Mijnen bij Singapore Engelschen gaan bezit China verlaten m WL DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Engelsche blokkade tegen Roemenië Directeur landsdrukkerij blijft ontslagen Verbeurdverklaring van radiotoestellen Prov. vocdselcommissaris in Utrecht gearresteerd Admiraal Darlan nog grooter bevoegdheden Verduisteren 6.56 uur Joodsche studenten Ook Bu'gaarscbe ministers naar Hitier Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. MAANDAG 17 FEBRUARI 1941. 85e Jaargang. No. 11421. Uitgave der N.V. Uitg.-Mïf. „Hollands Noorderkwartier" Geen Nederlandsche schepen meer naar het Verre Oosten De Britsche ambassade te Sjang hai. heeft opnieuw aan de Engelsche staatsburgers den dringenden raad gegeven om het door Japanners be zette Chineesche gebied zoo spoedig mogelijk te verlaten. De ambassade heeft gewezen op de onmogelijkheid om op korten ter mijn reisgelegenheid te verstrekken en heeft derhalve in verband met het gebrek aan scheepsruim te aan geraden reeds thans bij wijze van voorzorgsmaatregel passage te ne men. De Londensche radio heeft gisteren de scheepvaart gewaarschuwd tegen het beva ren van de wateren ten Noordoosten van Singapore, aan de Oostkust van de Zuidpunt van het schiereiland Malakka. In deze vol gens geografische lengte en breedte aange geven gebieden zullen zonder nadere mede- deeling mijnen worden gelegd. Schepen, die door dit gebied willen varen, moeten bij de Britsche marineautoriteiten te Singapore een reisroute vragen. In de samentrekking van 50.000 man In dische troepen in Singapore ziet het Japan sche blad de Sihako Sjimboen een slinksch- iheid van de Britsche politiek, om Japan met het oog op den voortdurend verslechterden toestand in Europa in bedwang te houden. Het blad meent, dat het om voorbereidin gen van Engeland gaat in geval van zijn ineenstorting in Europa. Wanneer Enge land van het continent en uit de Middel- landsche Zee is verdreven, blijft alleen nog Canada of Australië over als toevluchtsoord. Daarom kan het voor Engeland een volstrek te noodzakelijkheid worden Indië als ravi- tailleeringsccntrum veilig te stellen. De Voortdurende alarmkreten van Londen te gen een op handen zijnden Japanschen aan val zijn er slechts op berekend Amerika de finitief aan den kant van Engeland te bren gen. Engeland speelt dus een spel met zijn prestige om daarvoor veiligheid in ruil te krijgen. De teruggeroepen Nederlandsche p assa giersschepen. Het terugroepen van twee Nederlandsche passagiersschepen, die naar Hongkong en Sjanghai in zee waren gestoken, heeft te Ma nilla tot de wildste geruchten aanleiding ge geven. In dit verhand meent men te weten, dat een ander Nedcrlandsch passagiersschip, dat begin dezer week naar de Vereenigde Sta ten was vertrokken, zich op grond van uit Batavia ontvangen orders eveneens te Ma nilla in veiligheid moet brengen. De Neder landsche consul blijft weigeren, omtrent de ze opvallende maatregelen eenige inlichtin gen te verstrekken. Volgens U. P. zijn aan alle Nederlandsche handelsschepen instructies gegeven, in de toekomst van alle wateren ten Noorden van de Philippijnèn verre te blijven. Tegelijker tijd heeft zij, naar de United Press meldt, den dienst van Nederlandsche schepen op de route naar Hongkong en Sjanghai en naar de Japansche havens doen staken. Deze veror deningen hebben echter geen betrekking op de scheepvaart naar het Zuidelijk deel v#n den Stillen Oceaan en de Ver. Staten. De be palingen blijven van kracht zoolang de span ning in het Verre Oosten blijft aanhouden. De geruchten over een beweerd op handen zijnden Japanschen aanval in hel Verre Oosten worden door het Japansche blad „Ko- koemin Sjimboen'' ziekelijke angsttoestanden van Engeland en de Vereenigde Staten ten aanzien van Japan genoemd. Het schijnt, zoo verklaart het blad, dat thans rondom de ont wikkeling der JapanschAmerikaansche be trekkingen de geheele diplomatie der wereld draait. Aan de hand van de laatste ontwikkeling der Amerikaansche politiek toont het blad aan, dat Roosevelt op het punt staat een we- reldooi'log te ontketen. Ook Engeland, zoo schrijft het blad, lijdt naar het schijnt onder het denkbeeld, dat Japan binnenkort naar het Zuiden zal oprukken'. Londen kan naar het schijnt niet hegrijpen, dat Japan gecner- lei veroveringsbedoelingen heeft. Naar Associated Press uit Londen meldt, heeft het Britsche ministerie voor de blok kade Roemenië geplaatst op de lijst van landen," op welke de contrabande-oorlog en de bepalingen ten aanzien van den handel met vijandelijke landen van toepassing zijn. Het Amerikaansche agentschap meldt voorts, dat volgens een mededeeling van de Engelsche regeering Roemenië wordt be schouwd als een gebied, dat onder vijande lijke bezetting staat. Beroep ongegrond verklaard. Het ambtenarengerecht, heeft gistermor gen uitspraak gedaan in de zaak van den heer L. B. Korthuis den vroegeren direc teur van de landsdrukkerij, tegen den se cretaris-generaal, wd. hoofd van het de partement van binnenlandsche zaken in verband met het hem als zoodanig op 23 Mei 1940 verleende ontslag. Het ambtenarengerecht heeft het beroep van den heer Korthuis ongegrond ver klaard. Een Zaterdag verschenen verordening geeft de Duitsche politie de bevoegdheid tot het verbeurd verklaren van radiotoe stellen, welke misbruikt worden voor het luisteren naar verboden zenders. Verdacht van verduistering. In de provincie Utrecht zijn onre gelmatigheden bij de regeling der voedselvoorziening aan het licht ge komen. Dezer dagen is de provin ciale voedselcommissaris in Utrecht, de heer de G. door de politie aange houden en verdacht van verduiste ring in arrest gesteld. Het onder zoek in deze zaak is nog in vollen gang en de verdachte zou een ge deeltelijke bekentenis hebben afge legd. De heer A. J. de G. was in zijn functie van voedselcommissaris voor de provincie Ut recht belast met de evacuatie en na de oor logsdagen met de reëvacuatie van het vee in de provincie Utrecht. Na de oorlogsdagen waren onder zijn leiding eenige personen aangewezen, die er voor moesten zorgen, dat het geëvacueerde vee weer terugging naar de plaats, vanwaar het afkomstig was. Deze reëvacuatieleiders waren soms dagen van huis en te hunnen gerieve werd van wege den eigen, speciaal gevormden distri- butiedienst, van* den voedselcommissaris koffie, thee, suiker enz. ter beschikking ge steld. Deze levensmiddelen werden hoven- dien uitgereikt aan die boeren in de provin cie Utrecht,, die, na de oorlogsdagen op hun haardsteden teruggekeerd, door oorlogsge weld of door andere omstandigheden zonder eten zaten. Ook voor hen werd dan koffie, thee en suiker beschikbaar gesteld via dien zelfden distributiedienst van den voedsel commissaris. Van deze distributie werd aanvankelijk nauwkeurig aanteekening gehouden, doch naarmate de gedupeerde boeren in de pro vincie Utrecht weer werden ingeschakeld in het normale leven en zij dus met hun distributiebonnen als elk ander zich koffie, thee enz. konden voorzien, verslapte de controle en bleven groote hoeveelheden onder het beheer van den voedselcommis saris, zonder dat deze uitgereikt werden. Met deze aanzienlijke restanten nu zou de voedselcommissaris fraude hebben ge pleegd, door er onrechtmatig van te ver- koopen en er een gedeelte van naar zijn woning te doen overbrengen. Deze clande stiene handel in koffie, thee, suiker enz. zou reeds dateeren van de maand Juni van het vorig jaar en uiteraard staat nog niet vast, welke kwanta aan levensmiddelen op onrechtmatige wijze aan de distributie zijn onttrokken. Het is niet onwaarschijnlijk, dat verscheidene andere personen in de naaste omgeving van den heer G. zich met deze knoeierijen hebben ingelaten. Vast staat, dat door een van de leden van het personeel van den heer de G. de zaak aan het rollen is gebracht en de politie in deze affaire werd gemengd. <<>v- 8;tsii "M ••!*/,.-* 1 'i V? Ev/T.' mSÊÊSi f. l fev mÈÈÊÊf 1||||K|§ i f4' ÖËÉdÊI ,0 „l\)r 1 lili De eerste badgasten aan het Scheveningsche strand. Toch was het nog wat al te frisch voor een dergelijke escapade (Foto ScMmmelp enninoh) DE REGEERINGSCRISIS IN FRANKRIJK DOOR ONTSLAGNAME VAN MI NISTER PEYROUTON THANS OOK DE PORTEFEUILLE VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN Naar uit betrouwbare bron verluidt, heeft de Fransche minister van binnenland sche zaken Peyrouton Zaterdagmiddag zijn ontslag ingediend, dat door maarschalk Pétain is aanvaard In aansluiting daarop gaf Peyrouton zijn ambtsbevoegdheden over aan admiraal Darlan, .die thans be halve het vicepresidentschap, het ministe rie van buitenlandsche zaken en het mi nisterie van marine ook het departement van binnenlandsche zaken zal gaan behee- ren. Tot secretaris-generaal in het minis terie van binnenlandsche zaken zou Angeli, tot dusver prefect van het departement Rhóne. benoemd worden. Men verwacht hier ook het aftreden van den minister voor productie en arbeid, Belin, tot wiens opvolger de fabrikant Perrin zou zijn uit verkoren. Een communiqué Na afloop van den ministerraad van gis teren is het volgende communiqué gepubli- ceei'd: De ministerraad is onder vooi'zittex-schap Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 51 uur van maarschalk Pétain bijeengekomen en heeft gi'ondstoffen-, productie-, wei'kloozen- en gezinsvraagstukken behandeld. De xninisterraad besloot voox-ts tot wijzi ging van de wet op de secr.-genei".aal in over censtemming met de nieuwe oi'ganisatie van de regeex-ing. Naar verluidt, slaat deze wijziging op de benoeming van twee secretarissen-generaal aan het ministerie van binnenlandsche za ken. Volgens de tot dusver geldige wet was de benoeming van deze functionarissen tot bepaalde ministeries en tot één per miiris- terie beperkt Peyrouton naar Buenos Aires. De secretaris-generaal van voorlichting, prof. Portmann, heeft gisteren na de mi nisterraad tegenover de pers verklaard, dat de minister van binnenlandsche zaken, Peyrouton, afgetreden en tot ambassadeur te Buenos Aires benoemd is. Het onderzoek in de onregelmatigheden van den voedselcommissaris is in vollen gang. De geai'resteei'de wordt thans dooi den rechtercommissaris is in vollen gang. De gearresteerde wordt thans door den rechtercommissaris verhoord. Hangende het onderzoek is de heer de G. geschorst uit zijn ambt, en is een plaatsvervanger aangewezen De heer de G., van wien bekend was, dat hij zeer bemiddeld was. Was lid van de pro vinciale staten van Utrecht. Numerus clausus. Het vex-ordeningbl&d bevat en verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied beti*effende Joodsche studenten. Volgens artikel 1 heeft deze verordening betrekking op: 1. Personen die zicli op grond van de yer- ordening no. 6/1941 betreffende den aanmel dingsplicht van personen van geheel of ge deeltelijk Joodschen bloede dienen aan t,e melden, met uitzondering van diegenen, die slechts van één naar ras voljoodschen gi-oot- oudcr in den zin van bedoelde veroi'dening stammen. 2. Pei-sonen. die tot de joodsch-kei-kelijke gemeenschap behooren. Artikel 2 bepaalt; De inschrijving van bovenbedoelde pei-so nen aan Nederlandsche unicei-siteiten en hoogescholen wordt bij door den secretai-is- generaal van het departement van onder wijs, wetenschap en cultuurbescbei-ming te geven voorschi-iften beperkt. Een dei-gelijke pei-soon, welke niet aan een Nedei-landsche universiteit of hoogeschool is ingeschreven kan volgens art. 3 eerst na vei-ki-egen toestemming van den secretaris- genei-aal van het departement van onder wijs. wetenschap en cultuurbescherming tot een examen of tentamen aan een Nedei- landsche universiteit of hoogeschool worden toegelaten. Voorts bévat het vex-oi'deningenblad een uitvoeringsbesluit van den secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en-cultuurbeschei-nxing, waarin woi'dt bepaald, dat de in artikel 1 van de verordening bedoelde personen, die zich voor het studiejaar 1941/1942 aan een Nedei*- Iandsche universiteit of hoogeschool willen laten inschrijven, daai-door de goedkeuring van genoemde secretai'is-generaal behoeven. Het verzoek om goedkeuring moet uiterlijk 31' Maart 1941 bij den secretax-is-genei-aal worden ingediend. Indien bedoelde pei-^onen nog nimmer aan een Nederlandsche univei-siteit of hooge school waren ingeschreven, worden zij, zoo lang niet anders is bepaald, niet ingeschre ven. Dit besluit treedt heden in werking. Bondgenootschap tusschen Londen en Tsjoenking? Volgens berichten uit Chineesche bx-on worden thans onderhandelingen gevoerd over een geheim militair bondgenootschap tusschen Engeland en Tsjoengking. zoo meldt de Jomioeri Sjimboen uit Bangkok. Op deze wijze zou Engeland thans door het oprichten van een front van Tsjoengking via Birma tot aan Singapore het opdringen van Japan naar het zuiden willen tegen houden. De Engelschen stellen voorts po gingen in het wei-k, Chineezen te bewegen in het Britsche leger te gaan dienen en ver" hoogde levering van Amerikaansch oorlogs materiaal via den Birma-weg voort te zet ten. Van Thailand eischt Engeland een hou ding van volkomen neutraliteit, waarbij het dit land tevens verzekert, dat de concen tratie van Britsche strijdkrachten in het noorden van het schiereiland Malakka geen bedreiging van Thailand beteekent. „Geruchten niet in strijd met de feiten", zegt men te Sofia. Het bezoek der Joegoslavische ministers aan Duitschland heeft in de Bulgaarsche hoofdstad groot opzien gebaard. Men is in de Bulgaarsche hoofdstad algemeen van oox-deèl, dat dit bezoek de goede betx-ekkingen tus schen Duitschland en Joegoslavië op duidelij ke wijze zal bevestigen. Ofschoon de Joego slavische buitenlandsche politiek sedex-t lang in nieuwe banen is geleid en de oude vriend schappen zijn geliquideex-d waardoor bepaal de tactische plannen waardeloos zijn gewor den, meenen bevoegde Bulgaarsche kx-ingen, dat het toch noodzakelijk is gebleken de hangende kwesties tusschen Duitschland en Joegoslavië op meer afdoende wijze te x-ege- len. In Bulgaarsche politieke kringen zegt men voorts, dat de geruchten over een bezoek van hooge Bulgaar sche persoonlijkheden aan Duitsch land, dat in aansluiting op de reis van de Joegoslavische ministei-s voox*- bereid is, niet in strijd zijn met de feiten. Chili neemt Deensche schepen in beslag De Chileensche regeex-ing heeft door mid del van een decreet de dx-ie in de haven van Talcuhuano liggende Deensche vracht schepen „Lotta". „Frida'1 en „Helga" voor den duur van den oorlog in beslag geno men. Zij zullen in de Chileensche koopvaar dijvloot worden opgenomen en onder Chi leensche vlag' varen. De waarde van de schepen en de inrichting zal door een spe ciale commissie woi'den vastgesteld. Offi cieren en manschappen van de Deensche vrachtschepen worden aan land gebracht en ontvangen een maandelijksche schade loosstelling voor zoover zij in Chili willen blijven. Zij kunnen echter ook aan boord van hun schepen blijven en in Chileenschen dienst tegen een nader overeen te komen loon verder werken. In de motiveering van dit decreet wordt het volgende gezegd: Tengevolge van het gesprek aan tonnage is het scheepvaftrtvex-- keer van Chili met het buitenland in een voor het nationale economische leven zorg wekkende mate gedaald. Deze toestand is een onmiddellijk gevolg van den Europeeschen oorlog, waax-in Chili zich neutraal vei'klaarde. De eigen koopvaar dijvloot en de door andei-e landen beschik baar gestelde toxinage is niet voldoende om het genoemde tekort on te heffen Daar niet te voorzien is hoelang deze oorlog zal duren, is het de plicht van de i'egeei'ing naar mid delen te zoeken om een voor het nationale bestaan noodzakelijk handelsverkeer te ver krijgen. De eenigo mogelijkheid hiertoe xs het gebruiken van de in de Chileensche ha vens gevluchte en aldaar stilliggende bui tenlandsche tonnage. De x-egeering heeft deze maatregelen uitsluitend genomen in hét levensbelangen liet land, teneinde het handelsvei'keer met andere neutrale landen te kunnen handhaven. De maatregel is di'ingend en moet snel genomen worden. Het eigendomsrecht komt niet in het gedrang, daar aan de reeders een behoorlijke schadevergoeding vooi" het gebruik van de schepen zal worden betaald en het scheepspersoneel in Chili gastvxij- heid zal genieten en geld voor levensonder houd zal ontvangen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1