Leverbotziekte Koos SpoooMi Dag bruin**. Donderdag 20 Februari 1941 Tweede blad Uit onze Omgeving HEERHIJ GOW AARD Voor de ploeg loopt de dikke, stevige hal ve Bels. De vermenging van rassen heeft een wonderbaarlijk geschikt dier voor den mensch te voorschijn gebracht. Zie hoe rus tig hij gaat langs den kant van den greppel terwijl hij niet alleen om zichzelf denkt, doch ook zijn kameraad nog leidt. De boer weet het. Hij kan volkomen op „Bruin" aan. Al zijn aandacht kan hij besteden aan de ploeg en de laatste richel zwarte aarde, die hij met deskundige hand tot een zoo dun mogelijk richeltje afschaaft. Als de ploeg uitloopt, zal Bruin zonder waarschuwing blijven staan en rustig wat achteruit stap pen om het werktuig weer in te laten scha ren. Voor de ploeg staat rustig Bruin. Een paardedek en een oude jas hangen over zijn schoften, terwijl de ploeger even in de voor jaarskou beschutting gezocht heeft om in derhaast een boterham te eten. Hij kan dat doen zonder op of om te kijken. Bruin staat immers voor de ploeg en Bruin zal er niet aan denken een stap van zijn plaats te gaan, zoolang de baas de leidsels niet in handen neemt. Op stal staat Bruin. Rustig aaien de kin deren zijn behaarde snuit en reiken hem een klontje toe, dat het paard met bijna vaderlijke voorzichtigheid van de palm van de kleine kinderhand wegsnuift. Desnoods kunnen zij onder Bruin doorloopen, ver klaart de boer. Het dier is zoo mak als een lam. Bruin heeft zijn werk gedaan en wordt langs het pad naar het stuk land geleid, waar hij kan grazen, tot den volgenden mor gen nieuwe arbeid weer roept. Maar Bruin loopt niet alleen, want op zijn rug zit een drietal van pleizier kraaiende snuiters, waarvan de jongste nog zoo klein is, dat hij door de oudste moet worden vastgehouden. Bruin schijnt niet eens haast te hebben om naar het groen lokkende tapijt toe te komen. Rustig schrijdt hij voort, ook na dezen dag van zwaren arbeid, en even rustig blijft hij staan als de baas de armen uitstrekt om daarjn het drietal van den rug van Bruin in ontvangst te nemen. In dezen tijd van autoschaarschte loopt Bruin ook voor de oude ergen opgedoken tilbury op straat. En hij slaat daar heusch geen slecht figuur. Het schijnt dat er als hij „in het tuig" staat, iets van zijn oor spronkelijke lompheid is verdwenen. Het is duidelijk dat Bruin zich voelt en zich zijn verheffing van werkpaard tot wagenpaard bewust is. Langs den gladden weg gaan „de baas en Bruin" of „Bruin en de baas", net als men het zeggen wil, naar de voorkeuring. Heel voorzichtig loopt Bruin langs den kant, waar het minder glad is en glijdt hij al eens uit, geen nood, dat hij zal vallen. Rustig balan ceert hij verder. Natuurlijk wordt Bruin voorloopig goedgekeurd. Bij het bruggehek, staan de vrouw en de kinderen. Een vijftig meter verder gaat de boer met hun grooten rijkdom. Heel stil zegt de vrouw, terwij] zij moeite doet zich goed te houden: „Dag Bruin". Nog een poos blijft zij staan. Dan overmant zij zich en gaat met de kinderschaar de brug over en verdwijnt in de woning. Misschien heeft zij daar nog een laatste bezoek gebracht aan de stal van Bruin, waar de warme geur van het dier nog hangt. Wie zal het zeggen. Rustig stapt ondertusschen Bruin voort,' geleid door de hand van zijn baas. Het blijkt, dat zij inderdaad gelijk heeft gehad. In den namiddag komt de baas thuis, doch zonder Bruin. BEVORDERING. Onze plaatsgenoot A. VIaar, los arbeider aan het station te Hugowaard en besteller van den A.T.O. voor den kring Hugowaard- Zuid, is overgeplaatst naar Amsterdam, bij de opleidingt rangeerder spoorwegen. „Vlaar van de A.T.O." blijft echter „Vlaar van de A.T.O.", aangezien deze dienst thans door een broer van den vertrekkende zal wor den waargenomen. GELIJK HEEFT HIJI De oudste is bezig een jonger broertje de geheimen van het woordje „loop" te ontsluie ren. Als resultaat van zijn bemoeiingen komt de zin: „Loop, knol" te voorschijn. „Deugt niet", klinkt het beslist. Heb jij ooit een broer hooren zeggen. „Loop. knol" Het is altijd: „Vort, knol". Wat zeg jij, vader MOOIE OPDRACHT. Aan de firma W. T. Kuiken, timmerfabri- kant alhier, is opgedragen het machinale werk van zes boerderijen voor den weder opbouw te Amersfoort, waarvan J. Leegwa ter, alhier, aannemer is. ANNA PAULOWNA SIMULTAAN-SEANCE VAN DARTELEN De avond, waarop de bekende hoofdklasse speler J. W. van Dartelen een simultaan- séanee gaf voor de leden van de Chr. Ram en Schaakclub „Excelsior" en andere dam liefhebbers uit Anna Paulowna en omge ving werd door den heer A. Boere op de gebruikelijke wijze geopend. Voorz. heette hierna allen en in het bijzonder den heer Van Dartelen welkom, waarna hij besloot met den wenseb uit te spreken, dat men een mnoien dam-avond moebt. hebben. De heer Van Dartelen dankte voor de hartelijke ontvangst en zeide blij te zijn met de damvriendon in Anna Paulowna kennis te maken. TTii wist. dat in deze om geving sterke dammers zaten en dit gaf hem zekerheid, dat het een mooie en leer zame avond zou worden, die, naar hij honnte. nok snortief zou vorlnopen. Hierna hond de heer Van Dartelen dan den strijd aan tegen ,28 tegenstanders, voor- besmet ting zijn. was het in verband hier mee beter dat het land niet gegrepneld maar gedraineerd werd. Wel is dit echter aanmerkelijk kostbaarder Bij greppels zor- ge men er vooral voor dat deze niet ver stopt zitten. welke in de geconstateerde rattengaten wordt gestopt, waarna het gat zorgvuldig wordt afgesloten. Zoodoende hoopt men West Friesland van een rattenplaag bevrijd te houdan (Foto Pax-Holland) Een enkele parasiet doet geen kwaad, groote hoeveelheden ver woesten het dierlijk organisme. EENDEN HELPEN DEN BOERI Nu in Noordholland deze ziekte de laatste jaren eenieermate is uitgebreid, en men thans in de geïnundeerd geweest zijnde streken ook hiermede te kampen heeft, achten wij het van beteekenis, de veehou ders op de hoogte te brengen met de oor- Zaak en het verloop van de leverbotziekte, aldus schrijft ons het Rijksveeteeltconsu- lentschap voor Noordholland. De uitbreiding van deze ziekte zal voor een deel wellicht gezocht moeten worden in het feit dat het E.e. buitenwater dat men zomers in de pol ders laat. vrijwel zoet is geworden, doordat dit uit hef IJsselmeer komt. Vroeger was dit zeewater, dus water met een vrij hoog zoutgehalte. De ziekte ^komt vooral voor bij schapen, maar ook ïong rundvee als kalveren cn pinken worden er door aangetast. Hoewel uifzonderine is het mogelijk dat de botten 5 jaar in de lever blijven. Ook geiten en varkens en nog andere, dieren kunnen er door aangetast worden. De oorzaak der ziekte is een dierlijke parasiet, 'n zuigworm, de z.,T. leverhnt. Tn volwassen toestand is deze 2 3 c.M. lang. en 1 c.M. breed, plat van vorm en bleekgeel van kleur. Deze leverboffen zuigen bloed en geven aanlei ding tot ontsteking van de galbuizen der lever, die dan hii geslachte dieren als harde kraak beenachtige strengen te zien zijn. Een enkele leverbot doet als reeel weinig kwaad. Groote hoeveelheden maken de die ren ziek. De ziekteverschijnselen treden meestal duidelijk op in de wintermaanden December tot. Februari. Door de verwoesting der lever ver mageren de dieren, worden loom. hebben minder eetlust, lijden aan bloedarmoede wat o.m. blijkt uit de bleeke slijmvliezen der oogen. Het herkauwen wordt traag, de wol laat los. aan de keelgang ziet men vaak zuchtige zwellingen, die later ook aan borst en huik optreden. Ze vermageren meer en meer en kun nen tenslotte aan uitputting ster ven. Zijn de leverbottcn in de lever geheel ontwikkeld, dan srheidt iedere bot zeer veel eieren- af. De ze eieren komen met de gal in de darm en worden met de mest. naar buiten gebracht. De eieren sterven op droge hodem af. in een voch tige bodem komen hier na 36 we ken larven uit. Deze larven moeten in water terecht komen, waarin ze zich door hun tril ba arbeid kunnen voortbewegen. Tedere larve zoekt dan een zoetwaterslak op. waar ze zich inboren. Daarna worden ingewikkelde groei- en deelingspfocessen doorgemaakt. Na een tijdsverloop van pl.m. 2 maanden ontstaan uit één larve tientallen andere larven die een staart hebben, waarom men ze soms met den naam staartlarven aanduidt, waar door ze zich in het water kunnen voort bewegen. Na. korten tijd, n.1. binnen enkele uren hecht deze vorm zich vast. aan water planten of gras. en kaspelt zich in. Nemen nu de dieren dergelijke planten op, of drin ken ze water waarin deze vormen voorko men, dan komt deze ontwikkelingsvorm in de maag terecht. Hier lost het kapsel op, ze dringen door de galgangen naar de lever, waar ze na 2 a 3 maanden geslachtsrijp worden en weer eieren gaan afzetten. IEDER AANGETAST DIER BE- SMETTINGSBRON. De dieren infectecren zich vooral na half Juni tot eind September, vooral op voch tige weiden. Deze weiden zijn gewoonlijk het meest besmet, en het gevaarlijkst. Het doel van de bestrijding en de voorbehoe ding is de kringgang der ontwikkeling op de een of andere manier af te breken. Dit kan men in de eerste plaats trachten te doen door de ziekte bij de dieren zelf te bestrijden Na het bovenstaande zal het dui delijk zijft, dat ieder aangetast dier een ge vaarlijke besmettingsbron is. Geneesmid delen tegen deze ziekte worden met succes toegepast waarvoor men de dierenartsen kan raadplegen. Verder kan men de reeds meerdere malen genoemde ontwikkelingsgang trachten af te breken door de zoetwatersiakjes te gaan verdelgen. Hiervoor worden wel middelen aangegeven als keukenzout en kalk, alsmede het bestrooien der weide met kopervitriool. De zoetwaterslakjes zijn een Vs c.M. groot. In de praktijk zal van deze verdelging ver moedelijk weinig terecht komen,- boven dien is het laatste middel zeer giftig. Door de zoetwaterslakjes bij millioenen te doo- den, kunnen de natuurlijke vijanden hier van ons hier uitstekende diensten bewij zen. Deze natuurlijke vijanden zijn eenden en- andere watervogels, verder kievitten en tevens karper en zeelt. Ook kikvorschen en padden schijnen ons van dienst te zijn. Uit dit ooqpunl was uitbreiding van de eenden- stapel dan ook zeer gewenscht. Poot ook zeelt en karpers in de slootenzorg hierbij voor stroomend water, en vang snoeken en eventueel andere roofdieren weg. Geef ook de kievitten meer kalis zich uit te breiden. DROGE WEIDEN. Vochtige drassige weiden beweide men ook al om de kringloop te stuiten vooral niet pa half Juni tot eind September. Aan wezige plassen en poelen die vroeger voor drinkwater werden gebezigd gooie men dicht. Het stroomende water in slooten. toch ten enz. is nu als drinkwater voor het vee immers voldoende zoet. Stilstaand water is altijd een besmettingsbron. De afwaterlne van. het land dient prima in orde te zijn. Bij nat weer moet het nolderwafer voldoen de laag worden gehouden. Steek de water kanten goed af en houdt de slooten zoove,el mogelijk schoon van waterplanten, waar op de slakjes bij voorkeur leven. Doord.it de greppelkanten ook dikwijls bronnen van namelijk leden van Excelsior en verder spelers van de zustervereenigïngen D.O.S. en D.A.P. en één damliefhebber uit Mid- denmeer. Niettegenstaande er heftige te genstand werd geboden, wist de heer Van Dartelen 18 partijen te winnen, waarvan sommige op glorieuze wijze, 5 partijen ein digden onbeslist en aan 5 borden moest hij de eer aan z'n tegenstander laten. Een fraai resultaat dus! Gewonnen werd door de heeren H. Veen- stra, Jb. Pieterse, D. Jansen, J. Jcninga (al len van Excelsior A.P.) en P. de Jong van Middenmeer. Remise behaalden de heeren J. A. van Vliet, L. P. v. d. Kuijl, L. Pieterse Sr. (allen Excelsior A.P.) en A. Huiberts en Jac. Weijers (D.O.S., Breezand)- Er werd door den heer Van Dartelen 3uur speeltijd gebruikt. Na afloop dankte de voorz. den heer Van Dartelen voor het fraaie spel en sprak den wensch uit van een wederzien. De heer Van D. dankte de spelers voor den spor tleven tegenstand en voor de rustige sfeer, waarin de wedstrijd gespeeld werd. Het viel hem op, zei hij, dat er zoo sterk ge speeld was en dat alle openingen door de spelers beheerscht werden. Ook hij hoopte, dat men elkaar nog eens weer in de dam- wereld zou ontmoeten. Hierna volgde sluiting van dezen mooien leerzamen damavond. NIET VEEL ANIMO De landarbeidersbonden hadden de on geveer 90 niet-georganiseerde patroons in het bloemb'ollenbedrijf uitgenoodigd voor een bespreking over de loonen en arbeids voorwaarden voor 1941/*42. Slechts 3 pa troons hadden aan de oproep gevolg gege ven, die bereid bleken accoord te gaan met den inhoud van het collectief contract, dat mete den Kath. Patroonsbond van Anna- Paulowna is afgesloten. DAMMEN. Uitslagen van den damwedstrijd tusschen Excelsior, Anna Paulowna en D.V.T.O., Zijpe. Eerste Tiental: Excelsior—D.V.T.O. 1. H. VeenstraP. J. Waiboer 1—1 2. Jb. PieterseA. Slijkerman Jr. 1—1 3. D. JansenA. Slijkerman Sr. 2—0 4. T. WiersmaC. D. Rezelman 0-2 5. J. Jeninga—J. P. Geense 1—1 6. D. v. d. WalleJ. Zoon 0—2 7. A. BoerJ. Mosch 1—1 8. L. J. Schouten-7-J. Breed 0—2 9. C. LeijnseG. Rademaker 1—1 10. J. DragstraA. Blokker 1—1 8—12 Tweede groep: 1. A. KruithofN. Mosch 0-2 2. F. VlamingP. de Wit, 0—2 3. C. van HeldenC. Kooi 0-2 4. L. PieterseJ. Eriks 1—1 5. A. DragstraA. Eriks 0—2 6. D. Luik—A. v. d. Vlies 0-2 7. J. VeenstraJ. Baltus 0—2 1-13 NED. UNIE. Op de vergadering van 't, voorloopige plaat selijke comité der Ned Unie. hield Drs. Van Eijk uit Haarlem, chef van de afd. pers- en nropaganda in Noordholland, eerst een inlei ding, waarna het comité definitief werd ge vormd. Het is samengesteld uit verschillende kringen der bevolking en bestaat uit: S. T. van Dijk, voorzitter; .T. A. Meijer, secretaris- nenningmeester; mevr. A. N. VeenisKlaver, dokter J. N. Veenis, K. Keuris Az., G. H. Geerligs, S. J. Kroon. H. Sanders en G. Tim mer Pz. Het secretariaat is gevestigd Middenweg 21. Voorts werd besloten zoo spoedig mogelijk tot de vorming van Unie-kringen in deze ge meente over te gaan. Als propagandisten, zoo werd nog meege deeld. zijn reeds werkzaam: J. A. Smit, A, Berbée en J. A. Kroon. ZIJPE BURGERBRUG. KAPVERGUNNING. De Produetiecommissaris voor den Bosch houw en de Hontteelf heeft aan den beer M. Blanuhoer Vries alhier ontheffing verleend van het kapverbod voor het vellen van 0 iepen naast diens boerderij, zulks met be paling, dat met vruchtboomen worde her- beplant. LAN GEN DIJK ZUID-SCHARWOUDE. NOG GEEN RESULTAAT Ook in een tweede bespreking tusschen de besturen van de werkgeversorganisaties in het tuinbouwbedrijf aan de Langendijk en de vertegenwoordigers van de drie land- arbeidersbonden is over den inhoud van het voor 1941/'42 af te sluiten collectief ar beidscontract nog geen overeenstemming verkregen. Het van werkgeverszijde inge diende verbeterde aanbod werd door de ar beidersvertegenwoordigers in het algemeen niet aanvaardbaar geacht. Zij spraken te vens ook de vrees uit, dat hun leden, die ze in vergadering bijeen zullen roepen, een zelfde standpunt zullen innemen. ALKMAAR AGRARISCH FRONT. Nader vernemen wij, dat niet Vrijtiag over een week. maar morgenochtend het Gouw huis van Agrarisch Front officieel zal wor den geopend. SCHAGEN SCHAGEN NIEUWS. Schagen IM.F.C. I Aanvang 2 uur. J. J. Slikker H. Middelbeek, M. de Haas G. C. Anneveldt, S. Grootes, P. Smit J. v. d. Ben, G. Boontjes, C. Bakker, D. Schoorl F. de Leur. Res.: J. Peetoom. B. K. C. II—Schagen II Vertrek per trein 12 uur. R. J. Kousbroek C. Slikker, G. Beekhoven, J. Weeland, T. Moransart, P. Boontjes J. Slikker, T. Schoorl Az, J. Mos, P. Dekker A. v. d. Pijl Res.} G. Hendrikse Schagen IIIBarsingerhorn I Aanv. 10 uur T. Bij post J. Molenaar, P. Slik H. Kistemaker, P. Kistemaker I. Verbruggen J. Boontjes, D. Ruig, H. Volten, C. de Jager G. Rempt. Res.: Th. de Weger, W. Domper. THEATER ROYAL. Met geheime opdracht. „Met geheime opdracht", brengt Theater Royal deze week. Een film vol spanning en sensatie met Gustav Fröhlich en Camil- la Horn. De film teekent de felle strijd om een contract voor de exploitatie van beryllium. Jiirgen von Alten heeft bij de regie van de film, die de titel „Met geheime opdracht"' draagt, zijn fantasie in voldoende mate we ten te bedwingen om Sabott's roman alle recht te doen wedervaren. Waar hij de film de vaak zoo gewenschte sfeer kon mee geven, is hij in geen enkel opzicht, in ge breke gebleven en zoo heeft hij dankbaar gebruik gemaakt van de hem geboden kan sen om iets te laten zien van het rosse ma trozen leven in de havenwijken van Mar- seille en daarnaast de natuurpracht te ontsluieren van een ergens in Oost-Europa gelegen republiekje. Camilla Horn en Gustav Fröhlich heb ben de gelegenheid te toonen, dat zij over een veelzijdig talent beschikken, zoodat zij de moeilijkheden., welke heider rollen her haaldelijk met zich brengen, vlot weten op te lossen. Maar Ruth Hellberg en Paul Wegener doen voor hen waarlijk niet on der en in 't bijzonder laatstgenoemde geeft van den sluwen Morrow, voor wien geld alles en al het. anders niets is, een bewon derenswaardige creatie. DE WERKAAMHEDEN AAN DE GASFABRIEK. Naar wij vernemen worden de nieuwe kamerovens aan de Alkmaarsche gasfa briek reeds sedert VA week voorgewarrnd. Als alles goed gaat komt Maandag 3 Maart een speciale monteur uit Duitsehland orrr aan de ovens de laatste hand te leggen. De Ruitsehers zijn nameliik al jaren ovenspe- eialisten. Tn de eerste dagen daarna kan da verbinding tusschen Alkmaar en Schagen 'tot stand komen. Intusschen is er nogal eens vertraging met visa e.d. zoodat natuur lijk de mogelijkheid niet. uitgesloten is, dat het wat later wordt. GESLAAGD. De heer J. J. Kramer, stationsassistent, alhier, is na gehouden examen geslaagd voor stalionsambtenaar. West Friesland is Woensdag den strijd tegen de ratten begonnen, waarbij den eersten dag de aanval werd ingezet te Hoorn, Schellinkhout, Zwaag, Blokker, Wijdenes en Venhuizen. Voor de deskundigen is het zaak de meest bedreigde punten van het platteland op te zoeken. Daarbij mogen de varkensstallen niet vergeten worden en zelfs tusschen de pannen worden de pakjes met het vergif gedeponeerd (Foto Pax-Holland) veertig jaar op de planken HULDIGINGSOOMITé GEVORMD. Koos en Coee Speenhoff. (Foto archief) Op Zaterdag, 1 Maart a.s. des middags half twee zal Koos Speenhoff in Dilligentia te Den Haag gehuldigd worden. Dien dag is het veertig jaar geleden, dat onze echt- Nederlandsche hard voor het eerst in het openhaar optrad. Dit debuut zal dien mid dag feestelijk herdacht worden. Teneinde de stemming te verhoogen hebben verschillen de bekende klein-kunstenaars op verschil lend gebied hun medewerking toegezegd. Koos Speenhoff bracht bij zijn optreden een geheel nieuw genre, zuivere volkskunst, hetwelk door ironische melancholie en tv- pischen eigenlandschen humor uitblonk. Daardoor verwierf zijn optreden in zeer korten tijd hooge waardeering in Nederland en zeer spoedig mocht Koos Speenhoff zich in een groote populariteit verheugen. Wat hij presteerde lag -op een veel hooger en oorspronkelijker peil dan men in dien tijd gewoon was te zien en te hooren. Te mid den van de rood-neuzige komieken dier da gen nam hij terstond een aparte plaats in, niet alleen als dichter-zanger. maar ook als auteur van bekoorlijke een-acters. Mede als schilder en teekenaar deed hij van zich spreken. Later taande zijn roem, maar de laatste twee, drie jaar heeft hij veel van zijn oude bekendheid teruggekregen. Een huldigingscomité is gevormd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5