een eigen karakter Wieringermeer-akkers AKKERBOUWPRAATMIDDAG te Alkmaar. Een flamingo geschoten Andere leiding Wieringermeer op 1 Juli Griep - Griep - Griep Uit Alkmaar De Alkmaarsche Kaasmarkt WAT VOOR 'T OUDE LAND GELDT, GAAT VOOR 'T NIEUWE LAND LANG NIET ALTIJD OP. Bindertarwe neemt e8n plaats in die zij niet verdient! Kenia zo- mergerst sterk favoriet. Als men niet kan zoo men wil, moet men willen zoo men kan. De jaarlijksche praatmiddag, uitge schreven door de drie landbouworga nisaties en bedoeld om aan de hand van gehouden enquêtes de oogstre- sultaten in'de Wieringermecr na te gaan, was gistermiddag als steeds dxuk bezocht. De landbouwingenieurs wisselen dan hun ervaringen uit met de landbouwers en uit het feit dat ook velen van buiten het nieuwe land weer in de groote zaal van Ho tel Smit te Middenmeer acte de pré- sence gaven, valt af te leiden, dat heel agrarisch Noordholland eigen lijk zoo'n middag meeluistert! De toelichtingen en discussies van gis termiddag waren gewijd aan den ak kerbouw. De heer Tr. Smeding, burgemeester van do Wieringermecr 'en de. lieer Blaauboer, gemeente-secretaris, gaven als steeds van hun belangstelling blijk. Ook de bekende heer Visser uit Bloemendaal ontbrak niet.. De heer G. P. Kistemakcr, voorzitter I-Ioll.- Mij. van Landbouw, spreekt het welkomstwoord en wijst er op dat het waarschijnlijk de laat ste maal is dat een akkerbouw-praatmiddag gehouden wordt, waarbij de Wieringermeer- directio aanwezig is, wegens aanstaand ver trek. Een schkt van gegevens is verzameld. Onder donderend applaus brengt spr. den lieeren van den voorlichtingsdienst dank. Men moet thans op eigen beenen verder, maar gelukkig is een goede, ook finantieele basis gelegd. Namens den voedselcommissaris deelt voorzitter mede,'dat door de vordering gedupeerden tegen billij ken prijs paarden zullen kunnen koo- pen. Men koope dus thans geen du re paarden! RASSENKEUZE VAN ZOMERGA WASSEN. Eerste spreker is de hoer Ir. Dijkerna, die bovenstaand onderwerp behandelt aan- clq hand van practischc tabellen. In 1939 wer den in 'de Wieringermecr verbouwd 34% Blanka, 57% Mansholt Witte, 1% Carma en S% van Hoek. Voor geheel Nederland zijn deze cijfers op de proefvelden 32%, 18%, 2%, en 46%. Uitvoerig behandelt spr. de waarnemin gen op de proefboerderij in de Wieringer meer, waarbij als standaardras van Hoek wordt aangenomen, en voor de relatieve kor relopbrcngst op 100 gesteld. Carma staat dan veel hooger: in de Wieringcrmeer 145, in Anna Paulowna 140, in de Schermer 117. Voor Mansholt Witte zijn deze cijfers resp. 109, 117, 107; voor Blanka 110, 116 en 115 Voor kleigrond acht. spr. de van Hoek uit geschakeld, in het algemeen op wat zure. gronden doet die het beter. De overgangs- tarwe's Chanterlair, Picardic en Bersce ge ven doorgaans onregelmatige opbrengsten; Chanterlair in de W'ieringermeer 111, An na Paulowna 127, Schermer 111. Picardie resp. 115, 120 en 93. Bcrsee 107, en 121, Scher mer niet genoteerd. Deze soorten kunnen toch wol een behoorlijke opbrengst geven. Bij de rassenstatistick valt op dat van IToek in Nederland zoo terugloopt, in 1933 op 00% in 1939 46%, in de Wieringermecr is de achterstand van de van Hoek even eens groot, in 1937 27% in 1939 8%. De Mansholt witte bcteekent voor de W. meer veel, in 1940 is de Blanka echter zeer toegenomen en wel 51 van het zomer- tarwe areaal, tegen 33 van Hoek, Can- na neemt nog een bescheider plaats in slechts 7%, .zo \vordt minder gewaardeerd om de mindere korrel kwaliteit, doch öfh andere redenen acht spr. dit toch wel een aanbevelenswaardige tarwesoort. Groene erwten. Hier gaat de strijd tusschen Mina en MarshOlt gekruiste extra korte. In. Neder land is de Unica over het. algemeen beter, in de W.meer doet de Unica het niet zoo goed als de Mansholt, g.e.k. Mansholt plulc- erwt Corona, Mansholt schokker, Zelka schokker en Cala capuc.ijner komen niet zooveel voor. toch verdienen ook deze soor ten wel waardeering In de Wieringcrmeer slaan Unica en Mansholt g.e.k" in 1940 100:99 op klei en zavel, en 100/100 op zand. Veel verschil dus niet. Het percentage Uni ca gezaaid in de Wieringermecr iu 1940 45% tegen Mansholt 18% klopt hiermede eigen lijk niet. Haver. Hier gaat het om de kwestie Adelaar of Binder. Adelaar op 100 gesteld is Bin der 89. de rolatieve korrclopbrcngst: be treft. dus Binder kan het niet houden. Ook in vorige, jaren viel dit reeds op. In het ove rige gebied van Nederland moet Binder het ook afleggen, waarom blijft Binder dus nog zooveel 'verbouwd? Het nadeel van ongelijke korrel rijping van Adelaar acht spr. niet zoo groot. Binder heeft een plaats in de harten der landbou wers. die deze soort niat toekomt, 71 in 1939' tegen 13 Binder bezaaide joppervlak- m trouwe ras Ster deed het op de proefboerderij heel goed, de rijping is niet zoo ongelijk als Adelaar en het stroo is ste viger. Zeker een ras dat geprobeerd moet worden! Mansholt witte Orion gaf bijzonder stevig stroo. spr. voorspelt deze soort een toekomst. Ze.gchaver won veld. Evenals bij de tarwe, blijkt ook bij de.haver, dat cijfers en feiten die voor het, oude land gelden, voor de Wieringcrmeer lang niet altijd op gaan! Gerst. Kenia is het eenige ras. dat van beteeke- nis is en in hoofdzaak kan worden aanbe volen. Vooral op de kleigrond steekt dit ras met zijn liooge opbrengst en kort maar ste vig stroo uit. Het is tevens een goede brouw- gerst, evenals Saxonia en Mansholt 2-rijige (in mindere mate door de gemakkelijke kor- rel beschadiging). De laatste soort heeft in de W.meer vaste voet. de proefveldresultaten der laatste jaren waren niet zóó gunstig, Kenia bleef voor! Op de zandgrond gaf Mansholt een hooge re opbrengst, maar in 1940 waren Kenia cn Mansholt, op zand alweer gelijk. Op de kleigrond bleef Mansholt in 1940 2% achter in de relatieve korrelopbrengst. De Goudgerst had vroeger groote betee- kenis, maar verloor terrein aan de Kenia, omdat de opbrengst niet groot is en deze soort niet voor brouwgerst geschikt is. Als uitzondering wordt Kenia ok in ,'t verigc deel van Nederland gewaardeerd. Met een algemeen praatje over bemes ting, over welk vraagstuk wij reeds van andere zijde gelijksoortige inleidingen op namen sluit spr. die wij voor het eerst tijdens de praatmiddagen zagen optreden zijn helder en vlot betoog af. Hierna worden verschillende vragen uit de praktijk gesteld en beantwoord. Het blijkt o.a. wel dat. kalkammon salpeter ook voor de granen het beter doet doet dan zwavelzure ammoniak. Na dc pauze spreekt Ir. Kalisvaart over de OOGSTRESULTATEN. van de verpachte bèdrijven in 1940. Voorloo- pige gedetailleerde cijfers werden op ver zoek niet gepubliceerd. Als overal waren de weersomstandigheden van grooten invloed, maar gelukkig hebben de gewassen den strengen winter doorstaan. Er was nog een vrij gunstig resultaat van do wintergranen. De z'aaitijd viel laat, in April. Mei en Juni waren droger dan normaal, Juli- de vlas en erwtenoogsttijd was net, begin Augustus droog, September bijzonder nat, hetgeen de aardappeloogst bemoeilijkte, 't, bieten roeien verliep vlot, de aflevering minder vlot. De zaaitijd en ploegtijd daarna was minder gunstig. Spr. behandelt nu de resultaten der ge houden enquete naar aanleiding van de in gevulde vragenlijsten. Een gecompliceerd vraagstuk is. de grondbewerking. De boer rekent soms te veel, soms te weinig bij intuitie, maar door uitwisseling 'der er varingen zal men effectiever resultaten be reiken. Wat het ploegprobleem betreft, houdt voorjaars ploegen op den zwaren grond be zwaren; op den lichten grond kan men een uitstel van het. najaar wel inhalen. Hoofd zaak is dat de bodemstructuur blijft behou den, niet te vroeg en niet te diep ploegen, om dezen tijd, dan heeft men nog de meeste kans op een fijn zaaibed. Het zaaivraagstuk. eischt thans veel aandacht. Er is een rich ting, die van Prof. Hudig, die economische bemesting voorstaat, de praktijk ziet dat zoo: zoo zwaar mesten dat men de laatste haal stikstof nog betaald krijgt! Zoo is de kwestie thans niet, het is nu zoo: hoe krijg ik met de gegeven hoeveelheid mest de beste resultaten? Stikstofbemesting, die anders veel goed kan maken, wat bedorven is, is nu niet meer onbeperkt mogelijk. Spr. gaat hierop diep in, alle omstandig heden naast de bemesting moet men gun stig maken, niet meer bevf'erken dan noo- dig is .afwachten tot de grond droog is, als de grond zaaiklaar is, zoo spoedig mogelijk zaaien! Vroeg bemesten, bij de wintergra nen zoo gauw de groei begint, voor dc zo mergranen bij het zaaien, voor de bieten bij het zaaien en het schoffelen, lijkt de beste methode, voor vlas de gift in eenmaal bij het zaaien. Over deze kwestie is echter het laatste woord niet gezegd, vooral met het oog op de bezuiniging, bij gedeelte geven is in dezen tijd wel het meest practisch. Zoo is het in het leven ook. Ook de arbeider, die het minst verdient, ont vangt per week, de ambtenaar die meer verdient per maand, de boer die "het meest verdient per jaar (Groote vroolijkheid.) Voor gewassen met een lange groeiperio de moet men zeker de gift verdeelcn, ook op gewassenkeuze moet men letten. (Zie vervolcf pacj. 3 Eerste Blad.) Ontslag van rechtsvervolging Be vraagd, de jager moreel niet schuldig geacht. DE BURGEMEESTER VAN SCHOORL REIKT VERDUISTERINGSBONNE TJES UIT, MAAR.... HEEFT HIJ ZELF GEEN BOTER OP ZIJN HOOFD? Een zekere A. B. uit Zijpe was op 21 De cember van het vorige jaar in Petten het jachtgebied ingetrokken, om op wilde een den te schieten. Toen de man eenige van die dieren had neergepaft, vloog er een andere vogel op, welke hij aanzag voor een roofvo gel en daarom ook neerlegdemaar het was een flamingo. De Kantonrechter, mr. Bocrrigter, vroeg verd. of hij wist, dat het flamingo was. Dat wist ik heelcmaal niet, antwoordde deze. Ik zag wel, dat het een vreemde vo gel was en heb het dier nog in een café la ten zien. Als ik het geweten had, dan had ik dien vogel wel in zee gegooid. De bekende vogelkenner Jan P. Strijbos uit Haarlem werd als getuige gehoord en vertelde, dat een flamingo behoorde tot een in Nederland zeldzaam voorkomenden vo gel. Er zijn er liier drie gesignaleerd. Het meest komen ze voor in Zuid-Europa. Het dier maakt den indruk een reiger te zijn. Verd. merkte op, dat het dier een grooten krommen snavel had en zwart van onderen was. Maar een roofvogel heeft een korten krom men snavel, merkte de get. desk. op. Om juister te zijn. een geknikten snavel, ter lengte van 16 a 17 c.M. De Ambt. van het O.M., mr. Schenkeveld. vordering nemend, kan begijpen, dat verd. dezen voor hem totaal vreemden vogel voor een roofvogel had aangezien. Moreel was verd. dus niet schuldig; temeer omdat verd. iedereen den vogel had laten zien. De ver- cischtc van schuld ontbrak dus. Dc ambte naar achtte het feit wel bewezen, doch vroeg in deze ontslag van rechtsvervolging. Verd. wilde den vogel graag terug hebben. Dat zal niet gaan, zeide mr. Boerrigter; het dier is alreeds geprepareerd en bevindt zich in het Museum te Leiden. De Kantonrechter zal over één week schriftelijk vonnis wijzen. S ch oorl.' DE BURGEMEESTER GAF EEN BONNETJE. Op 20 December om vijf minuten voor ne gen in den morgen had mej. J. J. B. te Schoorl haar woning niet behoorlijk ver duisterd gehad. Ik weet er niets van, zeide verd. Ik was zelf niet thjuis. Het proces-verbaal is opgemaakt door den burgemeester nietwaar? vroeg Mr. Boerrig ter. Ik had een meisje van 15 jaar opdracht gegeven om te verduisteren. En met tranen in d'er oogen bezwoer ze me, dat ze verduis terd had. Ja, maar u bent verantwoordelijk, wees Mr. Boerrigter er verd. op. Dc ambt. van het O.M. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, maar wilde de overtreding mild beoordee- len, Mr. Schenkeveld vroeg daarom schul digverklaring, zonder oplegging van straf. De kantonrechter uitspraak doende, kon zich met dit requisitoir vereenigen. Nieuwe Niedorp. DAT GAAT DEN VERKEERDEN KANT OP. Tot driemaal toe had M. Z. uit Nieuwe Niedorp zijn woning in dc Dorpsstraat al-" daar, niet voldoende verduisterd. Eerst op 24 December, 's avonds om 8 uur, toen op 28 Dcc. en nog eens een derde maal. Van de eerste keer weet ik af, zei verd., maar van de beide andere keeren weet ik niets. De heide laatste malen heeft de burge meester het geconstateerd. Dat gaat met U den verkeerden weg op, meende Mr. Boer rigter. De ambt. van het O. M. vordering nemend, kon zich voorstellen, dat verd. er voor den eersten keer inliep, maar dan had hij ook voorzichtiger moeten zijn. Mr. Schenkeveld' wilde niet veronderstellen, dat een en ander opzettelijk was gebeurd, maar het was toch een groote nonchalance van verd. Voor het eerste feit luidde de eisch f 5.boete, subs. 3 dagen; voor de herhaling f 10.— boete, subs. 7 dagen en voor het derde feit f 15. subs. 10 dagen. Verd. merkte ter verdediging op, dat het licht niet naar buiten uitstraalde. Ja, zoide Mr. Boerrigter, iedereen wil wel licht op hebben en veroordeelde verd. tot drie geldboetes resp. van f 5, subs. 3 dagen, f 10, subs. 5 dagen, en f 12, subs. 8 dagen. Noordse h ar woud e. GEEN IDENTITEITSBEWIJS. Mej. E. B. N. uit Noordscharwoude had op 12 December een fietstochtje gemaakt naar Alkmaar en was aldaar om tien minu ten over elven 's morgens bij (le Friesche brug aangehouden, om haar identiteitsbewijs te toonen. Maar verd. had dat niet bij zich; ze had het thuis op tafel laten liggen. De Ambtenaar vroeg f3.— boete, subk. 2 dagen en conform dezen eisch werd verd. door Mr. Boerrigter ook veroordeeld. Harenkarspel. DE DEUR STOND OPEN. Ilc was d'er niet bij, vertelde verd. Jac. de G. uit Harenkarspel, die op 5 December, des avonds om zevert uur z'n woning niet behoor lijk verduisterd had. Hij woonde in de Ker- kebuurt. De veldwachter zag al licht op een kilome ter afstand en toen hij bij uw woning kwam, straalde het licht door de openstaande deur naar buiten; merkte de kantonrechter op. De eisch van den Ambtenaar luidde; f 10. boete, subs. 7 dagen. De Kantonrechter veroordeelde verd. tot f 10.boete, subs. 6 dagen gratis logies. Warmenhuizen, EEN ZELFDE GEVAL. Ook een zekere H. S. uit Warmenhuizen moest voor een soortgelijk geval terecht staan. Ja, dat was 's morgens om kwart over zes sen, ik was nog niet aan 't werk en was nog bezig m'n klcoren aan te trekken, omdat ik most gaan melke. Kant.: Het licht scheen door twee voor raampjes en dat was ernstig genoeg. Dc Ambtenaar van het O. M. cischte f 8. boete, subs. 4 dagen en conform dezen eisch werd verd. door Mr. Boerrigter veroordeeld. Schoorl. DE BURGEMEESTER VERDUISTERD ZELF NIET GOED! Een ander geval was het met den hotel- pensionhouder, M. W. v. d. G. uit Schoorl. DEZE DATUM STAAT THANS VAST. Naar wij vernemen is het absoluut zeker dat per 1 Juli a.s. de gemeen telijke organisatie in den Noord- Oostpolder in werking treedt, zoodat ook tegen dien datum een nieuwen burgemeester in de Wieringermeer benoemd zal zijn. Tot dusver werd dit ook wel aangenomen, maar de hoogere instanties in Den Haag heb ben thans te kennen gegeven aan bovengenoemden datum beslist te zullen vasthouden. Die vloog erin, omdat hij op 20 December niet behoorlijk verduisterd had. Dat kan ik niet zeggen; ik had gasten en of het nu voor of achter was, weet ik niet. De burgemeester zelf heeft het oroces- verbaal opgemaakt en zag licht stralen uit den rechtervleugel, lichte de kantonrech ter verd. in. Het kan zijn, maar ik was juist in dien tijd werkzaam in het barakkenkamp, waar die Engelsche dames waren ondergebracht. De ambt. van het O.M merkte in zijn re quisitoir op, dat het hotel van verd. tal van kamers had en dat alles altijd keurig in orde was. Verd hield zich aan de ver duisteringsvoorschriften, zoo goed hij'maar kon. Mr. Schenkeveld vroeg schuldig ver klaring van verd. zonder toepassing van straf. Verdachte wilde nog opmerken, dat de burgemeester zelf niet goed verduisterde, dat was herhaaldelijk geconstateerd. De Kantonrechter uitspraak doende, ver oordeelde verdachte conform den eisch van den Ambtenaar. Heerhugo waard. ALWEER DAT IDENTITEITSBEWIJS. Op den Rustenburgerweg in Heerhugo- waard was een zekere J. B. op 11 Februari 's morgens om elf uur aangetroffen, zonder dat hij in het bezit was van een identiteits bewijs. Hoe kwam dat nu zoo? vroeg mr. Boer rigter. Ik had het in een andere jas laten zitten; hij ons op het platteland is het bijna on doenlijk het steeds mee te dragen, het wordt dan nog vies op den koop toe. Dan moet U het in Uw \abaksdbos stop pen, raadde mr. Schenkeveld aan. Op m'n dagvaarding staat 1 Februari en 't is op den llen gebeurd, aldus verd. De Ambtenaar verwierp dit beroep op nietigheid en vroeg 2,boete, subs. 2 dagen. De kantonrechter deed er de helft af en veroordeelde verd. tot 1,boete subs. 1 dag. Door hun kou. koorts en pljnuitdrij- vende werking helpt hierbij altijd vei lig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 et. Doos 45 et. Cachets, genaamd „Mijn- hardt jes". Doos 10 en 50 ct. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENGING (Vierde A'oonnements-concert.) Op het Vierde Abonnements-concert, dat Zaterdagmiddag a.s. onder leiding van Ma- rinus Adam door de H.O.V., in de Concert zaal „Harmonie" zal worden gegeven, zal als soliste medewerken Trude Westerouen van Meetoren, sopraan. De soliste zal voor de pauze zingen „Primo amore del ciel" van Ludwig von Beethoven. Na de pauze zingt zij „Spela" Concert-aria voor so praan en orkest uit „Zlatorog" ein Alpen sage von Rudolf Baumbach, van Kor Kuiler Dc zangeres had onlangs met de vertol king van deze aria bij de H.O.V. te Haar lem en bij G.C.V. te Groningen groot suc ces. Het concert vangt aan met de Eerste Symphonie van Beethoven en wordt beslo ten met dc Ouverture Taiinhèluser van Richard Wagner. Het concert begint te 3 uur. ALCMARIA WIJZIGT HAAR ELFTAL Naar we vernemen zal Alcmaria morgon in den wedstrijd tegen W.F.C. uitkomen met een eenigszins gewijzigd elftal. Eener zij ds om studieredenen, anderzijds ook om dat zijn prestaties dit jaar niet geheel vol deden, is van Wielingen, althans voor- loopig heengegaan. In zijn plaats is Scha per opgenomen, die voqrtaan weer gere geld disponibel is. Schaper bezit wellicht niet de techniek van Van Wieringen, zijn doorzettingsvermogen en zijn elan zijn bij na onuitputtelijk cn niet ten onrechte is hij soms de motor van de witte voorhoede genoemd. DE VLEESCHVOORZIENING VAN ALKMAAR Critiek op nieuwe methode. De hoeveelheid vleesch, welke aan Alk maar tot dusverre geregeld ter beschikking werd gesteld, was gebaseerd op het aantal slachtingen verricht in het laatste kwar taal van 1939. Als gevolg hiervan verliep de voorziening van de burgerij met vleesch betrekkelijk vlot. Afgemeten naar het aan tal inwoners was de hoeveelheid, welke iedere week werd toegewezen, wellicht wat groot. Men dient daarbij echter in aanmer king te nemen, dat door de Alkmaarsche slagers vrij veel vleesch in de omliggende gemeenten werd verkocht. Nu de toewij zing van vleesch is overgenomen door het Centraal Bureau voor vee cn vleesch schijnt in deze methode verandering té zullen worden gebracht. Men wil namelijk de aan Alkmaar ter beschikking te stellen hoeveelheid afhankelijk doen zijn van hel aantal vleeschkaarten, dat in omloop is. Het is duidelijk, dat hierdoor moeilijkheden moeten ontstaan, aangezien de Alkmaar sche slagers niet het oog op het bovenver melde meer noodig hebben dan het kwam turn, dat te Alkmaar alleen wordt gebruikt. Men verzekert ons, dat door de Alkmaar-t sche toewijzingscommissie en door den di recteur van het slachthuis tegen de nieu we methode bezwaren zijn ingediend bij het Centraal Bureau van vee en Vleesch, waarbij op de voor Alkmaar geldende om standigheden wordt gewezen. Waar overi gens zonder bon toch g&en vleesch kan worden verkregen, hoopt men te verkrij gen, dat een voor Alkmaar meer gunstige regeling kan worden verkregen. gj/pjj DAMMEN. Dezer dagen was de Zijper damclub D.V, T.O. op bezoek bij de Christelijke Damclub Excelsior te Breozand voor het spelen van een wedstrijd. ExcelciorD.V.T.O. H. VeenstraP. J. Waiboer, 11 J-b. PieterseA. Slijkerman Pz. 11 D. JansenA. Slijkerman Sr. 20 Th. Wiersma—C. D. Rezelman 0—2 Jb. Jeninga—J. P. Geensen 1—1 D. v. d. WallcJ. Zoon 0—2 A. BoerJ. Mosch 11 L. J. SchoutenJ. Breed 02 C. LeijnseG, Rademaker 11 J. DrachsmaA. Blokker 11 A. KruithofN. Mosch 02 F. VlamingP. de Wit 0—2 C. v. Helden-C. Kooi 0—2 L. PieterseJb. Eriks 11 A. Drachtstra—A. Eriks 0—2 D. Luik—A. v. d. Vlies 0—2 J. VeenstraJ*. Ballus 02 Gewonnen door DV.T.O. 9—25 BURG. STAND. VAN 14 t.m. 20 FEBR. 1941 Geboren: Willem, zoon van Johannes van Westen en Wilhelmina Vennik. Overleden: Jan Zeeman, 80 jaren, z. b, weduwnaar van Aaltje van der Werf. PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN. Woensdag hield de Bond van Boerinnen! én andere Plattelandsvrouwen een bijeen komst in het lokaal Homan, Op dezen middag was uitgenoocligd do heer Korndörffer van Zuidsoharvvoude, die het zoo mooie boek besprak Florence Nih- tinecale. Dit boek werd door spreker zoo mooi eit eenvoudig uitgelegd, dat de dames er zeer van hebben ge-noten en den heer Korndörf fer gaarne een tot weerziens werd toegeroe pen. Verder werden besproken de waschbehan- deling en uitzending van stadskinderen naar buiten en andersom, om de onderlinge ver- standhiudint tusschen stad en platteland te verbeteren. Wij hopen, dat de verceniging ook hier weer succes mee mag hebben. De opkomst was niet zoo groot, mede door ziekte en slecht weer. WERKLOOSHEID. De vorige week bedroeg het aantal werk- loozen, dat „in zorg" is, 86. Allen werden in gevolge de Rijkssteunregeling geholpen. In de overeenkomstige week vafi 1940. 1939. 1938 en 1937 bedroeg het aantal.werkloozen-res pectievelijk 153, 109. 119 en 136. - AANTAL KIEZERS. Blijkens de op heden vastgestelde kiezers»* lijst dezer gemeente bedraagt het aantal kie zers 3086. POLITIE. Gevonden: en gouden ring. Inlichtingen! bij den gemeenteveldwachter te Schager- brug. SCHAGERBRUG. KAPVERGUNNING. De Productiecommissaris voor den Boscli» bouw en de Houtteelt heeft den heer V. Bak ker alhier ontheffing van het kapverbod) verleend voor het veilen van 6 iepen nabij! diens boerderij, zulks met bepaling, dat met vruchtboomen worde herbepalnt. NIEUWE NIEDORP. BARSINGERHORN LEGT HET LOODJE. Donderdag ontmoetten de sociëteiten van Nieuwe Niedorp en Barsingerhom elkaar, in de Prins Maurits te Nieuwe Niedorp. Van elke zijde waren 8 deelnemers, wolko ieder 4 partijen sloegen. Nieuwe Niedorp behaalde de overwinning met een totaal van 1329 punten. Hoogste score Jb. Gelder 191. Barsingerhorn sloeg totaal 1303 punten, hoogste score Jn. Schenk, ook 191. Alzoo een verschil van slechts 26 punten. Op het biljart waren de. N. Niedorpers verreweg de sterkste. De uitslag hiervan was N. Niedorp 1021 caramboles, Barsin gerhorn 840. Laatstgenoemde werd dus ge klopt met 181 caramboles. Een en ander had een gezellig verloop cn het was een ge animeerde wedstrijd. Toen om kwatr voor elf de markt begon, waren ër 3 stapels met in totaal ongeveer 2400 kg. Een half uur later was deze opge- loopen tót 5 stapels met circa 4500 kg. Er is dus nauwelijks sprake van een markt, de partijtjes zijn als regel van te voren reeds besproken cn de prijs is vrijwel zon der uitzondering f 35,35 Toename is er dus practisch nog ni,et en het is de vraag of spoedig weer van een be hoorlijke kaasproductie sprake zal zijn. Wel begint hier en daar de melkgift weer iets toe le nemen, maar de terugkeer van con- sumptiemelk naar zuivelproducten zal zich wel eerst bemerkbaar maken in verderaf gelegen provincies. Naar men ons meedeelde produceert Friesland ongeveer 60% van de melk van verleden jaar en de helft daar van gaat weg voor consumptiemelk. De onkosten hierop zijn uit den aard der zaak hooger dan die over dc uit dit gewest gele verde melk cn om deze réden zal de Frie sche kaasproductie yvcl eerst worden her vat. De totale weekproduetie van kaas kon den we ramen op circa 300.000 kg. per week, terwijl het verbruik circa 800.000 kg. zou beloopen. Hieruit volgt, dat thans wordt geteerd op oude voorraden, duidelijk is echter ook, dat te eeniger tijd verandering zal moéten komen, wil zich geen schaarsch te aan kaas bemerkbaar maken.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6