Strassburger De onregelmatigheden te Amsterdam Amsterdam Hooge prijs voor hooge prijzen BOMMEN ROTTERDAM Enorme brand in Spanje Ook een methode! De bevoegdheden van de vroedvrouw Ameland uit isolement verlost Verkoold lijk gevonden De opgravingen te Doornik De glorie van het circus herleeft Onderzoek naar den dood van den W. A-man Koot, (A.N.P.) Hei onderzoek van de Duitsche politie inzake de gebeurtenissen, welke heb ben geleid tot den dood van den wacht meester der W.A., Koot, heeft het volgende resultaat opgeleverd: Op 11 Februari 1941 tegen 19 uur werd het lid van de Nederlandsche S.S., Strasser, toen hij met zijn rijwiel over het Waterlooplein reed, door Joden overvallen en zwaar ge wond. Op het hulpgeroep van Strasser snel de een afdeeling van 40 W.A. lieden toe, welke van het Singel door de Staalstraat en Zwanenburgstraat marcheerde. De W.A.- mannen, die allen ongewapend waren, kwa men te staan tegenover een veel sterker bencle Joden, welke met alle mogelijke soort slag- en steekwapens op de W.A.-mannén insloeg. Ook werd uit de huizen en uit een hinderlaag met vuurwapens op de W.A.- geschoten. 15 W.A. mannen werden zoo zwaar gewond, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. De W.A. man Koot werd door verscheidene op hem los slaande Joden van de troep afgesneden en op den grond geworpen. Een Jood beet als een wild dier Koot voortdurend in het ge zicht. Verder werd op beestachtige wijze op Koot losgeslagen. Koot is aan de bekomen kwetsuren overleden. De begrafenis. Gistermorgen is het stoffelijk overschot van Koot onder groote belangstelling be graven. Er waren vele kransen, waaronder van de leiding der N.S.B. en verschillende vooraanstaanden dier partij volgden de baar. Onder tromgeroffel trok de stoet door de straten van de hoofdstad naar de begraaf plaats Zorgvliet. Ook langs de straten had den zich duizenden opgesteld om getuige te zijn van een laatsten gang van dezen W.A.- man. v Op de begraafplaats. waren o.a. ook Duitsche autoriteiten aanwe zig. Nadat de leider der W.A. de heer Mr. Zondervan had medegedeeld, dat voor de vrouw en acht kinderen van Koot zal wor den gezorgd, trad naar voren de Duitsche Kreisleiter Paustian, vertegenwoordiger van oberdienstleiter Schmidt. „Beste kameraad Koot," zeide hij, „jij had voor vrouw en kinderen te zorgen en als nationaal socialist stond je op je post. Die genen, die jou op beestachtige en ons vol komen vreemde wijze van het. leven beroof den, zijn ook onze tegenstanders. Dertig mannen vielen je aan. Dertig tegen één en zij trapten je dood. Deze schanddaad werd door de Joden bedreven. Toen de Joden onze kameraden Gustloff en Von Rath vermoord den, ging een storm van verontwaardiging door geheel Duitschland. De Joden, dat zal ieder duidelijk zijn, zijn de verbitterde te genstanders van alle nationaal-socialisten. Aan jouw graf, kameraad, roepen wij de Nederlandsche nationaal-socialisten toe: gij zijt onze kameraden en gij zult dit blijven. Heil Hitier." W.A.-mannen droegen hun vriend en ka meraad uit en de indrukwekkende plech tigheid werd besloten met een laatste appèl aan het graf, waralangs, volgens het A.N.P. duizenden defileerden. Smokkelaars en verkoop er s van koffie en thee tegen te hooge prijzen flink gestraft. Het Duitsche Sondergericht heeft een 23-tal handelaren uit verschillende deelen des lands ter verantwoording geroepen in een speciale zitting, welke op 14 en 15 de zer te 's-Gravenhage is gehouden, ter zake van in den tijd tusschen 5 Juni en de maand October 1940 doen verdwijnen of opzettelijk achterhouden van waren, die tot de levensbehoeften van de bevolking moes ten worden gerekend. In hoofdzaak betrof het partijen koffie en thee, die zonder ver gunning van de meelcentrale waren ver kocht en waarbij prijzen werden gemaakt, die 25 procent of meer uitgingen boven de wettelijk geoorloofde. De partijen varieerden van enkele honderden kilogram tot 15000 kg. In enkele gevallen waren partijen van deze goederen tegen te hooge prijzen aan onderdeelen van de Duitsche weermacht geleverd. De Staatsanwalt zeide, nadat het uitvoe rig verhoor van alle beklaagden was ge schied. dat dezen zeer wel hebben begrepen, dat zij ongeoorloofde transacties deden en dat het niet aangaat van artikelen, die ter voorziening in de levensbehoeften der be volking onder overheidscontrole zijn gesteld, partijen clandestien te verhandelen, of te gen veel hoogere prijzen dan voor de burge rij gelden, aan onderdeelen van de weer macht te verkoopen. De Nederlandsche be volking moet zich beschermd weten tegen dergelijke vormen van uitbuiting of prijs opdrijving. Spr. wilde afzien van het eischen van tuchthuisstraffen en niet hooger gaan, dan tot een vierde van de maxima voor ge vangenisstraf, die tot vijf jaren zou kunnen gaan, weshalve hij straffen eischte, welke varieeren van twee maanden tot een jaar en drie maanden, en voor enkele der betrok kenen geldboeten van f 5000. Nog niet aangepast. Van de "zijde der verdediging werd o.a. aangevoerd, dat koffie en thee niet als le vensmiddelen, doch als genotmiddelen die nen te worden beschouwd, al hebben deze een groote populariteit. Voorts, dat men in Nederland in een overgangstijd leeft van vrijen handel naar geleide economie, waaraan velen zich nog niet hebben weten aan te passen. Boven dien was een deel van de handelingen, waarover het hier gaat, reeds geschied toen de rijksverordening van 17 Juli werd afge kondigd. Het gerecht heeft drie verdachten veroor- deld tot tien maanden, een tot acht maan den, twee hunner tot zeven maanden en een tot vier maanden gevangenisstraf, ter wijl aan elf verdachten geldboeten van f 300.tot f 4000.werden opgelegd. De overigen werden vrijgesproken. op AANTAL DOODEN. ZIEKEN HUIS GETROFFEN. Het D.N.B. meldt: Engelsche bombardementsvliegtuigen heb ben in den nacht van 15 op 16 Februari op verscheiden plaatsen in het bezette Neder landsche gebied brisantbommen geworpen. Daarbij werd te Rotterdam een huis volko men vernield, terwijl een ander ernstig be schadigd werd. Een aantal Nederlanders werd gedood, onder wie een vróuw en twee kinderen. Voorts werden verscheiden bur gers gewond, onder wie drie vrouwen en zeven kinderen. Volgens tot dusver ontvangen berichten werd geen enkel militair doel of voor de oorlogvoering belangrijk doel getroffen. St. Franciscus ziekenhuis getroffen. Bij dezen aanval is het St. Franciscus- ziekenhuis getroffen. De inrichting werd zwaar beschadigd. Het dak van het gebouw brandde volkomen af. Vier personen werden gewond. Eenige ziekenoppassers en een vrij groot aantal kinderen geraakten bedolven. Verschillende vliegtuigen neer geschoten. Een Britsch jachtvliegtuig vloog in scheer- vlucht boven de eilanden aan de monding van de Schelde. Duitsche jagers achtervolg den het toestel en schoten de Hurricane in de buurt van Vlissingen omlaag. Kort nadat dit toestel was neergeschoten, verscheen een tweede vijandelijke machine van hetzelfde type boven de Wester Schelde. Het werd evenals het eerste door Duitsche jagers neer geschoten. Daarmede verloren de Britten op één dag reeds drie vliegtuigen aan de mon ding van de Schelde, daar in de ochtend uren, eveneens een gevechtsvliegtuig was neergehaald. Behalve deze Britsche vliegtuigen is er, naar het D.N.B. verneemt, nog een ander vijandelijk toestel van het hype Handleypa- ge door luchtdoelartillerie neergeschoten, terwijl bovendien nog minstens twee machi nes op den beganen grond vernield werden. Havenplaats Santander geteisterd. Te Santander is een catastrofale brand uitgebroken, welke ontstaan is doordat een hoogspanningskabel door den storm is afge rukt en op een petroleumtank terecht kwam. Spoedig stonden alle petroleumopslagplaat- sen in brand. De vlammen sloegen eerst op de haven over, waar zij in de pakhuizen rijkelijk voedsel vonden. Vervolgens sloeg het vuur op de aangrenzende stadswijken over. Het aantal van 200 tot dusver door het vuur vernielde huizen wordt bevestigd. De civiele gouverneur van Santander heeft een motorrijder naar Burgos gestuurd om daar hulp te vragen. De telefoonverbindin gen der stad zijn nl. verbroken. Op het ver zoek om hulp van den gouverneur reden brandweerafde^lingen van Burgos, San Se- bastian, Valladolid, Valericia, Bilbao en Ma drid naar Santander. Bovendien werden uit Burgos en andere steden groote hoeveelhe den levensmiddelen, meel, rijst en brood naar Santander gezonden, daar de voorra den levensmiddelen der stad door den brand grootendeels zijn vernietigd. Cognac onder bekend merk ver kocht. Misleiding gewoon verschijnsel, zegt verdediger. In hooger beroep stond gistermorgen voor het gerechtshof te Den Haag terecht, de 61- jarige F. II. J. S., die door de rechtbank te Rotterdam was veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, wegens het ten verkoop in voorraad hebben van waren, valschelijk voorzien van -een bepaalde firma of naam en plaatsnaam. Het betrof hier door verd. zelf vervaardigde cognac, welke hij voorzag van een Fransch merk, terwijl de flesschen werden verpakt in Fransche couranten. Verdachte bekende het ten laste gelegde. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger zeide, dat hier inderdaad sprake is van misleiding van het publiek, doch deze vorm van misleiding komt veel vuldig voor in den handel in dranken, par fums, sigaretten, enz. De cognac was van behoorlijke kwaliteit, hetgeen de hoofdfactor was voor de clienten om deze cognac te koo- pen. Aan de hand van etiketten en sigaret tendoosjes gaf hij eenige voorheelden van een dergelijke misleiding van het publiek. Verdachte heeft door de Mei-gebeurtenissen alles verloren; hij is thans deze zaak be gonnen en bij een vrijheidsstraf zou deze zaak weer teniet gaan. Daarom vraagt hij het Hof een geldboete op te leggen. De uitspraak is vastgesteld op 3 Maart Door in die periode een door de baring veroorzaakte inscheuring te hechten, is de verdachte verder gegaan, dan haar bevoegd heid strekte. l De hooge raad heeft op dezen grond het arrest van liet Hof vernietigd, de vroed vrouw strafbaar verklaard en haar veroor. deeld tot een boete van 20 gulden. Ten aanzien van de vroedvrouw W. A. J. te 's-Gravenhage heeft het Haagsche ge rechtshof bewezen verklaard, dat zij als vroedvrouw optredende, een ontstane scheur wond met krammen heeft gehecht. Het Hof oordeelde, dat de verdachte door deze handeling niet kan worden geacht haar bevoegdheid te hebben overschreden, (ten laste was gelegd: overschrijding harer bevoegdheid)» daar hiervan slechts sprake zou kunnen zijn indien zij niet zou hebben in acht genomen de voorschriften, welke de wet te dien aanzien stelt. Tot de taak der vroedvrouw behoort nimmer het hechten van een ontstane scheurwond, daar dit noch is een verloskundige kunstbewerking, noch is het toedienen van eenig geneesmiddel. De hechting niettemin verrichtenden heeft de verdachte aldus het Hof haar be voegdheid niet overschreden, doch zij heeft een handeling verricht, die slechts tot de bevoegdheid van den medicus behoort. Het Hof sprak de verdachte van het haar ten laste gelegde vrij. De procureur-generaal bij het gerechtshof is van dit arrest in cassatie gekomen. De hooge raad heeft dit beroep ontvankelijk verklaard, daar het hier in wezen een ont slag van rechtsvervolging betreft. Voorts overwoog de hooge raad, dat artikel lob van de wet van 1 Juni 1865 de vroedvrouw in de uitoefening van haar beroep na de be valling bevoegd verklaart, de kraamvrouw gedurende 10 dagen of eventueel langer te behandelen, zoolang zich geen afwijkingen vertoonen, in welk geval zijn verplicht is. de hulp van een geneeskundige in te roepen. Levensmiddelen werden schaarst Nadat de postboot Nes-Ameland-Holwerd vice-versa sinds 31 Januari j.1. niet had kun nen varen tengevolge van het ijs, heeft deze Vrijdag voor het eerst weer de heen reis naar Hól werd volbracht Zaterdag is de boot teruggekeerd met post van negen dagen. Men hoopt, dat hiermede weer een geregelde dienst zal zijn hersteld. Ook de beurtvaartdienst Holl urn-Leeuwarden heeft plan Maandag weer van Ameland te ver trekken. Met de opening van deze vaart zal het isolement van het eiland geheel opge heven zijn en zullen de eilandbewoners weer van alles voorzien worden. Aan zeer vele artikelen begon n.1. wel geen gebrek, maar dan toch wel schaarschte te komen. Bedrijfschef verbrand. Gistermorgen .omstreeks elf uur zagen voorbijgangers uit de geopende deur van de Essencefabriek aan den Oudezij dsachter- burgwal 131, te Amsterdam rook komen. Zij riepen „brand" en snelden te hulp. Het brandje was spoedig gebluscht, doch men kwam daarna tot de vreeselijke ontdekking dat een man was verbrand. In deze bedrijfsruimte werkte een 27-Jari- ge bedrijfschef, die bezig was ,met het uit koken van filters op een soort gascomfoor. De man was alleen, zoodat niemand een ongeluk heeft zien gebeuren. Men vermoedt, dat zijn kleeren op een gegeven oogenblik hebben vlam gevat en den man hebben be dwelmd. De vlammen brandden verder, zoo dat men slechts het verkoolde lijk vond. Reeds belangrijke resultaten. De opgravingen, welke te Doornik door arbeidsvrijwilligers worden ondernomen, teneinde de overblijfselen der Romeinsche stad bloot te leggen, hebben reeds belang rijke resultaten opgeleverd. De ontdekking van een hoekmuur in Romeinschen bak steen en cement in de Rue de Ture, schijnt de personen aldaar in 't gelijk te stellen, die beweerden, dat vroeger zich aldaar de „Villa de Turnus" bevond, welke de baker mat der stad was. Op geringen afstand vond men in de „Louchorio" een rechthoekigen toren, welke de tweede poort van de „Loucherie" zou vormen en van den tweeden ringmuur van de aloude vesting zou deel uitmaken. De opgravingen worden voortgezet. Van berenleider tot leeuwentemmer in DE HERINNERING AAN HET GE LUK EN HET EINDE VAN EEN CIRCUS-DYNASTIE. Meer dan honderd jaar geleden had Hans Pezon, de oudste van vijf broers, een avon tuur dat beslissend zou worden voor den loopbaan van de heele familie. Zijn vader, een voormalig soldaat van Napoleon I, had een eenvoudig inkomen als landarbeider, zoodat het een toer was om vrouw en vijf kinderen te onderhouden. Vandaar dat Hans al- vroeg als herder zijn brood ver dienen moest. In den winter van 1835 hield een reusachtig groote wolf in de Cevennen huis en ook zijn kudde werd niet gespaard. Maar Hans was toch slimmer dan de wolf die ten slotte bij hem in de val liep. Op zekeren dag geleidde Hans hem aan een touw het dorp in, of liever gezegd. hij 6leepte het half geworgde dier achter zich aan. Nauwelijks enkele dagen later had hij de wolf als een hond gedres seerd en het dier, voorzien van een halsband en een dresseerlijn volgde hem als een lammetje. Het spreekt vanzelf, dat dit in het dorp groot opzien baarde en dat Hans alom in aanzien steeg. Ten slotte kreeg de jeugdige wolventemmer van zijn vader toestemming om met het dier van dorp tot dorp te trekken en aldoende wat geld te verdienen met het laten zien van het merkwaardige beest. Nu had de jongeman ook eerst goed ge .legenheid zijn opvoedkundig talent voor dieren te toonen en bovendien bracht zijn „tournee" hem vrij wat geld op. Maar nochtans was het sprookje op zekeren morgen ten In het Amsterdamsche „Carré" herleeft sedert enkele dagen de glorie van het circus door het op treden van de internationale groep van het circus Strassburger. Wij herinneren in dit verband aan de bewogen historie van een andere circus-dynastie, die enkele jaren geleden uitstierf met het over lijden van Leonide Pezon einde: een of ander kwaadaardig individu had de wolf 's nachts on gemerkt vergiftigd. Treurend om zijn geliefde kameraad keerde Hans terug. Onderweg ontmoette hij een groep berenleiders en sloot zich bij hen aan. In een klein dorp in de Pyreneeën mocht hij voor het eerst als berenleider optreden en bij die gelegenheid toonde hij zich zoo bekwaam, dat hij weldra wijd en zijd be kend stond als „Berenhans". En dit eerste succes was voor zijn broer Baptiste eveneens aanleiding om zich in het vak te bekwa men. Waar ten slotte beide broers een eoed inkomen hadden en zij allenes een zekere beroemdheid verwierven, hesloten ook The- odoor en Justin het voorbeefd van de an dere broers te volgen. Vier broers dierentemmers. Zoo waren de vier broers dus dierentem mers geworden. Na korten tijd leidde elk van hen een menagerie. De grootste car rière maakte Baptiste. Hij was de eerste die in 1850 een leeuw kocht, afkomstig uit Marokko. Ook later Weef ..Brutus" zijn lieveling en met dit dier oogstte Baptiste in de zeventiger jaren in Parijs een enorm succes. Wanneer hij zijn kunsten vertoonde was het circus uitverkocht. Trouwens de loopbaan van Baptiste Pezon was in het algemeen een zegetocht. Toen hij in de '97 de oogen sloot werd er te zijner eere een groote plechtigheid gehouden, waarhij de geheele arena zwart omfoerst was. Het ge lukte zijn kinderen niet de beroemde mena gerie voort te zetten: blijkbaar bezaten zij niet het vaderlijk talent om met dieren om te gaan. Baptistes broers waren allemaal al vroeg gestorven e» zoo zou de naam Pe- De panters vormen,,een interessant nummer van het programma, dat het circus Mikkenie Strassburger op het oogenblik in «Carré" te Amsterdam biedt (Foto Pax-Holland) zon reeds toen uit de circuswereld zijn ver dwenen, ware het niet dat de zoons van Theodoor zich waardige opvolgers van hun vader betoonden. Alexander en Edmound en vooral de laat ste, verbreidden de roem van de familie. Maar F.dmund's loopbaan verliep niet zoo gemakkelijk als die van zijn oom; na een kort en moeilijk begin kwam het eerste ongeluk in het jaar 1888. De leeuw Roland had den gehee- len dag al wild gebruld en als een woesteling in zijn kooi heen en weer geloopen. Hij bleef buitenge woon geprikkeld maar Edmund trok zich van zijn luimen niets aan. Des avonds liet hij als gewoonlijk de kunststukjes van het dier in de arena zien, maar Roland bleek on willig. De stemming werd er niet heter op en de toeschouwers rie pen. al: genoeg! genoeg! Maar dat was niets voor Edmund. Hij ging door totdat de leeuw er blijkbaar genoeg van had en zich met een verwoeden sprong op zijn temmer wierp. Edmund weerde de eerste aanval met zijn zweep af. Hij riep zijn bedienden toe de verbindingsdeur open te gooien, maar zij bleven als verlamd staan .terwijl een vree- selijk en bloedig tafereel zich in de arena afspeelde. De temmer had zijn wapens al verloren en het monsterlijk dier sprong opnieuw op hem af. Toen schoot Ermund een gedachte blik semsnel door het hoofd: krachtig pakte hij de leeuw bij zijn onderkaak vast en belette hem aldus het bijten. Maar nu slingerde Roland zich met zijn klauwen om den man heen en even later worstelden mensch en dier in het zand van de arena. Gelukkig bleven de andere leeuwen volkomen rus'ie en toen kort daarop een der toeschouwers de tegenwoordigheid van geest had om de verbindingsdeur te openen, liepen alle leeu wen naar hun kooien terug. Toen ook liet Rótand zijn slachtoffer los en volgde de andere beesten. Wel sprong Edmund nog- even op maar even later zakte hij in elkaar. De leeuw stierf wonderlijk genoeg enkele dagen later, maar de dompteur be hield het leven ondanks zijn zware ver wondingen. Zijn linkerhand kon hij nooit meer gebruiken en sindsdien droeg hij die in een zwarte handschoen. „Edmund met de zwarte hand schoen" behaalde nog menig succes. Maar het on geluk week niet meer van zijn zijde. Spoedig daarop 'stierf zijn geliefde moeder. Weer korten tijd later hij bezat toen veertig wilde dieren brak er in Royaan, waar hij een voorstelling gaf, brand uit in het cir cus en vrijwel alles werd vernietigd. Slechts één leeuw bleef voor de vlammen gespaard „Mascotte", zijn lievelingsdier dat als eeni ge troost in zijn ongeluk achterbleef. Op nieuw slaagde Edmund er in alles op te bouwen. Bij de eeuwwisseling boekte hij nieuwe successen in Parijs, tijdens de we reldtentoonstelling. Maar een nieuwe ea- tastrophe volgde, bij een overstrooming kwamen zijn beesten om het leven. In een zaamheid en ellende stierf hij in 1916. Een roemrijk geslacht ging onder toen enkele jaren geleden de laatste der familie. T nido Pezon stierf...

Schager Courant | 1941 | | pagina 8