Polder Waard eo Groet Hoornsche Crediet- Effectenbank N.V. T.i. D. NAP Dz., Van Geeleos Geschenkenhuis TUINDERS DROO&ONTSMETTER CE II ES lil - KIEUW Velperweg 28 ARNHEM Abonnementen Boekhandel Trapman N.V. Afkondiging. LEGGER DER WEGEN Vlasboeren een belangrijke taak Van de benzine terug naar de haver! GEDEPUTEERDE STATEN IN EEN ROYALE BUL DE OUDE ZEESLUIS WORDT OPGERUIMD. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden van den polder Waard en Groet, op Zaterdag 22 Februari 1941, n.m. 2 uur ten Polderhuize. Dijkgraaf: de heer A. J. Waiboer. Secretaris: de heer A. Wiedijk. Afwezig de heeren K. Kistemaker en J. Saai. Voorzitter opent met een woord van wel kom deze vergadering en gedenkt in eenige waardeerende woorden de nagedachtenis van wijlen Dr. A. Röell, in leven Commissaris der Provincie. Spr. memoreert vervolgens de werkzaamhe den aan de wegen in Waard- en Groetpol der. Onder wel zeer moeilijke omstandighe den zijn. deze, voor ons groote werken, uitge voerd, doch dank zij een vlotte en aangena me samenwerking tusschen Bestuur en Amb tenaren van den polder en den Aannemer, de fa. J. Ooms Pz. te Avenhorn, kon alles voort gang hebben en werd het werk tot tevre denheid opgeleverd. De notulen van de vergadering van 4 Sep tember 1940 worden vervolgens gelezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. Ingekomen stukken. Van het Hoogheemraadschap te Alkmaar, dat de aanslag in Staat A. is verminderd van f 1700.tot f 700.met ingang van 1940. Van de Prov. Waterstaat, dat getracht zal worden te bevorderen, dat het bedrag voor het daarstellen .hebben en onderhouden van 'n electr. gemaaltje voor het af te snijden gedeelte in den Groetpolder zal worden ge bracht van f 12.500.tot f 14.000.zulks in verband met de gewijzigde tijdsomstandighe den. Van Ged. Staten, de mededeeling, dat het College termen heeft kunnen vinden om aan den polder een bedrag van f 5000.uit te be talen voor de uitgevoerde werken aan de wegen in den Groetpolder. Voorzitter zegt dat dit een zeer aangename mededeeling is, omdat de polder geen recht op een uitkeering kon doen gelden. De vergadering uit haar tevredenheid over deze extra uitkeering. Van Ged. Staten een nieuw Bijz. Reglement voor den polder en de mededeeling, dat het nieuwe Algemeene Reglement ook voor den polder Waard en Groet van kracht zal wor den verklaard. Voorzitter zegt, dat het ont werpbesluit ter inzage heeft gelegen. Be zwaren kwamen niet, zoodat het ontwerp zonder bezwaren is teruggezonden. Van de Prov. Waterstaat de mèdedeeling, dat eventueele aankoop .,van grond van de Provincie als beleggingsobject voor een ge deelte van de gelden, welke ontvangen zul len worden voor het electr. gemaaltje in den Groetpolder, niet mogelijk is, omdat de bereffende grond aan den aannemer ter be schikking is gesteld. Van de Schade-commissie betreffende Inundatie-schade, e.d., de mededeeling, dat de schade geleden door een hoogere opvoe ring van het water in het Waard- en Groet- kanaal, in onderzoek is. Van Ged. Staten de Mededeeling, dat de polder- uit het Tertiaire** Wegenplan ont vangt een bedrag van f 3031.Geraamd was f 2700. Op voorstel van het Dag. Bestuur wordt besloten tot intrekking van het besluit tot het geven van bouwterrein in erfpacht aan de Fa. van Waveren te Haarlem. De vergadering keurde eveneens goed het voorstel tot het verstrekken van een toelage aan den Secr.-Penn. voor extra werkzaam heden met betrekking tot de werkverschaf fing, nadat voorzitter heeft toegelicht, dat deze toelage in 1938 reeds werd uitbetaald, doch, dat alsnog een besluit van Hoofdinge landen dient te worden overgelegd. Besloten wordt, om gemaakte reiskosten door Bestuursleden voor noodzakelijke rei zen buiten den polder voor rekening van den polder te nemen. Salarisverhooging. Overeenkomstig de circulaire van Ged. Staten wordt besloten de salarissen van het personeel van den polder met een lager bru- to-wedde dan f 1900.— met 6 pet. te ver- hoogen. Voorzitter stelt aan de orde het wegruimen van de oude zeesluis. Spr. zegt, dat hierover met Prov. Waterstaat nogal gecorrespondeerd is. De kosten voor wegruimen zou den aanvankelijk bedragen f 8000. doch nadien deelde Prov. Water staat mede, dat de kosten van duin wanden ten bedrage van f 1000. voor rekening van den polder moes ten worden genomen. Reeds in de vorige vergadering, aldus Voorz., werd besloten hierop niet in te gaan. Het Dag. Bestuur heeft getracht Prov. Waterstaat ervan te overtui gen, dat de polder toch deze f 1000 niet voor haar rekening kon nemen, doch zonder resultaat. Het D. B. stelt, thans, aldus Voorz. voor, om deze f 1000 te voteeren, opdat aan deze zaak een einde komt. Wanneer de sluis niet wordt weggeruimd, kun nen wij voor andere feiten komen te staan, waarvan de draagwijdte op dit moment ook niet is te overzien. De heer A. Vis, kan zich met dit voorstel niet vereenigen. Spr. zegt, dat hij het een vreemde onverkwikkelijke zaak vindt en er nooit zijn stem aan zal geven. Voorzitter zegt, dat hij de geheete kwestie ook mondeling in Haarlem heeft «esproken en dat het hem wil voorkomen, dat het voorstel van het D.B. gedaan wordt in het belang van den polder. De heer R. C. Schenk meent na de toe lichting door den Voorzitter, dat het inder daad het beste zal zijn het voorstel te ac cepteeren. Nadat ook andere heeren hun gedach ten over deze materie hebben laten hooren, wordt met op één na algemeene stemmen het voorstel van het Dag. Bestuur aange nomen. De totale kosten van het wegrui men zullen derhalve bedragen f 9000.— Besloten wordt een kasgeldleening aan 'te gaan tot een bedrag van ten hoogste f 10.000, tegen een rente van ten hoogste 5 Tenslotte doet Voorzitter nog eenige me- dedeelingen met betrekking tot de rekening over 1940. De Gewone Dienst zal aldus spr. goed sluiten. De kosten van den weg in den Waardpolder hebben echter door hooge re uitgaven voor materialen en vervoer e.d. meer beloopen, dan was begroot. Niettemin is het Bestuur dankbaar, dat het werk thans geheel is voltooid. Voorzitter deelt dan mee, dat de totale kosten van den hoofd weg door^ den Waardpolder hebben bedra gen f 86.871.54 en van de wegen in den Groet polder f 51.051.3? RONDVRAAG De heer P. Kistemaker zegt, dat de bocht in den weg naar de Nieuwesluis wel eeni ge verbetering behoeft. Opzichter licht toe, dat er nog wat teerslakken zijn, die daar voor zullen worden gebezigd. De heer N.J.G. Geertzema vraagt naar de mogelijkheid van eenige verbetering van het Kolhornerdiep vóór de loswal in den Waardpolder. Voorzitter zegt, dat het D.B. hier aan dacht aan zal besteden. De heer J. Vethman oordeelt, dat de draai bij G. Blaauboer in den Groetpolder voorziening behoeft. Om het goed te maken aldus Voorz. zou de duiker verlengd moeten worden. Voorloopig zal een steekschoeiïng geplaatst worden, waardoor reeds veel ver beterd zal zijn. De heer Brugman brengt den Voorzitter dank voor zijn bemoeiingen ter verkrijging van een uitkeering voor den weg door den Groetpolder. Hierna sluiting onder dankzegging. BENOEMD. Na gehouden stemming werden tot Hoofd ingeland van den polder Waard en Groet herbenoemd de heeren D. Molenaar te Win- ken en P. Kistemaker te Kolhorn BARSINGERHORN MAUD KOOL SPREEKT EN DANST. Vrijdagmiddag 21 Febr. had de Bond van Boerinnen e. a. Plattel.vrouwen haar leden met haar gasten uitgenoodigd voor een bij eenkomst. waar de danseres Maud Kool die tot voor kort.' deel uitmaakte van het bekende ballet van Ivonne Georgi zou spreken over danskunst en eenige dansen zou demonstreer en. Maud Kool begon te ver tellen over de verschillende manieren, waar op menschen plegen te dansen, waarbij zij tegelijk iets uit de geschiedenis der ballet danskunst vertelde, naar aanleiding van een paar groote figuren Isidore Duncan e. a. op dat gebied. Vervolgens sprak zij uitvoerig over den oorsprong van het dansen, dat zoo oud is als de menschheid zelf. Naar haar meening was dansen in de eerste plaats een uiting van levensblijheid, al gaf zij toe dat velen een andere meening hieromtrent zijn toege daan. Ook de religieuze beleekenis van den dans besprak zij en wel naar aanleiding van de Balineesche tempeldansen en andere ritueele Oostersche dansen. In het Westen is deze religieuze achtergrond nog terug te vinden in de volksdansen; al meende zij voor de volksdansen weinig toekomst weg gelegd te zien, daar de huidige beoefening niet van binnen uit als noodzakelijk wordt gevoeld. Dat zij van de moderne gezelschapsdan sen weinig goeds vertelde, zal wel niemand verbaasd hebben. Voor de pauze vertelde en demonstreerde zij ook nog een aantal ge bruikelijke passen en houdingen uit de bal lettechniek. Na een pauze danste Maud Kool een aan tal dansen. Dat zij het publiek niettegen staande de ongewone achtergrond en de helaas weinig fraaie muziek zeer wist te boeien is een sprekend bewijs voor haar meeslepende wijze van dansen. Aanvankelijk de Rosamunde-balletmuziek van Schubcrt was haar dansen nog wat aarzelend, maar de tweede dans op een Slavische dans van Dvojrak was reeds veel beter. De laat ste twee dansen een rhapsodie van Fr. Liszt en een herfstdans van Chaminade waren het hoogtepunt; een bezielend en meesleepend dansen. Het was voor de toe schouwers dan ook een teleurstelling, dat zij haar demonstratie hiermede reeds be ëindigde, al kon de danseres geen grooter succes verlangd hebben. Mevr. Loggers sprak ongetwijfeld namens allen, toen zij Maud Kool hartelijk dankte voor wat zij deze middag aan zuivere en goede dans kunst had gebracht. SCHOORL WINTERHULP. Met muziek, tooneel, zang en dans. Mr. C. A. F. Kalhorn spreekt. In de Roode Leeuw werd gistermiddag een propaganda-middag gehouden, uitgaande van de plaatselijke af deeling van de Stich ting „Winterhulp Nederland". Er was heel wat belangstelling. De plaatselijke directeur van „W.H.N.," burgemeester Baron van Fridagh, heette de aanwezigen weikóm en dankte de verschil lende vereehigingen, die haar medewerking hadden toegezegd en den heer Timmerman, die zijn zaal ter beschikking had gesteld. Toen was het de beurt aa,n de verschil lende plaatselijke vereenigingen, die zich allen beijverden om den bezoekers enkele uurtjes de zorgen en moeilijkheden van alle dag te doen vergeten enzij slaagden daarin wonderwel. De Jazz-hand „The Jolly Rhytmics". dit nieuwe Schoorlsche clubje onder aanvoering van G. Koortens, weerde zich dapper; waar het tooneel maar even leeg was, vroegen zij weer de aandacht voor hun klanken, zoodat niemand ook maar een oogenblik den tijd had om nog te denken aan zorgen en moei lijkheden. SchooiTs fanfarecorps „De Vriendschap" bracht onder leiding van zijn dirigent G. Anderson een viertal nummers ten gehoore en oogstte daarmee een welverdiend applaus Bij een propaganda-samenkomst hoort nu eenmaal een propaganda-rede. Mr. C. A. F. Kalhorn, wnd. Prov. Directeur „W.H.N." te Haarlem, maakte het echter .kort. Spr. betoogde, dat Winterhulp een echt Nederlandsche zaak is en beteekent: hulp aan Nederlanders in nood. Een ieder kenne zijn plicht, aldus besloot spreker, en schare zich achter den Burge- ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN Oat 8 SCHAGEN Torenplein E 76 Alle Bank- en Effectenzaken. Moderne Kluisinrichting Heden overleed in het Prov. Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum, onze lieve Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Mej. Wed. van J. Smit. in den ouderdom van bijna 78 jaar. Uit aller naam, P. SMIT. Egmondermeer, 21 Febr. 1941. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 26 Febr., na middags te 2 uur, te Egmond a. d. Hoef. Algemeene kennis geving. Heden overleed plot seling onze lieve Man en Vader, Behuwd- en Grootvader, in den leeftijd van 56 5 aar. Zijn diepbedroefde Echtgenoote, M. NAPde Ruiter. Kinderen en Kleinkinderen. Oudkarspel, 22 Febr. 1941. Dames Bewaar Uw geld in deze elegante portemonnaie van echt saffiaan, (met mid denvak jej. Voor portempnnaies en andere lederwaren naar LAAGZIJDE SCHAGEN TeL 239. ontsmet zelf Uw groentenzaden met ofkoopt hiermede ontsmet zaad! De droogontsmetting is voordeeliger, gemakkelijker, minder ge vaarlijk en even goed als de natontsmetting. Natontsmet zaad kan opnieuw worden besmet, droogontsmet zaad niet! Natontsmet zaad verliest aan kiemkracht of wordt muf, wan neer het niet direct kan worden uitgezaaid, droogontsmet zaad niet! N.V. DEFA Vraagt inlichtingen. Officieels publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart PETROLEUMDISTRIBUTIE. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart maakt in verband met de bon- aanwijzing voor petroleum voor verliclitingsdoeleinden bekend, dat de handelaren de met pe riode „E" gemerkte zegels op opplakvellen dienen te plakken. Zij behooren deze opplakvellen zorgvuldig te bewaren en kun nen deze tot nader aankondi ging niet bij de distributiedien sten inleveren ter verkrijging van toewijzingen. Het ligt in de bedoeling de handelaren tegen de tijd, dat wederom petroleum voor ver lichting beschikbaar wordt ge steld, de gelegenheid te geven de opplakvellen met de zegels gemerkt met de periode „E" alsnog bij de distributiediensten in te wisselen. Të koop: Landbouwwagens op lucht banden; 3 Hitten, groote maat, 3 frissche Koeien, 3 Kalikoeten en 1 Kuikalf. Te bevr. bij O. DE HAAN, Park- laan 5, Wieringen. Te koop: STIERKALF, van beste afstamming. Vader de bekende stier Atlas 15656S. Moeder: Antje 46, 110711S: Gaf als: 1,9 jaar: 5212 - 189 - 3,63 - 439 3.2 jaar: 6385 - 227 - 3,57 - 402 4.4 jaar: 5951 - 206 - 3,46 - 339 Vader v. d. Moeder is de P/e- ferent 1ste klasse, verklaarde stier Constantein Frans 11881'S. Bij Jb. WAIBOER Jbz., Veer- weg 22, Anna Paulowna. Gevraagd: 1 H.A. KOOLLAND, voor huur of contract. Teeltver gunning aanwezig. Brieven let ter B234 Bur. van dit blad. GevraagdEen FLINKE DIENSTBODE, voor huishouding en café-be diening; intern. K. NOTTEL- MAN, Markt, Schagen. Gevraagd, te koop of te huur 3 tot 5 H.A. Bouw- en Weiland, of alleen weiland, met goede woning. Brieven met prijsop gaaf J. BLOKKER, Dijk, Oud karspel. Te koop: BLOEMKOOLPLANTEN, gezond en vorstvrij, f 5 per 1000. Soort vroege lente, wordt een groote witte kool. Bij J. MOOIJ, Voorweg C 114, Schoorl. op alle mogelijke binnen- en buitenlandsche Tijdschriften en Kranten worden gaarne door ons aangenomen Burgemeester en Wethouders van OUDE NIEDORP brengen ter openbare kennis, dat het, ingevolge de Wegeniwet opge maakte, ontwerp voor den leg ger der wegen met bijbehooren- de overzichtskaart, op het ge meentehuis voor een ieder ter inzage is neergelegd vanaf 26 Februari tot 31 Maart 1941, zijn de de dag, waarop hun college ten gemeentehuize, des namid dags ten 3 ure, zitting zal hou den voor het inbrengen van be zwaren of voor het aanhooren van een toelichting op schrif telijk ingediende bezwaren. Bezwaarschriften kunnen vóór genoemden datum schrif telijk worden ingediend bij burgemeestér en wethouders. Deze bezwaarschriften worden dan bij het ontwerp mede voor een ieder ter inzage gelegd. Na de vaststelling van den legger is de openbaarheid van den weg en de verplichting tot onderhoud en tot een bijdrage in het onderhoud van den weg vastgelegd. Wijzigingen van on juiste vermeldingen te dezer zaak kan dan nog slechts door rechterlijk vonnis bewerkt wor den. Wij noodigen belanghebben den daarom uit zich er van te overtuigen, of het ontwerp naar hunne meening geen onjuist heden bevat en, zoo ja, daarte gen binnen den daarvoor ge- stelden termijn bezwaren in te dienen. Oude Niedorp, 21 Febr. 1941. Burgemeester en Wethou ders voornoemd, De Burgemeester, S. H. J. BOSMA. De Wethouder, J. BAKKER Jzn. meester zijner gemeente, die als vertrouwens man der inwoners optreedt als directeur „W.H.N." De pauze werd weer gevuld door de on vermoeide Jolly Rhythmics en toen wachtte het publiek een verrassing. De van Schoorl- dam naar Schoorl verhuisde dilettantenclub „Ons Genoegen" bracht een éénaktertje van P. J. Dorrenboom voor het voetlicht, getiteld „De verrassing", en boekte daarmee haar eerste succes hier. Het was dolvermakelijk en deed de zaal meermalen daveren van de lach. Met een hartelijk applaus getuigde het publiek van zijn waardeering. Last, but not least kwam Schoori's Ge mengd Koor, dat onder leiding van zijn di recteur, Corn. Jonker, de liefhebbers van den zang weer deed genieten. Prachtig werden uitgevoerd: „Salve Regina", „Den Uil" en „Vlaamsche Kermis". Burgemeester Van Fridagh sprak tenslot te nog een woord van dank en toen was weer het woord aan The Jolly Rhyahmics, om de bezoekers uitgeleide te doen. s Avonds volgde het bal. SINT MAARTEN „BEURSKOORTS". Gistermiddag hield de vereen. „Nut en Ge noegen" alhier ten huize van den heer Schrijver, haar 2en Nutsavond van dit sei zoen. De Nutstooneelclub van Valkkoog trad voor het voetlicht met een blijspel in 3 be drijven, getiteld „Beurskoorts". De keuze was goed. De hoofdpersoon in dit blijspel, de heer M. Kuiper, speelde de moeilijke rol op een mooie vlotte manier en werd hierin ge ëvenaard door zijn „lieve" schoonmama mevr. D. Bijpost-Buik. .De heer L. Groot als Dr. Lambrechts, had een rol, geknipt voor hem en bezorgde hier door het publiek genoegelijke oogenblikken. Dat de andere medespelenden hier niet ge noemd worden, is niet om deze tekort te doen, daar ook zij op een uitstekende ma nier hun rollen vervulden. POLITIE. Gevonden: Een rijwielbelastingmerk. Inlichtingen: bij den gemeente-veldwachter WIERINGEN RECTIFICATIE. Wij vermelden in ons verslag betreffende de uiteenzetting van de nieuwe O.B.-wet dat „Het verhuren, het bouwen, het reparee- ren, het vervoer per schip is vrij van O.B.". Dit moet zijn: „Het verhuren van een schip, het bou wen van een schip, het repareeren van een schip en het vervoer per schip is vrij van O-B." NIETS MAG VERLOREN GAAN De sterk -vergroote behoefte eischt een zorgvuldig gebruik van de beschikbare vlasvoorraden. Daarom is het noodig, dat de overheid over alle voorraden zeggen schap verkrijgt. Hiertoe werd onlangs door de sectie linnen van het rijks-textiel- bureau te Arnhem een voorschrift uitge vaardigd, dat verbiedt vlaslint en vlasaf- vallen (b.v. bolraap en vlasbaard en kaar- denafvallen) in voorraad te hebben. Dit verbod geldt niet voor ingeschrevenen bij de Nederlandsche akkerbouw centrale te 's-Gravenhage of bij de sectie linnen van het rijks-textielbureau te Arnhem. Even min wanneer de voorraad vlaslint of vlas- afvallen minder is dan 100 kg Een ieder, die niet is ingeschreven en een voorraad heeft van meer dan 100 kg, is verplicht, daarvan voor 1 Maart a.s. opgave te doen aan de sectie, linnen van het rijks-tertiel- bureau, Willemsplein 5, Arnhem. Dringend wordt aangeraden, de opgave zoo spoedig mogelijk te doen. Er zijn met onze vlasvoorziening groote belangen ge* moeid. Door een goed gebruik onzer voor raden wordt niet alleen bereikt, dat de fabrieken kunnen doorwerken en dns geen arbeiders behoeven te ontslaan, maar ook kan dan voldoende oogstgaren worden ver vaardigd,wat in staat stelt in den zomer machinaal te oogsten en te dorschen. Ieder, die vlug en duidelijk aan zijn ver plichting tot opgave voldoet, werkt dus mede aan het behoud van werkgelegenheid en aan een goeden gang van zaken op het gebied der voedselvoorziening, die bemoei lijkt wordt wanneer de dorsmachines niet zouden kunnen draaien. Zaterdagmiddag tegen twee uur arriveer de in Rotterdam een ietwat vreemdsoortig uitziende stoet. Zeven knalroode wagens, voorzien van de welbekende initialen P.T.T. reden Rotterdam binnen, getrokken door acht paarden. Het is het nieuwe materiaal, waarmede de Rotterdamschc posterijen de dienst zal gaan onderhouden bij gebrek aan automaterieel: van de benzine terug naar de haver! Deze stoet arriveerde uit Amsterdam en was geformeerd door de Amsterdamsche Rij- tuigmaatschappij. De reis werd niet per trein gemaakt in verband met de vervoermoeilijk- heden. Wat lag meer voor de hand voor de negen sterke paarden den tocht naar hun nieuwe vaderstad te voet af te leggen? Vrij dagmorgen om half elf vertrok de stoet uit Amsterdam en 's avonds tegen half acht arri veerde men frisch en welgemoed in Rijswijk. Nadat, overnacht was, werd 's morgens het laatste traject afgelegd naar Rotterdam. De reis had een voortreffelijk verloop en de koetsiers, vrijwel allen Rotterdammers, wa ren vol lof over hun paardjes, die zoo trouw* dezen langen tocht afgelegden, zonder er ook maar een oogenblik aan te denken cte ge ven.

Schager Courant | 1941 | | pagina 14