lil Een kijkje achter de schermen Nederland en het Verre Oosten 6.57 uur DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER „Tokio moet niet uitgedaagd worden" Het grootbedrijf met 30 artikelen en 9 millioen klanten Vrachtauto met arbeiders verongelukt Varkcnsvleesch in een koffer Verduisteren Duitsch-ltaliaansch vloot-overleg De hulp aan Engeland De brand te Santander Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. DINSDAG 18 FEBRUARI 1941. 85e Jaargang. No. 11422, Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" „TJITJALENGKA" NAAR HONG KONG VERTROKKEN - ONDER HANDELINGEN MET JAPAN VOORTGEZET. Met een zucht ven verlichting heeft men op de Philippijnen vernomen, dat het schip van de Java-China-Japan-lijn, de „Tjitja- lengka" (10.972 ton), op 15 Februari van Ma nilla naar Hongkong vertrokken is. Er wordt aan herinnerd, dat de „Tjitjalengka" op 13 Februari naar Manilla was terugge keerd als gevolg van gemelde instructies der Nederlandsche autoriteiten om een schuilplaats te zoeken in een neutrale ha ven. Inmiddels heeft, aldus D.N.B., de uit geweken Nederlandsche regeering te Lon den tegengesproken, dat zij aan de Neder landsche scheepvaart bevel heeft gegeven. een schuilplaats te zoeken in een neutrale haven. Onderhandelingen hervat. De plaatsvervangende minister van bui- tenlandsche zaken Osoesji heeft in het Ja- pansche Lagerhuis de Japansche Zuidzee- politiek als alleszins vredelievend bestem peld. Japan wenscht, zoo verklaarde hij, dat alle onderhandelingen, welke de Zuidzeege bieden betreffen, op vreedzame wijze ge voerd worden. Met betrekking tot Nederlandsch- Indië zijn bij de eerste besprekingen zekere misverstanden gerezen, die echter intusschen weder opgehelderd zijn. De onderhandelingen worden thans hervat. Bepaalde pogingen van Britsche zijde, de atmosfeer te verontrusten, zijn er op gericht de Zuidzeegebieden in het geweer te bren gen tegen militaire operaties van Japan, die zoogenaamd te verwachten zouden zijn, en de V. S. in steeds scherpere tegenstelling tot Japan te brengen. Het Zuidzeeprobleem is geen politiek probleem. Daarom dient men in een zoo sterk gespannen atmosfeer als de tegenwoordige uiterst voorzichtig te zijn om Japan tot tegenmaatregelen te pro- voceercn. Voor de Philippijnen heeft het de natuurlijke belangstelling van een buurland en het hoopt daarom, dat van deze zijde alle eventueel uitdagingen achterwege zullen blij ven. Regeling van de distributie Reeds 10 millioen vellen papier verwerkt Een van de dingen, die in de laatste maan den een stempel op het leven in ons land drukten, is wel de distributie van allerlei soorten levensbehoeften. Om eenig idéé te geven van de moeilijkheden, welke moeten worden overwonnen ooi te ko men tot een zoo rechtvaardig mogelijke ver deeling van de aanwezige voorraden, heeft de directeur van het Centraal distributiekan toor een korte inleiding gehouden over, wat hij noemde, het grootbedrijf met 30 ai*tikelen en 9 millioen klanten. Hij zette de moeilijkheden uiteen, waar mede men te kampen had door de snelle uit breiding na 10 Mei van het vorige jaar. Het thans geldende systeem is niet volmaakt, in dien rustig aan de uitbreiding had kunnen worden gewerkt, zouden verschillende din gen wellicht anders zijn geregeld, doch, ge zien den tijd van voorbereiding, kunnen wij tevreden zijn over het bereikte. Dit neemt niet weg, dat de C.D.K. gaarne open staat voor raadgevingen en dat opbouwende cri- tiek welkom is. Het is, zeide de heer De Hoo, in theorie gemakkelijk een ideaal ontwerp samen te stellen, doch in de praktijk komen deze moeilijkheden te voorschijn. Zoo gaf hij het voorbeeld van de distributie van gort en havermout. In Friesland werd vrijwel hoofd zakelijk gort geconsumeerd, en daartegen over in Limburg havermout. Na de invoering van de distributie bleek dit precies het tegen overgestelde te zijn en vroeg men in Fries land havermout en in Limburg gort. Men begrijpt welke problemen dit oproept, daar toch in de eerste plaats er voor moet worden gezorgd, dat de goederen bij den dé- tailhandel aanwezig zijn, zoodat de consu ment zijn bonnen kan inwisselen. Dit laatste is een punt, dat groote zorg vraagt. Het autovervoer is sterk ingekrom pen, terwijl ook het vervoer per spoorweg moeilijkheden meebrengt Wanneer dan een langdurige vorstperiode wordt doorgemaakt, waarbij het vervoer te water is gestagneerd, levert dit nog extra hoofdbrekens op Hierop was echter gerekend door dislocatie van de Voorraden, zoodat geen ernstige tegenslagen werden ondervonden. De extra rantsoenen. Om de beteekenis van extra-rantsoenen eens duidelijker naar voren te brengen, werd als voorbeeld gegeven de groep arbeiders, die „zwaren" arbeid verricht. Deze groep arbeiders omvat in ons land plus minus 800.000 personen en aangezien deze arbeiders recht hebben op een extra rantsoen van 1000 gram brood per week, zijn hiervoor dus alleen reeds 1 millioen brooden extra per week benoodigd. De groep arbeiders, die „zeer zwaren" li- chamelijken arbeid verrichten, is ongeveer 200.000 personen groot en gerekend naar een extra-rantsoen van 2000 gram brood per week, beteekent, dit dus ongeveer 500.000 brooden per week. 180.000 kilogram zeep wordt per distribu- liAr>priode voor arbeiders beschikbaar ge steld, die „vuilen" arbeid verrichten, per ar beider en per periode wordt 450 gram zeep verstrekt. In verband met het feit, dat dit extra-rantsoen over zes maanden verdeeld werd, komt dit dus neer op 30.000 kilogram per maand. Overleg tusschen de groote gemeenten Finantieele positie steeds slech ter. In de gisteren gehouden raadsvergadering heeft de Haagsche wethouder van Finan ciën, ir. Feber, medegedeeld, in verband met intrekking van het voorstel lot verhooging van het aantal opcenten op de Gemeente fondsbelasting, waardoor Den Haag een nadeel lijdt van 2 a 3 ton. dat de financieele positie van de gemeente met den dag slech ter wordt. Daar dit ook met de andere groo te gemeenten het geval is, zegt de Tel. zal 't gemeentebestuur zich tot de overige groo te gemeenten wenden om een conferentie te beleggen over de financieele positie der ge meenten. Daarna zal men in overleg treden met den secretaris-generaal van het departement van Financiën. In een half jaar 671 kaarten met bonnen. millioen Sinds 10 Mei tot en met November van 't vorige jaar werden 671.255.000 kaarten met bonnen voor particulie ren en de Duitsche weermacht, be nevens boekjes met toewijzingen voor detaillisten en zegels besteld. Afzonderlijk gerekend komt dit neer op een totaal van 25 a 50 milliard afzonderlijke bonnen. Om een indruk te geven van wat er inmiddels reeds aan papier ver werkt is, zijn de volgende cijfers wel vermeldenswaardig. Tot nu toe zijn ruim 10 millioen vel papier door de persen gegaan, hetgeen overeenkomt met een oppervlakte van 7 millioen vierkante meter, een gewicht van 850.000 kilogram en een stapel van 1200 meter hoogte. Om deze hoeveel heden te kunnen verwerken, zijn ten behoeve van het C.D.K. gemiddeld 20 snelpersen en 10 snijmachines in ge bruik. Wanneer nu door het C.D.K. een nieuwe opdracht wordt verstrekt, levert de controle aan de drukkerij een nauwkeurig getelde hoeveelheid papier welke na ontvangst in de drukkerij "hogmaals nageteld wordt. Dit is reeds een omvangrijken arbeid, indien men in aanmerking neemt, dat voor broodkaarten meer dan een millioen vel geteld moet worden, met een totaal gewicht van 120.000 kg. Eventueele misdrukken moeten door de drukkerij met de goede bonkaarten worden ingeleverd, zoodat de totale hoeveelheid vel len inkomend papier overeenstemt met de hoeveelheid uitgaand papier. Nadat de opplakvellen door de distributie diensten in ontvangst zijn genomen, worden de aantallen bonnen op verzamelstaten overgebracht. Dit alles wordt gezonden naar het C.D.K. Een uitzondering vormen de op- plakvellen met brood- en vjeeschbonnen en petroleumzegels, welke ter plaats gecontro leerd en vernietigd worden, terwijl de 5 groote steden van ons land de controle en vernietiging van alle ontvangen bonnen en opplakvellen in eigen beheer uitvoeren. Deze maatregel bespaart het C.D.K. weke lijks een toevloed van ruim 10 ton papier. Inmiddels ontvangt men tocfh nog per week 5 a 600 postzakken met bonnen, welke 8 a 900.000 opplakvellen en 6 a 700 millioen consumentenbonnen bevatten. Zestig meis jes controleeren of het aantal bonnen klopt en tevens wordt nagegaan of er onder de opgeplakte bonnen geen vervalschingen voorkomen. Na de controle hebben de consumenten bonnen hun dienst gedaan en om misbruik te voorkomen, worden zij grondig vernie tigd. De vernietigingsmachines verwerken wekelijks ruim 12 ton papier. Behalve de postzakken met opplakvellen komen per dag nog plus minus 18 zakken met aangeteekende stukken en 12 zakken gewone post binnen. Per maand worden ruim 14.000 brieven behandeld. Geen verkoop van bonnen. Ten aanzien van de ruiling van bonnen werd opgemerkt, dat hiertegen geen inciden teel bezwaar bestaat, doch tegen verkoop van bonnen moet scherp worden opgetre den. Daarom is het stelsel der z.g. bonnen beurzen ongewenscht. In de praktijk bleken deze te verwateren en te ontaarden in een bedrijf waar bonnen werden gekocht en verkocht. Natuurlijk kan dit niet worden goedgevonden en hiertegen zal dan ook met kracht worden opgetreden. De leiding van het C.D.K. hoopt hiermede een beter inzicht te hebben gegeven in de moeilijkheden, waarmede zij te kampen heeft en het publiek er van te hebben over tuigd. dat alles wordt gedaan om het al gemeen belang, zoo zuiver mogelijk te die nen. Dat er daarbij wel eens moeilijkheden ontstaan is nu eenmaal niet te vermijden. Twee dooden, drie zwaar gewonden Bij het uitwijken boom gebotst. tegen een Eerst heden wordt bekend, dat Zondag avond op den weg tusschen Norg en de Punt om ongeveer half zeven een ernstig auto-ongeluk heeft plaats gehad. Uit de richting Norg naderde een vracht auto met zeventien arbeiders uit de stad Groningen. Zij kwamen van hun werk te Norg en de chauffeur van de vrachtauto had deze lieden meegenomen achter in zijn auto. Onder de gemeente Vries moest de vrachtwagen uitwijken voor een snel nade rende personenauto, dio aan den linkerkant van den weg reed. Hierop ging de chauf feur van den vrachtwagen. G. van D. op den berm rijden aan den rechterkant van den weg. Aangezien ook deze wagen een behoor lijke snelheid had en de berm zacht was, gelukte het den chauffeur niet op den weg terug te komen en hij botste tegen een boom. De gevolgen waren verschrikkelijk. Het houten geraamte van de vrachtauto, met een dekzeil overtrokken, werd ver splinterd van den wagen gerukt. De arbei ders werden door elkander gegooid. Twee hunner, de gehuwde arbeiders J. Elzenga en L. Saners waren onmiddellijk dood, ter wijl drie arbeiders zwaar gewond werden. Hulp was direct ter plaatse en de gewon den J. Woutwijk, J. van der Molen en A. Hofman werden naar het Academisch zie kenhuis te Groningen vervoerd. De lijken werden op last van de politie te Vries in beslag genomen, evenals de auto. Naar wij heden vernemen is de toestand van den gewonde J. Woutwijk hoogst ern stig en van de anderen naar omstandighe den goed. Amsterdammer moest de carbo- nade weer overgeven. De politie van het bureau Stadhouderskade te Amsterdam, heeft gisteravond een man aangehouden, die in een koffer ongekeurd varkensvleesch vervoerde. Hij verklaarde, dat hij het, van een onbekende had gekocht. Het vleesch is vermoedelijk ingevoerd uit een van de buitengemeenten. Tegen den aangehou dene is proces-verbaal opgemaakt ter zake van overtreding van de distributie- en ham- sterwet en van de vleeschkeuringswet Heden zal het vleesch vermoedelijk worden gekeurd en aan het abottoir ter eventueele vernieti ging worden overgedragen. HET BEGEERDE VET. In een café aan de Beethovenstraat te Am sterdam, hebben ongenoode gasten zich door een keukenraampje toegang verschaft tot den keukenkelder, waaruit zij zes pond boter, 7 pond vet en een rauwe ham van 8 pond ont vreemden. In een gemeentelijk levensmiddelendepot aan het Karthuizerplantsoen is ingebroken. Er werden 108 halve ponden vet en veertig halve ponden boter gestolen. Alvorens de olifanten van den Haagschen Dierentüln naar buiten mogen, moet er toilet ge maakt worden (Foto Schimmelpenningh) Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 49 uur Tusschen den onderstaatssecretaris der Italiaansche marine, admiraal Riccardi en den opperbevelhebber der Duitsche marine, groot-admiraal Raeder, zijn op 13 en 14 Februari te Merano besprekingen gevoerd. Bij deze door een kameraadschappelijke geest bezielde gedachten wisseling bleek de volledige eensgezindheid ten aanzien van de gemeenschappe lijke oorlogvoering ter zee tegen En geland. Vereenigde Staten Wet over 14 dagen aangenomen Volgens de meening van politieke krin gen te Washington zal het ontwerp van de wet tot hulpverleening aan Engeland bin nen tien tot veertien dagen aangenomen worden en wel in den vorm waarin het door het Huis van Afgevaardigden is aan vaard. In den Senaat hebben gisteren de sena toren George en Barkley, die voorstanders van het ontwerp zijn, de debatten geopend. Vandaag komen de tegenstanders aan het woord, die hoofdzakelijk republikeinen zijn, maar onder leiding staan van den de mocraat senator Wheeler. De oppositie heeft echter, volgens de algemeene overtui ging, geen kans, het ontwerp ten val te brengen, daar men het niet waarschijnlijk acht, dat zij meer dan dertig van de 96 stemmen zal verkrijgen. Het belangrijkste wijzigingsvoorstel zal, aldus U.P., door senator Walsh worden in gediend. Dit voorstel beoogt de invoeging van de bepaling dat de uitlevering van eenig deel der Amerikaansche vloot slechts kan geschieden met een speciale vergum ning van het Congres. Ook dit voorstel echter heeft geen kans te worden aangeno men, al is het mogelijk dat het het groot ste aantal steramen der oppositie op zich zal vereenigen. 30.000 menschen dakloos De „Columbia Broadcasting Com- pany" heeft een radiobericht uit Spanje opgevangen, waarin wordt medegedeeld, dat tengevolge van de groote brand in de Noord-Spaan- sche stad Santander reeds 30.000 personen dakloos zijn geworden. Onder de vernielde gebouwen bevinden zich de kathedraal en het filiaal van de Bank van Spanje. Volgens dit bericht is het de brandweer nog niet gelukt de brand on- onder controle te krijgen. Naar verluidt zouden er ondanks de groote materieele schade slechts weinig slachtoffers te betreuren zijn, want aange zien het Zondag was. bevonden zich slechts wéinig menschen in de havenbuurt. Tot dusver heeft men een doode en eenige ge wonden uit het puin te voorschijn gehaald. Willkie aaar China De Associated Press verneemt uit betrouwbare bron, dat Willkie zich naar China zal begeven, om den toestand aldaar te bestudeeren. Verder verneemt de Associated Press, dat Wendell Willkie de jaarmedaille gekre gen heeft van den Joodschen bond van oudstrijders voor zijn verdiensten wegens de bevordering dér belangen van Amerika en van de democratie.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1