagsavonds getraind zal worden. Het be stuur is nog doende een trainer te engagee- ren. Het plan bestaat de in-door-training te doen voortduren tot ongeveer half April en daarna met de veldtraining een aanvang te maken. LANGEND1JK OUDKARSPEL. JAARVERGADERING BEGRAFENIS- VEREENIGING. De begrafenisvereeniging alhier hield gis teravond ten huize van den heer C. Vis haar algemeene jaarvergadering onder lei ding van den heer C. Borst Pz. De opkomst der leden was niet groot. De voorzitter opende de vergadering met woorden van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de eere-ledcn. De voorzitter wierp een terugblik over de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar. Spr. zeide, er niet aan te twijfelen, dat wanneer het onverhoopt mocht gebeuren, wij onze solidariteit zouden toonen. Over het werk van het personeel is men zeer tevreden. De loonen der dragers en uit voerders zijn in overleg met de andere Lan- gendijker vereenigingen verhoogd. De notulen der vorige vergadering, voor gelezen door den heer C. Voogt, werden al dus goedgekeurd en vastgesteld. Het 'jaarverslag. van den secretaris vermeldde o.m., dat in het dragerspersoneel eenige wijzigingen zijn gekomen. Het loon voor de dragers is op f 2.25 en voor den uitvoerder f 10 per gewone -begrafenis vastgesteld. Er zijn 17 begrafenissen uitgevoen], waar van 8 voor niet-leden. Het ledental is blijven staan op 750. De besprekingen over pogingen tot de sa menvoeging werden gememoreerd. Onze voorstellen zijn afgestemd. Dit is jammer, het zou mooier geweest zijn. als men bij el kaar gekomen was. Onze voorstellen waren aannemelijk, wanneer de wil tot samenvoe ging aan de andere zijde aanwezig was ge weest, zou dit zeer zeker tot stand zijn ge komen. Het jaarverslag werd aldus vastgesteld. De rekening 1940. De penningmeester, de heer P. J. Kat, legde rekening en verantwoording af van zijn ge houden beheer. Ontvangen was f 1635.97, waarvan aan contributie f627.23. De uitgaven waren totaal f 1557.25, het voordeelig' saldo was f99.41, met inbegrip van het beginsaldo van 120.69. Het bezit der vereeniging was per 31 December f1663.37, hetgeen een vooruit gang Ixeteekent van f77.88. De heer P. K. Volkers adviseerde tot goed keuring. Alles was keurig in orde. Aldus werd besloten, Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de hee- ren P. J. Kat, P. K. Volkers en C. Voogt, met op 1 na algemeene stemmen herkozen. Allen namen hun benoeming aan. De voorzitter bracht verslag uit van de ge houden bondsvergadering. Naar aanleiding van dit verslag werd de verzekering voor het personeel besproken. Daarop zal op de bondsvergadering worden teruggekomen. Men besloot, aan te dringen op het voeren van propaganda tot uitbreiding van den bond. De heeren C. Borst en Klinkert werden tot afgevaardigden naar de Bondsvergadering benoemd. Reserve de heeren P. J. Kat en N. Banker sen. Als lid van de kascommissie werd de heer C. Hink benoemd. Plaatsvervanger de heer J. de Boer. De Heer Carnas werd herkozen tot advi seur der dragers. Na rondvraag volgde sluiting. LANGENDIJK DE AUTOMATISEERING. Naar wij vernemen zal de automatiseering van de telefoon ongeveer half April, begin Mei gereed komen. OUDE N1EDORP 'T VELD. VERGADERING R.K. MIDDENSTAND. De Hanze Zijdewind't Veld hield Dins dagavond in café Brouwer de jaarfeestver gadering. Om 9 uur 's'morgens hadden ve len de H. Mis bijgewoond. Op de vergade ring waren aanwezig 22 leden met hun da mes, alsmede de G.A. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat ondanks de huidige omstandighe den het bestuur geenszins stilgezeten heeft. De ontvangsten, blijkens het jaarverslag van den penningmeester, hebben bedragen f 314.08 en de uitgaven f 256.36. Blijft alzoo een batig saldo van f 57.72. Ook den pen ningmeester wordt een woord van dank ge bracht. Tot het nazien der rekening over 1941 worden benoemd de heeren J. Bijwaard en S. v. d. Sloop. Hierna is het woord aan den Geest. Adv., den Weleerw. Heer Kap. v. Schie. Spr. wees op de waarde en het nut van de vereeniging en drong er bij de leden op aan, schouder aan schouder te staan en de vereeniging op hoog peil te houden. De bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren L. Valk en P. Hoebe had een vlot verloop. Met algemeene stam men worden beiden herkozen. In de vacature van den heer P. Jong wordt na'viel maal stemmen, benoemd de heer J. Konijn. Bij de rondvraag niets meer aan de orde komende, volgt sluiting der zakelijke verga dering. Tijdens het gezellig samenzijn werd een verloting gehouden, welke op een reuze ma nier slaagde. Er waren 14 prijswinnaars. De muziek, waarvoor de heer Blankendaal had gezorgd, deed de stemming nog verhoo- gen. WERKLOOSHEID. Op Zaterdag j.1. werden 29 werkloozen gesteund, ingevolge de steunregeling. ZUPE BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en Wethouders zijn dc volgende bouwvergunningen verleend: Aan J. Veuger Hz. te St. Maartensbrug tol het bouwen van een dubbel schuurtje te Schagerbrug. Aan wed. P. de Boer te Burgerbrug. tol het bouwen van een woonhuis aan den Belkmerweg aldaar. BURGERBRUG. KAPVERGUNNING. De Productiecommissie voor den Bosch- böiuv en de Houtteelt heeft aan den heer G. Biesboer alhier, ontheffing van het kap- verbod verleend voor het dunnen vap een perceel hakhout aan den Ruigewcg. zulks onder voorwaarde, dat op open plekken wordt bijgeplant. WIERINGE,\ INSECTENSCHADE SPEELDE GROOTE ROL. Het voederbietenproefveld op Texel: Een voederbieten rassen- en zaaitijden- proefveld werd aangelegd in samenwerking met de vereeniging voor bedrijfsvoorlichting op Texel (No. NH 282), onder toezicht van den assistent van den landbouwvoorlich- tingsdienst te Den Burg (Texel.) Beproefd zijn de volgende rassen: Groe ningia, Friso, Kühn P, Pi'Oductiva en Teu- tonia. De algemeene gegevens van het proefveld waren: Grondsoort: zand Hoogteligging: zeer hoog land •Besmettingstoestand: goed (gescheurd grasland) Bemesting: 500 kg. chili Ontsmetting zaaizaad: droog Grootte veldjes: 10x10 meter Aantal herhalingen: eén serie gezaaid op 16 April, een serie gezaaid op 1 Mei, en een serie gezaaid op 18 Mei. Rijenafstand: 35 cm. (in de rij 40 cm.) Opbrengst en drogestofgehaltecijfers. Ras Aanvankelijk bestond er wel eenig be zwaar tegen om het proefveld aan te leg gen op dit terrein, omdat wij te maken hebben met gescheurd grasland, waarop veel schade wordt ondervonden door rit-| naalden aantasjing. Van hét proefveld is in het voorjaar 1940 een grondmonster onderzocht van de laag O- 18 cm. Het humusgehalte was bVa de pH 6, het kaligetal 15, hét P-getal 2 en het P-citrocngetal 19. Het gehalte aan voeden de stoffen was dus over het algemeen laag, wat niet wegnam, dat de gewassen met een matige N-gift er behoorlijk goed voorston den. Zooals bij de algemeene gegevens vermeld is, werden de bieten op drie verschillende tijden gezaaid. Bij het zaaien was de grond in alle drie gevallen mooi droog. Na Juni werd het weer regenachtig, met weinig zon. De stand van de bieten op de twee eerste series veldjes was zeer goed. In de laatste serie ging de stand eerder achteruit dan voox-uit, als gevolg van de aantasting van ritnaalden. De eerste serie veldjes werd ongeveer vier weken na opkomst aangetast door blad randkevers, die bij de' rassen Kühn P en Friso vooral schadelijk optraden, terwijl de naastgelegen rassen geen schade opliepen. Er was kennelijk voorkeur voor genoemde rassen. Serie I (zaai 16 fAp"l) Serie II (zaai 1 Mei) Serie III (zaai 18 Mei) tot. massa dr. tot.dr. tot.massa %dr. tot.dr. tot.massa dr. in kg/are stof st. kg/are inkg/are stof st.kg/are inkg/are stof st.in Groeningia 1064 18.4 195.8 910 18.2 168.0 536 17.9 96.0 kg/are Friso 781 22.6 176.5 592 23.5 139.0 396 21.8 86.5 Kühn P 620 24.6 152.0 496 2iA 121.0 350 24.2 84.9 Productiva 1304 14.7 192.0 912 13.5 121.0 634 14.5 91.9 Teutonia 1163 15.1 175.0 1045 14.2 149.0 546 14.3 78.0 POLITIE. Gevonden: een grijs wollen handschoen en een bruine dameshandschoen. Verloren: een rijwielplaatje. Inlichtingen hij den gemeentebode. Aantal schieters per veldje: Serie I Serie II Serie III Groen ingia 7 0 0 Friso 16 5 0 Kühn P 14 2 1 Productiva 0 0 0 Teutonia 6 3 0 (N.B. de schieters in serie laat). kwamen eerst Bij het beschouwen van deze cijfers valt dii-ect het verschil tusschen de cijfers van de rassen Friso en Kühn P ten opzichte van de andei'e rassen op. De insectenschade heelt hierin een gi-oote rol gespeeld. Niet al leen, dat de opbrengst stei-k verminderde, maar het blijkt, dat het aantal schieters juist van deze beide rassen helangrijk meer was. ook hij de laatgezaaide series. Dit komt misschien door de verhoogde groei van de overgebleven planten als ge volg van de vermeerdering van standruim te. Toch is de opbrengst aan droge stof door de schadelijke invloeden vex-moede- lijk niet zoo gedrukt als men zou verwach ten. Wij hebben hier namelijk te maken met hoogprocentige rassen, die bij weinig massa veel droge stof produceeren. De hoeveelheid droge stof per are is wel laag t.o.v. de andere rassen, maar valt gezien de lage opbrengst aan wortelmassa nog niet tegen. Door het late zaaien blijkt over het algemeen het percentage aan droge stof terug te loopen. Vroege zaai is dus gunstig. Ongunstig, bij de vroegere zaai is aantal schietei's. Het ras Groeningia heeft op dit proefveld het beste figuur geslagen. Het geeft niet de hoogste opbrengst aan massa, maar de hoeveelheid droge stof is per hectare het grootst of men vroeg of Iaat zaait. Dit komt%vooral üit in de serie met de zaai op 1 Mei. Het laagprocentige ras Productiva geeft door zijn zeer hoge opbx-engst aan massa in de serie van de eerste zaai toch nog een grote droge stof hoeveelheid. Bij de twee de zaai zijn deze uitkomsten niet zoo op merkelijk, bij de laatste echter weer wel. De groote massa maakt bij dit ras veel goed. Opvallend is ook het totaal ontbreken van schieters. Het eveneens laagprocentige ras Teutonia komt juist hij de tweede zaai naar vox-en. Bij dit ras treden bij de twee eerste series nogal wat schieters op. Voor den Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland Ir. L. G. van Beneden. HARENKARSPEL ST. HILDEGARDIS HEEFT SUCCES Het fanfarecorps „St. Hildegardis" te Tuitjenhorn heeft onder leiding van den heer E. Peetoom twee uitvoeringen gege ven in het Patronaat aldaar. Voor heide avojiden was een goede, be langstelling en het programma dat een zes tal nummers bevatte werd met groote aan dacht gevolgd De heer Peetoom bleek niet alleen een goed leider te zijn, ook deed hij zich kennen als een uitstekend clarinettist. Zijn solo een concertino van Friedemann een technisch zwaar nummer voerde hij schittei'end uit, daarbij keurig begeleid door den heer Wim Burger op de piano. Het korps en de solist werden beloond met een hartelijk applaus. De bekende goochelaar, telephaat enz. Emille Moretti verleende zijn medewer king en het publiek heeft genoten van zijn „kunnen" Zijn optreden was ook hier een groot succes, terwijl zijn keurige manier van zijn nummers „brengen" respect af dwingt. Met genoegen kan „St. Hildegardis" op beide avonden terugzien. GEVONDEN BELASTINGPLAATJES De rijkspolitie verzoekt ons te berichten dat bij hem aangifte zijn gedaan van een 4-tal gevonden geldige rijwielbelastingmer- ken. ^ondoorstoofd worden de oranges, uit Italië en Spanje naar ons land gebracht, tot kostelijke marmelade verwerkt. Rappe handen schillen de vruchten en de machines zorgen voor het .versnipperen" (Foto's Pa* Holland) In het Italiaansche berglandschap, waar het winter- kleed een sprookjesachtig tafreel schiep (Foto W.Mb*d»

Schager Courant | 1941 | | pagina 8