Botje bij botje Or. E. Hoekstra's I in 't bienehok RAAD SCHAGEN Een vondst in de modder Bloedzuiverende Gezondheidspillen r UTTERSTAD Kou - Griep - Pijn Zaterdag 15 Februari 1941 Derde blad KOEDIJK Is er nu een deur achter de kerkemuur of niet? Ja, zegt Jaap Kramer. Nee, zegt Jan Otto. 't leven Betekend*. Dat heeft die Jacob Andrea Cressant niet slecht gedaap. Het steekluilc voor de wijnbanken is zelfs niet vergeten. Wat zullen de voorzaten van de Bossen en de Mulders en de Kramers de Ottos en de Harts em geraakt hebben, als 't kermis was en heel mooi weer en lekker, in de lucht...... Een louw plekje op het ker- kepleintje, waar het goed was te rusten na de Donder in het Hooi en 't Bruine Peerd, nadat in 't café geflikkerd en gezongen was, waar het goed was te drinken en te klinken en vroolijk te wezen. Maar wat zég je nou van ons nieuwe kerk hof? Mooi. Maar het oudé ziet er ook nétjes uit. Ja da's onze gemeentearbeider, da s een reuzekerel, dat mag wel es zaid wor^, maar die verdient veel te kórt-Dat .rooit er niet op. Correspondent Hart wordt wethouder Hart, makkelijk i's' dat wanneer je als kran teman het gezag zoo op je hand hebt en die toont dan aan de hand van ingewikkelde begrootingsvormen aan dat. er eigenlijk geen gemeentearbeider maar een gemeente lijke Manus van Alles is, van wie het sala ris over heel veel posten „loopt", maar die van al dat loopen inderdaad wat mank gaat aan een te weinig. Maar ja, daar is voorschrift zooveel en artikel dat en van hoogerhand gaat dat. niet. 't Gemeentebe stuur gunt Manus alle goeds, is hij niet Zondags tot drie uur- bezig om zoo noodig •het Koedijker pad sneeuwvrij te maken? Kunnen dan de boeren Maandags het Koe dijker stuk niet-fietsen als ze naar de vei ling gaan, net zoover tot Sint Pancras, waai er niets aan gedaan wordt zegt ho, afstap pen, en loopen? Een warreme diesek van de Noordwest, de tuinbouwvereeniging. dat zal wel het beste wezen, dacht Jan Otto ervan, alle boeren proevetere der van. Maar dat bienehok?Niks meer van te vertellen? Niks, en nou moet je je padje maar in- körte, want daar komt een schuit en die is lek en die moet ik maken. De boeren keniie weer vare en dat is noodig, want moeder wil weer es vange...... Kool in de boet is mooi, maar de cente in je diesek is beter, want zie je, m'n knecht er is veul veranderd in de wereld, maar ien-ding is hetzelfde bleven en dat zal ok het zellefd blijven, je moete 't op vangen anhouwe KENT U deze pillen hebben een zacht-laxeerende, versterkende kracht, sporen de nieren tot betere werking aan, regelen de spijsverte ring. wekken de eetlust op, voorkomen hoofdpijnen, duizeligheden en zuiveren het bloed van alle onreinheden zonder in het minste te schaden. De werking dezer Hoekstra-bloedzuiveren de pillen bestaat daarin, dat zij de stof wisseling en de af- en uitscheidingen in het geheele organisme bevorderen. Te gebruiken 3 maal daags 26 stuks. Ten tijde van voor en najaar gebruikt, voorkomen zij vooral vele ongesteldheden. 55 ot. - 90 ct. - f 1.58 per doos met gebruiks aanwijzing en inhoud van 70, 135, 250 pil len. Verkrijgbaar bij alleDrogisten en Winkeliers welke drogist-art. verkoopen. Allerlei zaam, een tijdelijke toelage., te verleenen, voor zoover de bruto-wedde of het bruto loon een bedrag van 1250.'s jaars niét overschrijdt, van 6% van de bruto-wedde of het bruto-loon. Voor deze tijdelijke toelage komen in aanwerking de navolgende per sonen: W. Bijpost, 763. N. I-Ioogschagen 250. G. de IIoop 395. G. Jansen 1250. J. Keesman 384. J. Ruig 434. J. C. Vlottes 1044.— Tijdelijk personeel geraamd 3000. (per yveek op 75. Totaal 8420.— Deze toelage zal van de gemeente vorde ren een uitgave van 505.2-0 Weliswaar wordt in boven aangehaalde circulaire als basis aangenomen een bruto- wedde of bruto-loon, hetwelk vermeerderd met de telage een bedrag van 1900.'s jaars niet overschrijdt, doch wij willen in dit verband opmerken, zeggen B. en W., dat de overige loonen van de werklieden in de ze gemeente, die in gelijksoortige gemeen-, ten, in enkele' gevallen zelfs belangrijk, overtreffen. Het college stelt U voor ons voorstel als bovenomschreven aan te nemen. LANGENDIJK FLORIMONT, DE ZWERVENDE ZANGER. De repetities van de operette „Florimont.. de zwervende zanger", welke de operette club „Caecilia" in studie heeft, verloopen vlot. De repetities van het Alkmaarsch Sa lon Orkest, dat versterkt wordt met een aan tal beroepsmusici, zijn reeds aangevangen, het belooft een mooi geheel te worden. Men zal er ongetwijfeld in slagen, de première op 16 Maart a.s te houden. Het comité, dat is opgericht om de ver- eeniging zooveel mogelijk te steunen bij haar plannen bestaat thans uit de volgende per sonen: Dr. Wilmink, Zuidscharwoude, dr. Destree, Sint Pancras. J. J. Eecen en M. Hart te Oud- karspel. H. Pastoor, -Broek op Langendijk. J. Keizer en C. Keeman Tz. te Noordschar- woude en M. Kuiper Fzn., Zuidscharwoude. JAARVERGADERING „HANZE". De af deeling bestond 25 Jaar. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Langendijk van „de Hanze" in „De Burg" te Noordscharwoude, onder leiding van den heer H. Metselaar. In deze vergadering werd tevens het 25- jarig bestaan van de afdeeling, zij het in stilte, herdacht. Het jaarverslag van den secretaris, den heer G. Kraakman, vermeldde verschillende gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar. waaruit bleek,r dat de bond weer heel wat gedaan heeft. De Middenstandssehool moest wegens ge brek aan leerlingen tijdelijk worden geslo ten. Hierover werd nog eenige discussie ge voerd, want het bleek, dat eenige leerlingen wel waren opgegeven, maar het bestuur wist daarvan niets. Het bestuur zal zich met den directeur der school in verbinding stellen. In verband met zijn 25-jarig bestuurslid maatschap werd aan den heer Metselaar de medaille voor 25 jaren trouwen dienst door Veel schade aan bevroren me' ters. 150 LEKKEN IN 2 DAGEN OPGESPOORD. Wij meldden reeds dat het Heldersche waterleidingbedrijf met man en macht aan de gang is getogen om de lekken, door be vriezen der leiding ontstaan in de niet bewoonde huizen te dichten. Daartoe verschaft me zich indien door den bewoner geen mededeeling aan de huis deur is bevestigd, dat z'n waterleiding in orde is, toegang tot de woning. Hierbij waakt men er voor te veel „brokken' te maken. Eerste tracht men door middel van een looper of sleutels de voorcfeur te openen. Gelukt dit niet dan slaagt men er meestal .VveJ. in .dooreet openen van. gen. raam bin nen te komen..- - - Een indruk hoe ernstig vele huizen door het water geteisterd zijn, krijgt men ecnigs- zins, als wij mededeelen dat alleen in een 2-tal wijken, n.1. de Oude Helder en tus- sclien- de Javastraat, Polderweg, Kanaalweg, Singel cn Timorlaan in 2 dagen tijds 150 lekken gedicht werden. Behalve de schade door het verloren ge- gane water lijdt het waterleidingbedrijf nog een ernstige schade door het groote aan tal bevroren watermeters, waarvan vele totaal onbruikbaar zijn geworden. Dat er ondanks het harde werken van de gemeentewerklieden ook thans nog heel wat lekken zijn blijkt uit de nog veel te groote waterafnamen, die 's nachts normaal 15 M3 en thans nog 53 M3 bedraagt. Er is dus nog heel wat werk aan de winkel! T Door hun kou, koorts en pijnuitdrij- vende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist, Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct.Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. den geestelijk adviseur, kapelaan Schoone- beek, op de borst gespeld. In zijn terugblik over de afgeloopen kwart eeuw heeft de voorzitter hierna verschil lende onderwerpen besproken, terwijl ook het overlijden van Pastoor van Noord op ge paste wijze werd herdacht. Kapelaan Schoonebeek heeft de afdeeling gefeliciteerd met dit jubileum, dat door deze stille herdenking zooveel te meer in herinne ring zal blijven. Hij huldigde het thans op tredende bestuur, maar betreurde, dat de Hanze niet meer de belangstelling der mid denstanders had. Er wordt veel door de Hanze gedaan. Men moet verder zien dan het eigen kleine kringetje, zeide spr. en naar het voorbeeld van den patroon der af deeling, den li. Martinus, een geest van naastenliefde doen heerschen. Ook de oud-voorzitter, de heer C. Kramer, heeft het woord gevoerd, waarbij hij speciaal den nieuwen voorzitter prees om zijn werk. Hierna werd de rekening van den pen ningmeester behandeld. De ontvangsten wa ren f 441.62, de uitgaven f474.51. Deze reke ning werd aldus goedgekeurd. Men besloot, de contributie met tien cents per maand te verhoogen ten bate van het fonds „Santos". Het aftredende bestuurslid, de heer G. Kraakman, werd met bijna algemeene stem men herkozen. In de plaats van den heer J. Broers, die niet herkiesbaar was. werd de heer J. Hand gekozen. WIERINGERW AARD Het Revue Gezelschap van de Muziekver. „Ons Genoegen" zal onder leiding van den heer v. d. Brink a.s. Zondag 23 Februari èen uitvoering geven in de zaal van den heer Boersen. De Revue is getiteld „Zeg kijk uit" en de medewerkenden zijn een 30-tal dames en heeren en verder een accordeoniste en een mandolinegezelschap. De décc s en de verdere tooneelaankleeding zijn hoofdzake lijk door eigen krachten samengesteld. Ver der voor „elk wat wils", zang en muziek en.... het, optreden van Futti en Fruttie. Ver der uitwijden is ons inziens niet noodig. We zijn weer eens wat gaan ge- zelsen met onzen ouden vriend In het Koedijksche, Jan Otto, die met ©en vaderlandsche borrel en een marschje naar Noordscharwon en terug de griep uit zijn zes en achtig- jarige body heeft gehouden, nog steeds schuiten maakt en in de his torie snuffelt. Jan Otto Is nog lang niet van plan om dood te gaan, hij zegt het zeli en zal het zelf wel het beste weten. En dan hooren we nu de lugubere historie van 't Koedij ker „bienehok".... Vondst in de modder. Uit de onuitputtelijke kast komt een mooi prentje. Hier is het, zoo goed en zoo kwaad als het gaat, want het heeft nogal geleden. Jaren geleden vond een Koedijker schippers knecht het op straat in Zutphen, waar het in de modder viezer lag te worden. Dei brave herkende de kerk uit zijn geboorte plaats, gaf het prentje aan zijn haas, die een broer van Jan Otto was en zoo kwam Dat is eigenlijk de schuld van Piet Hart, onzen al- en alles wetenden Koedijker cor respondent en dat kwam zóó: We gingen een plaatje maken van de nieuwe begraafplaats, maar de zon stond niet goed en omdat de zon zich. van een leelijk menschengezicht niets aantrekt en niet ophoepelt, liepen we de kerk maar om, om hem kwijt te raken. Daar zagen we toen een nis en daarvoor was vroeger het biene hok. Tegen den kerkmuur aangebouwd. JAN OTTO (Foto archief). Tja, de Westfries is een wonderlijk wezen. Hij begraaft zijn nabestaanden keurig, met een mooi woordje van dominee toe, en in het graf komen van lieverlede drie kisten op mekaar te staan. De nabestaanden rouwen yeel als er weinig en weinig als er veel geld was, maar de doodgraver stoort zich aan dat alles niets. Elke twaalf jaar gaat hij het graf „schudden". De overblijfselen uit de onderste kist, die dus het langst begraven is geweest, worden gestapeld in het biene hok, bij overblijfselen van andere menschen. Zoo vergaat dus de roem der wereld, je kan zoo mal doen als je wil, je kan bij je leven een hoop praatjes hebben, je kan een dikke boer wezen of een armoedzaaier uit; het ambacht, je kan mekaar belatafeld heb ben en bezworen mekaar nooit meer aan te kijken, het >vordt toch .zóó, dat jouw spaak been bij de ellepijp van je grootsten vijand j komt te liggen, botje bij botje in 't biene hok. En dat de kwajongens op hun teenen gaan staan, net over de muur kunnen kij- iken en met een stok met een spijker eraan of een schepnetje de beste beentjes eruit zoeken en aan meester laten zien of ze den hond voorzetten. Want zóó ging dat bij dat bienehok. Nu niet meer. Verleden jaar is het bienehok afgebroken en sindsdien wordt minder openlijk de ge lijkheid van de stof na den dood van den geest gedemonstreerd De doodgraver schudt nog wel, maar hij graaft een steek of wat dieper en laat dc beenderen van de langst- gestorvene een étage zakken. Zand daarover. Maar achtfer dat bienehok, zou nog een deur gezeten hebben, zei Piet Hart, want dat had Jaap Kramer beweerd. „Jaap Kramer", zegt Jan Otto een half uur later, „Jaap Kramer, die ken 't niet wete, die weet niks." Daar kan Jaap Kramer het mee doen, maar Jaap Kramer zit niet mee aan de tafel in Jan Otto's huis op het eiland, hij drinkt geen koppie-met-suiker mee, en graait niet mee in de sigarenkist, dus Jaap Kramer moet zich hij dit vonnis bij verstek gewezen, maar neerleggen. Hoe zit dat dan? Dat zit zóó. Er kan geen deur wezen. Waarom niet? Daarom niet, en als je het niet gelooven wil, dan ga je maar boren. 't Zal wel 't beste zijn, dat op een schoo- nen morgen burgemeester Pesman, deze kwestie oplost, door inderdaad een gaatje te laten boren, anders zit over tien jaar de deur er nóg wel of tóch niet en als er nog verkiezingen waren, liepen we kans op de voordeur en tegendeur partij. Over het bie nehok zijn we dus gauw uitgepraat, maar over de kerk nog niet. We beginnen weer bij Jan de Eerste en wandelen de eeuwen door om te stoppen op 5 October 1573, drie dagen voor van Alkmaar de victorie begon en Don Frederiks legerscharen genoeg kre gen van de kokende Alkmaarsche olie uit de centrale keuken uit die dagen. Ze trokken af, maar staken en passant de Koedijker kerk nog even in de brand en hingen de boeren op aan de roeden van de meel molen. De boeren werden toen dus ook al opge hangen, zegt Jan Otto, steek em in je zak broer, je moet ze maar proeven, ze komen van Lissabon. Maar als je nou de muur bekijk, waar het bienehok geweest is, dan zie je tusschen de steunbeeren nog een paar nissen, waar beelden in gestaan heb ben. Dat bewijst dat de muren toen zijn blijven staan, want ze waren in Koedijk al niet zoo erg roomschig meer, dus als ze een nieuwe kerk gebouwd hadden,, hadden ze die heeldenboel wel weggelaten, en dus ook geen nissen noodig gehad. het van den broer, die om die ouwe rom mel, niets gaf bij den broer, die om 't ouwe, dat geen rommel is, wél geeft. De kerk, zoo die was in 1789 staat op dat plaatje. Heel flauw maar tocli nog lees baar staat, op den achterkant: „De kerk te Koedijk in 1789 Jacob Andrea Cressant na De Raad zal Vrijdag 21 Februari verga deren. Geslemd moet worden over het voorstel van B. en W. tot verhooging van subsidie aan de R.K. Bewaarschool. Onder de ingekomen stukken treffen wij niets bijzonders aan. De verordening veldwachters-moét her nieuwd worden. Verder staat op de agenda voorstel tót verhuur kantoorgebouw Directe Belastingen aan het rijk, een verzoek van de Chr. school om gelden voor aanschaffing leermiddelen onderwijs lichamelijke opvoeding en van gelden voor aanschaffing aangaande lcetel centrale verwarming. Op het eerste verzoek stelt het college voor goedgunstig, op het tweede afwijzend te beschikken. Tenslotte wordt voorgesteld een tijdelijke toelage te verleenen aan lager bezoldigd gemecntepcrsoneel. DE VERZOEKEN VAN DE CHR. SCHOOL. De gevraagde leermiddelen omvatten: een verplaatsbare evenwichtsboom op twee hoogten te stellen; twee springstaiidaards met sprintrsnoer; twee springmatten; twee groote ballen no. 4; 50 tennisballen; 2 springtouwen van 10 M.; 10 honkpalen; 30 houten blokjes 10x6x44 c.m. De leermiddelen zijn noodig voor onder wijs op de speelplaats. Eveneens stellen B. en W. voor gevraagde medewerking >te verleenen voor een lokaal voor het onderwijs in de lichamelijke oe fening. door beschikbaarstelling overeen komstig art, 77 der wet. van het gymnas tieklokaal der openbare lagere school, het geen door het schoolbestuur in het verzoek reeds wordt gesuggereerd. Het gymnastiek lokaal' kan worden gebruikt op de dagen en uren door het college en het schoolbestuur Hieronder de kerk zoo die nu is, bet „oude" kerkhof en een gedeelte van het nieuwe. In de lange muur zitten nog de nissen, en aan dezen muur was 't bienehok gebouwd. (Foto Fred. Groot.) te regelen onder goedkeuring van den In specteur van het Lager Onderwijs. Tenslotte vraafet het schoolbestuur voor de openbare en bijzondere scholen geza menlijk aanstelling van een vakonderwijzer in de lichamelijke gefening. -Hieromtrent kan voorloopig van het college geen voor stel worden venvacht, gezien alleen reeds de hooge kosten .die hieruit voor de ge- meente voortvloeien. Het wil afwachten hoe dit onderwijs zich,, ontwikkelt. Een aanjager acht'hetbestuur der Chr.' school noodig, omdat tegenwoordig fcè-'1 «WlW, Mfft xE'S1 «MP, rfc ..verty»*»"- yji hebbeji, ,atous en-W.*- na^-gepjagni onder zoek, genoemd pestuur onder dagteekening van 5 December j.ï. medegedeeld dat het stoken zonder aanjager mogelijk is. indien hieraan eenige meerdere zorg wordt be steed. waarop het schoolbestuur bij brief van 24 December 1940 mededeelde de aan vrage gestand te doen. Uit een nader ingesteld onderzoek blijkt ons dat de ketel niet flink ophaalt, doch dat deze fout hoogstwaarschijnlijk moet worden gezocht in den schoorsteen, die niet voldoende hoog is opgetrokken en beneden den nok van het gebouw blijft. Indien de schoorsteen 1 M. hooger wordt opgetrokken zal het euvel zijn verholpen. De kosten hier van bedragen plm. 60—, een bedrag dat belangrijk beneden de kosten van een aan jager blijft. Verder wordt door ons nog opgemerkt, dat de stookinrichting zich niet leent voor het stoken met cokes en een aanjager zou ooi-zaak kunnen zijn, dat het vuur zich me dedeelde aan de cokes die zich in dé trech ter bevindt; met anthraciet zal het bezwaar niet voorkomen. Op grond van vorenstaande stelt het col lege voor de gevraagde medewerking te wei-, geren. DE TIJDELIJKE TOELAGE AAN LAGER BEZOLDIGD GEMEENTE- PERSONEEL. Naar aanleiding van de circulaire van den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken d.d. 14 Ja nuari j.1. betreffende tijdelijke toelage aan lager bezoldigd gehuwd rijkspersoneel stelt, het college voor, met ingang van 1 Januari 1941 aan het gehuwde personeel in vasten en tijdelijken dienst der gemeente of op ar beidscontract naar burgerlijk recht werk- i DE KOEDIJKER KERK IN 1789 (Naar een penteekening.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 9