Verdachte m k veldwachter werden het niet eene Dinsdag 18 Februari 1941 Tweede blad Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Ook een manier om Je huishou ding in te richten. RUMOER IN 'T LAND VAN VRONE. VOOR DEN POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 17 Febr.) Hoogwou d. VERDACHTE EN DE VELDWACHTER WERDEN HET NIET EENS. De juffrouw zag er zoo onschuldig uit, maar dat was ze lang niet; deze mej. A. de B. uit Hoogwoud. Ze had volgens de dagvaarding op 6 Nov. te Hoorn op een rijwiel gereden. Dat op zichzelf was heel gewoon en een gezonde sport. Maar ze had zonder licht gereden en was niet afgestapt op hevel van den gemeenteveldwachter A. F. uit Zwaag Bovendien reed de juffrouw links. De veldwachter had haar een eind gevolgd. Ik ben dien dag heelegaar niet in Hoorn geweest, zeide verd. En ik kan me niet vergissen, zeide de veldwachter, die als getuige gehoord werd. Ik herken nu haar stem ook, voegde de die naar der wet eraan toe. Heeft u haar niet het identiteitsbewijs ge vraagd, wilde Mr. Krabbe weten. Ja zeker, zeide de veldwachter, maar ze had dat niet hij zich. De moeder van verd., de 75-jarige mej. E. J., uit Hoogwoud, verklaarde dat haar dochter in October en November nooit op de fiets is uitgeweest. De fiets staat bij mij .thuis en ze heeft de fiets nooit weggehaald. U woont niet in hetzelfde huis, dus zon der dat u het wist, kon verd. de fiets weg nemen, zeide Mr. Krabbe tot het kleine moe dertje. De verdediger Mr. Lesterhuis uit Alkmaar aeide dat de dokter verdachte verboden had te fietsen. Bovendien is ze om 4 uur 20 mi nuten bekeurd en moet om vijf uur de koeien .verzorgen. De veldwachter merkte op, dat de juf frouw zeide dat ze haast had. Dat klopt ook alweer! zeide de officier. Requisitoir nemend, meende Mr. de Brueys Tack, dat het tenlaste gelegde wettig en overtuigend bewezen, al ontkent verd. hals starrig daar geweest te zijn. De moeder be hoeft heelemaal niet te hebben gemerkt dat haar dochter de fiets nam om van Hoogwoud naar Zwaag te gaan. Bovendien blijft de veldwachter erbij dat hij deze verd. abso luut herkent. De houding van verd. vond de officier zéér onsympathiek en eischte daar om een geldboete van f 40.— subs. 30 dagen. De verdediger bestreed de meening van den officier, als zou het fei^, wettig en over tuigend bewezen zijn en concludeerde daar om tot vrijspraak. De Politierechter, Mr. Krabbe achtte het niet eenvoudig in deze zaak uitspraak te doen en verwees haar naar de Meervoudige Kamer. Den Helder. HAAR HUISHOUDEN INGERICHT. In de Stationsstraat 21 te Den Helder woonde deze juffrouw C. B. C. de M„ die er van werd beschuldigd in de maand Augus tus 1940 van haar zoontje- en haar dochter tje tal van artikelen van diefstal afkomstig, had aangenomen. Het waren wel zéér uit- eenloopende goederen, n.1. theeserviezen, een scheepje van glas in vitrine, bloemenvazcn, pendule, fruitschaal, 'n pluche damesman tel en een fluweelen jasje. Voorts sierkan- netjes, een bril, drank in diverse soorten. Kortom alles wat voor een huishouden ge bruikt kan worden. Er waren zelfs drie goudvisschen bij. Verdachte woonde nu in Rijswijk en ver telde, dat haar kinderen met die dingen thuis kwamen. Maar u heeft er niet voor betaa'ld, niet waar? zeide de Politierechter, Mr. Krabbe. Nee, dat heb ik niet, antwoordde verd. Dan heeft u ze cadeau gekregen, meende Mr. Krabbe. Ik had plan se terug te geven, zeide de juffrouw. Maar u gebruikte ze gewoon, merkte de of ficier van justitie, Mr. de Brueys Tack op. De agent van politie, H. W. J. K. uit Den Helder had huiszoeking gedaan en goederen van allerlei soort bij verd. gevonden. Ze had ze gewoon in gebruik en ze niet bij el kaar gezet. Dus het maakte niet den indruk dat verd. van plan was ze terug te geven. Verd. erkende, dat de kinderen haar had den gezegd, dat die goederen uit een vreemd huis kwamen. Mej. M. Schr. uit Den Helder vertelde in Juli na een bombardement te zijn ver trokken. Veertien dagen later kwam ze in haar woning terug en miste toen een aantal voorwerpen. Ik kwam thuis en zag het da delijk, zeide deze get. Met de politie was get. naar de woning van verd. gegaan en daar waren de goederen teruggevonden en in beslag genomen. U bent nog een heeleboel kwijt niet waar? vroeg de Officier aan get. O gunst ja, een heeleboel antwoordde de ze. Was uw huis gesloten, wilde mr. de Brueys Tack weten? Ja, maar het was opengebroken. Er ontstond een dispuut tusschen verd. en getuige. Eerstgenoemde zeide de goederen te heb ben teruggegeven, terwijl get. snauwde, dat ze alles had teruggenomen. De Officier van Justitie requisitoir ne mend, noemde dit een ernstig feit, deze kin deren waren gewoonweg op roof uitgegaan in verlaten woningen en de moeder had kalm de goederen geaccepteerd. Verd. toon de Uit ter weinig berouw en daarom eischte de Officier een gevangenisstraf voor den tijd van vijf maanden. Verdachte had niets meer te zeggen. De Politierechter uitspraak doende nam de ongunstige reputatie van verd. in aan merking en veroordeelde haar tot zes maan den gevangenisstraf. Berouw komt na de zonde; want snikkend verliet deze ontaarde moeder de zaal waar het recht z'n loop heeft. Sint Paneras. NACHTELIJK RUMOER. Verd. G. G. uit St. Pancras werd in den nacht van 2t> op 27 December, bij een volks verzameling in dit anders zoo rustige dorp door den Rijksveldwachter W. R. aangehou den, die hem naar den burgemeester wilde overbrengen. Verd. had daar echter weinig ooren naar'en begon te rukken te trekken. De veldwachter kwam vertellen, dat deze verd. het meisje van een zekeren H. van de fiets had getrokken en dat was volgens get. straatschending. Ik was over m'n zenuwen heen; zeide verd. en weet niet meer wat er is gebeurd. Dan hadt u zeker wat op; meende mr. Krabbe. Heelemaal niet; ik had een stuk of •drie glaasjes bier op, antwoordde get. U heeft het meisje toch van de fiets wil len trekken, niet waar? vroeg de Polilierech ter. Nee; ik wilde achter op haar fiets sprin gen want het is een buurmeisje van me; antwoordde verd. De 17-jarige M. Sch. uit St. Pancras had klappen hooren vallen, maar wist verder niet veel over het geval te vertellen. Ook de landarbeider P. V. had klappen ge boord. Ik heb heelemaal niet geslagen, zei de veldwachter. Maar ik heb klappen gekregen; was de meening van verd. Niet van mij, antwoordde de veldwachter De zeventienjarige D. B. als derde getuige a décharge gehoord, jjeweerde ook, dat de veldwachter geslagen had. Dat was gebeurd toen verd. begon te rukken en te trekken. Nu, dan bevestigt, dit de verklaring van U zelf, zeide mr. Krabbe tot verd. U heeft gerukt en getrokken. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, achtte verzet tegen de politie wettig en overtuigend bewezen en eischte een geldboete van f 40.— subs. 30 dagen hech tenis. Mr. Krabbe, uitspraak doende. veroor deelde verd. tot f 25.boete subs. 15 dagen. Voor eenzelfde feit stond terecht de arbei der J. G. uit Sint Pancras. Deze ontkende gerukt en getrokken te hebben, maar de veldwachter vertelde, dat deze verd. zijn broer had willen helpen. Hij kwam met. opgeheven vuist op hem af en riep: Je laat die jongen los. Toen ging hij aan z'n broer trekken. Ik werd geroepen door m'n broer Gerrit, toen ik al te bed lag. Ik ben er uit geko men en deed m'n best de zaak te kalmee- ren, aldus verd. U kwam met een klomp in uw hand naar buiten, wees mr. Krabbe verd. erop. Ik wist heelegaar niet wat er gaande was, zeide verd. U hadt u er niet mee moeten bemoeien, was het oordeel van den Officier. Dezelfde getuigen h décharge P. V. en D. B. uit Sint Pancras werden weer ge hoord, maar konden weinig licht op de zaak werpen. Ik ben me van geen kwaad bewust, zeide verd. De Officier van Justitie requisitoir ne mend. achtte ook deze zaak wettig en over tuigend bewezen en eischte f 50 boete subs. 30 dagen. Dat ken ik nooit betale, zeide vérd. Vonnis wijzende, veroordeelde de Politie rechter dezen verd. tot f 25.boete subs. 15 dagen. S c h o o r 1. BRANDHOUT. Lourens S. te Schoorl had een boom af gezaagd en meegenomen naar huis. Die boom behoorde hem niet toe. en hij had geen vergunning dien boom mee te nemen. De gemeente-opzichter te Schoorl, R. van E.. ais getuige gehoord, bevestigde het feit. Ik heb me vergist, zei verd. Ik dacht op het erf te zijn van een persoon waar ik wel boomen mag weghalen. D'er is een afscheiding tusschen die per- ceelen, merkte de opzichter op. De Officier van Justitie vroeg f 5.— boete subs. 3 dagen en verd. werd door mr. Krab ben veroordeeld tot f 1.boete subs. 1 dag gezien ook het gunstige rapport van den burgemeester. Den Helder. EEN MEISJE MISHANDELD. Op 2 December J.l. zou een zekere P. W. L. uit Den Helder de dienstbode mej. A. K. hebben mishandeld. Maar verd. ontkende dit; hij had het kind niet aangeraakt. Met de linkerhand had mej. A. K. een klap gekregen en een schop tegen haar scheen. Ze was met haar hoofd in een spijker gevallen. Tenminste dat was haar lezing. De 15-jarige N. K., zuster van de mis handelde, vertelde dat verd. L. haar neef was. Er ontstond op 2 December ruzie om een pasfoto en verder vertelde ze. wat haar zustor verteld had. De politierechter vond het feit van wei nig heteekenis. Mr. de Bruyes Tack requisitoir nemend, eischte f 12.boete subs. 10 daeen. Het was een geharrewar, meende de. Po litierechter en veroordeelde verd. tot f 2.50 boete subs. 2 dagen hechtenis. LANGENDUK NOORDSCHARWOUDE. BEGRAFENISVEREENIGING. De begrafenisvereeniging alhier hield gis teravond haar jaarvergadering ten lokale van den heer J. de Bakker. De voorzitter, de heer J. Heidsma, heeft in zijn openingsrede een terugblik gewon- Pen op het afgeloopen jaar. dat zeer bewo gen is geweest Spr. had goeoc. hoop dat Nederland zijn zelfstandigheid terug zal krijgen. De stand van de rekening is niet zoo gunstig, doordat verscheidene leden zijn overleden. De voorzitter herdacht den over leden oud-penningmeester, den heer A. Swager. Het bestuur heeft hem hij de be grafenis de laatste eer bewezen. Spr. deed rnededeeling van de regeling voor de ver goeding aan de dragers en den voórlooper, welke in overleg met de andere Langen- dijker vercenieingen is vastgesteld. De notulen dor vorige vergadering werden door den secretaris, den lieer K. de Vries, voorgelezen, waarna vaststelling volgde. Het jaarverslag van den secretaris vermeldde o.m. het overlijden van den penningmeester, den heer A. Swager. Uitgevoerd zijn 13 begra fenissen. waarvan 7 voor leden en 6 voor niet-leden. Wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd moesten de heeren F. Blaauw en A. Rus als drager ontslag ne men. Tot vaste dragers werden benoemd de hoeren IC. Kaas en W. Glas tot reserve- dragers de heeren J. Koopman en H. Swa ger Hz. Het ledental der vereen, is thans door foei reding van 15 leden totaal 408. Het bestum* heeft een nieuw begraaftoestel aangeschaft, hetgeen de netheid der begra fenissen ten goede zal komen. Het jaarverslag wer daldus vastgesteld. De penningmeester, de heer K. de Vries, legde hierna rekening en verantwoording af van zijn gehouden beheer. In totaal sloot deze rekening op f 1764.76; het bezit der vereenisrine is terugeeloonen met f 222.13, van f 2364.86 tot f 2142.73. Aangzien in de uitgaven de aanschaffing van een begraaftoestel is opgenomen, de contributie verlaagd en er wel leden begra ven zijn, is deze achteruitgang niet veront rustend. Op advies van den heer J. Ootjers Rz. werd den penningmeester décharge ver leend. Voorstellen gaderlng. voor de bondsver- Men besloot een voorstel in te dienen over het begraven van personen, die lid zijn van een vereenieing die niet aange sloten is bij den bond. Nadat het reelcment voor den bond was besproken, werd de bestuursverkiezing gehouden. De aftredende heeren J. Heidsma en J. Meeldijk werden herkozen. Hierna werd het reglement der vereen, herzien. Hierin is o.m. als nier- bepaling opgenomen, dat kisten alleen via de ver- eeniging kunnen worden betrokken. Tot afgevaardigden naar de bondsverga dering werden bpnoemd de heeren K. de Vries en J. Meeldijk. De voorzitter sprak den heer A. Rus toe, die de vereen, trouw 25 jaar gediend heeft, Voorz. overhandigde den heer Rus een en veloppe met inhoud. Aan den heer Blaauw zal ook een geschenk worden overhandigd. Daarna sluiting. (Foto Sloof). OUDKARSPEL. ONTSLAG GEVRAAGD. Naar wij vernemen, heeft mej. G. Wit, on derwijzeres aan de kleuterschool van Volks- ondeivvijs, als zoodanig ontslag gevraagd. WINTERHULP. De opbrengst van de collecte voor Winter hulp-Nederland, was in deze gemeente f 47.40. BROEK OP LANGENDIJK. COLLECTE WINTERHULP. De collecte voor Winterhulp-Nederland, heeft in deze gemeente f29.31 opgebracht. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer U. Kamstra, is geslaagd voor het examen stationsambtenaar bij de Ned. Spoorwegen. NOG GEEN ADMINISTRATIEKOSTEN IN REKENING GEBRACHT. Hoewel de invoering van de heffing van 1 administratiekosten van de kooplieden was uitgesteld tot 1 Februari, zal deze hef fing nog niet worden toegepast, wordt ons medegedeeld. NOORDSCHARWOUDE WINTERHULP. De opbrengst der collecte voor de Winter hulp-Nederland was in deze gemeente f 88.48. Waterpolo (Niet van onzen gewonen correspondent) DJLW. I—KROOSDUIKERS L 2—4. Het is D. niet gelukt van Kroosduikers te winnen, wat vooral een gevolg was van het ruwe spel der Kroosduikers, iets wat D. in 't geheel niet ligt. Het was een zeer on sportieve ontmoeting. De ruststand kwam niet 6—5. terwijl na de rust de beide par tijen nog tweemaal wisten te doelpunten (2-4) De opstelling van D. was: J. de Ruijter H. Meiman H. P. M. Caarls J. Ooi.jevaar F. Mays E. H. de Wandeler D. A. Imhülsen. KROOSDUIKERS I—D.A.W. L 1—5. De return wedstrijd, die Zondag plaats vond, had een geheel ander karakter. Ge meen spel kwam bijna niet voor, wat een gevolg was van het feit, dat nu een buiten staander scheidsrechter was. wat in de eerste wedstrijd niet het geval was. Er was toen n.1. een speler van Ncreus III, die weliswaar officieel scheidsrechter is, maar er groot belang bij had als D. zou verlie zen. (Wij laten deze opmerking geheel voor rekening van den verslaggever Red.) -Bij D. speelde Vogtschmidt mee voor Caarls. D. won de toss en verdedigde eerst het diepe doel. De vele schoten die D. op Per .haver-motor" naar huis. De jeugd van Austeriitz, die aan de kinderfeesten te Zeist in het kader der propaganda voor de collecte van .Winterhulp Nederland" had dealgenomen, werd met het ouderwetsche en toch in deze dagen weer zoo moderne '-vervoermiddel» de paardentram, naar haar woonplaats teruggebracht (Foto Pax-Holland) KOEDIJK BRANDWEER OP PAD VOOR WINTER HULP NEDERLAND. Zaterdagmiddag om 2 uur stond onze Vrijwillige Brandweer onder leiding van den commandant P. Kok en den ondercom mandant L. Visser bij het raadhuis opge steld. In groote tenue ging men met de motorspuit door het dorp om in alle wijken te collecteeren voor Winterhulp Nederland. Overal werd met de bus gerammeld, geen huis werd overgeslagen! Totaal werd gecollecteerd f 107.82. De gemeente-secretaris, de heer A. Sloof, was zoo vriendelijk voor ons een plaatje van het geval te maken. het K.-doel loste, waren slecht gemikt. Het succes kwam aan de andere zijde, toen de K.-midvoor met een doorslagbal den D.-keeper te vlug af was. D. bleef sterk aan vallen en na eenige schoten die geen doel troffen, wist Frans, Mays met een hard schot gelijk te maken. Met gelijken stand brak de rust aan. Na de rust volgden de doelpunten elkaar snel op. D. A. Imhülsen wist driemaal achter elkaar te doelpunten. Na eenige aan" vallen was het de Wandeler die het laatste doelpunt scoorde, zoodat de eindstand met een 1—6 overwinning kwam. De volgende wedstrijd is 2 Maart, uit, naar Neptunus I te Zaandam. Agrarisch nieuws VAKOPLEIDING EN LANDARBEIDERS- LOONEN. De Vereeniging tot ontwikkeling van deii landbouw in Hollands Noorderkwartier, welke organisatie haar werkterrein heeft over geheel Noord-Holland benoorden het IJ, heeft aan de landbouworganisaties en aan de landarbeidersbonden verzocht in het vervolg bij de afsluiting van de loon regelingen rekening te willen houden met de vakopleiding van de arbeiders. Volgens de vereenigingen komen landarbeiders, die in het bezit zijn van diploma's voor goed melken, goed ploegen en voor bouwknecht enz. voor extra loon in aanmerking. FRIESCHE MAATSCHAPPIJ VAN LAND- BOUW EN NEDERL. AGRARISCH FRONT In antwoord op het bekende schrijven van dr. F. E. Posthuma, adviseur van het Nederl. Agrarisch Front, aan de landbouw organisaties om samenwerking in overwe ging te nemen, heeft het bestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw ge antwoord: „Ook de Friesche Maatschappij van Land bouw staat deze algemeene samenwerking (op landbouwgebied) voor en heeft daartoe vanaf hare oprichting de gelegenheid tot deelneming aan hare organisatie openge steld voor allen, onafhankelijk van de gods dienstige of staatkundige richting, die zij zijn toegedaan. Het karakter der Friesche Maatschappij van Landbouw brengt daar door met zich, dat het voor deze organisa tie niet mogelijk is, zich voor een bepaalde richting uit te spreken". ONTSLAGVERORDENING EN LAND- EN TUINBOUWBEDRIJVEN Zooals bekend, heeft de Hooge Raad be slist, dat de land- en tuinbouwondernemin- gen niet vallen onder de ontslagverorde ning Naar wij van bevoegde zijde vernemen mag binnenkort een zoodanige wijziging van de ontslagverordening tegemoet wor den gezien, dat ook duidelijk komt vast te staan dat de ontslagverordening ook van toepassing is op land- en tuinbouw. TIJDELIJK RIJKSPERSONEEL EN KINDERBIJSLAGWET Tot dusverre stond het nog niet vast. dat ambtenaren en arbeiders, b.v. losse arbei ders bij het Staatsboschbeheer, vielen on der de kinderbijslagwet. Bij beschikking van de departementen van binnenlandsche zaken en financiën is nu echter bepaald, dat ambtenaren en arbeiders in tijdelijken dienst vanaf 1 Januari 1.1.- aanspraak kun nen maken op den kinderbijslag op den zelfden voet als het overeenkomstige rijks personeel in vasten dienst

Schager Courant | 1941 | | pagina 5