Turnkring Hollands Noorderkwartier versaagt niet DE ANTWERPSCHE VIERDAAGSCHE liet Texelsche Schaoen- stanibaek in Hoordholiand Nieuwe plannen voor dit jaar, voorjaars wedstrijden en open luchtdag. De eereavond komt te vervallen. Voorjaarswed strijden niet te Schagen? Pen ningmeester Sleutel en secre taris Bakker zijn geen „Piet Heynen", Den Helder en Texel is hun te gevaarlijk. Wel houdt penningmeesster er een parti culiere voorschotbank op na, als de kringkas leeg is. Dokev en Veerburg water en vuur. BONDSVERGADERING MET EEN STAART JE. LYCURGUS DOET EEN AANVAL OP DEN AFWEZIGEN VOORZITTER, DEN HEER MR. BREEBAART. MAAR DEZE IS GEEN ZWAMNEUS. CONSTATEERT DE HEER PENNEKAMP. De voorzitter van den Turnkring Hollands Noorderkwartier, de heer Mr. D. Breebaart uit Zijpe, had laten weten, dat hij door ziek te de gistermiddag: in de foyer van Theater Royal gehouden vergadering niet kon bij wonen. zoodat de penningmeester, de heer Sleutel, ais waarnemend voorzitter met de leiding werd belast. In zijn openingswoord noemt spr. de opkomst bevredigend wat het aantal afgevaardigden maar onbevredigend, wat 't aantal vereenigingen aangaat, welke afgevaardigden hadden gezonden, want slechts ruim de helft, 10 clubs gaven acte de présence. Het is een moeilijk jaar voor den kring geweest, door de bekende omstandigheden, waardoor de vereenigingen te Den Helder en Texel wel het meest te lijden hebben gehad. Nadat staande de nagedachtenis der door den oorlog omgekomen turnmakkers is herdacht en den voorzitter een spoedig herstel is gewenscht, leest de secretaris, de heer Bakker, de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. De vereeniging Texel heeft bericht van verhindering gezonden wegens reismoeilijkheden. De uitreiking der prijzen van het vorig jaar is een fiasco geworden door mobilisatienarigheden, de heer Sleutel verontschuldigt zich nadien geen tijd gehad te hebben de aangelegen heid af te wikkelen, maar thans is een en ander geregeld. De heer Kaan (Bergen) heeft den secretaris laten weten, dat hij de benoeming tot eerelid aanneemt. JAARVERSLAGEN EN REKENINGEN. Ook het jaarverslag gewaagt van de moei" lijk© omstandigheden waaronder vele ver eenigingen werken, verschillende program mapunten van den kring vervielen, maar welke konden worden uitgevoerd stemmen tot tevredenheid. Niet prettig is het dat er voor athletiek nog zoo weinig animo be staat. In 1940 telde de kring 17 aangesloten vereenigingen en een proeflid. Met een woord ter nagedachtenis aan het overleden eerelid, den heer Jb. Roggeveen, sluit het verslag, dat evenals het jaarverslag der technische commissie wordt goedgekeurd. Dit laatste evrslag roept de leden op, niet te versagen en de hand aan den ploeg te houden! De rekening van den penningmees ter sluit met 'n na deel ig saldo van f105.41. Men is ongeveer f 113.achteruitgeboerd. Ooorzaak hiervan is wel de moeilijke finan- tieele toestand der vereenigingen, waardoor ook de restitutie van den hond voor de kringkas lager werd. Verschillende clubs moesten kwijtschelding van bondscontrihu- tie verzoeken, waaromtrent penningmeester en secretaris van den kring geadviseerd heb ben. Veel zin, vetelt de heer Sleutel, om naar Den Helder en Texel te gaan, hadden wij niet, het was ons daar te gevaarijk, en we wisten zoo óók wel dat de clubs noodlijdend waren. Een voorstel van den heer Vries (Scha- gerbrug) om de noodlijdende vereenigingen bij de gemeentebesturen te laten aanklop pen wordt niet gesteund. Men stelt zich op het standpunt dat de vereeniging niet kwij nen wat het aantal leden aangaat nu slechts zooals ieder een tijdelijke moeilijk heid hebben of gehad hebben door de tijds omstandigheden. Een beetje zuinig aan dan komen we er wel zegt voorzitter. Er zijn wel eens grootere nadeelige saldi ge weest en de boel wordt steeds betaald, want als er tekort is, schiet spr. het door gaans wel even voor tot de kas weer wat vetter is. Reserve heeft de kring niet, wel wat bezit in den vorm van een schrijfma chine en een chronometer. Een stem: Sleutel zorgt wel dat hij ge dekt blijft (Gelach) De heer Kiljan adviseert namens de fin. commissie tot décharge van den penning- meester waartoe wordt besloten. Tot nieuw lid van de fin. commissie wordt Hercules Hebé Nieuwe Niedorp aangewezen. Als de heer Vries Schagerbrug voorstelt de aftredende bestuursle den de Heeren Breebaart en Lange- reis bij acclamatie te herkiezen merkt de heer Kiljan op dat zij, die anders zouden tegenstemmen hun mond niet durven opendoen. Er wordt dan schriftelijk gestemd. Van de 44 stemmen behalen de heeren Breebaart er 18, Langereis 20 Mole naar Schagen 2 van onwaarde 4, zoo dat de aftredenden met groote meer derheid van stemmen zijn herko zen. De heeren Pennekamp, Keesman en J. Mo lenaar worden met algemeene stemmen tot leden der technische commissie herkozen. Werkplan technische commissie. Dit bestaat uit: Voorjaarswedstrijden, open luchtdag en athletiek wedstrijden. De heer Slot (vert. Turnblad) vraagt of het niet mogelijk is tegelijk met de voorjaarswed strijden vaardigheidsproeven N.G.V. af te nemen. De oefeningen zijn niet veel zwaar der dan van den kring wel meer uitgebreid o.a. met zwemmen en wandelen. Men hoeft dan geen speldjes meer te koopen. Ook z.g. nationale jeugdvaardigheidsproeven voor schoolkinderen zou spr. graag onder auspi ciën van den kring laten afnemen. De on derwijzers voelen hier wel voor. Voorzitter acht de moeilijkheden niet ge ring, doch de technische commissie zal de ze kwesties graag nader onder de oogen zien. Van Hercules Oudkarspel was even eens een verzoek ingekomen N.G.V. vaar- digheidV.jroeven af te nemen. De heer Slot vraagt ook te onderzoeken of een bekende sportfiguur in den kring niet eens een cursus kan geven. Mevr. v. d. Most-Leyerweerd bijv. die enkele jaren geleden in Schagen zulke schitterende knots oefeningen, demonstreerde. Nuttig zou het ook zijn de film van de bondsfeesten 1939 op den eereavond te vertooncn. Voorzitter ziet in een cursus niet veel, de afstanden in den kring zijn wat groot om telkens centraal te oefenen. Het vertoonen van de bondsfilm neemt op een eereavond te veel tijd, beter is het wanneer de ver eenigingen zelf de film voor leden en be langstellenden laten draaien. Dit jaar kan geen eere-avond wor den gehouden, na de voorjaarswed strijden, deelt voorzitter mede. De heer Vries betwijfelt, of het zelfs mo gelijk is de openluchtdag te doen doorgaan. Voorz.: We zijn veel kwieker, we kunnen allemaal weer fietsen, Spr. acht 't zeer ge wenscht, de openlucht dag te houden, een fi- nantieele strop vreest hij niet, in Winkel, waar de vereeniging heeft gevraagd den dag te mogen organiseeren, komen zeker menschen genoeg. Een voorstel van Lycurgus deelname aan een openluchtdag verplicht te stellen wordt niet gesteund. Het is niet zeker dat dit jaar de voorjaarswedstrijden te Schagen kunnen worden gehouden, om finan- tieele redetien, nu er geen eere-avond waarvan de winst moet komen, kan volgen. Het bestuur vraagt machti ging dit jaar zoo noodig den wed strijd in een andere zaal te houden, zoo dicht mogelijk in de buurt van Schagen en dan bal na te geven, waarvan de opbrengst voor den kring zal zijn. De heer de Jong (Dokev) wil in geen ge val naar Veerburg, Anna Paulowna, de ver eeniging heeft daar verleden jaar „heibel" gehad en acht. zich dan meteen geboycot. Voorzitter: We zitten nog niet in Veerburg. De heer Keesman (Schagen) stelt voor de wedstrijden in het gymnastieklokaal te hou den, maar behalve de heer J. Molenaar voelt geen der afgevaardigden hiervoor. Het be stuur krijgt de gevraagde machtiging en hoopt, dat men, zooals overal gebruikelijk ook in Winkel het terrein, dat dien dag dan meteen officieel geopend zal worden, gratis zal kunnen krijgen. Voor het houden van atletiekwedstrijden is geen aanvrage bin nengekomen, het bestuur betreurt dat en zal trachten ergens nog een plaatsje te vinden. Voorzitter wekt allen op, toch meer aan athletiek te gaan doen, desgewenscht zullen de beste menschen van Olympia, Wieringer- waard, welke club veel aan athletiek doet komen trainen ter aanmoediging. Tot afgevaardigde naar de bondsvergade ring wil het bestuur de drie leden van het Dag. Bestuur weer aanwijzen. TE DUUR! De heer Molenaar (Lycurgus) vindt het uit bezuinigingsoogpunt voldoende wanneer een lid meegaat buiten den voorzitter. De kring heeft toch geen stemrecht! Voorzitter zegt, dat men met zijn drieën beter overleg kan plegen. Den heer Molenaar verwondert het dan dat blijkbaar op de laatste bondsvergade ring dat overleg wel wat te wenschen heeft overgelaten of de kringvoorzitter, Mr. Bree baart zich daar niet veel aan gestoord heeft. Deze heeft volgens het verslag in Het Turnbuad op de vergadering anders gehan deld dan men te voren overeengekomen was. De heer Pennekamp: Dat verslag is een groote leugen. Bakker de redacteur kan wel zoo veel schrijven. De heer Molenaar, die niet ter bondsver gadering is geweest, trekt dan natuurlijk zijn woorden in. De heer Slot (vert. Turnblad) begrijpt niet dat het kringbestuur dan niet direct tegen zóó een onjuiste weergave heeft geprotes teerd. Voorzitter antwoordt, dat daar wel over gedacht is, maar het bestuur houdt niet van ingezonden stukken, daar koop ie niets voor, en de afgevaardigden wisten tenslotte allemaal dat het anders was, dan in het Turnblad stond. De heer Slot heeft bewuste vergadering wèl bijgewoond en Mr. Breebaart hooren spréken. Hij heeft den indruk dat hel ver slag wèl juist is en Mr. Breebaart dus in derdaad buiten zijn boekje gegaan is. De heer Pennekamp (heftig): U wilt toch Mr. Breebaart niet voor een zwamneus bekijken, dat hij zelf niet meer weet wat hij gezegd heeft? Welken kant gaan we nu heen? Daar Mr. Breebaart zelf niet aanwezig is, sluit voorzitter het debat en wordt het be stuursvoorstel drie leden af te vaardigen, z.h.s. aangenomen. WAAROM HET GING. (De kwestie ging over het volgende. De Turnkring H.N.K. deed destijds het voorstel aan het bondsbestuur ingevolge besluit alg. vergadering, om de bondsvergaderingen te doen bestaan uit afgevaardigden der vereeni gingen en afgevaardigden van de kringbestu- ren, waarbij de afgevaardigden van de kringbesturen, in tegenstelling met thans ook stemrecht zouden hebben. Volgens het Turn- i blad van 29 Maart 1940, bepleitte daarop de heer Bakker, voorzitter Brabantsche turn kring, een volkomen nieuwbouw der organi saties van het verbond, gebaseerd op een al- geheele statutenherziening, waardoor volko men duidelijkheid werd geschapen ten op zichte van het lidmaatschap van het ver bond en op de nieuw geschapen basis zal kunnen worden opgebouwd een bondscon- gres, waarop als hondsonderdeelen a.d.z. vereenigingen, commissies, enz., vertegen woordigd zijn en een wetgevend lichaam ge vormd door vertegenwoordigers van kring- besturen met aan het hoofd daarvan het bondsbestuur. Mr. Breebaart verklaarde zich, aldus het T.B. bereid zijn voorstel te. amen- deeren in den geest van den heer Bakker. Besloten werd een reorganisatiecommissie te benoemen. Volgens de heeren Slot en Mole naar had de heer Breebaart dus niet zonder nader overleg van het voorstel kring H.N.K. mogen afwijken, volgens den heer Penne kamp heeft, hij dit niet gedaan. Het verslag T.B. geeft hieromtrent geen nadere ophelde ring."Versl.) De technische commissie zal worden afge vaardigd naar de bondstechnische vergade ring. Met een toepasselijk woord reikt voor zitter de vorig jaar behaalde wisselprijzen uit en feliciteert speciaal de ver. Wieringen met de behaalde resultaten. Besloten wordt dit jaar de wisselprijzen niet uit te reiken daar vele vereenigingen nog gehandicapt zijn. Tijdens de rondvraag brengt de heer Koop man, Burgerbrug, de verplichte lichamelijke oefening aan de scholen ter sprake. Spr. zou willen dat de kring zich verstond met de gemeentebesturen om „schoolgymnastick" onder leiding der plaatselijke gymnastiek verenigingen te brengen. Voorzitter zet uiteen dat men dan in strijd komt met de wettelijke bepalingen omtrent bevoegdheid der leerkrachten, waarna slui ting der als steeds geanimeerde vergadering volgt. JONG GEWEND, OUD GEDAAN! Gistermorgen bewoog zich een nieuwe fi guur door Schagens straten, een omroeper in de korte broek en met bloote knieen. „He denmiddag voetballen Schagen tegen Me- demblik, zegt de een 't d'ander voort", riep een hooge jongensstem, en een fiksche klap op 't koperen bekken, 't Was die van den kleinzoon van Klaas Biesboer, onzen omroe per, die grootvaders dienst waarnam. 't Ging goed ook. Jong gewend, oud gedaan! HUIS GEKOCHT. Men deelt ons mede dat de heer H. Veuger makelaar alhier, die onlangs het burger woonhuis hoek Spoorlaan—Regentenstraat in publieke veiling voor de som van f 3550 heeft gekocht, hiervoor opdracht had gekre gen van den heer K. Brouwer te Sint Maar ten; laatstgenoemde is dus de nieuwe eige naar van dat perceel geworden. TAFELTENNIS Zaterdagavond speelde de onderafdeeling van „Lycurgus" een wedstrijd tegen de „Besloten Club". De uitslagen waren als volgt: Dames. Ie wedstrijd. Mevr. v. CapelleL. De Jong 219; 21—8 A. SleutelKI. Blaauboer 1021; fi21 Mevr. RolM. Timmerman 1421; 721 Mevr. RoomS. Koning 2118; 2110 Mevr. KeesmanA. Volten 2110; 1721; 15—21 Heeren: S. KeesmanG. J. Boontjes 721; 821 C. v. KapelleD.J. de Vries 1321; 1421 D. RoomJ. Boontjes 1721; 21—23 C. Rol—P. Smit 22—20; 13—21; 21—15 K. Slot—L. Rus 6—21; 8—21 Dames. 2e wedstrijd: Mevr. RoomL. de Jong 2110; 2115 Mevr. v. CappelleL. Rus 2114; 1921; 21—16 A. SleutelM. Timmerman 2118; 1521;. 17—21 Mver. Rol—A. Volten 22—20; 12—21; 9—21 Heeren: C. Rol—S. Koning 11—21; 15-21 S. Keesman—P. Smit 15—21; 2—21 D. Room—D. J. de Vries 11—21; 521 C. v. CappelleJ. Boontjes 2111; 216 K. Slot—G. J. Boontjes 10—21; 12—21 De uitslag van de genoegelijke wedstrijd was als volgt: „Besloten Club" 14 punten tegen ondcrafd. Lycurgus 6 punten. DE TANDVERZORGING OP DE LAGERE SCHOLEN. Benzine gebrek belemmert het werk. Zaterdagmiddag hield de Vereeniging voor Tandverzorging op de Lagere Scholen in Hollands Noorderkwartier haar jaarvergade ring in de lagere school te Schagen. De voorzitter, de heer Brouwer, opent de vergadering met een woord van welkom. Spr. deelt mede. dat tengevolge van de bij zondere omstandigheden ook de tandverzor ging is gestagneerd. De secretaris-penningmeester deelt mede dat de Centrale Raad een toezegging heeft gedaan voor een subsidie van f 100. op voor waarde. dat voor elk kind cent wordt afgedragen en het salaris van den tandarts wordt verhoogd. In de Wieringermecr worden voorberei dingen getroffen om daar ook tot tandver zorging op de scholen te komen. Enkele ver afgelegen afdeelingen. als Opmeer, Hens broek. enz. zullen bii Medemhlik gevoegd worden, terwijl de Wieringermeer bij Scha gen zal komen. De Centrale1 Raad zal trachten meer ben zine te krijgen voor den tandarts, doch of dit gelukken zal, is een groote vraag. De heer Sieswerda deelt mede, dat de loon belasting, die de tandarts moet betalen, zeer hoog is. In verhand hiermede stelt spreker voor, dokter de Jong een vast jaarsalaris te geven van f1500. Bij de tegenwoordige rege ling komt het op ongeveer f1360. doch als het aantal leerlingen stijgt, zal men gauw aan de f 1500 toe zijn. Aldus met algemeene «temmen besloten Uit het jaarverslag blijkt, dat 1942 leerlin gen bij de vereeniging geholpen worden en dat 2 scholen zijn afgevallen. De ontvangsten in het afgcloopen jaar hebben f2421.82 bedragen, terwijl de uitgaven f 1967.75 zijn geweest, zoodat er een batig saldo is van f 440.07. De heer Hazeloop deelt namens de kas controlecommissie mede. dat de boeken en bescheiden in orde zijn bevonden, waarna de penningmeester wordt gedechargeerd. Uit. het rapport van den tandarts blijkt dat 70 van de kinderen geen behandeling noodig heeft gehad. Het blijkt, dat er nog steeds kinderen zijn, die bang zijn voor den tandarts. Misschien kunnen de ouders hier iets aan doen. Het bestuur stelt voor. om een vaste kas- commissie. te benoemen, en niet, zooals tot nu toe. elk .jaar een andere commissie. Aldus besloten. De heer Jippes, Noorman en Hazeloop worden in aansluiting hierop benoemd tot kasnazicners. De begrooting wordt vastgesteld op een be drag van f2659,07, met een post onvoorzien van f27.64. Indien het subsidie van den Centralen Raad doorgaat, zal hier natuurlijk een wij ziging in komen. Bij de bestuursverkiezing stelt voorzitter voor, den heer Sieswerda, in verband met het vele werk, dat deze voor de tandverzor ging op de scholen heeft gedaan bij acclama toe te herkiezen hetgeen dan ook gebeurt. Bij de rondvraag vraagt de heer Schlamilg hoe he staat met het bezoek. Het duurt zoo lang en er komen bedankjes. De heer Sieswerda deelt mede, dat er eenige stagnatie is tengevolge van de bijzon dere omstandigheden. Eenige weken voor bezoek wordt bericht gezonden. De heer Van Geonsen stelt voor, eenige pro paganda in de plaatselijke bladen te maken. Hier wordt op geantwoord, dat de Cen trale Raad af en toe stukjes in de geweste lijke bladen plaatst. De heer v. d. Laan vraagt, of er tegen Mei weer propaganda.geschrift.jes zullen wor den uitgegeven. Hierop wordt ontkennend geantwoord. Hierna sluit de heer Brouwer de verga dering met de mededeeling, dat het waar schijnlijk de laatste vergadering is geweest, welke hij als voorzitter bijwoont. ALKMAAR GOUWHUIS NED. AGR. FRONT GEOPEND (A.N.P.) Vrijdagmorgen werd te Alkmaar het nieuwe gouwhuis van de gouw Noord- Holland van het Nederlandsch Agrarisch Front geopend. Daarbij waren tegenwoor dig functionnarissen als streek- en buurt- gemachtigden en vakgroepleiders, die door den gouwleider, den heer J. Saai te Kol- horn, werden verwelkomd. De heer Saai wees er in zijn openingsrede op, dat voor het eerst in Noord-Holland een boerenor- ganisatie zoo sterk in haar eenheid is, dat zij een eigen gebouw kan tot stand bren gen. Daarom is deze dag voor de voedsel voorziening van ons volk en in het bij zonder van de provincie Noord-Holland van veel beteekenis. De leider van het Nederlandsch Agra risch Front, de heer E. Roskam Hzn., schelste de beteekenis van de opening van het huis als een onderdeel van het grootste gebeuren van dezen tijd, waarin men hoopt, dat de hoeren hun recht zullen herkrijgen. Dit gebouw is een wapen in dezen strijd, dat gebruikt moet worden om het weer zoo ver te brengen, dat Nederland zal hebben een kraehtigen stand van eigen-geërfde, schuldvrije boeren. Aan ons is de taak om voort te gaan op den weg, dien het volk moet gaan, aldus spr. De heer Roskam richtte tenslotte het woord tot de aanwe zigen als Westfriezen. De heer A. Kout voerde vervolgens het woord als gouwgroepleider en belichtte de noodlottige gevolgen der verdeeldheid van het hoerendom in het verleden. Daardoor ging veel van de waarde van den techni- schen vooruitgang voor den boer verloren. Dit moet anders worden door een toene mend zelfbewustzijn en den groei van de volksche eenheid. Vervolgens bezichtigden de aanwezigen het gebouw, waarna in „Centraal" een bij eenkomst werd gehouden, waar opnieuw eenige sprekers het woord voerden. MAKELAARS BIJEEN. Dezer dagen vergaderde de afdeeling Noord Holland van de Ned-erlandsche Broeder schap van Gediplomeerde Makelaars in een der zalen van Hotel ..Het Gulden Vlies" te Alkmaar. De vice-voorzitter, de heer C. Hoogvorst uit Schoorl opende de vergadering. Allereerst werd besproken om voor het opmaken van pachtcontracten een uniform- tarief vast te stellen. Nadat verschilenden hierover het woord hadden gevoerd, werd met algemeene stemmen besloten dit mini mum-tarief vast te stellen op f 6.per con tract. buiten het wettelijk verschuldigde ze gelrecht Hierna verkreeg het woord Ir. Mr. N. J. van Leeuwen, Juridisch adviseur van den bond, die een rede hield over de per 1 Ja nuari j.1. ingevoerde loonbelasting. Op de eeratvolgdende vergadering, te hou den op 8 Maart a.s., zal de adviseur zijn causerie vervolgen en dan tevens be handelen het nieuwe besluit Omzetbelas ting 1940. UÜelunnen SchulteBoeyen zegevieren op den tweeden dag. In totaal werden op den eersten dag van de Antwerpsche vierdaagsche 276 K.M. afge legd. Kaers—Debruycker leidden. De Neder- landsche ploegen zijn niet meegevallen, zij leken onvoldoende getraind. Het koppel SchulteBoeyen heeft zich h.et beste ge weerd. Een uur voor het einde van den tweeden dag had na felle jachten dit koppel de leiding. Het laatste kwartier ontstond een wilde ren. De laatste sprint leverde het volgende resultaat: 1. Debruycker; 2. Naye; 3. Boeyen; 4. Wals. SchulteBoeyen behaalden een schitteren de overwinning op dezen dag. De stand aan het einde was als volgt: 1. SchulteBoeyen 4 punten; op één ronde Kaers—Debruycker 18 jx; Naye—van Simaeys 13 p.; Wals—Pel- lenaars 6 pnt. üxinunen HET CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Voor het clubkampioenschap van Neder land werd gister de wedstrijd tusschen het Residentie genootschap en de Amsterdam- sche damclub van Embden gespeeld. Deze ontmoeting eindigde in een 14—6 overwin ning voor de Hagenaars. Bij de vervolgens aan de orde zijnde Be stuursverkiezing worden de aftredende le den G. Molenaar, voorzitter 'der Broeder schap en J Jaspers, met büna algemeene stemmen herkozen. NIEUWE NIEDORP. JAARVERGADERING GYMN. VER. HERCULESS-HEBE Donderdagavond had de jaarvergadering plaats van de Gymn. vereeniging Hercules- Hebe in de Prins Maurits. De opkomst der leden was zeer gering. Na opening door den voorzitter wordt het jaarverslag voor gelezen hetgeen onder dank voor de keu rige samenstelling wondt goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing wordt den heer P. Kuin herkozen, terwijl in de plaats van mej. T rijn ie Pereboom werd gekozen mej. C. Rootjes. Er werd besloten voor de dames afd. de contributie te verlagen. De schei dende secretaresse mej. T. Pereboom werd hartelijk dank gebracht voor alles wat ze voor de Ver. heeft gedaan. Moge een ge lukkige toekomst voor haar zijn wegge legd. Na de rondvraag, welke niets oule- vert, sluit voorzitter de vergadering. KUNSTVOLLE AVOND Zaterdagavond had de Nutsvereeniging van Nieuw Niedorp het genoegen Charlotte Kohier in hun midden te hebben met „Fras- quitta" en we kunnen bij voorbaat reeds zeggen, dat, wat ons deze avond geboden is was werkelijk kunst. De verschillende karakters, welke in het stuk voorkwamen werden zóó voorbeeldig weergegeven, dat we de dingen zooals ze gespeeld werden in werkelijkheid beleefden. We wprden ven- plaatst naar het zonnige en warme Spanje en door het begaafde spel kregen we haast medelijden met den armen burgemeester, die deze warmte trotseerde om toch maar te trachten Frasquitta te ontmoeten. Het ligt niet op onzen weg het heele verhaal als zoodanig weer te geven maar de ma nier waarop alle personen door Charlotte Kohier werden uitgeheeld dwong aller be wondering af. Vanaf het eerste oogenblik was het publiek in de ban van het spel, soms werd er hartelijk gelachen en een moment erna werd het publiek stil, door. de prachtige manier waarop de meer fij nere kleine nuances gespeeld werden. Zoo iets vermag alleen een begaafd kunstena res. Charlotte Kohier was voor de meeste van ons een onbekend, maar na deze avond twijfelen wij niet of een ieder zal zich haar herinneren Na afloop werd door den voor zitter van het Nut, burgemeester Pluister, dank gebracht aan Charlotte Kohier voor dezen schitterenden avond en de wensch geuit, dat wet het genoegen nog eens mogen hebben haar in ons midden te zien. Deze wcnsch ging vergezeld van een bloe menhulde, welke alleszins verdiend mocht heeten en gezien het applaus door het pu bliek zeer werd geapprecieerd. PRIJZEN VAN OOIEN TE LAAG GEACHT. Het Texelsche Schapenstamboek in Noordholland hield zijn Algemeene Verga dering onder leiding van K. Hogetoorn Dzn. te Noord-Beemster in het „Gulden Vlies" te Alkmaar. O.a. werd medegedeeld: le. Dat de prijzen, welke door de Xeder- landsche Veehouderij Centrale voor slacht schapen zullen worden betaald, als volgt zijn vastgesteld: (in centen per Kg. levend gewicht) Hamels Ooien minstens maand lammeren 1 X gelamd Januari 6468 59—63 Februari 677ï 6266 Maart 70-74 66—69 April 67—71 62-66 Mei 64-68 50-63 Juni 4852 4347 Juli 5054 4549 Augustus 5256 4751 September 5458 4953 October 5862 5357 November 6266 5761 December 6266 5761 2e. Dat geen ramlammeren meer in het jongveeregister zullen worden ingeschreven van moederdicren met een onvoldoende lammerenproductie. Aan het Jaarverslag hebben wij ontleend, dat het aantal aangesloten fokkers hetzelfde is gebleven, doch dat het aantal ingeschre ven dieren grooter was dan het vorige jaar. In van het totaal aantal ingeschreven ooien steeg het aantal dieren met een be kende afstamming van 68.5 tot 77.8 De in 1940 georganiseerde keuringen en tentoonstellingen slaagden uitstekend. Totaal werden 89 ramlammeren gepri meerd. Het aantal gekeurde wolvachten bedroeg niet minder dan 2354. Van de 1-jarige ooien was het gemiddelde gewicht 4.92 Kg. Van de oude ooien was het gemiddelde ge* wicht 4.43 Kg. Van de 1-jarige rammen was het gemid* delde gewicht 5.63 Kg. Van de oudere rammen was het gemidi delde gewicht 5.72 Kg. De rekening over 1940 sloot op een bedrag van fll095.39X met een batig saldo van f 1190.22 en werd aldus op voorstel van de financieele commissie bij monde van den heer A. Groot te Ooster-Blokker, goedge keurd. De begrooting voor 1941 werd vast gesteld op een totaal bedrag van f8179.22. In de plaats van de heeren E. Dzn. Govers te Alkmaar en P. Wijdenes Czn. te Twisk. die periodiek moesten aftreden en niet her kiesbaar waren, wei-den gekozen de heeren J. Blauw Pzn. te Stompetoren en C. Wijde nes Pzn. te Sijbekarspel. De financieele commissie rekening 1941' en begrooting 1942 werd samengesteld uit de heeren P. Houtman te Deemster. D. van Kampen te Hoogkarspel, S. M. Koeman te Wijdenes en F. Nieuwland te Burgerbrug. als plaatsvervanger. Bij de rondvraag werd er aanmerking ge* maakt, dat de prijzen, die voor de ooien zul len worden betaald, door de Nederlandsche Veehouderij Centrale, te laag zijn. Besloten werd de Provinciale Landbouw Organisaties hier mededeeling van te doen»

Schager Courant | 1941 | | pagina 16